PDA

View Full Version : Enduro Training III - Off road school για μεγάλα on-off



Nik0s
14/01/2008, 22:20
Αυτή τη φορά δεν έχει ούτε φωτογραφίες, ούτε βιντεάκια. Δεν προλαβαίναμε! :look:

Έχοντας κάνει πια και τα τρία level, εγώ θα συνεχίσω να το λέω: όποιος θέλει να μάθει να οδηγεί τη super/travel/rally enduro μοτοσυκλέτα του στο χώμα, με ασφάλεια και τεχνική, ας πάει να κάνει έστω το Level I στη Motoadventures.

Το πρόγραμμα στο ΙΙΙ είχε νυχτερινή βόλτα στο βουνό, πίστα μοτο-κρος, τεχνικές brake drift και power drift, άμμο, πέρασμα εμποδίων με σήκωμα μπροστινού τροχού και άλλα πολλά.

Εκτός από το καταπληκτικό ΠΣΚ που πέρασα, γύρισα με κάτι κάλους να στα χέρια, πόνους σε όλο μου το σώμα, και χώμα στα πιο απόκρυφα σημεία :hypnotize :lol:

Πλέον, το επόμενο βήμα, αν υποθέσουμε οτι κάποιος θέλει να το πάει παραπέρα, είναι το σχολείο που θα γίνει τον Οκτώβριο στην Γερμανία, στο εκπαιδευτικό κέντρο της BMW :winka:

:wave2:

marios8
15/01/2008, 00:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nik0s
.................... γύρισα με κάτι κάλους να στα χέρια, πόνους σε όλο μου το σώμα, και χώμα στα πιο απόκρυφα σημεία :hypnotize :lol:
.....................................


Έλα την Κυριακή με το μικρό στο trail και σου εγγυώμαι προσωπικά και για τα 3 παραπάνω . :lol:

Πάντως ότι μαθαίνει καθένας είναι καλό. :wave2:

Nontas
15/01/2008, 00:43
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από Nik0s
[B]Αυτή τη φορά δεν έχει ούτε φωτογραφίες, ούτε βιντεάκια. Δεν προλαβαίναμε! :look:

Φυσικά και υπάρχουν φωτογραφίες.... (και video)!!!


117001

Nontas
15/01/2008, 00:49
3


117004

Nontas
15/01/2008, 00:50
4


117005

Nontas
15/01/2008, 00:50
5


117006

Nontas
15/01/2008, 00:54
7


117008

Nontas
15/01/2008, 00:55
6


117010

Nontas
15/01/2008, 00:56
.


117018

Nontas
15/01/2008, 00:58
..


117015

Nontas
15/01/2008, 00:59
...


117016

Nontas
15/01/2008, 00:59
....


117017

Nontas
15/01/2008, 01:01
.....


117020

STOYBI
15/01/2008, 01:39
Ωραια κοντρολ ορθιοι στα φρενα με τα μαστοδοντα!!! :D

Αψογοι !!!!! :a013: :a013:

Nontas
15/01/2008, 02:30
Και μερικά βιντεάκια...

http://www.youtube.com/watch?v=IwQ4e-rzJy4
http://www.youtube.com/watch?v=jrasXIY7BkY

Operater
15/01/2008, 03:07
Δεν γινόταν να ενημερώσετε από πριν... Κρίμα... :(

Πάντως μπράβο σας! :wave2:

Cpt. Haddock
15/01/2008, 10:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
Δεν γινόταν να ενημερώσετε από πριν... Κρίμα... :(

Για ποιο πράγμα να ενημερώσουν ρε Φώτη; :confused:

Operater
15/01/2008, 10:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Για ποιο πράγμα να ενημερώσουν ρε Φώτη; :confused:

Γιαυτά τα scholl.Π'οτε γίνονται κτλ.:wave2:

Nik0s
15/01/2008, 10:33
Μπράβο ρε Νώντα !!! :beer: :beer: :beer:

Cpt. Haddock
15/01/2008, 10:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
Γιαυτά τα scholl.Π'οτε γίνονται κτλ.:wave2:


www.motoadventures.gr

Επίσης αυτο που παρακολούθησε ο Νίκος ήταν το Level III

Ξεκίνα απο το Ι πρώτα :wave2:

(αφού έχεις πάρει σωστό εξοπλισμό :winka: )

Operater
15/01/2008, 10:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
www.motoadventures.gr

Επίσης αυτο που παρακολούθησε ο Νίκος ήταν το Level III

Ξεκίνα απο το Ι πρώτα :wave2:

(αφού έχεις πάρει σωστό εξοπλισμό :winka: )

Ευχαριστώ πολύ!! :wave2: :beer:

Nik0s
15/01/2008, 10:45
Πάντως για να λέμε και του στραβού το δίκιο, όσο κουραζόμασταν τόσο δύσκολο ήταν να βγουν οι ασκήσεις... από ένα σημείο και μετά νομίζω οι περισσότεροι από εμάς δεν μπορούσαν ούτε να σκεφτούν τι πρέπει να κάνουν πάνω στο μηχανάκι..

Η συγκεκριμένη άσκηση έγινε το απόγευμα της Κυριακής, μετά από πίστα και μαζεμένη κούραση 2 ημερών... Εγώ προσωπικά μάζεψα και δυο σαβούρδες στο χωράφι αν και στη συγκεκριμένη φωτό ομολογώ πως φαίνεται να το κατεχω :bigcry: :bawl: :lol:


117028

Cpt. Haddock
15/01/2008, 10:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nik0s
Πάντως για να λέμε και του στραβού το δίκιο, όσο κουραζόμασταν τόσο δύσκολο ήταν να βγουν οι ασκήσεις...

Τώρα μου θυμησες μια φάση που έγινε πρόπερσι στο Level Ι...

Έχουμε κάνει όλες τις ασκήσεις κατω στο γηπεδάκι κλπ και φεύγουμε για τη βόλτα προς τα Γεράνεια (καμια 20αριά χλμ...)

Φτάνουμε πάνω, κουρασμένα παλληκάρια :lol: , βογγητά αχ, ωχ :lol: και έρχεται απο το πουθενά ένας μπάρμπας, βοσκός.

Λέει δυο κουβέντες με το Σπανό "να εδω πάνω έχω το κοπάδι" (το "εδω πάνω" ήταν η κορυφή του βουνού) και ξεκίνησε με βήμα ταχύ...

κι εμείς έχουμε μείνει μλκες να τον κοιτάμε :rotflmao: :rotflmao: :bigcry:

Stergios69
15/01/2008, 11:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nik0s
Η συγκεκριμένη άσκηση έγινε το απόγευμα της Κυριακής, μετά από πίστα και μαζεμένη κούραση 2 ημερών... Εγώ προσωπικά μάζεψα και δυο σαβούρδες στο χωράφι αν και στη συγκεκριμένη φωτό ομολογώ πως φαίνεται να το κατεχω :bigcry: :bawl: :lol:
Πρέπει να ήταν και η πιο διασκεδαστική... Καγκουριές με πρόσχημα τις ''ασκήσεις'' ...:D

DimChios
15/01/2008, 11:28
ΜΠΡΑΒΟ ΠΑΛΛΗΚΑΡΙΑ!!!

:beer: :beer: :beer: :wave2:

road spirit
15/01/2008, 11:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
Δεν γινόταν να ενημερώσετε από πριν... Κρίμα... :(

Πάντως μπράβο σας! :wave2: καβάτζωσε εξοπλισμό και θα πάμε να κάνουμε μαζί το level I

επίσης έχε το νου σου για αντίστοιχα μαθήματα απο άλλους (πχ. Χελιώτης, είναι εξαιρετικός)

DimChios
15/01/2008, 11:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nontas
Και μερικά βιντεάκια...

http://www.youtube.com/watch?v=IwQ4e-rzJy4
http://www.youtube.com/watch?v=jrasXIY7BkY


Στο 1ο βιντεο με το GS στην 1η στροφη μπροστα απο το Σπανο, ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ?????

:eyepop: :eyepop: :eyepop:

DimChios
15/01/2008, 11:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nik0s
Πάντως για να λέμε και του στραβού το δίκιο, όσο κουραζόμασταν τόσο δύσκολο ήταν να βγουν οι ασκήσεις... από ένα σημείο και μετά νομίζω οι περισσότεροι από εμάς δεν μπορούσαν ούτε να σκεφτούν τι πρέπει να κάνουν πάνω στο μηχανάκι..



Για την κουραση συμφωνω Νικο, ομως, τι να σκεφτεις? Το θεμα μας δεν ειναι να εχουμε εξοικειωθει ωστε να βγαινουν αυθορμητα? Ασυναισθητα? :winka:

Νομιζω δηλαδη, απο προσωπικη εμπειρια!

:beer: :beer: :wave2:

$py
15/01/2008, 11:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit

επίσης έχε το νου σου για αντίστοιχα μαθήματα απο άλλους (πχ. Χελιώτης, είναι εξαιρετικός)



εκτός από εξαιρετικός είναι και τσαμπα-μαν

:lol:


Πάντως άμα μου περισσέψουν φράγκα κάποια στιγμή θα το κάνω και εγώ.





Νίκο ωραία φωτό :beer: :beer: :beer:

MikeG
15/01/2008, 11:47
+ άπειρα στο Χελιώτη!:winka:

Nik0s
15/01/2008, 11:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
Στο 1ο βιντεο με το GS στην 1η στροφη μπροστα απο το Σπανο, ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ?????

:eyepop: :eyepop: :eyepop:

Ο Τρύφωνας

DimChios
15/01/2008, 11:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nik0s
Ο Τρύφωνας


Σαμαράς? :eek: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Πολυ καλος!!! :winka:

Στη 2η οχι τοσο αλλα στην 1η με εντυπωσιασε!

Μου θυμιζει εμενα! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Vstrommer71
15/01/2008, 12:02
Και μια πουταναφεραμε θα γινει και σχολειακι SportEnduro για μικρα μηχανακια.Ειμαι σε συννενοηση με τον Νικο και θα δουμε ποτε θα γινει.Θα παω βεβαιως βεβαιως:beer:

Nontas
15/01/2008, 12:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nik0s
Εκτός από το καταπληκτικό ΠΣΚ που πέρασα, γύρισα με κάτι κάλους να στα χέρια, πόνους σε όλο μου το σώμα, και χώμα στα πιο απόκρυφα σημεία :hypnotize :lol:

:wave2: [/B]

Εγώ να δεις πόνο, ειδικά μετά το οικοπεδάκι που "καταπάτησα" και κατά συνέπεια αγόρασα στις σούζες....

Επίσης ακόμα ένα video από την πίστα MK.!

http://www.youtube.com/watch?v=mdq2EEX3DOw

akamarinos
15/01/2008, 21:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nik0s
Πάντως για να λέμε και του στραβού το δίκιο, όσο κουραζόμασταν τόσο δύσκολο ήταν να βγουν οι ασκήσεις... από ένα σημείο και μετά νομίζω οι περισσότεροι από εμάς δεν μπορούσαν ούτε να σκεφτούν τι πρέπει να κάνουν πάνω στο μηχανάκι..

+1
ανοιγα στην ευθεια και οταν πλησιαζε η κορινα ελεγα ωραια τι κανουμε τωρα???:rotflmao: :rotflmao:
επρεπε να ηταν 3ημερο και την πρωτη να μην μας κουραζε τοσο πολυ

gmeles
16/01/2008, 11:20
Παιδια, ημουν εκει, στους θεατες με το αφρικα αν με ειδατε.

Ο λογος που ηρθα ειναι ο εξης και θελω να μου πειτε την αποψη σας επ αυτου:

Ποσο μεγαλο ειναι το βημα απο το Level 1 (που εχω ηδη κανει) στο Level 3?
Ειδα τις ασκησεις του Σαββατου που κανατε και μου φανηκαν εφικτες, αλλα δεν ειδα ολο το προγραμμα για να εχω πληρη αποψη.
Για πειτε και σεις που το κανατε και ξερετε, ειναι εφικτο καποιος που εχει κανει το 1 και καμποσα χωματινα χλμ να παει κατευθειαν στο 3?
Θεωρειται υποχρεωτικο το 2 για να πας μετα στο 3??

Οπως εσεις το βλεπετε γιατι προφανως δεν ξερετε τις οδηγικες ικανοτητες του αλλου....:beer:

Nik0s
16/01/2008, 11:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από gmeles
Παιδια, ημουν εκει, στους θεατες με το αφρικα αν με ειδατε.

Ο λογος που ηρθα ειναι ο εξης και θελω να μου πειτε την αποψη σας επ αυτου:

Ποσο μεγαλο ειναι το βημα απο το Level 1 (που εχω ηδη κανει) στο Level 3?
Ειδα τις ασκησεις του Σαββατου που κανατε και μου φανηκαν εφικτες, αλλα δεν ειδα ολο το προγραμμα για να εχω πληρη αποψη.
Για πειτε και σεις που το κανατε και ξερετε, ειναι εφικτο καποιος που εχει κανει το 1 και καμποσα χωματινα χλμ να παει κατευθειαν στο 3?
Θεωρειται υποχρεωτικο το 2 για να πας μετα στο 3??

Οπως εσεις το βλεπετε γιατι προφανως δεν ξερετε τις οδηγικες ικανοτητες του αλλου....:beer:

Καλησπέρα φίλε μου,

όποια κι αν είναι η δική μας γνώμη, δεν νομίζω οτι θα δεχτεί ο Σπανός να μπεις κατευθείαν στο 3 χωρίς να περάσεις από το 2....

Αν θες την προσωπική μου άποψη (γιατί δεν είδες τις ασκήσεις της Κυριακής :D ), κάνε πρώτα το ΙΙ

:wave2:

Nontas
16/01/2008, 11:42
To enduro II δεν είναι απλά ένα σχολείο πριν το ΙΙΙ, αλλά όλες οι απαραίτητες γνώσεις για το ΙΙΙ. Κατά την γνώμη μου εάν περάσεις το ΙΙ μπορείς άνετα να ταξιδεύσεις σε όλες τις πιθανές συνθήκες που θα συναντήσεις στην Ελληνική επικράτεια, ίσως και έξω από αυτήν, ενώ με το ΙΙΙ θα διδαχθείς κάποια επιπλέον θέματα που αφορούν ιδιαίτερα αντίξοες συνθήκες. Εξάλλου η μεθοδολογία και η θεωρία των ασκήσεων είναι αυτή που θα σε κάνει να ελέγχεις καλύτερα την μηχανή στο χώμα. Και φυσικά πολλές ώρες προπόνηση.

Επίσης έχω να δηλώσω ότι ΠΟΝΑΩ!!!

akamarinos
16/01/2008, 13:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από gmeles
Παιδια, ημουν εκει, στους θεατες με το αφρικα αν με ειδατε.

Ο λογος που ηρθα ειναι ο εξης και θελω να μου πειτε την αποψη σας επ αυτου:

Ποσο μεγαλο ειναι το βημα απο το Level 1 (που εχω ηδη κανει) στο Level 3?
Ειδα τις ασκησεις του Σαββατου που κανατε και μου φανηκαν εφικτες, αλλα δεν ειδα ολο το προγραμμα για να εχω πληρη αποψη.
Για πειτε και σεις που το κανατε και ξερετε, ειναι εφικτο καποιος που εχει κανει το 1 και καμποσα χωματινα χλμ να παει κατευθειαν στο 3?
Θεωρειται υποχρεωτικο το 2 για να πας μετα στο 3??

Οπως εσεις το βλεπετε γιατι προφανως δεν ξερετε τις οδηγικες ικανοτητες του αλλου....:beer:

εγω(και καποιοι ακομα) απο το 1 πηγα στο 3 κατευθειαν
εγω, ο σπανος αλλα και οι φιλοι μου συμφωνησαμε πως επρεπε να ειχαμε παει και στο 2

gmeles
16/01/2008, 15:27
Μαλιστα! Σας ευχαριστω και τους 3 για τις απαντησεις σας, απολυτα σαφεις!!
Παω για level 2.....

liberec
18/01/2008, 19:56
Μπράβο Νίκο, Νόντα, είδα και τα βιντεάκια και σας είδα και την Κυριακή

[Νικος @ κράτα την φωτό που το πάς γαμάτα!!!!, θα σε πάρω πάλι μαζί στο Rally - για όσους δεν το ξέρουνε, πήγαμε δίδυμο με τον Νίκο πέρυσι ένα 990 και ένα 1200 σαν τελευταίοι μοϋκανοί, και αν δεν πέφταμε στην λούμπα με το λάθος δρόμο, θα το τελειώναμε, αχ,βαχ...]

έκανα το τρία πριν ένα δίμηνο και σίγουρα είναι καλό να πάει πρώτα κάποιος και στο ΙΙ

Doc

Nik0s
19/01/2008, 11:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από liberec
Μπράβο Νίκο, Νόντα, είδα και τα βιντεάκια και σας είδα και την Κυριακή

[Νικος @ κράτα την φωτό που το πάς γαμάτα!!!!, θα σε πάρω πάλι μαζί στο Rally - για όσους δεν το ξέρουνε, πήγαμε δίδυμο με τον Νίκο πέρυσι ένα 990 και ένα 1200 σαν τελευταίοι μοϋκανοί, και αν δεν πέφταμε στην λούμπα με το λάθος δρόμο, θα το τελειώναμε, αχ,βαχ...]

έκανα το τρία πριν ένα δίμηνο και σίγουρα είναι καλό να πάει πρώτα κάποιος και στο ΙΙ

Doc


Γεια σου ρε Doc! :beer: :wave2: :beer:

liberec
19/01/2008, 14:09
... πλησιάζει...


117433

Nik0s
19/01/2008, 14:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από liberec
... πλησιάζει...

Θα έρθεις αύριο ? :confused:

liberec
19/01/2008, 15:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nik0s
Θα έρθεις αύριο ? :confused:

που πότε, τι,?
κάτι μου ξεφεύγει μάλλον
ότι και να μου ξεφεύγει πάντως, αύριο είμαι μπυζι :bigcry: