PDA

View Full Version : Βιομηχανια εκμεταλλευσης....



Ταξιδευτής
21/01/2008, 10:00
...οχι συνειδησεων, αλλα ψυχων, σωματων, μυαλων.

Πηγα σημερα πρωι σε μια μεγαλη αλυσιδα καταστηματων Υ/Η και γραφικης υλης για να παρω μερικα ντοσιε που ειχα παραγγειλει, και στεναχωρηθηκα για αλλη μια φορα βαθυτατα....

Τριγυρω στο μαγαζι ολοι ηταν ευγενεστατοι και χαμογελαστοι, αλλα εγω ενοιωθα μια βαθια μελαγχολια γιατι ηξερα τι γινεται απο πισω... στα παρασκηνια.
Εβλεπα τον "υπευθυνο βαρδιας" να μιλαει με αυστηρο υφος τυπου "καρδιναλιος" σε πωλητες, να ελεγχει, να τσεκαρει, να σημειωνει στο μπλοκακι του...

Εβλεπα νεαρα παιδια με βλεμμα ντροπαλο, χαμενο, με ενα μπλοκακι στο χερι να τριγυρνανε αμηχανα στο μαγαζι και να σημειωνουν με προσοχη και προσηλωση. Ηξερα οτι αυτο ηταν μερος συνεντευξης προσληψης στη συγκεκριμενη αλυσιδα μαγαζιων, και το ηξερα γιατι μια ζωη πριν ειχα περασει απο εκει...

Εβλεπα παιδια να αδειαζουν καδους, να σφουγγαριζουν με τακτικοτητα και επιμελεια σαν να ηταν το σπιτι τους, και ηθελα να τους πω οτι κανεις δεν θα το εκτιμησει αυτο που κανουνε... Γιατι αυτος για τον οποιον δουλευουν ειναι πολυ ψηλα και εχει βαλει αναμεσα 100 επιπεδα "διαχειρισης" ωστε ποτε κανενας να μην τον φτασει.

Αλλα ειναι εξυπνος και γατος... Εφτιαξε ενα μηχανισμο ακαταστρεπτο. Γιατι τρεφεται απο νεες ψυχες και ιδεες. Γιατι εβαλε νεους να επιβλεπουν νεους και οταν και οι δυο πλευρες εχουν εξουθενωθει μπαινει παλι η αγγελια: "Ζητουνται....."

Και οσο τα εβλεπα ολα αυτα μελαγχολουσα τοσο μα τοσο βαθια ρε αδερφια... Αγορια και κοριτσια τοσο ομορφα, σαν τα κρυα τα νερα, να ειναι εκει στο νερομυλο της εκμεταλλευσης για ενα βασικο μισθο της "γενιας των 700 ευρω".
Παιδια που εχουν πτυχια πανεπιστημιου ΟΛΟΙ τους, οι πιο πολλοι χωρις να εχουν καμια σχεση με το αντικειμενο (ποιος σπουδαζει πωλητης εξαλλου; ), με ονειρα, φιλοδοξιες -ΚΑΠΟΤΕ- για να καταληξουν να δουλεψουν εκει που βρηκαν.

Και ολα αυτα γιατι; Γιατι η μαμα και ο μπαμπας ειχαν λυσσαξει να παει το βλασταρι στο πανεπιστημιο "να γινει ανθρωπος". Μεγαλωμενοι ολοι μας με τα ονειρα που μας φορτωσε στις πλατες μια στερημενη γενια, ΟΛΟΙ στα πανεπιστημια, ΟΛΟΙ στα πτυχια, ΟΛΟΙ στην ανεργια, ΟΛΟΙ στην εκμεταλλευση...

Στο ταμειο μια πανεμορφη ξανθια κοπελιτσα μου χαμογελουσε ευγενικα και σκεφτομουν οτι υπο αλλες συνθηκες δεν θα γυριζε καν να με κοιταξει, αλλα τωρα μου μιλουσε στον πληθυντικο... Γιατι επρεπε.
Μια συμβαση ατυπη αλλα ουσιαστικη.

Και σκεφτομουν οτι αυτα τα παιδια θα επρεπε τωρα να ταξιδευουν τον κοσμο, να βλεπουν λαους και ζωες, να ανοιγουν τα μυαλα τους, να δουλευουν για να κανουν τη ΨΥΧΗ τους καλυτερη και οχι μονο και μονο για να βρουμε κατι...

Καποτε φιλοι παλιοι με το που τελειωναν τυχον σπουδες επαιρναν ενα τραινο και ενα σακιδιο στη πλατη και εφευγαν να δουν τον κοσμο. Και το θεωρουσαν απαραιτητη διαδικασια πριν μπουν στη μαχη της εργασιας...

Και το εκανα και εγω και δεν μετανοιωσα.... Και τωρα στεκομουν εκει με σφιγμενη καρδια να κοιταζω και να λυπαμαι.... Και αν εγω υπηρξα τυχερος που βρηκα μια δουλεια που μου επιτρεπει να ειμαι ημιαυτονομος, και παλι στο πισω μερος του μυαλου μου ειναι ενα κωλοπαιδο που περιμενει μια αφορμη μονο για να τα κανει ολα πουτ@ν@, να πουλησει μηχανες και υπαρχοντα και να εξαφανιστει στον χαρτη...

Και χαιρομαι για αυτο τον αλητη που ζει μεσα μου... Και λυπαμαι τοσο για ολα αυτα τα παιδια που θα μεγαλωσουν να γινουν ζωα αναισθητα χωρις ευαισθησιες και ονειρα σαν τα ζωα που τους εφτασαν εδω, Δευτερα πρωι....

:sad:

Band(age)it
21/01/2008, 10:25
:a10: :a23: :a10:
Απλα...

Cpt. Haddock
21/01/2008, 10:37
Νικ, αν και εν γένει τα πράγματα ειναι όπως τα περιγράφεις, η εκμετάλλευση ή η "εκμετάλλευση" πάντα υπήρχε και θα υπάρχει...

Άλλωστε ένα παλιο ρητό λέει "Ο Καπιταλισμός ειναι η εκμετάλλευση του ανθρώπου απο άνθρωπο, ο σοσιαλισμός είναι ακριβώς το αντίθετο" :rotflmao:

Τα πράγματα για τη "γενιά των 700 ευρώ" θα ήταν καλύτερα αν τα βλαστάρια μάθαιναν να δουλέυουν απο μικρά, σε παρττάιμ δουλειές όπως κάνουν σε ευρωπαϊκές χώρες, αν ήξεραν που πατάνε και τι αξίζουν αν δεν τους μπόλιαζε η κομπλεξική γενιά των γονιών τους με το "πτυχίο-επίστήμονας-δημόσιο-μην κουράζεσαι-αξίζεις για διευθυντής" και άλλα τέτοια όμορφα...

Εάν οι πολιτικοί μας (που είναι ο καθρέφτης μας στην τελική) δεν ήταν τόσο λαϊκιστές ώστε να φτιάχνουν πανεπιστήμια στην Ανω Πετρομαγούλα και να "ανωτατοποιούν" :a31: τα ΤΕΙ, όταν αυτά φτιάχτηκαν για να παράγουν μεσαία στελέχη...

Βάλε τα lifestyle που πουλιέται και που το πηθικίζει εύκολα ο κόσμος και το γλυκό δένει...

Βγάζουμε χιλιάδες γιατρούς, δικηγόρους, μηχανικούς, οικονομολόγους (sic), αλλα ζήτημα είναι αν το 20% όλων αυτών έχει ανοίξει πραγματικά ενα βιβλίο πλην των απαραιτητων της σχολής, εάν έχει πραγματικά μορφωθεί....

Άλλωστε λαός που δεν ταξιδεύει, ΔΕΝ μορφώνεται, μένει στο καβούκι του, στις εμμονές του και σε αυτά που του πασσάρουν για τον έξω κόσμο....

Και ταξίδια δεν νοούνται τα "Μαγευτικά Χριστούγεννα στη Βιέννη - 4 μέρες με το bourbourastravel" :rolleyes:

Gandalf dr685sm
21/01/2008, 10:48
τι να σχολιάσεις τώρα... με έχουν καλύψει και ο Ταξιδευτής και ο Cpt...

<βαθιά υπόκλιση>.

Gandalf

Stergios69
21/01/2008, 11:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Άλλωστε λαός που δεν ταξιδεύει, ΔΕΝ μορφώνεται, μένει στο καβούκι του, στις εμμονές του και σε αυτά που του πασσάρουν για τον έξω κόσμο....

Πολύ καλό αυτό... :wave2:

catmaster
21/01/2008, 11:04
εμένα δεν με κάλυψαν ... θέλω το Φραντς να κάνει log in και να χώσει το αντίστοιχο "κατηγορώ"
(πάνε και εκατόν δέκα χρόνια από τότε.. )

τι;;; έφυγε ο Φραντς ;; :sad:

airamhag
21/01/2008, 11:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής


Και χαιρομαι για αυτο τον αλητη που ζει μεσα μου...
:sad:

εδω ακριβως ειναι το θεμα νομιζω..
πως καποιοι ευτυχως χαιρονται που κρυβουν αυτον τον αλητη μεσα τους..

σε αντιθεση με καποιους που νοιωθουν
ενοχες γιατι αυτος ο αλητης τους κανει -ετι πιστευουν- να μην ειναι σε κατι τοσο καλοι οσο χρειαζεται ...οσο θελουν οι αλλοι..

πως το λεει η Βιταλη ?
"ειμαι εγω .......κ ο γιος μου το ανταλλακτικο...ειναι απο αριστο υλικο "


edit :beer: cpt.

stavrogin
21/01/2008, 12:55
Στο "τρενο της μεγαλης φυγης" του Κουροσαβα ο αληταρας πρωταγωνιστης καποια στιγμη ομολογει οτι μαγκια δεν ειναι να μπορεις να φευγεις να χτυπας κλπ κλπ.Μαγκια ειναι να μπορεις να κανεις τη δουλεια των 700.Κι αν εισαι θηριο να μπορεις να ηφιστασε στο σβερκο σου το λακε του αφεντικου.
Αν πρεπει να λυπομαστε καποιον ειναι αυτος που στην αναγκη δε μπορει να αντιδρασει.

Στα πεπερια μας αν ειναι αδικο ,οποιος δε συμφωνει ,ο δρομος της συγκρουσης και της επαναστασης ειναι ανοιχτος και τα σκυλια αμολυμενα.Τοτε η αντιδραση του ειναι οριοθετημενη και σεβαστη. Αν ομως ειμαστε στη βιομηχανια εκμεταλευσης τοτε τι μπορουμε να πουμε;Λογια του φραπε;

Λεει σ'αυτο το ταινιακι αν θυμαμε ,και κατι αλλο θαυμαστο δανεισμενο απο το σεξπηρ:
"Και το μεγαλητερο κτηνος μπορει να δειξει οικτο,αρα εγω δεν ειμαι κτηνος" ...Τι ειμαι; (αινιγμα)

Ασχετο αυτο το δευτερο...
:wave2:

stratosZX10
21/01/2008, 15:28
ολοι πεθαινουν καποια μερα, λιγοι ομως ζουν πραγματικα.....

doctor x
21/01/2008, 15:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrogin
Στο "τρενο της μεγαλης φυγης" του Κουροσαβα



Ασχετο αυτο το δευτερο...
:wave2:

κοντσαλοφσκι:beer:

EVI
21/01/2008, 15:36
τα πραγματα ειναι περιεργα.οταν πας με προυπηρεσια και σου λενε << εγω δινω το βασικο>> και λες οχι ευχαριστω σκασιλα τους μεγαλη..........γιατι υπαρχουν χιλιαδες πισω σου που θα κατσουν με τα 650 ευρω ενω αν κανεις δε το εκανε τα πραγματα θα ηταν διαφορετικα.
οταν παει 5 και κανονικα σχολας (γραφεια μιλαω) και το ξεχνας γιατι πρεπει να περιμενεις ποτε ο εργοδοτης σου θα σου πει να φυγεις (8-9 το βραδυ) χωρις να πληρωνεσε εξτρα οταν εσυ δουλευεις για 650 ευρω και καποιος αλλος στην πλατη σου βγαζει αντιστοιχα χιλιαδες ευρω ...........

οταν ολα εχουν κορεστει τι να κανεις? οταν θες να ανοιξεις δικο σου μαγαζι να πεις <<ξεφυγα απο το χαμαλικη των αλλονων και κανω τον χαμαλι για μενα>> και σου ζητανε 2000 ευρω ενοικιο για 50τμ καταστημα τι να κανεις? ολα ειναι μυλος

Cpt. Haddock
21/01/2008, 15:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από doctor x
κοντσαλοφσκι:beer:

ναι, λέω κι εγώ :look:

το ΡΑΝ (με "αλφα") ειναι του κουροσάβα :D

stavrogin
21/01/2008, 15:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από doctor x
κοντσαλοφσκι:beer:

Ευχαριστω για τη διορθωση.:winka:

stavrogin
21/01/2008, 16:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
τα πραγματα ειναι περιεργα.οταν πας με προυπηρεσια και σου λενε << εγω δινω το βασικο>> και λες οχι ευχαριστω σκασιλα τους μεγαλη..........γιατι υπαρχουν χιλιαδες πισω σου που θα κατσουν με τα 650 ευρω ενω αν κανεις δε το εκανε τα πραγματα θα ηταν διαφορετικα.
οταν παει 5 και κανονικα σχολας (γραφεια μιλαω) και το ξεχνας γιατι πρεπει να περιμενεις ποτε ο εργοδοτης σου θα σου πει να φυγεις (8-9 το βραδυ) χωρις να πληρωνεσε εξτρα οταν εσυ δουλευεις για 650 ευρω και καποιος αλλος στην πλατη σου βγαζει αντιστοιχα χιλιαδες ευρω ...........

οταν ολα εχουν κορεστει τι να κανεις? οταν θες να ανοιξεις δικο σου μαγαζι να πεις <<ξεφυγα απο το χαμαλικη των αλλονων και κανω τον χαμαλι για μενα>> και σου ζητανε 2000 ευρω ενοικιο για 50τμ καταστημα τι να κανεις? ολα ειναι μυλος

Για να παρει ενας ελευθερος επαγγελματιας 650 στο χερι πρεπει να εισπραξει
650+τεβε(πχ)+νοικι+ρευμα+τηλεφωνα+εξοπλισμο+αναλωσιμα+συ ντιρησεις+εφοριες

και για να δωσει σε ενα υπαλληλο 650+ικα ,προσθεστε τα στα αποπανω.Καμια εγγυηση δεν υπαρχει οτι μια στραβη δε θα του κλεισει το μαγαζι κι ετσι συμβαινει συχνα.
Ειναι ευκολο να ειμαστε δυσαρεστημενοι ,καμια αντιρηση οτι η κατασταση ειναι ζοφερη και για τους μεν και για τους δε.Το να ποναει ο υπαλληλος την επιχηρηση του αφεντικου του ειναι κατι που τον συμφερει και τον ιδιο.Το να νοιαζεται ο αφεντικος για την καλη οικονομικη κατασταση του υπαλληλου ειναι επισης κατι που συμφερει τον ιδιο. Αλησβερισι ειναι.

Αλλα υπαλληλος κι αφεντικο δεν ειναι ισα κι ομοια αναγκαστικα.Ολους τους νταλκαδες και τα ρισκα τους εχει το αφεντικο στο κεφαλι του.Ακομα κι η αποφαση να διωξεις καποιον γιατι δε μπορεις να τον πληρωσεις 'η γιατι ειναι τεμπελης ή τι αλλο για ορισμενους ειναι πραγματικη προκληση.Γιατι εκει εξω υπαρχουν και καλα παιδια.
Αυτα απο καποιον που χει χρεοκοπησει δις.ευτηχως χωρις να εχω την ευθηνη αλλων,ειτε υπαλληλων ειτε οικογενειας

tai
21/01/2008, 16:15
πόσοι απο όλους αυτούς-ες θα πούνε στο αφεντικό τους, "βρε αι γαμήσου που θα κάτσω για 650 ευρω μέχρι το βράδυ"???
πόσοι έχουν κατ'αρχάς γνωση των δικαιωμάτων τους, αλλά, ακόμα χειρότερα, πόσοι ξέρουν μέχρι τι και πόσα είναι υποχρεωμένοι να κάνουν-υποστούν για αυτά τα 650 ευρω?
πόσοι θα βάλουν την αξιοπρέπεια πάνω απο τον φραπέ του σκ?
πόσοι δεν θα σκύψουν λιιιγo ακόμα για να πάρουν το γαμημένο το prada που ταιριάζει με τα zvarofski? (όπως και αν γράφονται)
πόσοι τελικά θα σκεφτούν να δουλέψουν μέχρι να μάθουν, και να "ανέβουν", και όχι να περιμένουν να πλουτίσουν απο την πρώτη εβδομάδα?
πόσοι απο αυτούς δεν κοκορεύονται οτι ειναι "στελέχη" (δηλαδή εργάτες χωρίς ωράριο)

λίγοι

και αυτοί οι λίγοι θα γίνουν (οι περισσότεροι) αφεντικά των άλλων
θα 'λεγα στους πολλούς λοιπόν.


αμα σε λυπούνται, και δεν σ'αρέσει,άλλαξε.
αμα δεν κάνεις ουτε την προσπάθεια, δέν είσαι άξιος ούτε για λύπηση.
Αμα θες να ξεχωρίσεις, σήκωσε το κεφάλι ψηλά και διεκδίκησε.
θυσίασε (το γκλάμουρ, το αραλίκι, την φραπεδια) για να κατακτήσεις (την αξιοπρέπεια και την σωστή αμοιβή)
αν δεν ζητάς δεν σου δίνει κανένας

οπως μας θύμισε και ο καπτεν το σύστημα ειναι εκμετάλλευση ανθρώπου απο άνθρωπο, αν αποδεχθείς την εκμετάλλευση, μην κλαψουρίζεις μετά. Αν όχι θα υποστείς της συνέπειες αλλα δεν θα ντρέπεσαι τουλάχιστον, γι'αυτο που είσαι

viva revolution :a016:


















:lol: :lol:

tai
21/01/2008, 16:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από stavrogin

Αυτα απο καποιον που χει χρεοκοπησει δις
το δίς εξαμαρτείν ουκ ανδρός σοφου:a36:
:lol: :lol:

hidefnick
21/01/2008, 16:44
Συγνώμη που επεμβαίνω, αλλά η μάνα μου μου έμαθε ένα πράγμα "αν δεν σου αρέσει και έχεις τα @@ ψάξου και φύγε" Και μέχρι τώρα δεν μου έκατσε και άσχημα.

Τώρα βέβαια θα μου πείτε διάφορα, και θα σας απαντήσω ότι ο Θανασάκης ο υδραυλικός που είχα στα Ιλίσσια 27 χρονών έχτιζε το εξοχικό, χωρίς να είναι ακριβός. Αλλά έτρεχε από το πρωί μέχρι το βράδυ.

Επίσης θα σας απαντήσω ότι βολεύει, στην Ελλάδα, να μένεις με την μαμα και τον μπαμπά να σου μένουν τα 700 χαρτζιλίκι, και να κλαίγεσε για την κακούργα κοινωνία. Γιατί σε όλες τις άλλες χώρες του "δυτικού κόσμου", μετά τα 16-17-18 αν εξακολουθείς να μένεις με τους γονείς, πληρώνεις νοικί για το δωματιό σου.

Επίσης η αλυσίδα για την οποία φαντάζομαι ότι μιλάμε έχει υπαλλήλους πολλών χρόνων, ειδικά στο κεντρικό που ψωνίζω, το οποίο λέει ή ότι είναι ηλίθιοι ή ότι έχουν κάποιο λόγο και μένουν.

Οσο για το χαμόγελο της κοπελίτσας, σόρυ και πάλι, αλλά για αυτό την πληρώνουν. Αν ήθελαν κάποιον να διώχνει κόσμο θα έπερναν εμένα. Βέβαια στην χώρα που ζούμε, το να μας χαμογελάει κάποιος έχει καταντήσει επιλήψιμο, αλλά αυτό είναι μιά αλλη ιστορία παιδιά μου.

Οπως άλλη ιστορία, απολύτως σχετική, είναι και η τραγικά μικρή απορόφηση του Γ κοινοτικού πακέτου στήριξης.

el_hymador
21/01/2008, 17:30
H λιανικη πωληση ειναι απο τις χειροτερες θεσεις εργασιας.

Το ωραριο; σκατα
Ο μισθος; σκατα
Οι πελατες; αποσκατα

Εκανα πιτσιρικας αυτη την δουλεια για εναμιση χρονο και πραγματικα εφταναν στιγμες που ηθελα να τους πλακωσω ολους στο ξυλο (και εμενα μαζι)

Ειναι δουλεια για καποιον που ξεκιναει να βγει στην πιατσα και τιποτα αλλο.

Ειδικα σε γιγαντιαιες επιχειρησεις με αλυσιδες καταστηματων κτλ ειναι ΓΤΠ εντελως. Οι προϊσταμενοι ειναι πολυ απλο το πως προκυπτουν...ο ποιο αναισθητος, ρουφιανος και @ρχιδι υπαλληλος που δεχεται να τον γ@μ@νε για 700€ επι μακρον, επιλεγεται για προϊσταμενος, με χιλια ευρω και δικαιωμα εξουσιας...μαυρο φιδι που εφαγε τους υπολοιπους δηλαδη...

μακρυα...

Συμφωνω οτι πρεπει να παλεψεις και οτι δεν χαριζεται τιποτα πλεον, αλλα καλυτερα deliveρας παιδια...οχι μεσα σε αυτα τα κολοχανια.

η ακομα καλυτερα τεχνιτης...αν εισαι σοβαρος και οχι λαμογιο βγαζεις πολλααααα λεφτα. αρκει να μην τεμπελιαζεις.

Η αλλη μεγαλη παγιδα ειναι με τους ''chief supervisor admistrator assistand'' στα γραφεια...τουτεστιν παρε τον τιτλο, δουλευε σαν μ@λ@κ@ς για 750€ και χτυπα 12ωρα να γουσταρεις....αλλα εχεις τιτλο βρε αδερφε...εισαι κατι επιτελους!! ασχετα αν κουβαλας καφεδες και κανεις ολη την χαμαλοδουλεια των υπολοιπων.

Δουλειες υπαρχουν. Οι Αλβανοι βγαζουν πολυ περισσοτερα απο οσο βγαζουν οι περισσοτεροι σε αυτο το forum, επειδη δεν ντρεπονται να ειναι σοβατζηδες, ελαιοχρωματιστες και οικοδομοι.

Το ιδιο και οι γεωργοι (και ας κλαιγονται ολημερις πως δεν εχουν...)

Αλλα βλεπεις ο μ@λ@κ@ς ο Ελλην:

-παει και παιρνει δανειο και ανοιγει το πιο ασχετο μαγαζι στην πιο ασχετη γειτονια της πολης , μονο και μονο για να ειναι μαγαζατορας...και φυσικα στο 6μηνο πανω παιρνει τα @@ολων και μενει υπερ-χρεωμενος να κλαει για την κατασταση

-Δεχεται να τον εξευτελιζουν ολημερις και να παιρνει πενταροδεκαρες προκειμενου οταν τον ρωτανε "τι δουλεια κανεις;" να μην ντρεπεται να απαντησει...Trendy να ναι και οτι να ναι...

-Και επισης ΑΠΑΙΤΕΙ να κανει μια δουλεια που να ειναι πενθημερη, με ενα μηνα διακοπες, 15 λεπτα το πολυ απο το σπιτι του, να αναριχηθει μεσα σε εξι μηνες στην ιεραρχια (αφου το αξιζει αλλωστε...), να μην δουλευει υπερωριες, να μην τον πρηζουν και πολυ και παραλληλα να μην βαριεται...

Αν ξεφυγεις λιγο απο τα στερεοτυπα της καρριερας και του life style που επιβαλλει χλιδες, την ακρη θα την βρεις! Αργα η γρηγορα δεν εχει σημασια. Σημασια εχει να κανεις -αν εχεις την δυνατοτητα βεβαια- κατι που σου αρεσει καπως και να εισαι σοβαρος στην δουλεια σου.
Λεφτα με το τσουβαλι μπορει να μην βγλαλεις, αλλα δεν θα ξυπνας καθε πρωϊ σιχτιροντας τους παντες και περισσοτερο απο ολους τον εαυτο σου.


υ.γ. Πιτσιρικια 18 - 20 ειναι πρακτικα αδυνατο να φυγουν απο το σπιτι με τους μισθους που παιζουν...επειδη αναφερθηκε πιο πανω το λεω. Και δεν ειναι θεμα του οτι θα στερηθουν τους καφεδες και το clubbing...ειναι θεμα επιβιωσης. Παρτε εσεις 700€ και πληρωστε ρευμα-νερο-τηλεφωνο-ενοικιο και φαγητο για εναν μηνα...δεν νομιζω να υπαρχει η να υπηρξε 18αρης που να ειχε την δυνατοτητα και να μην την εκανε απο το σπιτι.

H.A.Balafoutre
21/01/2008, 18:27
Ο stavrogin & o tai τα λένε καλά.

Αν και οι επαναστάσεις πέθαναν....διότι και στην αμερική και στην Ελλάδα αλλά κι όπου αλλού οι επαναστάτες έχουν πλέον τα καλύτερα πόστα....αυτά που είναι αναγκαίο να εκμεταλλευτούν τους υπολοίπους........άρα.......καλά κάνουν και δουλεύουν τα παιδιά αφού επαναστάτες δεν πρόκειται να γίνουν...ας ξεκινήσουν νωρίς κι από χαμηλά.

Απλώς αυτή τη μοιρολατρεία και τη μιζέρια για ανθρώπους που έχουν αξιώσει για τον εαυτό τους και τη ζωή τους την ανώτερη μόρφωση και μετά τελεία (.).....μέχρι εκεί......τη θεωρώ αδικαιολόγητη.

Και στην τελική τις συλλογικές συμβάσεις δεν τις καταστρατηγούν οι εργοδότες, αλλά οι εργαζόμενοι.

Διότι δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα στις συναλλαγές, με τις τράπεζες.

Ενώ οι εργαζόμενοι υποτίθεται πάλεψαν για τα δικά τους στοιχειώδη δικαιώματα.