PDA

View Full Version : Δικηγόρος κατά του ραντάρ της Τροχαίας



Cpt. Haddock
22/01/2008, 11:07
Δικηγόρος κατά του ραντάρ της Τροχαίας
21/01/2008

Στο Συμβούλιο της Επικρατείας προσέφυγε δικηγόρος των Αθηνών, ζητώντας να ακυρωθεί το πρόστιμο, η αφαίρεση της άδειας οδήγησης και η επιβολή βαθμών ποινής στο point system που του επιβλήθηκαν, όταν ραντάρ της Τροχαίας που ήταν τοποθετημένο σε αυτοκίνητο της Ελληνικής Αστυνομίας, κατέγραψε ότι έτρεχε με 180 χλμ. στην Αττική Οδό.

Όπως αναφέρει ο δικηγόρος, η παράβαση του ορίου ταχύτητας καταγράφηκε από την Τροχαία στις 3.9.2007 αλλά εκδόθηκε στον ίδιο στις 8.11.2007, δύο μήνες αργότερα.

Ο δικηγόρος υποστηρίζει ότι η βεβαίωση της παραβίασης του ορίου ταχύτητας από τη Τροχαία χωρίς να τον σταματήσει την ώρα που το ραντάρ καταγράφει την υπέρβαση του ορίου ταχύτητας, είναι αντισυνταγματική και αντίθετη στη Σύμβαση Δικαιωμάτων του Ανθρώπου.

Επιπλέον, υποστηρίζει ότι η καταγραφή με ραντάρ της υπέρβασης του ορίου ταχύτητας εν αγνοία του οδηγού και η επιβολή των σχετικών διοικητικών προστίμων, δύο και πλέον μήνες από την ημέρα του συμβάντος, στερεί από τον οδηγό το δικαίωμα της ανταπόδειξης, ενώ παραβιάζει το άρθρο 20 του Συντάγματος που προβλέπει την ακρόαση του πολίτη πριν την επιβολή κυρώσεως.

Πηγή: http://www.skai.gr/master_story.php?id=71699


:look: :look:

makis206
22/01/2008, 11:12
Α μέχρι τότε δεν ήξερε τι συνέβαινε για να πάει να κάνει τα παράπονά του...:lol:

Δίκοπο μαχαίρι, που πα'ρε καραμήτρο με 180χλμ απ'τη μια αλλά βλέπω κι ένα δίκιο σ'αυτό το σύστημα που πάει να πολεμήσει..:a05:


:lol: :evil:

H.A.Balafoutre
22/01/2008, 11:13
Αρκεί να γράφουν τέτοιους και μετά να δεις πως επιτρέποντε όλες οι ταχύτητες παντού....απλώς στατιστικα είναι δύσκολο οπότε και η τροχαία κάνει παιχνίδι.......κι αφου δεν υπάρχει περίπτωση αυτοί να πληρώσουν δημιουργούν και δεδικασμένα προς όφελος των υπολοίπων......καμιά φορά η κοινωνία δεν είναι τόσο άτιμη.....:lol:

road spirit
22/01/2008, 11:17
καλό!!

υπάρχουν και άλλοι τρόποι που έχουν δοκιμασθεί σε δικαστήριο με επιτυχία, δεν θυμάμαι αν έχουν αναφερθεί στο παρελθόν σε άλλα θρεντ...

πχ η αμφισβήτηση της μέτρησης απο το ρανταρ (επικαλούμενοι την μη διακρίβωση/καλιμπράρισμα του οργάνου και άρα το πιθανό σφάλμα) κλπ κλπ ...

BUSA MAKIS
22/01/2008, 11:25
Έχει και κάποιο δίκιο ο άνθρωπος.
Μετά από 2 μήνες θυμηθήκανε να το στείλουνε την παράβαση;;;;;;
Που να θυμάσαι;;;;

Δεν θα μπορούσε ο κάθε αστυνομικός να κάθετε στο περιπολικό του απλά να σημειώνει αριθμούς πινακίδων και δίπλα μια ταχύτητα Α και μετά απλά να στέλνει τα ραβασάκια στον κόσμο χωρίς να έχει κάνει πραγματική μέτρηση;;;;

Αντε να αποδείξης ότι δεν έτρεχες.

Lazio
22/01/2008, 12:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
καλό!!

υπάρχουν και άλλοι τρόποι που έχουν δοκιμασθεί σε δικαστήριο με επιτυχία, δεν θυμάμαι αν έχουν αναφερθεί στο παρελθόν σε άλλα θρεντ...

πχ η αμφισβήτηση της μέτρησης απο το ρανταρ (επικαλούμενοι την μη διακρίβωση/καλιμπράρισμα του οργάνου και άρα το πιθανό σφάλμα) κλπ κλπ ...





Οσο και καλιμπραρισμα να θελει ειναι πολλα τα 180 χλμ στην Αττικη οδο ρε παιδια :lol: :lol:

GIXXERAKIAS
22/01/2008, 13:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lazio
Οσο και καλιμπραρισμα να θελει ειναι πολλα τα 180 χλμ στην Αττικη οδο ρε παιδια :lol: :lol: Βασικα για ενα τετοιο δρομο ειναι πολυ καλα αυτα τα χιλιομετρα..:D
Ασχετως τα γελοια ορια που εχουν βαλει.:winka:

Tpap
22/01/2008, 15:02
Εκκρεμει και σε μενα μια φωτο στην ευθεια της κατερινης με 219,7χλμ/ωρα με αμαξι....
ειδωμεν.

και φιλε με φωναξαν στο τμημα μου δειξαν την φωτο, και το αμαξι ειναι σαν --πραγματικα-- ακινητο..

devil's animal
22/01/2008, 15:03
θελετε να πω την γνωμη μου για τους μπατσους???:rolleyes:

























































































το φανταστηκα!
:rotflmao:

sergiosm
22/01/2008, 15:21
Σύμφωνα με τον ΚΟΚ, βασική προϋπόθεση για τη χρήση ραντάρ είναι να υπάρχει σχετική προειδοποίηση.
Αν θυμάμαι καλά στην Αττική Οδό υπάρχει τέτοια προειδοποίηση ...


Από κει και πέρα, το μόνο που θα πω είναι το εξής:
ΜΗΝ ΧΑΙΡΕΣΤΕ γιατί το μόνο που έκανε ο τύπος ήταν να προσφύγει στο Δικαστήριο ...

απο το σημείο αυτό μέχρι να δικαιωθεί (αν δικαιωθεί, που πολύ αμφιβάλλω - εκτός και αν δεν υπήρχε προειδοποιητική πινακίδα) μεσολαβεί το ... χάος ...

:wave2:

tifoefs
22/01/2008, 15:50
Να κερδισει ! Να κερδισει !!

Τερμα πια να σε γραφουν χωρις να σε ρωτανε !!

:beer: :beer: :beer: :beer:

costas81
22/01/2008, 16:02
όπως μας συμφέρει τα θέλουμε πάντα!


:rolleyes:

irinia
22/01/2008, 16:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Εκκρεμει και σε μενα μια φωτο στην ευθεια της κατερινης με 219,7χλμ/ωρα με αμαξι....
ειδωμεν.

και φιλε με φωναξαν στο τμημα μου δειξαν την φωτο, και το αμαξι ειναι σαν --πραγματικα-- ακινητο..

Έχεις σίγουρα αμαξάρα ρε αλήτη,για να σου γράψει το ραντάρ 220
πραγματικά,το κοντερ σου θα χτύπαγε 240.

Και μένα έτσι μου την έφεραν με 170.
Πάτησα το φρένο, κάτι κατάλαβα ,απέναντι ήταν ο πούστης με ανοιχτό καπώ
για να κρύβει τον τρίποδα με την κάμερα.
Μέχρι να καταλάβω τι έγινε,από τα 200βάλε ,την έφαγα.

Το κόλπο μετά δεν το ήξερα.
Με φωνάξαν και μένα για αναγνώριση και για να υπογράψω ότι είμαι εγώ.
Αφού πρώτα βέβαια με ρώτησαν ευγενικά αν ήμουν εγώ στο αμάξι.

ΔΕΝ ΤΟ ΗΞΕΡΑ ΤΟ ΚΟΛΠΟ.
Βέβαια θέλει πολύ θράσος, να ψευδομαρτυρήσεις με ότι αυτό συνεπάγεται.
Κάποιος δήλωσε ότι το αμάξι το οδηγούσε φίλος κάτοικος εξωτερικού
δίνοντας ένα ψεύτικο όνομα και μια πραγματική διεύθυνση εξωτερικού στις
Η.Π.Α.
Και όμως τη γλύτωσε.
Διότι ο νόμος περί προσωπικών δεδομένων απαγορεύει τη φωτογράφιση
από μπροστά.

ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΔΕ ΘΑ ΤΟ ΤΟΛΜΟΥΣΑ ΠΟΤΕ.

Η νομοθεσία για τα αντιραντάρ είναι πλέον πολύ σκληρή.
Μέχρι κατάσχεση του οχήματος.
Δεν έχουμε και πολλές λύσεις.
130 είναι το όριο,μέχρι τα 150 πολύ μικρό το πρόστιμο.
Από κει και πάνω ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ ΤΟ ΡΙΣΚΟ,όσο και να μας αρέσει η ταχύτητα.

Βέβαια κάθε φορά που τρέχω το μόνο που φοβάμαι είναι μήπως το δικό μου
πάθος και η τρέλλα γίνουν αιτία να πάθει κάποιος κακό.

Γιαυτό με το αυτοκίνητο ,το έκοψα σχεδόν και ξεχαρμανιάζω με το μηχανάκι

Τα 220 είναι πολλά με το νέο νόμο,θα πας για κανά 6μηνο αφαίρεση
διπλώματος,+ το πρόστιμο 1000??


:wave2:

Fireball400
24/01/2008, 18:17
Δεν φταίνε τα ρανταρ!Οι πινακίδες φταίνει με τους αριθμούς κυκλοφορίας:lol:

Fireball400
24/01/2008, 18:18
Επίσης εύχομαι στον δικηγόρο(του διαβόλου;:evil: )καλή επιτυχία:a10:

doctor x
24/01/2008, 18:32
αυτα περι δεδικασμενου ξεχαστε τα .δεν ειμαστε αμερικη.τιποτα δε θ αλλαξει.απλα δεν καταλαβατε την ανισοτητα του συστηματος.καθε δικηγορος δεν ξοδευει χρονο,χρημα,ετσι κι αλλιως εκει στα δικαστηρια γυριζει.εκμεταλλευομενος κενα του συστηματος πιθανως να τη γλιτωσει.αν καποιος το κυνηγησει οπως αυτος το πολυ πολυ να χασει και καποια λεφτα (περα του χρονου)σε....δικηγορους που ξερετε πως θα τα χρησιμοποιησουν...










θ αγορασουν πιο γρηγορα αυτοκινητα!!!




(απλοικο αλλα οχι μακρυα απο την πραγματικοτητα)
και θα την πληρωνουν μονο καποιοι για......πινακιδες!:bigcry:

Tpap
24/01/2008, 20:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Terens
Έχεις σίγουρα αμαξάρα ρε αλήτη,για να σου γράψει το ραντάρ 220..........

........Τα 220 είναι πολλά με το νέο νόμο,θα πας για κανά 6μηνο αφαίρεση
διπλώματος,+ το πρόστιμο 1000??:wave2:

οχι δεν ειναι αμαξαρα,φιλε...ειναι και 38 ετων..!
πιο μεγαλο κ απο μενα.

Για 6 μηνες αφαιρεση μου ειπαν, ασχετα απο το προστιμο που θα βγει απο το δικαστηριο.
Αλλα υπαρχει λυση και για την αφαιρεση.
Εχω δηλωσει ηδη απωλεια. κ βγαζω καινουργιο.

irinia
24/01/2008, 21:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
οχι δεν ειναι αμαξαρα,φιλε...ειναι και 38 ετων..!
πιο μεγαλο κ απο μενα.

Για 6 μηνες αφαιρεση μου ειπαν, ασχετα απο το προστιμο που θα βγει απο το δικαστηριο.
Αλλα υπαρχει λυση και για την αφαιρεση.
Εχω δηλωσει ηδη απωλεια. κ βγαζω καινουργιο.


Κοίτα ρε τι μαθαίνεις μέσα στο μοτό.
ΣΚΕΤΗ ΔΙΑΦΘΟΡΑ ΕΙΝΑΙ.

38 χρονών ??
Μήπως ήταν χαλασμένο το ραντάρ ??:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


:wave2:

Tpap
24/01/2008, 21:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Terens
38 χρονών ??
Μήπως ήταν χαλασμένο το ραντάρ ??:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
:wave2:

οχι, απλα δοκιμαζα τις νεες εξατμισεις.


118211

irinia
24/01/2008, 21:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
οχι, απλα δοκιμαζα τις νεες εξατμισεις.


Βενζινάδικο έχεις ??




:wave2:

Tpap
24/01/2008, 21:54
το rx8 του κολλητου μου καιει πολυ περισσοτερο...:D
πιστεψε με.

BUSA MAKIS
25/01/2008, 10:05
Ως το 1992 ζούσα στην Γερμανία.

Έχω πληρώσει για υπερβαση ταχύτητας κι εγώ από στημένα ρανταρ.

Η κλιση σου έρχετε μετά από καμιά βδομάδα με αντίγραφο της φωτογραφίας τραβηγμένη από μπροστά όπου φαίνετε η πινακίδα και ο οδηγός του αυτοκινήτου.

Έτσι δεν την γλυτώνεις με τίποτα. Δεν υπάρχει θέμα ποιός οδηγούσε το αυτοκίνητο.

Τώρα να τραβήξουν με ρανταρ το αυτοκίνητό μου από πίσω κάποια στιγμή που δεν ξέρω κι εγώ ποιός μπορεί να το οδηγούσε και να μου στείλουν μια κλίση π.χ. 300 ευρώ και χωρίς να μου δείχνουν ποιός το οδηγούσε δεν το βρίσκω λογικό.

Το αυτοκίνητο το χρησιμοποιούν 4 μέλη τις οικογενείας. Που να θυμάμαι μετά από 4 μήνες ποιος το οδηγούσε την συγκεκριμένη χρονική στιγμή;;;;;;

Tpap
25/01/2008, 11:09
Εδω φωτογραφιζονται απο λοξα πισω παντα.
Η φιλη μας (αρχη προσωπικων δεδομενων) απαγορευει φωτο που να διακρινεται οδηγος/συνοδηγος.

Κ εξ' οσων γνωριζω αν διακρινονται χαρ/κα οδηγου/συνοδηγου η υποθεση μπορει κ να ΜΗΝ εκδικαστει.
Για να σε προστατευει οταν γυριζεις σφαιρα με το παρανομο πιπινι μετα απο τρελο διημερο.

irinia
25/01/2008, 23:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από BUSA MAKIS
Ως το 1992 ζούσα στην Γερμανία.

Έχω πληρώσει για υπερβαση ταχύτητας κι εγώ από στημένα ρανταρ.

Η κλιση σου έρχετε μετά από καμιά βδομάδα με αντίγραφο της φωτογραφίας τραβηγμένη από μπροστά όπου φαίνετε η πινακίδα και ο οδηγός του αυτοκινήτου.

Έτσι δεν την γλυτώνεις με τίποτα. Δεν υπάρχει θέμα ποιός οδηγούσε το αυτοκίνητο.

Τώρα να τραβήξουν με ρανταρ το αυτοκίνητό μου από πίσω κάποια στιγμή που δεν ξέρω κι εγώ ποιός μπορεί να το οδηγούσε και να μου στείλουν μια κλίση π.χ. 300 ευρώ και χωρίς να μου δείχνουν ποιός το οδηγούσε δεν το βρίσκω λογικό.

Το αυτοκίνητο το χρησιμοποιούν 4 μέλη τις οικογενείας. Που να θυμάμαι μετά από 4 μήνες ποιος το οδηγούσε την συγκεκριμένη χρονική στιγμή;;;;;;

E της Γερμανίας ένα κάτι από παλιά της έχει μείνει.


:wave2: