PDA

View Full Version : 13-12-43



Respect
21/01/2008, 00:40
Με αφορμή μια βόλτα στα Καλάβρυτα σήμερα, πέρασα μια βόλτα από το μνημείο με τα 300 καντήλια και τους 1300 νεκρούς.. Έτσι για να μη ξεχνάμε!

ΥΓ. 1min και 27sec.


http://www.youtube.com/watch?v=BAqXxrRvniM

epp1640
21/01/2008, 00:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Respect
Με αφορμή μια βόλτα στα Καλάβρυτα σήμερα, πέρασα μια βόλτα από το μνημείο με τα 300 καντήλια και τους 1300 νεκρούς.. Έτσι για να μη ξεχνάμε!

ΥΓ. 1min και 27sec.


http://www.youtube.com/watch?v=BAqXxrRvniM

μπράβο σου και ευχαριστώ, γιατί εμείς οι νεότεροι δεν τα ξέρουμε καν αυτά γιατί κανένας δεν ήρθε να μας τα μάθει, και όσα ξέρω τα ξέρω επειδή ο πατέρας μου είναι στρατιωτικός και έτσι ασχολούμουν λίγο παλιά όταν είχα χρόνο παρακολουθώντας και διαβάζοντας σχετικά..

trigger
21/01/2008, 00:55
:a013:

edit: Respect μήπως έχεις ένα λευκό βυτίο που πίσω γράφει respect ? :confused:

:wave2:

Respect
21/01/2008, 01:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από trigger
:a013:

edit: Respect μήπως έχεις ένα λευκό βυτίο που πίσω γράφει respect ? :confused:

:wave2: Όχι. Ψυγείο είναι το δικό μου.

gousgoun_69
21/01/2008, 01:21
:(


Δεν ξεχνώ

ούτε τα Καλάβρυτα

ούτε το Δίστομο

ούτε τη σφαγή της Μεραρχίας Aqui στην Κεφαλλονιά.


Καθάρματα Ναζιστές :mad:

TROOPER
21/01/2008, 06:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Respect
Με αφορμή μια βόλτα στα Καλάβρυτα σήμερα, πέρασα μια βόλτα από το μνημείο με τα 300 καντήλια και τους 1300 νεκρούς.. Έτσι για να μη ξεχνάμε!


:beer: :beer: :beer:

kaps
21/01/2008, 06:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από gousgoun_69
:(


Δεν ξεχνώ

ούτε τα Καλάβρυτα

ούτε το Δίστομο

ούτε τη σφαγή της Μεραρχίας Aqui στην Κεφαλλονιά.


Καθάρματα Ναζιστές :mad:
Εντάξει με τα Καλάβρυτα και το Δίστομο ..αλλά η μεραρχία τι σχέση έχει;Οι Ιταλοί ως λαός της υπουλίας όταν είδαν και κατάλβαν πως ο πόλεμος γέρνει με το μέρος των συμμάχων έριξαν τον Μουσολίνι και κήρυξαν τον πόλεμο στους μέχρι τότε συμμάχους τους Γερμανούς . Οι δε Γερμανοί ήταν εκέινοι που τους είχαν βοηθήσει ακόμα και την Ελλάδα να πατήσουν μιας και οι Ιταλιάνοι δεν μπόρεσαν να την κυριεύσουν κατά το Αλβανικό πόλεμο. Τουτέστιν για εμένα καλά τους έκαναν . Τώρα αν μια σαχλαμάρα ταινία "το μαντολίνο του λοχαγού Κορέλι" συγκίνησε με το μελό του τρόπο που παρουσίασε την μεραρχία είναι άλλου παπά ευαγγέλιο.

gousgoun_69
21/01/2008, 07:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από kaps
Εντάξει με τα Καλάβρυτα και το Δίστομο ..αλλά η μεραρχία τι σχέση έχει;Οι Ιταλοί ως λαός της υπουλίας όταν είδαν και κατάλβαν πως ο πόλεμος γέρνει με το μέρος των συμμάχων έριξαν τον Μουσολίνι και κήρυξαν τον πόλεμο στους μέχρι τότε συμμάχους τους Γερμανούς . Οι δε Γερμανοί ήταν εκέινοι που τους είχαν βοηθήσει ακόμα και την Ελλάδα να πατήσουν μιας και οι Ιταλιάνοι δεν μπόρεσαν να την κυριεύσουν κατά το Αλβανικό πόλεμο. Τουτέστιν για εμένα καλά τους έκαναν . Τώρα αν μια σαχλαμάρα ταινία "το μαντολίνο του λοχαγού Κορέλι" συγκίνησε με το μελό του τρόπο που παρουσίασε την μεραρχία είναι άλλου παπά ευαγγέλιο.




Δεν παυει να είναι σφαγή όμως και έγκλημα πολέμου αφοπλισμένων στρατιωτών που έγινε στην Ελλάδα.Μη ξεχνάς ότι οι Ιταλοί κατα πλειοψηφία και κατά τεκμήριο δεν είχαν σχέση με τους πορωμένους Ναζί και σίγουρα δεν μπορούμε να λέμε "καλά τους έκαναν" και πολύ περισσότερο όταν η ίδια η Ελλάδα τους τιμά κάθε χρόνο στη Κεφαλλονιά και έχει φτιάξει και μνημείο.Τώρα αν μια σάχλα διαστρέβλωσε την ιστορία σ' αυτό συμφωνώ.