PDA

View Full Version : ΚΑΝΕΝΑΣ ΚΑΛΟΣ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΣ;;;;



ioannou_b
23/01/2008, 18:14
Προσπαθω εδω και δυο μερες να βαλω ενα συναγερμο σε ενα παπι. Ολα δουλευουν οκ εκτος την εκκινηση του κινητηρα απο το τηλεκοντρολ(την οποια την εχω συνδεσει κανονικα με ρελε). Οταν ξεσυνδεω το σβηστηρι του παπιου(ενα καλωδιο γειωσης που ερχεται απο τον κεντρικο διακοπτη) παιρνει μπροστα κανονικα με το τηλεχειριστηριο (αλλα δεν μπορω να το σβησω ) και οταν συνδεω αυτο το καλωδιο(σβηστηρι), οταν παταω την εντολη απο το τηλεχειριστηριο, γυρναει η μιζα αλλα δεν παιρνει μπροστα. Ειναι κατι ευκολο αλλα δεν μου παει στο μυαλο να βρω την λυση. Παρακαλω ΒΟΗΘΗΣΤΕΕΕΕ!!!!

OldMan
23/01/2008, 20:38
Σίγουρα είναι κάτι απλό, αλλά δεν μας βοηθάς ...

(ένα σχεδιάκι της συνδεσμολογίας ίσως...???) :winka:


Υ.Γ.
Αν και κατά πάσα πιθανότητα έχεις μπερδέψει αυτό που νομίζεις ότι είναι η γείωση του kill Switch ...
(κοινώς, έχεις ενεργοποιήσει "ανάποδα" το σβηστήρι...) :wave2: :beer:

gcrook
23/01/2008, 21:23
Αυτος ο Μπαμπης ο ηλεκτρολογος με το λαδι το μελατο τι απεγινε;:look:

ioannou_b
24/01/2008, 00:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Σίγουρα είναι κάτι απλό, αλλά δεν μας βοηθάς ...

(ένα σχεδιάκι της συνδεσμολογίας ίσως...???) :winka:


Υ.Γ.
Αν και κατά πάσα πιθανότητα έχεις μπερδέψει αυτό που νομίζεις ότι είναι η γείωση του kill Switch ...
(κοινώς, έχεις ενεργοποιήσει "ανάποδα" το σβηστήρι...) :wave2: :beer:
Ευχαριστω για το reply. Μηπως μπορουσαν να βοηθησουν οι φωτο;


118099

ioannou_b
24/01/2008, 00:13
Και απο τον συναγερμο..


118105

toulis
24/01/2008, 15:25
Ok

Αν όλα τα άλλα δουλεύουν σωστά

Πες μας πως έχεις συνδέσει τα 2 καλώδια που αναφέρονται στο 6 ( τα μαύροασπρα )

Εκεί έχει γίνει το λάθος

Το πρόβλημα που αναφέρεις μου δίνει την εντύπωση ότι έχεις αφήσει το καλώδιο που γειώνει τον πολλαπλασιαστή να λειτουργεί όπως παλιά

Θα πρέπει με κάποιο τρόπο να καταφέρεις όταν πατάς το συναγερμό από μακριά με σκοπό να βάλεις μπροστά το μηχανάκι να διακόπτεις το παραπάνω καλώδιο και να το κρατάς έτσι μέχρι να αποφασίσεις να σβήσεις το μηχανάκι.

Λίγο δύσκολο αν δεν έχεις συναγερμό που να το κάνει μόνος του αλλά όχι ακατόρθωτο
:wave2:

toulis
24/01/2008, 15:32
Ουπς
:blush:


Τώρα το πρόσεξα



Δεν νομίζω ότι είμαι καλός ηλεκτρολόγος
:rolleyes:

OldMan
24/01/2008, 17:08
Προφανέστατα έχεις "περάσει" την γείωση του σβηστηριού μέσα από τον συναγερμό (αντί απλά να την συνδέσεις, οπότε και έχεις "καταργήσει" την original λειτουργία του σβηστηριού..).

Γι αυτό και γυρνάει η μίζα χωρίς να δίνει σπινθήρα (γειωμένο κύκλωμα ανάφλεξης) αλλά και δεν σβήνει όταν συνδέεις το σβηστήρι (δεν υπάρχει γείωση)... :wave2:

ioannou_b
24/01/2008, 19:27
Καταρχην ευχαριστω ολους για τις απαντησεις. Παντα μου αρεσε αυτο το φορουμ το εχω δηλωσει και πιο παλια. Φιλε Oldman αυτη την γειωση δεν την ειχα συνδεσει μεσω συναγερμου, το εκανα στο τελος μηπως και αλλαζε κατι. Επισης φαινεται και στις φωτογραφιες , ειτε βγαλω την συγκεκριμενη γειωση, ειτε την φισα του διακοπτη, το μηχανακι παιρνει μπροστα. Οταν ειναι κανονικα ενωμενη δεν υπαρχει σπινθηρας.

Akatanomastos
24/01/2008, 19:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Αυτος ο Μπαμπης ο ηλεκτρολογος με το λαδι το μελατο τι απεγινε;:look:

exei anoiksei magazi sto hrakleio

toulis
25/01/2008, 09:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από ioannou_b
Καταρχην ευχαριστω ολους για τις απαντησεις. Παντα μου αρεσε αυτο το φορουμ το εχω δηλωσει και πιο παλια. Φιλε Oldman αυτη την γειωση δεν την ειχα συνδεσει μεσω συναγερμου, το εκανα στο τελος μηπως και αλλαζε κατι. Επισης φαινεται και στις φωτογραφιες , ειτε βγαλω την συγκεκριμενη γειωση, ειτε την φισα του διακοπτη, το μηχανακι παιρνει μπροστα. Οταν ειναι κανονικα ενωμενη δεν υπαρχει σπινθηρας.

Αν και δεν μας είπες πως ακριβός έκανες την σύνδεση

Έχω την εντύπωση ότι ο συναγερμός που έχεις είναι για αλλού είδους μηχανάκι και όχι για παπί

Θα βοηθούσε πολύ αν μας έλεγες πως συμπεριφέρεται το κύκλωμα του συναγερμού σε αυτά τα 2 καλώδια που αναφέρει η παράγραφος 6 του εγχειριδίου συνδεσμολογίας.

Υποθέτω ότι είναι ένα ρελε αλλά πως δουλεύει

Είναι ανοικτή επαφή όταν έχεις οπλισμένο συναγερμό

Όταν τον αφοπλίσεις τι γίνετε

Όταν δόσεις εντολή για εκκίνηση τι κάνει

Πάρε ένα πολυμετρο και μέτρα της καταστάσεις σε όλες της πιθανές περιπτώσεις

Αν δεν βαριέσαι βέβαια

ioannou_b
25/01/2008, 22:40
Ευχαριστω για την απαντηση. Οντως ξεχασα να το αναφερω. Τα δυο αυτα καλωδια λοιπον οταν βαζω το πολυμετρο μου δειχνουν "συνεχεια" και οταν πατω απο το τηλεκοντρολ το κουμπι για να σβησει το μηχανακι η "συνεχεια" διακοπτεται. Πιστευω πως αν αυτη η εντολη δουλευε αναποδα ολα θα λειτουργουσαν κανονικα. Μηπως αυτο μπορει να γινει με την χρηση καποιου ρελε;

toulis
28/01/2008, 08:57
Αν βάλεις ένα ρελε που να αντιστρέφει την λειτουργία και συνδέσεις στης επαφές του το καλώδιο που χρησιμοποιείτε γι το σβήσιμο του παπιού τότε μάλλον θα δουλέψει.

Να προσέξεις μόνο το ρελε να αντέχει να διακόψει ρεύματα με τάση όσο το δυνατόν μεγαλύτερη γιατί μπορεί να σου παρουσιαστεί πρόβλημα

ioannou_b
04/02/2008, 02:29
Εβαλα ενα ρελε τελικα δεν δουλεψε και το εδεσα ετσι. Πρωτη φορα τα παραταω αλλα μου ειχε σπασει τα νευρα:hypnotize .Οταν το ξαναλυσω για κανενα σερβις ισως το ψαξω καλυτερα. Παντως ευχαριστω απαντες για τις απαντησεις. :beer: :beer: :beer:

Υ.γ. Μην βγει καποιος και μου πει τωρα την συνδεσμολογια, τωρα την πηρα την LG και ειναι και 19αρα.