PDA

View Full Version : Για πείτε μου ρε μαστόρια λίγο από τις γνώσεις σας..



Respect
16/01/2008, 15:07
Έβαλα smart tre στο V-strom και όλα μια χαρά. (νομίζω)
Σε μια πολύ μικρή βόλτα που έκανα η μοτοσικλέτα έγραψε άνετα 230km. Άκουσα κάπου πως ενδέχεται ψηλά ο κινητήρας να στεγνώνει από καύσιμο. Με λίγα λόγια ίσως να μπορεί να πάει και καλύτερα. (ή και χειρότερα ποιος ξέρει..)
Η ερώτηση που θέλω να σας κάνω είναι η εξής: Επειδή έχω ένα PCIII στα χέρια μου και κάθεται, αξίζει το κόπο να το βάλω; Και αν αξίζει που μπορώ να κάνω σωστά το πακέτο, καυσανάλυση – δυναμομέτρηση - χάρτης και με τι κόστος;

Vstrommer71
16/01/2008, 18:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Respect
Έβαλα smart tre στο V-strom και όλα μια χαρά. (νομίζω)
Σε μια πολύ μικρή βόλτα που έκανα η μοτοσικλέτα έγραψε άνετα 230km. Άκουσα κάπου πως ενδέχεται ψηλά ο κινητήρας να στεγνώνει από καύσιμο. Με λίγα λόγια ίσως να μπορεί να πάει και καλύτερα. (ή και χειρότερα ποιος ξέρει..)
Η ερώτηση που θέλω να σας κάνω είναι η εξής: Επειδή έχω ένα PCIII στα χέρια μου και κάθεται, αξίζει το κόπο να το βάλω; Και αν αξίζει που μπορώ να κάνω σωστά το πακέτο, καυσανάλυση – δυναμομέτρηση - χάρτης και με τι κόστος;
Ρε π@π#ρα,αντε παρε ενα street που θες διακοσοπενηνταρες με το Vstrom:smokin:
Που πα' ρε Καραμητρο με τα Battlewing?
Το μοτερ μπορει να βγαλει 120 αλογα...
Εσυ ΠΩΣ θα τα βαλεις στον δρομο?


Εκτος εαν εχεις βαλει στο ματι να καταστρεψεις οτι αμαξι κυκλοφορει στον δρομο.Πως να σταματησει ρε χαμενε απο τις 200+αρες το Vstrom? :lol:

alex-vstrom
16/01/2008, 19:10
Συγνώμη αλλά και εγώ συμφωνώ με το stromer :winka:

div400
16/01/2008, 19:17
ΑΞΙΖΕΙ ΤΟ PC!!!!!

εγω το εβαλα προσφατα στο sv (ιδιος κινητηρας, αν μιλάμε για το 100αρι) και η διαφορά ειναι μεγάλη ακομα και χωρίς ειδικη καυσαναλυση και ρυθμιση σε δυναμομετρο
(που ουσιαστικά σημαινει οτι φτιαχνει ο μαστορας έναν χαρτη αναφλεξης ειδικα για το μηχανακι σου με την τρέχουσα διαμορφωση...) αλλα ακομα και αν δεν μεινεις ικανοποιημενος απο τον ''μαμα'' χαρτη που έχει φορτωμενο το PC (ειναι χαρτης για εντελώς stock μηχανή) αν ψάξεις στην ιστοσελιδα της dynojet μπορεί να βρεις καπιον που να ταιριάζει στην διαμορφωση της μηχανής σου και ετσι να γλητωσεις και το έξοδο της ρυθμισης.

α και μαλλον το tre το πηρες τζάμπα διοτι ουσιαστικά το PC επιλυει τον λόγο για τον οποιο έβαλες το tre...:D

:wave2:

Tpap
16/01/2008, 19:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Respect
Έβαλα smart tre στο V-strom και όλα μια χαρά. (νομίζω)
Σε μια πολύ μικρή βόλτα που έκανα η μοτοσικλέτα έγραψε άνετα 230km. Άκουσα κάπου πως ενδέχεται ψηλά ο κινητήρας να στεγνώνει από καύσιμο................................................

Μα καλα, δεν το φοβασαι το μοτερακι.....?!

Respect
16/01/2008, 20:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από div400
ΑΞΙΖΕΙ ΤΟ PC!!!!!

εγω το εβαλα προσφατα στο sv (ιδιος κινητηρας, αν μιλάμε για το 100αρι) και η διαφορά ειναι μεγάλη ακομα και χωρίς ειδικη καυσαναλυση και ρυθμιση σε δυναμομετρο
(που ουσιαστικά σημαινει οτι φτιαχνει ο μαστορας έναν χαρτη αναφλεξης ειδικα για το μηχανακι σου με την τρέχουσα διαμορφωση...) αλλα ακομα και αν δεν μεινεις ικανοποιημενος απο τον ''μαμα'' χαρτη που έχει φορτωμενο το PC (ειναι χαρτης για εντελώς stock μηχανή) αν ψάξεις στην ιστοσελιδα της dynojet μπορεί να βρεις καπιον που να ταιριάζει στην διαμορφωση της μηχανής σου και ετσι να γλητωσεις και το έξοδο της ρυθμισης.

α και μαλλον το tre το πηρες τζάμπα διοτι ουσιαστικά το PC επιλυει τον λόγο για τον οποιο έβαλες το tre...:D

:wave2: Ναι για το 1000 μιλάμε. Το να φτιάξει χάρτη μπορεί να το κάνει οποιοσδήποτε μάστορας με δυναμόμετρο;
Ρίχνω μια ματιά εδώ: http://www.powercommander.com/powercommander_iii_usb/powercommander_all_downloads.aspx?mk=13&mdl=103&yr=2002 αλλά δε βλέπω τίποτα για BMC φίλτρο και stock exhaust, οπότε το βλέπω να δοκιμάζω το [Μ311-004=> 04-05 Model Completely Stock Bike] εφόσον έχω και το μαμά φίλτρο επάνω αυτή τη στιγμή.
Το τελευταίο για ξαναπέστο για..γιαα..γιατί σε έχασα..........................................................................
connection is fault :rotflmao:

Respect
16/01/2008, 20:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Μα καλα, δεν το φοβασαι το μοτερακι.....?! Δηλαδή; :confused:

Respect
16/01/2008, 20:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Vstrommer71
Ρε π@π#ρα,αντε παρε ενα street που θες διακοσοπενηνταρες με το Vstrom:smokin:
Που πα' ρε Καραμητρο με τα Battlewing?
Το μοτερ μπορει να βγαλει 120 αλογα...
Εσυ ΠΩΣ θα τα βαλεις στον δρομο?


Εκτος εαν εχεις βαλει στο ματι να καταστρεψεις οτι αμαξι κυκλοφορει στον δρομο.Πως να σταματησει ρε χαμενε απο τις 200+αρες το Vstrom? :lol: :a13: :a13: :a13:

div400
17/01/2008, 01:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Respect
Ναι για το 1000 μιλάμε. Το να φτιάξει χάρτη μπορεί να το κάνει οποιοσδήποτε μάστορας με δυναμόμετρο;
Ρίχνω μια ματιά εδώ: http://www.powercommander.com/powercommander_iii_usb/powercommander_all_downloads.aspx?mk=13&mdl=103&yr=2002 αλλά δε βλέπω τίποτα για BMC φίλτρο και stock exhaust, οπότε το βλέπω να δοκιμάζω το [Μ311-004=> 04-05 Model Completely Stock Bike] εφόσον έχω και το μαμά φίλτρο επάνω αυτή τη στιγμή.
Το τελευταίο για ξαναπέστο για..γιαα..γιατί σε έχασα..........................................................................
connection is fault :rotflmao:

δεν ξέρω αν ''οποιοσδηποτε'' μαστορας έχει την ικανοτητα/γνωση να φτιαξει custom χαρτες για το PC. και δεν το έχω ψάξει και εγω για το δικο μου ακομα αν βρω κατι θα το μαθεις...:winka:

αν δεν βρεις χάρτη για ακριβή διαμορφωση της μηχανής σου δοκίμασε καποιον που να ειναι κοντα.( αν βρεις για stock εξάτμιση αλλα με φιλτρο K&N δοκίμασε αυτόν...)

το tre φαντάζομαι οτι ξέρεις τι κάνει έτσι?(...και όχι δεν ειναι αντικοφτης με την αυστηρή εννοια του όρου...)
ε, την ίδια δουλεια με το tre την κάνει το PC μεταξυ αλλων, οπότε.....:rolleyes: σορρυ :D

Respect
17/01/2008, 07:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από div400
δεν ξέρω αν ''οποιοσδηποτε'' μαστορας έχει την ικανοτητα/γνωση να φτιαξει custom χαρτες για το PC. και δεν το έχω ψάξει και εγω για το δικο μου ακομα αν βρω κατι θα το μαθεις...:winka:

αν δεν βρεις χάρτη για ακριβή διαμορφωση της μηχανής σου δοκίμασε καποιον που να ειναι κοντα.( αν βρεις για stock εξάτμιση αλλα με φιλτρο K&N δοκίμασε αυτόν...)

το tre φαντάζομαι οτι ξέρεις τι κάνει έτσι?(...και όχι δεν ειναι αντικοφτης με την αυστηρή εννοια του όρου...)
ε, την ίδια δουλεια με το tre την κάνει το PC μεταξυ αλλων, οπότε.....:rolleyes: σορρυ :D Σωστός!
Βασικά ο χάρτης που έχει μέσα αυτή τη στιγμή είναι για stock εξάτμιση με ΚΝ φίλτρο '03 μοντέλο. Το μοντέλο δε ξέρω αν παίζει ρόλο μια και βλέπω πως στο side της η dynojet τα διαχωρίζει. Ίσως να πρέπει να στείλω κανά mail και να ρωτήσω.

Πάντως όσον αφορά το PCIII και το smart tre τα πήρα πακέτο από άλλο μηχανάκι και έτσι ούτως ή άλλος η αγορά ήταν αρκετά συμφέρουσα. Για το tre μόνο, στην Αθήνα μου ζήταγαν 200€..!

Tpap
17/01/2008, 15:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Respect
Δηλαδή; :confused:

Ελα τωρα που κανεις οτι δεν ξερεις....
Χωρις πλακα τωρα:

Τα 3-4 αλογα που θα παρεις θα τα ''βλεπεις'' μονο τις 5 πρωτες μερες...και μετα εκει θα ειναι, αλλα εσυ μολις θα τα εχεις βαρεθει και θα σου λειπουν μερικα ακομη...

Ετσι ειναι αυτο το παιχνιδι...αγωνας χωρις τελος. Οταν εχεις 100 θα θελες 108, οταν εχεις 160 θα θελες 171 κοκ..
Πιστεψε με δεν αλλαζει τιποτε... ουτε καν η αισθηση (ή ψευδαισθηση?) και αν αλλαζει παντως κατι --και αυτο θεωρησε το ως δεδομενο-- αλλαζει ΜΟΝΟΝ η αξιοπιστια.

Προς το χειροτερο.

Tpap
17/01/2008, 15:18
Α, μην ξεχασω:
οταν τελειωσεις αυτο που θα κανεις, κανε και μια διαιρεση το δαπανηθεν κοστος ανα μοναδα ισχυος, για να εχω κ μια εικονα (€/hp).

Cpt. Haddock
17/01/2008, 15:23
Καλά, κάτι τέτοια μου λέγαν κι εμένα να κάνω στον τίγρη....

Εξάτμιση, πρόγραμμα και (κερασάκιον) εκκεντροφόρο απο Daytona 955...

Και απο τα 105 ονομαστικά θα έβγαινε - είπαν - 115 τροχό :lol: :lol:

Και; :confused:

Θα πήγαινε η τελική απο 210κατι στα 230... στ' @@ μου

Θα κατέβαινε το 0-100 κατα 2 δέκατα... στ' @@ μου

Θα ανέβαινε η κατανάλωση... καθόλου στ' @@ μου :sick:

Ειδικά ψηλά μηχανάκια, "onoff" αν θέλετε αφήστε τα ήσυχα

Γνώμη μου :wave2:

Tpap
17/01/2008, 15:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Καλά, κάτι τέτοια μου λέγαν κι εμένα να κάνω στον τίγρη....

Εξάτμιση, πρόγραμμα και (κερασάκιον) εκκεντροφόρο απο Daytona 955...

Και απο τα 105 ονομαστικά θα έβγαινε - είπαν - 115 τροχό :lol: :lol:

Και; :confused:

Θα πήγαινε η τελική απο 210κατι στα 230... στ' @@ μου

Θα κατέβαινε το 0-100 κατα 2 δέκατα... στ' @@ μου

Θα ανέβαινε η κατανάλωση... καθόλου στ' @@ μου :sick:

Ειδικά ψηλά μηχανάκια, "onoff" αν θέλετε αφήστε τα ήσυχα

Γνώμη μου :wave2:



σωστοσ καπ10...

ολα εχουν να κανουν απο την οπτικη γωνια..
(ξεχνας ομως οτι με 2 δεκ θα μου εριχνες?--και ΑΥΤΟ μετραει για καποιους)...

Respect
17/01/2008, 15:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Ελα τωρα που κανεις οτι δεν ξερεις....
Χωρις πλακα τωρα:

Τα 3-4 αλογα που θα παρεις θα τα ''βλεπεις'' μονο τις 5 πρωτες μερες...και μετα εκει θα ειναι, αλλα εσυ μολις θα τα εχεις βαρεθει και θα σου λειπουν μερικα ακομη...

Ετσι ειναι αυτο το παιχνιδι...αγωνας χωρις τελος. Οταν εχεις 100 θα θελες 108, οταν εχεις 160 θα θελες 171 κοκ..
Πιστεψε με δεν αλλαζει τιποτε... ουτε καν η αισθηση (ή ψευδαισθηση?) και αν αλλαζει παντως κατι --και αυτο θεωρησε το ως δεδομενο-- αλλαζει ΜΟΝΟΝ η αξιοπιστια.

Προς το χειροτερο. Μα δε προσπαθώ να αυξήσω την ιπποδύναμη. (τουλάχιστον σε αυτή τη φάση)
Ούτε καν εξατμίσεις δε σκέφτομαι να βάλω. Το μόνο που θέλω είναι να απελευθερώσω το κινητήρα από το περιοριστή στις 2 τελευταίες σχέσεις και να διορθώσω κάπως τη συμπεριφορά της μοτοσικλέτας στα καύσιμα. Μου την έδινε που από τα 200km και μετά ζοριζόταν να ανεβάσει. Αυτό. Βεβαίως συμφωνώ στο ότι πολύ πιθανόν να το συνηθίσω και αυτό!
Το κόστος σε πρώτη φάση για smart tre, PCIII και BMC μου έχει έρθει στα 350€. Από εκεί και πέρα βάλε στα +€ μια δυναμομέτρηση που θέλω να κάνω ούτως ή άλλος για να δω τη κάνει η μοτοσικλέτα και στα χαρτιά.
Ασφαλώς άνθρωποι ήμαστε και αδυναμίες έχουμε. Ok! Μπορεί κάποια μέρα να με δεις να βγαίνω και να ποστάρω φωτογραφίες με τις καινούριες μου εξατμίσεις.. ποιος ξέρει;!
:lol:

Tpap
17/01/2008, 19:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Respect
Μα δε προσπαθώ να αυξήσω την ιπποδύναμη........................από τα 200km και μετά ζοριζόταν να ανεβάσει. Αυτό.........
Το κόστος σε πρώτη φάση για smart tre, PCIII και BMC..............
:lol:


η γνωμη μου ειναι οτι...

δεν θες να ανεβασει αλλες...

ekpaglos
18/01/2008, 12:48
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από Respect
....Το μόνο που θέλω είναι να απελευθερώσω το κινητήρα από το περιοριστή στις 2 τελευταίες σχέσεις και να διορθώσω κάπως τη συμπεριφορά της μοτοσικλέτας στα καύσιμα. Μου την έδινε που από τα 200km και μετά ζοριζόταν να ανεβάσει.....


H χρήση του αντι-περιοριστή στις 2 τελευταίες σχέσεις έχει κατά τη γνώμη μου νόημα διότι η καλύτερη επιτάχυνση σε συνθήκες ταξιδίου σημαίνει, μεταξύ άλλων, μεγαλύτερη ενεργητική ασφάλεια.

Επί της ουσίας, και το έχω ξαναγράψει, πραγματικές ταχύτητες άνω των 200 "πραγματικών" χιλιομέτρων είναι μη ασφαλείς για τον αναβάτη με δεδομένα το πλαίσιο, τις αναρτήσεις και τα φρένα του v-strom, το "στήσιμό" του εν γένει. Ο Ιάπωνας το ξέρει αυτό διο και "ευνούχισε" τον κινητήρα των TLR / TLS/SV και περιόρισε την πραγματική τελική του 1000 στα 206-9 χλμ/ώρα.

Άλλο οι δυνατότητες του κινητήρα και άλλο εάν αυτές υποστηρίζονται από το σύνολο της μηχανής. Και το τελευταίο δε συμβαινει με το 1000άρι Strom....

tdm900
18/01/2008, 13:22
Και εγώ είμαι της άποψης ότι αυτής της κατηγορίας μηχανάκια δεν υπάρχει λόγος να τα σκαλίζεις παραπάνω.
Εχουν κατασκευαστει για συγκεκριμένο σκοπό και χρήση με υλικά χαμηλής ποιότητας για να κρατιέται η τιμή χαμηλά και συνθέτουν ετσι συμφέρουσες και τίμιες προτάσεις αγοράς.

Στο TDM 900 που είχα έριξα ένα σκοσμό λεφτά(εξατμίσεις, PCIII,φίλτρο,αναρτήσεις) για να το "βελτιώσω" και το αποτέλεσμα ήταν πολύ κατώτερο των χρημάτων που δαπανήθηκαν.Καλύτερα το να το είχα αφήσει στην ησυχία του.Είχα το μικρόβιο όμως και τα έχωσα.

Τεςπα.Εχοντας πάρει ένα Strom 650k7 για τις καθημερινές μου μετακινήσεις και για τις "οικογενειακές" καταστάσεις (βλ. δικάβαλα ταξίδια) έχω να πώ ότι πρόκειται για ένα idiot proof μηχανάκι,πολύ έυκολο στο χειρισμό του,οικονομικό,με ροπάτο και δυνατό για τα δεδομένα του μοτεράκι και στρίβει αξιοπρεπώς.Το θέμα είναι όμως ότι δεν είναι και τόσο αλεξίσφαιρο όσο θέλουμε να λέμε,εχει τα προβληματάκια όπως όμως έχουν όλα τα μηχανάκια.

Ξέρω τι καβαλάω και ζητάω από αυτό συγκεκριμένα πράγματα (αξιοπρεπή κίνηση στην πόλη,οικονομία,ταξιδάκι μόνος ή διπλός) τα οποία και μου προσφέρει με μια σχετική ποιότητα.Απο εκεί και πέρα δεν θα του ζητήσω να είναι σταθερό στα 170,δεν θα του ζητήσω να φρενάρει σαν να εχω ρίξει άγκυρα κ.ο.κ.Με αυτό το σκεπτικό είμαι απόλυτα ευχαρισημένος από την επιλογή μου.Αμα λυθεί και το πρόβλημα με το TPS και σταματήσει να μου σκοτίζει τα νευρα με μπερδέματα και σβησίματα...ολα οκ.

Πάντως δεν μπορώ να αποφύγω να μην με πιάνουν τα γέλια κάθε φορά που κατεβάινω από το TUONO και καβαλάω στο Στρόμα και κάνω να φρενάρω.Που είναι τα φρένα ρεεεεεεεεε!!!!!:rotflmao:

Εν ολίγοις αν έχεις την κατλα για βελτίωση θα τα ρίξεις ακόμα και για Lead 100.Απλά δεν αξίζει τον κόπο σε αυτής της κατηγορίας μηχανάκια.:wave2:

Cpt. Haddock
18/01/2008, 13:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από tdm900
Και εγώ είμαι της άποψης ότι αυτής της κατηγορίας μηχανάκια δεν υπάρχει λόγος να τα σκαλίζεις παραπάνω.
Εχουν κατασκευαστει για συγκεκριμένο σκοπό και χρήση με υλικά χαμηλής ποιότητας για να κρατιέται η τιμή χαμηλά και συνθέτουν ετσι συμφέρουσες και τίμιες προτάσεις αγοράς.

Στο TDM 900 που είχα έριξα ένα σκοσμό λεφτά(εξατμίσεις, PCIII,φίλτρο,αναρτήσεις) για να το "βελτιώσω" και το αποτέλεσμα ήταν πολύ κατώτερο των χρημάτων που δαπανήθηκαν.Καλύτερα το να το είχα αφήσει στην ησυχία του.Είχα το μικρόβιο όμως και τα έχωσα.

Τεςπα.Εχοντας πάρει ένα Strom 650k7 για τις καθημερινές μου μετακινήσεις και για τις "οικογενειακές" καταστάσεις (βλ. δικάβαλα ταξίδια) έχω να πώ ότι πρόκειται για ένα idiot proof μηχανάκι,πολύ έυκολο στο χειρισμό του,οικονομικό,με ροπάτο και δυνατό για τα δεδομένα του μοτεράκι και στρίβει αξιοπρεπώς.Το θέμα είναι όμως ότι δεν είναι και τόσο αλεξίσφαιρο όσο θέλουμε να λέμε,εχει τα προβληματάκια όπως όμως έχουν όλα τα μηχανάκια.

Ξέρω τι καβαλάω και ζητάω από αυτό συγκεκριμένα πράγματα (αξιοπρεπή κίνηση στην πόλη,οικονομία,ταξιδάκι μόνος ή διπλός) τα οποία και μου προσφέρει με μια σχετική ποιότητα.Απο εκεί και πέρα δεν θα του ζητήσω να είναι σταθερό στα 170,δεν θα του ζητήσω να φρενάρει σαν να εχω ρίξει άγκυρα κ.ο.κ.Με αυτό το σκεπτικό είμαι απόλυτα ευχαρισημένος από την επιλογή μου.Αμα λυθεί και το πρόβλημα με το TPS και σταματήσει να μου σκοτίζει τα νευρα με μπερδέματα και σβησίματα...ολα οκ.

Πάντως δεν μπορώ να αποφύγω να μην με πιάνουν τα γέλια κάθε φορά που κατεβάινω από το TUONO και καβαλάω στο Στρόμα και κάνω να φρενάρω.Που είναι τα φρένα ρεεεεεεεεε!!!!!:rotflmao:

Εν ολίγοις αν έχεις την κατλα για βελτίωση θα τα ρίξεις ακόμα και για Lead 100.Απλά δεν αξίζει τον κόπο σε αυτής της κατηγορίας μηχανάκια.:wave2:

Συμφωνώ απολύτως :beer:

PortisHead
18/01/2008, 14:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από tdm900
Και εγώ είμαι της άποψης ότι αυτής της κατηγορίας μηχανάκια δεν υπάρχει λόγος να τα σκαλίζεις παραπάνω.
Εχουν κατασκευαστει για συγκεκριμένο σκοπό και χρήση με υλικά χαμηλής ποιότητας για να κρατιέται η τιμή χαμηλά και συνθέτουν ετσι συμφέρουσες και τίμιες προτάσεις αγοράς.

Στο TDM 900 που είχα έριξα ένα σκοσμό λεφτά(εξατμίσεις, PCIII,φίλτρο,αναρτήσεις) για να το "βελτιώσω" και το αποτέλεσμα ήταν πολύ κατώτερο των χρημάτων που δαπανήθηκαν.Καλύτερα το να το είχα αφήσει στην ησυχία του.Είχα το μικρόβιο όμως και τα έχωσα.

Τεςπα.Εχοντας πάρει ένα Strom 650k7 για τις καθημερινές μου μετακινήσεις και για τις "οικογενειακές" καταστάσεις (βλ. δικάβαλα ταξίδια) έχω να πώ ότι πρόκειται για ένα idiot proof μηχανάκι,πολύ έυκολο στο χειρισμό του,οικονομικό,με ροπάτο και δυνατό για τα δεδομένα του μοτεράκι και στρίβει αξιοπρεπώς.Το θέμα είναι όμως ότι δεν είναι και τόσο αλεξίσφαιρο όσο θέλουμε να λέμε,εχει τα προβληματάκια όπως όμως έχουν όλα τα μηχανάκια.

Ξέρω τι καβαλάω και ζητάω από αυτό συγκεκριμένα πράγματα (αξιοπρεπή κίνηση στην πόλη,οικονομία,ταξιδάκι μόνος ή διπλός) τα οποία και μου προσφέρει με μια σχετική ποιότητα.Απο εκεί και πέρα δεν θα του ζητήσω να είναι σταθερό στα 170,δεν θα του ζητήσω να φρενάρει σαν να εχω ρίξει άγκυρα κ.ο.κ.Με αυτό το σκεπτικό είμαι απόλυτα ευχαρισημένος από την επιλογή μου.Αμα λυθεί και το πρόβλημα με το TPS και σταματήσει να μου σκοτίζει τα νευρα με μπερδέματα και σβησίματα...ολα οκ.

Πάντως δεν μπορώ να αποφύγω να μην με πιάνουν τα γέλια κάθε φορά που κατεβάινω από το TUONO και καβαλάω στο Στρόμα και κάνω να φρενάρω.Που είναι τα φρένα ρεεεεεεεεε!!!!!:rotflmao:

Εν ολίγοις αν έχεις την κατλα για βελτίωση θα τα ρίξεις ακόμα και για Lead 100.Απλά δεν αξίζει τον κόπο σε αυτής της κατηγορίας μηχανάκια.:wave2:

Με τη σειρά που βλέπω τις μηχανες σου....μάλλον ο Μιχάλης είσαι...σωστα ?
:D
:wave2:

tdm900
18/01/2008, 14:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Με τη σειρά που βλέπω τις μηχανες σου....μάλλον ο Μιχάλης είσαι...σωστα ?
:D
:wave2:

Σωστοοοος!!!!!:beer:

low__rider
23/01/2008, 17:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από tdm900


Πάντως δεν μπορώ να αποφύγω να μην με πιάνουν τα γέλια κάθε φορά που κατεβάινω από το TUONO και καβαλάω στο Στρόμα και κάνω να φρενάρω.Που είναι τα φρένα ρεεεεεεεεε!!!!!:rotflmao:



Και συ τωρα τι μου συγκρινεις ...την βουρτσα με την π#%τσ@?? Σαν να καβαλας το ιταλικο σου το φεραρικο και μετα να περνεις ενα γιαπωνεζικο πχ rav4 να ''σουλατσαρεις''. Ε οπως και να το κανεις μια διαφορα θα την εχει!:p

Παντως το v-stromi για την κατηγορια του μια χαρα και γ@μω τα φρενα εχει!:wave2:

tdm900
23/01/2008, 20:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από low__rider
Και συ τωρα τι μου συγκρινεις ...την βουρτσα με την π#%τσ@?? Σαν να καβαλας το ιταλικο σου το φεραρικο και μετα να περνεις ενα γιαπωνεζικο πχ rav4 να ''σουλατσαρεις''. Ε οπως και να το κανεις μια διαφορα θα την εχει!:p

Παντως το v-stromi για την κατηγορια του μια χαρα και γ@μω τα φρενα εχει!:wave2:

Δεν συγκρίνω φιλαράκι.Δεν συγκρίνεις πράγματα μη συγκρίσιμα άλλωστε.Απλά αναφέρω κάτι που μου συμβαίνει κάθε φορά που γίνεται η τράμπα.:D

Το Στροματέξ είναι σούπερ για αυτό που το πήρα να κάνει και είμαι σούπερ ευχαριστημένος.

Για τα φρένα του θα πω ότι θα τα ήθελα λίγο πιο δυνατά....αλλά και πάλι φτάνουν για να σταματήσεις μια χαρά και με ασφάλεια.

Αυτιάάάάά!!!:beer:

costas81
24/01/2008, 17:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από tdm900
Δεν συγκρίνω φιλαράκι.Δεν συγκρίνεις πράγματα μη συγκρίσιμα άλλωστε.Απλά αναφέρω κάτι που μου συμβαίνει κάθε φορά που γίνεται η τράμπα.:D

Το Στροματέξ είναι σούπερ για αυτό που το πήρα να κάνει και είμαι σούπερ ευχαριστημένος.

Για τα φρένα του θα πω ότι θα τα ήθελα λίγο πιο δυνατά....αλλά και πάλι φτάνουν για να σταματήσεις μια χαρά και με ασφάλεια.

Αυτιάάάάά!!!:beer:


Μια χαρα δυνατα ειναι! Απλα τα τακακια του ειναι πολυ σκληρα και σου φερνουν μια χαζη αισθηση στην μανετα! Αλλα αν πατησεις με λιγη παραπανω δυναμη θα δεις οτι οσο τα πατας φραναρουν δεν κουραζονται ευκολα!