PDA

View Full Version : Ypvs?



VLADx
24/01/2008, 01:32
Ρε παιδια ξερει κανεις τι ακριβως ειναι και τι κανει το YPVS;
Το μονο που ξερω ειναι οτι οταν ειχα παρει το μηχανακι μου, ενα DT125 και δεν δουλευε γιατι
!!! ο προηγουμενος ειχε βαλει αναποδα την μπαταρια, δεν πηγαινε μια.

Θυμαμε οταν εβαλα καινουργια μπαταρια και δουλευε
νομιζα οτι ειχα αλλο μηχανακι. μεταμορφωθηκε η αποδοση του.

Παρακαλω οποιος δεν ξερει να μην απαντησει.:)

Daemon
24/01/2008, 02:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από VLADx
Ρε παιδια ξερει κανεις τι ακριβως ειναι και τι κανει το YPVS;
Το μονο που ξερω ειναι οτι οταν ειχα παρει το μηχανακι μου, ενα DT125 και δεν δουλευε γιατι
!!! ο προηγουμενος ειχε βαλει αναποδα την μπαταρια, δεν πηγαινε μια.

Θυμαμε οταν εβαλα καινουργια μπαταρια και δουλευε
νομιζα οτι ειχα αλλο μηχανακι. μεταμορφωθηκε η αποδοση του.

Παρακαλω οποιος δεν ξερει να μην απαντησει.:)

YPVS = Yamaha Power Valve System
Με απλα λογια ειναι μια βαλβιδα στο εμπρος μερος του κυλινδρου που ρυθμιζει την εξοδο τον καυσαεριων (θα το δει ο αλλος τωρα και θα του σηκωθουν οι τριχες.. :ninja: )

Το οτι δεν δουλευε δεν νομιζω οτι φταει η μπαταρια, η μπαταρια απλος χρειαζεται για το αρχικο τσεκ που κανει, μετα παιρνει ρευμα απο τα πηνια. Και να βγαλεις τελειως την μπαταρια θα δεις οτι μολις ανεβαζεις στροφες θα αρχισει να δουλευει και η βαλβιδα.
Στο δικο μου μερικα χρονια χωρις μπαταρια μια χαρα δουλευε..:D

dirtbird
24/01/2008, 03:35
Μεταβάλλει το ύψος της θυρίδας εξαγωγής (δλδ. την απόσταση από το Ανω Νεκρό Σημείο) και συνεπώς το χρονισμό του κινητήρα και ειδικότερα της εξαγωγής.

Στις χαμηλές στροφές το Power Valve, καλύπτει σημαντικό τμήμα από την πάνω πλευρά της θυρίδας εξαγωγής, συνεπώς η εξαγωγή των καυσαερίων (η οποία σε ένα δίχρονο κινητήρα ελέγχεται από την παλινδρομική κίνηση του εμβόλου), ξεκινάει αργότερα. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα την καλύτερη απόδοση στις χαμηλές στροφές.

Στις υψηλές το PV ανοίγει και αποκαλύπτει πλήρως (και νωρίτερα...) την θυρίδα εξαγωγής ώστε να ευνοηθεί η απόδοση σε αυτές τις στροφές.

Παίζει και ανάλυση valve area/time για όσους είναι περίεργοι...
:D

Daemon
24/01/2008, 03:57
Ε ναι, και'γω ετσι ηθελα να το πω.. :rolleyes:

:lol: :beer:

VLADx
24/01/2008, 09:57
Για να ρυθμιστει χρειαζεται να βγει η εξατμιση (εννοω φυσικα και τηνφουσκα);
Γιατι θυμαμε ενας μηχανικος που το ειχα παει για αλλο λογο και τον ειχα ρωτησει σχετικα μου ειχε πει αυτο το πραγμα.

Ομως εγω εχω παρατηρησει οτι οταν γυρναω το διακοπτη κια γινεται ο αρχικος ελεγχος ο θορυβος που ακουγεται (κατι σαν βουητο ή σφυριγμα) ερχεται απο εναν μηχανισμο πανω απο το αριστερο καπακι του μοτερ. Εκει εχει και τις δυο ντιζες που προφανως αν καταλαβα καλα θα ανοιγοκλεινουν τη θυριδα που μου ειπατε.
Αλλα εκει που μπαινουν στο μοτερ υπαρχει ενα παξιμαδι στιν καθε ντιζα και απ'ότι ειχα υποθεσει ρυθμιζεται απο εκει με τον ιδιο τροπο που ρυθμιζεις τον συμπλεκτη (εννοω σε ποιο σημειο απομονονει, με το παξιμαδι στην μανετα του συμπλεκτη).

Ελπιζω να εγινα κατανοητος:rolleyes:

ΥΓ. Αυτος ο μηχανακος οπως αποδειχθηκε στην πορεια ηταν πολυ κλεφτης.:a016:

Akatanomastos
24/01/2008, 11:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από VLADx
Για να ρυθμιστει χρειαζεται να βγει η εξατμιση (εννοω φυσικα και τηνφουσκα);
Γιατι θυμαμε ενας μηχανικος που το ειχα παει για αλλο λογο και τον ειχα ρωτησει σχετικα μου ειχε πει αυτο το πραγμα.

απο το αριστερο καπακι του μοτερ.


afto rithmizete apo to kapaki aristera pou les,
ekei sto aristero kapaki tou moter, ligo pros ta pano exei ena strogilo kapaki plastiko pou ksevidonei.ekei ginete i douleia.

eisai sigouros omos oti douleivei i apla akous to sfirigma tora, eno prin den to akouges?

dirtbird
24/01/2008, 11:36
Ο αλύτως σωστός τρόπος είναι να βγάλεις την εξάτμιση ώστε -ώστε να εξαλείψεις την περίπτωση που δεν είναι απόλυτα ευθυγραμμισμένο το σημάδι που γράφει ο ακατανόμαστος- να ρυθμίσεις την βαλβίδα να είναι 'πρόσωπο' με την θυρίδα εξαγωγής....:smilea:

dirtbird
24/01/2008, 11:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Ο αλύτως σωστός τρόπος είναι να βγάλεις την εξάτμιση ώστε -ώστε να εξαλείψεις την περίπτωση που δεν είναι απόλυτα ευθυγραμμισμένο το σημάδι που γράφει ο ακατανόμαστος- να ρυθμίσεις την βαλβίδα να είναι 'πρόσωπο' με την θυρίδα εξαγωγής....:smilea:

Κοινώς ρυθμίζεται -μέσω των ντιζών- με κ@λ@δάχτυλο....:lol: :lol:

VLADx
24/01/2008, 12:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos

eisai sigouros omos oti douleivei i apla akous to sfirigma tora, eno prin den to akouges?

Δουλευει και παραδουλευει και μαλιστα το μηχανακι παει και πολυ καλυτερα απο τα
αλλα DT125 ,dinamik,z κτλ εκτος φυσικα απο τα husqvarna.
Απο τοτε που το πηρα το εχω φτιαξει. Ολα δουλευουν τελεια.:)
Απλα μου ειχε μεινει η απορια για το ypvs.
Γι'αυτο ρωτησα.

OldMan
24/01/2008, 16:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Daemon
η μπαταρια απλος χρειαζεται για το αρχικο τσεκ που κανει, μετα παιρνει ρευμα απο τα πηνια.
Το οποίο τσεκ, αν δεν γίνει, το μηχανάκι απλά "σέρνεται" ...:winka:

(δεν "βρίσκει" το πάνω και κάτω σημείο, οπότε η λεπίδα κινείται μεν ανάλογα με τις στροφές αλλά όχι στο σημείο που θα έπρεπε....) :wave2:

dirtbird
24/01/2008, 17:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Το οποίο τσεκ, αν δεν γίνει, το μηχανάκι απλά "σέρνεται" ...:winka:

(δεν "βρίσκει" το πάνω και κάτω σημείο, οπότε η λεπίδα κινείται μεν ανάλογα με τις στροφές αλλά όχι στο σημείο που θα έπρεπε....) :wave2:

Γιααααα ξανασκέψου το...:winka:

OldMan
24/01/2008, 17:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Γιααααα ξανασκέψου το...:winka:
Δεν είπα ότι δεν δουλεύει το μοτέρ ...

Είπα ότι δεν δουλεύει σωστά ...!!!
(ειδικά στις "χαμηλές", αν δεν έχεις κατηφόρα και ούριο άνεμο, δεν πάει με τίποτε !!!) :winka:


Υ.Γ.
Γιατί μΕ κολλάς, αφού ξέρεις ότι έχω δίκιο ...??? :smokin:

dirtbird
24/01/2008, 17:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Δεν είπα ότι δεν δουλεύει το μοτέρ ...

Είπα ότι δεν δουλεύει σωστά ...!!!
(ειδικά στις "χαμηλές", αν δεν έχεις κατηφόρα και ούριο άνεμο, δεν πάει με τίποτε !!!) :winka:


Υ.Γ.
Γιατί μΕ κολλάς, αφού ξέρεις ότι έχω δίκιο ...??? :smokin:

Γιατί πράγματι νομίζω ότι δεν έχεις δίκιο.

Όπως και να'χει όταν κατέβεις, μπορούμε να βρούμε ποιός έχασε το δίκιο του 'εργαστηριακώς' :)


κάθεται πάνω από 5 χρόνια και η μπαταρία ήταν τελειωμένη από τότε... ;)

OldMan
24/01/2008, 17:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Γιατί πράγματι νομίζω ότι δεν έχεις δίκιο.
Πιθανόν ρε Σωτήρη...

Αλλά (και πρακτικώς διαπιστωμένο...), αν σβύσει το μηχανάκι με έστω και λίγο ανοιχτό γκάζι, η λεπίδα μένει σε κάποιο ύψος από το οποίο και ξεκινάει να δουλεύει ξανά (εφόσον δεν γίνει το τσεκ...).


περιμένεις να ξαναπάρει ποτέ μπροστά...??? :beer:

VLADx
24/01/2008, 17:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan

Είπα ότι δεν δουλεύει σωστά ...!!!
(ειδικά στις "χαμηλές", αν δεν έχεις κατηφόρα και ούριο άνεμο, δεν πάει με τίποτε !!!) :winka:



Παιδια peace!!!:a15:
Δεν ξερω ποιος εχει δικιο αλλα οταν δεν δουλευε σωστα στα χαμηλα οντως σερνοταν.
Οταν το πηρα βολτα την πρωτη φορα που δουλευε σωστα, η διαφορα στην αποδοση στα χαμηλα ηταν παραπανω απο αισθητη.

Akatanomastos
24/01/2008, 17:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Πιθανόν ρε Σωτήρη...

Αλλά (και πρακτικώς διαπιστωμένο...), αν σβύσει το μηχανάκι με έστω και λίγο ανοιχτό γκάζι, η λεπίδα μένει σε κάποιο ύψος από το οποίο και ξεκινάει να δουλεύει ξανά (εφόσον δεν γίνει το τσεκ...).


περιμένεις να ξαναπάρει ποτέ μπροστά...??? :beer:

i valvida kathorizei to megethos eksodou aerion alla kai
ta aeria kata tin eksodo tous den einai <<odigos>> gia to pos kinite i valvida?

dirtbird
24/01/2008, 17:41
Ναι αλλά εάν θυμάσαι ουδέποτε είχε αναφέρει η Yamaha (big deal θα μου πεις - οΚ) ότι το τύμπανο (YPVS πρώτης γενιάς) κάνει την περιστροφή για εκμάθηση μέγιστου-ελάχιστου αλλά για αυτοκαθαρισμό. Επίσης εάν είχες ψόφια μπαταρία και δεν κατάφερνε να κάνει το τσεκ με το άνοιγμα του διακόπτη, όταν έπαιρνε μπροστά και ανέβαζε στροφές (και τάση) λειτουργούσε το YPVS αλλά με υστέρηση (μέχρι να σηκώσει τάση).

Αυτό που περιγράφεις εσύ
ειδικά στις "χαμηλές", αν δεν έχεις κατηφόρα και ούριο άνεμο, δεν πάει με τίποτε !!! , συνέβαινε εάν είχε κοπεί κάποια από τις ντίζες του YPVS και είχε μείνει κάγκελο τέρμα ανοιχτό.

Τεσπα μπορεί και να ισχύει και αυτό που λες, μια δοκιμή με ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ μπαταρία θα μας πείσει...:wave2:

OldMan
24/01/2008, 17:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από VLADx
Παιδια peace!!!:a15:
Φιλαράκι ... :smokin:

Στο forum αυτό, τους ειρηνοποιούς τους αλοίβουμε Castrol GTX 90άρι (μονότυπο), τους περνάμε μέσα από ψιλοκομμένο Twin Air (αλάδωτο και χρησιμοποιημένο) και τους βάζουμε πάνω σε DT χωρίς μπαταρία που του έχουμε κλειδώσει το γκάζι στο 1/4 ...!!! :D :mad: :D

dirtbird
24/01/2008, 17:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan

περιμένεις να ξαναπάρει ποτέ μπροστά...??? :beer: [/B]

absolutely... κάτι τσιμούχες στροφάλου από τότε τις ήθελε.. :lol:

OldMan
24/01/2008, 17:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
megethos eksodou aerion
Ποιον είχες καθηγητή στην Ρευστομηχανική, είπαμε ..??? :smokin:

dirtbird
24/01/2008, 17:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Φιλαράκι ... :smokin:

Στο forum αυτό, τους ειρηνοποιούς τους αλοίβουμε Castrol GTX 90άρι (μονότυπο), τους περνάμε μέσα από ψιλοκομμένο Twin Air (αλάδωτο και χρησιμοποιημένο) και τους βάζουμε πάνω σε DT χωρίς μπαταρία που του έχουμε κλειδώσει το γκάζι στο 1/4 ...!!! :D :mad: :D
... με το YPVS γυρισμένο με το χέρι στο τέρμα κλειστό
:smokin: :smokin:

:mad:

Akatanomastos
24/01/2008, 17:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Ποιον είχες καθηγητή στην Ρευστομηχανική, είπαμε ..??? :smokin:

den ksero kan ti einai i refstomixaniki :eek:
oti ksero apo tous ipefthinous tou Τεχνικα Θεματα Tips & Tricks to matha :a36: :a029: :a01:

OldMan
24/01/2008, 17:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
... με το YPVS γυρισμένο με το χέρι στο τέρμα κλειστό
:eyepop: :uplate: :look: :hypnotize :cry:

όχι ρε συ ...:a53:

VLADx
24/01/2008, 17:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Φιλαράκι ... :smokin:

Στο forum αυτό, τους ειρηνοποιούς τους αλοίβουμε Castrol GTX 90άρι (μονότυπο), τους περνάμε μέσα από ψιλοκομμένο Twin Air (αλάδωτο και χρησιμοποιημένο) και τους βάζουμε πάνω σε DT χωρίς μπαταρία που του έχουμε κλειδώσει το γκάζι στο 1/4 ...!!! :D :mad: :D

Α... εσεις ειστε πολυ αγρια αγορια.:a016:

dirtbird
24/01/2008, 17:49
.... η γενιά του σήμερα....:( :( :(

πα να σκουπίσω.... :sad: :sad:

Daemon
24/01/2008, 17:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Πιθανόν ρε Σωτήρη...

Αλλά (και πρακτικώς διαπιστωμένο...), αν σβύσει το μηχανάκι με έστω και λίγο ανοιχτό γκάζι, η λεπίδα μένει σε κάποιο ύψος από το οποίο και ξεκινάει να δουλεύει ξανά (εφόσον δεν γίνει το τσεκ...).


περιμένεις να ξαναπάρει ποτέ μπροστά...??? :beer:

Το τσεκ γινεται μονο οταν ανοιγεις το κεντρικο διακοπτη. Με την λογικη αυτη, οταν σου σβησει, θα πρεπει να ανοιγοκλεινεις το κεντρικο διακοπτη για να κανει το τσεκ και να βαλεις μπροστα?

Δεν το εχω ψαξει και πολυ αλλα δεν μου φαινεται λογικο.. :beer:

dirtbird
24/01/2008, 17:59
Νομίζω γινόταν και όταν έσβηνες από το kill switch...:confused: :confused:

for god's sake, ορίστε το παραδέχομαι...έχω να το βάλω μπροστά από εκείνον τον Μάη του 2000.... :o :o :bigcry:

Daemon
24/01/2008, 18:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Νομίζω γινόταν και όταν έσβηνες από το kill switch...:confused: :confused:

for god's sake, ορίστε το παραδέχομαι...έχω να το βάλω μπροστά από εκείνον τον Μάη του 2000.... :o :o :bigcry:

Οχι, μονο απ'το κεντρικο.. :)

dirtbird
24/01/2008, 18:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Daemon
Οχι, μονο απ'το κεντρικο.. :)

Όπως και να'χει, γινόταν η κίνηση και στο σβήσιμο γιατί έμενε πάντα στο τέρμα ανοιχτό...

είπαμε εάν θυμάμαι καλά... :confused: :rolleyes::lol:

toulis
25/01/2008, 08:41
Έχω την εντύπωση ότι το έκανε και όταν το έσβηνες από το kill shitsh.

Αλλά είναι δύσκολο να το σιγουρέψω γιατί και το δικό μου το έχω παρατημένο πολλά χρόνια και είναι και σε τεύχη

Οπός και να έχει πάντως αν δεν έχει καλή μπαταρία δεν δουλεύει σωστά από ότι θυμάμαι.

Δουλεύει βέβαια αλλά δεν έχει σωστή απόκριση