PDA

View Full Version : Παπί που δεν πάει βήμα....



sniper
15/01/2008, 10:10
Αντε να εξηγήσω τι εννοώ μπας και βγάλουμε καμμιά άκρη.

Εχεις ένα παπί (Crypton 100αρι), του έχεις κάνεις σερβις (μπουζί, βαλβίδες, λάδια ξύδια κλπ) του αλλάζεις και δίσκους συμπλέκτη επειδή το πήρες μεταχειρισμένο και πατινάρανε και όλα καλά......

Λες, yamaha είναι.... όπου να 'ναι θα με αφήσει.... και το περιμένεις....

Και ω εκ του θαύματος, χθες σταματάς σε φανάρι και με το που αλλάζει σε πράσινο, κουμπώνεις την πρώτη, ανοίγεις το γκάζι και πάιρνεις τα αρχίδια σου στο χέρι κι αντί να ξεκινήσει απλά ουρλιάζει :rotflmao: :rotflmao: ο κινητήρας.....

Το πας πας πιο κάτω γιατί σε γαμωσταυρίζουν οι από πίσω σου και το αφήνεις να τσουλήσει στην κατηφόρα με νεκρά μπας κι έχει μπλοκάρει κάτι (Yamaha είναι, όλα είναι πιθανά) και κουμπώνεις 1η, φρενάρει το παπί με το φρένο του κινητήρα αλλά όταν ανοίγεις το γκάζι παίρνεις πάλι @@.....

Σταματάς στην άκρη, κοιτάς να δεις μπας κι έχει φύγει η αλυσίδα από το πίσω/μπροστά γρανάζι αλλά όλα είναι στην θέση τους....

Καμμιά ιδέα;

Θα το κάψω που θα το κάψω, ας το πάω οδηγώντας το στο κρεμματόριο.....

sapila racing
15/01/2008, 10:13
Απο οτι λές , μάλλον εχει να κάνει με τον συμπλέκτη.

Δοκίμασες με άλλη ταχύτητα? Αν ειξαι το ίδιο με ολες τις ταχύτητες ειναι συμπλέκτης το πρόβλημα, αλλιώς μπορεί και κιβώτιο.

MikeG
15/01/2008, 10:17
Ο μάστορας που στο έφτιαξε πρέπει να έκανε τη μ@λ@κία. Είναι συμπλέκτης. Κάπου πάνω από το λεβιέ το ταχυτήτων έχει μια βίδα. Για δοκίμασε να τη βιδώσεις. Αυτή ρυθμίζει το συμπλέκτη. :wave2:

sniper
15/01/2008, 10:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Απο οτι λές , μάλλον εχει να κάνει με τον συμπλέκτη.

Δοκίμασες με άλλη ταχύτητα? Αν ειξαι το ίδιο με ολες τις ταχύτητες ειναι συμπλέκτης το πρόβλημα, αλλιώς μπορεί και κιβώτιο.

Το ίδιο με όλες.... :rolleyes: :mad:

Edit : Αν ειναι το κιβώτιο..... εχει να μου δανείσει κανένας 1 Κgr σέμτεξ και μια μπαταρία;


Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Ο μάστορας που στο έφτιαξε πρέπει να έκανε τη μ@λ@κία. Είναι συμπλέκτης. Κάπου πάνω από το λεβιέ το ταχυτήτων έχει μια βίδα. Για δοκίμασε να τη βιδώσεις. Αυτή ρυθμίζει το συμπλέκτη.

Δεξιά κάτω; μια βίδα που είναι μέσα σε 8ράκι παξιμάδι; Αν ειναι αυτό τι κάνουμε δλδ; λασκάρουμε το παξιμάδι και σφίγγουμε ή λασκάρουμε την βίδα; :rolleyes:

Εdit : το παπί πήγαινε μια χαρά (για παπί) εδώ κι ένα μήνα περίπου αφού αλλάξαμε τους δίσκους του συμπλέκτη....

MikeG
15/01/2008, 10:32
Χαλαρώνεις το ασφαλιστικό παξιμάδι.
Στρίβεις τη βίδα ρύθμισης επαναφοράς του συμπλέκτη αριστερόστοφα, μέχρι αυτή να είναι πλέον δύσκολο να περιστραφεί άλλο. Στη συνέχεια, βιδώνεις τη βίδα ρύθμισης με αντίθετη φθορά ("πίσω") 1/4 της στροφής.
Ο λεβιές ταχυτήτων πρέπει να έχει τζόγο 10-11 mm, όταν το πιέζεις ελαφρά προς τα κάτω.
Σφίγγεις το ασφαλιστικό παξιμάδι, χωρίς να αλλάξεις θέση στη βίδα ρύθμισης.

:winka: :wave2:

sapila racing
15/01/2008, 10:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Χαλαρώνεις το ασφαλιστικό παξιμάδι.
Στρίβεις τη βίδα ρύθμισης επαναφοράς του συμπλέκτη αριστερόστοφα, μέχρι αυτή να είναι πλέον δύσκολο να περιστραφεί άλλο. Στη συνέχεια, βιδώνεις τη βίδα ρύθμισης με αντίθετη φθορά ("πίσω") 1/4 της στροφής.
Ο λεβιές ταχυτήτων πρέπει να έχει τζόγο 10-11 mm, όταν το πιέζεις ελαφρά προς τα κάτω.
Σφίγγεις το ασφαλιστικό παξιμάδι, χωρίς να αλλάξεις θέση στη βίδα ρύθμισης.

:winka: :wave2:

Μου φαίνεται οτι τα είπες ανάποδα!

Πάμε πάλι.

Χαλαρώνεις το παξιμάδι.
Ξεβιδώνεις την βίδα μια στροφή, να ελευθερωθεί το ελατήριο.
Επειτα βιδώνεις την βίδα μέχρι να νοιώσεις αντίσταση.
Απο αυτό το σημείο την ξεβιδώνεις 1/8 εως 1/4 της στροφής.
Τωρα κρατώντας την βίδα με το κατσαβίδι, σφίγγεις τον παξιμάδι.

Αυτη ειναι η διαδικασία ρύθμισης αυτόματου φυγοκεντρικού συμπλέκτη στο παπί της Honda, τέτοιο έπρεπε να εχεις κι εσύ!! :lol:
Ειναι η ίδια σε όλους τους συμπλέκτες τέτοιου τύπου πάντως.

Ομως δεν εξηγείται πως ξαφνικά δεν συμπλεκτάρει καθόλου. Κάτι άλλο εχει γίνει μάλλον....

MikeG
15/01/2008, 10:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Μου φαίνεται οτι τα είπες ανάποδα!

Πάμε πάλι.

Χαλαρώνεις το παξιμάδι.
Ξεβιδώνεις την βίδα μια στροφή, να ελευθερωθεί το ελατήριο.
Επειτα βιδώνεις την βίδα μέχρι να νοιώσεις αντίσταση.
Απο αυτό το σημείο την ξεβιδώνεις 1/8 εως 1/4 της στροφής.
Τωρα κρατώντας την βίδα με το κατσαβίδι, σφίγγεις τον παξιμάδι.

Αυτη ειναι η διαδικασία ρύθμισης αυτόματου φυγοκεντρικού συμπλέκτη στο παπί της Honda, τέτοιο έπρεπε να εχεις κι εσύ!! :lol:
Ειναι η ίδια σε όλους τους συμπλέκτες τέτοιου τύπου πάντως.

Ομως δεν εξηγείται πως ξαφνικά δεν συμπλεκτάρει καθόλου. Κάτι άλλο εχει γίνει μάλλον....

Τα αντέγραψα από το manual που έχω για το Kazer μου. τα ξαναέλεγξα & δεν έχω λάθος. Μπερδεύτηκα... :confused: :confused:

sniper
15/01/2008, 10:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Τα αντέγραψα από το manual που έχω για το Kazer μου. τα ξαναέλεγξα & δεν έχω λάθος. Μπερδεύτηκα... :confused: :confused:

Ο ένας Honda (που ορθά θα έπρεπε να έχω), ο άλλος Kawasaki (που είχα και το έδωσα και καλά έκανα)....

Κανένας που να ξέρει απο Yamaha; :lol:

Με βλέπω να κυκλοφορώ πάλι στην πόλη με το 954 :a018:

sapila racing
15/01/2008, 10:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Τα αντέγραψα από το manual που έχω για το Kazer μου. τα ξαναέλεγξα & δεν έχω λάθος. Μπερδεύτηκα... :confused: :confused:

Προφανώς εχουν κάνει μ%$@ια στην μετάφραση.
Μπέρδεψαν το clockwise με το counterclockwise.

Φαίνεται οτι το εχασαν και από το 'Στη συνέχεια, βιδώνεις τη βίδα ρύθμισης με αντίθετη φθορά ("πίσω") 1/4 της στροφής'

Εννοεί απλά να ξεβιδώσεις 1/4 της στροφής. :lol:


sniper το ίδιο είναι σε ολα αυτα τα φυγοκεντρικά ανεξαρτήτως μάρκας.

byron
15/01/2008, 10:58
Η αλυσίδα είναι πάνω ; :p

sniper
15/01/2008, 11:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Προφανώς εχουν κάνει μ%$@ια στην μετάφραση.
Μπέρδεψαν το clockwise με το counterclockwise.

Φαίνεται οτι το εχασαν και από το 'Στη συνέχεια, βιδώνεις τη βίδα ρύθμισης με αντίθετη φθορά ("πίσω") 1/4 της στροφής'

Εννοεί απλά να ξεβιδώσεις 1/4 της στροφής. :lol:


sniper το ίδιο είναι σε ολα αυτα τα φυγοκεντρικά ανεξαρτήτως μάρκας.

Ναι αλλά το θέμα είναι ότι έγινε ξαφνικά κι όχι σταδιακά.... εκεί που πήγαινε, ξαφνικά δεν πάει πλέον.... κάτι μάλλον διαλύθηκε εκεί μέσα... :uplate:

DUKASII
15/01/2008, 11:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Ο ένας Honda (που ορθά θα έπρεπε να έχω), ο άλλος Kawasaki (που είχα και το έδωσα και


Με βλέπω να κυκλοφορώ πάλι στην πόλη με το 954 :a018: AYTO TO TRIKYLINDRO RE FILARAKI LES???
KALH FASH..:rotflmao: :rotflmao:

sniper
15/01/2008, 11:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
AYTO TO TRIKYLINDRO RE FILARAKI LES???
KALH FASH..:rotflmao: :rotflmao:

Ναι αυτό.....

makis206
15/01/2008, 11:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Ναι αλλά το θέμα είναι ότι έγινε ξαφνικά κι όχι σταδιακά.... εκεί που πήγαινε, ξαφνικά δεν πάει πλέον.... κάτι μάλλον διαλύθηκε εκεί μέσα... :uplate:

Νίκο έχω ξαναδεί Crypton να παρουσιάζει το ίδιο σύμπτωμα, στη δικιά του περίπτωση εγ@μήθει το αξονάκι με το γρανάζι (εσωτερικά στο μοτέρ) που συγκρατεί το μπροστά γραναζάκι της αλυσίδας.:uplate:

Έτσι ξαφνικά κι αυτό :D

sniper
15/01/2008, 11:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Νίκο έχω ξαναδεί Crypton να παρουσιάζει το ίδιο σύμπτωμα, στη δικιά του περίπτωση εγ@μήθει το αξονάκι με το γρανάζι (εσωτερικά στο μοτέρ) που συγκρατεί το μπροστά γραναζάκι της αλυσίδας.:uplate:

Έτσι ξαφνικά κι αυτό :D

Α ωραία..... :rolleyes:

sapila racing
15/01/2008, 11:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Ναι αλλά το θέμα είναι ότι έγινε ξαφνικά κι όχι σταδιακά.... εκεί που πήγαινε, ξαφνικά δεν πάει πλέον.... κάτι μάλλον διαλύθηκε εκεί μέσα... :uplate:

Οντως και πολυ φοβάμαι πως κάτι άσχημο εγινε...

Εκτός κι αν εχει χαλαρώσει/φύγει τελείως το παξιμάδι και εχει χαλάσει η ρύθμιση του φυγοκεντρικού, οπότε την γλυτώνεις φτηνά.

sniper
15/01/2008, 11:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Οντως και πολυ φοβάμαι πως κάτι άσχημο εγινε...

Εκτός κι αν εχει χαλαρώσει/φύγει τελείως το παξιμάδι και εχει χαλάσει η ρύθμιση του φυγοκεντρικού, οπότε την γλυτώνεις φτηνά.

Ακόμα πιο ωραία..... :rolleyes:

makis206
15/01/2008, 11:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Α ωραία..... :rolleyes:

Δεν το δένω σχοινί κορδόνι ότι έπαθε την ίδια νήλα αλλά έχε το υπόψιν :beer:

byron
15/01/2008, 11:59
:ninja:

siakattackj
15/01/2008, 12:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Και ω εκ του θαύματος, χθες σταματάς σε φανάρι και με το που αλλάζει σε πράσινο, κουμπώνεις την πρώτη, ανοίγεις το γκάζι και πάιρνεις τα αρχίδια σου στο χέρι κι αντί να ξεκινήσει απλά ουρλιάζει :rotflmao: :rotflmao: ο κινητήρας.....

Το πας πας πιο κάτω γιατί σε γαμωσταυρίζουν οι από πίσω σου και το αφήνεις να τσουλήσει στην κατηφόρα με νεκρά μπας κι έχει μπλοκάρει κάτι (Yamaha είναι, όλα είναι πιθανά) και κουμπώνεις 1η, φρενάρει το παπί με το φρένο του κινητήρα αλλά όταν ανοίγεις το γκάζι παίρνεις πάλι @@.....




κοίτα που τα γιαμάπα έχουν μονόδρομο συμπλέκτη!!!?!!! (αλλά ανάποδα...:rotflmao: :rotflmao: )

hornet
15/01/2008, 15:49
Η εχει φαγωθει το καρε του αξονα του μπροστα γραναζιου η το ιδιο το γραναζακι..χλωμο το τελευταιο

OldMan
19/01/2008, 14:42
Τότε θα "πατινάριζε" συνέχεια ... :rolleyes:

Tpap
19/01/2008, 15:05
κατι πρεπει να σου ''κουρεψε'' ελευθερε... (κ δεν εννοω τα μαλλια της κεφαλης σου..)
ανοιξε το, ριξε μια ματια και βαλε και καμια φωτο να δουμε κ εμεις.

για κατι περισσοτερο θα χρειαστω μια συσκευη X-RAYS καθως και τηλεκινητικες/παθητικες δυναμεις :D

Tigas
19/01/2008, 21:51
Αγαπητέ sniper οι κινήσεις που θα κάνεις θα είναι οι εξής


1.Πήγαινε σε κανένα συνεργείο της προκοπής δώσε και κάνα φράγκο (σφιχτέ:D )
2.Με το που το φτιάξεις, τέρμα γκάζι μέχρι το ποτάμι, το αφήνεις στις όχθες αυτό τον ξέρει το δρόμο από μόνο του, πώς να στο πω είναι στην φύση του.
3.Ο Σαρακάκης είναι 1 τσιγάρο δρόμο, πας βλέπεις το SH150 στο χρώμα που σου αρέσει και βγάζεις την λέξη προβλήματα από το μυαλό σου.


Εμένα το δικό μου το είχα 2 χρόνια και όλο κάτι πάθαινε το παλιοπαρτάλι, μια δεν δούλευε το κοντέρ , μια το ρουλεμάν του βολάν έκανε θόρυβο και έκανε σαν ντενεκέ που το χτυπάνε, το φτιάχνω μετά από λίγο άρχισε πάλι το έδωσα για ανταλλαγή, κάποια στιγμή ο άνθρωπος που το έδωσα βρίσκει να το πουλήσει και την στιγμή που πάει να το βάλει μπροστά για να το τσεκάρει πέταξε τα λάδια του στο πάτωμα.

Αυτά ελπίζω να σε βοήθησα στην λύση του προβλήματος σου :lol: :wave2: :wave2:

Daemon
20/01/2008, 19:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από SCBR1000RR
Αγαπητέ sniper οι κινήσεις που θα κάνεις θα είναι οι εξής


1.Πήγαινε σε κανένα συνεργείο της προκοπής δώσε και κάνα φράγκο (σφιχτέ:D )
2.Με το που το φτιάξεις, τέρμα γκάζι μέχρι το ποτάμι, το αφήνεις στις όχθες αυτό τον ξέρει το δρόμο από μόνο του, πώς να στο πω είναι στην φύση του.
3.Ο Σαρακάκης είναι 1 τσιγάρο δρόμο, πας βλέπεις το SH150 στο χρώμα που σου αρέσει και βγάζεις την λέξη προβλήματα από το μυαλό σου.


Εμένα το δικό μου το είχα 2 χρόνια και όλο κάτι πάθαινε το παλιοπαρτάλι, μια δεν δούλευε το κοντέρ , μια το ρουλεμάν του βολάν έκανε θόρυβο και έκανε σαν ντενεκέ που το χτυπάνε, το φτιάχνω μετά από λίγο άρχισε πάλι το έδωσα για ανταλλαγή, κάποια στιγμή ο άνθρωπος που το έδωσα βρίσκει να το πουλήσει και την στιγμή που πάει να το βάλει μπροστά για να το τσεκάρει πέταξε τα λάδια του στο πάτωμα.

Αυτά ελπίζω να σε βοήθησα στην λύση του προβλήματος σου :lol: :wave2: :wave2:

Ποιο Σαρακακη βρε, σε'μενα θα ερθει.. :D :evil: