PDA

View Full Version : Aλλαγη ελατηρια



AFRO1969
18/11/2004, 15:30
Χαιρετω τους φιλους africanous...
Μετα απο σκεψη(????) αποφασισα να αλλαξω ελατηρια-λογω σχετικα μεγαλης καταναλωσης λαδιου-
Θα ηθελα αν ξερει καποιος να μου προτεινει καποιο συγκεκριμενο συνεργειο για την συγκεκριμενη δουλεια και αν γνωριζει καποιος και ποσο περιπου θα παει ....ακομα καλυτερα..
Ευχαριστω προκαταβολικα..
Υ.Σ Ο Στελιος στην καλλιθεα τι λεει?:

anco
18/11/2004, 18:10
Αναλογα την φθορα του κυλινδρου !

1) Μπορει να ειναι τοσο μεγαλη που να πρεπει να κανεις εκτος γυαλισματος , κανονικο ρεκτιφιε και να βαλεις 0,5χλ μεγαλυτερα πιστονια αν εχει ο κατασκευαστης.

2) Αν κανεις επισκευη κυλινδρων , θα πρεπει για να ειναι σωστη δουλεια να κανεις και γυαλισμα κεφαλης + βαλβιδων (να φυγουν καπνες και να εχει το μοτερ την σωστη συμπιεση )

3) Εκτος ελλατηρια θελεις ( φλαντζες καυσης , τσιμουχες βαλβιδων) + 1 καδενα εκκεντροφορων (αν χρειαζεται)


Κοστος κεφαλη + ρεκτιφιε κανα 750 ευρω

Ελλατηρια απο κατασκευαστη

Συνολο 800 για να εισαι ΟΚ!


Στο 400 μου για γενικη επισκευη πληρωσα 1.000

Και εγιναν τα εξης.

Ρεκτιφιε + 0,5χλ πιστονια κομπλε
Κεφαλη γυαλισμα + πλανη
Τριψιμο στις βαλβιδες + αμμοβολη την κεφαλη
Μοτερ βιδες ολο ! ανεβα-κατεβα στην μηχανη.


:wave2:

AFRO1969
18/11/2004, 22:52
Ευχαριστω πολυ φιλε για την απαντηση σου..
Ξερει καποιος ειδικα για την africa και για την συγκεκριμενη εργασια καποιο καλο συνεργειο?

africanos31
19/11/2004, 06:57
o Stelios στη Καλλιθεα ειναι πολυ καλος,τοσα χρονια με αφρικα ασχολειται....

afrotwin
19/11/2004, 09:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFRO1969
Ευχαριστω πολυ φιλε για την απαντηση σου..
Ξερει καποιος ειδικα για την africa και για την συγκεκριμενη εργασια καποιο καλο συνεργειο?

file mou gia na sou keei ladia prepi na exis kani ta apira xiliomtra
ego 8a sou po oti an 8eli gialisma o kilindros entaksi ala 8es rektifie min to kanis poula tin mixani ke pare ali
ta rektifie ine dikopo maxeri ektos tou oti ine poli akrivo mpori na min petixi ke na exis xontra provlimata

isos an kitaksis ke se metaxirismena antalaktika na vris kilindrous se poli kali katastasi na tous alaksis pou ine akoma kalitero
dief8insi iparxi sto post me ta antalaktika protimise to proto pou leei africa twin

pantos ise sigouros oti keei ladi sto exi pi mixanikos?
vlepis kapnila piso stin ekstatmisi?

mipos xani apo pou8ena ladia i mixani sou ?
apo kamia tsimouxa apo kanena kapaki valvidon?
apo kapou telos panton

giati file mou gia na kes ladi prepi na exis kani sxedon 200.000 xiliometra

gia psaksou kalitera

o mixanikos stin kali8ea ine oti xriazese

sas
19/11/2004, 10:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin


giati file mou gia na kes ladi prepi na exis kani sxedon 200.000 xiliometra


Καταρχήν δεν είναι απαραίτητο να έχεις 200000, εμένα στα 95-100χιλ ξεκίνησε να καίει.

Του κολλητού μου στα 75χιλ. Της έκανε ρεκτιφιέ (πλήρες) νομίζω στον Κουτσουμπό πριν 1 χρόνο και του στοίχισε 1400 ευρά αν θυμάμαι καλά (τώρα του είναι μια χαρά).

Όσο για το επιφοβο του θέματος.....ναι είναι (αλλά απ' ότι να δώσεις περίπου 5-6χιλ για άλλη μηχανή και να μη ξέρεις σε τι κατάσταση είναι...προτιμώ την πρώτη λύση)

anco
19/11/2004, 14:39
Αν δεν θες ρεκτιφιε με oversize πιστονια μπορεις να βαλεις χιτωνιο αν βγαζει η Honda ειναι σαν να εχεις παλι εργοστασιακο μοτερ.

Παντα το ρεκτιφιε δεν ειναι 100% ακριβεια, αλλα σε 5 μοτερ που εχω κανει ειναι ΟΚ!.

Κουτσουμπος σαν μηχανικος ειναι καλος αλλα βαραει στις τιμες.

Αν ειναι να το πας σε καποιον που ασχολειται μονο με Africa.

:wave2:

Stergios69
19/11/2004, 18:04
Ρε παιδιά, αν είναι να δώσει 1000και ευρώ σε συνεργείο μήπως είναι καλύτερα να την πουλήσει και να πάρει άλλη;
Μήπως από την άλλη ο λόγος που καίει λάδια είναι άλλος και είπε έτσι το συνεργείο για να κονομήσει;
Το δικό μου, από τα πιο παλιά της παρέας πιστεύω, καίει μόνο τα μοτούλ σε ταξίδια πλακωμενος. Με τα bellray δεν καίει σταγόνα...
Αλλά ακόμα και να θέλει ρεκτιφιέ, 100 ευρώ σε λάδια είναι πάνω από 50 λίτρα.
Πόσο λάδι καίει στα 100 χλμ;

AFRO1969
20/11/2004, 10:28
Δεν μου το ειπε το συνεργειο,εγω το ειδα...
Στα 1000 χιλιομετρα με normal ταχυτητα(max130-6000rpm....επιτηδες για να τσεκαρω) καιει περιπου 400-500 ml, max.