PDA

View Full Version : (Αντι)ψυκτικό υγρό



Prince-Garbage
22/01/2008, 09:45
Καλημέρα σας,

Κατά τη διάρκεια ορισμένων εργασιών συντήρησης τις οποίες εκπόνησα το Σ/Κ στο μηχανάκι μου, ανακάλυψα ότι η στάθμη του υγρού στο δοχείο υπερχείλισης έχει πέσει κάτω από το minimum. Το γιατί ελπίζω να το ανακαλύψω διαβάζοντας αυτό (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=48958&highlight=%F5%E3%F1%EF). Αν όχι επανέρχομαι.

Η ερώτηση που θέλω να κάνω είναι η εξής: Το υγρό που υπάρχει στο ψυγείο είναι πράσινο. Εγώ έχω ένα μπουκάλι μπλε (το έιχα αγοράσει για το αμάξι). Πειράζει να συμπληρώσω από αυτό, με δεδομένο το επερχόμενο service σε λιγότερο από 1000 χλμ, όπου θα αντικατασταθεί το υπάρχον υγρό?

Επίσης, θα ήθελα να μάθω αν υπάρχουν διαφορές ανάμεσα στα υγρά αυτά (βάσει χρώματος ή κάποιου άλλου χαρακτηριστικού) και τέλος αν παθαίνει κάτι το υγρό αυτό (δηλαδή αν θέλει πέταμα) αν το μπουκάλι έχει ανοιχτεί εδώ και 6 μήνες (ή και περισσότερο).

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

:wave2:

MikeG
22/01/2008, 09:49
Πειράζει!!
Τα υγρά που βάζουμε πρέπει να είναι το ίδιο χρώμα μιας & το κάθε υγρό έχει διαφορετική αντιπτηκτική, αν το είπα σωστά, ικανότητα. Πάνω όλα γράφουν κάποιους βαθμούς κελσίου. Άλλα ξεκινάνε από πιο χαμηλά, είναι δηλαδή πιο πηχτά.
Επίσης επάνω γράφουν & τη δοσολογία, γιατί το αραιώνουμε με αποιονισμένο νερό.
Οπότε ή τα αδειάζεις όλα τα υγρά σου & βάζεις από αυτό, προσέχοντας όμως να έχει ελάχιστο γύρω στο -15 ή πας & παίρνεις το ίδιο χρώμα, το αραιώνεις & συμπληρώνεις:winka:

:wave2:

Cpt. Haddock
22/01/2008, 10:12
Μικε, πτητική ιδιότητα πάντως έχει η βενζίνη και άλλα συναφή υγρά :D

οπότε καταλαβαίνεις τι θα πάθει ο παππούς μόλις το δει (ευτυχώς που έφυγες απο Θεσσαλονίκη :lol: )

sniper
22/01/2008, 10:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Μικε, πτητική ιδιότητα πάντως έχει η βενζίνη και άλλα συναφή υγρά :D

οπότε καταλαβαίνεις τι θα πάθει ο παππούς μόλις το δει (ευτυχώς που έφυγες απο Θεσσαλονίκη :lol: )


Όλα τα υγρά την έχουν..... άλλα περισσότερο κι άλλα λιγότερο.... :winka: :D