PDA

View Full Version : Για Να Μην ΞεΧναμε



tai
17/11/2004, 18:12
ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑ
Είναι μια ενημέρωση από αυτόπτη μάρτυρα.
Μερικά παραμύθια που δεν ισχύουν
1ον
Οι σφαίρες ήταν πλαστικές. Τυχαία φεύγανε κομμάτια από όπου σε βρίσκανε και αυτοβούλος ο οργανισμός άνοιγε τρύπα για να μην εμποδίσει την διέλευση τους.
2ον
Δεν είχαμε κανένα νεκρό. Απλά κάποιοι δεν επέστρεψαν στο σπίτι τους λόγω οικογενειακών διαφορών
3ον
Ήταν όλοι τους κομμουνιστές. Και αυτά περί φιλελεύθερων και δημοκρατικών νεολαίων, είναι προπαγάνδα των κομουνιστών.
4ον
Το πολυτεχνείο ήταν μόνο μια μέρα. Της άλλες μέρες πριν και μετά, απλώς κάποιοι περίεργοι που φώναζαν, το έκαναν γιατί κοίταγαν τι ζημιές έκαναν οι αλήτες.
5ον
Τα γεγονότα έγιναν μόνο εκεί. Στην Θεσσαλονίκη και την Πάτρα απλώς βλέπανε στην τηλεόραση τα γεγονότα..
6ον
Μόνο στο πολυτεχνείο έγινε κατάληψη. Όσο για την Νομική, απλώς είχανε κάποιο διαγώνισμα και είχαν μαζευτεί.
7ον
Όλοι οι Έλληνες κάνανε αντίσταση. Τώρα πως άντεξε εφτά χρόνια με 9.000.000 αντιστασιακούς να την πολεμάνε, η χούντα, είναι απορίας άξιον.
8ΟΝ
Ότι έγινε, τέλειωσε τότε. Οι νεκροί στην διάρκεια της δημοκρατικής μεταπολίτευσης, σε διαδηλώσεις είναι μύθος. Απλώς δεν τους προλάβαμε να τους το πούμε, γιατί πήγαν και σκοτώθηκαν.
9ον
Το σύνθημα ψωμί παιδία ελευθερία, έγινε πράξη.
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:








ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΥΣ ΘΥΜΑΤΑΙ ΜΟΝΟ Η ΜΑΝΑ ΤΟΥΣ.

crs-k
17/11/2004, 21:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑ
...........................
ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟΥΣ ΘΥΜΑΤΑΙ ΜΟΝΟ Η ΜΑΝΑ ΤΟΥΣ.


Ο καθενας θυμαται με τον δικο του τροπο ...
Εμενα μου ερχεται μια εμετιλα οταν βλεπω βαμμενους χουντικους (σημερινοι "προοδευτικοι") να καταθετουν στεφανια στην μνημη αυτων των παιδιων.

Πηγα σαν φοιτητης σε καποιες πορειες.
Μετα, οταν καταλαβα καλυτερα, σιχαθηκα πολλα πραγματα. Οπως πχ την πουλημενη ΕΦΕΕ (με μεγαλο ποσοστο απο κνιτες εκεινη την εποχη και με προεδρο καποιον Κ.Λαλιωτη) που σε πορεια διαμαρτυριας μας εδωσε "στεγνα" (αυτους που κατεβηκαμε εκτος ΠΑΣΠ & ΚΝΕ), στις "δυναμεις" του (μακαριτη) Αβερωφ και χαριεντιζονταν με τους μπατσους οσο τρωγαμε το ξυλο της αρκουδας για καμμια ωρα περιπου.
Θα μπορουσα να πω πολλα παραδειγματα ... :sad:

Απο τοτε θυμαμαι μονο μονος μου και ανωνυμα!

Θυμαμαι τον πατερα μου που αν και Δεξιος και παλιος χωροφυλακας ετρεμε τον Αρχιρουφιανο της γειτονιας και με πηρε να τον βοηθησω να καρφωσουμε μεσα στην πορτα απο το ταρατσακι, δυο δισκους του Μικη που ειχαμε ("Ρωμιοσυνη" & "Αξιον Εστι") τοτε !!

Θυμαμαι τα βραδυα (στις 11) που μαζευομασταν γυρω απο το χαμηλωμενο ραδιοφωνο για να ακουσουμε τις ειδησεις απο την Ντοϊτσε Βελε!

Θυμαμαι το ξενυκτι για να ακουμε την φωνη της Δαμανακη (να μην πω γι' αυτην ΤΩΡΑ), απο τον σταθμο των "Ελευθερων, Αγωνιζομενων, Φοιτητων". Ηταν οι μονοι ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ !!!

Θυμαμαι τους δυο παληκαραδες (νεαροι παλαιστες κι οι δυο) που μας ξυπναγαν στις 4 & 5 το πρωι, οταν γυρνοντας σουρωμενοι, φωναζαν στην γωνια του σπιτιου μου απ' εξω τα κατορθωματα τους. Πως σακατεψαν (αλλιως το λεγανε) στο ξυλο κοσμο και κοσμακι στα κρατητηρια της ΕΣΑ!!! Βλεπεις οι μπατσοι κουραζονταν να δερνουν και παιρνα και βοηθεια απο ιδιωτες. Ο ενας μαλιστα απο αυτους τους δυο ειναι εδω και χρονια "βαμενος" Πασοκος Συνδικαλιστης και φυσικα και πολυ καλα βολεμενος στο Δημοσιο. Εξαργυρωσε κι αυτος την "Αντισταση" του!!!

Θυμαμαι τις σφαιρες που σφυριζαν πανω απο την ταρατσα μας για μερες, μιας και εμενα στο πιο κοντινο υψωμα (Τουρκοβουνια)!

Θυμαμαι τον μαστορα στον οποιο δουλευα (υδραυλικος, 25 χρονων) οταν μας σταματησαν την προπαραμονη (Τεταρτη νομιζω), λιγο πιο πριν απο το Πολυτεχνειο, με το αυτοκινητο του (Φιατ 128, λαδι) να μεταφερουμε στο πορτ-μπαγκαζ σιδεροσωληνες κομμενες στους 80 ποντους για καλοριφερ στην οικοδομη. Δεν τον πιστεψαν κι αρχισαν να τον σερνουν και να τον κλωτσανε κι αυτος παρακαλαγε οχι για τον εαυτο του αλλα για τον 12χρονο βοηθο του που εκλαιγε διπλα ανημπορος και φοβισμενος. "Σας παρακαλω", φωναζε, "αφηστε το παιδι να παει στη μανα του! Ειναι μονο 12 χρονων!"... Ουτε μια φορα δεν φωναξε για το δικιο του. Μονο για μενα.

Θυμαμαι οταν με πηρανε με το περιπολικο για να με πανε στο ΚΖ' να με παραδωσουν στον πατερα μου, κι ενω με επνιγε η οργη αυτα τα προσωπα των Ελευθερων παιδιων εκει μεσα. Πισω απο τα καγκελα. Ηθελα να ειμουν μαζι τους εκεινη την στιγμη ...

Εχω πολλα να θυμηθω, αλλα δεν θελω αλλο να θυμαμαι γιατι με ποναει ολο και περισσοτερο, οταν συγκρινω το τοτε με το τωρα. Τον αγωνα του τοτε με την σημερινη "εξαργυρωση".

Παω πολλες φορες κρυφα. Περιεργες ωρες. Για να αφησω ενα λουλουδια στην εικονα εκεινων των προσωπων και των φωνων που εχω ΕΓΩ στο μυαλο μου. Δεν θελω να με δουν μαζι με ολους τους αλλους γιατι ξαφνικα γιναν πολλοι οι "αντιστασιακοι" !!!

Εδω και χρονια πια ΔΕΝ παω και ΔΕΝ προκειται να ξαναπαω σε πορεια ....

Απλως γιατι ...

ΘΥΜΑΜΑΙ ΓΑΜΩΤΟ !!!! :mad:

KaTaNaS
17/11/2004, 22:11
υποκλίνομαι και στους δύο. θα ήθελα να ζήσω αν όχι σε εκείνη την εποχή τουλάχιστον εκείνες τις στιγμές.

σπουδάζω στο πολυτεχνείο και δυστηχώς εχω διακρίνει πως πολύ λίγοι (συμφοιτητές μου)δεν κοιτούν μόνο τον κώλο τους. και ακομη και αυτοι που κομματίζονται και χτυπιούνται στις συνελεύσεις να πείσουν τους άλλους για την στάση τους και τις ιδέες τους, ένα δρόμο ψάχνουν να αναριχηθούν, πού; Μάλλον σε μια ψευδαίσθηση.

τα σέβη μου
σταυρος

x-rider
17/11/2004, 23:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Ο καθενας θυμαται με τον δικο του τροπο ...
Εμενα μου ερχεται μια εμετιλα οταν βλεπω βαμμενους χουντικους (σημερινοι "προοδευτικοι") να καταθετουν στεφανια στην μνημη αυτων των παιδιων.

Θυμαμαι τα βραδυα (στις 11) που μαζευομασταν γυρω απο το χαμηλωμενο ραδιοφωνο για να ακουσουμε τις ειδησεις απο την Ντοϊτσε Βελε!

Θυμαμαι το ξενυκτι για να ακουμε την φωνη της Δαμανακη (να μην πω γι' αυτην ΤΩΡΑ), απο τον σταθμο των "Ελευθερων, Αγωνιζομενων, Φοιτητων". Ηταν οι μονοι ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ !!!

Θυμαμαι τους δυο παληκαραδες (νεαροι παλαιστες κι οι δυο) που μας ξυπναγαν στις 4 & 5 το πρωι, οταν γυρνοντας σουρωμενοι, φωναζαν στην γωνια του σπιτιου μου απ' εξω τα κατορθωματα τους. Πως σακατεψαν (αλλιως το λεγανε) στο ξυλο κοσμο και κοσμακι στα κρατητηρια της ΕΣΑ!!! Βλεπεις οι μπατσοι κουραζονταν να δερνουν και παιρνα και βοηθεια απο ιδιωτες. Ο ενας μαλιστα απο αυτους τους δυο ειναι εδω και χρονια "βαμενος" Πασοκος Συνδικαλιστης και φυσικα και πολυ καλα βολεμενος στο Δημοσιο. Εξαργυρωσε κι αυτος την "Αντισταση" του!!!


Εχω πολλα να θυμηθω, αλλα δεν θελω αλλο να θυμαμαι γιατι με ποναει ολο και περισσοτερο, οταν συγκρινω το τοτε με το τωρα. Τον αγωνα του τοτε με την σημερινη "εξαργυρωση".

ΘΥΜΑΜΑΙ ΓΑΜΩΤΟ !!!! :mad:





ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ!!!!!!



ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕ ΤΗΝ ΣΕΙΡΑ ΜΟΥ ΣΙΧΑΙΝΩΜΑΙ ΚΑΙ ΑΗΔΙΑΖΩ ΜΕ ΠΟΛΛΑ



ΤΕΤΟΙΑ ΠΟΥ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ,ΚΑΙ ΑΠΟΡΩ ΠΩΣ?????

GhostDog
17/11/2004, 23:38
crs, δεν έχω να πω τίποτα απλά θέλω να ξέρεις ότι το διάβασα

Τάσος

crs-k
18/11/2004, 09:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από GhostDog
crs, δεν έχω να πω τίποτα απλά θέλω να ξέρεις ότι το διάβασα

Τάσος


Εχεις και ιδια μερα γεννεθλια με την μικρη μου !!!

Θα σε θυμαμαι κι εσενα !

:lol: :rotflmao: :lol:

afrotwin
18/11/2004, 11:02
ego imouna mikrouli tote ke den iksera tipote
oxi san ke esas tous ma8ousales pou isastan megaloi tote

pantos otan piga se mia poria gia to politexnio ke ida kiratses me tagerakia na xaskogelane ke na perpatane stin poria gia to politexnio ke kati pano pou egrafan softex ke kati ala mperdeftika ke nomiza oti girizane tenia i kamia diafimisi entometaksi isan kamposi pangki me fistikia mali tis grias souvlakia portofolia ke ala idi tipou panigiri katalava oti meriki an8ropoi pe8anan tote gia to dikeoma ton mikropoliton na poulane kouvaristres ekso apo to politexnio
ida ke merikous anarxikous na prospa8oun na dioksoun tous kapileftes apo diafores tasis...
ke na petane ta stefania politikon ston aera ke na tromazoun tous panigiriotes :rotflmao:
ixe poli plaka ke meta afou ida afto to skiniko 8a i8ela na petaga psila ke me ena terastio emeto epano se olous aftous na tous frikaro na min ksanapatisi kanis eki
episis osi 8eloun na pigenoun sto politexnio na timisoun tin prospa8ia merikon nekron ke oxi mono na elef8ero8i i elada apo ton oloklirotismo,prepi prota na pernane apo epitropi ke na eksetazete o vios tous na metriete to lipos sto soma tous ta diafora timalfi ke afou to atomo 8eorite ikano na pernai mesa ston xoro alios na sfaliaronete ke na dioxnete kakin kakos
giati mpori na i dimokratia ke i elef8eria na aniki se olous ala afto pou sinevi eki aniki se mia xoufta an8ropous ke kanis den prepi na tous to pari i na to kapilevete

ou na xa8ite sixameni matakides xestides pou 8ete na pate na dite opos pate se ola ta fenomena ek ton isteron ke ek tou asfalous ke meriki na poulisete mouri oti simetexate me kapio tropo kiolas ke kapio komati tis doksas sas aniki
andrikela ipolimata an8ropou

pigenete sto louna park kalitera 8a perasete eki
ke eki 8a vgalete ton pragmatiko sas eafto

signomi pou frikaro me tous kolopolitikous pou vgenoun ke milane gia to politexnio ala kapios prepi na tous pi oti afti i an8ropoi itan enantia se ka8e ti oloklirotiko oxi mono stin xounta tou tote

milaber
18/11/2004, 12:56
Χωρίς να θέλω να θίξω κανέναν...
..λέτε ότι αηδιάζετε, σιχαίνεστε και "βλέπετε" πολλά γύρω σας, ε;

Και τι κάνετε για αυτό;
Κάθεστε στι σπίτι και το λέτε;

Δεν καταλαβαίνω πραγματικά το νόημα των παραπάνω κειμένων.
Ήμουν στην πορεία και ελπίζω να είμαι και για πολλά χρόνια ακόμα και σε αυτήν και σε άλλες!

Μιλάτε για τους φοιτητές του Πολυτεχνείου.
Αν σας κοιτούσαν τώρα τι θα έλεγαν;
Θα σας έλεγαν να κατεβείτε στις πορείες ή όχι;

Για πείτε μου...

crs-k
18/11/2004, 13:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από milaber
......................
Μιλάτε για τους φοιτητές του Πολυτεχνείου.
Αν σας κοιτούσαν τώρα τι θα έλεγαν;
Θα σας έλεγαν να κατεβείτε στις πορείες ή όχι;

Για πείτε μου...


Σιγουρα ΟΧΙ !!!

Οπως ακριβως κανουν κι αυτοι !!!

afrotwin
18/11/2004, 13:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από milaber
Χωρίς να θέλω να θίξω κανέναν...
..λέτε ότι αηδιάζετε, σιχαίνεστε και "βλέπετε" πολλά γύρω σας, ε;

Και τι κάνετε για αυτό;
Κάθεστε στι σπίτι και το λέτε;

Δεν καταλαβαίνω πραγματικά το νόημα των παραπάνω κειμένων.
Ήμουν στην πορεία και ελπίζω να είμαι και για πολλά χρόνια ακόμα και σε αυτήν και σε άλλες!

Μιλάτε για τους φοιτητές του Πολυτεχνείου.
Αν σας κοιτούσαν τώρα τι θα έλεγαν;
Θα σας έλεγαν να κατεβείτε στις πορείες ή όχι;

Για πείτε μου...

veveos 8a mas elegan katevite stis pories (ston peripato nifopazaro-panigiri) me ta sxoliaropeda pedia volemenon xestidon tis kiratse me ta tegerakia tis kotes me ta lame tous gkomenous pou pane stin poria na xtipisoun kamia gkomena tous ilikiomenous ksexasmenous koumounistes pou pane mpas ke anamesa sto lipos tou egkefalou tous litourgisi kanena kitaro ke 8imi8oun tis politikes tous aksies pou metrane mono gia tous idious ke mas lene episis parte kanena mali tis grias ke parte ke merika stin mnimi mas na ta enapo8esete foro timis sto mnimio mas ka8os episis ke kanena souvlaki fonakste ke tous deksious metamorfomenous stolismenous krifofasistes na kata8esoun stefania stin mnimi mas
ke afiste ton ka8e vlameno na nomizi oti kani epanastasi pigenontas stin poria nifopazaro tis 17 noemvri
8a eprepe na pernoun i anarxiki an iparxoun akoma ta oximata tis pirosvestikis ke me tis manikes nerou na kseplenoun oli aftin tin saxlamara apo tous dromous

milaber
18/11/2004, 13:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Σιγουρα ΟΧΙ !!!

Οπως ακριβως κανουν κι αυτοι !!!

Χρήστο μην κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις τώρα...
Δεν εννοώ τι θα σου έλεγαν τώρα που έχουν σαπίσει!
Εννοώ τι θα σου έλεγαν τότε, στα νιάτα τους!

milaber
18/11/2004, 13:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
...

Άφρε το γάμησες το πράγμα...

Δεν ξέρω αν εσένα σε κορόιδεψαν και σε πήγαν σε πάρκο αλλά μάλλον είσαι βαθιά νυχτωμένος για το τι γίνεται στους δρόμους!

afrotwin
18/11/2004, 13:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από milaber
Χρήστο μην κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις τώρα...
Δεν εννοώ τι θα σου έλεγαν τώρα που έχουν σαπίσει!
Εννοώ τι θα σου έλεγαν τότε, στα νιάτα τους!

afto pou den katalavenis esi simera file diktiake avnanisti:rotflmao: :rotflmao:

ine oti to simera den exi kamia sxesi me to tote
tote itan i misi elada stous dromous
ke xoris tin simparastasi tis misis eladas den 8a ginotan tipota
tora oloi afti pou apokalis sapious mesa stin sapila tous exoun ke ena i8os pou ke pali den ise se 8esi na katalavis
to zitima ine oti esi den dikeouse na krinis tipota apo afta
mias ke kseris mono tis saxlamares pou sou lene sto sxolio gia aftin tin mera i vlepis se kanena 5ntalepto afieroma stin tileorasi
genikos ke filika ai parata mas
girna stis monaxikes ormes sou
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

afrotwin
18/11/2004, 13:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από milaber
Άφρε το γάμησες το πράγμα...

Δεν ξέρω αν εσένα σε κορόιδεψαν και σε πήγαν σε πάρκο αλλά μάλλον είσαι βαθιά νυχτωμένος για το τι γίνεται στους δρόμους!

exis apolito dikio den ida idisis teleftea
gia pes ti edikse i tileorasi?
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

crs-k
18/11/2004, 13:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από milaber
Χρήστο μην κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις τώρα...
Δεν εννοώ τι θα σου έλεγαν τώρα που έχουν σαπίσει!
Εννοώ τι θα σου έλεγαν τότε, στα νιάτα τους!

Και καταλαβαινω πολυ καλα και ΔΕΝ κανω πως δεν καταλαβαινω!

Πρωτα απ' ολα δεν ειναι "σαπισμενοι". Ειναι ανθρωποι 50 και 52 χρονων, πολιτικοποιημενοι και πολυ ζωντανοι. Με δυο απο αυτους (που ηταν μεσα, ο ενας στο Πολυτεχνειο και ο αλλος στην Νομικη) παμε μαζι για ορειβασια!

Αυτοι και αλλοι που ξερω και πουν ΔΕΝ εχουν εξαργυρωσει αυτον τον αγωνα τους πουλωντας τα ιδανικα τους, ΣΥΧΑΙΝΟΝΤΑΙ να πανε στις πορειες σημερα.

Περυσι με τον ενα απο αυτους πηγαμε την παραμονη το βραδυ στις 23:30 για να αφησουμε ενα λουλουδι κι ενα δακρυ, μην τυχον και μας δει κανεις και μας περασει για τους καθε λογης λουκουμαδες που μαζευονται τα πρωινα τουλαχιστον!

milaber
18/11/2004, 13:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
ine oti to simera den exi kamia sxesi me to tote
tote itan i misi elada stous dromous
ke xoris tin simparastasi tis misis eladas den 8a ginotan tipota
tora oloi afti pou apokalis sapious mesa stin sapila tous exoun ke ena i8os pou ke pali den ise se 8esi na katalavis
to zitima ine oti esi den dikeouse na krinis tipota apo afta
mias ke kseris mono tis saxlamares pou sou lene sto sxolio gia aftin tin mera i vlepis se kanena 5ntalepto afieroma stin tileorasi
genikos ke filika ai parata mas
girna stis monaxikes ormes sou


Και ποιός δκαιούται να κρίνει ρε καναπεδάκια;
Εσύ που ούτε ξέρεις τι γίνεται στις πορείες;

Και ποιός έχει από αυτούς ήθος μέσα στην σαπίλα τους;
Αν είχαν ήθος να αυτοκτονούσαν ρε!

milaber
18/11/2004, 13:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Και καταλαβαινω πολυ καλα και ΔΕΝ κανω πως δεν καταλαβαινω!

Πρωτα απ' ολα δεν ειναι "σαπισμενοι". Ειναι ανθρωποι 50 και 52 χρονων, πολιτικοποιημενοι και πολυ ζωντανοι. Με δυο απο αυτους (που ηταν μεσα, ο ενας στο Πολυτεχνειο και ο αλλος στην Νομικη) παμε μαζι για ορειβασια!

Αυτοι και αλλοι που ξερω και πουν ΔΕΝ εχουν εξαργυρωσει αυτον τον αγωνα τους πουλωντας τα ιδανικα τους, ΣΙΧΑΙΝΟΝΤΑΙ να πανε στις πορειες σημερα.


Χρήστο ξαναλέω ότι κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις!

Που πολιτικοποιήθηκαν αυτοί οι άνθρωποι ρε Χρήστο;
Σε κόμματα εξουσίας, ε;
Αν κάνω λάθος πες μου...
Ξέρεις πολλά κόμματα εξουσίας να καταβαίνουν στους δρόμους;

afrotwin
18/11/2004, 13:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από milaber
Και ποιός δκαιούται να κρίνει ρε καναπεδάκια;
Και ποιός έχει από αυτούς ήθος μέσα στην σαπίλα τους;
Αν είχαν ήθος να αυτοκτονούσαν ρε!

ti 8es agori mou esi den vrikes gkomena stin poria ke ta exis pari?
:rotflmao:
8a kitages ton empiro kolo kamias sarantaras ke den evlepes ta koritsakia tis ilikias sou pou se xazevane pios sou fteei?
:rotflmao: :rotflmao:

ke otan milas gia aftous afti ine singekrimeni an8ropoi min nomizis oti ine oloi san tous kinous 50arides pou vlepis ston dromo ke epidi mesa apo tin anagki sou gia ektonosi tis sexualikis sou ormis ekfrazese
rikse mia aftoikanopioisi ke ela na ta ksanapoume
giati den exi noima na milame mazi sou gia afta genikos min antimetopizoume ta apo8imena sou ke tis ormes sou kiolas

ante agori mou ante na kse8imanis

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

afrotwin
18/11/2004, 13:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από milaber
Χρήστο ξαναλέω ότι κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις!

Που πολιτικοποιήθηκαν αυτοί οι άνθρωποι ρε Χρήστο;
Σε κόμματα εξουσίας, ε;
Αν κάνω λάθος πες μου...
Ξέρεις πολλά κόμματα εξουσίας να καταβαίνουν στους δρόμους;

to an katevenoun stous dromous pote ke pos den ise se 8esi na to kseris oute ine sirial tou foskolou na to dis stin tileorasi

ti ka8ome ke milao me ena anikanopioito sexualika anorimo neo

lipon oxi olo me to deksi giati 8a kanis rozous
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

milaber
18/11/2004, 13:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
ti 8es agori mou esi den vrikes gkomena stin poria ke ta exis pari?

Ρε μαλάκα άνθρωπε μπορείς τουλάχιστον για αυτό το θέμα να μιλήσεις σοβαρα;

afrotwin
18/11/2004, 13:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από milaber
Ρε μαλάκα άνθρωπε μπορείς τουλάχιστον για αυτό το θέμα να μιλήσεις σοβαρα;

min me apokalis malaka giati etsi apokaloun olous tous elines
:rotflmao: :rotflmao:

ego 8elo na ksexorizo na mou vris kati alo please

ke milao apolitos sovara tora ti ine afto pou den katalaveni i oligolepti iparksi sou epano stin gi?
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

crs-k
18/11/2004, 13:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από milaber
Χρήστο ξαναλέω ότι κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις!

Που πολιτικοποιήθηκαν αυτοί οι άνθρωποι ρε Χρήστο;
Σε κόμματα εξουσίας, ε;
Αν κάνω λάθος πες μου...
Ξέρεις πολλά κόμματα εξουσίας να καταβαίνουν στους δρόμους;


Ρε μπουγατσακο δεν καταλαβαινω τι λες ...

Πολιτικοποιημενος ειναι ενας ανθρωπος που ενημερωνεται για τα κοινα και εχει γνωμη τεκμηριωμενη. Δεν ειναι υποχρεωτικο να συμμετεχει ΚΑΙ σε κομματικες διαδικασιες !

Απο την αλλη ΔΕΝ γουσταρω η σημαια ενος καποιου κομματος να μου καπελωνει την πορεια μου! :mad:

Εχω φαει πολυ ξυλο στην πορεια - διαμαρτυρια για τον ν.815 επειδη ακριβως ΔΕΝ θελησα (οπως και οι περισσοτεροι συμφοιτητες μου) να μπω στο "μπλοκ" της ΕΦΕΕ, με ΠΑΣΠ και ΚΝΕ να μας καπελωνουν! Ηταν η χρονια που αρχισε η "ανεξαρτητοποιηση" του φοιτητικου κινηματος.
Θα κατσω να με καπελωσουν τωρα στα 43 μου ???
Ή μηπως να κατεβω παρεα με την καθε λινατσα (χουντικη ή οχι) που εχει βολευτει στο δημοσιο και θελει να μου δειξει οτι ηταν "αγωνιστης" και το αξιζε ???
Στα πιτσιρικια, ας κανουν την επιδειξη τους, εγω (δυστυχως ή ευτυχως) θυμαμαι ακομα ... :mad:

afrotwin
18/11/2004, 13:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Ρε μπουγατσακο δεν καταλαβαινω τι λες ...

Πολιτικοποιημενος ειναι ενας ανθρωπος που ενημερωνεται για τα κοινα και εχει γνωμη τεκμηριωμενη. Δεν ειναι υποχρεωτικο να συμμετεχει ΚΑΙ σε κομματικες διαδικασιες !

Απο την αλλη ΔΕΝ γουσταρω η σημαια ενος καποιου κομματος να μου καπελωνει την πορεια μου! :mad:

Εχω φαει πολυ ξυλο στην πορεια - διαμαρτυρια για τον ν.815 επειδη ακριβως ΔΕΝ θελησα (οπως και οι περισσοτεροι συμφοιτητες μου) να μπω στο "μπλοκ" της ΕΦΕΕ, με ΠΑΣΠ και ΚΝΕ να μας καπελωνουν! Ηταν η χρονια που αρχισε η "ανεξαρτητοποιηση" του φοιτητικου κινηματος.
Θα κατσω να με καπελωσουν τωρα στα 43 μου ???
Ή μηπως να κατεβω παρεα με την καθε λινατσα (χουντικη ή οχι) που εχει βολευτει στο δημοσιο και θελει να μου δειξει οτι ηταν "αγωνιστης" και το αξιζε ???
Στα πιτσιρικια, ας κανουν την επιδειξη τους, εγω (δυστυχως ή ευτυχως) θυμαμαι ακομα ... :mad:

ti kalos an8ropos me ipomoni pou ise re crs se 8avmazo
ka8ese ke eksigis se afton ton neo pou to kiriotero provlima tou ine na vri mia tripa na triposi ke kata deftero ta apo8imena me tous gonis tou pou ton katapiezoun se diaforous tomis ke pou ilikia tous ide idia me tin genia tou politexniou ke gia afto 8eli na tous kseforto8i olous ke xoris na kanoun tipota 8eli na aftoktonisoun kiolas:rotflmao: :rotflmao:

diladi afto to pedi exi ftasi ton avnanismo tou se kinonikopolitika epipeda
:rotflmao: :rotflmao:
apo tin mia i katapiesi ke apo tin ali i ekspermatosi
ti na pis
afti i neei ine megalo provlima simera ta 8eloun ola sto piato ke xoris ipoxreosis ke tous ftene ke i an8ropoi pou me 8isies ton ekanan to malaka pou ine simera ke exi ke 8rasos na zitai ki ala ke na akironi prospa8ies ke energies giati den tou ka8ete kamia
:rotflmao: :rotflmao:
ke sizitas mazi tou
:rotflmao:
mpravo sou...
:rotflmao:

Gandalf dr685sm
18/11/2004, 14:03
afro φίλε μου , το ξέρεις οτι με έχεις κάνει και πονηρεύομαι πολύ όσον αφορά το τι σκέφτεται μυαλό σου , σε σχέση με αυτά που λες;....

Για το Πολυτεχνείο δεν θα μιλήσω... ο σκοπός του ήταν να κάνει κάτι και το έκανε... το γιορτάζουμε ως ημέρα Δημοκρατίας... η πορεία ακόμα δεν έχω καταλάβει τι ρόλο παίζει ...ή σε τι μπορεί να βοηθήσει.... tespa... μπορεί εγώ να είμαι χαζός και να μην καταλαβαίνω...

Πάντως , afro , είναι αρκετές φορές που με εκπλήσεις ευχάριστα... χαίρομαι....


Gandalf

milaber
18/11/2004, 14:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Ρε μπουγατσακο δεν καταλαβαινω τι λες ...

Πολιτικοποιημενος ειναι ενας ανθρωπος που ενημερωνεται για τα κοινα και εχει γνωμη τεκμηριωμενη. Δεν ειναι υποχρεωτικο να συμμετεχει ΚΑΙ σε κομματικες διαδικασιες !

Απο την αλλη ΔΕΝ γουσταρω η σημαια ενος καποιου κομματος να μου καπελωνει την πορεια μου!

Εχω φαει πολυ ξυλο στην πορεια - διαμαρτυρια για τον ν.815 επειδη ακριβως ΔΕΝ θελησα (οπως και οι περισσοτεροι συμφοιτητες μου) να μπω στο "μπλοκ" της ΕΦΕΕ, με ΠΑΣΠ και ΚΝΕ να μας καπελωνουν! Ηταν η χρονια που αρχισε η "ανεξαρτητοποιηση" του φοιτητικου κινηματος.
Θα κατσω να με καπελωσουν τωρα στα 43 μου ???
Ή μηπως να κατεβω παρεα με την καθε λινατσα (χουντικη ή οχι) που εχει βολευτει στο δημοσιο και θελει να μου δειξει οτι ηταν "αγωνιστης" και το αξιζε ???
Στα πιτσιρικια, ας κανουν την επιδειξη τους, εγω (δυστυχως ή ευτυχως) θυμαμαι ακομα ...

Kαι τι κι αν έχει γνώμη;
Γ'ινεται τίποτα αν ο καθένας μόνος του "έχει γνώμη";
Όλοι οι Έλληνες έχουν κάποια γνώμη!

Δεν ξέρω ακριβώς τα γεγονότα της δεκαετίας του '80 (αν καταλαβαίνω καλά αυτήν την περίοδο ήταν που κατέβαινες εσυ, ε;) και δεν μπορώ να υπερασπιτώ και να απολογήθω για την δράση των κομμάτων την περίοδο αυτή.

Ξέρω όμως πως χτες συμμετείχα σε μια πορεία στην οποία κατέβηκαν κόμματα και καλά έκαναν, αλλά στην κεφαλή της ήταν μπλοκ των φοιτητών της ΦΕΑΠΘ και των φοιτητικών συλλόγων και δεν ήταν καπελωμένοι από κανέναν.
Το μπλοκ ήταν περιφρουρημένο και από φοιτητές που δεν ανληκαν σε κάποιο κόμμα.

Και για τις "λινάτσες" που λες έχω ακριβώς την ίδια γνώμη γι αυτό και δεν καταβαίνω μαζί τους.
Το ότι κατεβαίνουν και αυτοί και εγώ δεν σημαίνει ότι συμφωνούμε ούτε ότι φωνάζουμε για τα ίδια πράγματα!

Αυτά θα έβλεπε και ο άλλος ο μαλάκας αν κατέβαινε καμιά φορά στον δρόμο.

crs-k
18/11/2004, 14:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
ti kalos an8ropos me ipomoni pou ise re crs se 8avmazo
.......................
mpravo sou...
:rotflmao:


Μια χαρα παιδακι ειναι ο μπουγατσακος μου και θα τον κανω και γαμπρο μου αμα παει φανταρος και κουρευτει ... :lol:

Η αληθεια ειναι οτι εχουμε μεγαλα "χασματα" σε τετοια θεματα, γιατι εχουμε και εντελως διαφορετικα βιωματα. :(

Αλλα γιατι να μην του εξηγησω ? :sick:

Ετσι κι αλλιως στο σπιτι ειμαι ... :lol:

milaber
18/11/2004, 14:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
apo tin mia i katapiesi ke apo tin ali i ekspermatosi
ti na pis

Ναι πρόσεχε όμως μην προσγειωθεί στα μούτρα σου καμία από αυτές τις εκσπερματώσεις...

milaber
18/11/2004, 14:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
ke exi ke 8rasos na zitai ki ala ke na akironi prospa8ies ke energies giati den tou ka8ete kamia

Γιατί ρε μαλάκα να μην ζητάω δηλαδή ότι νομίζω ότι δικαιούμαι;

Εσύ ποιός είσαι δηλαδή που θα μου πεις και τι να απαιτώ και τι όχι;

crs-k
18/11/2004, 14:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από milaber
Kαι τι κι αν έχει γνώμη;
Γ'ινεται τίποτα αν ο καθένας μόνος του "έχει γνώμη";
Όλοι οι Έλληνες έχουν κάποια γνώμη!


Ειπα για τεκμηριωμενη γνωμη, κι οχι γνωμη απο αυτα που μας ειπαν καποιοι γνωστοι ...
Γνωμη που την διαμορφωνεις μονος σου!



Αρχικά δημιουργήθηκε από milaber
Δεν ξέρω ακριβώς τα γεγονότα της δεκαετίας του '80 (αν καταλαβαίνω καλά αυτήν την περίοδο ήταν που κατέβαινες εσυ, ε;) και δεν μπορώ να υπερασπιτώ και να απολογήθω για την δράση των κομμάτων την περίοδο αυτή.


Ναι το '79 μπηκα.
Ηταν κι αυτα πολλα και προς την κατευθυνση της ελευθεριας της σκεψης, αλλα δεν ειναι ωρα τωρα ...



Αρχικά δημιουργήθηκε από milaber
Ξέρω όμως πως χτες συμμετείχα σε μια πορεία στην οποία κατέβηκαν κόμματα και καλά έκαναν, αλλά στην κεφαλή της ήταν μπλοκ των φοιτητών της ΦΕΑΠΘ και των φοιτητικών συλλόγων και δεν ήταν καπελωμένοι από κανέναν.
Το μπλοκ ήταν περιφρουρημένο και από φοιτητές που δεν ανληκαν σε κάποιο κόμμα.
...................

Μηπως προσεξες πως εντεχνα "διασπαρτες" σε ολο το μηκος της πορειας ηταν σημαιες συγκεκριμενου κομματος?
ΑΥΤΟ ειναι καπελωμα.

Και απο την αλλη, οπως λεει κι ο Μαγος πιο πανω, κι εγω δεν πολυκαταλαβαινω το νοημα της πορειας.
Τι ειναι ?
Πορεια διαμαρτυριας?
Για ποιο πραγμα ?
Για τους Αμερικανους πχ, που η "γενια" (οχι οι πραγματικοι αγωνιστες) του Πολυτεχνειου, τους κωλογλυψε οσο ποτε κανενας αλλος στην ιστορια αυτης της χωρας?

Αστ ρε μιλ ...
Μην το παιδευεις αγορι μου ...
Εκτονωσου αν θες πηγαινοντας στην πορεια, μεχρι να δεις κι εσυ τι γινεται γυρω σου ...

Εγω παντως ΔΕΝ προκειτε να ξαναπαω!

afrotwin
18/11/2004, 14:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από milaber
Ναι πρόσεχε όμως μην προσγειωθεί στα μούτρα σου καμία από αυτές τις εκσπερματώσεις...

ise anomalo pedi to kseris?:rotflmao: :rotflmao:

lipon kita otan mprosta pigenoun i fitites tis ?????
ke piso i ergazomeni stis kapotes psolex ke pio piso i anapiri tou protou pangkosmiou polemou den ine poria pio poli gia epitafio mou kani:rotflmao: :rotflmao:
episis i ergazomeni tis psolex kapelonoun me tin parousia tous tous fitites ke oi anapiri oloi tin poria an ixe ke travesti sto telos afti 8a pernane ta skiptra:rotflmao:

iparxi ke enas alos tropos na eksigi8i mia tetia polimazoksi tampelon ke me poles katef8insis

ke tin epoxi pou simetixa ego se pories giati itan ligo diaforetika apo oti simera ta pragmata i kiratses xouftonontousan asistola ke to evazan sta podia ta diafora pano spazontousan epefte ke ligo ksilo me tous diaforous pou den erxontan san apli simetexontes stin poria gia to politexnio ala san komata foris lesxes amoustakon akridon ke lipa ke katelige se mia agria diadilosi diogmon ton felon ke den 8a simase tin trioimeri siraksi pou ixe gini stin a8ina me aformi to politexnio paleoteri 8a 8imounte
ala nomizis opos oloi oi neoi oti sou anikoun ola ke mono esi kseris
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

simetixes tora se mia poria me kiratses ke ksekola koritsakia apo ta likia pou psaxnontousan epimelos epi ores ti 8a foresoun gia tin poria ke 8alis ke skiptra i kataksiosi i genika ena mpravo pedi mou orea savoura kanate oloi mazi stin poria
:rotflmao: :rotflmao:

pos perasate sta goodies meta i stis kafeteries
ides kanena vrakaki kato apo kanena mini?
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

afrotwin
18/11/2004, 14:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από milaber
Γιατί ρε μαλάκα να μην ζητάω δηλαδή ότι νομίζω ότι δικαιούμαι;

Εσύ ποιός είσαι δηλαδή που θα μου πεις και τι να απαιτώ και τι όχι;

ego ime mazi sou agori mou
mazi 8a apetisoume
ela pame
8elo tora ki alo pexnidi gia to game boy
8elo tora ki ali anava8misi sto PC
8elo tora ki ali pio megali mixani
8elo tora na mou ka8onte olles i gkomenes
oxi pia stin malakia:rotflmao: :rotflmao:
8elo i mama mou na min mou kani tsakisi sta tzin
na min elenxi ta sovraka mou gia ipolimata spermatos
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

lalaki mpougatser den antexo alo apo ta gelia
8a me mazepsoune
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ante stin gonia na dis an erxome........

milaber
18/11/2004, 14:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Ειπα για τεκμηριωμενη γνωμη, κι οχι γνωμη απο αυτα που μας ειπαν καποιοι γνωστοι ...
Γνωμη που την διαμορφωνεις μονος σου!

Μηπως προσεξες πως εντεχνα "διασπαρτες" σε ολο το μηκος της πορειας ηταν σημαιες συγκεκριμενου κομματος?
ΑΥΤΟ ειναι καπελωμα.

Και απο την αλλη, οπως λεει κι ο Μαγος πιο πανω, κι εγω δεν πολυκαταλαβαινω το νοημα της πορειας.
Τι ειναι ?
Πορεια διαμαρτυριας?
Για ποιο πραγμα ?
Για τους Αμερικανους πχ, που η "γενια" (οχι οι πραγματικοι αγωνιστες) του Πολυτεχνειου, τους κωλογλυψε οσο ποτε κανενας αλλος στην ιστορια αυτης της χωρας?

Ναι ρε Χρήστο δηλαδή αν δεν έχουμε ζήσει κάτι να μην έχουμε και γνώμη για αυτό;
Δηλαδή ούτε εσύ θα πρέπει να σχολιάζεις άλλα κι άλλα!

Τις είδα τις σημαίες όπως τις βλέπω κάθε φορά (δεν είναι η πρώτη μου πορεία όπως νομίζει ο μαλάκας).
Δεν με πείραξαν, τις χάρηκα κιόλας!
Γιατί αυτό δεν είναι καπέλωμα, είναι περιφρούρηση πορείας!
Αν δεν ήταν αυτές οι σημαίες και οι τύποι που τις κρατάνε ίσαως και να μην υπήρχε καν πορεία.

Είναι πορεία που τιμάει το Πολυτεχνείο και πορεία που απαιτεί και γίνεται απλά γιατί αν το προσέξεις τα αιτήματα του Πολυτεχνείου είναι επίκαιρα ακόμα.

milaber
18/11/2004, 14:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
ego ime mazi sou agori mou

Εσύ τράβα και χέσε ρε μαλάκα, που θα φτάσεις τα 60 και ακόμα θα την παίζεις σκατόμυαλε.

Gandalf dr685sm
18/11/2004, 14:45
τα αιτήματα του Πολυτεχνείου είναι επίκαιρα ακόμα.

?????????????????????????????????????????????????????


εδώ ίσως κολάει η ατάκα...


"το πουλί ..το πουλί ρε μαλάκα.... ξέχασες να το ανεβάσεις"...

απο την γνωστή Ελληνική ταινία...

Sorry φίλε μου , αλλά θες να το αναλύσεις λίγο αυτό;...σαν παραρολογία της ΚΝΕ ακούγεται...

Gandalf

afrotwin
18/11/2004, 14:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από milaber
Ναι ρε Χρήστο δηλαδή αν δεν έχουμε ζήσει κάτι να μην έχουμε και γνώμη για αυτό;
Δηλαδή ούτε εσύ θα πρέπει να σχολιάζεις άλλα κι άλλα!

Τις είδα τις σημαίες όπως τις βλέπω κάθε φορά (δεν είναι η πρώτη μου πορεία όπως νομίζει ο μαλάκας).
Δεν με πείραξαν, τις χάρηκα κιόλας!
Γιατί αυτό δεν είναι καπέλωμα, είναι περιφρούρηση πορείας!
Αν δεν ήταν αυτές οι σημαίες και οι τύποι που τις κρατάνε ίσαως και να μην υπήρχε καν πορεία.

Είναι πορεία που τιμάει το Πολυτεχνείο και πορεία που απαιτεί και γίνεται απλά γιατί αν το προσέξεις τα αιτήματα του Πολυτεχνείου είναι επίκαιρα ακόμα.

milaber pigene klisou sto domatio sou skepsou poli kala ke otan exis mia tekmiriomeni apopsi ke exis analisi ta panta na sou lisoume kapies apories

pantos ego pou den simetixa se afta ta prota gegonota tou politexniou den dikeoume na milao eksonomatos afton ke ka8olou gia ta dika tous politika ideodi ote na es8anome oti simetexo se kati pou afti ekanan den xrisimopio to gegonos tis 17 noemvri mia fora ton xrono san ma8itis gimnasiou i likiou gia na nioso epanastatis
ke ta sin8imata ton neon kinitopioiseon den ta ftiaxno ego o agonas tora apaftonete ke ta lipa

prosopika simetixa se para poles pories oxi komatikes ke se aftes tou politexniou os antidrastiko antieksousiastiko stixio
ke dikeoume na exo apopsi ka8oti organomenos sta kourafeksala
kinitopioi8ika genikos enantia tou sistimatos
pou argotera anakalipsa oti den iparxi:rotflmao: :rotflmao:
ke oti afti itan pio anarxikoi apo mas
ke akoma pe8eno gia ligo kratos ligi pronia ala telos panton

esi giati 8es soni ke kala me tin simetoxi sou mia fora ton xrono os ma8itis na mas tin vgis ke os siniditopioimenos epanastatis
ginan ke ta voutirogala epanastates?
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ela kiala etimata

tora to gala xoris petsa
tora o frapes me dio kalamakia
o agonas tora stin alfa e8niki
kato tora i kilotes
oxi ali fasolada
8eloume ta likia na ginoune pisines (oxi afto ine politiko asto den kani gia sena)

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

afrotwin
18/11/2004, 14:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
?????????????????????????????????????????????????????


εδώ ίσως κολάει η ατάκα...


"το πουλί ..το πουλί ρε μαλάκα.... ξέχασες να το ανεβάσεις"...

απο την γνωστή Ελληνική ταινία...

Sorry φίλε μου , αλλά θες να το αναλύσεις λίγο αυτό;...σαν παραρολογία της ΚΝΕ ακούγεται...

Gandalf

na ligo fantasia 8eli
to psomi pedia elef8eria as poume
8a to leme os eksis

ta xampourker na dinonte elef8era
sta pedia me coca cola doro



:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

tora ama kapios skeftete tipota kalitero.....

crs-k
18/11/2004, 15:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από milaber
Ναι ρε Χρήστο δηλαδή αν δεν έχουμε ζήσει κάτι να μην έχουμε και γνώμη για αυτό;
Δηλαδή ούτε εσύ θα πρέπει να σχολιάζεις άλλα κι άλλα!


Για αλλο λεγαμε πριν και για αλλο μου απαντας τωρα ...
Τελος παντων ειναι μια κουβεντα που θα ηταν καλυτερα να γινεται απο κοντα ωστε να υπαρχουν κι οι απαραιτητες διευκρινισεις, μιας και πιθανον εγω να μην καταλαβαινω ...



Αρχικά δημιουργήθηκε από milaber
Τις είδα τις σημαίες όπως τις βλέπω κάθε φορά (δεν είναι η πρώτη μου πορεία όπως νομίζει ο μαλάκας).
Δεν με πείραξαν, τις χάρηκα κιόλας!
Γιατί αυτό δεν είναι καπέλωμα, είναι περιφρούρηση πορείας!
Αν δεν ήταν αυτές οι σημαίες και οι τύποι που τις κρατάνε ίσαως και να μην υπήρχε καν πορεία.

Είναι πορεία που τιμάει το Πολυτεχνείο και πορεία που απαιτεί και γίνεται απλά γιατί αν το προσέξεις τα αιτήματα του Πολυτεχνείου είναι επίκαιρα ακόμα.

Αυτους "που αν δεν ηταν δεν θα γινοταν η πορεια", η δικια μου η γενια τους εσπαγε τα πανω και τις σημαιες και τους πεταγε ΕΞΩ απο το φοιτητικο μπλοκ. Με αποτελεσμα να γινεται μια τεραστια πορεια, απο το "Μαθηματικο", το "Φυσικο", κλπ και αυτοι "που αν δεν ηταν δεν θα γινοταν η πορεια" να ειναι καμμια εκατοστη κυνηγημενοι, μακρυα απο την πορεια να τρεχουν απο παραλληλους δρομους, να φτασουν στη Βουλη πρωτοι μηπως και με την παρουσια τους εκει καταφερουν ετσι να καπελωσουν την ολη κατασταση. Και φυσικα αυτοι "που αν δεν ηταν δεν θα γινοταν η πορεια" ηταν τα καλυτερα παιδια για τους μπατσους και γι' αυτο και ΔΕΝ τρωγαν ΠΟΤΕ ξυλο.
Φαινεται τελικα οτι ΔΕΝ καταφεραμε να ξεριζωσουμε αυτο το εμμετικο φαινομενο, μιας και αυτοι "που αν δεν ηταν δεν θα γινοταν η πορεια" εχουν ξαναεμφανιστει ξεδιαντροπα στις μερες μας.
Μαλλον θα ειχαν κρυφτει στις σκουληκοτρυπες τους και τωρα που στις πορειες πια μετεχουν αυτοι που ΔΕΝ τους θυμουνται ή τους ξερουν, ξαναβγηκαν. Αλλα τωρα πια ολο και λιγοτερα θα πετυχαινου ετσι κι αλλιως αυτοι "που αν δεν ηταν δεν θα γινοταν η πορεια".
Αυτο που θελαν να πετυχουν ηταν φαινεται να διαλυσουν και να ριξουν σε τετοια ανυποληψια το αριστερο κινημα το οποιο ειχε τρομερες βασεις εκεινη την εποχη.
Το καταφεραν και μπραβο τους.
Παντα τα σκουληκια καταφερνουν να ριξουν ενα δεντρο που δεν μπορει ο ελεφαντας ...

milaber
18/11/2004, 17:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
esi giati 8es soni ke kala me tin simetoxi sou mia fora ton xrono os ma8itis na mas tin vgis ke os siniditopioimenos epanastatis
ginan ke ta voutirogala epanastates?

Και εσύ που ξέρεις αν κατεβαίνω εγώ μια φορά το χρόνο σε πορείες;
Και που είπα εγώ ότι είμαι συνειδητοποιημένος επαναστάτης;

Απλά είναι τα πράγματα.
Για ότι με ενοχλεί και ότι με θίγει κατεβαίνω στους δρόμους και φωνάζω.

Αν αυτό εσένα σε κάνει να ιδρώνεις δεν φταίω εγώ!
Αν επίσης εσύ είτε γιατί δεν έχεις το κουράγιο είτε για οποιονδήποτε άλλο λόγο δεν το κάνεις δεν φταίω εγώ!
Και αν εσύ έχεις πρόβλημα με την γενιά μου δεν φταίω εγώ!

Το μόνο που εύχομαι είναι να μην γίνω τόσο μαλάκας όσο εσύ όταν φτάσω τα χρόνια σου.

Alkis
18/11/2004, 17:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
na ligo fantasia 8eli
to psomi pedia elef8eria as poume
8a to leme os eksis

ta xampourker na dinonte elef8era
sta pedia me coca cola doro



:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

tora ama kapios skeftete tipota kalitero.....


χεχεχεχεεεε.....

milaber
18/11/2004, 17:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Sorry φίλε μου, αλλά θες να το αναλύσεις λίγο αυτό;

Δεν χρειάζεται και πολύ ανάλυση.

Απλά σκέψου τα αιτήματα του Πολυτεχνείου και μετά σκέψου τι από αυτά έγινε πραγματικότητα.
Και αν δεν έχουμε τώρα χούντα είναι επειδή αυτή είναι δεν είναι ονομασμένη έτσι πια.

milaber
18/11/2004, 17:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Για αλλο λεγαμε πριν και για αλλο μου απαντας τωρα ...
Τελος παντων ειναι μια κουβεντα που θα ηταν καλυτερα να γινεται απο κοντα ωστε να υπαρχουν κι οι απαραιτητες διευκρινισεις, μιας και πιθανον εγω να μην καταλαβαινω ...

Σε αυτό θα συμφωνήσω...

Gandalf dr685sm
18/11/2004, 19:47
Απλά σκέψου τα αιτήματα του Πολυτεχνείου και μετά σκέψου τι από αυτά έγινε πραγματικότητα.

Τι έγινε;...
Δεν έχουμε λογοκρισία και εσύ λες αυτή την στιγμή την γνώμη σου..
Δεν φοβάσαι την σκιά σου....
Απολαμβάνεις και ζείς δικαιώματα που δεν θα μπορούσες να έχεις σε στρατοκρατούμενο κράτος...

Τι δεν ισχύει;.....

Πολλά δεν ισχύουν ανάλογα με τις επιθυμίες και τα θέλω του καθενός.... αλλά απέχει μακράν απο το να ονομαστεί χούντα...
Απλά είναι μια κοινωνία με νομοθεσίες, σύνταγμα , τα υπέρ και τα κατά της....

Τώρα αυτά που διατείνουν κάποιοι οτι είναι χούντα και λοιπά..... είναι οι ίδιοι εκείνοι που καθορίζουν και προδικάζουν γεγονότα... και μάλιστα οδηγούν άτομα να ολοκληρώσουν πράξεις και επιθυμίες που εκείνοι δεν θέλουν ή δεν μπορούν να κάνουν στα φανερά....

ίσως να τα διαπιστώσεις και μόνος σου σε βάθος χρόνου...

Επίσης το δικαίωμα να κάνεις πορεία , δεν στο αφαιρεί κανείς (επειδή ακριβώς δεν έχουμε χούντα) αλλά θα πρέπει να το κάνεις απο προσωπική σου επιθυμία και ευχαρίστηση ...οχι επειδή κάποιοι λένε και υποστηρίζουν κάτι ...και μόλις τους πιάσεις στην συζήτηση "ξεβρακώνονται" τα επιχηρήματα τους...

O Afro έχει δίκιο , απλά είναι κυνικός και καυστικός , για αυτό ίσως εναντιώνεσαι.. δεν γνωρίζω την ηλικία σου , αλλά απο την αντίδραση θεωρώ οτι κινείσαι μεταξύ 20-25 ....
Αν τώρα το καλοσκεφτείς θα δείς οτι καλές είναι οι πορείες (αν και για μένα είναι χάσιμο χρόνου , μιας και τα "αληθινά όπλα" είναι αλλού) ...αλλά σε κάποια πράγματα , χρειάζονται ακτιβιστικές πράξεις απο μέσα , που και δύσκολες είναι και σε φέρνουν σε πολύ πιο δύσκολη θέση απο το να έχεις απλά τα ΜΑΤ απέναντι σου με ρόπαλα και ασπίδες.... εκεί είναι η πραγματική δράση και οχι στους δρόμους και στις "επαναστάσεις της ώρας"....



Gandalf

Μικρή Λουλού
18/11/2004, 20:38
ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ ΛΙΓΟ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ...
ΑΥΤΗ Η ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ ΣΤΟΝ ΜΙΛ,ΓΙΑΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ..??
ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΠΑΙΔΙ ΤΗΣ ΓΕΝΙΑΣ ΤΟΥ??
ΕΠΕΙΔΗ "ΚΑΠΗΛΕΥΤΗΚΕ" ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΣΥΝΘΗΜΑ ΤΗΣ 17Ν ???
ΕΠΕΙΔΗ ΣΤΡΑΤΕΥΤΗΚΕ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΑ(ΚΑΙ ΑΝ) ΣΗΜΑΙΑ ΤΗΣ ΠΟΡΕΙΑΣ ??
ΕΠΕΙΔΗ ΕΜΕΙΣ ΟΤΙ ΕΙΧΑΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΔΩΣΟΥΜΕ,ΤΟ ΚΑΝΑΜΕ ΚΑΙ "ΕΚΤΟΣ ΑΥΤΟΥ ΑΛΛΟ ΟΥΚ ΟΙΔΑΜΕ" ???
ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ, ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ, ΕΜΕΝΑ ΜΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΕ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΕΝΑΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΗΛΙΚΙΑΣ ΚΑΤΕΒΑΙΝΕΙ ΣΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΜΜΕΤΕΧΕΙ ΣΕ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΟΛΟΙ ΞΕΧΑΣΑΜΕ,ΑΗΔΙΑΣΑΜΕ,ΔΙΑΦΩΝΗΣΑΜΕ,ΠΛΑΚΩΘΗΚΑΜΕ,ΚΑΥΛΩΣΑΜΕ ....κ.λ.π..
ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΖΗΣΕ ΤΟΣΟΣ ΚΟΣΜΟΣ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΒΙΩΣΕΙ ΜΕ ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ ΤΡΟΠΟ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ(ΑΤΥΧΩΣ ΝΕΟΣ) ΑΝΘΡΩΠΟΣ ???
ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΓΟΝΤΑΙ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΣΥΜΜΕΤΕΧΩ ΣΕ ΦΟΡΟΥΜ ΠΑΣΗΣ ΦΥΣΕΩΣ ΑΝΤΙΔΡΑΣΤΙΚΩΝ,ΑΝΤΙΕΞΟΥΣΙΑΣΤΩΝ,ΑΝΤΙΣΤΑΣΙΑΚΩΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΥΜΜΑΖΕΥΕΤΑΙ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ..!!
ΤΙ ΦΑΡΙΣΑΙΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ??
ΑΝ Η ΑΝΑΓΚΗ ΜΑΣ ΝΑ ΕΞΗΓΗΣΟΥΜΕ (ΣΤΟΝ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΑΠΟΛΙΤΙΚΟ,ΑΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΤΟ,ΚΑΙ ΝΕΑΡΟ ΜΙΛΑΜΠΕΡ),ΓΙΑΤΙ ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΜΕ,ΜΑΣ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΑΝΤΙΔΡΟΥΜΕ ΕΤΣΙ ΤΟΤΕ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ΠΩΣ ΦΑΙΝΟΜΑΣΤΕ ΑΠΛΑ ΘΥΜΟΥΜΕΝΟΙ ΤΙΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΤΩΝ ΠΑΤΕΡΑΔΩΝ ΜΑΣ ΓΙΑ TON ΠΟΛΕΜΟ,ΤΗΝ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ, ΚΑΙ ΤΙ ΩΡΑΙΑ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΤΟΤΕ..


ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ TOO OLD TO ROCK'N ROLL,TOO YOUNG TO DIE..

:confused: :confused: :(

crs-k
18/11/2004, 20:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtymoto
ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ ΛΙΓΟ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ...
ΑΥΤΗ Η ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ ΣΤΟΝ ΜΙΛ,ΓΙΑΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ..??

....................

ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ TOO OLD TO ROCK'N ROLL,TOO YOUNG TO DIE..


Προσωπικα (τουλαχιστον) δεν αντιδραω στην ενεργεια του μπουγατσακου να κατεβει στην πορεια, απλως ειπα γιτι εγω ΔΕΝ παω.

Βεβαια θα χαιρομουνα πολυ περισσοτερο αν δεν κατεβαινε σε μια πορεια "κλισε" αλλα διεκδικοντας κατι νεο, ειτε για τον χωρο του (πανεπιστημιο) ειτε για τον γενικοτερο πολιτικοκοινωνικο χωρο που ζει.

Ειλικρινα χαιρομαι οι νεοι να προβληματιζονται. Αυτη ειναι η φυση αυτης της ηλικιας. Να γινεσαι επαναστατης.

Απο 'κει και μετα μπορει να μην εγινα και πολυ αντιληπτος, κυριως λογω της μεταφορας της κουβεντας απο το ενα σημειο στο αλλο.

Εγω ειμαι μαζι σου μιλ κι ας κυνηγας και τα γκομενακια μεσα στις πορειες, αλλωστε κι εγω τα κυνηγαγα ... :blush:

Gandalf dr685sm
18/11/2004, 21:39
dirtymoto ...

Κανείς δεν απαγορεύει τίποτα σε κανένα...

Αλλά όπως επειδή είπες , εμείς τα περάσαμε και τα φάγαμε στην μάπα και ξέρουμε που καταλήγουν και τι νόημα έχουν , απλά λέμε κάποια πράγματα , σε νεαρότερους στην ηλικία , για να μην χρειαστεί να τα μάθουν όλα με τον "δύσκολο τρόπο"...

Μπορεί τώρα κάποιοι να θελήσουν να τον ακολουθήσουν τον δρόμο αυτό , ...δικαιώμα τους και καμάρι τους βέβαια...

αλλά άλλοι μπορεί να ακούσουν και να κάνουν κάτι πιο ωφέλιμο για τους επόμενους αφού εμείς ουσιαστικά δεν μπορέσαμε...

Ελπίζω να έγινα κατανοητός...


Gandalf

free rider
18/11/2004, 23:08
...

Κανένας
19/11/2004, 02:20
Γκανταλφ :)
Το να αρχίσεις να κατανοείς τον άφρονα, είναι ανησυχητικό σημάδι :smokin:
Το ίδιο παθαίνω και εγώ μερικές φορές, αλλά δεν με πιάνει συχνά
Αφού να σκεφτείς, μια φορά που είπε, ότι συμφωνεί απόλυτα μαζί μου , βραχυκύκλωσα τελείως λεμε και μόλις σήμερα βρήκα ασφάλειες και μπορώ και γράφω :smokin:

Μερικές παρατηρήσεις

Είναι περίεργο και συνάμα ανησυχητικό, ότι μόνο ο milaber ( από την γενιά του) μπήκε στην συζήτηση

Το ότι, τότε το έλεγαν χούντα των συνταγματαρχών, δεν αλλάζει πολλά με την χούντα της λεγόμενης δημοκρατίας
Εσείς μπορείτε να την λετε δημοκρατία, αλλά εγώ την λεω δικτατορία του κοινοβουλευτισμού
Ελάχιστα πράγματα έχουν αλλάξει και ένα από αυτά, είναι ότι τότε έτρωγαν ξύλο οι αριστεροί και οι αντιφρονούντες, ενώ σήμερα τρωνε όλοι
Θέλουν δεν θέλουν, φταινε δεν φταινε

δεν έχουμε λογοκρισία και εσύ λες αυτή την στιγμή την γνώμη σου….


Νομίζουμε ότι λεμε την γνώμη μας και ας πούμε ότι την λεμε, ποιος την άκουει
Αυτοί που μας θυμούνται μόνο όταν θέλουν να τους ψηφίσουμε? (και εμείς σαν μαλάκες το ξεχνάμε και τους ξαναψηφίζουμε?)
Η δημοκρατία, προϋποθέτει δημοψηφίσματα και αυτή είναι μάλλον άγνωστη λέξη στον λαό και απαγορεύεται δια ρoπαλου να το ζητήσεις
Η δημοκρατία, προϋποθέτει και παιδεία και επειδή δεν θέλουν δημοκρατία, δεν έχουμε παιδεία
τα σημερινά παιδιά, όσους τίτλους και άριστα να πάρουν, μόνο μορφωμένα δεν είναι


δεν φοβάσαι την σκιά σου....

Νομίζω ότι τότε, περισσότερο ασφάλεια είχε η σκιά, παρά το σκότος του σήμερα
Τώρα για την ασφάλεια και την εγκληματικότητα του τότε, μάλλον δεν έχει καμία σχέση με την σημερινή
Το κλειδί στο χαλάκι είναι ανέκδοτο, που ούτε ο αλβανός δεν γελάει
Διαπλοκή και μίζες, είναι καινούργιες λέξεις και ο νόμος διώκει μόνο αυτόν που μασάει λίγα
Αλλά ξέχασα μιλάμε για τους ασφαλίτες
φόβος για φακέλωμα ? κοίτα παρακάτω

απολαμβάνεις και ζείς δικαιώματα που δεν θα μπορούσες να έχεις σε στρατοκρατούμενο κράτος...


Ποια απόλαυση και ποια δικαιώματα ?
Εγώ βλέπω μόνο δυστυχισμένους- αποβλακομενους-ναρκωμένους συνάνθρωπους, που μόνο πολίτες του κράτους δεν είναι
Και για ποιο κράτος βέβαια, να είναι πολίτες ? αυτού που τρωει τα παιδιά του ?
Μην μου πεις ότι δεν υπάρχει φακέλωμα τώρα
Τότε παρακολουθούσαν μόνο τους αριστερούς
Τώρα τους πάντες και πολύ καλύτερα και με πολύ περισσότερες πληροφορίες
Στρατοκρατούμενο- αστυνομοκρατούμενο κράτος, λόγω του φόβου της αριστεράς τότε
Αστυνομοκρατούμενο κράτος, λόγω του φόβου της τρομοκρατίας σήμερα( στην πραγματικοτητα, για τον έλεγχο του πολίτη )
Ο εχθρός του πολίτη, αν δεν υπάρχει, πρέπει να τον επινοήσουμε...



milaber

Αν δεν ήταν αυτές οι σημαίες και οι τύποι που τις κρατάνε ίσως και να μην υπήρχε καν πορεία.

Και αν δεν ήταν αυτές οι σημαίες και οι τύποι που τις κρατάνε, ίσως και να μην υπήρχε καν χούντα και όλα τα δεινά που επακολούθησαν, με το χειρότερο την εισβολή στην Κύπρο
Και ο κόσμος θα ήταν καλύτερος, γιατί δεν θα υπήρχε μια Αμερική και ένας μπους να μας πηδάει στεγνά
Όσο για τους τύπους με τις σημαίες που λες, κάποιος πρέπει να τους πει, ότι είναι ξένες οι σημαίες και ότι δεν πρέπει να τις κρατάνε

Πιστεύω όμως, ότι θα περάσει αρκετός καιρός για να καταλάβει η ανθρωπότητα, πόσο πίσω την πήγε η εφεύρεση του κομουνισμού και η πρακτική εφαρμογή του
Και θα περάσει αρκετός καιρός για να το καταλάβει, γιατί ακόμα δεν έχει καταλάβει, πόσο πίσω μας πήγε ο χριστιανισμός και κάθε θρησκεία ελέω θεού

Τώρα για το πολυτεχνείο, είναι μια μεγάλη αλήθεια αλλά και ένα μεγάλο ψέμα ταυτόχρονα

Και ξέρετε ποτέ θα πάψει να έχει σημασία για τον λαό
Όταν πάψουν οι λεγόμενοι αναρχικοί να κάνουν ζημιές και τα κανάλια καταλάβουν ότι τζάμπα πληρώνουν τόσες κάμερες
Αλλά τότε, επειδή δεν θα υπάρχουν μπάτσοι η αναρχικοί, να κάνουν προβοκάτσιες, θα πληρώνουν αυτοί κάποιους δημοσιογράφους ,να σπάνε κάτι, για να ζουμάρει η κάμερα
Για την δικτατορία των καναλιών δεν είπαμε, αλλά είναι αργαμιση και θα ξημερώσουμε
Τι λέγαμε λοιπόν … α για το πολυτεχνείο
Λοιπόν το πολυτεχνείο έγινε, όταν ήμουν εγώ 11 χρόνων
και έπαψα να πηγαίνω, όταν στήθηκαν τα πρώτα σουβλατζίδικα από έξω και ανακατεύτηκαν οι οσμές από τα σουβλάκια, με την δυσωδία από το παζάρι της ΚΝΕ
Όπως καταλάβατε, έπαψα να πηγαίνω και να συμμετέχω, πολύ σύντομα
:sick:

afrotwin
19/11/2004, 09:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από NAVIGATOR
Γκανταλφ :)
Το να αρχίσεις να κατανοείς τον άφρονα, είναι ανησυχητικό σημάδι :smokin:
Το ίδιο παθαίνω και εγώ μερικές φορές, αλλά δεν με πιάνει συχνά
Αφού να σκεφτείς, μια φορά που είπε, ότι συμφωνεί απόλυτα μαζί μου , βραχυκύκλωσα τελείως λεμε και μόλις σήμερα βρήκα ασφάλειες και μπορώ και γράφω :smokin:

Μερικές παρατηρήσεις

Είναι περίεργο και συνάμα ανησυχητικό, ότι μόνο ο milaber ( από την γενιά του) μπήκε στην συζήτηση

Το ότι, τότε το έλεγαν χούντα των συνταγματαρχών, δεν αλλάζει πολλά με την χούντα της λεγόμενης δημοκρατίας
Εσείς μπορείτε να την λετε δημοκρατία, αλλά εγώ την λεω δικτατορία του κοινοβουλευτισμού
Ελάχιστα πράγματα έχουν αλλάξει και ένα από αυτά, είναι ότι τότε έτρωγαν ξύλο οι αριστεροί και οι αντιφρονούντες, ενώ σήμερα τρωνε όλοι
Θέλουν δεν θέλουν, φταινε δεν φταινε

δεν έχουμε λογοκρισία και εσύ λες αυτή την στιγμή την γνώμη σου….


Νομίζουμε ότι λεμε την γνώμη μας και ας πούμε ότι την λεμε, ποιος την άκουει
Αυτοί που μας θυμούνται μόνο όταν θέλουν να τους ψηφίσουμε? (και εμείς σαν μαλάκες το ξεχνάμε και τους ξαναψηφίζουμε?)
Η δημοκρατία, προϋποθέτει δημοψηφίσματα και αυτή είναι μάλλον άγνωστη λέξη στον λαό και απαγορεύεται δια ρoπαλου να το ζητήσεις
Η δημοκρατία, προϋποθέτει και παιδεία και επειδή δεν θέλουν δημοκρατία, δεν έχουμε παιδεία
τα σημερινά παιδιά, όσους τίτλους και άριστα να πάρουν, μόνο μορφωμένα δεν είναι


δεν φοβάσαι την σκιά σου....

Νομίζω ότι τότε, περισσότερο ασφάλεια είχε η σκιά, παρά το σκότος του σήμερα
Τώρα για την ασφάλεια και την εγκληματικότητα του τότε, μάλλον δεν έχει καμία σχέση με την σημερινή
Το κλειδί στο χαλάκι είναι ανέκδοτο, που ούτε ο αλβανός δεν γελάει
Διαπλοκή και μίζες, είναι καινούργιες λέξεις και ο νόμος διώκει μόνο αυτόν που μασάει λίγα
Αλλά ξέχασα μιλάμε για τους ασφαλίτες
φόβος για φακέλωμα ? κοίτα παρακάτω

απολαμβάνεις και ζείς δικαιώματα που δεν θα μπορούσες να έχεις σε στρατοκρατούμενο κράτος...


Ποια απόλαυση και ποια δικαιώματα ?
Εγώ βλέπω μόνο δυστυχισμένους- αποβλακομενους-ναρκωμένους συνάνθρωπους, που μόνο πολίτες του κράτους δεν είναι
Και για ποιο κράτος βέβαια, να είναι πολίτες ? αυτού που τρωει τα παιδιά του ?
Μην μου πεις ότι δεν υπάρχει φακέλωμα τώρα
Τότε παρακολουθούσαν μόνο τους αριστερούς
Τώρα τους πάντες και πολύ καλύτερα και με πολύ περισσότερες πληροφορίες
Στρατοκρατούμενο- αστυνομοκρατούμενο κράτος, λόγω του φόβου της αριστεράς τότε
Αστυνομοκρατούμενο κράτος, λόγω του φόβου της τρομοκρατίας σήμερα( στην πραγματικοτητα, για τον έλεγχο του πολίτη )
Ο εχθρός του πολίτη, αν δεν υπάρχει, πρέπει να τον επινοήσουμε...



milaber

Αν δεν ήταν αυτές οι σημαίες και οι τύποι που τις κρατάνε ίσως και να μην υπήρχε καν πορεία.

Και αν δεν ήταν αυτές οι σημαίες και οι τύποι που τις κρατάνε, ίσως και να μην υπήρχε καν χούντα και όλα τα δεινά που επακολούθησαν, με το χειρότερο την εισβολή στην Κύπρο
Και ο κόσμος θα ήταν καλύτερος, γιατί δεν θα υπήρχε μια Αμερική και ένας μπους να μας πηδάει στεγνά
Όσο για τους τύπους με τις σημαίες που λες, κάποιος πρέπει να τους πει, ότι είναι ξένες οι σημαίες και ότι δεν πρέπει να τις κρατάνε

Πιστεύω όμως, ότι θα περάσει αρκετός καιρός για να καταλάβει η ανθρωπότητα, πόσο πίσω την πήγε η εφεύρεση του κομουνισμού και η πρακτική εφαρμογή του
Και θα περάσει αρκετός καιρός για να το καταλάβει, γιατί ακόμα δεν έχει καταλάβει, πόσο πίσω μας πήγε ο χριστιανισμός και κάθε θρησκεία ελέω θεού

Τώρα για το πολυτεχνείο, είναι μια μεγάλη αλήθεια αλλά και ένα μεγάλο ψέμα ταυτόχρονα

Και ξέρετε ποτέ θα πάψει να έχει σημασία για τον λαό
Όταν πάψουν οι λεγόμενοι αναρχικοί να κάνουν ζημιές και τα κανάλια καταλάβουν ότι τζάμπα πληρώνουν τόσες κάμερες
Αλλά τότε, επειδή δεν θα υπάρχουν μπάτσοι η αναρχικοί, να κάνουν προβοκάτσιες, θα πληρώνουν αυτοί κάποιους δημοσιογράφους ,να σπάνε κάτι, για να ζουμάρει η κάμερα
Για την δικτατορία των καναλιών δεν είπαμε, αλλά είναι αργαμιση και θα ξημερώσουμε
Τι λέγαμε λοιπόν … α για το πολυτεχνείο
Λοιπόν το πολυτεχνείο έγινε, όταν ήμουν εγώ 11 χρόνων
και έπαψα να πηγαίνω, όταν στήθηκαν τα πρώτα σουβλατζίδικα από έξω και ανακατεύτηκαν οι οσμές από τα σουβλάκια, με την δυσωδία από το παζάρι της ΚΝΕ
Όπως καταλάβατε, έπαψα να πηγαίνω και να συμμετέχω, πολύ σύντομα
:sick:

nav trexa gia asfalies pali
den 8a to pistepsis
gia defteri fora simfonoume
idika to telos sou ine san na milao ego
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

afrotwin
19/11/2004, 09:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtymoto
ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ ΛΙΓΟ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ...
ΑΥΤΗ Η ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ ΣΤΟΝ ΜΙΛ,ΓΙΑΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ..??
ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΠΑΙΔΙ ΤΗΣ ΓΕΝΙΑΣ ΤΟΥ??
ΕΠΕΙΔΗ "ΚΑΠΗΛΕΥΤΗΚΕ" ΤΟ ΝΟΗΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΣΥΝΘΗΜΑ ΤΗΣ 17Ν ???
ΕΠΕΙΔΗ ΣΤΡΑΤΕΥΤΗΚΕ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΑ(ΚΑΙ ΑΝ) ΣΗΜΑΙΑ ΤΗΣ ΠΟΡΕΙΑΣ ??
ΕΠΕΙΔΗ ΕΜΕΙΣ ΟΤΙ ΕΙΧΑΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΔΩΣΟΥΜΕ,ΤΟ ΚΑΝΑΜΕ ΚΑΙ "ΕΚΤΟΣ ΑΥΤΟΥ ΑΛΛΟ ΟΥΚ ΟΙΔΑΜΕ" ???
ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ, ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ, ΕΜΕΝΑ ΜΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΕ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΕΝΑΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΗΛΙΚΙΑΣ ΚΑΤΕΒΑΙΝΕΙ ΣΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΜΜΕΤΕΧΕΙ ΣΕ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΟΛΟΙ ΞΕΧΑΣΑΜΕ,ΑΗΔΙΑΣΑΜΕ,ΔΙΑΦΩΝΗΣΑΜΕ,ΠΛΑΚΩΘΗΚΑΜΕ,ΚΑΥΛΩΣΑΜΕ ....κ.λ.π..
ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΖΗΣΕ ΤΟΣΟΣ ΚΟΣΜΟΣ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΒΙΩΣΕΙ ΜΕ ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ ΤΡΟΠΟ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ(ΑΤΥΧΩΣ ΝΕΟΣ) ΑΝΘΡΩΠΟΣ ???
ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΓΟΝΤΑΙ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΣΥΜΜΕΤΕΧΩ ΣΕ ΦΟΡΟΥΜ ΠΑΣΗΣ ΦΥΣΕΩΣ ΑΝΤΙΔΡΑΣΤΙΚΩΝ,ΑΝΤΙΕΞΟΥΣΙΑΣΤΩΝ,ΑΝΤΙΣΤΑΣΙΑΚΩΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΥΜΜΑΖΕΥΕΤΑΙ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ..!!
ΤΙ ΦΑΡΙΣΑΙΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ??
ΑΝ Η ΑΝΑΓΚΗ ΜΑΣ ΝΑ ΕΞΗΓΗΣΟΥΜΕ (ΣΤΟΝ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΑΠΟΛΙΤΙΚΟ,ΑΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΤΟ,ΚΑΙ ΝΕΑΡΟ ΜΙΛΑΜΠΕΡ),ΓΙΑΤΙ ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΜΕ,ΜΑΣ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΑΝΤΙΔΡΟΥΜΕ ΕΤΣΙ ΤΟΤΕ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ΠΩΣ ΦΑΙΝΟΜΑΣΤΕ ΑΠΛΑ ΘΥΜΟΥΜΕΝΟΙ ΤΙΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΤΩΝ ΠΑΤΕΡΑΔΩΝ ΜΑΣ ΓΙΑ TON ΠΟΛΕΜΟ,ΤΗΝ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ, ΚΑΙ ΤΙ ΩΡΑΙΑ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΤΟΤΕ..


ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ TOO OLD TO ROCK'N ROLL,TOO YOUNG TO DIE..

:confused: :confused: :(

na sou po ego giati ginete i antidrasi ston milaber
1on meni 8esaloniki ke pote den 8a ine pelatis sou:lol:
(emis gia sena doulevoume)
(ta tsirakia tou 8anasi):lol:

ke 20n mpas tous kopsi ke petaksoun apo mesa apo tis anisixies tous ke tis diadilosis tous ta kapelomata ka8e idous asxeto pano ke oti dipote di8en
ke ginoun sinexistes mias katastasis edo imaste den pouliomaste den masame ke 8a sas alaksoume ta prekia an xriasti

katalaves i na kano ke kaka?
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

afrotwin
19/11/2004, 09:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από milaber
Δεν χρειάζεται και πολύ ανάλυση.

Απλά σκέψου τα αιτήματα του Πολυτεχνείου και μετά σκέψου τι από αυτά έγινε πραγματικότητα.
Και αν δεν έχουμε τώρα χούντα είναι επειδή αυτή είναι δεν είναι ονομασμένη έτσι πια.

re pedi mou prospa8o na katalavo ton silogismo sou ke den ta kataferno
kati exis mesa sou pou mou aresi kati pas na pis ala kati stravoni
ligo faflata se vrisko
anarotieme den mporo na sigourefto me tipota
pes mas mia olokliromeni apopsi
giati 8a arxiso ta sin8imata pali.....
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

pantos kati kalo ke apedefto ipovoski mesa sou
ke min akous tous alous pou ine kali
emena na akous pou exo vgali to ftiari....
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Gandalf dr685sm
19/11/2004, 10:46
Nav μου θυμίζεις έντονα...ΕΝΤΟΝΟΤΑΤΑ, τον Μάνο και τις απόψεις του για την Δημοκρατία (βρε συνενοημένοι είσαστε; )
.....
ΠΟυ όμως κινούνται σε ουτοπικό επίπεδο...

Όπως και το έχουμε συζητήσει με αρκετούς το λέω και εδώ... αυτή την στιγμή έχει επικρατήσει η διακυβέρνηση του τύπου "Ρωμαικής Αυτοκρατορίας " με συγκλητικούς, πραιτωριανούς αλλά και προύχοντες να μεταφράζονται σε υπουργούς , Βουλή και ΜΑΤ....

Μην περιμένετε δημοψηφίσματα.... δεν πρόκειται να γίνουν γιατί είναι πρακτικά αδύνατο να συμβαίνει αυτό σε κάθε νομοσχέδιο... που θέλει και ειδικές γνώσεις , που η γιαγιά και ο παππούς στο χωριό δεν καταλαβαίνουν..(για να μην μιλήσω για άλλους).. το οτι είναι πανεύκολο να αλλοιωθούν οι διαδικασίες ψηφοφορίας κτλ...

Η παράδοση των δικαιωμάτων ελευθερίας για την ασφάλεια είναι ανυσηχητικό ... μπορεί τώρα να φοβάσαι να αφήσεις το κλειδί κάτω απο την πόρτα... αλλά δεν φοβάσαι να βγείς με δύο φίλους, για να μην σε μαζέψουν για "εκδήλωση αντιφρονούντων πεποιθήσεων"....
ίσως σου φανεί γελοίο και παράξενο αλλά νομίζω οτι μια νομοθεσία στυλ NRA για κατοχή όπλων σε σπίτι (ΑΥΣΤΗΡΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ) να είναι "βάλσαμο" για την εγκληματολογία... που άτυπα ισχύει σήμερα αν δείς τις "διμούτσουνες" που έχουμε όλοι στα προάστεια των πόλεων και οχι μόνο ....

Η εκδήλωση γνώμης δεν σημαίνει και την άμεση αποδοχή της φίλε μου... ειδικά σε καιρούς που η διακυβέρνηση γίνεται με τον γνώμονα του κέρδους και οχι με τον γνώμονα της ευχαρίστησης του πλήθους... Μην ξεχνάς οτι οι αντιδράσεις του λαού περνάνε απο τα φίλτρα των ΜΜΕ πρώτα και μετά πάνε στα κέντρα εξουσίας αλλά και αντίστροφα....
Οπότε μιλάμε για δικολαβία και χειρισμό ειδικών περιπτώσεων και οχι για δικτατορία...

Οι πορείες όπως έχω πεί , είναι προς προσωπική ικανοποιήση ηθική κυρίως , παρά για να ασκήσεις πιέσεις, εκτός και αν φτάσεις σε αριθμό ικανό , που να ανυσηχήσει της ψηφοθηρικές διαθέσεις κάποιων....
Και αυτό για να γίνει πρέπει μια πορεία να έχει σκοπό και οχι να γίνεται απλά για να γίνει... Κάτι που ειδικα΄για την ημέρα 17Ν , ΄το έχει χάσει προ πολλού....

Οι επαναστάσεις και οι ήρωες κύριοι είναι χαρακτηριστικά του περασμένου αιώνα... Οι ακραίες αντιδράσεις είναι πολύ εύκολες πλέον να χαλιναγωγηθούν και να χειριστούν , βάση των σημερινων μέσων... εκεί που φοβούνται είναι τις "ήρεμες" αντιδράσεις εκ των έσω..π.χ.

Την αντίδραση , που έκαναν στις ΗΠΑ με την μαζική μετανάστευση στον Καναδά..!!!!!!!!...Πανικός επικράτησε εκεί και σε media αλλά και σε κυβερνητικές τάξεις.... και πολλές στάσεις άλλαξαν και μετασχηματισμοί έγιναν και νέα νομοσχέδια περνάνε...


Εκεί είναι τα πραγματικά όπλα.... και οχι στις επαναστάσεις της στιγμής...

Οι "ήρωες" , οι "περιθωρειακοί" και γενικά "ακραίες αντιδράσεις" είναι εύκολα αντιμετωπίσιμες σε σχέση με αυτές που έρχονται σιγά σιγά και γιγαντιώνονται εκ των έσω....

Οπότε καταλαβαίνω την αντίδραση του φίλου milaber , καταλαβαίνω την οργή του και την διάθεση να αντισταθεί αλλά θα έιναι και πολύ εύκολο να καμφθεί όπως κάναμε και όλοι μας , ....και πίστεψε με ....υπήρχαν άτομα εδώ και αλλού που ήταν 1000 φορές πιο αντιδραστικοί και δρούσαν πολύ πιο απόλυτα απο τον milaber....
Αλλά με τον καιρό και αυτοί κατάλαβαν...οτι υπάρχουν άλλοι τρόποι , ασυγκρίτως πιο αποτελεσμάτικοι αλλά και πιο δύσκολοι , απο το να κατέβεις στον δρόμο και να δέρνεις και να σε δέρνουν τα ΜΑΤ.....


Α και το σχόλιο για τον afro...χεχεχεχε...γνωρίζεις οτι άτομα που έχουν και κατέχουν κυνισμό και σαρκασμό έχουν έντονη την αίσθηση του ρεαλισμού... κάτι που για εμένα , κάνει "μπαμ" στα λεγόμενα του.... απλά είναι ....εμ πως το λέγαμε στο χωριό μου;....χεχεχεχε....λίγο "αγροίκος του λόγου"....


Gandalf

afrotwin
19/11/2004, 11:20
[
Α και το σχόλιο για τον afro...χεχεχεχε...γνωρίζεις οτι άτομα που έχουν και κατέχουν κυνισμό και σαρκασμό έχουν έντονη την αίσθηση του ρεαλισμού... κάτι που για εμένα , κάνει "μπαμ" στα λεγόμενα του.... απλά είναι ....εμ πως το λέγαμε στο χωριό μου;....χεχεχεχε....λίγο "αγροίκος του λόγου"....


Gandalf [/B][/QUOTE]

o afro ine oti 8eli ke opote 8eli ke me opion 8eli

ase na ton gnorisis ke meta mas les
pio emperistatomena
:lol:

Gandalf dr685sm
19/11/2004, 11:34
χεχεχεχεχε...αυτό ακριβώς εννοώ με το σχόλιο σου....

Μην μου νευριάζεις... και μην "τσιμπάς"....χαχαχαχαχα:D :rotflmao: :lol:


Gandalf

solman
19/11/2004, 21:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Ρε μπουγατσακο δεν καταλαβαινω τι λες ...

Πολιτικοποιημενος ειναι ενας ανθρωπος που ενημερωνεται για τα κοινα και εχει γνωμη τεκμηριωμενη. Δεν ειναι υποχρεωτικο να συμμετεχει ΚΑΙ σε κομματικες διαδικασιες !

Απο την αλλη ΔΕΝ γουσταρω η σημαια ενος καποιου κομματος να μου καπελωνει την πορεια μου! :mad:

Εχω φαει πολυ ξυλο στην πορεια - διαμαρτυρια για τον ν.815 επειδη ακριβως ΔΕΝ θελησα (οπως και οι περισσοτεροι συμφοιτητες μου) να μπω στο "μπλοκ" της ΕΦΕΕ, με ΠΑΣΠ και ΚΝΕ να μας καπελωνουν! Ηταν η χρονια που αρχισε η "ανεξαρτητοποιηση" του φοιτητικου κινηματος.
Θα κατσω να με καπελωσουν τωρα στα 43 μου ???
Ή μηπως να κατεβω παρεα με την καθε λινατσα (χουντικη ή οχι) που εχει βολευτει στο δημοσιο και θελει να μου δειξει οτι ηταν "αγωνιστης" και το αξιζε ???
Στα πιτσιρικια, ας κανουν την επιδειξη τους, εγω (δυστυχως ή ευτυχως) θυμαμαι ακομα ... :mad:



SOSTOS KAI APSOGOS!!!!!!!!!!!



kalo einai oi symerinoi na mi paramithiazontai kai na to psaxnoun ligo parapano se synergasia me filtrarisma sto myalo tous!!!!!!!!

Todi
20/11/2004, 03:08
...


ο παππους συνεχως μου επαναλλαμβανει πως ο κοσμος χαλασε, η νεολαια ειναι σαπια και αρρωστη,
η γη θα καταστραφει , αφου πρωτα τα απομειναρια της ανθρωποτητας μετα τον τριτο παγκοσμιο πολεμο ο οποιος ηδη εχει αρχησει λογω των πουστηδων των αμερικανων, πνιγουν λογω της εκδικησης της φυσης. οι παγοι λιωνουν , το επιπεδο της θαλασσας ανεβαινει, το Λονδινο κινδυνευει αμεσα...


γενικα πιστευει οτι μια σταγονα αλκοολ ειναι η αρχη της καταστροφης, ψυχικης και σωματικης, για τον ανθρωπο.
τα νυχτερινα κλαμπ ειναι πολυ απλα μπουρδελα με ομορφο ονομα,
οι γυναικες θελουν να γαμιουνται και να τις πληρωνεις.
Οι φιλοι μου ειναι κλεφτες και αλητες και ας μην το παραδεχομαι , και το σκοδρο μαζι με ελαιολαδο γιατρευει ακομα και την ανεπιθυμητη γεννα...
πιστευει επισης οτι 12 το μεσημερι πρεπει να τρωμε μεσημεριανο γιατι ηταν καπετανιος και ετσι εχει συνηθησει..

ολα τα παραπανω τα βασιζει πολυ απλα στην μνημη του και τις εμπειριες του.
φροντιζει συχνα να μου θυμιζει πως μαζευε σταρι απο το χωραφι οταν ηταν 5 χρονων και πως οταν ηταν 8 πεταγανε χειροβομβιδες πανω απο το κεφαλι του. Πως ο αδερφος του εχασε τα δυο του παιδια επειδη πατησαν ναρκη στο δασος στο Γραμμο..
Μου λεει πως επρεπε να τα βγαλει περα 10 χρονων οταν τον μεταφερανε με το ζορι με φορτηγα καλυμενα μονο με ελαιοπανω χειμωνα με -20 στην παγωμενη Πολωνια και ευγενικα τον ρωτησαν τι επαγγελμα θελει να ακολουθησει .. πιλοτος τους ειπε.. ωραια του λενε η θα γινεις ναυτικος η θα πας στην οικοδομη..

απο τοτε ταξιδευε στα λιμανια του κοσμου , γνωρισε κλεφτες, αλητες, απλιστους, πουτανες, ναρκωμανεις, εμπορες και αλλους και τωρα , συνταξιουχος, στα 70+ ο κοσμος συγκλινει γοργα προς την καταστροφη και οι νεολαια ειναι σαπια οι γυναικες πουτανες φιλοι ειναι μια ουτοπικη εννοια που εχει καταργηθει και το μελλον ειναι πιο μαυρο και απο τον κωλο του αραπι



εγω, ειμαι ανεκτικος με τον παππου, οπως και γενικα με τους ανθρωπους η τουλαχιστον ετσι θελω να πιστευω.

μου ειναι αδυνατον ομως να πιστεψω οσα λεει ο παππους, και ο οποιοσδηποτε παππους μου. και εχω προβλημα γιατι νευριαζω και δεν τον καταλαβαινω..
δεν καταλαβαινω πως ειναι δυνατον να ειναι κανεις τοσο απαισιοδοξος και κινδυνολογος.
και κυριως δεν καταλαβαινω ΓΙΑΤΙ το γεγονος οτι εζησε την ζωη του πριν απο μενα και με πολλες στερησεις με κανει χειροτερο και εμενα και ολη την γενια μου απο αυτον.

γιατι λοιπον ενας νεος ο οποιος ψαχνεται, βιωνει πραματα καινουρια, ενδιαφερεται για την πολιτικη, για την κοινωνια που ζει, θελει να καταλαβει τι ειναι τα δικαιωματα του,
θελει να τα διεκδικισει.. να αγωνιστει για αυτο που πιστευει οτι και να ειναι .. ειναι λαθος?
ειναι χειροτερος απο αυτους που παλευαν εναντιον της χουντας

παλευαν μαλιστα εναντιων ενος εχθρου προφανη, ξεραν ποιο ειναι καλο ποιο ειναι κακο!!
χουντα = κακο , ελευθερια = καλο
σε τι ειναι ειμαστε ο Μιλαμπερ και εγω χειροτεροι? επειδη δεν εχει χουντα?


και διαβαζω ενα το ποστ σαν κι αυτο
και νευριαζω, και αναρωτιεμαι.. γιατι παλι ειμαιστε χειροτεροι , χαζοι , απειροι κτλ κτλ..

Ειμαι γαμωτο εικοσι χρονων ,
απο τοτε που γεννηθηκα τα ειχα ολα (οσα χρειαστικα πραγματικα) χαρη στους γονεις μου, δεν ενοιωσα ποτε καταπιεσμενος, μαθαινα ιστορια στο σχολιο γιορταζα με τραγουδακια του μαχαιριτσα και του τσακνη την 17 Νοεμβρη, φωτογραφιες ασπρομαυρες του τανκ και να σας πω και κατι .. την γουσταρα αυτη τη γιορτη.
γιατι ειναι η πιο κοντινη ιστορια μας και ειναι ακομα ζωντανη..

ξενερωνω ομως που καποιοι ανθρωποι θελουν να με πεισουν πως ειμαι αναξιος και ηλιθιος και ντροπιαζω και τον αγωνα τους απο πανω αντι να με βοηθησουν να καταλαβω καποια πραματα με την εμπειρια τους και τα βιωματα..
αλλα οχι..
ειμαστε αυνανες που σκεφτομαστε να χυσουμε καμια τρυπα γιατι ουτε η νιβεα δεν κανει πια για τους καλους στα χερια...



τεσπα μακρυγορω και λεω πολλα και στην ουσια παλι χαθηκα στις σκεψεις μου, γιατι ειμαι νεος και γουσταρω και αναρωτιεμαι και προβληματιζομαι..



το μελλοδραματοποιησα και λιγο αλλα... μου θυμισατε τον παππου μου


( στον οποιον μ'αρεσει να απαντω πως 'εγω ειμαι απο αυτους που εφηυραν το αεροπλανο ενω αυτος απο εκεινους ποθ εφηυραν το αλεξιπτωτο.. και οι δυο ειμαστε χρησιμοι με τον τροπο μας')


αντε διδαξτε μας τιποτα γεροι ε γεροι .. μην κινδυνολογητε μονο και μας απαξιωνεται...
ειμαστε οσο νεοι εισασταν και σεις στην ηληκια μας

crs-k
20/11/2004, 09:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Todi
ο παππους συνεχως μου επαναλλαμβανει πως ο κοσμος χαλασε,

..............................

αντε διδαξτε μας τιποτα γεροι ε γεροι .. μην κινδυνολογητε μονο και μας απαξιωνεται...
ειμαστε οσο νεοι εισασταν και σεις στην ηληκια μας


Αν και δεν γινεται συχνα (ισως ειναι και η πρωτη φορα) κατατεθηκαν εδω καποιες μνημες.
Ισως να ηταν κακο γιατι χαλασαν την εικονα αυτης της "ομορφης γιορτης" ...
Σκοπο ομως ειχαν, να αποτελεσουν ενα μαθημα. Να σας ξεβολεψουν απο την "ετοιμη" γιορτη και να σας στρεψουν στο να παλεψετε για κατι αλλο.
Η καθε γενια εχει τα δικα της θεματα με τα οποια μπορει να ασχοληθει, να διεκδικησει, να παλεψει.
Μην βολευεστε λοιπον στον καναπε σας και παλεψτε για κατι που θεωρειτε σωστο και θα μας βρητε στο πλευρο σας!

Απο την αλλη (οπως ειπωθηκε κι απο αλλους πιο πανω) εχουν αλλαξει κι οι μορφες της "παλης".
Σε μια "βολεμενη" κοινωνια, το συστημα μπορει πολυ ευκολα να αποκρουσει μια κατα μετωπο επιθεση.
Ο καλυτερος τροπος ειναι να αντισταθεις απο "μεσα".

Αλλα για ψαχτειτε και λιγο ρε todi ...
Μηπως σας λειπει αυτη η σπιθα των 20 χρονων?
Γιατι πχ σε οποιες κινητοποιησεις γιναν για τον χωρο της μοτοσυκλετας, βρεθηκαν ΜΟΝΟ (το 95% τουλαχιστον) ανθρωποι απο τα 35 και πανω ???

Εχετε πολλα θεματα για να παλεψετε!!!
Διοχετεψτε εκει την ενεργητικοτητα σας και θα μας βρειτε διπλα σας.
Πιστευω οτι δεν ειμαστε σαν τον παππου σου. Ειμαστε πιο ανοικτα μυαλα.

Μπειτε μπροσταρηδες!
Μην παρακολουθειτε τα γεγονοτα απο την τηλεοραση.
Δημιουργηστε τα γεγονοτα.
Αντε παληκαρια μου ....

Gandalf dr685sm
20/11/2004, 10:58
αυτό ακριβώς...

Η μορφή της ζωής έχει αλλάξει ...και επειδή ακριβώς τα βιώματα μας , γίνονται παραδείγματα προς μίμηση απο τους νέους (η πορεία του Πολυτεχνείου έχει 29 χρόνια περίπου ζωής, και ο σκοπός της έχει επετευχθεί προ πολλού)
Επειδή όλα τα πράγματα , κάποια στιγμή κάνουν τον κύκλο τους και τελειώνουν , θεωρώ οτι πλέον είναι ανοιχτός ένας άλλος που ξεκίνησε με τις πορείες των σχολείων στην δεκαετία του 80 , όπου τα αιτήματα ήταν άλλα και οχι η ελευθερία έκφρασης...

Πλέον το θέμα της Παιδείας, το θέμα της μελλοντικής σας επιβίωσης σε μια χώρα καταρχάς που θέλει πολλά για να γίνει πολιτισμένη, την τήρηση ιδανικών και αρχών που θα εφαρμόζουν στα δικά σας πιστεύω..κοκ....

Η χούντα έχει μείνει στα μυαλά των "κολλημένων"... που ακόμα θυμούνται την γενιά του Πολυτεχνείου, όταν οι ίδιοι είναι οι σημερινοί 50αρηδες πλέον και μακριά απο τα δρώμενα...
Μίλαγαμε χθές με κάποιον φίλο για τις πολιτικές διαστάσεις και η κουβέντα ήρθε , φυσικά στην Ελλάδα.... στην χώρα που φαίνεται ξεκάθαρα οτι Σοσιαλισμό και Φιλελευθερισμός είναι το ίδιο και το αυτό με διαφορετικά λόγια...

Απόψεις του ΚΚ , πέθαναν μαζί με το τελευταίο οχυρό της Κίνας και απλά συντηρούνται στην ΔΙΚΤΑΤΟΡΙΑ του Κάστρο ....

Η ζωή και τα δρώμενα έχουν αλλάξει... παλέψτε για κάτι καινούριο και κάτι που αρμόζει σε εσάς ... μην μένετε πίσω...

Ο τρόπος αντίδρασης τώρα σηκώνει άλλη μεγάλη συζήτηση που θέλει και άλλο thread... αν θέλετε το συνεχίζω...


Gandalf

GhostDog
20/11/2004, 11:48
Ο τρόπος αντίδρασης τώρα σηκώνει άλλη μεγάλη συζήτηση που θέλει και άλλο thread... αν θέλετε το συνεχίζω...

Θέλουμε.

milaber
20/11/2004, 13:03
Γαμώτο αρρώστησα και έχασα όλη την κουβέντα.

Χαίρομαι πάντως που και άνθρωποι της "γενιάς" μου αλλά περισσότερο που και μεγαλύτεροι συμφωνούν μαζί μου.

Απλά δεν καταλαβαίνω γιατί να χρειάζεται να μου εξηγήσετε πράγματα εσείς και όχι άνθρωποι της ηλικίας σας που κατεβαίνουν ακόμα στις πορείες και συμμετέχουν ενεργά.

Τι έγραφε "μεγάλοι" μου που μου λέτε ότι ικανοποιήθηκαν τα αιτήματα του Πολυτεχνείου στην πύλη του;
Μήπως ήταν "έξω το ΝΑΤΟ" και "έξω οι ΗΠΑ";

Για τι μιλούσαν τα συνθήματα του Πολυτεχνείου;
Μήπως για "ανεξαρτησία", για "ελευθερία", για "παιδεία", για "ψωμί";
Εγώ δεν λέω ότι ξέρω πολλά. Είμαι 21 χρονών πάντως και βλέπω πως αυτά δεν τα έχουμε.
Και δεν τα έχουμε όχι γιατί το λέω εγώ ή κάποιο κόμμα αλλά γιατί δεν είναι ανεξαρτησία να κάνουν ότι θέλουν "άλλοι" στην πατρίδα μου, δεν είναι ελευθερία να μου παρακολουθούν το τηλέφωνο και να με βιντεοσκοπούν, να διαδηλώνω και να κατεβαίνει ολόκληρος στρατός δίπλα μου, δεν είναι παιδεία να μου υποβαθμίζουν τις σπουδές και να με βάλουν και σε λίγα χρόνια να πληρώνω και για αυτές και δεν μου δίνουν ψωμί όταν ξέρω ότι θα βγω από την σχολή μου με ένα χαρτί που θα αξίζει μόνο για να σκουπίζω τον κώλο μου και ίσως αναγκαστώ να μείνω άνεργος.

Το ερώτημα δεν είναι γιατί να διαδηλώσω, είναι για ποιό πράγμα να πρωτοδιαδηλώσω πια!

Γαμώτο πια ρε παιδία!
Δεν ξέρω δηλαδή αν ζούμε στον ίδιο κόσμο!

Δεν έχει πεθάνει τίποτα και καμία ιδέα. Αυτή η λογική είναι κατασκεύασμα πρωήν "σοσιαλιστών" που κατήντησαν κυβερνήσεις.
Και όπως εγώ παλέυω να είμαι συνεχιστής μιας σειράς ιδανικών της δικής σας γενιάς, έτσι και η δική σας γενιά πάλευε να γίνει συνεχιστής μιας σειράς ιδανικών της γενιάς του αντάρτικου.
Θυμηθείτε λίγο και αφήστε τις κακιές.

Μπορεί να είμαστε νέοι αλλά και να διαβάζουμε ξέρουμε και να συζητάμε και να μαθαίνουμε.
Δεν είμαστε εμείς το πρόβλημα.
Μερικοί από εσάς είναι που νομίζουν ότι τα έχουν δει όλα και τα ξέρουν όλα και το χειρότερο που θέλουν να μολύνουν την γενιά μου με διάφορες παπαριές και ιδεολογήματα.

Αυτά...

GhostDog
20/11/2004, 13:32
Θοδωρή (ετσι δε σε λένε; :rolleyes: δε νομίζω ότι αυτή η κουβέντα είναι κόντρα μεταξύ νεων και μεγάλων και ας μην το πάμε εκεί. Αυτό που έχω καταλάβει εγώ είναι ότι προσπαθούν να πουν ότι αυτά για τα οποία αυτοί αγωνίστικαν στην εποχή τους, ξεπουλήθηκαν, όπως και αυτά για τα οποία "αγωνιζόμαστε" (και εδώ είναι το ζουμί είναι διαφορετικά απ ότι πριν 30 χρόνια) εμείς σήμερα, θα τα ξεπουλήσουν οι συναγωνιστές μας, ίσως και εμείς, ελπίζω όχι, αύριο. Όποιος δεν μαθαίνει την ιστορία , είναι καταδικασμένος να την επαναλάβει.

Και επειδή προσπαθώ να κοιτάζω μακριά κάτι μου λέει ότι αυτό το έργο τοχω ξαναδεί. Τους αγωνιστές συμφοιτητές μου με τον πλούσιο μπαμπα που αύριο θαναι ο αφρός της ελληνικής κοινωνίας με το απαραίτητο "αριστερο παρελθόν" που θα τον κάνει συμπαθή στα λαικά στρώματα, "γιατί που ξέρεις ίσως θέλει να γίνει και δήμαρχος", τους πρώην συμμαθητές που ξημεροβραδιάζονται σε καφετεριες πέριξ των Εξαρχείων συζητώντας περι της "αγγελικης αναρχικής κοινωνίας", παραβλέποντας όμως τα 300? που πληρώνει (ο μπαμπάς φυσικά) μόνο σε καφετέριες μηνιαίως.

Δεν είμαστε χειρότεροι απ τους μπαμπάδες μας και τους παππούδες μας επειδή μεγαλώσαμε χωρίς στερήσεις με όλες τις ευκαιρείες και τις ανέσεις. Είμαστε διαφορετικοί. Εγώ ρε Θοδωρή όμως έχω ένα πρόβλημα. Δεν μπορώ την ασυμβατότητα λόγων και πράξεων που έχει η γενιά μας. Πορείες, "επαναστάσεις", αντίσταση, και φινάλε στην καφετέρια κουβεντούλα για γκόμενες :sick: Οπως και την εντύπωση που έχει η γενια μας ότι μπορεί με μια ειρηνικη πορεία να αλλάξει τον κόσμο. Με ενοχλεί που όλοι όταν κάπου στην εφηβεία ανακαλύπτουν στον κόσμο, έχουν μια φυσική ροπή προς αντίδραση χωρίς πλάνο, αιτία και σχέδιο.

Τέλος πάντων το τράβηξα πολύ μακριά, αλλα επαναλαμβάνω δεν είμαι της άποψης ότι δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα για να αλλάξουμε την υπάρχουσα (κωλο)κατάσταση. Αν δεν το κάνουμε, απλά θα μάθουμε να ζούμε με αυτήν όσο και αν τη βρίζουμε, αν όμως το κάνουμε, ξέρεις τι φοβάμαι; Ότι ο ιδανικός μας κόσμος θα είναι μια καινούργια (κωλο)κατάσταση για κάποιους άλλους.

Φιλικά πάντα :wave2:

Gandalf dr685sm
20/11/2004, 16:50
Ghostdog...πέρα απο το οτι μου αρέσει το nick σου (μου θυμίζει την ταινία με τον Samurai που είχα δεί κάποια στιγμή)

Μου αρέσει και ο τρόπος που αντιλαμβάνεσαι τα πράγματα... δείχνει αντίληψη ρεαλιστική και προδιάθεση και δύναμη να "πολεμήσεις" κάτι υπαρκτό και οχι "σερβιρισμένο"...



Δεν είμαστε χειρότεροι απ τους μπαμπάδες μας και τους παππούδες μας επειδή μεγαλώσαμε χωρίς στερήσεις με όλες τις ευκαιρείες και τις ανέσεις. Είμαστε διαφορετικοί. Εγώ ρε Θοδωρή όμως έχω ένα πρόβλημα. Δεν μπορώ την ασυμβατότητα λόγων και πράξεων που έχει η γενιά μας. Πορείες, "επαναστάσεις", αντίσταση, και φινάλε στην καφετέρια κουβεντούλα για γκόμενες Οπως και την εντύπωση που έχει η γενια μας ότι μπορεί με μια ειρηνικη πορεία να αλλάξει τον κόσμο. Με ενοχλεί που όλοι όταν κάπου στην εφηβεία ανακαλύπτουν στον κόσμο, έχουν μια φυσική ροπή προς αντίδραση χωρίς πλάνο, αιτία και σχέδιο.


Ακριβώς το ζουμί της υποθέσεως...

Oι τρόποι αντίδρασης που αθ φέρουν αποτέλεσμα δεν είναι το να τα "σπάμε" όλα ή να βγαίνουμε στους δ΄ρομους κάθε λίγο και λιγάκι , σαν τους γραφικούς στο χωριό...
Υπάρχει και η άρνηση συμμετοχής... Να θυμίσω οτι η προηγούμενη κυβέρνηση "έπεσε" γιατί ήταν δυσαρεστημένοι απο την συμπεριφορά της (που έτεινε να γίνει μοναρχική) και οχι απο το πολιτικό ποιόν της... κάτι που αδυνατούν να καταλάβουν εώς και τώρα..
Η νέα κυβέρνηση δεν έχει να κάνει με το οτι θα κάνει αυτά που είπε αλλά επειδή δεν υπήρχε άλλος... και δυστυχώς , ο περισσότερος κόσμος είναι ΗΛΙΘΙΟΣ...όσο και σωβινιστικό ακούγεται αυτό... αν λάβετε υπόψιν σας , το οτι είναι άτομα απαίδευτα , απο επαρχία που δεν γνωρίζουν και δεν ασχολούνται με το τι συμβαίνει , και ουτε θέλουν να προβληματιστούν , αρκεί να τα κονομάνε (η κλασσική Ελληνική κουτοπονηριά).. απο άτομα που παρακολουθούν σειρές στην τηλεόραση και reallity , την ίδια στιγμή που αδιαφορούν και πάλι να προβληματιστούν στο τι συμβαίνει...

Απο τα άτομα που θα στοιβαχτούν στα πρακτορεία για το jackpot του jocker για το εύκολο χρήμα , για την φανατικοποίηση σε οπαδούς ποδοσφαιρικών ομάδων αλλά και κομμάτων.. κτλ...

Μυνήματα που δεχόμαστε καθημερινά ,αλλά πλέον είμαστε τόσο απορροφημένοι στο θέμα επιβίωσης και απο εκεί , αν τα καταφέρουμε , στο καταναλωτικό όνειρο... Στην ηλικία των 19-25 , είμαστε σε ΑΛΛΟ ΚΟΣΜΟ.. όλα είναι εύκολα...(ελάχιστες οι εξαιρέσεις για μερικούς) ..άλλοι πληρώνουν και άλλοι φροντίζουν για να είμαστε εμείς τα αντιδραστικά μυαλά και οι πολεμιστές των ονείρων.. και την επόμενη στιγμή να είμαστε fan του καφέ και του πιπινιού στο σκυλάδικο...
Προσοχή δεν λέω οχι στην διασκέδαση και στις ευκολίες που έχουν οι μικρότεροι , αλλά να μην γίνεται αυτοσκοπός τους...

Milaber , αναφέρεις την παιδεία... Θα σου δώσω το θεωρητικό σενάριο , που λέει οτι αύριο η παιδεία θα είναι εφάμιλη του εξωτερικού .... η νοοτροπία των παιδιών(την οποία είχαμε και οι περισσότεροι) για κοπάνα και μη ενασχόληση με την πραγματική μάθηση αλλά με το πως θα περάσουμε καλά , δεν είναι απο μόνη της ανασταλτικό μέτρο...;... Ας μην ξεχνάμε οτι οι νίκες έρχονται πρώτα επί του εαυτού μας και μετά επί των άλλων...

Αν οι ίδιοι δεν αποδεχτούμε οτι είμαστε μείον , ας μην περιμένουμε τους άλλους να φροντίσουν για εμάς...

Μιλάς επίσης φίλε μου για παρακολούθηση κτλ.... και όμως αυτό είναι κάτι που δεν αλλάζει με πορείες και μάχες στους δρόμους.. αυτό απλά το εντείνει και του δίνει δικαιολογία... Το να είσαι όμως ενήμερος του τι συμβαίνει κάθε μέρα και να προστατεύεις τον εαυτό σου έτσι , αυτό τους "αφοπλίζει"...
Γυρνάω και πάλι στο θέμα ανεργεία... Ξέρετε γιατί είναι πολλοί οι άνεργοι σήμερα;.... Γιατί όλοι ήθελαν γραφείο και καρέκλα. με τον εύκολο τρόπο και παχυλούς μισθούς χωρίς να γνωρίζουν.. και φυσικά τα πτυχία τους να μην αντικατοπτρίζουν γνώσεις... Το θέμα σπουδές ΠΡΕΠΕΙ να είναι αυτό που θα σε κάνει να δείς τον εαυτό σου , έστω θεωρητικά , να κάνει την ίδια δουλειά με το ίδιο κέφι επί 10 τουλάχιστον χρόνια... αν δεν το βλέπεις αυτό ,...ψάξε για κάτι άλλο...Κάτι που να είναι αυτό που είσαι εσύ και οχι αυτό που λέει ενα πτυχίο... Να σου δείξω παληκάρια που έγιναν τεχνικοί (εγώ ας πούμε ) ή ότι άλλο πλην "γραβάτας-κοστουμιού" και είναι ευτυχισμένοι , με καλές αποδοχές αλλά και απείρως πιο σεβάσμιοι απο ενα κατέχων πτυχίου...
Και ποτέ δεν σταματάς να μαθαίνεις έτσι..;;;;; ...Στα 28 μου πλέον είχα αρχίσει μετά τον ΙΤ τομέα να ασχολούμαι και με διεθνές δίκαιο σε θεωρητικό επίπεδο και τώρα μου έχει γίνει "κόλημα" σε σημείο να ψάχνω να δω τι πάιζει το ανοιχτό πανεπιστήμιο... έτσι για το γούστο...
Με λίγα λόγια .... Η παιδεία είναι εδώ και δεν χρειάζεται εμφύτευση ... μπορείς να την έχεις ανά πάσα στιγμή.. και για την ιστορία να σημειώσω οτι δεν σπούδασα ποτέ εξωτερικό , γιατί πολύ απλά δεν μου χρειάστηκε...

Για αυτό σου λέω..πρώτα κριτική στον εαυτό σου και μετά η δράση...
Το οτι γνωρίζεις είναι υπέρ σου , φίλε milaber αλλάη γνώση ποτέ δεν ισοδυναμούσε με την σοφία... καλό είναι λοιπόν να δείς πρώτα πως θα βελτιωθείς ο ίδιος και μετά πως θα βελτιώσεις το περιβάλλον σου.. δεν γίνεται το αντίθετο...ι

Και μια συμβουλή τελευταία , αν την θες βέβαια ... το οργισμένο μυαλό είναι ο χειρότερος σύμβουλος... γι ααυτό πάρε μια ανάσα... κοίτα τον εαυτό σου και μετά το τι γίνεται γύρω σου... και επειδή είσαι σκεπτόμενο άτομο, θα δείς οτι οι απαντήσεις θα έρθουν μόνες τους...


Δεν έχω κάτι άλλο να πώ πάνω σε αυτό το θεμα.. κάποιοι μπορούν να διαφωνήσουν , κάποιοι να αγνοήσουν και άλλοι να επικροτήσουν... αλλά αυτό είναι η γνώμη μου ....τίποτα παραπάνω... ελπίζω να βοήθησα....


Gandalf

Gandalf dr685sm
20/11/2004, 18:15
Ghostdog...πέρα απο το οτι μου αρέσει το nick σου (μου θυμίζει την ταινία με τον Samurai που είχα δεί κάποια στιγμή)

Μου αρέσει και ο τρόπος που αντιλαμβάνεσαι τα πράγματα... δείχνει αντίληψη ρεαλιστική και προδιάθεση και δύναμη να "πολεμήσεις" κάτι υπαρκτό και οχι "σερβιρισμένο"...



Δεν είμαστε χειρότεροι απ τους μπαμπάδες μας και τους παππούδες μας επειδή μεγαλώσαμε χωρίς στερήσεις με όλες τις ευκαιρείες και τις ανέσεις. Είμαστε διαφορετικοί. Εγώ ρε Θοδωρή όμως έχω ένα πρόβλημα. Δεν μπορώ την ασυμβατότητα λόγων και πράξεων που έχει η γενιά μας. Πορείες, "επαναστάσεις", αντίσταση, και φινάλε στην καφετέρια κουβεντούλα για γκόμενες Οπως και την εντύπωση που έχει η γενια μας ότι μπορεί με μια ειρηνικη πορεία να αλλάξει τον κόσμο. Με ενοχλεί που όλοι όταν κάπου στην εφηβεία ανακαλύπτουν στον κόσμο, έχουν μια φυσική ροπή προς αντίδραση χωρίς πλάνο, αιτία και σχέδιο.


Ακριβώς το ζουμί της υποθέσεως...

Oι τρόποι αντίδρασης που αθ φέρουν αποτέλεσμα δεν είναι το να τα "σπάμε" όλα ή να βγαίνουμε στους δ΄ρομους κάθε λίγο και λιγάκι , σαν τους γραφικούς στο χωριό...
Υπάρχει και η άρνηση συμμετοχής... Να θυμίσω οτι η προηγούμενη κυβέρνηση "έπεσε" γιατί ήταν δυσαρεστημένοι απο την συμπεριφορά της (που έτεινε να γίνει μοναρχική) και οχι απο το πολιτικό ποιόν της... κάτι που αδυνατούν να καταλάβουν εώς και τώρα..
Η νέα κυβέρνηση δεν έχει να κάνει με το οτι θα κάνει αυτά που είπε αλλά επειδή δεν υπήρχε άλλος... και δυστυχώς , ο περισσότερος κόσμος είναι ΗΛΙΘΙΟΣ...όσο και σωβινιστικό ακούγεται αυτό... αν λάβετε υπόψιν σας , το οτι είναι άτομα απαίδευτα , απο επαρχία που δεν γνωρίζουν και δεν ασχολούνται με το τι συμβαίνει , και ουτε θέλουν να προβληματιστούν , αρκεί να τα κονομάνε (η κλασσική Ελληνική κουτοπονηριά).. απο άτομα που παρακολουθούν σειρές στην τηλεόραση και reallity , την ίδια στιγμή που αδιαφορούν και πάλι να προβληματιστούν στο τι συμβαίνει...

Απο τα άτομα που θα στοιβαχτούν στα πρακτορεία για το jackpot του jocker για το εύκολο χρήμα , για την φανατικοποίηση σε οπαδούς ποδοσφαιρικών ομάδων αλλά και κομμάτων.. κτλ...

Μυνήματα που δεχόμαστε καθημερινά ,αλλά πλέον είμαστε τόσο απορροφημένοι στο θέμα επιβίωσης και απο εκεί , αν τα καταφέρουμε , στο καταναλωτικό όνειρο... Στην ηλικία των 19-25 , είμαστε σε ΑΛΛΟ ΚΟΣΜΟ.. όλα είναι εύκολα...(ελάχιστες οι εξαιρέσεις για μερικούς) ..άλλοι πληρώνουν και άλλοι φροντίζουν για να είμαστε εμείς τα αντιδραστικά μυαλά και οι πολεμιστές των ονείρων.. και την επόμενη στιγμή να είμαστε fan του καφέ και του πιπινιού στο σκυλάδικο...
Προσοχή δεν λέω οχι στην διασκέδαση και στις ευκολίες που έχουν οι μικρότεροι , αλλά να μην γίνεται αυτοσκοπός τους...

Milaber , αναφέρεις την παιδεία... Θα σου δώσω το θεωρητικό σενάριο , που λέει οτι αύριο η παιδεία θα είναι εφάμιλη του εξωτερικού .... η νοοτροπία των παιδιών(την οποία είχαμε και οι περισσότεροι) για κοπάνα και μη ενασχόληση με την πραγματική μάθηση αλλά με το πως θα περάσουμε καλά , δεν είναι απο μόνη της ανασταλτικό μέτρο...;... Ας μην ξεχνάμε οτι οι νίκες έρχονται πρώτα επί του εαυτού μας και μετά επί των άλλων...

Αν οι ίδιοι δεν αποδεχτούμε οτι είμαστε μείον , ας μην περιμένουμε τους άλλους να φροντίσουν για εμάς...

Μιλάς επί

milaber
22/11/2004, 03:11
Oι τρόποι αντίδρασης που θα φέρουν αποτέλεσμα δεν είναι το να τα "σπάμε" όλα ή να βγαίνουμε στους δρομους κάθε λίγο και λιγάκι , σαν τους γραφικούς στο χωριό...
Υπάρχει και η άρνηση συμμετοχής... Να θυμίσω οτι η προηγούμενη κυβέρνηση "έπεσε" γιατί ήταν δυσαρεστημένοι απο την συμπεριφορά της (που έτεινε να γίνει μοναρχική) και οχι απο το πολιτικό ποιόν της... κάτι που αδυνατούν να καταλάβουν εώς και τώρα..
Η νέα κυβέρνηση δεν έχει να κάνει με το οτι θα κάνει αυτά που είπε αλλά επειδή δεν υπήρχε άλλος... και δυστυχώς , ο περισσότερος κόσμος είναι ΗΛΙΘΙΟΣ...

Ναι σε όλα αλλά μπορείς να μου προτείνεις εσύ πολλούς άλλους τρόπους αντίδρασης για ανθρώπους π.χ. απολυμένους μαζικά από τις δουλειές τους, ανθρώπους σε απόγνωση;
Για φοιτητές που τους πετάνε έξω από τις σχολές τους;
Για τον λαό που του πίνουν το αίμα;


Στην ηλικία των 19-25 , είμαστε σε ΑΛΛΟ ΚΟΣΜΟ.. όλα είναι εύκολα...(ελάχιστες οι εξαιρέσεις για μερικούς) ..άλλοι πληρώνουν και άλλοι φροντίζουν για να είμαστε εμείς τα αντιδραστικά μυαλά και οι πολεμιστές των ονείρων.. και την επόμενη στιγμή να είμαστε fan του καφέ και του πιπινιού στο σκυλάδικο...
Προσοχή δεν λέω οχι στην διασκέδαση και στις ευκολίες που έχουν οι μικρότεροι , αλλά να μην γίνεται αυτοσκοπός τους...


Ναι και πάλι για πολλά παραδείγματα νέων και θα είμαι και ο πρώτος που θα τους φτύσω αυτούς.
Ξέρεις όμως εσύ για τον καθένα αν το παίζει αγωνιστής εκ του ασφαλούς και ξέρεις και τι ακριβώς κάνω εγώ στην ζωή μου;
Ξέρεις πόσα παιδιά έχω γνωρίσει που και σπουδάζουν και αναγκάζονται να δουλεύουν και αγωνίζονται πραγματικά;
Ή πόσα άλλα παιδιά δεν έχουν καν καταφέρει να σπουδάσουν κάτι γιατί δουλεύουν από το γυμνάσιο;


Μιλάς επίσης φίλε μου για παρακολούθηση κτλ.... και όμως αυτό είναι κάτι που δεν αλλάζει με πορείες και μάχες στους δρόμους.. αυτό απλά το εντείνει και του δίνει δικαιολογία... Το να είσαι όμως ενήμερος του τι συμβαίνει κάθε μέρα και να προστατεύεις τον εαυτό σου έτσι , αυτό τους "αφοπλίζει"...


Αυτό ελπίζω να καταλαβαίνεις και από μόνος σου πόσο χαζό ακούγεται!
Δηλαδή μπορεί η οποιαδήποτε πράξη να δώσει δικαιολογία για την καταπάτηση των προσωπικών μου ελευθεριών;
Σαν το πλανητάρχη ακούγεσαι τώρα.
Να είμαστε δηλαδή κότες για να μην μας παρακολουθούνε;


Γυρνάω και πάλι στο θέμα ανεργεία... Ξέρετε γιατί είναι πολλοί οι άνεργοι σήμερα;.... Γιατί όλοι ήθελαν γραφείο και καρέκλα. με τον εύκολο τρόπο και παχυλούς μισθούς χωρίς να γνωρίζουν.. και φυσικά τα πτυχία τους να μην αντικατοπτρίζουν γνώσεις...

Γι αυτό λέω ότι ζήτε σε άλλον κόσμο.
Ξέρεις ότι από το Πάσχα ψάχνω την οποιαδήποτε κωλοδουλειά και δεν βρίσκω;
Δεν υπάρχουν δουλειές! Υπάρχουν για λίγους!
Τις προάλλες έκανα αίτηση στην Εθνική Τράπεζα για τον διαγωνισμό.
Ξέρεις πόσες αιτήσεις έγιναν συνολικά; Γύρω στις 80.000!
Ξέρεις για πόσες θέσεις; Για 450!
Μην μου λέτε μετά ότι δεν λυσάει ο κόσμος για μια δουλίτσα.


Milaber , αναφέρεις την παιδεία... Θα σου δώσω το θεωρητικό σενάριο , που λέει οτι αύριο η παιδεία θα είναι εφάμιλη του εξωτερικού ....

Τουλάχιστον για τα ζητήματα της παιδείας επέτρεψε μου να γνωρίζω και κάτι παραπάνω για το τι παίζει.
Εγώ θα σου αναφέρω και το άλλο σενάριο, που δεν είναι σενάριο αλλά πρόγραμμα και των δύο μεγάλων κομμάτων, του να γίνει η ανώτατη παιδεία ιδιωτική.
Τι έχεις να απαντήσεις σε αυτό;

Α!
Και αν δεν είχαμε και το οργισμένο μυαλό δεν θα κουνιόταν τίποτα!
Και αυτό δεν είναι οργισμένο επειδή έτσι του κάπνισε αλλά επειδή έτσι το έκαναν!

Gandalf dr685sm
22/11/2004, 10:10
Συνεχίζεις φίλε μου και είσαι απόλυτος και οργισμένος...αυτό δεν θα σε βγάλει πουθενά...

όσο και να διατείνεσαι οτι γνωρίζεις , εντούτοις τα ξέρεις με την μερική τους μορφή και αυτό είναι επικίνδυνο... Μην ξεχνάς οτι η γνώση δεν συμβαδίζει πάντα με την σοφία ....

Θεωρείς οτι δεν μπορείς να βρείς δουλειά... γιατί δουλειά λοιπόν σαν μισθωτός και οχι κάτι δικό σου;... ΡΙΣΚΑΡΕ.... είμαι πολύ μεγαλύτερος σου (περίπου 10 χρόνια) με πολύ περισσότερες ευθύνες, (διατροφές, παιδί , κτλ...) και όμως ρισκάρω και προσπαθώ για κάτι δικό μου...

έχεις το πολύ μεγάλο συν , που σου δίνει δύναμη .. και αυτό είναι το μέγεθος της ηλικίας σου...

Για την αντίδραση "με το να τα σπάσουμε όλα" ΔΕΝ ΚΕΡΔΙΖΕΙΣ...σπαταλάς άσκοπα την ενέργεια σου, γιατί πολύ απλα´δεν ιδρώνει το αυτί τους απο τέτοια... Βάζουν τα ΜΑΤ , ξεκαθαρίζουν την κατάσταση και τα ΜΜΕ την φιλτράρουν... τελικά η όποια δραστική πορεία ,καταλήγει σε "περιθωρειακό" χαρακτηρισμό....

Λες οτι γνωρίζεις την παιδεία... καλύτερα απο εμένα ή κάποιον έστω συνομήλικο μου... Μα η παιδεία παραμένει η ίδια εδώ και 20 χρόνια... δεν έχει αλλάξει η βαθμίδα της... απο τις Δέσμες μέχρι και σήμερα., τα ίδια είναι και με τον ίδιο τρόπο λειτουργούν.... και μην ξεχνάς οτι έχω και παιδί που πάει σχολείο και τα ξαναζώ απο την αρχή...

Στο ερώτημα σου η παιδεία να γίνει ιδιωτική... Αν αυτό την αναβαθμίσει σε ποιότητα να γίνει... μην ξεχνάς οτι άτυπα είναι .....δες λίγο ιδιωτικές σχολές , φροντιστήρια κτλ... και θα καταλάβεις...

Τουλάχιστον όταν θα είναι και επίσημα ιδιωτική θα έχεις και πολύ περισσότερες απαιτήσεις πλέον για το παιδί σου ΝΑ ΜΑΘΕΙ... και πίστεψε με , αν απλά αγοράσεις το πτυχίο του , απλά θα καταλήξει δυστυχισμένο , μιας και οι άνθρωποι που έρχονται πλέον απο την Ε.Ε. δεν έχουν αγορασμένα πτυχία , αλλά κατέχουν το αντικείμενο και ειδικά μετά την Ολυμπιάδα, έστω και αν δεν φαίνεται ακόμα , έχουν καταλάβει νευραλγικές θέσεις σε όλους τους τομείς.... ΣΤην εταιρία που εργάζομαι , αρκετοί πωλητές και group leaders προέρχονται απο άλλες χώρες της Ε.Ε...

Η αγορά φίλε μου , δεν κοιτάει πτυχία αλλά γνώση του αντικειμένου και φυσικά εμπειρία.... οχι το χαρτί .... αυτό έρχεται σε δεύτερη μοίρα...

Επειδή τώρα καταλαβαίνω οτι λόγω ηλικίας , αντιδράς ακόμα ελεύθερα και χωρίς βάρος ευθυνών , καταλαβαίνω οτι είναι λίγο "φραγμένη" η αν´τιληψη σου... οπότε θα ρωτήσω κάτι άλλο ...τι είδους δουλειά ψάχνεις μήπως και ακούσω και κάτι άλλο, και αν θες μπορούμε να τα πούμε και κατιδίαν , μιας και η γραπτή συζήτηση εδώ μπορεί να συνεχιστεί αεναώς και χωρ´ςι ουσιαστικό αποτέλεσμα...


Gandalf

crs-k
22/11/2004, 10:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
...................
Λες οτι γνωρίζεις την παιδεία... καλύτερα απο εμένα ή κάποιον έστω συνομήλικο μου... Μα η παιδεία παραμένει η ίδια εδώ και 20 χρόνια... δεν έχει αλλάξει η βαθμίδα της... απο τις Δέσμες μέχρι και σήμερα., τα ίδια είναι και με τον ίδιο τρόπο λειτουργούν.... και μην ξεχνάς οτι έχω και παιδί που πάει σχολείο και τα ξαναζώ απο την αρχή...

Στο ερώτημα σου η παιδεία να γίνει ιδιωτική... Αν αυτό την αναβαθμίσει σε ποιότητα να γίνει... μην ξεχνάς οτι άτυπα είναι .....δες λίγο ιδιωτικές σχολές , φροντιστήρια κτλ... και θα καταλάβεις...

Τουλάχιστον όταν θα είναι και επίσημα ιδιωτική θα έχεις και πολύ περισσότερες απαιτήσεις πλέον για το παιδί σου ΝΑ ΜΑΘΕΙ...
......................


Ηθελα και σε προηγουμενες μερες να αναφερθω στο θεμα της παιδειας, αλλα ειπα να μην ριξω λαδι στη φωτια ... :(
Μιας και το 'φερε ομως η κουβεντα, θελω να ρωτησω κατι.

Για ποια παιδεια μιλαμε τα τελευταια 15-20 χρονια ???

Αυτην που βγαινουν τελειοφοιτοι λυκειου και ΔΕΝ ξερουν που ειναι η Καλαματα ή η Καστορια?
Που δεν ξερουν αν το Αφγανισταν ειναι στην Ασια ή στην Αφρικη?
Που δεν ειναι σιγουροι αν την 25η Μαρτιου γιορταζουμε την το "οχι" που ειπε ο Φρεντυ Γερμανος στους Ιταλους ή το οτι ο Γκλετσος κατεβασε την Τουρκικη σημαια απο την Ακροπολη?
Που βγαινουν ρεπορτερς στην τηλεοραση και δεν μπορουν να αρθρωσουν μια προταση 10 λεξεων σωστα ???

Γιατι δεν πολεματε γι' αυτο ρε παληκαρια μου ???
Ή μηπως δεν τα βλεπετε καθημερινα γυρω σας?

Να θυμισω και μια ρηση που εμενα με καλυπτει απολυτα.
"Μορφωση ειναι αυτα που μας μενουν, αφου ξεχασουμε αυτα που μαθαμε στο σχολειο".
Μπορει καποιος να ισχυριστει οτι βγαινουν απο τα σχολεια μας πια μορφωμενα παιδια?
Μηπως απλως τους δινουν ενα χαρτι και τους βαζουν και κατα χιλιαδες στα Παμεπιστημια (ενω δεν εχουμε σαν Κρατος τοοοσες αναγκες "Πτυχειουχων") για να "μειωσουν" την ανεργεια?
Μιας κι ο φοιτητης ΔΕΝ μετραει για ανεργος !!!

Γιατι λοιπον δεν ζητατε να ανεβει το επιπεδο της εκπαιδευσης?
Δεν ειναι κριμα, να "χανετε" τοοοσα χρονια στα θρανια τοσο τζαμπα?

Υπαρχουν θεματα για "αγωνες".
Ψαξτε το λιγακι ... :cool:

milaber
22/11/2004, 12:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Γιατι λοιπον δεν ζητατε να ανεβει το επιπεδο της εκπαιδευσης?
Δεν ειναι κριμα, να "χανετε" τοοοσα χρονια στα θρανια τοσο τζαμπα?

Ρε παιδιά που ξέρετε εσείς ότι δεν παλεύουμε για την αναβάθμιση των γνώσεων που μας δίνουν;

Για το αν παλέυω να είναι ανταγωνιστικό το πτυχίο μου στην αγορά αύριο;

Αυτά είναι τα πρώτα που μας καίνε!

milaber
22/11/2004, 13:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Θεωρείς οτι δεν μπορείς να βρείς δουλειά... γιατί δουλειά λοιπόν σαν μισθωτός και οχι κάτι δικό σου;... ΡΙΣΚΑΡΕ.... είμαι πολύ μεγαλύτερος σου (περίπου 10 χρόνια) με πολύ περισσότερες ευθύνες, (διατροφές, παιδί , κτλ...) και όμως ρισκάρω και προσπαθώ για κάτι δικό μου...

Στο ερώτημα σου η παιδεία να γίνει ιδιωτική... Αν αυτό την αναβαθμίσει σε ποιότητα να γίνει... μην ξεχνάς οτι άτυπα είναι .....δες λίγο ιδιωτικές σχολές , φροντιστήρια κτλ... και θα καταλάβεις...

Επειδή τώρα καταλαβαίνω οτι λόγω ηλικίας , αντιδράς ακόμα ελεύθερα και χωρίς βάρος ευθυνών , καταλαβαίνω οτι είναι λίγο "φραγμένη" η αντιληψη σου... οπότε θα ρωτήσω κάτι άλλο ...τι είδους δουλειά ψάχνεις μήπως και ακούσω και κάτι άλλο, και αν θες μπορούμε να τα πούμε και κατιδίαν , μιας και η γραπτή συζήτηση εδώ μπορεί να συνεχιστεί αεναώς και χωρις ουσιαστικό αποτέλεσμα...


Ρε συ Gandalf πως δηλαδή να ρισκάρω χωρίς τίποτα στα χέρια μου;
Μπορείς να μου το εξηγήσεις αυτό;

Και είναι δυνατόν να συμφωνείς στην ιδιωτικοποίηση της ανώτατης παιδείας;
Ξέρω το τι λεφτά έχει σκάσει η οικογένεια μου τόσα χρόνια για την "παιδεία" άρα και το κατά πόσο δωρεάν είναι σήμερα αυτή.
Αλλά επίσης ξέρω και ότι αν ήταν ιδιωτικό το πανεπστήμιο εγώ αυτήν την στιγμή το πουλί μου θα έπαιρνα!

Ψάχνω για ότι δουλειά κάτσει, δεν έχω πρόβλημα, αλλά δεν βρίσκω...

Gandalf dr685sm
22/11/2004, 13:20
ρισκάρεις , έχοντας στο μυαλό σου , κάτι που θες πολύ να κάνεις και θα το κυνηγήσεις , ατελείωτα και συνέχεια... μετά ακολουθείς την πεπατημένη που λέγεται δάνειο για κεφάλαιο μαγαζιού....

Τώρα για την δουλειά που λέω..πρέπει να ξέρω κάποια πράγματα...στείλε μου ενα cv σου , στο gandalf-at-greekhackers.com (anti-spam form) να δώ τι μπορώ να βρώ...

Gandalf

crs-k
22/11/2004, 13:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από milaber
Ρε παιδιά που ξέρετε εσείς ότι δεν παλεύουμε για την αναβάθμιση των γνώσεων που μας δίνουν;

Για το αν παλέυω να είναι ανταγωνιστικό το πτυχίο μου στην αγορά αύριο;

Αυτά είναι τα πρώτα που μας καίνε!

Απλως δεν το δει κατι τετοιο!

Μπορει να κανω λαθος αλλα δεν το εχω δει ουτε το εχω διαβασει ...

milaber
22/11/2004, 13:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Απλως δεν το δει κατι τετοιο!

Μπορει να κανω λαθος αλλα δεν το εχω δει ουτε το εχω διαβασει ...

Χρήστο τα παλεύουμε αλλά είμαστε λίγοι και δεν γίνεται και τίποτα για να φανούμε.

Αν περάσεις καμιά βόλτα από κανένα πανεπιστήμιο θα δεις τι παίζει και θα χαρείς αλλά αν γυρίσεις το κεφάλι σου και δεις και από την άλλη τι παίζει στο μυαλό της πλειοψηφίας των φοιτητών θα βάλεις το δάχτυλο στον λαιμό και θα ξερνάς για ώρες...

milaber
22/11/2004, 13:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
ρισκάρεις , έχοντας στο μυαλό σου , κάτι που θες πολύ να κάνεις και θα το κυνηγήσεις , ατελείωτα και συνέχεια... μετά ακολουθείς την πεπατημένη που λέγεται δάνειο για κεφάλαιο μαγαζιού....

Τώρα για την δουλειά που λέω..πρέπει να ξέρω κάποια πράγματα...στείλε μου ενα cv σου , στο gandalf-at-greekhackers.com (anti-spam form) να δώ τι μπορώ να βρώ...


Καλά για δάνεια και λοιπά ούτε που συζητάμε...
Εγώ ξέρω τι θέλω να κάνω ευτυχώς και δεν έχει σχέση με μαγαζί.

Αλλά άλλο είναι μια δουλειά που για παράδειγμα θέλω τώρα όπως και τόσοι άλλοι νέοι σαν εμένα.
cv τι είναι;

Gandalf dr685sm
22/11/2004, 13:44
cv = Curriculum Vitae ..αν θυμάμαι καλά την αντιστοιχία....

με άλλα λόγια ενα βιογραφικό σου σε zip μορφή...



Gandalf

afrotwin
22/11/2004, 14:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Που δεν ξερουν αν το Αφγανισταν ειναι στην Ασια ή στην Αφρικη?
:cool:

re to avganistan ine poli kratos i kati tetio?:eyepop:
den ine tropos na magirevis ta avga?:uplate:
opos leme avga nistan i avga ograten
kala meno ekpliktos..:eyepop:
ksanapetagome sta likia giati kati den katalava kala

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

free rider
24/11/2004, 23:45
ΑΑΑ ρε έεεεερμη παιδία τι τραβάς….