PDA

View Full Version : Intro χωματινες διαδρομες



mpou
22/01/2008, 19:26
ή αλλιως "Ξυπνησα Κυριακη πρωι, και εχω διαθεση να παρω τον αερα μου"
ή αλλιως "Βαρεθηκα το τσιμεντο, δεν πεταγομαι μια βολτα στα πουρναρια να ξελαμπικαρω"
ή αλλιως "Ετσι, γιατι περιεργα την ειδα (γνωστο ασμα του Γονιδη)"

Μιλαμε για απλες βολτες στο χωμα (οπως προταθηκε στο Intro μαθηματα εντουρο (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=50135) ).

Χωρις πολλες δυσκολιες, ισως και καθολου για αρχη. Με παρεα ή χωρις (για αυτο πρεπει να ειναι και "ευκολες").

Περα απο τιε ιδιες τις διαδρομες, συμβουλες επι των διαδρομων ειναι ευπροσδεκτες.
Τι πραγματα πρεπει να προσεξει ενας νεος (π.χ. να μην χαθει, να παρει νερο μαζι του :smilea: )

dirtbird
22/01/2008, 19:45
Ξαναδιάβασε ΤΩΡΑ το τέλος στις ασκήσεις enduro.

Σε 5 λεπτά γυρνάω να σε εξετάσω.

:smilea: :wave2:

iatrodikastis
22/01/2008, 19:47
ΠΟΤΕ ΜΟΝΟΣ!!!!!!!!!!




Οσο "εύκολη" και αν είναι η διαδρομή,άμα σε πλακώσει το μηχανάκι ή τραυματιστείς και κινητό νάχεις και να ξέρεις που βρίσκεσαι και να πιάνει σήμα το κινητό,είναι δύσκολο να σε βρούνε.

dirtbird
22/01/2008, 19:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από iatrodikastis
ΠΟΤΕ ΜΟΝΟΣ!!!!!!!!!!




Οσο "εύκολη" και αν είναι η διαδρομή,άμα σε πλακώσει το μηχανάκι ή τραυματιστείς και κινητό νάχεις και να ξέρεις που βρίσκεσαι και να πιάνει σήμα το κινητό,είναι δύσκολο να σε βρούνε.

Ωπ τι γίνεται εδώ?
Έχουμε βοήθεια από τις μεγαλύτερες τάξεις?:smokin: :smokin: :smokin:

mpou
22/01/2008, 19:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Ξαναδιάβασε ΤΩΡΑ το τέλος στις ασκήσεις enduro.

Σε 5 λεπτά γυρνάω να σε εξετάσω.

:smilea: :wave2:

Αν εννοεις τις "διαδρομες εντος Αττικης με πμ", τοτε παω πασο. Παντως, ενα τετοιο thread εμενα θα μου ηταν χρησιμο. Αν παλι δεν το σηκωνει το φορουμ, τοτε ριχτε γραμμα.
:sad:

iatrodikastis
22/01/2008, 19:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Ωπ τι γίνεται εδώ?
Έχουμε βοήθεια από τις μεγαλύτερες τάξεις?:smokin: :smokin: :smokin:


:nono:

όταν πόσταρα δεν είχα διαβάσει το ποστ σου.

Ποστάραμε ταυτόχρονα.

Εχω μπερδευτεί λιγάκι.

Μήπως πρέπει να μιλάω γιά διαδρομές στο πήλιο?:wave2:

dirtbird
22/01/2008, 20:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από mpou
Αν εννοεις τις "διαδρομες εντος Αττικης με πμ", τοτε παω πασο. Παντως, ενα τετοιο thread εμενα θα μου ηταν χρησιμο. Αν παλι δεν το σηκωνει το φορουμ, τοτε ριχτε γραμμα.
:sad:

Και δεν το σηκώνουν οι εποχές και δεν είναι υπεύθυνο να σου προτείνονται διαδρομές που θα τις κάνεις μόνος σου ειδικά όταν είσαι πρωτάρης.

Έχε το νου σου στις συναντήσεις-βόλτες όπου πολλές φορές προαναγγέλονται τα ραντβού για εντουρόβολτες.

Έχε όμως κατά νου ότι με το -ΧΤ δεν έχεις- δεν μπορείς να ακολουθήσεις αυτές τις βόλτες.
Και πάλι υπάρχουν άλλα μέλη του φόρουμ που κάνουν εξορμήσεις σε χωμάτινες διαδρομές και μπορείς να πας μαζί τους.

taxydromos
22/01/2008, 20:07
mpou mpou, τι μηχανακι εχεις?

dirtbird
22/01/2008, 20:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από iatrodikastis
:nono:

Μήπως πρέπει να μιλάω γιά διαδρομές στο πήλιο?:wave2:

Πήλιο sounds nice...:D

mpou
22/01/2008, 20:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από taxydromos
mpou mpou, τι μηχανακι εχεις?

YAMAHA XT. Δεν γραφεις καλυτερα κανενα πμ? Μας τρωει η λογοκρισια εδω.

crs-k
22/01/2008, 20:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από mpou
YAMAHA XT. Δεν γραφεις καλυτερα κανενα πμ? Μας τρωει η λογοκρισια εδω.


Μη γκρινιαζεις ρε Μητσε... :wacko:


ΔΕΝ δαγκωνουν τα παληκαρια εδω μεσα .... :D











Νομιζω... :(

:lol: :rotflmao: :lol:

taxydromos
22/01/2008, 20:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από mpou
YAMAHA XT. Δεν γραφεις καλυτερα κανενα πμ? Μας τρωει η λογοκρισια εδω.

it's ok....απλως επεσες σε σκληροπυρινικους..

παρακολουθα τις συναντησεις....συντομα θα παμε μια συντομη ευκολη χωματινη... :wave2:

mpou
22/01/2008, 20:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Μη γκρινιαζεις ρε Μητσε... :wacko:


ΔΕΝ δαγκωνουν τα παληκαρια εδω μεσα .... :D

Νομιζω... :(

:lol: :rotflmao: :lol:

Και εγω ετσι (θελω να) πιστευω.

mpou
22/01/2008, 20:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από taxydromos
it's ok....απλως επεσες σε σκληροπυρινικους..

παρακολουθα τις συναντησεις....συντομα θα παμε μια συντομη ευκολη χωματινη... :wave2:

Βρε τις παρακολουθω. Ελα μου ντε που με τρωει ο κωλος μου απο τωρα.

dirtbird
22/01/2008, 20:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από mpou
Και εγω ετσι (θελω να) πιστευω.

Πίστευε και μη ερεύνα....:a013:


...γιατί θα απογοητευτείς.... :lol: :lol:

MikeG
22/01/2008, 20:17
Εγώ θα συμφωνήσω με το φίλο mpou! Νομίζω ότι είναι πολύ καλή ιδέα & πολύ πρακτικό να μπουν διαδρομές εδώ μέσα, χαρακτηρισμένες ίσως & με τον ανάλογο βαθμό δυσκολίας η κάθε μια.
Υπάρχουν πάρα πολλοί που θέλουν να ανέβουν στο βουνό, πάντα με παρέα, κυρίως αρχικά εξερευνώντας, οι οποίοι θα πρέπει να περιμένουν πότε θα κανονιστεί μια βόλτα για μεγαλύτερα μηχανάκια για να ανέβουν. Γιατί δυστυχώς οι περισσότερες διαδρομές που κάνουν παιδιά μέσα από το φόρουμ είναι καθαρά εντουράδικες, όπου μεγαλύτερα μηχανάκια δε μπορούν να ακολουθήσουν.
Anyway, πιστεύω ότι είναι χρήσιμο ποστ. :winka:

taxydromos
22/01/2008, 20:23
για να δεις καποια διαδρομη στο βουνο πρεπει να μπει εδω το roadbook..

ειναι λιγο μπερδεμενο...:rolleyes:

dirtbird
22/01/2008, 20:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Εγώ θα συμφωνήσω με το φίλο mpou! Νομίζω ότι είναι πολύ καλή ιδέα & πολύ πρακτικό να μπουν διαδρομές εδώ μέσα, χαρακτηρισμένες ίσως & με τον ανάλογο βαθμό δυσκολίας η κάθε μια.
Υπάρχουν πάρα πολλοί που θέλουν να ανέβουν στο βουνό, πάντα με παρέα, κυρίως αρχικά εξερευνώντας, οι οποίοι θα πρέπει να περιμένουν πότε θα κανονιστεί μια βόλτα για μεγαλύτερα μηχανάκια για να ανέβουν. Γιατί δυστυχώς οι περισσότερες διαδρομές που κάνουν παιδιά μέσα από το φόρουμ είναι καθαρά εντουράδικες, όπου μεγαλύτερα μηχανάκια δε μπορούν να ακολουθήσουν.
Anyway, πιστεύω ότι είναι χρήσιμο ποστ. :winka:

Όσοι όμως νομίζουν ότι μπορούν να συνεισφέρουν με τις προδιαγραφές που αναφέρει ο Μαικ, φυσικά και μπορούν να το κάνουν.

:) :)

MikeG
22/01/2008, 20:28
Για Κρήτη μπορώ αναφέρω αρκετές, ποστάροντας τον ανάλογο χάρτη.
Όμως δε νομίζω ότι ενδιαφέρει τους περισσότερους. Θα έλεγα προς το παρόν κανένα.


p.s Όσον αφορά το paraflou εξακολουθώ να χαλιέμε που το πόσταρες, θέλοντας μάλλον να πεις κάτι. Anyway, δεν ασχολούμαι. :winka:

mpou
22/01/2008, 20:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από taxydromos
για να δεις καποια διαδρομη στο βουνο πρεπει να μπει εδω το roadbook..

ειναι λιγο μπερδεμενο...:rolleyes:

Απο οτι καταλαβαινω το roadbook μπορει να χρησιμοποιηθει σαν "GPS βουνου" (σαν αυτο που εχει ο κυριος Χρηστος :lol: ).

Αν μιλαμε για διαδρομες "απλα" χωματινες, και οχι μονοπατακια για γαιδαρους και οχι μονο, ειναι απαραιτητο? Γιατι εγω μιλαω για "πρωτη επαφη", "παρθενια" που λενε. Τα δυσκολα μπορουν να περιμενουν, ολοι ετσι δεν ξεκινανε?

mpou
22/01/2008, 20:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Όσοι όμως νομίζουν ότι μπορούν να συνεισφέρουν με τις προδιαγραφές που αναφέρει ο Μαικ, φυσικά και μπορούν να το κάνουν.

:) :)

Ευχαριστουμε (αν και το παρον πηρε λαθος τροπη, και δεν βλεπω να βγαινει κατι)

taxydromos
22/01/2008, 20:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από mpou
Απο οτι καταλαβαινω το roadbook μπορει να χρησιμοποιηθει σαν "GPS βουνου" (σαν αυτο που εχει ο κυριος Χρηστος :lol: ).

Αν μιλαμε για διαδρομες "απλα" χωματινες, και οχι μονοπατακια για γαιδαρους και οχι μονο, ειναι απαραιτητο? Γιατι εγω μιλαω για "πρωτη επαφη", "παρθενια" που λενε. Τα δυσκολα μπορουν να περιμενουν, ολοι ετσι δεν ξεκινανε?

ναι,αλλα πως θα σου εξηγησει καποιος πως να πας?

ονομασιες δρομων δεν υπαρχουν και τα ονοματα των λογγων μονο ο κ.χρηστος τα ξερει...

dirtbird
22/01/2008, 20:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από mpou
Ευχαριστουμε (αν και το παρον πηρε λαθος τροπη, και δεν βλεπω να βγαινει κατι)

Παρακαλούμε, αλλά θα βοηθούσε να μην βγάζετε γρήγορα ή/και εύκολα συμπεράσματα και να διαβάζετε λίγο προσεκτικότερα.

Τον τελευταίο καιρό σε συγκεκριμμένα σημεία στην Αττική υπάρχει θέμα ελεύθερης πρόσβασης σε δημόσια γη και μάρτυρες ενοχλήσεων έχουν γίνει -από τους 'παρευρισκόμενους'- εγώ, ο ταχυδρόμος και νομίζω και ο ιατρ/στής.

Δεν νομίζω ότι σου αρνήθηκε κανείς αυτά που ζήτησες 'κατ'ιδίαν'...;)

:wave2:

STOYBI
22/01/2008, 20:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από mpou
ή αλλιως "Ξυπνησα Κυριακη πρωι, και εχω διαθεση να παρω τον αερα μου"
ή αλλιως "Βαρεθηκα το τσιμεντο, δεν πεταγομαι μια βολτα στα πουρναρια να ξελαμπικαρω"
ή αλλιως "Ετσι, γιατι περιεργα την ειδα (γνωστο ασμα του Γονιδη)"

Μιλαμε για απλες βολτες στο χωμα (οπως προταθηκε στο Intro μαθηματα εντουρο (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=50135) ).

Χωρις πολλες δυσκολιες, ισως και καθολου για αρχη. Με παρεα ή χωρις (για αυτο πρεπει να ειναι και "ευκολες").

Περα απο τιε ιδιες τις διαδρομες, συμβουλες επι των διαδρομων ειναι ευπροσδεκτες.
Τι πραγματα πρεπει να προσεξει ενας νεος (π.χ. να μην χαθει, να παρει νερο μαζι του :smilea: )

Γιατι ποτε μονος ουτε καν στα ευκολα.....

Καταρχην απο την στιγμη που θα αποφασισεις να βγεις μονος σου, πρεπει να εχεις υποψην οτι .... Mια ευκολη βατη διαδρομη σε καμμια περιπτωση δεν σε εξασφαλιζει απο μια χαζη τουμπα, που ομως μπορει να εχει κακες επιπτωσεις σε εσενα τον ιδιο ( αδυναμια να δωσεις βοηθεια στον ιδιο σου το εαυτο !) Η ευκολη διαδρομη δεν σου εξασφαλιζει οτι θα βρεθει ανθρωπος να σε βοηθησει αμεσως, η οτι το κινητο σου θα εχει σημα, η οτι θα μπορεις να κατατοπισεις καποιον απο το τηλ το πως να ελθει κοντα σου....

Αυτα σαν αρχη ......

Κατα τα αλλα.... Τα απολυτος απαραιτητα που πρεπει να εχεις μαζι σου ειναι ....

Νερο....


Τα εργαλεια που μπορεις να κανεις τις περισσσοτερες προχειρες επισκευες σε καποιο ατυχημα η βλαβη....

Χοντρες σαμπρελες στο μηχανακι σου ( που ομως δεν νομιζω δεν βγαινουν για την πισω ζαντα του χτ..)

Φαστ......


:wave2:

iatrodikastis
22/01/2008, 20:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από mpou
Απο οτι καταλαβαινω το roadbook μπορει να χρησιμοποιηθει σαν "GPS βουνου" (σαν αυτο που εχει ο κυριος Χρηστος :lol: ).

Αν μιλαμε για διαδρομες "απλα" χωματινες, και οχι μονοπατακια για γαιδαρους και οχι μονο, ειναι απαραιτητο? Γιατι εγω μιλαω για "πρωτη επαφη", "παρθενια" που λενε. Τα δυσκολα μπορουν να περιμενουν, ολοι ετσι δεν ξεκινανε?


Γνώμη μου,

άσε προς το παρόν το θέμα roadbook,

θεωρώ ότι είναι επικύνδινο στην παρούσα φάση να κάνεις και πλοήγηση.

Αργότερα έχω ένα τσουβάλι να σου δώσω.

Τώρα γιά το θέμα "πως ξεκινάνε?",

έχω την άποψη ότι ο αρχάριος χρειάζεται το σωστότερο μηχανάκι και τον καλύτερο εξοπλισμό.

dirtbird
22/01/2008, 20:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
.......

Χοντρες σαμπρελες στο μηχανακι σου ( που ομως δεν νομιζω δεν βγαινουν για την πισω ζαντα του χτ..)
:wave2:

Βγαίνουν πιο χοντρές από τις συνηθισμένες (αν και όχι μοτοκρος).
Έχω εγώ Pirelli...

mpou
22/01/2008, 20:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Παρακαλούμε, αλλά θα βοηθούσε να μην βγάζετε γρήγορα ή/και εύκολα συμπεράσματα και να διαβάζετε λίγο προσεκτικότερα.

Τον τελευταίο καιρό σε συγκεκριμμένα σημεία στην Αττική υπάρχει θέμα ελεύθερης πρόσβασης σε δημόσια γη και μάρτυρες ενοχλήσεων έχουν γίνει -από τους 'παρευρισκόμενους'- εγώ, ο ταχυδρόμος και νομίζω και ο ιατρ/στής.

Δεν νομίζω ότι σου αρνήθηκε κανείς αυτά που ζήτησες 'κατ'ιδίαν'...;)

:wave2:

Αυτο ομολογω οτι δεν το ηξερα (ηξερα μια περιπτωση, αλλα οχι για κατι το "γενικευμενο").

Συμπερασματα δεν μπορω να βγαλω πισω απο την τζαμενια οθονη, αλλα ειδα λιγο την "πορτα" (μαλλον για τους ανωτερω λογους, οι οποιοι ειναι και σεβαστοι)

Στην υγεια μας:beer:

mpou
22/01/2008, 20:52
Γιατι ποτε μονος ουτε καν στα ευκολα.....


Σιγουρα αυτο ειναι το ορθοτερον. Αλλο αγνωστον αν τελικα θα το ακολουθησει καποιος.



Τώρα γιά το θέμα "πως ξεκινάνε?",

έχω την άποψη ότι ο αρχάριος χρειάζεται το σωστότερο μηχανάκι και τον καλύτερο εξοπλισμό.


Διευκρινιζεις το "σωστοτερο" μηχανακι? Τον εξοπλισμο νομιζω τον καταλαβα

dirtbird
22/01/2008, 20:53
Aπέχει πολύ από το γενικευμένο (και ούτε είμαι σε θέση να το αντιληφθώ με ακρίβεια) αλλά το ότι έχω κατα νου πρόσφατα περιστατικά αρκούν για να μας κάνουν προσεκτικούς.

Τσίμπα μία
:beer:

marios8
22/01/2008, 20:53
mpou γιατί δεν κάνεις εσύ την πρόταση για βόλτα ?
Ο γύρος της Πάρνηθας (oπως σου την είχε περιγράψει ο ιατρ/στης ) είναι μια καλή αρχή και θα βρείς ανταπόκριση. :beer: :beer: :wave2:

marios8
22/01/2008, 20:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Aπέχει πολύ από το γενικευμένο ...............

Μακάρι να έχεις δίκιο αλλα πολύ φοβάμαι πως θα έρθουν χρόνια δύσκολα :(

mpou
22/01/2008, 20:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Aπέχει πολύ από το γενικευμένο (και ούτε είμαι σε θέση να το αντιληφθώ με ακρίβεια) αλλά το ότι έχω κατα νου πρόσφατα περιστατικά αρκούν για να μας κάνουν προσεκτικούς.

Τσίμπα μία
:beer:

Φυλαγε τα ρουχα σου να εχεις τα μισα που λενε. Σωστος. Τσιμπα αλλη μια :beer: (δεν θα οδηγησεις μετα, ετσι?)

mpou
22/01/2008, 21:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
mpou γιατί δεν κάνεις εσύ την πρόταση για βόλτα ?
Ο γύρος της Πάρνηθας (oπως σου την είχε περιγράψει ο ιατρ/στης ) είναι μια καλή αρχή και θα βρείς ανταπόκριση. :beer: :beer: :wave2:

Εγω, ο ποταπος? Ο παρθενος? Θα με γελανε και οι πετρες ρε!

Ξεφευγω λιγο, αλλα η προταση θελει και τα @@ (εμπειριας εννοω). Αυτο τουλαχιστο εχω καταλαβει.

marios8
22/01/2008, 21:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από mpou
Εγω, ο ποταπος? Ο παρθενος? Θα με γελανε και οι πετρες ρε!

Ξεφευγω λιγο, αλλα η προταση θελει και τα @@ (εμπειριας εννοω). Αυτο τουλαχιστο εχω καταλαβει.


Ρίξε εσύ την ιδέα.
Εξηγείσαι ακριβώς πως έχει η κατάσταση και ποιος είναι ο σκοπός της βόλτας σου.
Όλο και κάποιος από αυτούς που θα έρθουν θα έχει ξανακάνει την διαδρομή.

Μην κολλάς. Βουρ για τα βουνά (με παρέα) . :wave2:

iatrodikastis
22/01/2008, 21:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από mpou


Διευκρινιζεις το "σωστοτερο" μηχανακι? Τον εξοπλισμο νομιζω τον καταλαβα



Δεν μπορώ εδώ,θα είμαι εκτός θέματος νομίζω. :beer:

ullyses
23/01/2008, 00:18
mpou την πρώτη μου βόλτα στο βουνό την έκανα με XT και ήταν με αφετηρία την μπάρα στο τελεφερίκ και βγήκα με τον κολλητό (και αυτός τότε XT) Αυλώνα...

τσούκου τσούκου βγήκε η διαδρομή

χρησιμοποιήσαμε χάρτη της Ανάβασης που μπορείς να βρεις στα βιβλιοπωλεία :winka:

μην πας μόνος σου και προσπάθησε να δανειστείς εξοπλισμό :beer:

OldMan
23/01/2008, 10:16
Δηλ. αν κατάλαβα καλά, θεωρείται κάτι απλό το να ποσταριστούν διαδρομές (έστω και με χάρτη...) του τύπου: "Από εκεί ξεκινάς, τραβάς ίσια, μόλις δεις την καφέ αγελάδα στρίβεις δεξιά και μετά την 3η λασπολακούβα πιάνεις κατηφορικό ποταμάκι ..."

Και φυσικά, να είμαστε όλοι Ο.Κ. με τον εαυτό μας ότι αυτός που μας άκουσε αλλά χάθηκε-ξέμεινε-χτύπησε, είναι απλά άσχετος και μαλακούλης ... :smokin:

STOYBI
23/01/2008, 10:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Δηλ. αν κατάλαβα καλά, θεωρείται κάτι απλό το να ποσταριστούν διαδρομές (έστω και με χάρτη...) του τύπου: "Από εκεί ξεκινάς, τραβάς ίσια, μόλις δεις την καφέ αγελάδα στρίβεις δεξιά και μετά την 3η λασπολακούβα πιάνεις κατηφορικό ποταμάκι ..."

Και φυσικά, να είμαστε όλοι Ο.Κ. με τον εαυτό μας ότι αυτός που μας άκουσε αλλά χάθηκε-ξέμεινε-χτύπησε, είναι απλά άσχετος και μαλακούλης ... :smokin:

Αγριεμενο σε βλεπω Αντωνη.... :look:

Νομιζω πως το ιδιο πραγμα προπαθουν να του εξηγησουν ολοι οι υπολοιποι οι απο πανω !!! :winka:

:beer: :beer:


:wave2:

OldMan
23/01/2008, 11:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Αγριεμενο σε βλεπω Αντωνη.... :look:
Φταίει εκείνο το @#$# λουκάνικο αρκουδοαίματος τηγανισμένο σε ξύγκι ούρου ... :winka:
(πολύ βαρύ για τη επόμενη μέρα - χώρια που δεν έχει γούστο να κάνεις όργιο μόνος σου...!!!)




Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Νομιζω πως το ιδιο πραγμα προπαθουν να του εξηγησουν ολοι οι υπολοιποι οι απο πανω !!!
Προφανώς, αλλά αν δεν "αγριέψεις" κάποιον όταν μέσα στον ενθουσιασμό του παραβλέπει κάποια αρνητικές πλευρές, δεν γίνεται δουλειά...!!! :winka:

mpou
23/01/2008, 12:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan

Προφανώς, αλλά αν δεν "αγριέψεις" κάποιον όταν μέσα στον ενθουσιασμό του παραβλέπει κάποια αρνητικές πλευρές, δεν γίνεται δουλειά...!!! :winka:

Και πολυ καλα κανεις!

mpou
23/01/2008, 12:21
Καταρχας να ευχαριστησω για τις πληροφοριες και την αυτοσυγκρατηση στον ενθουσιασμο καποιου νεου.

Τι εχω συγκρατησει:

-Ποτε μονος. Παντα ομαδικες εξορμησεις
-Το μηχανακι πρεπει να εισαι στημενο σωστα (απο το ειδος του μηχανακιου, μεχρι τις σαμπρελες που φοραει)
-Σωστος εξοπλισμος αναβατη
-Τεχνικη υποστηριξη (εργαλεια για μικροζημιες, σαμπρελες, φαστ κτλ)
-Snacks/νερο
-Χαρτες διαδρομης (χαρτινοι ή/και τεχνολογιας)
-Προσοχη σε "υπερασπιστες" της φυσης

:beer:

KaTaNaS
23/01/2008, 12:21
να κανονισουμε καμμια χωματινη! :smokin:


crsk ; :smokin:

mpou
23/01/2008, 12:26
Επισης, καλες οι "Συναντησεις-Βολτες".
Αλλα (παντα υπαρχει ενα αλλα)

-Μερικες μπορει να ειναι καπως ετσι (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?postid=1023107#post1023107) . Η ετσι (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?postid=1023107#post1023111) . Αυτες, δεν μας κανουν (παρθενος ειπαμε)
-Δεν ξερω ποσο ευκολα μπορει να ακολουθησει καποιος παρθενος τους υπολοιπους (και βατος να ειναι ο δρομος, ο νεος ειναι νεος, παντα βηματα πισω στον οποιο ρυθμο)
-Με 1-2 βολτες τον μηνα, ενας νεος μπορει να μαθει (ή να καλυψει τον οποιο ενθουσιασμο του)? Δεν χρειαζεται τις επαναληψεις του?(Επαναληψη μητηρ μαθησεως). Ειναι σαν να εχεις μια σοκολατα και να λες " Θα φαω μονο ενα κομματακι σημερα, και ακομα ενα την αλλη βδομαδα"

Αυτος ειναι και ο λογος που ζητηθηκαν οι "απλουστερες" χωματινες διαδρομες.
Ανεφικτο?
Μηπως πρεπει να ψαξω για επαρχιακους δρομους στρωμενους με χωμα (απλους χωματοδρομους με καμια πετρα που και που και τρακτερο-φαγωματα), ωστε να διασφαλισω (οσο γινεται) την ασφαλεια μου (απο πλευρας συχνοτητας κινησης του δρομου) και να ικανοποιησω τον ενθουσιασμο/θεληση μου να ξεκινησω να παταω χωμα? Γιατι ο αρχικος ενθουσιασμος μπορει να ικανοποιηθει και μονο με την υπαρξη χωματος, και οχι μονο με "δυσκολα" μονοπατια.

crs-k
23/01/2008, 20:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
να κανονισουμε καμμια χωματινη! :smokin:


crsk ; :smokin:


Τι 'πες τωρα ρε? :look:

Που τα θυμασαι αυτα? :eyepop: :dizzy:


:lol: :rotflmao: :lol:

gmeles
23/01/2008, 20:56
Παντως για Παρνηθα-δα ξεχαστε το για λιγο καιρο...την Κυριακη μας απαγορευσαν την εισοδο υπαλληλοι του δασαρχειου (και πολυ καλα εκαναν) για λογους υσηχιας του οικοσυστηματος οπως μας ειπαν.
Μακαρι η εισοδος να απαγορευται και σ'αυτους που ΒΙΑΖΟΥΝ το οικοσυστημα και οχι μονο σ'αυτους που απλα το ενοχλουν...:wave2:

crs-k
23/01/2008, 21:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από gmeles
Παντως για Παρνηθα-δα ξεχαστε το για λιγο καιρο...την Κυριακη μας απαγορευσαν την εισοδο υπαλληλοι του δασαρχειου (και πολυ καλα εκαναν) για λογους υσηχιας του οικοσυστηματος οπως μας ειπαν.
Μακαρι η εισοδος να απαγορευται και σ'αυτους που ΒΙΑΖΟΥΝ το οικοσυστημα και οχι μονο σ'αυτους που απλα το ενοχλουν...:wave2:


Εγω εχω πει οτι ΔΕΝ θα πατησω ουτε το ποδι μου για τα επομενα 2-3 χρονια τουλαχιστον, σαν το ελαχιστο που μπορω να κανω... :sick:

geotriada
23/01/2008, 22:10
φιλε μπου γεια σου και απο μενα.
ακου και αλλη μια λυση. πουλησε το xt βαλε 1500ε παρε ενα drz βαλτου 2τρακτερια
και ελα 120, ολοι θα σου πουνε 2-3 πραγματα . ετσι θα ξεκινησεις καλυτερα.
με αυτο το μηχανακι που εχεις και με τις ικανοτητες που εχεις,
ειναι δυσκολο καποιος απο εδω να ρισκαρει να σε στειλει στο βουνο
(επιτελους συμφωνω σε κατι με τον dirt::::::::)

mpou
24/01/2008, 13:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από geotriada
φιλε μπου γεια σου και απο μενα.
ακου και αλλη μια λυση. πουλησε το xt βαλε 1500ε παρε ενα drz βαλτου 2τρακτερια
και ελα 120, ολοι θα σου πουνε 2-3 πραγματα . ετσι θα ξεκινησεις καλυτερα.
με αυτο το μηχανακι που εχεις και με τις ικανοτητες που εχεις,
ειναι δυσκολο καποιος απο εδω να ρισκαρει να σε στειλει στο βουνο
(επιτελους συμφωνω σε κατι με τον dirt::::::::)

Οκ, το DRZ μαλλον ειναι καλυτερο.

Αλλα αν ερθω με το ΧΤ, δεν θα μου πει κανεις τιποτα? :bawl: :lol:

120 εννοεις βαρυμπομπη, ετσι? Ξερω μονο την εισοδο απο το αναχωμα. Απο το 120 πως βγαινεις?

panagiotispapa
24/01/2008, 13:24
Για 'παρθενικές' βόλτες, ο Υμμητός είναι μια καλή λύση. Αρκετά βατός χωματόδρομος και αρκετά όμορφη διαδρομή. Βάλτο στα υπ'όψιν...

mpou
24/01/2008, 13:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από panagiotispapa
Για 'παρθενικές' βόλτες, ο Υμμητός είναι μια καλή λύση. Αρκετά βατός χωματόδρομος και αρκετά όμορφη διαδρομή. Βάλτο στα υπ'όψιν...

Και ... κατα που πεφτει αυτο? (ασχετος)

edit: Στο περιπου ξερω, αλλα απο που μπαινουμε

panagiotispapa
24/01/2008, 13:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από mpou
Και ... κατα που πεφτει αυτο? (ασχετος)

Έχεις δίκιο. Ο Υμμητός δεν πέφτει πουθενά. Ο Υμηττός όμως σίγουρα πέφτει στην Αθήνα. Είναι το βουνό που καλύπτει το ανατολικό τμήμα της Αττικής.




Τώρα είδα την απάντησή σου. Από Καισαριανή μπαίνεις. Και από την Αναστάσεως επίσης.


118158

mpou
24/01/2008, 13:38
Τα trailrides (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=52045) (η hobby εκδοση) μπορουν να αποτελεσουν "χωματινες περιπλανησεις" για rookies?

panagiotispapa
24/01/2008, 13:40
Ρίξε μια ματιά και εδώ
http://www.motoadventures.gr/el/endurotraining1.html

marios8
24/01/2008, 14:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από mpou
Τα trailrides (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=52045) (η hobby εκδοση) μπορουν να αποτελεσουν "χωματινες περιπλανησεις" για rookies?


Στην hobby έκδοση δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα .
Στο δύσκολο ξέχνα το.

:beer: :beer: :beer: :wave2:

kordix
24/01/2008, 16:17
Με το μηχανάκι που έχεις μπορείς να κάνεις χωμάτινα ταξιδάκια μια χαρά. Για δες στο
www.XTX.gr

O Υμηττός είναι κοντά αλλά οι φλαταδούρες του δηλαδή οι δασικοί δρόμοι έχουν πολύ... πέτρα.
Αν σε ενδιαφέρει να πάρεις μια γεύση στείλε μου πμ να σου πω από που μπαίνεις στο βουνό και από που βγαίνεις, αν βγεις... :rotflmao:

Γι' αυτό μην πας μόνος σου...

mpou
24/01/2008, 17:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
Στην hobby έκδοση δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα .
Στο δύσκολο ξέχνα το.

:beer: :beer: :beer: :wave2:

Εννοειται για hobby.

Thanks!

mpou
24/01/2008, 17:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostasYZ
Με το μηχανάκι που έχεις μπορείς να κάνεις χωμάτινα ταξιδάκια μια χαρά. Για δες στο
www.XTX.gr

O Υμηττός είναι κοντά αλλά οι φλαταδούρες του δηλαδή οι δασικοί δρόμοι έχουν πολύ... πέτρα.
Αν σε ενδιαφέρει να πάρεις μια γεύση στείλε μου πμ να σου πω από που μπαίνεις στο βουνό και από που βγαίνεις, αν βγεις... :rotflmao:

Γι' αυτό μην πας μόνος σου...

Και το ΧΤΧ το εχω υποψην μου.

Εχεις πμ