PDA

View Full Version : Λαμπα στο Sv



tolistrk
21/01/2008, 12:02
Το τραγούδι τι Μ@λακας ήμουν το ξέρεται?
Ε το αφιερωμένο αποκλειστηκά σε μένα. :bigcry:

Πήρα ένα Kit HID Xenon για το SV με λάμπα Η4,
και εκει που παλευα να το βαλω φτάνω στο σημειο που
αφαιρεσα την παλια λάμπα απο το φαναρι και παω να βάλω την καινουρια. Αμ δέ!

Δεν εμπαινε εντελως μεσα επιδει η Η4 xenon λαμπα ειχε
μεγαλυτερη βασει απο την μαμα λαμπα.

Αφου δεν μπορουσα να βγαλω ακρη πάω σε ένα γνωστό μου ηλεκτρολογο να το δει ένα πιο έμπειρο ματι.

Τελικα μετα απο λιγη ώρα το προβλημα εντιπιστηκε. :mad:

Η μαμά λάμπες απο tο SV γράφανε στην βάση τους Η1. :confused:

Πως είχα πάντα την εντύπωση ότι το SV φορουσε Η4, δεν ξερω. Τελικά έδω είναι που κολάει το παλιό καλο ρητό << ΔΕΝ ΗΞΕΡΕΣ ΔΕΝ ΡΩΤΑΣΓΕΣ?>>

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ :wave2:

gcrook
21/01/2008, 22:49
Τι μοντελο SV;
Αν εχεις το καρμπυρατερατο εχει μια Η4 και μια Η7.
Απαραδεκτο setup,αλλα ετσι εισηχθη σε Ευρωπη και Αμερικη,και μονο οι Αγγλοι και οι Αυστραλοι εμαθαν τι σημαινει φωτα στο SV με φαναρια με 2 λαμπες Η4.


edit Μαλλον το καρμπυρατερατο εχεις τωρα προσεξα το αβαταρ σου.
Βασικα Η4 δεν μπορω να καταλαβω γιατι πηρες.Αυτη στο μηχανακι σου χρησιμευει για μεγαλη σκαλα μονο,και απο την αλλη η Η7 που δινει μεσαια σκαλα και μονο στελνει το φως μεσα απο ενα κατοπτρο η πως αλλιως λεγεται αυτη η παπαρδελα,κιαι δεν φωτιζει και καλα.

Απο τα λιγα πραγματα που εχω συγκρατησει για Xenon εδω μεσα ειναι οτι δινουν μονο μια σκαλα,εκτος και αν υπαρχει ειδικο setup με δυο λαμπες η με μια ειδικη.Βεβαια ολα ειναι δουλεια ηλεκτρολογου γιατι εχει ιστορια το πραμα,και απο την αλλη λες οτι δεν ταιριαζει.

Και θελω να καταληξω στο οτι καλυτερα να την πουλησεις και να κοιταξεις αν εχεις την δυνατοτητα να βρεις μεταχειρισμενα φαναρια Αγγλικου τυπου.Ειναι πολυ καλοφτιαγμενα και φωτιζουν καταπληκτικα.

Υ.Γ Μπας και πουλας το κιτ αν δεν σου κανει να δοκιμασω μηπως το ταιριαξω στο δικο μου;:lol:

tolistrk
22/01/2008, 12:53
Ναι το καρμπυρατερατο εχω, νομιζα πως η μεσαια σκαλα εχει την Η4 λαμπα, γι'αυτο την αγορασα.

Η λαμπα που εχει στην μεσαια σκαλα ομως ειναι Η1 :confused:
Το πιο πιθανω ειναι ο προηγουμενος ιδιοκτητης οταν
αλλαξε την Η7 μαμα λαμπα να εβαλε την Η1. :confused:
Οπως μου ειπε και φιλος μου ο Google η Η1 & Η7 ειναι
σχεδον ιδιες.

Οποτε ξαναπαρηγγειλα μια Η1 (παλι αφραγκος εμεινα) :sad: και περιμενο να'ρθει η σημερα η αυριο.

Τα ειδα τα δικα σου φαναρια σε προηγουμενο ποστ,
η μεσαια σκαλα δεν εχει πλεον αυτο το "κατοπτρο" αλλα
ειναι περιπου σαν το φαναρι της μεγαλης σκαλας. Ομως
αν και γι'αυτο που θα πω δεν ειμαι σιγουρος, το "κατοπτρο"που εχει στην μεσαια σκαλα τωρα ειναι καλυτερο για xenon φωτα, για το λογο οτι δεν σκορπαει το φως σε ολες τις κατευθυνσεις, αλλα το κατευθυνει
πιο ομοιομορφα ωστε να μην στραβωνει και τους αλλους οδηγους. Επαναλαμβανω οτι για αυτο το τελευταιο που εγγραψα δεν ειμαι σιγουρος, αν καποιος αλλος ξερει καλυτερα ας με διορθοσει :blush:

gcrook
22/01/2008, 22:46
Μπορει να εχεις δικιο και για το θεμα της λαμπας και να ειναι Η1 οντως.
Παντως απο κατασκευη δεν φωτιζει σωστα,και σε πληροφορω οτι στραβωνει και παραστραβωνει,ρωτα οσους εχουν παει βολτα μαζι μου με τα συγκεκριμενα φαναρια.

Ο τρουπερ την Κυριακη στην βολτα να φανταστεις που εγινε μερα εκατσε μπροστα μου,και οταν καναμε σταση με ρωτησε αν ειχα φτιαξει τα φωτα μου,γιατι στις προηγουμενες βολτες φορουσα τα φαναρια τα μαμισια!

Ενιγουει για να μην ξεφυγουμε εντελως,δεν νομιζω οτι με Ξενον σε αυτα τα φαναρια θα δεις διαφορα,αυτο το κατοπτρο στελνει μια δεσμη φωτος πολυ στενη,και συν τοις αλλοις θα πρεπει να ρυθμισεις πολυ καλα τα φαναρια σου σε υψος.

Εγω για παραδειγμα που αλλαξα αναρτησεις και σηκωσα το μηχανακι απο το μοχλικο,ειχα αφησει τα φαναρια χαμηλα.
Επισης η δεσμη κοιταει λοξα δεξια και καλα για να μην στραβωνει τους απεναντι.
Οταν πλαγιαζα για αριστερη στροφη βραδυ σε καμια επαρχια ηταν σαν να μην ειχα φωτα και στην εθνικη οι μπροστα νομιζαν οτι τους εκανα σινιαλο με το παπαρδελι που ειχα για κατοπτρο!!:bigcry:

tolistrk
23/01/2008, 01:58
Οντως τι ειναι αυτο πραμα οταν στριβουμε ιδιεταιρα οπως ειπες αριστερα, βλεπω μονο 4 -5 μετρα και απο κει και περα πισα σκοταδι και καμια φορα εχεις bonus λακουβα εκπληξη1:bigcry:

Οσο τωρα για το xenon ιδωμεν :eyepop:
Οταν θα'ρθει η λαμπα και την εγκαταστησω επιτυχως
τοτε θα λαμψη η αληθεια :lol:

Θα ποσταρω και φωτο.

gcrook
23/01/2008, 02:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από tolistrk
Οντως τι ειναι αυτο πραμα οταν στριβουμε ιδιεταιρα οπως ειπες αριστερα, βλεπω μονο 4 -5 μετρα και απο κει και περα πισα σκοταδι και καμια φορα εχεις bonus λακουβα εκπληξη1:bigcry:



Ειναι το γνωστο τριπτυχο στα καρμπυρατερατα που εισηχθησαν σε Ευρωπη και Αμερικη, κακορυθμισμενα φωτα/μπροστινο που βυθιζεται σα μη πω τι/σκατενιο φαναρι με μηδενικη διασπορα φωτος, και σου'κανε ενα μαλλι......:a53: :a53: :a53: :a53:

tolistrk
23/01/2008, 02:26
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Πεταχτηκε το μαλι πανω απο το κρανος?

:eyepop:

gcrook
23/01/2008, 02:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από tolistrk
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Πεταχτηκε το μαλι πανω απο το κρανος?

:eyepop:

Αμε και δεν περισσευει κιολας....

tolistrk
23/01/2008, 09:34
:lol: :lol: :lol:

Μια απο τα ιδια και εχω :sad:

diktiomenos
28/02/2008, 01:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Τι μοντελο SV;
Αν εχεις το καρμπυρατερατο εχει μια Η4 και μια Η7.
Απαραδεκτο setup,αλλα ετσι εισηχθη σε Ευρωπη και Αμερικη,και μονο οι Αγγλοι και οι Αυστραλοι εμαθαν τι σημαινει φωτα στο SV με φαναρια με 2 λαμπες Η4.


edit Μαλλον το καρμπυρατερατο εχεις τωρα προσεξα το αβαταρ σου.
Βασικα Η4 δεν μπορω να καταλαβω γιατι πηρες.Αυτη στο μηχανακι σου χρησιμευει για μεγαλη σκαλα μονο,και απο την αλλη η Η7 που δινει μεσαια σκαλα και μονο στελνει το φως μεσα απο ενα κατοπτρο η πως αλλιως λεγεται αυτη η παπαρδελα,κιαι δεν φωτιζει και καλα.


Στο SV_curvey_Fiche.pdf δείχνει την ίδια λάμπα και στoυς 2 προβολείς, το ίδιο όμως δείχνει και το αμερικάνικο alpha-sports (http://www.alpha-sports.com/suzuki_parts.htm)! :confused:

Πώς δουλεύουν; Δηλαδή ποιά μπαίνει αριστερά και ποια δεξιά; Στην μικρή σκάλα ανάβει η Η7 και στη μεγάλη μόνο η Η4 ή και οι δύο ταυτόχρονα;

tolistrk
01/03/2008, 17:37
Φιλε τωρα θα σε μπερδεψω,
αλλα τι να κανουμε ετσι ειναι η ζωη.
:confused:

Στο δικο μου SV 650 s μονδελο
2002 η 2001 η 2000 η 1999
που το πηρα ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟ εισαγωγης
απο germany εχει στην μεσαια σκαλα Η1
και στην μεγαλη η Η1 η Η7,
παντως Η4 με τιποτα.



τελικα το HID xenon εγκατασταθηκε επιτυχως με
Η1 λαμπα στην μεσαια σκαλα.

:a54: :a54: :a54:

Θα ποσταρω και photos συντομα.

gcrook
01/03/2008, 19:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από tolistrk
Φιλε τωρα θα σε μπερδεψω,
αλλα τι να κανουμε ετσι ειναι η ζωη.
:confused:



Φιλε ενδεχεται να εχεις απολυτο δικιο και εκεινο το Η4 που νομιζα οτι εβλεπα να ηταν Η1...
Να πεις οτι πινω κιολας....:sad:

:wave2:

tolistrk
01/03/2008, 22:56
Η1 ειναι 1000% ,Εγω επαθα και εμαθα.
Τουλαχιστον δε θα την πατησει αλλο μελο του φορουμ.
Αλλωστε αυτο ειναι και ενα απο τα καλα του φορουμ.
:beer: :beer: :beer:


Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook

Να πεις οτι πινω κιολας....:sad:

:wave2:

Αληθεια δεν πινεις τιποτα!:confused:

Πως ειχα την εντυπωσει καθε φορα που διαβαζα
δικο σου ποστ οτι εισαι κομματια,δεν μπορω
να το καταλαβω.








































:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: