PDA

View Full Version : ΛΑΔΙΑ ΓΙΑ Hayabusa



saleras
18/01/2008, 07:20
Για σας ρε παιδια εχω ενα hayabusa 2007 ξερει κανεις τι λαδια να του βαλω για να βελτιωσω το γκαπ γκουπ στο σαζμαν? τωρα το πηρα (κουτα) και ειμε αρωστακι με τα λαδια!!!

gousgoun_69
18/01/2008, 07:23
Κατ' αρχήν καλωσόρισες.


Η Suzuki προτείνει 10W-40.Τα MOTUL είναι πολύ καλά λάδια.:wave2:

saleras
18/01/2008, 07:39
Σε ευχαριστο φιλε μου να σε καλα!

SAM46
18/01/2008, 19:18
προσφατα εβαλα τα motul 5100 15w40 ευχαριστημενος ειμαι!



Υγ εριξα και motor kote μεσα!

BILL VUZAS
19/01/2008, 13:17
Γενικα το Χαγια δεν εχει και το μαλακοτερο σασμαν.
Οι τελευταιες εκδοσεις ειναι καλιτερες.
Γνωμη μου οτι στα 1000 και στα 6000 βαλε ημισυνθετικα για να στρωσει καλιτερα το μοτερ-σασμαν.
Μετα βαζεις συνθετικα.
Συχνες αλλαγες ταχυτητων για να δουλευτει ποιο πολυ.Επισης δοκιμασε να αλλαζεις ταχυτητες χωρις συμπλεκτη με παιξιμο του γκαζιου,εαν βρεις τον τροπο να το κανεις χωρις ζορισμα θα εχεις λυσει ταυτοχρονα και το προβλημα.
:a024:

saleras
21/01/2008, 09:48
bill σε ευχαριστω πολυ επειδη οπως σου ειπα ειμαι αρωστος με τα λαδια σε ολα οσα ειχα καθε 1000 με 1500 αλλαζω λαδια οποτε μεχρι τα 6000 θα εχω αλλαξει λαδια 3 η και 4 φορες και πιστεψεμε δεν ειμαι υπερβολικος! αν του βαλο απο την αρχη σηνθετικα πειραζει!!!!

BILL VUZAS
21/01/2008, 10:01
Σε αστρωτο μοτερ δεν κανεις καλα βαζοντας φουλ συνθετικα λαδια.
Βαλε ημισυνθετικα τουλαχιστον μεχρι και τα 6000 χιλ.Θα το βοηθησεις να στρωθει καλλιτερα.
Επισης και με τις συχνες αλλαγες (καθε 2-3000 χιλ.) δεν πετυχαινεις τιποτε.
Εκτος αν το τυρανας το μοτερ τοσο πολυ (πιστα συνεχεια) οποτε εν ταξει.
Σε κανονικη χρησει καθε 6000 χιλ.
Στην αρχη 1000 και 6000 χιλ.,ημισυνθετικα για να στρωσει γρηγοροτερα το μοτερ,και στην συνεχεια φουλ συνθετικ καθε 6000 χιλιομετρα.
Και απλα ορυκτελαια να βαλεις θα σου κρατησει το χαγιαμπουσα 300000 χιλιομετρα,απλα θα δυσκολευεσαι λιγο στις αλλαγες ταχυτητων.Το μοτερ ειναι αλεξισφαιρο!
:smokin:

saleras
21/01/2008, 10:05
Με καληψες σε ολα φιλε μου bill σε ευχαριστο

dkirkos
24/01/2008, 22:19
το προβλημα με τα συνθετικα ειναι οτι πατιναρει ο συμπλεκτης..
αποψη μου (την συμμεριζεται και η suzuki,yamaha,honda,kawasaki): βαλε το πολυ ημισυνθετικα..
:beer: :wave2: :wave2:

saleras
25/01/2008, 07:13
Με τι μαρκα λαδια?

BILL VUZAS
25/01/2008, 08:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από dkirkos
το προβλημα με τα συνθετικα ειναι οτι πατιναρει ο συμπλεκτης..
αποψη μου (την συμμεριζεται και η suzuki,yamaha,honda,kawasaki): βαλε το πολυ ημισυνθετικα..
:beer: :wave2: :wave2:

:nono:
Πρωτη φορα ακουω κατι τετοιο.
Μονον η bmw δεν συνιστα φουλ συνθετικ και αυτο μονον για τους μποξερ.

saleras
25/01/2008, 08:57
και εμενα μου φενετε περιεργο τετοιο μοτερ να μη σηκονη σηνθετικα λαδια:confused:

dkirkos
25/01/2008, 10:52
για να μν με παρεξηγεισετε.. το μοτερ και το σασμαν μπορουν να λειτουργεισουν μια χαρα με συνθετικα λαδια.. ο συμπλεκτησ ομως?
τεσπα.. φιλος με busa που εχει τωρα 110.000 χλμ βαζει τα τελευταια 80.000χλμ valvoline ημισυνθετικα, και δεν μπορω να πω οτι ειναι τυπος που δεν το σπαει το busa του..
απο κει που πηρες το μηχανακι σου, τι σου προτεινουν?
:beer: :beer:

reinmeister
01/02/2008, 09:27
TORCO T4-SR 10-40 η RED LINE FULL SYNTHETIC 10-40...απλως οτι καλυτερο κυκλοφορει σε λαδι αυτη την στιγμη στην αγορα...

αυτα περι πατιναρισματος συμπλεκτη ειναι απλα μπουρδες...χωρις να επεκταθω περισσοτερο...

OldMan
01/02/2008, 09:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
TORCO T4-SR 10-40
How peculiar ...!!! :D

reinmeister
01/02/2008, 09:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
How peculiar ...!!! :D

ειπα να πω κατι διαφορετικο αυτη την φορα...:rotflmao: :rotflmao:

SAM46
01/02/2008, 09:52
αντωνη μιλας συγκεκριμενα για hayabusa?

γιατι απο οτι διαβασα στο site του ΜΟΤΟ τα AMSOIL εχουν βγει τα καλυτερα συνθετικα λαδια!


μπερδε γουει:confused:

SAM46
01/02/2008, 09:55
..................για το 2005!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:D :D :D

reinmeister
01/02/2008, 12:13
μην δινεις βαση σε αυτα τε τεστ... ειναι εταιριες που μισθωνονται απο τον εκαστοτε λαδα...

μπορω να σου δειξω εγω τετοια τεστ που αλλο βγαζει πρωτα τα mobil 1 αλλο τα torco κλπ...

τα amsoil ειναι πολυ καλα λαδια αλλα οπως και οι περισσοτεροι ειναι φασοναδες...τι σημαινει αυτο...

αγοραζουν απο εξωτερικο προμηθευτη λαδια(πρωτη υλη) κι απλως βαζουν τα δικα τους προσθετα...
οπερ μεθερμηνευομενον, απο παρτιδα σε παρτιδα μπορει να εχει διαφορα...

τα λαδια που ανεφερα εγω παρασκευαζονται in house οποτε η ποιοτητα ειναι παντα η ιδια...

επισης εχουν τα μεγαλυτερα ποσοστα φωσφορου και ψευδαργυρου(ειδικα τα red line) ,απο ολα τα αλλα λαδια της αγορας,προσθετα που ειναι κατ εξοχην αντιτριβικα...επισης εχουν τις μεγαλυτερες ποσοτητες απορρυπαντικων...

και θα πω για μια ακομη φορα ,οτι απο ολα τα λαδια που εχω δοκιμασει εδω και δυο δεκαετιες ,τα καλυτερα αποτελεσματα τα ειχα με τα προαναφερομενα...απο κει και περα ο καθενας πραττει κατα το δοκουν...

ARISPEED1
26/02/2008, 21:10
ΤΟ ΒUSA Θέλει motul 300 v 10w40 ,η κ motul 5w40 300 v ,100% συνθετικά κ ποτέ χημικά η πρόσθετο για μίξη ...Οι εταιρείες ξέρουν καλύτερα...

MIKE_16V
27/02/2008, 07:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
μην δινεις βαση σε αυτα τε τεστ... ειναι εταιριες που μισθωνονται απο τον εκαστοτε λαδα...

μπορω να σου δειξω εγω τετοια τεστ που αλλο βγαζει πρωτα τα mobil 1 αλλο τα torco κλπ...

τα amsoil ειναι πολυ καλα λαδια αλλα οπως και οι περισσοτεροι ειναι φασοναδες...τι σημαινει αυτο...

αγοραζουν απο εξωτερικο προμηθευτη λαδια(πρωτη υλη) κι απλως βαζουν τα δικα τους προσθετα...
οπερ μεθερμηνευομενον, απο παρτιδα σε παρτιδα μπορει να εχει διαφορα...

τα λαδια που ανεφερα εγω παρασκευαζονται in house οποτε η ποιοτητα ειναι παντα η ιδια...

επισης εχουν τα μεγαλυτερα ποσοστα φωσφορου και ψευδαργυρου(ειδικα τα red line) ,απο ολα τα αλλα λαδια της αγορας,προσθετα που ειναι κατ εξοχην αντιτριβικα...επισης εχουν τις μεγαλυτερες ποσοτητες απορρυπαντικων...

και θα πω για μια ακομη φορα ,οτι απο ολα τα λαδια που εχω δοκιμασει εδω και δυο δεκαετιες ,τα καλυτερα αποτελεσματα τα ειχα με τα προαναφερομενα...απο κει και περα ο καθενας πραττει κατα το δοκουν...


Nα σου πω και την δικια μου ιστορια με τα τοrco.

Εχοντας διαβασει κατα καιρους εδω μεσα πολυ καλα λογια, πηγα μια μερα στο γνωστο μαγαζι και τα πηρα, το full synthetic δεν θυμαμαι τον κωδικο.

Τα βαζω...(μονος μου+φιλτρο) ολα καλα και ωραια...σασμαν σουπερ.

Σε 800 περιπου χιλιομετρα παω για σερβις 24.000χλμ που στην ουσια ηταν ρυθμισμα βαλβιδων σε εξουσιοδοτημενο kawasaki.

Λοιπον για να μην το κουραζω...υπηρχαν φρεσκα σημαδια στους εκκεντροφορους, κυκλικες γρατζουνιες να τις πω εγω ασχετος, που κατα του μηχανικου( ο οποιος δεν εχει καμια σχεση μιας και τα λαδια τα αλλαζα παντα μονος μου, και επειδη ειναι και γνωστος μου χρονια, δεν ειχε λογο να κακολογησει τα torco).Ο οποιος ηταν κατηγορηματικος οτι ειναι φρεσκα(σημαδια), και προερχονται απο ελλειπη λιπανση.

Αυτα....πηγα και στο Γνωστο μαγαζι..του το ειπα..απλα και μονο για ενημερωση μιας και αγοραζω αρκετα χρονια λαδια απο εκει....πηρα 4 μπουκαλακια Bell Ray exs(?) και πηγα και τα αλλαξα.

reinmeister
27/02/2008, 09:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από MIKE_16V
Nα σου πω και την δικια μου ιστορια με τα τοrco.

Εχοντας διαβασει κατα καιρους εδω μεσα πολυ καλα λογια, πηγα μια μερα στο γνωστο μαγαζι και τα πηρα, το full synthetic δεν θυμαμαι τον κωδικο.

Τα βαζω...(μονος μου+φιλτρο) ολα καλα και ωραια...σασμαν σουπερ.

Σε 800 περιπου χιλιομετρα παω για σερβις 24.000χλμ που στην ουσια ηταν ρυθμισμα βαλβιδων σε εξουσιοδοτημενο kawasaki.

Λοιπον για να μην το κουραζω...υπηρχαν φρεσκα σημαδια στους εκκεντροφορους, κυκλικες γρατζουνιες να τις πω εγω ασχετος, που κατα του μηχανικου( ο οποιος δεν εχει καμια σχεση μιας και τα λαδια τα αλλαζα παντα μονος μου, και επειδη ειναι και γνωστος μου χρονια, δεν ειχε λογο να κακολογησει τα torco).Ο οποιος ηταν κατηγορηματικος οτι ειναι φρεσκα(σημαδια), και προερχονται απο ελλειπη λιπανση.

Αυτα....πηγα και στο Γνωστο μαγαζι..του το ειπα..απλα και μονο για ενημερωση μιας και αγοραζω αρκετα χρονια λαδια απο εκει....πηρα 4 μπουκαλακια Bell Ray exs(?) και πηγα και τα αλλαξα.

τα συγχαρητηρια μου στον εξουσιοδοτημενο σου...πως καταλαβε οτι οι γραντζουνιες ηταν προσφατες? τις μυρισε και δεν ειχαν μουχλιασει? για ονομα του θεου...ακουω τετοιες κουβεντες απο ανθρωπους του χωρου και μου πεφτουν τα μαλλια...

ανοιξε καπακι για πρωτη φορα μετα απο 24 χιλ.χλμ...οι γρατζουνιες μπορει να ειναι εκει απο τα 1000...δεν μπορει να το ξερει κανεις αυτο...επισης ,πες του χαιρετισματα, οτι αυτες οι γραντζουνιες υπαρχουν στο 99% των τετρακυλινδρων και δημιουργουνται καθε φορα που παιρνει μπρος το μοτερ μεχρι να αποκτησει πιεση το λαδι στους εκκεντροφορους...γι αυτο και ποτε δεν σκιζουμε μηχανακι κρυο...και ειναι πιο εντονες στα καβαλετα παρα στους εκκεντροφορους...

εγω προσωπικα δεν εχω δει ποτε μοτερ που να μην τις εχει...ανεξαρτητα μαρκας λαδιου...και ανεξαρτητα μαρκας μοτοσυκλεττας...οχι ομως ανεξαρτητα ιξωδους...αν χρησιμοποιεις για παραδειγμα 20-50 στο καταχειμωνο και δεν εισαι φειδωλος στο ζεσταμα,τοτε τα πραγματα μπορει να γινουν πολυ ασχημα...

τελος,δεν εχω κανενα κερδος απο οποιαδηποτε μαρκα λαδιου...απλως παραθετω την αποψη μου μεσω προσωπικης εμπειριας...απο κει και περα,ο καθενας πραττει κατα το δοκουν...
:beer:

MIKE_16V
27/02/2008, 11:00
Mετα απο συζητηση που ειχα, οντως στο θεμα αν τα σημαδια ειναι φρεσκα, δεν μπορεις να το ξερεις.

Τουλαχιστον αυτο μου ειπαν ανθρωποι που τα λαδια ειναι η δουλεια τους.

Αμα ειχα και 500ml λαδιου που βγηκε απο το καρτερ, σε πολυ καθαρο μπουκαλι, θα μου εδιναν και επιστημονικα στοιχεια, αλλα δεν το ηξερα.

Αυτα.:wave2:

gixxerpap
27/02/2008, 11:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από saleras
bill σε ευχαριστω πολυ επειδη οπως σου ειπα ειμαι αρωστος με τα λαδια σε ολα οσα ειχα καθε 1000 με 1500 αλλαζω λαδια οποτε μεχρι τα 6000 θα εχω αλλαξει λαδια 3 η και 4 φορες και πιστεψεμε δεν ειμαι υπερβολικος! αν του βαλο απο την αρχη σηνθετικα πειραζει!!!!


αλλάζοντάς του λάδια στα χιλιόμετρα που λες, μόνο ζημιά του κάνεις... ρώτα και κάποιον πιο ειδικό (υπάρχουν και εδω μέσα καναδυο) να δεις τι θα σου πούνε...

Tpap
27/02/2008, 15:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από SAM46
Υγ εριξα και motor kote μεσα!


!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:eyepop: :eyepop: :eyepop: !!!!!!!!!!!!

Tpap
27/02/2008, 15:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από ARISPEED1
ΤΟ ΒUSA Θέλει motul 300 v 10w40 ,η κ motul 5w40 300 v ,100% συνθετικά κ ποτέ χημικά η πρόσθετο για μίξη ...Οι εταιρείες ξέρουν καλύτερα...

και εγω εδω και αρκετα χρονια...εχω καταληξει στα motul.

arxaios
27/02/2008, 17:54
Εγώ έβαλα τα full synthetic της Suzuki τα οποία είναι φτιαγμένα και αυτά από την MOTUL ...
Δεν ξέρω όμως ποιά Motul είναι ......... αν κάποιος ξέρει ας το γράψει ......

ARISPEED1
03/03/2008, 20:39
Τα 100% συνθετικά της suzuki ,ειναι τα 300v 10w40 της motul.

SAM46
03/03/2008, 21:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:eyepop: :eyepop: :eyepop: !!!!!!!!!!!!



για να κανεις ετσι κατι ξερεις για λεγε?:confused:

Tpap
03/03/2008, 21:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από SAM46
για να κανεις ετσι κατι ξερεις για λεγε?:confused:

το θέμα είναι οτι έπρεπε να είχες διαβάσει λίγο προσεκτικότερα τις εφαρμογές του εν λόγω αντιτριβικού...τις αναγράφει στην συσκευασία.

υγροί συμπλέκτες --όπου και να βρίσκονται, σε διαφορικά περιορισμένης ολίσθησης, σε κιβώτια ταχυτήτων μοτό, κλπ κλπ-- ΔΕΝ προσθέτεις αντιτριβικά στο ΛΑΔΙ τους.

όπως και ΔΕΝ το βάζεις σε μοτεράκια που έχουν λιγότερα από 3000-5000 χλμ...

SAM46
03/03/2008, 21:49
απο το μαγαζι που το πηρα μου ειπανω οτι δεν υπαρχει προβλημα σε τιποτα ουτε σε πατιναρισμα δισκων ουτε αλλιωνει το ιξωδες ουτε τιποτα αρνητικο!!

το εχω βαλει εδω και 2000 χλμ και δεν μου εχει δειξει κατι τετοιο!!!


και στο εμερικανικο site δεν ειχα διαβασει κατι τετοιο!!


:confused:


τι προτεινεις να αλλαξω τα λαδια!!!


motul 5100 10W40 εχω βαλει

SAM46
03/03/2008, 21:53
Αυτα γραφει στο site:

To MotorKote δημιουργεί μια υπερ λιπαντικη επικάλυψη στα μεταλλα.Αυτό εχει σαν αποτελεσμα την σημαντικη μείωση των τριβων, της υπερθερμανσης και της φθορας του κινητηρα.Η ιπποδύναμη αυξάνεται κατα 10% στον πρωτο μήνα χρήσης, οικονομια στα καυσιμα απο 5% έως 15% και αξιοσημείωτη μείωση στην φθορα του κινητηρα. Δεν μεταβάλλει το ιξωδες του λιπαντικού γιατι δεν αναμιγνύεται με αυτο.Δεν περιέχει τεφλον, σιλικονη,γραφιτη,μολυβδένιο η οποιοδήποτε αλλο επιβλαβες χημικο. Χρησιμοποιείται σε τετράχρονους και δίχρονους κινητήρες, σε σασμάν-γραναζοκιβώτια,υδραυλικά συΔΟΣΟΛΟΓΙΑ-ΤΡΟΠΟΣ ΧΡΗΣΗΣ ΚΙΝΗΤΗΡΑΣ : 2 oz (60 ml)/ 1 ΛΙΤΡΟ ΓΡΑΝΑΖΟΚΙΒΩΤΙΟ : ΑΠΟ 1 oz (30 ml) ΕΩΣ 4 oz (120 ml) / 1 ΛΙΤΡΟ ΥΔΡΑΥΛΙΚΟ ΤΙΜΟΝΙ : ΑΠΟ 1 oz (30 ml) ΕΩΣ 2 oz (60 ml) / 1 ΛΙΤΡΟ ΔΙΑΦΟΡΙΚΟ : ΑΠΟ 1 oz (30 ml) ΕΩΣ 3 oz (90 ml) / 1 ΛΙΤΡΟ ΓΡΑΣΣΑ: 2 oz ( 60 ml) / 500 gr ΓΡΑΣΣΟΥ ΥΔΡΑΥΛΙΚΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ : 1 oz (30 ml) / 1 ΛΙΤΡΟ ΔΙΧΡΟΝΟΙ ΚΙΝΗΤΗΡΕΣ-ΜΕ ΑΝΤΛΙΑ : 4 oz (120 ml) ΣΤΟ ΓΕΜΙΣΜΑ/ 2 ΦΟΡΕΣ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΤΕΤΡΑΧΡΟΝΟΙ ΚΙΝΗΤΗΡΕΣ : 2 oz (60 ml) / 1 ΛΙΤΡΟ ΔΙΧΡΟΝΟΙ ΚΙΝΗΤΗΡΕΣ-ΚΑΥΣΙΜΟ : 2 oz (60 ml) / 4 ΛΙΤΡΑ ΚΑΥΣΙΜΟΥ στήματα,διαφορικά.

Tpap
03/03/2008, 22:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από SAM46
το εχω βαλει εδω και 2000 χλμ και δεν μου εχει δειξει κατι τετοιο!!!


ε, μην αγχώνεσαι τότε...όλα καλά.
είναι κ κάποιοι άλλοι πιο ειδικοί από μένα --που έχουν και την ίδια μηχανή με σένα-- και θα σε συμβουλέψουν καλλίτερα..

πάω να λύσω καμιά άσκηση γιατί φέτο πρέπει να περάσω αυτήν την γ@μημένη 3η λυκείου...

panjimnakos
07/03/2008, 11:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
αλλάζοντάς του λάδια στα χιλιόμετρα που λες, μόνο ζημιά του κάνεις... ρώτα και κάποιον πιο ειδικό (υπάρχουν και εδω μέσα καναδυο) να δεις τι θα σου πούνε...

Γεια χαρα φιλε μου!
Να ρωτησω λιγο για ποιο λογο κανει κακο να αλλαζουμε τα λαδια καθε 2-3 χιλιαδες χλμ?
Εγω νομιζω οτι δεν κανει κακο, αλλα μπορει να κανω και λαθος!;)