PDA

View Full Version : Torrent?



el_hymador
15/01/2008, 18:04
Δηλωνω αγνοια... πιο παιδακι θα μου πει τι παιζει;

θελω να κατεβασω μια ταινια (ειναι free)...πρεπει να κατεβασω κανα προγραμμα;

και τους υποτιτλους πως θα τους βαλω;

αυτα

ευχαριστω εκ των προτερων

Αγησιλαος

:wave2:

ξαναλεω για να μην παιξει θεμα με τους κανονες του Forum, η ταινια ειναι free!

blackbusa
15/01/2008, 18:09
εγω εχω το bitorrent....για subs δεν ξερω....

Respect
15/01/2008, 18:11
Υπότιτλοι: http://www.greeksubs.com/

Κατέβασε και το DivX Subtitle Displayer κατέβασε και το µTorrent και είσαι έτοιμος.

el_hymador
15/01/2008, 18:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από blackbusa
εγω εχω το bitorrent....για subs δεν ξερω....

και εγω αυτο εβαλα....μολις τωρα:D

MikeG
15/01/2008, 18:12
Λοιπόν ας τα πάρουμε από την αρχή ::D

Τι είναι το BitTorrent;
Πρόκειται για ένα πρωτόκολλο το οποίο είναι σχεδιασμένο για τη μεταφορά δεδομένων. Ο τρόπος λειτουργίας του BitTorrent το κατατάσσει στην κατηγορία Peer To Peer, αφού οι χρήστες συνδέονται μεταξύ για να λάβουν ή να αποστείλουν τμήματα των μοιραζόμενων αρχείων. Στην όλη διαδικασία σημαντική είναι η λειτουργία του Tracker (Ιχνηλάτη). Πρόκειται για έναν υπολογιστή που αποτελεί ουσιαστικά το διαχειριστή των συνδέσεων μεταξύ των χρηστών. O Tracker ουσιαστικά παίζει το ρόλο του μεσάζονται χωρίς να έχει γνώση του περιεχομένου των δεδομένων που διανέμονται μεταξύ των χρηστών.

Τι είναι το αρχείο .torrent;
Ένα αρχείο .torrent περιέχει πληροφορίες για τα δεδομένα που μοιράζονται οι χρήστες μεταξύ τους. Το αρχείο .torrent δημιουργείται αρχικά από έναν χρήστη ο οποίος διαθέτει το σύνολο των δεδομένων. Αφού λοιπόν δημιουργήσει το .torrent, έπειτα το ανεβάζει στον tracker. O tracker με τη σειρά του προσθέτει τις πληροφορίες που χρειάζεται για να δώσει στο .torrent μία μοναδική ταυτοποίηση (info hash), ώστε να είναι σε θέση να διαχειρίζεται τα στατιστικά του. Έπειτα, το νέο .torrent είναι πλέον διαθέσιμο στους υπόλοιπους χρήστες.

Τι είναι οι seeders, οι leechers και οι peers;
Seeders αποκαλούνται οι χρήστες οι οποίοι διαθέτουν το σύνολο, δηλαδή το 100%, των δεδομένων που περιγράφονται από το αρχείο .torrent και παράλληλα το μοιράζουν σε άλλους χρήστες.
Leechers αποκαλούνται οι χρήστες οι οποίοι κατεβάζουν τα δεδομένα που περιγράφονται από το .torrent και επομένως διαθέτουν και μοιράζονται κάποιο τμήμα από αυτά τα δεδομένα. Όταν ολοκληρωθεί η διαδικασία του κατεβάσματος του συνόλου των δεδομένων, τότε ο leecher μετατρέπεται σε seeder.
Peers είναι το σύνολο των χρηστών που είναι seeders και leechers

Τώρα αυτό που εσύ χρειάζεσαι κάποιο πρόγραμμα με το οποίο θα ανοίγεις το αρχείο .torrent & αυτό στη συνέχεια θα κατεβάζει το αρχείο που θες. Αν για παράδειγμα λοιπόν θες να κατεβάσεις τη ταινία Matrix, χρειάζεσαι το matrix.torrent το οποίο ουσιαστικά περιέχει διάφορες πληροφορίες για το που υπάρχει το αρχείο που θες, ποιος το έχει & άλλα τέτοια. Το πρόγραμμα που σου προτείνω είναι το μtorrent (http://www.utorrent.com/download.php) . Το κάνεις install & μετά ανοίγεις το αρχείο .torrent με αυτό & όλα γίνονται.
Happy downloading:winka:

:beer: :beer: :wave2:

el_hymador
15/01/2008, 18:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από Respect
Υπότιτλοι: http://www.greeksubs.com/

Κατέβασε και το DivX Subtitle Displayer κατέβασε και το µTorrent και είσαι έτοιμος.

το Link για τους υποτιτλους το εχω

αυτο που δεν εχω ειναι το Link για αυτο που λες...

DivX Subtitle Displayer

Nik0s
15/01/2008, 18:14
Παρακαλώ για ευνόητους λόγους να περιοριστούμε σε προγράμματα και τεχνικά θέματα :smokin: :winka:

SpineshankD
15/01/2008, 18:15
http://www.utorrent.com/download.php

κατεβασε το προγραμματακι (τσεκαρε preferences,download directories,upload speed μην βαλτη κατω απο 20 γιατι σου μπετωνει το μηχανημα) και γενικως απλα πραγματακια-που τα βρηκα και γω μονος μου...

και οταν κλικαρεις αρχειο για κατεβασμα,κανε OPEN οχι SAVE!

ζητουνται οπαδοι για νεοσυσταθεν συγκροτημα

Jo.Da.
15/01/2008, 18:18
για να κατεβάσεις την ταινία από torrent πρέπει να έχεις και το κατάλληλο πρόγραμμα, το καλύτερο για μένα είναι το utorrent (ή μtorrent)...

για να δεις την ταινία μαζί με υπότιτλους θα χρειαστείς το bsplayer...

για να φορτωσεις τους υπότιτλους στο bsplayer θα κάνεις τα εξής:
1) ανοιγεις την ταινία με το bsplayer
2) επιλέγεις load subtitles
3) βρίσκείς τους υπότιτλους και κάνεις ''άνοιγμα'' (open)...

για να συγχρονίσεις τους υπότιτλους με τη ροή της ταινίας κάνεις τα εξής:
1) όπως είναι ανοιχτό το bsplayer κάνεις δεξί κλικ και πας εκεί που λέει subtitles-> subtitles properties-> manual correction
2) υπολογίζεις πόσα δευετερόλεπτα είναι η διόρθωση
3) βάζεις στο time πόσα δευτερόλεπτα είναι η διόρθωση (αρνητική τιμή αν εμφανίζονται πρώτα οι υπότιτλοι και μετά ακούς τα αντίστοιχα λόγια, θετική τιμή αν τα λόγια ''τρέχουν'' πιο γρήγορα από τους υπότιτλους)...

ελπίζω να βοήθησα και να μη σε έμπλεξα...:wave2:

el_hymador
15/01/2008, 18:20
Ωπα-ωπα εχω και αργο επεξεργαστη (οχι στο pc) και δεν τα πιανω με την πρωτη...

Λοιπον κατεβασα ενα προγραμμα...το Bit Torrent 6.0

μεχρι εδω καλα;

φανταζομαι οτι ειναι προγραμματα τυπο Kazaa και Lime Wire μονο που αντι για μουσικη υπαρχουν ταινιες;

μεχρι εδω καλα;

Αν ειναι ακαλα ολα μεχρο εδω συνεχιζω...αυτο που κατεβαζω (νομιζω) τωρα ειναι μια ταινια free...

επισης μου εχουν δωσει αλλο ενα link για τους υποτιτλους...

greeksubs.com

αν κατεβασω και τους υποτιτλους πως τους βαζω "μεσα" στην ταινια;

la_villa
15/01/2008, 18:23
http://www.torrents.to/

ανοίγεις την σελίδα
βάζεις τίτλο αυτού που θέλεις να βρεις
πατας το search

και ανο'ίγει το default
μετα ψάχνεις

πριν πρεπει να έχει εγκαταστήσει το προγραμματακι μtorrent, bitcomet όποιο θες

για τις ταινίες κατεβασε το bsplayer και "ριξε" μέσα υπότιτλους και ταινία:wave2:

MikeG
15/01/2008, 18:24
Κάτσε.
Το Bit Torrent δεν έχει σχέση με το Kazaa ή το LimeWire. Είναι πρωτόκολλο.
Διάβασε αυτά που σου έγραψα πιο πριν.
Αν ας πούμε πας torrentspy (www.torrentspy.com) & κάνεις ένα search σε αυτό που θες, θα σου δώσει να κατεβάσεις ένα αρχειάκι με κατάληξη .torrent. Αυτό θα το ανοίξεις με το πρόγραμμα που λέμε (μtorrent, ή κάποιο άλλο) & θα κατέβει το αρχείο.
Τώρα όσον αφορά τους υπότιτλους. Αυτοί είναι ένα άλλο αρχείο. Όταν ανοίξεις τη ταινία με το BSPlayer θα τους σείρεις μέσα & αυτό θα τους διαβάσει & θα τους εμφανίζει με τη ταινία.

el_hymador
15/01/2008, 18:27
Σας ευχαριστω ολους!!

ειναι πολυ χασιμο...

αλλα με συνδεση 1Mbps δεν θα κανω και πολλα ε;

Jo.Da.
15/01/2008, 18:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Ωπα-ωπα εχω και αργο επεξεργαστη (οχι στο pc) και δεν τα πιανω με την πρωτη...

Λοιπον κατεβασα ενα προγραμμα...το Bit Torrent 6.0

μεχρι εδω καλα;

φανταζομαι οτι ειναι προγραμματα τυπο Kazaa και Lime Wire μονο που αντι για μουσικη υπαρχουν ταινιες;

μεχρι εδω καλα;

Αν ειναι ακαλα ολα μεχρο εδω συνεχιζω...αυτο που κατεβαζω (νομιζω) τωρα ειναι μια ταινια free...

επισης μου εχουν δωσει αλλο ενα link για τους υποτιτλους...

greeksubs.com

αν κατεβασω και τους υποτιτλους πως τους βαζω "μεσα" στην ταινια;

οκ με το bit torrent...ολα κομπλέ μέχρι εδώ, με αυτό το πρόγραμμα θα κατεβάσεις την ταινία...

το greeksubs.com είναι πολύ καλή σελίδα, θα κάνεις search βάζοντας το όνομα της ταινίας και θα σου βγάλει τους υπότιτλους...με το που κάνεις κλικ πάνω τους θα τους κατεβάσεις στο pc σου...
τώρα αν χρησιμοποιήσεις το bsplayer δες το προηγούμενο ποστ μου για να καταλάβεις πως θα ''φορτώσεις τους υπότιτλους...''

1mbit έχω κι εγώ, μια χαρά είναι...έχω ξεκςλιαστεί στο downloading...:lol:

vangelis 64
15/01/2008, 18:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Σας ευχαριστω ολους!!

ειναι πολυ χασιμο...

αλλα με συνδεση 1Mbps δεν θα κανω και πολλα ε; Μια χαρά είναι το 1Μ.Υπολόγισε ότι η ταχύτητα κατεβάσματος δεν θα ξεπερνάει τα 100-105Κ και το ανέβασμά σου θα είναι περίπου στα 25Κ.
Αν οι υπότιτλοι τής ταινίας δεν είναι ενσωματωμένοι,τούς καταβάζεις από το λινκ που έχεις και,το πιο σημαντικό,τούς μετονομάζεις δίνοντας το όνομα τού αρχείου τής ταινίας.
Μόνο έτσι θα παίξουν και βέβαια στη σωστή χρονική στιγμή.Τη λεπτομέρεια που είπε ο φίλος παραπάνω για το timing τών υποτίτλων δεν την γνωρίζω,αλλά για να το λέει κάτι θα ξέρει.
Πάντως με ένα απλό copy-paiste είσαι ΟΚ.
Α!Το αρχείο τών υποτίτλων μην το αντιγράψεις συμπιεσμένο στο φάκελλο που έχεις την ταινία.Αφού το αποσυμπιέσεις,κάνε του κλικ και αυτό που θα δεις(αρχείο SRT ή κάτι τέτοιο)το αντιγράφεις στον φάκελλο τής ταινίας.
Καλά κουράγια!!:wave2:

project.breeze
15/01/2008, 18:41
Το καλύτερο site με ελληνικούς υπότιτλους κατά την άποψή μου είναι το www.subs4u.gr και όσο για torrent client πολύ σωστά είπαν κάποιοι προλαλήσαντες πως το καλύτερο είναι το mtorrent :beer:

VanDiemen
15/01/2008, 18:47
Γιατί λέτε μ%$%@#ες και παραπλανείτε τον κόσμο;
Λοιπόν... Torrent είναι καινούριο σάντουιτς στα Goodys. Ή όχι! Μάρκα μπουζόκλειδου! Αυτό είναι!

Sapadak
15/01/2008, 18:53
Κατεβαζεις την ταινια που γουαταρεις (νομιμη παντα :smokin: )


Κανεις ενα search μετα για να βρεις τους υποτιτλους για την "εκδοση" της ταινιας που κατεβασες


Βαζεις το αρχειακι τον υποτιτλων ΜΕΣΑ στο φακελο που υπαρχει η ταινια


Ανοιγεις με ΜΕDIA PLAYER και παιζει μια χαρα

MikeG
15/01/2008, 18:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
Κατεβαζεις την ταινια που γουαταρεις (νομιμη παντα :smokin: )


Κανεις ενα search μετα για να βρεις τους υποτιτλους για την "εκδοση" της ταινιας που κατεβασες


Βαζεις το αρχειακι τον υποτιτλων ΜΕΣΑ στο φακελο που υπαρχει η ταινια


Ανοιγεις με ΜΕDIA PLAYER και παιζει μια χαρα

Αν έχεις τα codecs εννοείτε :winka:

Sapadak
15/01/2008, 18:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Αν έχεις τα codecs εννοείτε :winka:


Codecs δεν εβαλα απο τοτε που το εκανα ενα clean sweep



Και μου παιζει κανονικα με τον μιντια 10

project.breeze
15/01/2008, 18:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Αν έχεις τα codecs εννοείτε :winka:




Και πρέπει η ταινία να έχει ακριβώς την ίδια ονομασία με το αρχείο .srt δηλαδή τους υπότιτλους για να το ανοίξει αυτόματα αλλιώς θα πρέπει να κάνεις χειροκίνητα load subtitles.Χρειάζεσαι και το VobSub για να ανοίγει τους υπότιτλους και για να παίζεις με τις γραμματοσειρές,το μέγεθος των γραμμάτων,τον συγχρονισμό κτλ...

VanDiemen
15/01/2008, 19:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
Codecs δεν εβαλα απο τοτε που το εκανα ενα clean sweep



Και μου παιζει κανονικα με τον μιντια 10

Στη μαμά σου το' πες; :rolleyes:

Anritsu
15/01/2008, 19:30
Ας πω και γω το κατιτις μου .

1. Για torrent client : Utorrent δαγκωτό

2. Για ελληνικούς υποτίτλους καλό ψαχτηρί ειναί αυτό (http://www.greeksubtitlesproject.com/) , σου βγάζει απο πολλά sites μαζεμένους , όμορφα και ωραία .

3. Για ξένα πράματα καλό ψαχτηρί ειναι τούτο (www.btjunkie.com) . Δυστυχώς το demonoid to καθαρίσανε . Ελληνικοί τρακερς ειναι αυτός (http://www.gamato.info/) και αυτός (http://www.blue-whitegt.com/) . Και οι δύο απαιτούν εγγραφή με τον δεύτερο να είναι αρκετά αυστηρός σε θέματα copyright και ratio.

4.Για προβολή ταινιών BSPlayer αν και απαρχαιωμένο κάπως .

5.Για ενσωμάτωση υποτίτλων μέσα στην εικόνα της ταινίας , για avi, το avisub (θέλει χρόνο)

6.Για ενσωμάτωση υποτίτλων μέσα στο avi , ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΠΗΡΕΑΖΕΙ ΤΗΝ ΕΙΚΟΝΑ, όπως το παραπάνω προτείνω ανεπιφύλακτα και δοκιμασμένα το AVIAddXSubs. Με έσωσε καθώς αν και το dvd player μου υποστηρίζει divx , avi , κλπ και φορτώνει εξωτερικούς υποτίτλους (srt,sub) τις ελληνικές γραμματοσειρές δεν τις αναγνωρίζει .Ετσι την πάτησαν πολλοί από αυτά που διαβάζω . Με το παραπάνω προγραμματακι σε 1.5 λεπτό έχεις περασει subs μέσα στο avi και τις βλεπει το dvd player κανονικα σαν να βλεπει dvd disk

Για dc ++ άλλη φορά .
:rotflmao:

Τα παραπάνω πρόγραμμα είναι σχεδόν όλα free .Google and enjoy

Akatanomastos
15/01/2008, 19:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Λοιπόν ας τα πάρουμε από την αρχή ::D

Τι είναι το BitTorrent;
Πρόκειται για ένα πρωτόκολλο το οποίο είναι σχεδιασμένο για τη μεταφορά δεδομένων. Ο τρόπος λειτουργίας του BitTorrent το κατατάσσει στην κατηγορία Peer To Peer, αφού οι χρήστες συνδέονται μεταξύ για να λάβουν ή να αποστείλουν τμήματα των μοιραζόμενων αρχείων. Στην όλη διαδικασία σημαντική είναι η λειτουργία του Tracker (Ιχνηλάτη). Πρόκειται για έναν υπολογιστή που αποτελεί ουσιαστικά το διαχειριστή των συνδέσεων μεταξύ των χρηστών. O Tracker ουσιαστικά παίζει το ρόλο του μεσάζονται χωρίς να έχει γνώση του περιεχομένου των δεδομένων που διανέμονται μεταξύ των χρηστών.

Τι είναι το αρχείο .torrent;
Ένα αρχείο .torrent περιέχει πληροφορίες για τα δεδομένα που μοιράζονται οι χρήστες μεταξύ τους. Το αρχείο .torrent δημιουργείται αρχικά από έναν χρήστη ο οποίος διαθέτει το σύνολο των δεδομένων. Αφού λοιπόν δημιουργήσει το .torrent, έπειτα το ανεβάζει στον tracker. O tracker με τη σειρά του προσθέτει τις πληροφορίες που χρειάζεται για να δώσει στο .torrent μία μοναδική ταυτοποίηση (info hash), ώστε να είναι σε θέση να διαχειρίζεται τα στατιστικά του. Έπειτα, το νέο .torrent είναι πλέον διαθέσιμο στους υπόλοιπους χρήστες.

Τι είναι οι seeders, οι leechers και οι peers;
Seeders αποκαλούνται οι χρήστες οι οποίοι διαθέτουν το σύνολο, δηλαδή το 100%, των δεδομένων που περιγράφονται από το αρχείο .torrent και παράλληλα το μοιράζουν σε άλλους χρήστες.
Leechers αποκαλούνται οι χρήστες οι οποίοι κατεβάζουν τα δεδομένα που περιγράφονται από το .torrent και επομένως διαθέτουν και μοιράζονται κάποιο τμήμα από αυτά τα δεδομένα. Όταν ολοκληρωθεί η διαδικασία του κατεβάσματος του συνόλου των δεδομένων, τότε ο leecher μετατρέπεται σε seeder.
Peers είναι το σύνολο των χρηστών που είναι seeders και leechers

Τώρα αυτό που εσύ χρειάζεσαι κάποιο πρόγραμμα με το οποίο θα ανοίγεις το αρχείο .torrent & αυτό στη συνέχεια θα κατεβάζει το αρχείο που θες. Αν για παράδειγμα λοιπόν θες να κατεβάσεις τη ταινία Matrix, χρειάζεσαι το matrix.torrent το οποίο ουσιαστικά περιέχει διάφορες πληροφορίες για το που υπάρχει το αρχείο που θες, ποιος το έχει & άλλα τέτοια. Το πρόγραμμα που σου προτείνω είναι το μtorrent (http://www.utorrent.com/download.php) . Το κάνεις install & μετά ανοίγεις το αρχείο .torrent με αυτό & όλα γίνονται.
Happy downloading:winka:

:beer: :beer: :wave2: :a31: :a019: :a47: :a57: :a57: :a019: :a16: :a16:









:p :p

MikeG
15/01/2008, 19:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
:a31: :a019: :a47: :a57: :a57: :a019: :a16: :a16:
:p :p


Τι τρέχει μάστορα? Δε σου άρεσαν οι οδηγίες μου...?Ε? :alien:

Akatanomastos
15/01/2008, 19:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Τι τρέχει μάστορα?

oraies itan :o

MikeG
15/01/2008, 19:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
oraies itan :o

Θα τα πούμε αύριο εμείς οι 2 :mad: :a01: :a021:






















:a48: :a22: :a22:

tools
15/01/2008, 20:01
βαζω μπυρονια σε οποιον μου βρει τη μασκα(την σειρα,οχι την ταινια)εχουν βγει 3 κυκλοι επεισοδιων,ΚΑΝΕΝΑΣ ομως δεν εχει κυκλοφορισει επισημα σε dvd οποτε δυσκολο να βρεθει rip...

σε οποιαδηποτε μορφη,εννοειται...

για οποιον δεν ξερει την σειρα
http://www.youtube.com/watch?v=SU57NnHRGA0&feature=related
:beer:

perastikos
15/01/2008, 20:01
Αν κάποιος (νομίζει ότι) ασχολείται με το άθλημα torrents και p2p μπορεί να περάσει μια βόλτα και από εδώ:
www.p2pgr.com

el_hymador
16/01/2008, 00:16
και τωρα;

κατεβηκε η ταινια 100%...

πως την βλεπω γαμω την τρελα μου γαμω;

:confused:

το media pleyer των windows δεν την βλεπει παντως...

tools
16/01/2008, 00:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
και τωρα;

κατεβηκε η ταινια 100%...

πως την βλεπω γαμω την τρελα μου γαμω;

:confused:

το media pleyer των windows δεν την βλεπει παντως...


ελα ρε,στα'χουν γραψει στην προηγουμενη σελιδα ολα!

googlαρεις bs player,το κατεβαζεις,το εγκαθιστας κ την ανοιγεις με αυτο.
αν εχεις κατεβασει κ υποτιτλους βαλτους στον ιδιο φακελο με την ταινια για τους πιανει αμεσως.αν κ παλι δεν τους πιανει συρε τους με αριστερο κλικ πανω στην ταινια οσο παιζει...

kalesin
16/01/2008, 00:42
προσωπικα χρησιμοποιω το vob sub για τους υποτιτλους.

αν κ με το ''convert x to dvd'' κανω τη δουλεια μου αψογα.

εχω κατεβασει αρκετα free εργα κ ποτε δεν ειχα προβημα συνεργασιας με τον χρονισμο
με το convert x to dvd απλα ανοιγεις την ταινια που θελεις, πετας μεσα τους υποτιτλους, φτιαχνεις καφε κ αραζεις. μετα απο καποια ωρα ειναι ετοιμο το δισκακι κ παιζει κ στο κανονικο dvd player


:beer: :beer:

el_hymador
16/01/2008, 01:12
ok ενταξει τα εφτιαξα ολα και ειδα και την ταινια


zeitgeist λεγετε....

ολη λενε για αυτη, εγω την βρηκα λιγο τραβηγμενη απο τα μαλια, αλλα καλη ηταν παρολα αυτα


ευχαριστω ολους σας για την βοηθεια σας :wave2:

VanDiemen
16/01/2008, 17:40
Αυτό ήταν; "Ευχαριστώ"; Γι' αυτό έγινε άνω κάτω το internet, να σου βρούμε λύση; Ούτε ένα "πότε θα σας πάω μια βόλτα με το "..............." ; <--(εδώ συμπλήρωσε το ματρακά που καβαλάς). Ή πότε θα σας κεράσω μια γύρα στο "δέλεαρ"; Τς, τς, τς... Ω καιροί, ω ήθη... :rolleyes:

el_hymador
16/01/2008, 17:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από VanDiemen
Αυτό ήταν; "Ευχαριστώ"; Γι' αυτό έγινε άνω κάτω το internet, να σου βρούμε λύση; Ούτε ένα "πότε θα σας πάω μια βόλτα με το "..............." ; <--(εδώ συμπλήρωσε το ματρακά που καβαλάς). Ή πότε θα σας κεράσω μια γύρα στο "δέλεαρ"; Τς, τς, τς... Ω καιροί, ω ήθη... :rolleyes:

ειμαι αχαριστος, οπορτουνιστης και τομαρι.

:smokin:


:wave2: