PDA

View Full Version : Ρυθμιση αναρτησεων σε ΚΤΜ EXC 450 '03?



urban
23/01/2008, 10:29
Καλημερα!

Τα καλα νεα ειναι οτι μολις εκλεισα ενα exc 450 '03.
Τα ασχημα νεα ειναι οτι απο χωμα ειμαι εντελως εντελως ασχετος.

Τα καλα νεα ειναι οτι το μηχανακι ειναι SUPER!
Τα ασχημα νεα ειναι οτι δεν ξερω ουτε καν πως ρυθμιζονται οι αναρτησεις για το βουνο και απο σουπερ θα το κανω σουπα.

Δωστε οι παλιοι μια συμβουλη. Πως να τις ρυθμισω? Ποιο ειναι το ζητουμενο?

gcrook
23/01/2008, 11:30
Μεχρι να λαβεις τις υπερπολυτιμες συμβουλες των απανταχου λασπωμενων, απαντησε μου σε μια απορια που εχω διαβαζοντας το κειμενο σου.

Αφου δηλωνεις ασχετος απο χωμα,τοτε τι θελεις ακριβως να ρυθμισεις στην αναρτηση και για ποιο λογο;
:wave2:

KaTaNaS
23/01/2008, 11:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Αφου δηλωνεις ασχετος απο χωμα,τοτε τι θελεις


η σωστη ερωτηση ειναι: Αφου δηλωνεις ασχετος απο χωμα τοτε γιατι πηρες για ξεκινημα 450 03' ;

για να σε λυνει ολες τις τεχνικες αποριες ο αντουαν που εχει το ιδιο; :lol:


στις αναρτησεις ειδικος ειναι ο βρωμοπουλος...


καβαλατο ομως πρωτα ...


απο που; και ποσο αν επιτρεπεται;

:wave2:

OldMan
23/01/2008, 11:43
Αν ο προηγούμενος δεν είχε πειράξει κάτι και τα κιλά σου είναι μεταξύ 75 και 85, άστες ήσυχες ...!!!

(αλλιώς, αφού βγάλεις άκρη με όλα αυτά τα πρόστυχα :blush: σχετικά με αποσβέσεις, συμπιέσεις, επαναφορές, στατικά και δυναμικά sags, σκληρότητες και προοδευτικότητες ελατηρίων, βρίσκεις το αντίστοιχο manual και βλέπεις από που ρυθμίζεται τι ...) :winka: :wave2:


Υ.Γ.
Το να ξέρεις τι ακριβώς θέλεις, είναι μια ααααααααλλη ιστορία ...

urban
23/01/2008, 11:55
θεωρω οτι οι αναρησεις που δουλευουν σωστα δεν ειναι αποκλειστικο προνομιο των εμπειρων!

Αν υποθεσουμε οτι καποιος επαιζε με τις ρυθμισεις και ειναι τα παντα στο τερμα σκληρο, θα πρεπει να μεινουν ετσι επειδη ειμαι ασχετος?


Πηρα το 450 γιατι οποιον ορεσιβιο ρωτησα μου ειπε να παρω τετραχρονο και οχι διχρονο και γιατι αυτο βρηκα σε σουπερ κατασταση. ( 4 χιλιαρικα, με καλη προικα και ολα τα αναλωσιμα καινουρια ). Ρωτησα, ρωτησα, ολοι παρτο ελεγαν!

urban
23/01/2008, 11:58
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
[B]Αν ο προηγούμενος δεν είχε πειράξει κάτι και τα κιλά σου είναι μεταξύ 75 και 85, άστες ήσυχες ...!!



Ευχαριστω!

Ειμαι 85 κιλα. Θα επιβεβαιωσω λοιπον οτι ειναι στις εργοστασιακες ρυθμισεις και βλεπουμε!

dirtbird
23/01/2008, 12:01
Bρες το owner's manual.
Διάβασε ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ ότι γράφει για τις αναρτήσεις και τις ρυθμίσεις τους.
Βάλε τα ρυθμιστικά αποσβέσεων στις προτεινόμενες θέσεις.
Οδήγησε κάποιο διάστημα το μηχανάκι (τουλάχιστον μία βόλτα).

Προσπάθησε να σκεφτείς τι (αν...) σε ενοχλεί στην συμπεριφορά του.
Μετά προσπαθούμε να σε βοηθήσουμε.

Επίσης διάβασε ότι σχετικό υπάρχει στα τεχνικά.

Τέλος, γνωρίζεις αν και πότε έγινε συντήρηση στις αναρτήσεις του μηχανακίου σου?:confused:

OldMan
23/01/2008, 12:01
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:
Καλέ μου άνθρωπε...

Προφανώς θέλεις (και πολύ σωστά...) να πάρεις το maximum των δυνατοτήτων των αναρτήσεών σου ...

Επειδή (όπως δηλώνεις) είσαι άσχετος με το άθλημα, πιστεύεις ότι αυτό θα προκύψει μέσα από 5-10 posts ...

(τολμώ να σε διαβεβαιώσω για το αντίθετο !!!) :winka:

Ξεκίνα λέγοντάς μας τα κιλά σου και την σωματική σου διάπλαση ...
(παραλείποντας λεπτομέρειες του τύπου "είμαι τριχωτός και προικισμένος" ) :blush:

edit: Άκυρο ...

drmel
24/01/2008, 12:17
Το PDS της WP είχε κάποιες ιδιαιτερότητες όσον αφορά την λειτουργία του καθώς δεν υπάρχει το κλασσικό μοχλικό σύστημα όπως στις υπόλοιπες εκτός δρόμου μοτοσυκλέτες.
Η ΚΤΜ με την WP ακολούθησαν έναν διαφορετικό δρόμο με στόχο να ξεχωρίσουν στην αγορά των off road μοτοσυκλετών. Το PDS δεν χρειάζεται την πολύπλοκη συντήρηση των μοχλικών και επιπλέον είναι και πιο ελαφρύ.

Το PDS λοιπόν φιλοδοξεί να προσομοιώσει την μεταβαλλόμενη σχέση των δυνάμεων που ασκούνται από τον τροχό στο πλαίσιο (μέσω του αμορτισέρ) κατά την διαδρομή του από το κατώτερο στο ανώτερο σημείο, με ένα σύστημα που βρίσκεται μέσα στο αμορτισέρ.

Καθώς το αμορτισέρ κινείται και πλησιάζει την πλήρη συμπίεση, η βελόνα εμποδίζει την ροή του λαδιού στον άξονα του αμορτισέρ. Αυτό σταματάει τη ροή του λαδιού και αυτό ακολουθεί την πορεία της μικρότερης αντίστασης μέσω του κέντρου του άξονα και μέσω των ροδελών συμπίεσης του δευτερεύοντος εμβόλου.

Δεδομένου ότι το λάδι είναι ασυμπίεστο (ή σχεδόν) το λάδι που διέτρεξε το δευτερεύον έμβολο πρέπει να ωθήσει το λάδι που υπήρξε μεταξύ των εμβόλων μέσω των ροδελών συμπίεσης του πρωτεύοντος εμβόλου.

Το γεγονός ότι περισσότερη συμπίεση του αμορτισέρ προκαλεί πρόσθετη απόσβεση (από τις ροδέλες του δευτερεύοντος εμβόλου) προκαλεί την απαιτούμενη προοδευτικότητα (PDS). Εντούτοις, δεδομένου ότι η απόσβεση είναι μια λειτουργία σχετική της ταχύτητας του άξονα του αμορτισέρ, εάν ο άξονας του αμορτισέρ κινείται αργά όπως κάνει στο μεγάλα άλματα, η προσθήκη ενός δεύτερου εμβόλου δεν έχει και πολλή σημασία.. Σε αυτή την περίπτωση χρειάζεται το προοδευτικό ελατήριο.

Στο enduro τα μεγάλα άλματα δεν είναι κοινός τόπος. Στο Motocross όμως είναι. Η αδυναμία του PDS βρίσκετε ακριβώς εδώ. Δεν έχει αρκετά μεταβαλλόμενο εύρος σκληρότητας στην διαδρομή του.

Ένα σκληρό ελατήριο δηλαδή αρκετά προφορτισμένο θα εμπόδιζε τις γρήγορες συμπιέσεις του αμορτισέρ με αποτέλεσμα το υδραυλικό σύστημα προοδευτικής απόσβεσης να μην λειτουργεί ικανοποιητικά αφού η ταχύτητα κίνησης του αμορτισέρ είναι σε άμεση σχέση με την προοδευτικότητα που προκαλείται από το δευτερεύον έμβολο. Η μοτοσυκλέτα θα έιχε σκληρή αίσθηση με αναπηδήσεις στο πίσω μέρος της.

Ένα μαλακό ελατήριο δηλαδή ελάχιστα προφορτισμένο θα επέτρεπε μεγαλύτερες ταχύτητες συμπίεσης με αποτέλεσμα την λειτουργία της προοδευτικής απόσβεσης από το δευτερεύον έμβολο, αλλά θα τερμάτιζε εύκολα!

Το 2008 η ΚΤΜ λέει πως άλλαξε την θέση του αμορτισέρ για μεγαλύτερη γραμμική ταχύτητα του αμορτισέρ άρα και καλύτερη προοδευτικότητα




Αν ρυθμίσουμε το αμορτισέρ με PDS σε σκληρή/αργή συμπίεση και μαλακή/γρήγορη επαναφορά τότε χάνει την ενδοτικότητά του στις μικρές ανωμαλίες και γίνετε σκληρό σε όλη την διαδρομή του και το πίσω μέρος της μοτοσυκλέτας γίνεται ασταθές στις μικρές ταχύτητες και επικίνδυνο στις μεγάλες. Θα το παρομοίαζα με μουλάρι που προσπαθεί να ξεφορτώσει τον αναβάτη του κλωτσώντας στον αέρα! Όσο πιο γρήγορα πας τόσο πιο πολύ κλωτσάει.
Αν το ρυθμίσουμε με μαλακή/γρήγορη συμπίεση και σκληρή/αργή επαναφορά γίνεται ενδοτικό στις μικρές ανωμαλίες αλλά τερματίζει εύκολα στα μεγάλα γρήγορα βυθίσματα..
Οι σκληρές/αργές ρυθμίσεις δεν είναι πρόβλημα για κάποιον που οδηγάει όρθιος ή με συνεχή πίεση στα πατάκια αλλά είναι εξουθενωτικό για μας τους κοινούς θνητούς..
Στο αντίθετο άκρο ρυθμίσεων (μαλακές/γρήγορες) η μοτοσυκλέτα χάνει την ¨factory racing¨ ικανότητά της και γίνετε αναγκαστικά πιο αργή σε απόλυτους χρόνους και επικίνδυνη όταν το παρακάνεις.

Είναι κατανοητό πως το PDS είναι ακραίο στην συμπεριφορά του γιατί του λείπει το σύστημα μοχλών που θα το κάνει προοδευτικό.

Το PDS είναι ένα σύστημα πολύ ευαίσθητο στις ρυθμίσεις του γι΄ αυτό θα παραθέσω μερικές παραμέτρους στην ρύθμισή του.
Το SAG – Ορίζει το μήκος του αμορτισέρ και το ύψος της μοτοσυκλέτας. Υπάρχει το static sag και το rider sag. Εδώ θα μιλήσουμε για το πρώτο.
Το static sag είναι η διαφορά που έχει η μοτοσυκλέτα στο ύψος (η σχέση του άξονα του τροχού με ένα σταθερό σημείο στο πλαίσιο) όταν είναι σε κεντρικό σταντ με τον τροχό στον αέρα (α) μείον το ύψος που έχει η μοτοσυκλέτα όταν πατάει στους δύο τροχούς (β). α-β= static sag.
Το static sag ορίζετε από την προφόρτιση του ελατηρίου. Όταν βιδώνουμε το ελατήριο το φορτίζουμε με ενέργεια ίση με το βάρος τις μοτοσυκλέτας. Αν το φορτίσουμε περισσότερο το ελατήριο θα έχει συσσωρεύσει περισσότερη δύναμη και θα ψηλώσει την μοτοσυκλέτα μεγαλώνοντας το μήκος του . Αν το βιδώσουμε πολύ θα έχουμε μηδενικό sag με αποτέλεσμα την ανισορροπία του πίσω τμήματος με το εμπρός και την σκληρή λειτουργία του ελατηρίου (και κατ επέκταση του αμορτισέρ) αφού ήδη είναι πολύ φορτισμένο. Οποιαδήποτε προοδευτικότητα / ενδοτικότητα θα πήγαινε περίπατο με τέτοια ρύθμιση. Το παράδοξο είναι ότι η ΚΤΜ δίνει 35 mm static sag που είναι φυσιολογικό για ένα μοχλικό σύστημα , αρκετά όμως προφορτισμένο για ένα PDS (ready to race βλέπετε)
Δοκιμές που έγιναν, έδωσαν τα ακόλουθα συμπεράσματα.
Τα PDS χαίρονται όταν είναι λιγότερο προφορτισμένα. Αυτό σημαίνει πως το 35 static sag του βιβλίου έγινε 50mm και είχε μεγάλη διαφορά στην συμπεριφορά όχι μόνο του πίσω τμήματος της μοτοσυκλέτας αλλά, στο σύνολό της.
Το αμορτισέρ δείχνει να δουλεύει παντού χωρίς να δηλώνει την παρουσία του ενοχλητικά, πηδώντας δεξιά αριστερά και πάνω κάτω όπως έκανε πριν, τρομοκρατώντας τους ανυποψίαστους αναβάτες του Σαββατοκύριακου.

Ένα άλλο θέμα είναι μια καινοτομία της KTM/WP με το Top Out Spring ή ελληνιστί τερματικό ελατήριο. Το θαυμαστό αυτό ελατήριο υπάρχει στο εσωτερικό των αμορτισέρ στα ΚΤΜ 2003 και 2004 και μόνο εκεί!


Το ελατήριο την δεξιά πλευρά της φωτογραφίας είναι το Top Out Spring ή Rebound Spring όπως το ονομάζει η ΚΤΜ στο βιβλίο της.

Το ελατήριο αυτό εμποδίζει το αμορτισέρ λίγο πριν φτάσει στο μέγιστο άνοιγμά του να τερματίσει με δύναμη. Η διαδρομή του είναι 20mm maximum και γίνετε αντιληπτό μόνο όταν σηκώσεις τη μοτοσυκλέτα στο σταντ με τον τροχό στον αέρα και πιέσεις με το πόδι το κάτω σημείο της ζάντας κρατώντας το υποπλαίσιο με τα χέρια. Είναι δηλαδή μια κίνηση του συστήματος αμορτισέρ-ψαλίδι-τροχός προς τα κάτω για 20mm περίπου.
Δεν θα δείτε ΠΟΤΕ την κίνηση αυτή αν έχετε static sag 35mm! Είναι τόσο προφορτισμένο που έχει συμπιεστεί το τερματικό ελατήριο από την δύναμη που ασκεί το κανονικό ελατήριο, (θυμηθείτε προφορτίζω σημαίνει μεγαλώνω το μήκος του αμορτισέρ δηλ. το ανοίγω). Το κακό δεν σταματά εδώ…
Μετρήσατε το static sag, έ;
Ένα αμορτισέρ με Top Out Spring (ή τερματικό ελατήριο) στον πάγκο, το ελατήριό του με μήκος 260mm και προφόρτιση 5mm θα έχει μήκος 255mm. Όταν όμως θα το βάλετε στην μοτοσυκλέτα σας το ελατήριο θα έχει μήκος 258mm!!!
Που βρέθηκαν τα 3mm;
Το τερματικό ελατήριο με το βάρος του τροχού πλέον ¨κλέβει¨ 3mm προφόρτισης και τα χαρίζει σε μήκος. Και όλα αυτά αν δεν το έχετε παρακάνει με την προφόρτιση ώστε να είναι έτοιμο να σπάσει.
Εκτός από μπελάδες όμως έχει και μερικά καλά αυτό το μικρό ελατήριο. Ο τροχός αποκτά πιο μαλακή και ήπια συμπεριφορά όταν οδηγούμε σε κατηφορικά κομμάτια και ανοίγει την διαδρομή του πιο μαλακά χωρίς να φωνάζει ¨τερμάτισα¨.

Το 2005 η ΚΤΜ έβγαλε το μικρό αυτό ελατήριο, για χάρη τα απλότητας ίσως;
Πάντως όχι γιατί δεν δουλεύει.

Ανακεφαλαίωση.
Το PDS θέλει μικρή προφόρτιση με static sag 45-50mm για να είναι πραγματικά προοδευτικό σε χρήση Enduro.
Τα ΚΤΜ 2003 και 2004 έχουν το Top Out Spring και πρέπει να το αφήσουμε να δουλεύει με μια διαδρομή της τάξεως 10-20mm (εγώ το έχω στα 9mm και είναι ΟΚ) .
To rider sag πρέπει να είναι 115-120mm. Αν είναι μεγαλύτερο θέλετε πιο σκληρό ελατήριο και αν είναι μικρότερο θέλετε πιο μαλακό ελατήριο.

Η απόλυτη ρύθμιση γίνετε όταν κάνουμε συμβιβασμούς σε όλες τις παραμέτρους, κανένα νούμερο δεν μπορεί να θεωρηθεί απόλυτο.
Πριν κάνετε revalving ή δοκιμάσετε με τα κλικ συμπίεσης / επαναφοράς ρυθμίστε σωστά τις αρχικές τιμές του αμορτισέρ.
____________________________________________________________
Παραθέτω μια φόρμα για να κρατάτε σημειώσεις (για περισσότερες λεπτομέριες σχετικά με το SAG γενικώς, δείτε τα άλλα θέματα στο do it your self)

Στο σταντ (όχι της μοτοσυκλέτας), χωρίς να πιέζετε τον τροχό προς τα κάτω, από τον άξονα του τροχού σε σταθερό σημείο = starting point.

Starting Point: ___________


Στο σταντ (όχι της μοτοσυκλέτας), χωρίς να πιέζετε τον τροχό προς τα κάτω, - με την μοτοσυκλέτα να πατάει στο έδαφος η διαφορά θα πρέπει να είναι = +/- 45-50mm static sag.

*Static Sag: ___________


Στο έδαφος με τον αναβάτη φουλ εξοπλισμένο μετράμε τα δύο ίδια σημεία όπως και προηγουμένως,
Αφαιρούμε τον αριθμό που βρήκαμε με τον πρώτο αριθμό (static SAG) = +/- 115 - 120mm
rider sag.

*Rider Sag: ____________


Σημειώσεις:

Starting Point: ___________ Static Sag: ___________ Rider Sag: ____________




Σωστό rider sag, πολύ static sag = ελατήριο πολύ σκληρό.
Σωστόrider sag, λίγο static sag = ελατήριο πολύ μαλακό.
Σωστό static sag, πολύ rider sag = ελατήριο πολύ μαλακό.
Σωστό static sag, λίγο rider sag = ελατήριο πολύ σκληρό.

*Για να έχετε αξιόπιστες μετρήσεις θα πρέπει να συμπεριλάβετε και τις στατικές τριβές που υπάρχουν σε μια ανάρτηση. Δηλαδή όταν μετράμε το static sag για παράδειγμα, αφού πάρουμε το πρώτο νούμερο με την μοτοσυκλέτα στο σταντ θα πρέπει να πάρουμε το δεύτερο νούμερο με την μοτοσυκλέτα στο έδαφος με τον ακόλουθο τρόπο:

Αφού κατεβάσουμε την μοτοσυκλέτα από το σταντ πιέζουμε την ανάρτηση σιγά σιγά και την αφήνουμε να εκτονωθεί πάλι σιγά σιγά, μετράμε και σημειώνουμε τον αριθμό. Έπειτα ανασηκώνουμε την μοτοσυκλέτα σιγά σιγά και την αφήνουμε πάλι να καθήσει σιγά σιγά, μετράμε και σημειώνουμε τον αριθμό. Η διαφορά που θα προκείψει από τους δύο αριθμούς είναι και η μέση μέτρηση που περιέχει και τις στατικές τριβές. Αυτός είναι ο αριθμός που θα αφαιρέσουμε από τον αριθμό που πήραμε με την μοτοσυκλέτα στο σταντ.

Αυτόν τον κανόνα ακολουθούμε και για τις μετρήσεις με τον αναβάτη στην μοτοσυκλέτα.

Του Σίμου Μιχαηλίδη

sapila racing
24/01/2008, 12:46
To πιο πληροφοριακό και ευγενικό ποστ που εχω διαβάσει!

urban
24/01/2008, 13:24
Δεν εχω λογια drmel... :a23:

dirtbird
24/01/2008, 13:44
Nα συμπληρώσω στο πληρέστατο post του Dr Mel, ότι το ελατήριο ΔΕΝ πρέπει να είναι προφορτισμένο περισσότερο από 10mm, ενώ η ιδανική προφόρτιση είναι μεταξύ 4-6 mm.
Aυτό σε συνδυασμό όσων αναφέρονται παραπάνω για τις ρυθμίσεις των sag.

KaTaNaS
31/08/2008, 14:16
με ελατηριο 84-250 και προφορτιση 6 χιλιοστων δηαλδη μηκος ελατηριου 244mm εχω επιτυχει 43mm static και 134mm με εμενα πανω...

το καλυτερο ζυγισμα που μπορουσα να κανω με αυτο το ελατηριο... αν προφορτησω κι αλλο μικραινει το στατικο (φθανει στα 30mm) και αν αποφορτησω μεγαλωνει το δυναμικο (απομακρυνεται κατα πολυ απο τα ιδανια 115-120mm) !


οι λοιπες ρυθμισεις ταχυτητας επαναφορας και συμπιεσης θα θα γινουν πάνω στο τεστ τεραιν!

τα κιλα μου αυτη τη στιγμη ειναι (διχως τον εξοπλισμό) 102 . (για στατιστικους λόγους - και ισως βοηθηθει κανεις άλλος που ψαχνεται) :wave2:

OldMan
01/09/2008, 10:39
Και που το βρήκες το EXC, γλυκό μας αρκουδάκι ??? :confused:

KaTaNaS
01/09/2008, 11:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Και που το βρήκες το EXC, γλυκό μας αρκουδάκι ??? :confused:

κάτω απο μια πέτρα... διπλα στη ρίζα του μεγαλου έλατου με τις 3 κερήθρες :D :wave2:

EMIL
13/09/2008, 20:56
Φοβερο το ποστ.να σαι καλα.Τα 03 επειδη εγινε αλλαγη στο πηρουνι και τα κανανε 48αρια διεπιστωθει απο επαγγελματια αναρτησιολογο οτι ειναι πολυ σκληρα σε αισθηση.Βαλε εργοστασιακες ρυθμισεις.μαλλον πας για αλλαγη πισω ελατηριου αφου μαζι με εξοπλισμο φτανεις
95κιλα περιπου.
Εχω δοκιμασει sag σε ΚΤΜ απο 9.5 εως 12 καλυτερα μου δουλευει σε εντουρο το 10.5 και σε πιστακι 11με 11.2.
Προτεινω σερβις αναρτησεων.
Καλοριζικο καλες βολτες.

KaTaNaS
29/09/2008, 19:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
με ελατηριο 84-250 και προφορτιση 6 χιλιοστων δηαλδη μηκος ελατηριου 244mm εχω επιτυχει 43mm static και 134mm με εμενα πανω...



χωρις να αλλαξω κατι στην προφόρτιση αλλα αλλάζοντας το ρολεμαν και μπολ τζοιντ του PDS ξαναμετρηθηκαν το στατικο και δυναμικό με τη βοήθεια φίλου και τα αποτελεσματα ειναι ακριβως by the book!


static: 36mm δυναμικό: 125mm

dirtbird
30/09/2008, 04:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
χωρις να αλλαξω κατι στην προφόρτιση αλλα αλλάζοντας το ρολεμαν και μπολ τζοιντ του PDS ξαναμετρηθηκαν το στατικο και δυναμικό με τη βοήθεια φίλου και τα αποτελεσματα ειναι ακριβως by the book!


static: 36mm δυναμικό: 125mm

Και πως είναι δυνατόν εγώ με ίδιο ελατήριο αλλά +5-10 κιλάκια να βγάζω 35 - 120?


Λες να φταίει το αμορτισέρ μου? :o :bigcry: :a30: :a30:



...το μέτρησες καθήμενος ή όρθιος? :confused: :confused:

KaTaNaS
30/09/2008, 08:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
...το μέτρησες καθήμενος ή όρθιος?

γι'αυτο τονισα πως οι μετρησεις εγιναν με τη βοηθεια φιλου, ορθιος σε θεση οδηγησης πορείας! (ουτε θεση οδηγησης κατηφορας όυτε ανηφόρας) αλλα γκουχου γκουχου, δεν φορουσα εξοπλισμο(μονο την εργαλειομπανανα)... αρα... επιφυλασομαι για τα 5 χιλιοστα...

κιλακια εσυ; παιζουμε στα ιδια; (παιζει να εχω χαζει κατι ψιλα τις τελευταιες βδομαδες)

EMIL
30/09/2008, 08:48
Καλημερα εγω μετραω καθημενος οπως οδηγω φορωντας τα παντα και το τσαντακι.πω ρε τι βαρος!!:D

iatrodikastis
30/09/2008, 08:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από EMIL
Καλημερα εγω μετραω καθημενος οπως οδηγω φορωντας τα παντα και το τσαντακι.πω ρε τι βαρος!!:D


αυτό τον τρόπο περιγράφει και το μάνιουαλ.

στο δικό μου δίνει(200 exc 06):στατικό 35mm και δυναμικό 90-105mm

dirtbird
30/09/2008, 09:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από iatrodikastis
αυτό τον τρόπο περιγράφει και το μάνιουαλ.

στο δικό μου δίνει(200 exc 06):στατικό 35mm και δυναμικό 90-105mm

κοινώς οι γνωστές μπούρδες του μάνιουαλ της ΚΤΜ....


Μην μΕ πεις ότι βάζεις και Motorex 4T στο κιβώτιο......:rolleyes: :rolleyes:



ούτε το Τransoil είναι η καλύτερη επιλογή.... ;) ;)

dirtbird
30/09/2008, 09:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από KaTaNaS
.....
κιλακια εσυ; παιζουμε στα ιδια; (παιζει να εχω χαζει κατι ψιλα τις τελευταιες βδομαδες)

Δεν νομίζω , το'γραψα και παραπάνω....

Βέβαια ο ΄λήπτης' της μέτρησης ήταν μαθητευόμενος (:rotflmao: :rotflmao: ), αλλά hell πιστεύω ότι τον εκπαίδευσα σωστά....




Πιστεύω ότι έπαιξε ρόλο το ολίγον αυξημένο μήκος του Ohlins που επιδρά ελαφρά και στην κατανομή μάζας....:winka: