PDA

View Full Version : Καθαρισμος διχρονης εξατμισης...



VLADx
18/01/2008, 19:07
Συναδελφοι θελω τη βοηθεια σας:confused:
Εχω ενα DT 125 και με τον καιρο η εξατμιση εχει μαζεψει πουρι απο τη λαδιλα:yuck:
Το λοιπον θελω να τη ξεβουλωσω, ομως εχω ακουσει πολλους τροπους και ο ενας αναιρει τον αλλο. Εχω μπερδευτει...
Παρακαλω οσοι ξερουν να με φωτισουν με τις γνωσεις τους.
Ευχαριστω εκ των προτερων...

THEOD
18/01/2008, 23:58
Σε εξατμισά πύρωμα με οξυγόμο...Μιλάμε γίνεται τζάμι..επειδή όμως οι εξατμισάδες δυσανασχετούνε (εκτός αν είναι κολλητός), μια καλή λύση είναι φωτιά με κάρβουνα σε βαρέλι ή σε αυτοσχέδια ψησταριά. Μετά από καμμιά ώρα πυρώματος έχει καθαρίσει τελείως....μόνο φρόντισε να το κάνεις σε καμμιά ταράτσα γιατί σε προειδοποιώ η καπνίλα θα είναι μπόλικη...

rsp
19/01/2008, 00:07
Μονο μην την γεμισεις με νερο και σαπουνι....:rolleyes:

Ο σερβερ δεν θα το ξανα αντεξει....:lol: :lol: :lol:

cityfly
19/01/2008, 00:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από rsp
Μονο μην την γεμισεις με νερο και σαπουνι....:rolleyes:

Ο σερβερ δεν θα το ξανα αντεξει....:lol: :lol: :lol:

γιατί μωρέ ας το δοκιμάσει

εκείνο ήταν τετράχρονο


να δούμε τι γίνεται και στα δίχρονα



:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

KeLeYTiS
19/01/2008, 01:01
http://www.2strokers.com/forum/index.php?topic=541.0

VLADx
19/01/2008, 03:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Σε εξατμισά πύρωμα με οξυγόμο...Μιλάμε γίνεται τζάμι..επειδή όμως οι εξατμισάδες δυσανασχετούνε (εκτός αν είναι κολλητός), μια καλή λύση είναι φωτιά με κάρβουνα σε βαρέλι ή σε αυτοσχέδια ψησταριά.

Για τον εξατμισα οντως μου φαινεται κομματακι χλωμο.
Θα καταφυγω μαλλον στην εξατμιση στα καρβουνα...:beer:

Παντως ενας φιλος μου ειπε οτι θα μπορουσα να ριξω λιγη βενζινη μεσα και μετα να της βαλω φωτια ομως φοβαμαι οτι μπορει οι συνεπειες να ειναι καταστροφικες...:eek:

stefanos
19/01/2008, 08:13
Η βενζίνη μπορεί να κάνει μπάμ, και η ποσότητα που θα βάλεις θα καεί αμέσως χωρίς να κάψει τα λάδια.
Για κάψιμο γίνεται και με γκαζάκι του καφέ αν καταφέρεις να στερεώσεις την εξάτμηση ώστε η εισαγωγή να είναι πάνω απο την φωτιά, γιατί το γκαζάκι δουλεύει μόνο όρθιο.
Αν την ρίξεις σε φωτιά ίσως μετά θέλει βάψιμο και αν είναι νίκελ μπορεί να σου την χαλάσει.
Σε όλες τις περιπτώσεις θα βγάλει ντουμάνια.
Η ποτάσα θέλει προσοχή, και πρέπει να σκευτείς τι θα την κάνεις μετά.
Και τελικά βέβαια καινούργιο υαλοβάμβακα.

THEOD
19/01/2008, 08:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από VLADx

Παντως ενας φιλος μου ειπε οτι θα μπορουσα να ριξω λιγη βενζινη μεσα και μετα να της βαλω φωτια


Σε παρακαλώ κράτα μια βιντεοκάμερα όταν το κάνεις...Θα πέσει πολύ γέλιο...:D

matmat
19/01/2008, 09:16
Ασε τις βενζίνες και τα κάρβουνα .
βγάλε την φλογέρα απο μέσα και πάρε καμινέτο
η μια φιάλη προπανίου απο κανα πρακτικερ ,
αυτες που ειναι για συγκόλληση .
Βγες σε ανοιχτό χώρο να μην σε φαει το ντουμάνι
πύρωσε την καλά και μετα με μια συρματόβουρτσα
τρίψε ελαφρά να φύγει η κρούστα απο το κάρβουνο
αλλάζεις και υαλοβάμβακα και εχεις μια καινούργια εξάτμιση ...


:wave2:

crewdriver
19/01/2008, 09:24
αυτο με το καμινετο εκανα κι εγω!
καθαρισε μεν αλλα πολυυυυυυυυυ καπνα και "αρωμα"!φορα μασκα και γυαλια αν το νιωθεις πολυ μπουκωμενο γιατι θα παθεις ζημια!

dirtbird
19/01/2008, 12:03
Συγνώμη ρε μάγκες, τι εννοείτε ως εξάτμιση δίχρονου?
Τον θάλαμο διαστολής ή τον σιγαστήρα?

Όσον αφορά τους θάλαμους διαστολής (κούρμπα, φούσκα....) τα Ια πωνικά ψευδοεντούρο (DT π.χ.) έχουν ηχοαπορροφητικό υλικό και από πάνω διάτρητο το οποίο είναι κολημμένο στο σώμα της εξάτμισης και ίσως κάποιο διάφραγμα προς το τέλος της (εκεί που στενεύει.

Αυτό που κάναμε τις 'χρυσές' εποχές των DT, ήταν να ανοίγουμε τον Θ.Δ. και να αφαιρούμε τα παραπάνω ώστε να αυξηθεί ο ενεργός όγκος του και οι επιδόσεις. Περιττό να πω ότι η πιο αντιληπτή διαφορά μετά την 'επέμβαση' ήταν ο ήχος που γίνόταν πιο καθαρόαιμος (ντινγκ-ντονγκ) και τίποτα άλλο.

Αν λοιπόν 'κάψετε' τον Θ.Δ. (με οποιονδήποτε τρόπο αλλά αυτό με την βενζίνη θα ήθελα να το δω .....από απόσταση πάντα), αυτό που σίγουρα θα καταφέρετε θα είναι να κάψετε το ηχομονωτικό και να κάνει παραπάνω θόρυβο. Γενικώς, όπως είναι κατασκευασμένοι οι θάλαμοι διαστολής, δεν θεωρούνται επισκευάσιμοι. Αν έχει αφαιρεθεί το ηχομονωτικό, κάφτε τον αλλά αμφιβάλλω για ο πόσο χρειάζεται. Αυτήν την μέθοδο την εφαρμόζαν παλαιότερα σε φλορέττες μεζέδες και σεζε που για εξάτμιση είχαν από την αρχή μέχρι το τέλος μία σωλήνα με -μεταλλικά- διαφράγματα.

Όσον αφορα τους εργοστασιακούς σιγαστήρες, αυτοί έχουν διαφράγματα και επιδή κρατάνε όλη την λαδίλα ένα κάψιμο θα βοηθούσε. Οι παλαιότεροι υα θυμούνται ότι τα DT, είχαν ένα μαρκούτσι στο κάτω μέρος του σιλανσιέ που κατέληγε (όταν έμενε στην θέση του) ή στην αλυσσίδα ή στο έδαφος (δεν θυμάμαι ακριβώς). Τις περισσόττερες φορές, απλώς έφευγε από την θέση του και έσταζε λάδι πάνω στην πίσω δαγκάνα (αυτό το θυμάμαι καλά :o )....

Από την άλλη, είναι πάρα πολύ δύσκολο να βρεις τέτοιο μηχανάκι με μαμά σιγαστήρα. Όλοι βάζουν after market.
Αυτός που βλέπουμε στο link του KeLeYTiS είναι ιδιοκατασκευή, παρόμοιος με τους after market.
Αυτούς τους σιγαστήρες ούτε τους καίμε, ούτε τους τσουρουφλίζουμε. Το μόνο που κάνουμε είναι να τους ανοίγουμε, να βγάζουμε την φλογέρα και να καθαρίζουμε τις τρύπες της από τις επικαθήσεις (βαρετό :smokin: ) και φυσικά να ανανεώνουμε το ηχομωνοτικό υλικό.
Αν μας έχει μείνει λίγη υπομονή, καθαρίζουμε και λίγο το σώμα του σιγαστήρα από το ηχομωνοτικό που έχει μέινει κολημμένο-καμμένο. Εγώ δεν θα το έκανα πιά...


Αυτιά και καλό πάσχα....:rolleyes:

KeLeYTiS
19/01/2008, 12:54
H ποτασα κανει δουλεια και το λεω με σιγουρια μιας και καβαλαω διχρονα ΚΑΙ ΜΟΝΟ 4 χρονια οποτε οπως καταλαβαινεις εχει πεσει στα χερια μου αρκετο ΠΕΕ υλικο που ηθελε ανασταση ...

Δεν καθαριζει τον πετροβαμβακα (10 ευρω το πακετο εχει) αλλα κανει δουλιτσα χωρις φωτιες κτλ κτλ

Τελος παντων οποιος θελει δοκιμαζει

dirtbird
19/01/2008, 13:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από KeLeYTiS
H ποτασα κανει δουλεια και το λεω με σιγουρια μιας και καβαλαω διχρονα ΚΑΙ ΜΟΝΟ 4 χρονια οποτε οπως καταλαβαινεις εχει πεσει στα χερια μου αρκετο ΠΕΕ υλικο που ηθελε ανασταση ...

Δεν καθαριζει τον πετροβαμβακα (10 ευρω το πακετο εχει) αλλα κανει δουλιτσα χωρις φωτιες κτλ κτλ

Τελος παντων οποιος θελει δοκιμαζει

Δεν αμφιβάλλω για την ενασχόληση σου, ΑΛΛΑ το βασικό που κάνεις σε ένα σιλανσιέ είναι να αλλάζεις πετροβάμβακα και να καθαρίζεις τις τρύπες του διάτρητου, όχι να καθαρίζεις τις επικαθήσεις από το τοίχωμα.


εγώ καβαλλάω δίχρονα ένα χρόνο νωρίτερα από τότε.... (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=51465) :winka: :beer:

KLE
19/01/2008, 13:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Συγνώμη ρε μάγκες, τι εννοείτε ως εξάτμιση δίχρονου?
Τον θάλαμο διαστολής ή τον σιγαστήρα?

Την ιδια απορια εχω και γω.

Εαν μιλαμε για το Θαλαμο Διαστολης θα σου πω τι εκανα εγω στο KDX ενος φιλου.

http://clubs.pathfinder.gr/getphoto.php?album=38336&pic_id=22

Οι κοκκινες γραμμες ειναι τα γαζια της εξατμισης.

Με χοντρη πετρα(λιανσης) στον τροχο λιαινουμε τα γαζια.

Με ψιλη πετρα (ζητα για ανοξιδωτα, θα καταλαβουν) στον τροχο κοβουμε την εξατμιση ακριβως πανω στα γαζια και την ανοιγουμε σε κομματια.

Καθαριζουμε με φωτια ολα τα κομματια για να καουν οι οποιες λαδιλες και καρβουνιλες υπαρχουν και μετα τα περναμε με μαλακη συρμαροβουρτσα(χαλκινης τριχας).

Αν θελουμε αφαιρουμε τα διαφραγματα(τα διπλα τοιχωματα) απο το εσωτερικο.(σημ. ειναι επιπονη δουλεια αλλα αξιζει).
Προσεχουμε κατα την ολη εργασια να μην στραβωσουμε-παραμορφωσουμε τα κομματια.

Με ηλεκτροκολληση(Ναι ηλεκτροκολληση) πονταρουμε τα κομματια μεταξυ τους ΠΡΟΧΕΙΡΑ για να ξανα δωσουμε το αρχικο σχημα στην εξατμιση.

Σιγα μην το καταφερουμε. Καπου θα μας εχει φυγει.

Τοποθετουμε την εξατμιση στο μηχανακι και βλεπουμε αν οι βασεις και οι λαιμοι ειναι οντως στη θεση τους και δεν εχουν μετακινηθει και οτι η εξατμιση πραγματι ταιριαζει.

Αν οχι μπορουμε να την φερουμε εκει που πρεπει, ασκοντας πιεση και στραβωνοντας ελαφρως την κατασκευη.Αυτος ειναι ο λογος που πονταραμε προχειρα.

Αφου βεβαιωθουμε οτι ολα ειναι "ευθυγραμμισμενα" , βγαζουμε ξανα την εξατμιση και με προσοχη να μην διαλυθει την πηγαινουμε για ΟΞΥΓΟΝΟΚΟΛΛΗΣΗ( ή αργκον ή τελος παντων σε εξατμισα-αυτος ξερει πως.)
Του ζηταμε να γαζωσει τα κομματια ακριβως οπως του τα δινουμε χωρις να τα "ζαλισει" -κουνισει απο τη θεση τους.

Αν εχουμε και το μηχανακι εκει μπορουμε ολοκληρωσουμε την εργασια σε στιλ "κολλαω-τοποθετω-τσεκαρω-κολλαω-τοποθετω-τσεκαρω" μεχρι τελος.Ετσι θα ειμαστε σιγουροι οτι δεν θα κολληθει στραβα και δεν θα ταιριαζει και γ@μ@τ@!!!.

Θα ακουσεις μπινιλικια απο τον συγκολλητη που θα το πας, γιατι ετσι θα του φας πολυ ωρα,αλλα θα εισαι σιγουρος οτι ολα ειναι "ισια".

Αν η ολη εργασια αξιζει;;
Προσωπικα σου λεω οτι αξιζει το καθε λεπτο απο το χρονο που θα αφιερωσεις.

Η εξατμιση θα γινει σαν καινουργια.

Τελος περνας την εξατμιση με ενα μαυρο σπρεϋ ΠΥΡΟΣ(ζητα το ετσι και θα καταλαβουν) και ....καμαρωσε την.!!!!!

Αν βγαλεις τα διπλα τοιχωματα ετοιμασου για εναν πιο "ξερο" "μεταλλικο" "αγωνιστικο" ηχο.

Την συγκεκριμενη εργασια την εχω κανει σε DT80(πριν χρονια) και KDX200(περσι).

Ο συγκολλητης μου πηρε 40 ευρω για το KDX.

Και κατι τελευταιο: Ετοιμασου να γινεις κυριολεκτικα ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΜΑΥΡΙΛΑ. θα λερωθεις αφανταστα.

KeLeYTiS
19/01/2008, 13:58
dirtbird αυτα που καβαλαγες τοτε εγω τα καβαλαω τωρα μαζι με τις αμαρτιες των τοτε :lol:

Και την φλογερα καθαριζει απλα η διαδικασια θα πρεπει να γινει σωστα και το μειγμα να μεινει αρκετη ωρα μεσα χωρις να χανει μπλα μπλα μπλα ....

Αν η εξατμιση δεν ανοιγει ωστε να βγει ο πετροβαμβακας η οποιοδηποτε αλλο διαφραγμα το οποιο ειναι ευαισθητο (δεν μιλαω για τα μεταλλικα ) τοτε κοψιμο,καθαρισμα και ξανακολλημα της εξατμισης πιστευω οτι ειναι καλυτερα μιας και το νερο με την ποτασα θα μουλιασει τον πετροβαμβακα ...

Επισης ωραια τα λεει και ο ΚΛΕ

ΥΓ)Την εξατμιση του DT δεν επρεπε να την πειραξεις 80 ευρω πηρα καινουρια ολοσωμη καπου εχω και φωτο ... :wave2:

dirtbird
19/01/2008, 14:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από KeLeYTiS


ΥΓ)Την εξατμιση του DT δεν επρεπε να την πειραξεις 80 ευρω πηρα καινουρια ολοσωμη καπου εχω και φωτο ... :wave2:

Πότε ?


Το 89? :lol: :lol:

KeLeYTiS
19/01/2008, 14:17
Του 88 ειναι το μηχανακι

Εγω την πηρα πριν 1-2 μηνες απο Πισσαρη

80 ευρω θαλαμος 80αριου Proma με τελικο Gianeli

http://www.2strokers.com/forum/index.php?topic=2279.0

για το αεροψυκτο μιλαμε παντα :beer:

dirtbird
19/01/2008, 14:27
...και εμένα του 87 DT 200R.

Στο 80άρι, μήπως θα έπρεπε να βγάλεις το αυτοκόλλητο YPVS?:winka:

KeLeYTiS
19/01/2008, 14:32
Καλα το πεθανα στο οφτοπικ αλλα δεν πειραζει

Το μηχανακι ειναι φιλου ο οποιος το πουλησε το 91 ,τοτε δουλευε στην Ανθαγορα στα ΠΑτησια, τον γνωρισα το 2001 και το 2005αν θυμαμαι καλα πηγα να δω ενα μηχανακι το οποιο ειχε βαλει χαρτι ο δημος και ο ιδιοκτητης το χαριζε

Ε πηγα το ειδα το πηρα

Μετα που αρχισα να λεω στον φιλο μου για το νεο μου αποκτημα καταλαβε οτι το μηχανακι αυτο ηταν το δικο του

το πρωτο του μηχανακι (19 χρονων τοτε) και το μηχανακι με το οποιο επιασε φιλεναδα την σημερινη του γυναικα

Ε το ypvs ασχετο αυτοκολλητο το αφησα ως φορο τιμης :rotflmao: ειχε και εναν τουιτι στο φτερο αλλα δεν αντεξα και το ξυλωσα :lol:

VLADx
19/01/2008, 16:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Συγνώμη ρε μάγκες, τι εννοείτε ως εξάτμιση δίχρονου?
Τον θάλαμο διαστολής ή τον σιγαστήρα?

Όσον αφορά τους θάλαμους διαστολής (κούρμπα, φούσκα....) τα Ια πωνικά ψευδοεντούρο (DT π.χ.) έχουν ηχοαπορροφητικό υλικό και από πάνω διάτρητο το οποίο είναι κολημμένο στο σώμα της εξάτμισης και ίσως κάποιο διάφραγμα προς το τέλος της (εκεί που στενεύει.


Εννοουσα το τελικο δηλ. σιγαστηρα.
Θα δοκιμασω να το καψω με οσο πιο ανωδυνο τροπο, γιατι θελω να το πουλησω. Μην κανω και καμια μ@λ@κι@...

Οσο για την φουσκα εχω προσεξει μια ραφη που σημαινει οτι εχει ανοιχτει.
Απ' οτι μου εχει πει ενας μηχανικος εχει αφερεθει αυτο το ηχοαπορροφητικό υλικό.