PDA

View Full Version : "Παγιδευμένοι σε κουτιά"....



Gandalf dr685sm
16/01/2008, 09:40
Παγιδευμένοι σε κουτιά... σε κουτιά απο μπετόν... σε κουτιά απο κόντρα πλακέ που τα ονομάζουν γραφεία, σε κουτιά απο σίδερο που μας πάνε εκεί που θέλουμε.

Συσκευασμένοι και τυποποιημένοι. Πίσω απο γυαλί ,ξύλο και μέταλλο.

Όμως κανείς άνθρωπος δεν γεννήθηκε για αυτό. Κανείς δεν θέλει να συσκευαστεί.

Στο όνομα της ασφάλειας λέει γίνονται όλα. Στο όνομα της ευκολίας μετακίνησης και φορτώματος.

Και όμως η δική μου καρδιά και κάποιων άλλων , δεν θέλει να χτυπάει μέσα κουτιά οτι και να λένε. Θέλει να είναι εκεί έξω... να "ζείν επικινδύνως" με την αδρεναλίνη να χτυπάει κόκκινα , πάνω σε ενα γκρί δρόμο με άσπρες γραμμές και ενα όχημα που στηρίζεται αλλά συνάμμα αψηφεί και τους νόμους της φυσικής.

Σιδερένιες βολίδες που φέρουν σώμα ανθρώπινο και επεκτείνουν την σκέψη και την διάθεση του αναβάτη τους.

Διασχίζοντας χρόνο και χώρο , σαν εικόνα κινηματογραφική , με υπόκρουση σκληρού ρόκ και μεταλλικών ήχων του κινητήρα και της εξάτμισης. Ακριβώς όπως είναι στην παλιά διαφήμιση του VSTROM που ο αναβάτης σε κάθε βόλτα , γεύεται το ελιξήριο της ζωής και γίνεται νεότερος σε κάθε στάση.

Σε ενα κόσμο που όλα τελματώνουν , μια βόλτα σε μηχανή , είναι ικανή να σου δώσει τον αέρα της ελευθερίας κινήσεως σε φιδίσιο δρόμο βουνού , σε ενα μονοπάτι κακοτράχαλο ή σε μια ευθεία πολλών χιλιομέτρων.

Καυτός ή ψυχρός άερας να περνάει πάνω απο την επιδερμίδα και να σου θυμίζει οτι... ΕΙΣΑΙ ΖΩΝΤΑΝΟΣ... δεν είσαι σε κουτί... δεν είσαι προϊόν... είσαι Άνθρωπος και το οτι ζείς και περπατάς... ακόμα και αυτό είναι επικίνδυνο.

Δεν έχει ψευδαισθήσεις. Δεν είσαι φυτό σε θερμοκήπιο με κλιματισμό, ούτε κατοικίδιο του μπετόν. Θες να ανασάνεις.. να δείς τον χρόνο όπως περνάει και να τον προσπεράσεις με ενα κατέβασμα του κιβωτίου , την ίδια στιγμή που κάποιοι άλλοι προτιμούν σε μια μεταλική ουρά κουτιών να κάθονται και να περιμένουν.

Δύσκολο να μην έχεις μηχανή και να προσπαθείς να τα καταπιέσεις τα παραπάνω , μέχρι η τσέπη σου να μπορέσει να σου δώσει αυτό που θες... .πολύ δύσκολο.

Τουλάχιστον εδώ κάποιοι άνθρωποι με καταλαβαίνουν και μου συμπαραστέκονται.. έστω και ηλεκτρονικά.

Ευχαριστώ πολύ.


Gandalf

devil's animal
16/01/2008, 10:42
ανατριχιασα....ευχαριστα
:) :) :) :) :) :) :)


πολυ καλο!
:beer: :beer: :beer: :beer: :beer:


και εγω με την σειρα μου...Ευχαριστω πολυ!!!
:wave2:

alex14
16/01/2008, 10:52
:a10:

Απλα δεν εχω να προσθεσω τιποτα αλλο.
Τα ειπες ολα.

:wave2:

kachius
16/01/2008, 11:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Παγιδευμένοι σε κουτιά...
Δύσκολο να μην έχεις μηχανή και να προσπαθείς να τα καταπιέσεις τα παραπάνω , μέχρι η τσέπη σου να μπορέσει να σου δώσει αυτό που θες... .πολύ δύσκολο


Αν κατάλαβα/θυμάμαι καλά έχεις ξεμείνει και εσύ, ε; :(


Πού θα μας πάει ρε συ...σε λίγο πάλι θα ταξιδεύουμε...:beer:

:wave2:

vangelis 64
16/01/2008, 12:18
Γεια σου ρε μάγε!!Σκέψεις σαν κι αυτές,δίνουνε κουράγιο έστω και για λίγο στούς παλαβούς που δεν λογαριάζουνε ούτε ζέστες ούτε κρύα,που στο κούμπωμα τής πρώτης ο χρόνος σταματάει.

Όπως λέει και ο φίλος μου ο Ορίζοντας...Αλοίμονο σ' αυτούς που δεν καβάλησαν.:beer: :beer:

Jo.Da.
17/01/2008, 01:03
gandalf:

:a23: :a19: :a20:


ήταν σαν να διάβαζα σκέψεις που υπήρχαν μέσα μου και δε μπορούσα να τις εκφράσω με λόγια...

gousgoun_69
17/01/2008, 01:37
:a19:

DimChios
17/01/2008, 02:52
:a10: Bravo ρε φιλαρακι!!!

Αντε να εξηγησεις ολα αυτα σε καποιον που δεν καβαλαει μοτο!

Σημερα, τους ελεγα στο μαγαζι οτι θα ανεβω Θεσσαλονικη με τη μηχανη και ολοι με κοιταζανε σαν εξωγήινο! "Με τετοιο κρυο"? "Και ποιος ο λογος"? "α, εμεις θα παμε με το αμαξι, να εχουμε την ανεση μας"!

Καλα ρε μαγκες, δεν τρεχει και τιποτα, καλα θα κανετε! Εγω θα ντυθω και θα παω με τη μηχανη μου!

:wave2:

odt
17/01/2008, 09:19
Μαγικό γράψιμο....:a23: :a23: :a23: :a23: :a10:

TROOPER
17/01/2008, 19:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
:a10: Bravo ρε φιλαρακι!!!

Αντε να εξηγησεις ολα αυτα σε καποιον που δεν καβαλαει μοτο!



πολλες φορες ειναι δυσκολο να τα εξηγησεις και σε καποιον που λεει τουλαχιστον οτι καβαλαει....

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=51777

EVI
17/01/2008, 19:36
:beer:

tai
18/01/2008, 17:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Παγιδευμένοι σε κουτιά...


Gandalf :a20: :a18:



Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
πολλες φορες ειναι δυσκολο να τα εξηγησεις και σε καποιον που λεει τουλαχιστον οτι καβαλαει....



μηχανόβιος είναι τελικά, αυτός που δεν βολεύεται με την "άνεση" του αυτοκινήτου
:wave2:

Maira
18/01/2008, 18:18
Εύχομαι και ελπίζω όλοι εσείς, γιατί είναι αρκετοί που δεν μπορούν να καβαλήσουν (για διάφορους λόγους), να μην αργήσει η στιγμή που θα κρατήσετε και πάλι τα γκριπ και θα ακούσετε την μουσική από την αγάπημένη σας (μηχανή), να σας προσκαλεί για ένα ακόμα ταξίδι, για μια ακόμα διαδρομή!!!!



Μάγε, υπομονή!!! Οι περισσότεροι λίγο ή πολύ σε νοιώθουμε. Αυτή η αναμονή είναι η χειρότερη!


:wave2:

Χωμάτινος
18/01/2008, 20:47
Μία ωραία μοτοβόλτα -ασχέτως αν είναι ασφάλτινη ή χωμάτινη- είναι σαν ένα τ έ λ ε ι ο σενάριο που καλύπτει τον αναγνώστη/θεατή σε όλους τους τομείς ..



<Αρχική Τοποθέτηση>
Το οποιοδήποτε πρωινό σημείο σύναξης όπου οι συμμετέχοντες φίλοι-ες μοτοσυκλετιστές-ριες μαζεύονται σιγά-σιγά, έμπλεοι ευτυχίας γι' αυτά που θα επακολουθήσουν ..

<Εγκλιματισμός>
Τα χιλιόμετρα αρχίζουν να μαζεύονται και ο ψυχισμός των αναβατών πατάει με το ένα πόδι στην ομαδικότητα της "κάμπιας" που ξεχύνεται στο δρόμο και με το άλλο στα σώψυχά τους, ακολουθώντας εσωτερικές διαδρομές ..

<Περιπέτεια>
Ανώδυνες τούμπες, διάβαση κωλυμάτων, οδήγηση υπό αντίξοες συνθήκες, όλοι τα έχουμε ζήσει ..

<Ανάπαυλα>
Στάση στο οποιοδήποτε μαγικό χωριουδάκι γιά ανασυγκρότηση σώματος και πνεύματος ..

<Εξέλιξη>
Τα χιλιόμετρα συνεχίζουν να έρχονται και πλέον αναβάτης και μηχανή είναι ένα, ΖΕΝ ..

<Σκέψεις>
"Ουπς! μ@λ@κία έκανα", "χε χε, ωραία την πήρα αυτή την στροφή", "μην είσαι ντροπαλός ρε ηλίθιε, βρες το θάρρος και μίλησέ της" ..

<Υπέρβαση>
"Ποτέ δεν φανταζόμουν ότι θα μπορούσα να το κάνω αυτό!" ..

<Επίλογος>
Τα πικρά χιλιόμετρα της επιστροφής, ωστόσο νιώθεις π λ ή ρ η ς





Η καλύτερη ψυχιατρική αγωγή είναι μία βόλτα στο . . . "όπου πάει" :)

Bil
18/01/2008, 21:08
Έχετε δίκιο.
Υπάρχουν φορές που συγκρίνω την χαρά της οδήγησης της μηχανής με αυτή που είχαμε όταν κάναμε τις πρώτες μας βόλτες με το πρώτο ποδήλατο. Πόσο ανίκητοι νιώθαμε. Και πώς μια διαδρομή 2 χιλιομέτρων μας φαινότανε ταξίδι και περιπέτεια.
Δεν ξέρω...

Μόνο με αυτήν την παιδική χαρά μπορώ να το συγκρίνω και αυτό μου θυμίζει...:sun:


117405

project.breeze
19/01/2008, 01:56
Μάγε σε καταλαβαίνω αλλά κάνω υπομονή μέχρι να γυρίσω από τον στρατό και να αγοράσω την μηχανή των ονείρων μου.Έκανα πολλά χρόνια υπομονή,πολλά χρόνια όνειρα αλλά τώρα που πλησιάζει η στιγμή,τώρα που ζυγώνει η ώρα που θα την αποκτήσω,τώρα δεν θα κολώσω,γιατί ξέρω πως όταν την αποκτήσω θα αναπληρώσω μαζί της τον χαμένο χρόνο σε μία και μόνο βόλτα.Η αναμονή τόσων ετών θα ανταμειφθεί με αναδρομική απόλαυση.Και κανείς δεν μπορεί να μου το πάρει αυτό...τώρα που πλησιάζει η ώρα:beer:

Ζεύκας
19/01/2008, 03:05
Κατ'αρχάς Γκάνταλφ συγχαρητήρια για το κείμενό σου! Πολύ καλή γραφή!


(Κατά δεύτερον...)

Άντε πάλι με αυτή τη καραμέλα...

τα αυτοκίνητα απλά σε πάνε από το Α στο Β ενώ οι μηχανές σε "ταξιδεύουν"...


Μαγικά συναισθήματα μπορεί να σου προκαλέσει οποιοδήποτε όχημα!

Νιώθω πολύ ζωντανός όταν μπαίνω συνοδηγός σε αμάξια φίλων μου και πάμε να στρίψουμε σε καμιά φιδίσια διαδρομή!
Ενιώθα πολύ ζωντανός όταν έμπαινα στη μπέμπα ενός φίλου μου κ αρχίζαμε τα παντιλίκια δίχως αύριο!Τώρα πήγε κ πήρε μίνι ο μλκς...

Κ αντίστοιχα νιώθω πολύ νεκρός όταν θα χρειαστεί να ακολουθήσω μηχανές που πάνε με 40 χλμ/ώρα.

Μηχανή=ελευθερία...
αυτοκίνητο=καταπίεση...

Νταξ σε ένα μεγαλό ποσοστό έτσι έχουν τα πράγματα! αλλά ας μην είμαστε απόλυτοι!



Μερικές φορές πιάνω τον εαυτό μου να έχει ένα είδος κομπλεξισμού...
Α, έχω μηχανή...νιώθω τα στοιχειά της φύσης...ξύνω γόνατο...
Οι πολλοί ποτέ δε θα με καταλάβουν γιατί περνάνε τις μίζερες ζωούλες τους πίσω από ένα τιμόνι
κ μέσα σε 1,5 τόνο σιδερικών...

Κόμπλεξ που παρατηρώ ότι το έχουμε πολλοί! Λάθος!
Ας ξεκολλήσουμε γιατί νιώθω ότι το παίζουμε υπεράνω εμείς οι μηχανόβιοι,
διαφορετικοί κ έτσ...

Γκάνταλφ γενικά μιλάω. :wave2:

project.breeze
19/01/2008, 10:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
Κατ'αρχάς Γκάνταλφ συγχαρητήρια για το κείμενό σου! Πολλή καλή γραφή!


(Κατά δεύτερον...)

Άντε πάλι με αυτή τη καραμέλα...

τα αυτοκίνητα απλά σε πάνε από το Α στο Β ενώ οι μηχανές σε "ταξιδεύουν"...


Μαγικά συναισθήματα μπορεί να σου προκαλέσει οποιοδήποτε όχημα!

Νιώθω πολύ ζωντανός όταν μπαίνω συνοδηγός σε αμάξια φίλων μου και πάμε να στρίψουμε σε καμιά φιδίσια διαδρομή!
Ενιώθα πολύ ζωντανός όταν έμπαινα στη μπέμπα ενός φίλου μου κ αρχίζαμε τα παντιλίκια δίχως αύριο!Τώρα πήγε κ πήρε μίνι ο μλκς...

Κ αντίστοιχα νιώθω πολύ νεκρός όταν θα χρειαστεί να ακολουθήσω μηχανές που πάνε με 40 χλμ/ώρα.

Μηχανή=ελευθερία...
αυτοκίνητο=καταπίεση...

Νταξ σε ένα μεγαλό ποσοστό έτσι έχουν τα πράγματα! αλλά ας μην είμαστε απόλυτοι!



Μερικές φορές πιάνω τον εαυτό μου να έχει ένα είδος κομπλεξισμού...
Α, έχω μηχανή...νιώθω τα στοιχειά της φύσης...ξύνω γόνατο...
Οι πολλοί ποτέ δε θα με καταλάβουν γιατί περνάνε τις μίζερες ζωούλες τους πίσω από ένα τιμόνι
κ μέσα σε 1,5 τόνο σιδερικών...

Κόμπλεξ που παρατηρώ ότι το έχουμε πολλοί! Λάθος!
Ας ξεκολλήσουμε γιατί νιώθω ότι το παίζουμε υπεράνω εμείς οι μηχανόβιοι,
διαφορετικοί κ έτσ...

Γκάνταλφ γενικά μιλάω. :wave2:



+1000
Κι εγώ ένιωσα ζωντανός όταν πρόσφατα μπήκα στο ολοκαίνουργιο S3 ενός φίλου μου :eyepop:

Akatanomastos
19/01/2008, 10:37
poli oraio keimeno.

to clue gia mena einai, min ksexnate na zeite "sta kokkina"


(paides den einai to aftokinito pou se periorizei. ama thes na taksidepseis pas kai me papi, me amaksi den tha pas??)

xampos
19/01/2008, 22:16
:beer: :beer:

Gandalf dr685sm
21/01/2008, 09:37
αν και ξέρω οτι δεν απευθύνεται σε μένα το σχόλιο περί 4τροχων... να τονίσω κάτι μεταξύ αυτών.

Οι περισσότεροι όταν οδηγούν Ι.Χ. δεν ξέρουν τι σημαίνει διασκέδαση με αυτό.
Ούτε γνωρίζουν και βασικά πράγματα όπως π.χ. προσπέραση=κατέβασμα κιβωτίου ή οτι φρενάρω πάντα σε ευθεία και οχι με τροχούς γυρισμένους...

Επίσης πείτε μου το εξής.... πόσοι απο όσους οδηγούν Ι.Χ. έχουν διασκέδασει πραγματικά μαζί του; Να μην πιάσουν δηλαδή το τιμόνι απλά για να πάνε , αλλά για να διασκεδάσουν στο "πήγαινε".

Εκτός των παραπάνω... πόσο εύκολα μπορεί ενα Ι.Χ. να απολαύσει διαδρομές ακόμα και εντός πόλεως σε σχέση με μια μηχανή;

Σαφώς και μου αρέσουν τα αυτοκίνητα, άλλωστε για αυτό και πήρα αυτό που έχω τώρα, αλλά...

Είναι τελείως διαφορετικό το συναίσθημα... μα τελείως διαφορετικό.


Gandalf

ΙΠΠΕΑΣ
21/01/2008, 09:55
Πολύ καλό κείμενο πράγματι !

Επι της ευκαιρίας, έχω την περιέργεια να μάθω αν όσοι νοιώθουν έτσι, είναι μία μόνο κατηγορία ανθρώπων που τυγχάνει να βρήκαν διέξοδο στους δύο τροχούς ή σε κάποια άλλη δραστηριότητα "Ελευθερίας" (π.χ αυτή που συνυπάρχει πάνω από τα κεφάλια μας, όταν πίνουμε καφέ (http://www.youtube.com/watch?v=72IoFwcOY6o) <-- κλικ :D ) . Μήπως δηλαδή κάποιοι άνθρωποι άλλης κατηγορίας, εργάζονται σε γυάλινα τέρατα, οδηγούν κουτιά, ζουν σε πολυτελή κουτόσπιτα, τους αρέσει έτσι τελικά !!

Εκτός και αν κάνω λάθος και βρίσκουν και αυτοί άλλους τρόπους να ξεφύγουν από την φυλακή στην οποία επέλεξαν να ζουν.

Παραμονή Πρωτοχρονιάς στα χιόνια - Πρώτη ... βόλτα (http://www.youtube.com/watch?v=9yxgBYHgPFk&feature=related)

Από Ανάβυσσο στο Σούνιο (Πάνω από τα τούμπανα μας) (http://www.youtube.com/watch?v=8Kn8TFARVb4)

apatsi02
22/01/2008, 17:27
:a20: :a20: :a20: :a20: :a20: :a20: