PDA

View Full Version : CBF-250 vs KLE-500



srp5
20/01/2008, 12:22
Γειά σας!
Η χρήση που θέλω να κάνω είναι κυρίως μέσα στην πόλη (επαρχία) και πολύ κοντινές εκδρομές (μερικές απο τις οποίες ίσως είναι και χωματόδρομος).
Προσανατολίζομαι ή σε cbf 250 (καινούργιο) ή σε KLE 500 μεταχειρισμένο ( 2006 με 5000 χλμ από γνωστό).Η τιμή του KLE είναι 4200€.
Πριν είχα ένα KAZE R στο οποίο είχα κάνει 5000χλμ σε 5 περίπου χρόνια.
Οπως καταλαβαίνετε δεν έχω εμπειρία απο μεγάλες μηχανές και αυτός είναι ο λόγος που ΄προσανατολίζομαι περισσότερο στο CBF.
Πίστευετε οτι θα είναι βολική η KLE για χρήση σε μια μικρή πόλη σε συνδιασμό με την μηδενική εμπειρία ?
Ευχαριστώ.
(είμαι κάτοχος διπλώματος ανεξαρτήτου κυβισμού)

Λεωνίδας
20/01/2008, 13:20
πάρε το KLE αν είναι από γνωστό, ακούγεται καλή η τιμή
αν θες και χώμα μην το συζητάς

το CBF είναι μεν "σχολείο" αλλά και το KLE δεν είναι 'δα και 1000άρι Supersport :rolleyes:

πρώην κάτοχος CBF 250 :look:

srp5
20/01/2008, 18:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
πάρε το KLE αν είναι από γνωστό, ακούγεται καλή η τιμή
αν θες και χώμα μην το συζητάς

το CBF είναι μεν "σχολείο" αλλά και το KLE δεν είναι 'δα και 1000άρι Supersport :rolleyes:

πρώην κάτοχος CBF 250 :look:

Το μόνο που με προβληματίζει είναι αν θα είμαι άνετος επάνω της, μιας και είμαι άσχετος απο μεγάλου κυβισμού μηχανές .
Thanks!
(Εσύ είσουν ευχαριστημένος με το CBF);

Λεωνίδας
20/01/2008, 21:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από srp5
Το μόνο που με προβληματίζει είναι αν θα είμαι άνετος επάνω της, μιας και είμαι άσχετος απο μεγάλου κυβισμού μηχανές .
Thanks!
(Εσύ είσουν ευχαριστημένος με το CBF); Μωρέ καλό ήταν αλλά είχε ένα ηλίθιο πρόβλημα με τη νεκρά, το οποίο φτιάχτηκε μεν στην εγγύηση αλλά ήταν εκνευριστικό.
Επίσης ήταν κάπως ψόφιο και νομίζω υπερτιμημένο γι' αυτά που προσφέρει.

Στα θετικά η μικρή κατανάλωση και οι βολικές διαστάσεις για την πόλη.
Μη θεωρείς το KLE "μεγάλου κυβισμού", αν έχεις το μυαλό μέσα στο κεφάλι δε θα σε προβληματίσει νομίζω :wave2:

road spirit
21/01/2008, 14:42
το κλε ειναι πανεύκολο...

και αφου λες ειναι απο γνωστό, πήγαινε κάτσε πάνω, κάνε του μια βόλτα και θα δεις

srp5
21/01/2008, 17:05
thanks! :)

johnpan
22/01/2008, 11:13
Kle. Me mia bolta apo enan sela eisai ok. Einai xali h sela ths.

Panos82gr
23/01/2008, 11:49
To KLE ειναι κλασης ανωτερο απο το cbf 250. Ταξιδευει καλα εχει καλη ανεμοπροστασια και γενικα ειναι μια παρα πολυ καλη επιλογη. Εφοσων μπορεις να αγορασεις μηχανη μεγαλου κυβισμου, παρε το κλε.

Prince-Garbage
23/01/2008, 12:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από srp5
Το μόνο που με προβληματίζει είναι αν θα είμαι άνετος επάνω της, μιας και είμαι άσχετος απο μεγάλου κυβισμού μηχανές .
Thanks!
(Εσύ είσουν ευχαριστημένος με το CBF);

Καλησπέρα φίλε,
τι ύψος/βάρος έχεις?

Panos82gr
25/02/2008, 11:11
Εγω παντως προτεινω η cbf 500 η cbf 600SA :P
Γιατι να παρεις το μικρουλι μωρε..

kachius
25/02/2008, 11:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
Kle. Me mia bolta apo enan sela eisai ok. Einai xali h sela ths.

Αυτό ακριβώς!

Μην το θεωρείς μεγάλου κυβισμού...είναι πάρα πολύ ήπιο μηχανάκι,
δε θα σε προβληματίσει καθόλου μα καθόλου!!!


Αν έχει τύχει και έχεις οδηγήσει κάποιο μονοκύλινδρο 500αρι-600αρι
και σου έχει φανεί δυνατό, έχε στο μυαλό σου ότι το ΚΛΕ είναι 2κύλινδρο
και δεν έχει το "μπαμ" του ΧΤ πχ...

Είναι πολύ φιλικό (μέχρι αηδίας χαχα)
:wave2:

ΙΠΠΕΑΣ
25/02/2008, 11:45
Συμφωνώ και εγώ με το KLE.

Έχω όμως μία ένσταση στην περίπτωση που ο συνάδελφος έχει σχετικά μικρό ύψος. Η απόσταση από το έδαφος του CBF είναι περίπου η ίδια που έχουν τα παπιά ενώ του KLE είναι σαφώς μεγαλύτερη. Αν δηλαδή έχεις ύψος περίπου 1 και 65 εώς 1 και 75 μάλλον θα ακουμπάς με τις μύτες των ποδιών ή δεν θα ακουμπάς καθόλου στο έδαφος(με το KLE). Είναι οριακό βέβαια και αλλάζει από σωματότυπο σε σωματότυπο.
Για εμένα αυτό είναι βασικό κριτήριο όταν μιλάμε για κίνηση μέσα στη πόλη όπου πρέπει να σταματάς σε διασταυρώσεις και να κάνεις συχνές στάσεις κατεβάζοντας τα πόδια κάτω !

skynet
26/02/2008, 09:55
καλημέρα

το κλε χωρις συζητηση, δεν υπάρχει συγκριση μεταξυ των δυο χωρις να λέω πως
το κλε εχει τόσο πολυ γκάζι πια, αλλα θα σε ταξιδέψει άνετα, μεσα στην πολη είναι
πανεύκολο κι όσο για το ύψος, εγω είμαι 1.70 και όταν το είχα ήταν μια χαρα.
σιγά σιγά στην αρχή και σε λίγο θα σου φαίνεται ποδήλατο.

προσεξε μόνο να είναι πραγματικά καλό κομματι εφόσον προκειται για
μεταχειρισμένο.