PDA

View Full Version : Πρωτη Μηχανη



BlackBart
17/01/2008, 18:53
Γεια σας αδερφια!
Ειμαι νεος οδηγος και νεος στο φορουμ.
Σκεφτομαι να αγορασω μηχανη και θελω τις αποψεις σας οσον αφορα ποια ειναι η καταλληλη μηχανη για εναν νεο οδηγο.
Ολες οι προτασεις θα αξιολογηθουν.
Ευχαριστω εκ των προτερων!

div400
17/01/2008, 19:00
καλως ηρθες στον κοσμο της μοτοσυκλετας

και WELCOME TO THE FORUM!!!! :beer:

τι χρήση σκοπέυεις να κάνεις με την μηχανή?

εντός πολης κυριως και ισως καμια κοντινή βολτουλα?

κυριως βολτες?

τι ειδους μηχανες σου αρέσουν?

υπάρχουν ενα σωρο entry level μηχανες απο 125κεκ εως και 650κεκ και ολων των ειδών....

BlackBart
17/01/2008, 19:08
Και για τα δυο.Μεσα στην πολη αλλα και βολτιτσες.
Εξαλλου σαν φοιτητης εχω αρκετο ελευθερο χρονο!!!:D
Κυριως μου αρεσουν οι touring αλλα και καποιες street και on-off.

xampos
17/01/2008, 19:12
καλως ηλθες

ξεκινα με κανα v strom kaι βλεπεις

lanselot
17/01/2008, 19:13
Παρε καποιο street αφου σ αρεσουν. ειναι οτι πρεπει για καποιον με μικρη πειρα ενω κανει για ολα, ταξιδια, μεσα στην πολη κτλ. επιπλεον ειναι συνηθως και οικονομικα ενω υπαρχουν παρα πολλα μοντελα απο 600κ εως 750 που ειναι το λογικο να κινηθεις σαν αρχαριος. Αν εχεις και τα χρηματα για να το παρεις με ABS τοτε καν το σαν απειρο θα σε βοηθησει

TROOPER
17/01/2008, 19:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από lanselot
Παρε καποιο street αφου σ αρεσουν. ειναι οτι πρεπει για καποιον με μικρη πειρα ενω κανει για ολα, ταξιδια, μεσα στην πολη κτλ. επιπλεον ειναι συνηθως και οικονομικα ενω υπαρχουν παρα πολλα μοντελα απο 600κ εως 750 που ειναι το λογικο να κινηθεις σαν αρχαριος. Αν εχεις και τα χρηματα για να το παρεις με ABS τοτε καν το σαν απειρο θα σε βοηθησει

πες μου οτι αστειευεσαι να σπαμαρω με εμοτικονς

lanselot
17/01/2008, 19:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
πες μου οτι αστειευεσαι να σπαμαρω με εμοτικονς

αντι να σπαμαρεις δε μας λες την αποψη σου?

TROOPER
17/01/2008, 19:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από lanselot
αντι να σπαμαρεις δε μας λες την αποψη σου?

busa κατευθειαν και ΚΑΡΥΔΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

παει τα χει παιξει ο κοσμος...

thou-vou
17/01/2008, 19:42
γεια σου φίλε κι από μας...
Αφού είναι η πρώτη μηχανή την θες μια εξικίωση με κανα "ψύχραιμο" μηχανάκι...
Εσένα σου έχει γιαλύσει κάποιο?
Όπως καταλαβαίνεις υπάρχουν τόσα πολλά μηχανάκια πλέον, που αν δεν έχεις καταλήξει τουλάχιστον σε δυο τρια που σου αρέσουν περισσότερο άκρη από εδω δεν θα βγάλεις (με την καλή ένοια).
Λεφτά? Αν τα λεφτά δεν είναι πρόβλημα... εγω δεν μπορώ να βοηθήσω... :D


:wave2:

gcrook
17/01/2008, 19:45
Υπαρχουν πολλες αποψεις σχετικα με το πρωτο μηχανακι που θα πρεπει να καβαλησει καποιος "αρχαριος" .
Καταρχας μετραει παρα πολυ,το αν εχει οδηγησει αυτοκινητο και εχει βιωσει σε πρωτη φαση τις κυκλοφοριακες συνθηκες, κατα την γνωμη μου.
Αλλοι πιστευουν οτι μπορει και να μην ειναι απαραιτητο αλλα εγω διαφωνω.

Απο την αλλη σαν πρωτο μηχανακι υπαρχουν αυτοι που προτεινουν το παπι.
Υπαρχουν βεβαια και αυτοι που πιστευουν οτι το παπι ειναι ενα εξαιρετικα επικινδυνο οχημα για οπουδηποτε και προτεινουν κατι καλυτερο,καποιο μικρο μοτοσυκλετακι.

Βεβαια σαν αντιλογος ενα μικρο μοτοσυκλετακι εχει μεν καποιο γκαζι και καποια πραγματα που του δινουν μια ενεργητικη ασφαλεια,αλλα θεωρουνται ασυμφορες αγορες στα λεφτα τους.
Ετσι λοιπον ερχονται καποιοι αλλοι κυριοι που πιστευουν οτι καλο θα ειναι στα ιδια λεφτα να αγοραστει μια μεταχειρισμενη μοτοσυκλετα δεκαετιας,γιατι κοστιζει οσο ενα 250 η ενα φθηνο 500,αλλα οταν εισαι αρχαριος και δεν ξερεις την τυφλα σου δεν θελεις να πηγαινοερχεσαι στα ανταλλακτικαδικα και στα συνεργεια.

Οποτε καταληγουμε σε μια στρητ η ονοφ μεσαιας κατηγοριας.
Βεβαια κανενας δεν σε μαθαινει οτι τα ατυχηματα γινονται,οχι επειδη δεν εχεις καλα φρενα η καλες αναρτησεις, (οπως στα παπια) ,αλλα επειδη κανενας δεν σου εχει πει τι εστι διτροχο και τι σημαινει να ανοιγεις το γκαζι για ενα δευτερολεπτο και ξαφνικα να εισαι στην Σταδιου με καμια 140χλμ,οπως και δεν σου μαθαινει τι γινεται μετα.

Βεβαια ακομα και αν βρεθει αυτος που θα στο πει δεν παει να πει οτι θα μπορεσεις με το καλημερα να αγορασεις κανα θηριο με 180 αλογα,οσο σιγα και να το πηγαινεις...

Μπερδευτηκα ρε παιδες και εχω να κανω μια ερωτηση.
Nα το πουλησω το SV και να παρω παπι η την καινουργια Χαγιαμπουσα;;:hypnotize :uplate: :look: :hypnotize

gcrook
17/01/2008, 19:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από BlackBart
Γεια σας αδερφια!
Ειμαι νεος οδηγος και νεος στο φορουμ.


Τεσπα για να μην γραφω μαλακιες και σε κουραζω αδικα αν θες εξηγησε μου αυτο το "νεος οδηγος"
και τι μηχανακια σου αρεσουν.:wave2:

H.A.Balafoutre
17/01/2008, 19:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook


Μπερδευτηκα ρε παιδες και εχω να κανω μια ερωτηση.
Nα το πουλησω το SV και να παρω παπι η την καινουργια Χαγιαμπουσα;;:hypnotize :uplate: :look: :hypnotize


Καλά και το ρωτάς.....φυσικά ρε συ.....:lol:


Το παλικάρι που ρωτάει για 1η μχανή....πόσο χρονών είσαι και προς τα που μένεις αν επιτρέπεται.

gousgoun_69
17/01/2008, 19:57
Καλώς ήρθες :wave2:

BlackBart
17/01/2008, 19:58
Ισως δεν το εθεσα σωστα στην αρχη.
Ειμαι νεος οδηγος μονο οσον αφορα τις μοτοσυκλετες μεγαλου κυβισμου.
Κατα τ'αλλα και παπακι(50αρι) οδηγουσα για χρονια και αυτοκινητο για 3 χρονια περιπου.

Να σας πω την αληθεια μου εχει γυαλισει το v-strom το 650 αλλα αυτο δεν σημαινει και τιποτα.

23 ειμαι και μενω Θεσσαλονικη

paramedic
17/01/2008, 20:01
Αν έπαιρνα τώρα μηχανή για πρώτη φορά θα περίμενα λίγο και η επιλογή θα ήταν μια.....

http://www.kawasaki.gr/250r/

EVI
17/01/2008, 20:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook

Ετσι λοιπον ερχονται καποιοι αλλοι κυριοι που πιστευουν οτι καλο θα ειναι στα ιδια λεφτα να αγοραστει μια μεταχειρισμενη μοτοσυκλετα δεκαετιας,γιατι κοστιζει οσο ενα 250 η ενα φθηνο 500,αλλα οταν εισαι αρχαριος και δεν ξερεις την τυφλα σου δεν θελεις να πηγαινοερχεσαι στα ανταλλακτικαδικα και στα συνεργεια.
[/B]

γιατι? αν δηλαδη παρει μια καινουργια μεγαλη και φαει ελαφρυα τουμπα (μακρυα μας ) δε θα τα μαθει τα ανταλλακτικα και τα εξοδα και τα λεφτα??? υπαρχουν και καλα μτχρσμνα μηχανακια και στο τελος καλυτερα το πρωτο να ειναι ενα καλο παλιο και οταν μαθεις θα ξερεις κιολας τι θες και θα κανεις σωστη αγορα βαση των θελω σου με περισσοτερα χρηματα επενδυοντας σε μια καινουργια.

υπαρχουν και 600 που βγαζουν 40 ιππους και λίγοτερα.....μην κοιταμε τα κυβικα.....ας κοιταμε το βαρος τα φρενα την συμπεριφορα εαν και εφοσον θελει μεγαλου κυβισμου.

αλλα ολα ειναι σχετικα εαν δεν ξερουμε τι θελει τι του αρεσει τι εχει οδηγησει η οχι κλπ κλπ κλπ

επισεις λεει καθαρα οτι προτειμα τα τουρινγκ αλλα δε μου ερχετε τωρα κανεναν που να μην ειναι κρουαζιεροπλοιο :uplate:

οπωτε αναμενουμε λεπτομερειες


και καλος ηρθε.

TROOPER
17/01/2008, 20:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από BlackBart
Να σας πω την αληθεια μου εχει γυαλισει το v-strom το 650παρτο τοτε αλλα αυτο δεν σημαινει και τιποτα.ε μη το παρεις


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

gcrook
17/01/2008, 20:12
Φιλε προσωπικα θεωρω οτι θα πρεπει να αγορασεις κατι σχετικα φθηνο και με ευκολη μεταπωληση.
Πιστευω οτι δεν υπαρχει μηχανακι για αρχαριους,αλλα η επιθυμια και μονο να ανακαλυψει καποιος τι σημαινει αρχαριος μοτοσυκλετιστης,τι επιπτωσεις εχει αυτο αυτο για την ασφαλεια του,και τι μπορει να κανει για να ξεφυγει απο αυτη την κατασταση.

Υ.Γ Το ΒεΣτρομ ειναι μαλλον καλη αγορα για "αρχαριους''.:wave2:

BlackBart
17/01/2008, 20:28
Λοιπον επειδη δεν ξερω τι λεπτομερειες να δωσω να πω οτι προτιμω μεσαιου κυβισμου (400-700),
να ειναι ανετη (δεν μπορω τις "σκυφτες" μη μας πιασει και η μεση μας)
χαλαρη στην οδηγηση (λογω απειριας μη παρω καμια τρελη γκαζιαρα και σκοτωθω,ασε που δε μ'αρεσουν και τα γκαζια)
για κινηση εντος και εκτος πολης (να πηγαινω και στη δουλεια μου να πηγαινω και καμια βολτα στας εξοχας)

Α και δεν εχω οδηγησει τιποτα ακομα εκτος απο ενα cb400 της σχολης οδηγων.

Αυτα....

vestromas
17/01/2008, 20:31
Mην παρεις vstrom. Oπως θα χεις ακουσει μια και ενδιαφερεσε, ειναι τοσο καλο και αξιοπιστο που κατανταη αηδια, Παρε ΚΤΜ να εχεις και λιγο αγωνια.:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :beer: Καλως ηρθες και φυσικα να παρεις VSTROM.:rotflmao: :wave2:

EVI
17/01/2008, 20:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από BlackBart
Λοιπον επειδη δεν ξερω τι λεπτομερειες να δωσω να πω οτι προτιμω μεσαιου κυβισμου (400-700),
να ειναι ανετη (δεν μπορω τις "σκυφτες" μη μας πιασει και η μεση μας)
χαλαρη στην οδηγηση (λογω απειριας μη παρω καμια τρελη γκαζιαρα και σκοτωθω,ασε που δε μ'αρεσουν και τα γκαζια)
για κινηση εντος και εκτος πολης (να πηγαινω και στη δουλεια μου να πηγαινω και καμια βολτα στας εξοχας)

Αυτα....

ΜΤΧΡ freewind650 suzuki

f650 bmw

XT600 yamaha

cb500 honda (me fearing)

cb400 honda

kle500 kawasaki

touring : ZZR250 KAWASAKI



:wave2:

bajas
17/01/2008, 20:34
transalp de spaei de xalaei paei taksidakia paei kai xwma kai asfalto einai honda einai ftino (to metaxeirismeno)omalo stin odiki simperifora oti prepei gia arxario 650cc apopsi mou ksekina mauto

gcrook
17/01/2008, 20:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI


touring : ZZR250 KAWASAKI





Εκανες ενα μικρο ορθογραφικο λαθος και συγνωμη κιολας για την υποδειξη αλλα ψιλοχτυπαει.
Εκει που γραφει "touring" θα επρεπε να γραφει "" .....:blush: :wacko: :hypnotize

vestromas
17/01/2008, 20:40
Συμφωνω και με τα παραπανω μηχανακια που λεει η Εβι. Γενικως πιστευω πως αν εισαι προσεκτικος ολα αυτα τα μηχανακια ειναι βατα για αρχαριο.

kachius
17/01/2008, 21:16
Να πω και εγώ τη μ@#$$%)?

Μιας και έχεις εμπειρία των δρόμων από το αυτοκίνητο και
έχεις "παίξει" και με 50 κτλ, δε νομίζω ότι θες αυτό που γενικά
αναφέρεται ως "μηχανή για αρχάριους" (δηλ.: 125-250 το πολύ)


Εγώ, με τη δική μου εμπειρία και μ@###$* που με βαράει
θα πρότεινα μεσαίου κυβισμού (όπως λές :beer: ) αλλά θα
ήθελα να τονίσω 2κύλινδρη!

Τις θεωρώ πολύ φιλικές για σχετικά νέους αναβάτες
(αν και τελικά εγώ ως όχι νέος αλλά σε καμμία περίπτωση
παλιός κατέληξα ότι είναι για μένα ο καλύτερος κινητήρας!!!)
χωρίς υπερβολές και "αποτομιές" αλλά όχι και ψόφιες...

Ότι και αν πάρεις τελικά πιστεύω ότι ξέρεις πως μόνο το κράνος δε φτάνει...
(πως έλεγε το τραγούδι "μόνο το σεξ δε φτάνει...:hypnotize )
μπουφάν και μπότες τουλάχιστον!!!!!


Καλές αγορές και καλώς μας ήρθες
στο φόρουμ, στις μηχανές, στις βόλτες, στις χαρές
στις καφρίλες, στις σαβούρες, στις βιδούλες/λαμίτσες,
στους πόνους, στις στεναχώριες και ξανά μανά να μαζεύεις
φράγκα από την αρχή για άλλο μηχανάκι κ.ο.κ!!!!

:wave2: :wave2: :wave2:

tifoefs
17/01/2008, 21:39
Kαλως ηρθες :beer:

Οταν πας να παρεις μηχανη απαντησε στον εαυτο σου αν την θες για σενα !

Μετα παρε αυτη που θα σε βολεψει καλυτερα για τη δουλεια που την θες.

Παρε και τον εξοπλισμο σου αλλα μην τον αφηνεις στη ντουλαπα !!

Φορα τον για να σε εχουμε και να σε πειραζουμε στο φλορουμ ζωντανο :beer:

:wave2:

devil's animal
17/01/2008, 21:54
κατ'αρχην καλως ηρθες!
πιασε :beer: :beer: :beer: και αραξε.


για μενα καλυτερα να παρεις καποιο μεταχειρισμενο δικυλινδρο ή μονοκυλινδρο.
κατα προτιμηση προς εντουροκατασταση και κυβικα απο 250 μεχρι 600.

το γκαζακι σου θα το εχεις.
για μεσα στην πολη ειναι μανουλες. (καβαλας πεζοδρομια ανετα, δεν σηκωνουν θερμοκρασια, εχουν καλα "μπαμ")
τωρα για ταξιδακια θα ταλαιπωρηθεις με καποιο μονοκυλινδρο αλλα αν γουσταρεις μπορεις να φτασεις αρκετα μακρυα. Τα ΧΤ για παραδειγμα γυρνανε ολη την Ελλαδα.

Η EVI ειπε καποιες καλες λυσεις. κοιταξε τες. Ανοιξε και κανενα μοτο περιοδικο για να σου κανει "κλικ" κανενα μπντελο. Αρχισε να ρωτας και να κανεις ψιλοσυγκριτικα και εδω ειμαστε.
:wave2:

cartman
17/01/2008, 23:06
welcome φίλε! Για πές και πόσα διαθέτεις? Θα προτιμούσες μεταχειρισμένο ή καινούργιο?
Πάντως έτσι για να έχεις προτάσεις υπόψην σου, κοίταξε και
kawasaki ER6n και ER6f
honda cbf 500
kawasaki versys
Aprilia pegaso
suzuki bandit 650
ducati monster 620

Πιστεύω όλα είναι κατάλληλα για την εμπειρία σου!

:beer: :beer: :wave2:

project.breeze
18/01/2008, 08:11
Με αυτά τα στοιχεία που δίνεις θα σου έλεγα χωρίς δεύτερη κουβέντα το Bandit το 650 που είναι αποδεδειγμένα αξιόπιστο,φιλικό και σε πάρα πολύ καλή τιμή:beer:

mourgakos
18/01/2008, 08:28
παρε ενα χτ με κανα 1500 και να σαβουριαστεις και το μηχανακι να διαλυσει,το
κανεις ανταλλακτικα και το πουλας.αν θες να το φτιαξεις ,ουτε ψυγεια εχει ουτε τα πολλα εξτρα.απλο και τιμιο.
μαθαινεις ,και μπορεις να βαλεις το δαχτυλο σου
να του κανεις τα σερβις μονος σου ,η αν δεν μπορεις εχει πολυ φθηνο σερβις.


αν και τα δικυλινδρα εχουν και πιο πολλα γκαζια και πιο ανετα για εκτος,τα σερβις τσουζουν.

παρε φθηνο μηχανακι,και καλυτερο εξοπλισμο.τρως καποιο χρονο ετσι και μετα
αλλαζεις.:wave2:

sotpag
18/01/2008, 08:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από mourgakos
παρε ενα χτ με κανα 1500 και να σαβουριαστεις και το μηχανακι να διαλυσει,το
κανεις ανταλλακτικα και το πουλας.αν θες να το φτιαξεις ,ουτε ψυγεια εχει ουτε τα πολλα εξτρα.απλο και τιμιο.
μαθαινεις ,και μπορεις να βαλεις το δαχτυλο σου
να του κανεις τα σερβις μονος σου ,η αν δεν μπορεις εχει πολυ φθηνο σερβις.


αν και τα δικυλινδρα εχουν και πιο πολλα γκαζια και πιο ανετα για εκτος,τα σερβις τσουζουν.

παρε φθηνο μηχανακι,και καλυτερο εξοπλισμο.τρως καποιο χρονο ετσι και μετα
αλλαζεις.:wave2:


ρε τι λες στον ανθρωπο


εκανες εσυ τι μαλακια:rotflmao: και θελεις να παρεις και αλλους στο λαιμο σου:lol: :lol:


και δεν μου λες , τι κανεις τωρα εδω , δεν πας καλυτερα να κανεις καμια δουλεια στο μαγαζι :mad:

mourgakos
18/01/2008, 08:44
περιμενω καποιον να ξυπνησει................:winka:

sober
18/01/2008, 14:10
ΤΟ ΚΛΡ 650 8Α ΠΑΡΕΙΣ!!:mad:



Καλως ηρ8ες....:lol: :beer:

mats8282
18/01/2008, 14:13
Κατι χωρις πολλα πλαστικα και χωρις απαιτησεις σερβις-λαδια-λαστιχα κτλ καθε 3μηνο.Φανταζομαι σαν φοιτητης το budget θα ειναι περιορισμενο....



Το XT600 που ειπανε καποιοι ισως ειναι η ιδανικη περιπτωση εαν σου αρεσουν τα on-offακια.



4κυλινδρο δεν θα προτινα για αρχη.Οχι τοσο λογω του γκαζιου,ειδικα αν μιλαμε για τυπου CBF500,οσο οτι προσωπικα δεν θα μου αρεσε,βαρυ χωρις γκαζι, και η τουμπα $$$$$$$$.



Εγω απο μετα απο 6μηνες με παπι ειχα παρει το TTR600.Αμα εξαιρεσεις την μανιβελα που μεχρι να την μαθω :a018: ολα οκ.Στις 4-5 πτωσεις,με κατω απο 30,ουτε που καταλαβε



Στα 2 χρονια το βαρεθηκα :wave2:

sober
18/01/2008, 14:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από mats8282
[B



Εγω απο μετα απο 6μηνες με παπι ειχα παρει το TTR600.Αμα εξαιρεσεις την μανιβελα που μεχρι να την μαθω :a018: ολα οκ.Στις 4-5 πτωσεις,με κατω απο 30,ουτε που καταλαβε



Στα 2 χρονια το βαρεθηκα :wave2: [/B]

Το ΤΤ ειναι οντως πολυ καλη περιπτωση...και το βρισκεις και σε μιζατο για να μην παιδευεσαι με μανιβελιες..

Το ΚΛΡ στο προτεινω γιατι ειναι φτηνο και αξιοπιστο...οχι πολυ δυνατο ομως...για αρχαριο νομιζω ειναι ιδανικο...8α βολευτεις στο κεντρο και 8α πηγαινεις και χαλαρες βολτουλες...:)

Ζεύκας
18/01/2008, 14:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από BlackBart
Γεια σας αδερφια!
Ειμαι νεος οδηγος και νεος στο φορουμ.
Σκεφτομαι να αγορασω μηχανη και θελω τις αποψεις σας οσον αφορα ποια ειναι η καταλληλη μηχανη για εναν νεο οδηγο.
Ολες οι προτασεις θα αξιολογηθουν.
Ευχαριστω εκ των προτερων!

πάρε βέσπα.

:wave2:

KaTaNaS
18/01/2008, 14:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
Παρε ΚΤΜ να εχεις και λιγο αγωνια.

προσυπογραφω...

αγωνια αν στο επομενο φαναρι επιμεινει για επιπλεον τσαγακι ο βεστρομας! :lol:

taxydromos
18/01/2008, 14:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από sober
Το ΚΛΡ στο προτεινω γιατι ειναι φτηνο και αξιοπιστο...οχι πολυ δυνατο ομως...για αρχαριο νομιζω ειναι ιδανικο...8α βολευτεις στο κεντρο και 8α πηγαινεις και χαλαρες βολτουλες...:)

καλα το πουλας κιολας βρε?

mats8282
18/01/2008, 14:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από sober
Το ΤΤ ειναι οντως πολυ καλη περιπτωση...και το βρισκεις και σε μιζατο για να μην παιδευεσαι με μανιβελιες..

Το ΚΛΡ στο προτεινω γιατι ειναι φτηνο και αξιοπιστο...οχι πολυ δυνατο ομως...για αρχαριο νομιζω ειναι ιδανικο...8α βολευτεις στο κεντρο και 8α πηγαινεις και χαλαρες βολτουλες...:)



ΤΤ για εμενα αξιζει μονο μανιβελατο.30 κιλα λιγοτερα και Ohlins πισω.Αμα του δειξει καποιος θα μαθει μπαμ μπαμ.Εμενα δεν μου τα ειπανε καλα στην αρχη και ζοριστηκα....





Ξερεις τι ειναι να βαρανε 3-4 ωρες μανιβελα 4 ανθρωποι?Και μετα να ερχεται ο ξαδερφος που σου το πουλησε και με την πρωτη να το βαζει μπροστα :a9:

LsKostas
18/01/2008, 14:26
zx10 παρε...









































Επειδη δεν διαβασα ολο το Post σου σου προτεινω κατι ευκολο για μετακινηση στην πολη
αξιοπιστο και αν τυχει και βγεις παραεξω κανενα προβλημα.
Ενα XT ειναι οτι πρεπει για να μαθεις η ακομα και ενα 250 ΜΟΝΟΚΥΛΙΝΔΡΟ για
πιο οικονομια...

































ΖΧ10 λεμε του 2004 ομως σε μαυρο (ειναι πιο γρηγορο γι αυτο)με devil τελικα...:ninja:

:wave2:

mats8282
18/01/2008, 14:37
Και αφου μαθεις τα βασικα στο XT/TT και θες να ανεβεις επιπεδο παρε στους 2 μηνες ενα τετοιο να μαθεις να υπολοιπα.Μια και εξω :)


117372

mats8282
18/01/2008, 14:41
Περα απο την πλακα ομως γ@μει το εργαλειο :beer:


117374

mixalakis
18/01/2008, 15:04
Μου κάνει εντύπωση που δεν έχει προταθεί ακόμα (από όσο είδα τουλάχιστον) το versys.
Θεωρώ και εγώ το ΧΤ ως καλή λύση για εισαγωγή στην μοτοσυκλέτα, αλλά το kawasaki είναι καλύτερη και πιο πλήρης μηχανή.

sober
18/01/2008, 15:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από taxydromos
καλα το πουλας κιολας βρε?


Μπααα οχι.....απλα το προτεινω γιατι με εχει βολεψει....

Παντως αν δεν ειχα βιαστει το ΤΤ κι εγω 8α επαιρνα (μου εχει μενει απω8ημενο!!)


:lol: :lol:

Tigas
18/01/2008, 16:44
Να πάρεις την καλύτερη μηχανή που μπορείς μς τα χρήματα που διαθέτεις.

Σημασία δεν έχει πόσα άλογα βγάζει η μοτοσυκλέτα, δεν ξέρω κανέναν ποτέ να του έφταιγαν οι hp της μηχανής , το κακό του το κεφάλι ίσως.

Το ότι μια μηχανή είναι γρήγορη σημαίνει απαραίτητα για έναν συνετό οδηγό ότι θα έχει και τα απαραίτητα καλά φρένα και τις καλές αναρτήσεις και την εύκολη γεωμετρία που θα σε βοηθήσει να οδηγήσεις και γλυτώσεις πιθανόν απο μιά κακοτυχία στο δρόμο.

Τις συμβουλές πάρε καλύτερα XT,XR γιατί βγάζει χ hp και όχι ένα street που είναι σε όλα καλύτερο δεν τις συμμερίζομαι.

Το γκάζι κανέναν δεν σκότωσε , η μαλακία του αναβάτη . . . .

soteas
18/01/2008, 18:01
gs 1150 r

cartman
18/01/2008, 22:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από mixalakis
Μου κάνει εντύπωση που δεν έχει προταθεί ακόμα (από όσο είδα τουλάχιστον) το versys.
Θεωρώ και εγώ το ΧΤ ως καλή λύση για εισαγωγή στην μοτοσυκλέτα, αλλά το kawasaki είναι καλύτερη και πιο πλήρης μηχανή.
Δες 2 σελίδες πίσω...;)

mourgakos
18/01/2008, 22:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από mixalakis
Μου κάνει εντύπωση που δεν έχει προταθεί ακόμα (από όσο είδα τουλάχιστον) το versys.
Θεωρώ και εγώ το ΧΤ ως καλή λύση για εισαγωγή στην μοτοσυκλέτα, αλλά το kawasaki είναι καλύτερη και πιο πλήρης μηχανή.

versys..xmmmmmmmmmm
ενα σωρο πλαστικα,υδροψυκτο,καινουριο στην αγορα με τιμες μεταχειρο υψηλες,
και αν φαει πεσια να κλαιει χρονια.
ασε τα σερβις.
το χτ 600 90 μοντελολεμε οτι και (μακρυα απο ολους )στουκα να φαει (γερη),δεν θα παει στα σκουπιδια,
ολο και καποια ανταλλακτικα θα βγουν για πουλημα,αν δεν φτιαχνεται.τιμη αγορας 1500 περιπου.

και γω μανιβελα εχω,αλλα και η μιζα εχει την χαρη της.

απλα γνωμη λεω ετσι?
:wave2:

zolotas
18/01/2008, 23:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από soteas
gs 1150 r

:rolleyes: .....το παιδι ειπε για κοντινες βολτες ,δεν θελει μπαγαζιερες ......:bigcry:

kalant
18/01/2008, 23:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από mourgakos
versys..xmmmmmmmmmm
ενα σωρο πλαστικα,υδροψυκτο,καινουριο στην αγορα με τιμες μεταχειρο υψηλες,
και αν φαει πεσια να κλαιει χρονια.
ασε τα σερβις.
το χτ 600 90 μοντελολεμε οτι και (μακρυα απο ολους )στουκα να φαει (γερη),δεν θα παει στα σκουπιδια,
ολο και καποια ανταλλακτικα θα βγουν για πουλημα,αν δεν φτιαχνεται.τιμη αγορας 1500 περιπου.

και γω μανιβελα εχω,αλλα και η μιζα εχει την χαρη της.

απλα γνωμη λεω ετσι?
:wave2:

εχει το versys ακριβα service και ανταλλακτικα? που το ξερεις?

για πες μου ποσο εχουν καποια βασικα ανταλλακτικα του...

:smokin:

zolotas
18/01/2008, 23:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από vestromas
Mην παρεις vstrom. Oπως θα χεις ακουσει μια και ενδιαφερεσε, ειναι τοσο καλο και αξιοπιστο που κατανταη αηδια, Παρε ΚΤΜ να εχεις και λιγο αγωνια.:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :beer: Καλως ηρθες και φυσικα να παρεις VSTROM.:rotflmao: :wave2:


σορυ για το ασχετο αλλα.......
γιατι ρε παιδια v-strom?? γιατι??? βιομηχανια με στρωματα μου κανει........δεν λεω οτι ειν κακο το μηχανημα ,αλλα ΓΙΑΤΙ????

αυτο βρηκε να κατεβασει η γκλαβα σας??:confused:

ηραθαν οι αλλοι ,εβγαλαν .......ταιγκερ ......αυτο ειναι ονομα κυριοι.

soteas
19/01/2008, 11:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από zolotas
:rolleyes: .....το παιδι ειπε για κοντινες βολτες ,δεν θελει μπαγαζιερες ......:bigcry:


με το συγκεκριμενο μηχανακι ποτε δεν πευτεις!............

εχει τα βυζομπαλα που σε προστατεβουν απ τις πτωσεις και ταυτοχρονα κανεις και γυμναστικη
με τοσο βαρος, πρεπει να το παρει, πως θα μαθει το παιδι?

BlackBart
19/01/2008, 21:15
Καταρχην thanx everyone!! :beer:
Λοιπον εκανα μια βολτα σε αντιπροσωπειες και πρεπει να πω οτι εχω περιορισει τις επιλογες σε 3-4 μηχανες.
Κυριως ειμαι αναμεσα σε v-strom και cbf.Λιγο παρακατω ειναι bandit και versys.
Μονο το tiger που ειπε ο zolotas δεν ειδα ακομα.
Επειδη ομως εχω κανα μηνα μπροστα μου μεχρι να αγορασω σιγουρα θα το σκεφτω αρκετα ακομη.

Thanx again :beer:

cartman
19/01/2008, 23:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από BlackBart
Καταρχην thanx everyone!! :beer:
Λοιπον εκανα μια βολτα σε αντιπροσωπειες και πρεπει να πω οτι εχω περιορισει τις επιλογες σε 3-4 μηχανες.
Κυριως ειμαι αναμεσα σε v-strom και cbf.Λιγο παρακατω ειναι bandit και versys.
Μονο το tiger που ειπε ο zolotas δεν ειδα ακομα.
Επειδη ομως εχω κανα μηνα μπροστα μου μεχρι να αγορασω σιγουρα θα το σκεφτω αρκετα ακομη.

Thanx again :beer:

Το tiger φίλε είναι 1050 κυβικά! Τα υπόλοιπα 600-650! Πας σε άλλη κατηγορία!
Από τα ποιό πάνω που είπες ψηφίζω cbf 600 ;)


:wave2:

tolkmt-03
19/01/2008, 23:24
Μιας και είσαι Θεσσαλονίκη φίλε ,ρίξε μια ματιά εδώ,μπορεί να σε ενδιαφέρει.



Monster 695 (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=47292)<---