PDA

View Full Version : Ρυθμιση αναρτησεων σε RΜ125 για enduro?



zoropatra
23/01/2008, 23:15
ωραια μιας και ανοιξατε αυτο το θεμα και εγω μπορει να μην ειμαι και ασχετος αλλα ουτε και πολυ
σχετικος....και αφου θελω να μαλακωσω το μπροστινο μου κατα πολυ,και εφοσον εχω βαλει τις
ρυθμησεις του μανιουαλ στο τερμα σοφτ τι αλλο μενει να κανω?
παντα για το μπροστινο!

gcrook
23/01/2008, 23:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από zoropatra
να μαλακωσω το μπροστινο μου κατα πολυ..... στο τερμα σοφτ τι αλλο μενει να κανω?


Το Σταυρό σου.....:eek: :look: :eek:

zoropatra
23/01/2008, 23:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Το Σταυρό σου.....:eek: :look: :eek:

ρε κρουκι στο rm ειναι πολυ σκληρο το μπροστινο......ρωτησα και μου ειπαν οτι στα καθαρα ειναι

ετσι απο την μανα τους γιατι ειναι για πιστα....εγω ομως δεν παω σε πιστα αλλα σε μονοπατια που εδω
στην πατρα δοξα το θεο τα ποιο πολλα ειναι με πετρα......το μπροστινο ομως ειναι τοσο σκληρο ακομα που δεν διαβαζει τοσο καλα οσο το πισω......το πισω πριν το μαλακωσω με το που εβρισκε κατι
πεταγε συνεχεια απο την στιγμη που το μαλακωσα ειναι οκ!
απλα τωρα δεν ξερω τι αλλο να κανω για το μπροστινο......

dirtbird
24/01/2008, 03:18
.... separated @ birth. ...:smokin: :smokin:

ΣΗΜ:μην μπλέκε(σ)τε.....

kordix
24/01/2008, 15:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από zoropatra
εχω βαλει τις ρυθμησεις του μανιουαλ στο τερμα σοφτ τι αλλο μενει να κανω?
παντα για το μπροστινο! [/B]


Οι αποσβέσεις συμπίεσης και επαναφοράς ρυθμίζονται σε αργές ή γρήγορες. Εσύ τις έχει πάει στο τέρμα soft άρα τέρμα γρήγορες.

Το αν θα ναι σκληρό η μαλακό το μπροστινό ρυθμίζεται από την προφόρτιση. Σε τέτοια μηχανάκια η προφόρτιση δεν ρυθμίζεται εξωτερικά.

Ανοίγεις το μπροστινό και ανάλογα παίζεις με τα παρακάτω:

1. Αλλάζεις ιξώδες λαδιού ή
2. Μειώνεις την στάθμη του λαδιού (εδώ όμως επηρεάζεις και τις αποσβέσεις) ή
3. Υπάρχει εσωτερικά στα καλάμια κάτι σαν ροδέλα συγκεκριμένου πάχους που προφορτίζει το ελατήριο. Την βγάζεις και βάζεις πιο λεπτή δηλαδή μειώνεις την προφόρτιση του ελατηρίου ή
4. Πιο μαλακά ελατήρια.
5. Το πας στο μάστορα και του λες να το κάνει πιο μαλακό...

KLE
24/01/2008, 16:41
Δες στην παρακατω φωτογραφια.......

http://clubs.pathfinder.gr/getphoto.php?album=38336&pic_id=23

Καθε μπουκαλα στην επανω μερια εχει μια βιδα. (οχι αυτην που ειναι ακριβως στο κεντρο)
Αυτες που δειχνω στη φωτογραφια.(ασχετα αν στη φωτογραφια δεν ειναι RM)
Ξεβιδωνοντας τες βγαινει ο αερας που εχει δημιουργηθει-εγκλοβιστει στις μπουκαλες. Πιθανων να ακουσεις και το χαρακτηριστηκο σφυριγμα ......φφφφσσσσσσ.....
Αν θελεις μαλακοτερο μπροστινο, ανεβα στο μηχανακι, πατα μπροστινο φρενο, πιεσε τις μπουκανες να βυθιστουν λιγο και κρατοντας τες πατημενες, βιδωσε ξανα τις βιδες.
Ετσι μειωνεις την ποσοτητα του αερα που υπαρχει μεσα τους , ο οποιος λειτουργει σαν ελατηριο-σουστα.

Μετα κανεις το σταυρο σου οπως ειπε και καποιος πιο πανω και βγαινεις για δοκιμη.........

Αααααα ξεχασα .........εχω και γω RM250 και ναι ........το μπροστινο του ειναι κουτσουρο.
Αυτα εκανα και βελτιωθηκε καπως η κατασταση αλλα οχι και παρα πολυ.Τουλαχιστον δεν κοβει χερια.

Ελπιζω να βοηθησα.

OldMan
24/01/2008, 17:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostasYZ
Το πας στο μάστορα και του λες να το κάνει πιο μαλακό...
Και ο μάστορας άλλο που δεν θέλει ....:winka:

OldMan
24/01/2008, 17:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από KLE
Ετσι μειωνεις την ποσοτητα του αερα που υπαρχει μεσα τους , ο οποιος λειτουργει σαν ελατηριο-σουστα.
Άρα αφήνεις περισσότερο χώρο (λιγότερη πίεση επί το ορθότερον...) ώστε λάδι να αφρίσει άνετα και η όποιες αποσβέσεις να πάνε περίπατο ....:winka:


Υ.Γ.
Άσε που ο αέρας θα "ξαναμπεί" πολύ γρήγορα (τσιμούχες, O-rings, φλάντζες κ.λ.π. σφραγίζουν "ελαιοστεγώς" αλλά ΟΧΙ αεροστεγώς !!! :beer:

KLE
24/01/2008, 18:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Άρα αφήνεις περισσότερο χώρο (λιγότερη πίεση επί το ορθότερον...) ώστε λάδι να αφρίσει άνετα και η όποιες αποσβέσεις να πάνε περίπατο ....:winka:


Υ.Γ.
Άσε που ο αέρας θα "ξαναμπεί" πολύ γρήγορα (τσιμούχες, O-rings, φλάντζες κ.λ.π. σφραγίζουν "ελαιοστεγώς" αλλά ΟΧΙ αεροστεγώς !!! :beer:

:confused: :confused: :confused: :confused:

Τσιμουχες,φλατζες και o-ring (αναλογως της πιεσης που καλουντε να αντιμετωπισουν) σφραγιζουν και αεροστεγως.

οι τσιμουχες του στροφαλου στα 2Τ σφραγιζουν αεροστεγως
οι φλατζες(π.χ κεφαλης) σφραγιζουν κυριως αεροστεγως(δεν αφηνουν να χαθει η συμπιεση που ειναι αερας +ελαχιστη ποσοτητα βενζινης υπο πιεση).
τα ο-ρινγκ (π.χ. ενωση εξατμισης με κυλινδρο στα μοτοκρος) σφραγιζουν αεροστεγως τα καυσ-αερια.
Βεβαια μιλαμε για τσιμουχες στις μπουκαλες αλλα η φιλοσοφια της λειτουργιας τους(τσιμουχες) ειναι η ιδια. Να ειναι "στεγανοποιητικα παρεμβισματα" εις την ελληνικη.

Συμφωνω στο οτι αν βγαλουμε τον αερα απο τις μπουκαλες το λαδι θα αφρισει γρηγοροτερα.
Αλλα μετα απο ποση ωρα χρησης και ποσο ζορισμα;
Για αγωνιστικη χρηση,αυτο που προτινα δεν ισχυει ουτε για πλακα. Για τον μεσο αναβατη και την κυριακατικη εντουροβολτο ειναι μια μετρια λυση χωρις πολλες απωλειες.

:) :) :)

dirtbird
24/01/2008, 18:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από KLE
:confused: :confused: :confused: :confused:

Τσιμουχες,φλατζες και o-ring (αναλογως της πιεσης που καλουντε να αντιμετωπισουν) σφραγιζουν και αεροστεγως.

οι τσιμουχες του στροφαλου στα 2Τ σφραγιζουν αεροστεγως
οι φλατζες(π.χ κεφαλης) σφραγιζουν κυριως αεροστεγως(δεν αφηνουν να χαθει η συμπιεση που ειναι αερας +ελαχιστη ποσοτητα βενζινης υπο πιεση).
τα ο-ρινγκ (π.χ. ενωση εξατμισης με κυλινδρο στα μοτοκρος) σφραγιζουν αεροστεγως τα καυσ-αερια.
Βεβαια μιλαμε για τσιμουχες στις μπουκαλες αλλα η φιλοσοφια της λειτουργιας τους(τσιμουχες) ειναι η ιδια. Να ειναι "στεγανοποιητικα παρεμβισματα" εις την ελληνικη.

Συμφωνω στο οτι αν βγαλουμε τον αερα απο τις μπουκαλες το λαδι θα αφρισει γρηγοροτερα.
Αλλα μετα απο ποση ωρα χρησης και ποσο ζορισμα;
Για αγωνιστικη χρηση,αυτο που προτινα δεν ισχυει ουτε για πλακα. Για τον μεσο αναβατη και την κυριακατικη εντουροβολτο ειναι μια μετρια λυση χωρις πολλες απωλειες.

:) :) :)

Έλα στην κυριακάτικη βόλτα μου να δεις πόσο και για πότε μαζεύουν...:winka:

kordix
24/01/2008, 19:34
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από KLE
[B]
Καθε μπουκαλα στην επανω μερια εχει μια βιδα. (οχι αυτην που ειναι ακριβως στο κεντρο)
Αυτες που δειχνω στη φωτογραφια.(ασχετα αν στη φωτογραφια δεν ειναι RM)
Ξεβιδωνοντας τες βγαινει ο αερας που εχει δημιουργηθει-εγκλοβιστει στις μπουκαλες. Πιθανων να ακουσεις και το χαρακτηριστηκο σφυριγμα ......φφφφσσσσσσ.....
Αν θελεις μαλακοτερο μπροστινο, ανεβα στο μηχανακι, πατα μπροστινο φρενο, πιεσε τις μπουκανες να βυθιστουν λιγο και κρατοντας τες πατημενες, βιδωσε ξανα τις βιδες.
Ετσι μειωνεις την ποσοτητα του αερα που υπαρχει μεσα τους , ο οποιος λειτουργει σαν ελατηριο-σουστα.



Η ποσότητα του αέρα στο μπροστινό εξαρτάται από τη στάθμη του λαδιού.

Πολύ λαδάκι στο καλάμι = μικρότερη ποσότητα αέρα
Λιγότερο λαδάκι στο καλάμι = περισσότερη ποσότητα αέρα.

Κάθε κατασκευαστής δίνει στάθμη λαδιού η οποία μετριέται σε εκατοστά, η οποία ουσιαστικά είναι η ποσότητα του αέρα. Εξηγούμε:

Αυτή η στάθμη είναι η απόσταση από την πάνω άκρη της μπουκάλας μέχρι εκεί που αρχίζει το λάδι στην μπουκάλα όταν αυτή είναι τέρμα συμπιεσμένη και λείπει από μέσα το ελατήριο. Δηλαδη όταν κάνουμε συντήρηση και βγάλουμε το ελατηριο και τα σχετικά από μέσα συμπιέζουμε τέρμα την ανάρτηση και μετράμε την απόσταση που είπα παραπάνω.

Παίρνουμε μια σύριγγα και στο στόμιό της προσαρμόζουμε ένα σωληνάκι με μήκος όσο λέει ο κατασκευαστής. Στο XRάκι πχ είναι 11 εκατοστά με δεκαράκι λάδι. Άρα στη σύριγγα προσαρμόζω ένα σωληνάκι 11 εκατοστών.

Βάζω την σύριγγα μέσα στην ανοιχτή μπουκάλα αφού έχω βάλει το λαδι. Με την σύριγγα τραβάω και αφαιρώ το παραπανίσιο λάδι και αφήνω ένα κενό αέρα 11cm . Σε αυτά τα 11 cm δεν θα έχω λάδι αλλά αέρα.


Με την βίδα εξαέρωσης απλά εκτονώνουμε το μπροστινό μετά από βόλτα για να αποφύγουμε το σκάσιμο στις τσιμούχες. Καλό είναι αυτό να γίνεται όταν το πιρούνι είναι σε πλήρη έκταση.

dirtbird
24/01/2008, 19:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostasYZ ....

Με την βίδα εξαέρωσης απλά εκτονώνουμε το μπροστινό μετά από βόλτα για να αποφύγουμε το σκάσιμο στις τσιμούχες. Καλό είναι αυτό να γίνεται όταν το πιρούνι είναι σε πλήρη έκταση. [/B]

Eξισσοροπούμε την πίεση μέσα στο πήρούνι με την ατμοσφαιρική...:)

kordix
24/01/2008, 19:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Eξισσοροπούμε την πίεση μέσα στο πήρούνι με την ατμοσφαιρική...:)

Και άμα σκάσει τελικά η τσιμούχα

ανεβαίνει η πίεση του αναβάτη:eyepop:

iatrodikastis
24/01/2008, 21:01
Καλά όλα τα παραπάνω και ομολογώ πολύ ενδιαφέροντα.

Δεν κατάλαβα όμως τον λόγω που αγοράζεις ένα mx μηχανάκι γιά να κάνεις enduro.

Οτι και να κάνεις στις αναρτήσεις-κινητήρα του enduro δεν γίνεται.

Δεν νομίζω ότι και η διαφορά τιμής είναι τόσο μεγάλη,αν αναλογιστείς και το κόστος "μετατροπής" του.

kordix
24/01/2008, 21:41
Οι πιο πολλοί αγοράζουν ένα ΜΧ για βόλτες σε πίστα αλλά στη συνέχεια ανακαλύπτουν τον θαυμαστό κόσμο του εντούρο...

Με 1500 ευρώ βρίσκεις ΜΧ σε καλή κατάσταση. Για εντούρο και μάλιστα ευρωπαϊκό αν μιλάμε για δίχρονα το κόστος ανεβαίνει αρκετά, σχεδόν τα διπλάσια και πάντα για 125 πενταετίας και βάλε.

Για παράδειγμα ένα κατεμάκι 125 02΄ δεν πάει πάνω από 3.000;

Άλλοι δεν θέλουν πινακίδα αλλά οι περισσότεροι δεν γνωρίζουν ότι ένα ΜΧ δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί εύκολα για εντούρο.

iatrodikastis
24/01/2008, 22:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostasYZ
Οι πιο πολλοί αγοράζουν ένα ΜΧ για βόλτες σε πίστα αλλά στη συνέχεια ανακαλύπτουν τον θαυμαστό κόσμο του εντούρο...

Με 1500 ευρώ βρίσκεις ΜΧ σε καλή κατάσταση. Για εντούρο και μάλιστα ευρωπαϊκό αν μιλάμε για δίχρονα το κόστος ανεβαίνει αρκετά, σχεδόν τα διπλάσια και πάντα για 125 πενταετίας και βάλε.

Για παράδειγμα ένα κατεμάκι 125 02΄ δεν πάει πάνω από 3.000;

Άλλοι δεν θέλουν πινακίδα αλλά οι περισσότεροι δεν γνωρίζουν ότι ένα ΜΧ δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί εύκολα για εντούρο.

Eνα κατεμάκι 200,του φίλου του αποστόλη-zubitos-δύσκολα,αγοράστηκε 2800€ και είναι και 03 και άριστο μηχανάκι.

stefanos
24/01/2008, 23:17
Με ρυθμίσεις- λαδάκια δεν γίνεται δουλειά ,θέλει revalving.

kordix
25/01/2008, 16:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Με ρυθμίσεις- λαδάκια δεν γίνεται δουλειά ,θέλει revalving.

Συμφωνώ αλλά προτίνουμε όλες τις εναλλακτικές λύσεις...