PDA

View Full Version : Kle 500 ΔΕΝ ΤΑ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ ΜΕ ΤΟ ΚΡΥΟ



GP_GEORGE
22/01/2008, 14:58
Γεια σας ,εχω ενα kle 500 του 93 με 55000 χλμ,το προβλημα του εδω και 2-3 χρονια?μολις ο καιρος γυρισει στο κρυο με το που θα πατησω την μιζα παιρνω τα μπουζι στο χερι,βραχυκυκλωνει το ενα η και τα δυο.μολις τα αλλαξω ολα οκ μεχρι την επομενη κρυα νυχτα...
ελεος τι να κανω?καμια προταση εκτος απο αλλαγη μοτο?(την λατρευω την ατιμη!!)

Vstrommer71
22/01/2008, 15:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από GP_GEORGE
Γεια σας ,εχω ενα kle 500 του 93 με 55000 χλμ,το προβλημα του εδω και 2-3 χρονια?μολις ο καιρος γυρισει στο κρυο με το που θα πατησω την μιζα παιρνω τα μπουζι στο χερι,βραχυκυκλωνει το ενα η και τα δυο.μολις τα αλλαξω ολα οκ μεχρι την επομενη κρυα νυχτα...
ελεος τι να κανω?καμια προταση εκτος απο αλλαγη μοτο?(την λατρευω την ατιμη!!)
Υπαρχει και πιο απλη λυση απο το να αλλαξεις μηχανακι.Τσεκαρε κανα καλωδιο που βραχυκυκλωνει(προφανως μαζευει καπου υγρασια)

sakisvolos
22/01/2008, 22:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από GP_GEORGE
Γεια σας ,εχω ενα kle 500 του 93 με 55000 χλμ,το προβλημα του εδω και 2-3 χρονια?μολις ο καιρος γυρισει στο κρυο με το που θα πατησω την μιζα παιρνω τα μπουζι στο χερι,βραχυκυκλωνει το ενα η και τα δυο.μολις τα αλλαξω ολα οκ μεχρι την επομενη κρυα νυχτα...
ελεος τι να κανω?καμια προταση εκτος απο αλλαγη μοτο?(την λατρευω την ατιμη!!)

Καλησπέρα!

Όταν λες βραχυκυκλώνει τα μπουζί τι εννοείς?

Αφού δεν πάρει μπροστά και τα βγάλεις τα βρίσκεις βρεγμένα με καύσιμο? Τι ακριβώς?
(για καταλάβουμε και να μπορέσουμε να βοηθήσουμε)

OldMan
23/01/2008, 09:24
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Τυχαίνει να ξέρω ένα KX 250 γνωστού λαθρέμπορα που παθαίνει ακριβώς το ίδιο !!!
(και σπέρνει μπουζί σε όλες τις πλαγιές ...):lol:


Υ.Γ.
Το βραχυκύλωμα των μπουζί σε τέτοια φάση οφείλεται στο ΥΠΕΡΠΛΟΥΣΙΟ μίγμα σε συνδυασμό με τον βαθμό θερμικής απόδοσης των μπουζί...

(και καλά κάνουν και βραχυκυκλώνονται, γιατί αλλιώς θα μετρούσες τρύπες στις κορώνες των πιστονιών ...) :winka:

GP_GEORGE
24/01/2008, 15:55
Η αληθεια ειναι οτι μιας και το συνεργειο ειναι πολυ κοντα στο σπιτι(παντα εκει την παθαινει)
την αλλαγη των μπουζι την κανει ο τεχνιτης οποτε δεν εχω οπτικη αποψη των μπουζι,δεν θα ελεγα βεβαια οτι ο μαστορας κανει το κοροιδο για να με εχει πελατη μια δυο φορες το χρονο και να μου παρει 10ε για να τα αλλαξει.πιο πολυ μπελλας θα του ειναι παρα κερδος.ο ιδιος ισχυριζεται οτι επειδη κυκλοφορει στην πολη δεν "ξεκαπνιζει" το μοτερ πραγμα με το οποιο διαφωνω μιας και δεν χανω ευκαιρια να την ''κυνηγησω'' και ουτως η αλλως με τον ιδιο τροπο την μεταχειριζομαι 15 χρονια.στο τελευταιο αλλαγμα ομως μου ειπε να την ελεγξουμε για μιγμα πραγμα το οποιο συμφωνει με τον προηγουμενο φιλο που απαντησε παραπανω και συν το γεγονος οτι to setup της μοτο δεν ειναι πια μαμισιo εδω και καμια δεκαρια χρονια(φιλτρο ΚΝ βελονες ζιγκλερ κλπ)κανει και μενα να πιστευω πως καπου εκει ειναι το προβλημα,απλως αργησε ο μαστορας να σκεφτει να κανει αυτον το ελεγχο.παω για εκει και βλεπουμε.
Σας ευχαριστω και ''happy rides''!!