PDA

View Full Version : Τροχαίο δυστύχημα με έξι νεκρούς στην εθνική οδό Αθηνών-Πατρών



alex-vstrom
15/01/2008, 07:55
Τραγωδία στην άσφαλτο τα ξημερώματα της Τρίτης.

ΙΧ αυτοκίνητο που κινείτο στο 108ο χιλιόμετρο της εθνικής οδού Αθηνών-Πατρών, στο ρεύμα προς Πάτρα και στο ύψος του Κιάτου, ξέφυγε από την πορεία του και έπεσε πάνω σε δύο νταλίκες που κινούνταν στο αντίθετο ρεύμα.

Το ΙΧ και η μία από τις νταλίκες τυλίχθηκαν αμέσως στις φλόγες και το αποτέλεσμα ήταν ο θάνατος έξι ανθρώπων που επέβαιναν στα εμπλεκόμενα στο δυστύχημα οχήματα.

Σύμφωνα με τις πρώτες ενδείξεις, το ΙΧ εξετράπη της πορείας του λόγω της ολισθηρότητας του οδοστρώματος.


117025

alex-vstrom
15/01/2008, 08:00
Και ζούνε αυτή καλά και εμείς καλυτέρα και για κάθε διέλευση εμείς πληρώνουμε τα διόδια για να έρθει ο ΑΚΤΩΡ να του γίνει ανάθεση και να φτιάξει την εθνική να την εκμεταλευετε και εμείς τόσο χρονιά που την έχουμε πληρώσει, ναι θα πάρουμε τα @@ ε πως σας φέρνετε έτσι, άντε γιατί πρωί πρωί έχουμε και νεύρα αλλά που να τα ακούσει αφού όλοι είναι στο κόλπα εμείς θα σώσουμε την Ελλάδα τέλος

CBF - HRC
15/01/2008, 08:03
Το άκουσα και εγώ το πρωί στον Alpha. Οι δρόμοι μας είναι για φούντο.
Θέλει μεγάλη προσοχή η εθνική οδός στα σημεία χωρίς διαχωριστική νησίδα.:confused:
Καλά και ασφαλή χλμ να έχουμε οι μοτακιδες με μεγάλη προσοχή.

maniak.
15/01/2008, 08:11
:( :sad: :(

sergiosm
15/01/2008, 08:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex-vstrom
Σύμφωνα με τις πρώτες ενδείξεις, το ΙΧ εξετράπη της πορείας του λόγω της ολισθηρότητας του οδοστρώματος.

και προφανώς της ταχύτητάς του που ήταν μεγαλύτερη από όσο θα έπρεπε για τις συνθήκες του οδοστρώματος.

:sad: :sad:

cartman
15/01/2008, 09:01
Ελεοοοοοοοοοος με τον κ@λόδρομο!!!! Ρώσικη ρουλέτα θα παίζουμε κάθε φορά!!!
Κρίμα πάντως :(

Εχετλαίος
15/01/2008, 09:30
Εντάξει, ο δρόμος είναι μπουρδέλο ασυμάζευτο και θα κάνουν χρόνια να τον σιάξουν. ΕΜΕΙΣ, που το γνωρίζουμε, γιατί τρέχουμε; Έχω αυτή την κωλοαπορία ρε γαμώτο...

MikeG
15/01/2008, 09:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Εχετλαίος
Εντάξει, ο δρόμος είναι μπουρδέλο ασυμάζευτο και θα κάνουν χρόνια να τον σιάξουν. ΕΜΕΙΣ, που το γνωρίζουμε, γιατί τρέχουμε; Έχω αυτή την κωλοαπορία ρε γαμώτο...

+άπειρο. Οι δρόμοι συνεχώς λέμε ότι είναι μπ@ρδέλο αλλά όλοι πάνε γ@μιώντας. Το ίδιο και στο Μαλλιακό. Όλοι βγαίνουν να κάνουν προσπεράσεις & μετά κοπανιούνται τα δύο αυτοκίνητα από τις αντίθετες λωρίδες που έκαναν τις προσπεράσεις. Για μένα φταίνε κυρίως οι οδηγοί!:yuck:

DIMITRIS Z750
15/01/2008, 10:18
Παιδια παλια λεγανε οτι φταινε τα αμαξια ειναι παλια δεν τα σιντηρουν και τακ κλπ.
τωρα φταιει η ταχητητα?ενταξει δεν λεω οτι δεν φταιει αλλα και οι δρομοs δεν φταιει που
για χρονια ειναι ιδια κατασταση,με λακουβεs ,ξηλωμενα κομματια,με μπαρεs μεσα στο δρομο,χωριs φωτισμο.και αλα πολλα:sad: :sad:

MikeG
15/01/2008, 10:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από DIMITRIS Z750
Παιδια παλια λεγανε οτι φταινε τα αμαξια ειναι παλια δεν τα σιντηρουν και τακ κλπ.
τωρα φταιει η ταχητητα?ενταξει δεν λεω οτι δεν φταιει αλλα και οι δρομοs δεν φταιει που
για χρονια ειναι ιδια κατασταση,με λακουβεs ,ξηλωμενα κομματια,με μπαρεs μεσα στο δρομο,χωριs φωτισμο.και αλα πολλα:sad: :sad:

Σε ένα δρόμο που είναι όπως τον περιγράφεις, δε θα πρέπει να οδηγάει κάποιος πάρα πολύ συνετά & θα έλεγα maximum με 120 χλμ? Το ότι οι δρόμοι ξαναλέω είναι χάλια είναι γνωστό της πάσης. Ένας λοιπόν λόγος παραπάνω που πρέπει να έχουμε το μυαλό μας να δουλεύει. Σίγουρα για κάποια "ελάχιστα" ατυχήματα φταίει ο δρόμος. Αλλά είναι σα να είμαστε σε ένα χωματόδρομο & να πηγαίνουμε με 100. Ε τότε τα θέλει ο κώλος μας.
Ίσως για τους περισσότερους που μένουν στη "στεριά" να είναι περίεργο & παράξενο αυτό. Έλα όμως Κρήτη να δεις ότι σχεδόν κανένας δρόμος δεν έχει διαχωριστικά στη μέση. Προφανώς όλοι λέμε ότι είναι χάλια & θέλουμε καλύτερους δρόμους, όμως δε πάμε σα πρόβατα στη σφαγή (για τους περισσότερους αναφέρομαι). Έλα ένα καλοκαίρι να παρατηρήσεις πως οδηγάνε το καλοκαίρι οι στεριανοί εδώ στο νησί & θα καταλάβεις. Πρέπει να διαβάζουμε το δρόμο... :wave2:

DimChios
15/01/2008, 10:32
FUCK!!!!!

:mad: :mad: :mad:

DIMITRIS Z750
15/01/2008, 10:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Σε ένα δρόμο που είναι όπως τον περιγράφεις, δε θα πρέπει να οδηγάει κάποιος πάρα πολύ συνετά & θα έλεγα maximum με 120 χλμ? Το ότι οι δρόμοι ξαναλέω είναι χάλια είναι γνωστό της πάσης. Ένας λοιπόν λόγος παραπάνω που πρέπει να έχουμε το μυαλό μας να δουλεύει. Σίγουρα για κάποια "ελάχιστα" ατυχήματα φταίει ο δρόμος. Αλλά είναι σα να είμαστε σε ένα χωματόδρομο & να πηγαίνουμε με 100. Ε τότε τα θέλει ο κώλος μας.
Ίσως για τους περισσότερους που μένουν στη "στεριά" να είναι περίεργο & παράξενο αυτό. Έλα όμως Κρήτη να δεις ότι σχεδόν κανένας δρόμος δεν έχει διαχωριστικά στη μέση. Προφανώς όλοι λέμε ότι είναι χάλια & θέλουμε καλύτερους δρόμους, όμως δε πάμε σα πρόβατα στη σφαγή (για τους περισσότερους αναφέρομαι). Έλα ένα καλοκαίρι να παρατηρήσεις πως οδηγάνε το καλοκαίρι οι στεριανοί εδώ στο νησί & θα καταλάβεις. Πρέπει να διαβάζουμε το δρόμο... :wave2:

Φιλε δεν λεω οχι σε αυτα που λεs.αλλα προχτεs φιλο στο δρομο του κηφησου πηγαινε
κανονικα και σκαει σε φετα ξηλωμενη στο δρομο και του αλλαζει μια λουριδα και το κραταει με τα δοντια,και τι βλεπει και οι δυο ζαντεs με στραβωμα,και μετα λεμε ευτηχωs ειχε αγιο:sad:
και παλι θα συνφωνησω μαζι σου σε πολλα απο αυτα που λεs.και παντα μιλαω για ολη την ελλαδα. η ελλαδα δεν ειναι μονο αθηνα.

el_hymador
15/01/2008, 11:06
πρωτα απ ολα κριμα για τους ανθρωπους....οχι στον δρομο ρε πουστη μου!!! ειναι πολυ αδικο
:(

τωρα σχετικα με τον συγκεκριμενο δρομο ειναι μακραν ο χειροτερος που εχω διασχισει οσα χρονια οδηγω...

αθλιο οδοστρωμα, αναποδες κλισεις, απουσια ικριωματος και 1+1 βοηθητικη λωριδα ανα ρευμα κυκλοφοριας...βαλτε μεσα και τις ισοπεδες εισοδους-εξοδους που υπαρχουν κατα μηκος...χαλια μαυρα!!!

δεν χρειαζεται να τρεχεις, και νορμαλ να πηγαινεις ειναι πολυ επικινδυνος!!!!

Προσωπικα τον αποφευγω αν αυτο ειναι δυνατο....καλυτερα η παλια Εθνικη costa-costa μεχρι Πατρα, παρα αυτη η καρμανιολα

στο νο 2 των χειροτερων δρομων που εχω ταξιεδεψει η ...συνεχεια αυτου του υπεροχου οδικου δικτυου στην Στερεα μετα το Ριο προς Αγρινιο....



:mad:

MikeG
15/01/2008, 11:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
πρωτα απ ολα κριμα για τους ανθρωπους....οχι στον δρομο ρε πουστη μου!!! ειναι πολυ αδικο
:(

τωρα σχετικα με τον συγκεκριμενο δρομο ειναι μακραν ο χειροτερος που εχω διασχισει οσα χρονια οδηγω...

αθλιο οδοστρωμα, αναποδες κλισεις, απουσια ικριωματος και 1+1 βοηθητικη λωριδα ανα ρευμα κυκλοφοριας...βαλτε μεσα και τις ισοπεδες εισοδους-εξοδους που υπαρχουν κατα μηκος...χαλια μαυρα!!!

δεν χρειαζεται να τρεχεις, και νορμαλ να πηγαινεις ειναι πολυ επικινδυνος!!!!

Προσωπικα τον αποφευγω αν αυτο ειναι δυνατο....καλυτερα η παλια Εθνικη costa-costa μεχρι Πατρα, παρα αυτη η καρμανιολα

στο νο 2 των χειροτερων δρομων που εχω ταξιεδεψει η ...συνεχεια αυτου του υπεροχου οδικου δικτυου στην Στερεα μετα το Ριο προς Αγρινιο....


:mad:

Αν αυτός σου φαίνεται χάλια έλα μια βόλτα από Κρήτη:winka:

el_hymador
15/01/2008, 11:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Αν αυτός σου φαίνεται χάλια έλα μια βόλτα από Κρήτη:winka:

Δεν εχω ερθει...

Φανταζομαι ομως οτι εκει και στην Β.Ελλαδα υπαρχουν αντιστοιχα και χειροτερα ισως ''διαμαντια''...

μιλησα για τα προσωπικα μου βιωματα:wave2:

το γεγονος ομως οτι π.χ. ο βασικοτερος οδικος αξονας της Ελλαδας
(Αθηνα- Θεσσαλονικη) ειχε και εχει τετοια χαλια ειναι ενδεικτικο της ολης καταστασης!

Εχετλαίος
15/01/2008, 11:15
Όντως, στην Κρήτη έχουμε τους χειρότερους δρόμους πανελλάδικα (επισημοποιημένο και μετά από κάτι μελέτες τοων πολυτεχνείων Κρήτης & ΕΜΠ. Βέβαια δεν βλέπω και κανένα να διαμαρτύρεται.
Αν μια ποδοσφαιρική ομάδα νικήσει μια άλλη θα κατέβει (όπερ και εγένετο) όοοοολος ο λαός στο λιμάνι των Χανίων να πανηγυρήσει (χωρίς να πολυκαταλαβαίνει και το γιατί γιατί πρακτικά τίποτε δεν θα αλλάξει στην παθητική του καθημερηνότητα όσες ομάδες και αν νικήσουν άλλες ομάδες). Ποτέ όμως δεν κατέβηκε κανείς να φωνάξει ότι άδικα σκοτώνονται τα παιδιά μας στους κωλόδρομους που άπαξ και τους φτιάξανε (κακά στραβά και ανάποδα) δεν τους συντήρησε/επιδιόρθωσε κιανείς.
Η ντροπή και το ήθος έχει περισέψει στον τόπο μας...

MikeG
15/01/2008, 11:17
Τώρα τελικά πάλι πάμε εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=52077).

crewdriver
15/01/2008, 11:48
πρινε ενα μηνα πηγα γιαννενα με ενα φιλο μου με ενα ax1.1 toy 96.πηγαιναμε το πολυ 80 εκει γιατι ειχε κρυο και γλιστρουσε.κατι παπποθδες με μερσεντες,κατι παιδακια με ατος και ματιζ πμα προσπερνουσαν με 120+.το κτελ εκανε προσπερασεις συνεχως(4 πετυχαμε).3 τρακαρισματα δεν εγιναν επειδη σκεφτηκαν να πατησουν λιγο φρενο.δε φταει ο δρομος.ξερεις πως ο δρομος ειναι ετσι.μην τρεχεις.οταν παιζουμε χαρτια και εχουμε κακα φυλλα τι κανουμε?χτυπαμε?δε νομιζω,σταματαμε.ο δρομος ειναι το δεδομενο.η μεταβλητη ειναι η συμπεριφορα.αν δεν ετρεχε ο ατυχος συμπατριωτης μας,και να γλιστρουσε το αμαξι κατι θα προλαβαινε να κανει.

project.breeze
15/01/2008, 12:22
Παιδιά είδα μία απευθείας σύνδεση το πρωί με τον τόπο του δυστυχήματος και μου φαίνεται πως ο οδηγός του αυτοκινήτου έτρεχε πάρα πολύ,δεν έμεινε τίποτα όρθιο,απορώ αν βρήκανε τίποτα να θάψουνε...:sick:

mats8282
15/01/2008, 12:48
Η περιγραφη που ακουσα το πρωι με αφησε αφωνο.Ο τυπος,Mercedes,πρεπει να ετρεχε παρα πολυ.

Εφυγε απο την πορεια του,μπηκε στο αντιθετο και ακουστε τωρα το φοβερο.

Στην συγκρουση με την νταλικα κοπηκε στα 2 το αμαξι.Το πισω μισο με τις γυναικες και τα παιδια κολλησε στην νταλικα και καηκε,το μπροστα μισο με τους 2 αντρες εφυγε και εσκασε σε αλλη νταλικα.........

Ετσι τα ειπε σε ζωντανη συνδεση μπροστα απο την καμμενη νταλικα ο ρεπορτερ.

:sad:

crewdriver
15/01/2008, 12:51
αυτες οι μερσεντες και οι μπεμβε θα μας φανε...ο δρομος εφταιγε κατα τα αλλα επειδη γλιστρουσε...

paramedic
15/01/2008, 13:34
Πριν ένα μήνα έκανα για 3 φορά στη ζωή μου τον δρόμο Αθήνα-Ριο. Απορώ γιατί να θέλεις να τρέξεις σε αυτόν τον κωλόδρομο που δεν έχει διαχωριστική,είναι 1 λωρίδα ανα κατεύθυνση και έχει χάλια οδόστρωμα και φωτισμό. Πήγαινα με 100--120 με το κουτί και αισθανόμουνα οτι πάω και γρήγορα για αυτόν τον δρόμο. Οι μαλακίες που έιδα να κάνουν ήταν απίστευτες!!!!Τελικά ή εγώ είμαι πολύ χέστης μου φαίνεται ή αυτοί που τρέχουν εκεί τρελλοί!! Κρίμα για τους ανθρώπους αλλά ρε γαμώτο εκεί δεν λέει να τρέξεις...

Aggelos_SV
15/01/2008, 15:39
Μια χαρά είναι ο δρόμος, οι οδηγοί είναι ΣΤΟΚΟΙ.Δεν ξέρουν πότε και που να προσπεράσουν.Βγαίνουν στο αντίθετο κι όποιον πάρει ο διάολος.
Αυτά θα συμβαίνουν σ'αυτή τη χώρα όσο υπάρχει η αντίληψη του '' βγαίνω στην εθνική να το πατήσω'' και δε μπα να χει 1000000 αερόσακους το σιδερένιο φέρετρο :rolleyes: ...

Και που να δείτε την Εθνική οδό Πάτρας - Πύργου...Η Ε.Ο. Κορίνθου - Πατρών είναι autobahn μπροστά της.

cartman
15/01/2008, 15:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
... σχετικα με τον συγκεκριμενο δρομο ειναι μακραν ο χειροτερος που εχω διασχισει οσα χρονια οδηγω...

αθλιο οδοστρωμα, αναποδες κλισεις, απουσια ικριωματος και 1+1 βοηθητικη λωριδα ανα ρευμα κυκλοφοριας...βαλτε μεσα και τις ισοπεδες εισοδους-εξοδους που υπαρχουν κατα μηκος...χαλια μαυρα!!!

δεν χρειαζεται να τρεχεις, και νορμαλ να πηγαινεις ειναι πολυ επικινδυνος!!!!

Αυτό είναι πέρα για πέρα αλήθεια! Και μην ξεχνάμε ότι πρόκειται για έναν απο τους κυριότερους δρόμους της χώρας με πάρα πολλή κίνηση ΚΑΙ με διόδια! Είναι απλά απαράδεκτος! Την τελευταία φορά που πήγαινα Αθήνα με 130 (!!!) το πολύ, κόντεψα να πάθω καρδιακή όταν είδα μετά απο στροφή αρκετά μεγάλη λακούβα και αρκετών εκατοστών βάθους μεσα στην μέση του δρόμου! Θα μπορούσε κάποιος με μηχανή να σκοτωθεί και με 100 km/h βρε παιδιά τί να λέμε τώρα! Φυσικά τα αμάξια απλά περνούσαν απο πάνω, μια μηχανή όμως...


...και είμαι σίγουρος ότι όποιος κάνει τον συγκεκριμένο δρόμο συχνά θα έχει αμέτρητα τέτοια να πεί!
Απλά απαράδεκτος!

Εννοείται ότι είναι κατακριτέο το να τρέχει κάποιος σε έναν τέτοιο δρόμο!! και πάλυ κρίμα για τους ανθρώπους! :(

gousgoun_69
15/01/2008, 15:53
:(

ktmakis
15/01/2008, 16:20
Οι οδικοί άξονες της χώρας είναι για κλάμματα. Αυτό το ξέρουμε και το έχουμε πεί πολλές φορές.
Αυτό είναι και δεν αλλάζει άμεσα. Στο χερι μας είναι να προσαρμόσουμε την οδήφησή μας σε αυτό που έχουμε. Με τους δρόμους αυτούς δεν γίνεται να τρέχεις παραπάνω από 120χλμ ότι αυτοκίνητο και να έχεις. Και καλά επιλέγει ο ανεγκέφαλος να τρέχει με 200. Οι άλλοι δεν του χρωστάνε τίποτα να τους πάρει στο κεφάλι του. Το θέμα είναι να μπεί στο μυαλουδάκι του κάθε ΜΑΛΑΚΑ ότι στο ποδαράκι του κρέμμεται η ζωή η΄δική του αλλά και άλλων συνανθρώπων του.
είναι καθαρά όπως και πολλά άλλα θέμα παιδείας κάτι που ο Ελληνας δεν διαθέτει.

Cpt. Haddock
15/01/2008, 16:24
:rolleyes:

Μ' αρέσει που τα γράφομε όλα αυτά εδώ αλλα όταν βρεθούμε στο συγκεκριμένο δρόμο το γ@μάμε....

Δεν έχει τύχη να περάσω μηχανή που να πηγαίνει με 100-120 :sick:

CIRUS
15/01/2008, 16:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από ktmakis
Οι οδικοί άξονες της χώρας είναι για κλάμματα. Αυτό το ξέρουμε και το έχουμε πεί πολλές φορές.
Αυτό είναι και δεν αλλάζει άμεσα. Στο χερι μας είναι να προσαρμόσουμε την οδήφησή μας σε αυτό που έχουμε. Με τους δρόμους αυτούς δεν γίνεται να τρέχεις παραπάνω από 120χλμ ότι αυτοκίνητο και να έχεις. Και καλά επιλέγει ο ανεγκέφαλος να τρέχει με 200. Οι άλλοι δεν του χρωστάνε τίποτα να τους πάρει στο κεφάλι του. Το θέμα είναι να μπεί στο μυαλουδάκι του κάθε ΜΑΛΑΚΑ ότι στο ποδαράκι του κρέμμεται η ζωή η΄δική του αλλά και άλλων συνανθρώπων του.
είναι καθαρά όπως και πολλά άλλα θέμα παιδείας κάτι που ο Ελληνας δεν διαθέτει.

+1000 κρίμα άλλες 6 ζωες χαμένες στους κωλοδρομους:mad:

Cpt. Haddock
15/01/2008, 16:25
Και φυσικά κανένας δεν ανέφερε οτι ΠΑΡΑΝΟΜΩΣ υπήρχαν 6 άτομα στο συγκεκριμένο αυτοκίνητο...

:sick:

sakisvolos
15/01/2008, 17:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από paramedic
Τελικά ή εγώ είμαι πολύ χέστης μου φαίνεται ή αυτοί που τρέχουν εκεί τρελλοί!!

Το δεύτερο είναι φίλε μου το δεύτερο μερικοί όταν μπαίνουν στα κουτιά τους τη βλέπουν
άρχοντες του δρόμου!

Κρίμα πάντως! :sad:

megatim
15/01/2008, 17:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Και φυσικά κανένας δεν ανέφερε οτι ΠΑΡΑΝΟΜΩΣ υπήρχαν 6 άτομα στο συγκεκριμένο αυτοκίνητο...

:sick:

Δηλαδή θα έπρεπε να αφήσει το ένα παιδί στην Κακαβιά ή να πάρει η γυναίκα το άλλο αυτοκίνητο;

Απαντάω με χιούμορ γιατί έτσι μου φάνηκε η πρότασή σου, αναλογιζόμενος τα προαναφερθέντα περί οδοστρώματος και διάρκειας ταξιδίου.

:wave2:

Respect
15/01/2008, 18:05
Κρίμα, αλλά τώρα αν σας πω πως το 99% των αλβανών οδηγεί όπως αυτός που στούκαρε το πρωί τι θα πείτε; Ότι είμαι νταλικέρης και τα λέω όπως με βολεύουν ή ότι το πάω ρατσιστικά;

Τέλος πάντων.. χέστηκα ότι και να πείτε. Την αλήθεια σας είπα!.-
:(

SpineshankD
15/01/2008, 18:06
δεν γινεται αυτο το πραγμα με τον συγκεκριμενο κωλοδρομο ρε ΠΟΥΣΤΗ

megatim
15/01/2008, 18:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Respect
Κρίμα, αλλά τώρα αν σας πω πως το 99% των αλβανών οδηγεί όπως αυτός που στούκαρε το πρωί τι θα πείτε; Ότι είμαι νταλικέρης και τα λέω όπως με βολεύουν ή ότι το πάω ρατσιστικά;

Τέλος πάντων.. χέστηκα ότι και να πείτε. Την αλήθεια σας είπα!.-
:(

Ρατσίστα νταλικέρη που τα λες όπως σε βολεύουν.

:lol:

cartman
15/01/2008, 19:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
:rolleyes:

Μ' αρέσει που τα γράφομε όλα αυτά εδώ αλλα όταν βρεθούμε στο συγκεκριμένο δρόμο το γ@μάμε....

Δεν έχει τύχη να περάσω μηχανή που να πηγαίνει με 100-120 :sick:


Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Και φυσικά κανένας δεν ανέφερε οτι ΠΑΡΑΝΟΜΩΣ υπήρχαν 6 άτομα στο συγκεκριμένο αυτοκίνητο...

:sick:

+1

Έτσι δεν συμβαίνει με όλα γενικώς? Γκρινιάζουμε γκρινιάζουμε αλλά όταν έρθει η στιγμή να τηρήσουμε κανόνες και να δείξουμε επίπεδο...άστα να πάνε...:sick:

maniak.
15/01/2008, 19:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
:rolleyes:

Μ' αρέσει που τα γράφομε όλα αυτά εδώ αλλα όταν βρεθούμε στο συγκεκριμένο δρόμο το γ@μάμε....

Δεν έχει τύχη να περάσω μηχανή που να πηγαίνει με 100-120 :sick:





+1:beer:

απο 'μπλα-μπλα' να φαν κι 'κοτες':blush:

Tropeas
15/01/2008, 21:02
:sad:

zman
15/01/2008, 22:14
Σ'αυτο το δρομο δεν παω με αμαξι ουτε για πλακα. Με μηχανη και γρηγορη μαλιστα για να χωραω να βγω στην ακρη οταν βγαινουν οι μα&&^ες αντιθετο και να τους αφηνω πισω μου για να μην τους εχω εννοια με ενα κατεβασμα. Με ΙΧ νιωθω σαν καθιστη παπια.

TROOPER
15/01/2008, 22:31
πολυ ωραια !!!!

:sick: :sick: :sick:

Maira
15/01/2008, 23:09
Κουράγιο στις οικογένειες αυτών των ανθρώπων!!!!



Αλλά να πούμε και του στραβού το δίκιο, η Εθνική στο μεγαλύτερο μέρος της σε εκείνο το σημείο έχει όριο 90!!!!!!!


Ούτε καν 120!!!!!! Ναι είναι κ@λοδρομος, ναι γλιστράει, ναι να τα σπάσουμε τα μπουρ....λα τα διόδια αλλά ρε φιλαράκι όταν πας γ@μιόντας μη ζητάς και τα ρέστα!!!! Το έπαιξες το κεφαλάκι σου και έχασες!!! Ψυχρό???? Ναι αλλά έτσι είναι!!!!



Στο συγκεκριμένο δρόμο ήμουν με αμάξι και μας κυνηγούσε ΚΤΕΛ (εμείς με 110) με 52 επιβάτες!!! Πήγενε τον κ@λο του!!! Ε δεν φταίει πάντα ο δρόμος! Έχουμε κι εμείς τις ευθύνες μας!!!!!!



Υ.Γ. Για να μην σας πω ότι τελικά θα πούνε ότι δεν δούλεψαν τα συστήματα ασφαλείας (ESP,TCS κλπ)

:look:

TROOPER
16/01/2008, 06:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Maira
Ε δεν φταίει πάντα ο δρόμος! Έχουμε κι εμείς τις ευθύνες μας!!!!!!

η ευθηνη βαραινει ΜΟΝΟ εμας !!!

zoropatra
16/01/2008, 08:36
χτες το βραδυ τα δυο δικτυα ταξι της πατρας μας εβγαλαν ανακοινωση οτι σημερα απο τις 8:30 το πρωι μαζι με αλλους φορεις της πατρας θα κανουν καταλυψη στα διοδια με σκοπο οι διερχομενοι οδηγοι να μην πληρωνουν διοδια.......


και λεω εγω τωρα........θα λυθει το πλοβλημα ετσι?

cartman
16/01/2008, 08:58
Δείτε και αυτό (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=52187) ρε παίδες

:a018: :a018: :a018:

mats8282
16/01/2008, 09:20
Το πιο τρελο απο ολα ειναι αυτοι που σκανε με 140-150+++ απο πισω σου,οταν πας με 110-120 και σου παιζουν τα φωτα να πας στην βοηθητικη επειδη δεν θελουν να περιμενουν 3-4 δευτερολεπτα να αδειασει το αντιθετο ή να βγουνε στην ευθεια.Αυτοι που προσπερνανε πανω στην στροφη.Αυτοι που προσπερνανε στο αντιθετο φορτηγα,σειρα αυτοκινητων κτλ.


Με λιγα λογια για εμενα ειναι πιο σοβαρο και σημαντικο η ελλειπης εκπαιδευση και η νοοτροπια των Ελληνων οδηγων παρα ενας κακος δρομος τον οποιο τον ξερουν υποτιθεται κιολας.

Εχω κανει το πεταλο του Μαλλιακου 150 φορες για παραδειγμα και δεν εχω δει τον Χαρο να με περιμενει στην ευθεια ουτε στην στροφη.Εχω δει ομως ηλιθιους να κανουν ολα τα παραπανω και πολλα περισσοτερα σε τετοιους κακους δρομους.

Εχετλαίος
16/01/2008, 09:26
Σήμερα το πρωί, προσπέραση 4τραξονικού φορτηγού σε τράκτορα με επικαθήμενο βυτίο καυσίμων και ρυμουλκό βυτίο καυσίμων πάνω σε στροφή φουρκέτα στο Καλάμι Χανίων και σε δρόμο που χωρά-δε χωρά 2 αυτοκίνητα.
Ήμουν 100 μέτρα πίσω και περίμενα το ατύχημα και την έκρηξη που θα επακολουθούσε αν γινόταν σύγκρουση. Ευτυχώς ο καλός Θεός...
Αλήτες....Ζώα....
Τι θα έχανες ρε τρόμπα αν περίμενες 100 μέτρα να ανοίξει ο δρόμος;
Τι κέρδισες; 10 δευτερόλεπτα από το δρομολόγιό σου;
Δολοφόνε!

MikeG
16/01/2008, 09:28
Όλους αυτούς με το που κάνουν τη καφρίλα πρέπει να τους θέτουμε χάμε με μια κουμπουριά!:mad:

Cpt. Haddock
16/01/2008, 09:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από megatim
Δηλαδή θα έπρεπε να αφήσει το ένα παιδί στην Κακαβιά ή να πάρει η γυναίκα το άλλο αυτοκίνητο;

Απαντάω με χιούμορ γιατί έτσι μου φάνηκε η πρότασή σου, αναλογιζόμενος τα προαναφερθέντα περί οδοστρώματος και διάρκειας ταξιδίου.

:wave2:

Δεν ξέρω τι θα έπρεπε να κάνει, πάντως αν έμπαιναν όσοι χωρούσαν ένας οι δύο άνθρωποι τώρα θα ζούσαν... :sad:

Επειδή κινούμαι συχνά στο συγκεκριμένο κομμάτι, το θέμα με τους μετανάστες εξ' Αλβανίας που μετακινούνται οδικώς ειναι αρκετά σοβαρό. Στερούνται οδηγικής παιδείας (όχι οτι εμείς είμαστε καλύτεροι) και εύλογα μια και ως πριν 15 χρόνια δεν είχαν αυτοκίνητα οι άνθρωποι... Ουσιαστικά μιλάμε μόνο για μια γενιά οδηγών στο δρόμο.

Έπειτα οδηγούν για πολλές ώρες (σκεφτείτε οτι δεν ξεκινούν απο Κακαβιά αλλα βορειότερα) μιλάμε για 9-10 ώρες οδήγηση, αυτοκίνητα βαρυφορτωμένα κατα κύριο λόγο, χωρίς το απαραίτητο γκάζι αλλά και φρένο, βάλτε τα όλα αυτά μαζί στους γνωστούς για τα χάλια τους ελληνικούς δρόμους και δε θέλει πολύ να γίνει το κακό...

:sad:

MikeG
16/01/2008, 09:42
Ας προσθέσουμε & αυτό.

Συμβολική κατάληψη της Εθνικής Αθηνών - Πατρών

Συμβολική κατάληψη της Εθνικής Οδού Αθηνών - Πατρών, στο ύψος των διοδίων του Ρίου, έκαναν το πρωί της Τετάρτης κάτοικοι και φορείς της περιοχής.

Αιτία της κινητοποίησης ήταν η καθυστέρηση των έργων του νέου αυτοκινητόδρομου, με αποτέλεσμα να υπάρχουν πολλά θανατηφόρα δυστυχήματα.

Εν τω μεταξύ, ατύχημα σημειώθηκε, το πρωί της Τετάρτης, στη λεωφόρο Καβάλας, κάτω από τη γέφυρα Σκαραμαγκά, με αποτέλεσμα να δημιουργηθεί μποτιλιάρισμα μέχρι το Παλατάκι.



& νομίζω ότι πρέπει να το συγχωνεύσουμε με αυτό. (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=52187) :winka:

Cpt. Haddock
16/01/2008, 09:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Συμβολική κατάληψη της Εθνικής Οδού Αθηνών - Πατρών, στο ύψος των διοδίων του Ρίου, έκαναν το πρωί της Τετάρτης κάτοικοι και φορείς της περιοχής.

Οι ίδιοι "κατοικοι και φορείς" της ίδιας περιοχής που, χρόνια τώρα, μπλοκάρει με χίλιους-δυο τρόπους την αναβάθμιση του σιδηροδρόμου Κορίνθου-Πατρας, ο οποίος θα αποσυμφόριζε κατα πολύ την κίνηση στο δρόμο (ειδικά σε εμπορεύματα αλλα και σε ΙΧ)

Υποκρισία αισχίστου είδους...

:mad:

MikeG
16/01/2008, 09:51
Ελλαδάρα Κάπταιν μου.....
Μπορείς να μου εξηγήσεις παρότι είμαι ακόμα σχετικά μικρός γιατί έχω πλέον μια απέχθεια προς όλους, όλα εδώ πέρα? :a35: :a35:

el_hymador
16/01/2008, 09:54
Τι λετε ρε;;!!:uplate:

να πηγαινεις με ποσα με την μηχανη σε αυτο τον δρομο;;;!!!

προσωπικη αποψη οτι δεν κανει να κυκλοφορεις καν στο συγκεκριμενο δρομο!!!

και με 70-80 να πηγαινεις μπορει να σου ερθει ''συστημενο'' οχημα απο το αντιθετο και να σε λιωσει πανω στις μπαριερες (τις εξωτερικες γιατι στην μεση δεν εχει...)

Μια απο τις πιο συνηθιμενες εκδρομουλες που κανω (με μοτο και αυτοκινητο) ειναι Κιατο - Στυμφαλια - Λ.Δοξα - Ζαρουχλα.... για να γυρισεις το λογικο να ακολουθησεις την συνεχεια του δρομου που σε βγαζει περιπου στην Αιγειρα και μετα απο εκει επιστροφη Κορινθο μεσω της Ε.Ο. Πατρων - Κορινθου.... ε λοιπον, προτιμω να κανω πισω οοοοοολο το κομματι οσο ψοφο και αν κανει, ακομα και νυχτα μεσα απο τον χωματοδρομο παρα να βγω στο γ@μημενο αυτο δρομο!!!

Απλα μην τον χρησιμοποιειτε!!! πανω απο τα βουνα η και απο την παραλια ειναι 110% πιο ασφαλες και πιο ομορφα...ας κανετε μιση ωρα παραπανω...

Cpt. Haddock
16/01/2008, 09:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Απλα μην τον χρησιμοποιειτε!!! πανω απο τα βουνα η και απο την παραλια ειναι 110% πιο ασφαλες και πιο ομορφα...ας κανετε μιση ωρα παραπανω...

Για την παραλία (παλια εθνική) θα διαφωνήσω στο πόσο ασφαλής είναι... Διέρχεται απο πολλούς οικισμούς και σου πετάγονται απο το πουθενά...

Εχετλαίος
16/01/2008, 10:04
Προτείνω Πάτρα-Τρίπολη (ψιλομπουρδέλο δρόμος ως το Λεβίδι) και μετά ΕΟ Τρίπολης-Αθήνας που είναι σχετικά καλή.
Πολύς δρόμος αλλά μάλλον πιο όμορφος και πιο ασφαλής.

maniak.
16/01/2008, 12:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Οι ίδιοι "κατοικοι και φορείς" της ίδιας περιοχής που, χρόνια τώρα, μπλοκάρει με χίλιους-δυο τρόπους την αναβάθμιση του σιδηροδρόμου Κορίνθου-Πατρας, ο οποίος θα αποσυμφόριζε κατα πολύ την κίνηση στο δρόμο (ειδικά σε εμπορεύματα αλλα και σε ΙΧ)

Υποκρισία αισχίστου είδους...

:mad:



ειναι οι ιδιοι κατοικοι που εκαναν 'παραπονα' για το εργο της 'ΓΕΦΥΡΑΣ':winka:



:yuck: :yuck: :yuck: