PDA

View Full Version : Μηπως θελει βαριοπουλα?..



OzZzZzY
17/01/2008, 09:35
Η γνωστη GSX750E.
Ρελαντι 1100 rpm. Οταν θελω μικρη επιταχυνση (απο σταση) με 1η χωρις να χρειαζονται πολλα γκαζια,στις 1300-1800rpm σκορτσαρισματα,βηχακια,λαγουδακια...Μετα τις 2000rpm ουδεν προβλημα.
Ανοιξα τα καρμπυρατερ, καθαρισα, ρυθμισα,συγχρονισα...
Τι αλλο να κανω?
Καταθετω την απορια μου γιατι δεν υπηρχε αυτο το συμπτωμα μεχρι πριν λιγο καιρο.
Τι πιθανον να φταιει?
Σαζμαν? (Aπο φθορα δισκων να σκορτσαρει και μαλιστα σε τοσο χαμηλες rpm?)
Ηλεκτρονικη? (Υστερηση μεταδοσης σπινθηρα...?)
Μπουζι (NGK DPR8EA-9)? (Φταιει το μηκος του για κινητηρα TSCC?)

Αδερφια,βοηθεια...

xampos
17/01/2008, 11:16
to ιδιο προβλημα που αντιμετωπιζει το bandit απ τη μερα που το πηρα !!!

σε χαλαρο ξεκινημα χωρις πολλα γκαζια σκορτσαρε μπερδευε κτλ μετα απο 2-3000 στροφες ανοιγει κανονικα

αλλοι μου ειπαν καρμπιρατερ (δεν ειναι απο κει το προβλημα) και ενας μαστορας μου ειπε πως ειναι τα οστιρια η καπως ετσι των βαλβιδων

αλλος μου ειπε ηλεκτρονικη :confused: :confused:

το προβλημα δεν το ελησα :confused: :confused:

οταν αναβει το βεντιλατερ στο κανει ποιο πολυ?

sapila racing
17/01/2008, 11:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από OzZzZzY
Η γνωστη GSX750E.
Ρελαντι 1100 rpm. Οταν θελω μικρη επιταχυνση (απο σταση) με 1η χωρις να χρειαζονται πολλα γκαζια,στις 1300-1800rpm σκορτσαρισματα,βηχακια,λαγουδακια...Μετα τις 2000rpm ουδεν προβλημα.
Ανοιξα τα καρμπυρατερ, καθαρισα, ρυθμισα,συγχρονισα...
Τι αλλο να κανω?
Καταθετω την απορια μου γιατι δεν υπηρχε αυτο το συμπτωμα μεχρι πριν λιγο καιρο.
Τι πιθανον να φταιει?
Σαζμαν? (Aπο φθορα δισκων να σκορτσαρει και μαλιστα σε τοσο χαμηλες rpm?)
Ηλεκτρονικη? (Υστερηση μεταδοσης σπινθηρα...?)
Μπουζι (NGK DPR8EA-9)? (Φταιει το μηκος του για κινητηρα TSCC?)

Αδερφια,βοηθεια...

Αλλαξες τίποτα σε σχεση με την τροφοδοσία η την αναπνοή, η αρχισε μόνο του να το κάνει?
Εννοώ, φίλτρο αέρα, ζιγκλέρ, βελόνες, εξάτμιση.

Το κάνει περισσότερο/λιγότερο σε σχέση με την εξωτερική θερμοκρασία?

Για πες.

OldMan
17/01/2008, 16:27
Ρε Στάθη ...

Σταμάτα να μπαίνεις με το account του μικρού, γιατί μπερδευόμαστε ...:lol: :wave2:


Υ.Γ.
Από μεβράνες πως πάνε τα καρμπυρατέρ σου ?? :winka:

the who
17/01/2008, 16:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan

Υ.Γ.
Από μεβράνες πως πάνε τα καρμπυρατέρ σου ?? :winka: [/B]

+600 και βελονες.Μηπως εχεις κανει και κανα περιεργο γραναζωμα?

OzZzZzY
17/01/2008, 21:27
Γεια σoυ Αντωνη Οldman,
γιαυτο μπαινω με το account του μικρου ωστε μολις βλεπεις δικο του topic να ενεργοποιεισαι και να λες "..ωπ, προβλημα με ΚΤΜ, κατσε να μπω να δω τι τρεχει να αλληλοενημερωνομαστε". Αλλα εισαι ψυχαρα και βοηθας και τους τρεις πατερα, υιο κι αγιο πνευμα, δηλ την κορη, η οποια ουρλιαζει "ελατε πατηρ και υιος -ετσι οπως το καταντησε- στα Χανια να παρετε το Aerox πισω στην Αθηνα μη σας παρει ο διαολος..".

Λοιπον οι μεμβρανες ειναι ενταξει χωρις ανησυχητικα τσακισματα και καθολου τρυπες.
Δεν εχω αγγιξει τιποτα, ουτε γραναζωμα, ουτε πειραγματα στο καρμπυρατερ, καμμια επεμβαση σε οτιδηποτε. Οπως ειναι απ το εργοστασιο!

Ειχα και δυο απαντησεις για το θεμα, απο Αγγλια κι απο Ν.Ζηλανδια:
1)Μαλλον χρειαζεται μεγαλυτερες jet pilot και jet pilot air.
2)Πιθανον το φιλτρο ειναι πολυ πυκνο πια για τις απαιτησεις του κινητηρα σε αερα.

Αν η κατασταση ειναι αμεταβλητη, τι καρμπυρατερ της παει εις αντικατασταση του MIKUNI BS32SS?

pipis
19/01/2008, 14:35
Το ίδιο προβλημα αντιμετωπιζα και εγω με το GSXR 400 94 (περιπου) που είχα. Οταν το πηγα για καθαρισμο και ρυθμισμα τα καρμπ στον μηχανικο, διορθοθηκε για λιγο χρονικο διαστημα αλλα μετα παλι τα ιδια ειχα. Στο τέλος εμαθα να το οδηγάω ετσι. Το ξερω οτι δεν βοηθησα και πολυ αλλα ηθελα να το πω:D

OldMan
22/01/2008, 11:32
Πως θα σΕ απαντήσω καλέ μου Ευστάθιε, όταν τα Π.Μ. του πιτσιρικά είναι γεμάτα ??? :D :smokin:


Anyway,
Μάλλον δεν φταίνε τα pilot jets ...

Η "ζημιά" γίνεται την ώρα που πάει να περάσει το μίγμα από το ρελαντί στο σήκωμα του slide (πριν αρχίσει ο έλεγχος από την βελόνα...

Κανονικά, πρέπει να υπάρχουν μερικές μικρές τρυπίτσες στο κάτω μέρος του Venturi ή ακριβώς πριν το σημείο που μπαίνει βελόνα στην θήκη της ή στην κάτω μεριά της πεταλούδας όταν είναι κλειστή....

Πιθανότατα αυτές να έχουν βρωμίσει και δεν μπορεί να γίνει ο εμπλουτισμός του μίγματος στο στάδιο ακριβώς πριν το άνοιγμα του γκαζιού ...

(ή απλώς έχουν "χαλάσει" οπότε πας για καινούρια καρμπυρατέρς...):winka: