PDA

View Full Version : κωδικος χρωματος



mai_tai
19/01/2008, 17:58
παλικαρια γνωριζεται μηπως που γραφει το paint code στο καινουργειο χτ?

dirtbird
19/01/2008, 18:21
Κάθομαι και ψάχνω το manual για να σου βρω τον κωδικό, δεν τον βρίσκω και μετά συνηδητοποιώ...




ΠΟΙΟΝ ΚΩΔΙΚΟ ΡΕ ΜΕΓΑΛΕ???????? :nono:

....το μόνο που βάφεται -έστω εργοστασιακά- είναι το ρεζερβουάρ που είναι επίσης καλυμμένο από τα φτερά των ψυγείων....:confused: :confused: :confused:

ΣΗΜ: το ρεζερβουάρ είναι μαύρο ανοιχτό... :bigcry: :bigcry:

mai_tai
20/01/2008, 08:26
ΦΙΛΕ DIRTBIRD ΕΓΩ ΑΝ ΚΑΙ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ ΔΕΝ ΤΟ ΕΠΑΙΞΑ ΕΞΥΠΝΟΣ ΑΛΛΑ ΕΣΥ.....ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΟΝ!ΑΚΟΥ ΝΑ ΜΑΘΑΙΝΕΙΣ ΛΟΙΠΟΝ.....-1)ΣΤΑ ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΣΤΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΒΑΨΕΙΣ ΜΙΑ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ ΔΕΝ ΒΑΦΕΙΣ ΟΛΟ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΕΤΣΙ....2)ΟΛΑ ΤΑ ΜΑΥΡΑ ΧΡΩΜΑΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΙΔΙΑ....ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΕΣ ΑΠΟΧΡΩΣΕΙΣ .... ΚΑΙ 3)ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΑΠΟ ΧΤ ΑΜΑ ΛΕΣ ΟΤΙ ΜΟΝΟ ΤΟ ΡΕΖΕΡΒΟΥΑΡ ΕΙΝΑΙ ΒΑΜΜΕΝΟ -ΔΗΛΑΔΗ ΤΟ ΕΜΠΡΟΣ Κ ΠΙΣΩ ΦΤΕΡΟ -ΤΑ ΠΛΑΙΝΑ ΤΙ ΕΙΝΑΙ? ΤΟ ΚΑΛΥΜΑ ΕΞΑΤΜΙΣΗΣ ΤΙ ΕΙΝΑΙ..-ΕΒΑΛΑ ΕΝΑ ΠΟΣΤ ΓΙΑ ΜΙΑ ΣΟΒΑΡΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΑΛΛΑ ΜΑΛΛΟΝ...

dirtbird
20/01/2008, 10:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από mai_tai
ΦΙΛΕ DIRTBIRD ΕΓΩ ΑΝ ΚΑΙ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ ΔΕΝ ΤΟ ΕΠΑΙΞΑ ΕΞΥΠΝΟΣ ΑΛΛΑ ΕΣΥ.....ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΟΝ!ΑΚΟΥ ΝΑ ΜΑΘΑΙΝΕΙΣ ΛΟΙΠΟΝ.....-1)ΣΤΑ ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΣΤΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΒΑΨΕΙΣ ΜΙΑ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ ΔΕΝ ΒΑΦΕΙΣ ΟΛΟ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΕΤΣΙ....2)ΟΛΑ ΤΑ ΜΑΥΡΑ ΧΡΩΜΑΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΙΔΙΑ....ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΕΣ ΑΠΟΧΡΩΣΕΙΣ .... ΚΑΙ 3)ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΑΠΟ ΧΤ ΑΜΑ ΛΕΣ ΟΤΙ ΜΟΝΟ ΤΟ ΡΕΖΕΡΒΟΥΑΡ ΕΙΝΑΙ ΒΑΜΜΕΝΟ -ΔΗΛΑΔΗ ΤΟ ΕΜΠΡΟΣ Κ ΠΙΣΩ ΦΤΕΡΟ -ΤΑ ΠΛΑΙΝΑ ΤΙ ΕΙΝΑΙ? ΤΟ ΚΑΛΥΜΑ ΕΞΑΤΜΙΣΗΣ ΤΙ ΕΙΝΑΙ..-ΕΒΑΛΑ ΕΝΑ ΠΟΣΤ ΓΙΑ ΜΙΑ ΣΟΒΑΡΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΑΛΛΑ ΜΑΛΛΟΝ...

Φίλε Mai Tai....

Τα πλαστικά σε εντούρο-ψευτοεντούρο μηχανάκια, ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΔΕΝ βαφονται και φυσικά ΔΕΝ είναι βαμμένα από το εργοστάσιο. Βγαίνουν από το καλούπι με το χρώμα. Στην παρακάτω φωτό θα δεις την ουρά του ΧΤ όπου κόβοντας βιαστικά με φαλτσέτα ένα διάφανο αυτοκόλητο, πέτυχα και λίγο πλαστικό, Βλέπεις εσύ να έχει βγει στην επιφάνεια κανα primer? :confused: :confused:

συνεχίζεται.....


117519

dirtbird
20/01/2008, 10:28
Επίσης θα ήθελα να μου πεις -όσο σε βοηθάει η φωτό- τι βλέπεις στην παρακάτω φωτό....
Μετά θα σου απαντήσω τι έχει παιχτεί.

συνεχίζεται...


117521

dirtbird
20/01/2008, 12:11
Kαι ....για να μαθαίνεις... κωδικός χρώματος ΔΕΝ υπάρχει πουθενά στο XT, μόνο ένα αυτοκόλητο κάτω από τη σέλλα με κωδικό μοντέλου. Αλλιώς θα το είχες βρει, τι σόι μηχανικός αυτοκινήτων είσαι? :winka:

Τώρα δες εδώ (http://www.yamaha-motor.ca/faq/?) τι προτείνει η ΥΑΜΑΗΑ Καναδά (αντίστοιχα γράφει και το site της YAMAHΑ Αυστραλίας) και πάρε και το link (http://www.colorrite.com/CRPLmanYear.php?typeID=2). Δυστυχώς το 660 δεν εισήχθη ποτέ στην Β Αμερική. Μπορεί όμως να βρεις αυτό που ψάχνεις...


Αυτά αλλά -κρίνοντας και από το χιούμορ που σε διακρίνει- αμφιβάλλω αν θα καταλάβεις.
Ελπίζω να κάνω λάθος.
:wave2:

ΕDIΤ: αν πας εδώ (http://www.sxcolor.info/scripts/colorinfo.dll/getpage?b=1&m=001&l=3&page=home) και επιλέξεις 'special search' και μετά βάλεις κάποια γενική περιγραφή χρώματος (π.x. blue) σου βγάζει διάφορους κωδικούς (που αμφιβάλλω ότι είναι κωδικοί της ΥΑΜΑΗΑ - μάλλον της Standox είναι). Ο μόνος τρόπος για να σιγουρευτείς, είναι να ρωτήσεις στην ΥΑΜΑΗΑ Ελλάς.

Daemon
20/01/2008, 19:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από mai_tai
ΦΙΛΕ DIRTBIRD ΕΓΩ ΑΝ ΚΑΙ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ ΔΕΝ ΤΟ ΕΠΑΙΞΑ ΕΞΥΠΝΟΣ ΑΛΛΑ ΕΣΥ.....ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΟΝ!ΑΚΟΥ ΝΑ ΜΑΘΑΙΝΕΙΣ ΛΟΙΠΟΝ.....-1)ΣΤΑ ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΣΤΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΒΑΨΕΙΣ ΜΙΑ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ ΔΕΝ ΒΑΦΕΙΣ ΟΛΟ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΕΤΣΙ....2)ΟΛΑ ΤΑ ΜΑΥΡΑ ΧΡΩΜΑΤΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΙΔΙΑ....ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΕΣ ΑΠΟΧΡΩΣΕΙΣ .... ΚΑΙ 3)ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΑΠΟ ΧΤ ΑΜΑ ΛΕΣ ΟΤΙ ΜΟΝΟ ΤΟ ΡΕΖΕΡΒΟΥΑΡ ΕΙΝΑΙ ΒΑΜΜΕΝΟ -ΔΗΛΑΔΗ ΤΟ ΕΜΠΡΟΣ Κ ΠΙΣΩ ΦΤΕΡΟ -ΤΑ ΠΛΑΙΝΑ ΤΙ ΕΙΝΑΙ? ΤΟ ΚΑΛΥΜΑ ΕΞΑΤΜΙΣΗΣ ΤΙ ΕΙΝΑΙ..-ΕΒΑΛΑ ΕΝΑ ΠΟΣΤ ΓΙΑ ΜΙΑ ΣΟΒΑΡΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΑΛΛΑ ΜΑΛΛΟΝ...

Ξανα.. 1. η Yamaha δεν εχει κωδικος χρωματος οπως καποιες αλλες εταιριες για να βγαλεις το χρωμα.. 2. τα πλαστικα στα On-Off οπως ειπε και ο Σωτηρης δεν ειναι βαμενα αλλα απο καλουπι με το χρωμα.
Ο κωδικος που ειναι κατω απο την σελλα ειναι κωδικος χρωματος του μοντελου.. στην περιπτωση του μπλε XT ειναι DPBMC, μαυρο ειναι ΥΒ και γκρι ειναι DNMB αν θυμαμαι καλα.. δεν θα σε βοηθησει πουθενα εκτος απο παραγγελια ανταλλακτικου.
Χρωμα αν θελεις να τα βαψεις μπορεις μονο με φασματογραφο.

dirtbird
20/01/2008, 19:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Daemon

Ο κωδικος που ειναι κατω απο την σελλα ειναι κωδικος χρωματος του μοντελου.. στην περιπτωση του μπλε XT ειναι DPBMC, μαυρο ειναι ΥΒ και γκρι ειναι DNMB αν θυμαμαι καλα.. δεν θα σε βοηθησει πουθενα εκτος απο παραγγελια ανταλλακτικου.

Aνδρέα, αυτό εννοείς?

ρωτάω για να έχω καλύτερη αντίληψη της ορολογίας της μάρκας... :beer: :wave2:


117559

Daemon
20/01/2008, 20:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Aνδρέα, αυτό εννοείς?

ρωτάω για να έχω καλύτερη αντίληψη της ορολογίας της μάρκας... :beer: :wave2:

Ακριβως

5VK η 1D2 ειναι κωδικος μοντελου, ενδουρο η motard αντοιστοιχα. Εχει και ενα νουμερο μετα (1,2,3..) για κωδικο χρονιας
070 ειναι κωδικος χωρας, πχ. το 70 ειναι Ελλαδα συνηθως
DPBMC, YB η DNMB ειναι κωδικος χρωματος

mai_tai
20/01/2008, 21:34
ΣΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΡΕ ΦΙΛΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ ΚΑΙ SORRY AN Ο DIRTYBIRD ΠΑΡΕΞΗΓΗΘΗΚΕ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟ ΕΠΑΙΞΑ ΕΓΩ ΕΞΥΠΝΟΣ...... ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΣΤΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΤΑ ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ!!! ΚΑΙ ΕΧΩ ΜΑΘΕΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΝΑ ΡΩΤΑΩ... ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ....ΔΗΛΑΔΗ ΑΝ ΓΡΑΤΖΟΥΝΙΣΤΕΙ ΤΟ ΦΤΕΡΑΚΙ ΚΑΙ ΤΑ ΠΛΑΙΝΑ ΦΙΛΕ...DIRTYBIRD ΘΑ ΤΑ ΑΛΛΑΞΩ?Η ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΝΑ ΜΟΥ ΤΑ ΒΑΨΩ???Η ΕΤΑΙΡΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΑ ΔΙΝΕΙ ΒΑΜΜΕΝΑ ΑΛΛΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΕΓΩ ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ... ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΟΝ-ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ

mai_tai
20/01/2008, 21:36
...ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ Ο ΑΛΛΟΣ Ο ΦΙΛΟΣ ΕΔΩΣΕ ΛΥΣΗ ...ΟΠΟΤΕ ΜΑΛΛΟΝ ΕΣΥ ΤΟ ΠΑΙΞΕΣ ΕΞΥΠΝΑΚΙΑΣ...ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΒΑΖΟΥΜΕ ΤΑΝ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΘΕΣΗ ΤΟΥΣ:D

dirtbird
20/01/2008, 23:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από mai_tai
...ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ Ο ΑΛΛΟΣ Ο ΦΙΛΟΣ ΕΔΩΣΕ ΛΥΣΗ ...ΟΠΟΤΕ ΜΑΛΛΟΝ ΕΣΥ ΤΟ ΠΑΙΞΕΣ ΕΞΥΠΝΑΚΙΑΣ...ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΒΑΖΟΥΜΕ ΤΑΝ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΘΕΣΗ ΤΟΥΣ:D


Αυτά αλλά -κρίνοντας και από το χιούμορ που σε διακρίνει- αμφιβάλλω αν θα καταλάβεις.
Ελπίζω να κάνω λάθος.


Προφανώς δεν έκανα.....:confused: :rolleyes:

εκτός και αν το δικό μου χιούμορ έχει αρχίσει και δέχεται πλήγματα... :confused: :rolleyes:

Daemon
21/01/2008, 10:31
Ξυλο θα παιξει η τζαμπα κοιταω το θρεντ? :a55:

:beer: :lol: :beer:

madgordons
21/01/2008, 18:22
Ειρήνη ημίν!
φιλαράκια είμαστε όλοι εδω ρε παιδιά...
παρεξηγήσεις υπάρχουν αλλά να το γυρίζετε στην πλάκα αν όχι να ζητάτε ενα συγνώμη απλό.
αποτι βλέπω όμως δεν παίζει παρεξήγηση επομένως ούτε και ξύλο!
"άδικα κοιτάω το thread"!!!:D :beer:

madgordons
25/01/2008, 23:44
Επειδή αυτό το thread είναι αρκετά ενδιαφέρον και επειδή είναι και το μόνο που αφορά τόσο την εξωτερική εμφάνιση των ΧΤ λέω να συνεχίσουμε να εκφέρουμε γνώμες...
Λοιπόν ... γνώμη μου... εκεί που καθόμουν και ξεκουραζόμουν προβληματισμένος όπως συνηθίζω τον τελευταίο καιρό για όσον αφορά τα πλαστικα του ΧΤ μου και την αθλιότητα που τα "δέρνει" μου ήρθε η ΦΑΕΙΝΗ ΙΔΕΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Να ντύσουμε τα πλαστικά με βινύλλιο!!!!!
Ακούτε:
Κάποτε έτυχε να δουλέψω σε κατάστημα με επιγραφές [πινακίδες--διαφημιστικά κτλ] το κύριον προιόν που δούλευα ήταν το Βινύλλιο σε 2 ποιότητες την καλή και την μέτρια ποιότητα. Το Βινύλλιο για όσους δεν ξέρουν κάνει θαύματα σαν υλικό:
1.Εγγύηση: 5 χρόνια χωρίς περιποίηση-8 χρόνια με περιποίηση (περιποίηση εννοώ να εκτίθετε στον
ήλιο και στην βροχή)
2.Μεγάλη ελαστικότητα και αντοχή.
3.Εύκολη προσαρμογή και τέλειο στρώσιμο
4.Εύκολη αλλαγή και επανατοποθέτηση νέου.
5.πολύ φτηνό!
6.100% Αδιάβροχο και μεγάλη αντοχή σε ξένες ουσίες (για παράδειγμα θυμάμαι που αφαίρεσα με νέφτι κάποιο χρώμα που είχε στάξει πάνω σε βινύλιο).

--------------------------
Τα μείον ειναι οτι αν γρατζουνιστεί κάπου θέλει όλο το πλαστικό πάλι απτην αρχή.
Δεν βρίσκω κάποιο άλλο μείον βασικά.
Λοιπόν???? τι λέτε.... ?

trigger
26/01/2008, 00:00
Εγώ το πήγα σε ένα γνωστό μου, το έβαλε στο φασματογράφο και βρήκε το χρώμα.
Τα τρίψαμε τα βάψαμε και τα περάσαμε δύο χέρια βερνίκι από πάνω. Τα πλαστικά βγήκαν πολύ ωραία αλλά ελαφρώς πιο σκούρα από το εργοστασιακό χρωμα για το οποίο μπορεί να ευθύνεται και το βερνίκι. Σύμφωνα με αυτόν αν γρατζουνιστεί το βερνίκι και δεν φτάσει μέχρι το χρώμα τότε με τρίψημο και βερνίκωμα επανέρχεται.
Επειδή σε λίγο καιρό σκοπεύω να φτιάξω το χτύπημα από την τούμπα θα το ξαναπάω να βγάλουμε το χρώμα και θα του ζητήσω τον κωδικό για το γκρί που έχω εγώ για όποιον το χρειαστεί. :winka:

mai_tai
26/01/2008, 08:06
το βερνικι ειναι αχρωμο και δεν ευθυνεται για αλλαγη αποχρωσης χρωματος!!!-το βυνηλιο τι ειναι madgordons..?ειναι κατι σαν αυτοκολητο?πεφτει και αλλο υλικο απο πανω απο το χρωμα η χρειαζεται καποια προεργασια στο υπαρχον χρωμα για να κατσει πιο καλα?δωσε τα φωτα σου στον λαο....

trigger
26/01/2008, 13:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από mai_tai
το βερνικι ειναι αχρωμο και δεν ευθυνεται για αλλαγη αποχρωσης χρωματος!!!

Ψάξε το λίγο... :winka:

madgordons
26/01/2008, 18:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από mai_tai
το βερνικι ειναι αχρωμο και δεν ευθυνεται για αλλαγη αποχρωσης χρωματος!!!-το βυνηλιο τι ειναι madgordons..?ειναι κατι σαν αυτοκολητο?πεφτει και αλλο υλικο απο πανω απο το χρωμα η χρειαζεται καποια προεργασια στο υπαρχον χρωμα για να κατσει πιο καλα?δωσε τα φωτα σου στον λαο....

Ναι ειναι σαν αυτοκόλλητο απλά το υλικό είναι βυνήλλιο, πως λέμε καουτσούκ!:cool:
για να φανταστείς όλες οι πινακίδες των καταστηματων που υπάρχουν στους δρόμους είναι απο αυτοκόλλητα βυνηλλίου.

ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ> http://www.graphcom.gr/details.php?prid=54

KeLeYTiS
28/01/2008, 02:17
Aν ειναι απλο μαυρο

YB/33 YAMAHA BLACK

Αν ειναι μαυρο με μεταλλο (δεστο καλα κοντρα στον ηλιο ) τοτε

DNMB/853 DIAMOND BLACK

Συμφωνα με τους κωδικους που εδωσε ο Daemon

Αυτοι ειναι κωδικοι yamaha στο χρωματοπωλειο που θα πας θα πεις τον κωδικο και ΑΝΑΛΟΓΑ την εταιρεια θα υπαρχει κωδικος της εταιρειας που θα αντιστοιχει στον κωδικο yamaha

Αλλα αυτα θα τα ξερεις σαν μηχανικος