PDA

View Full Version : Αίσθηση του μπροστινού στο ΧΤΧ



kaps
24/01/2008, 07:50
Μετά από 20000 χμ άλλαξα τα λάδια στο μπροστινό .
1ο λάθος δεν πήγα σε ΥΑΜΑΗΑ αλλά σε έναν κοντά μου συνεργειά εξουσιοδοτημένο ΑPRILIA με το σκεπτικό πως τα δύο μοντέλα έχουν κοινά σημεία .
2ο λάθος δεν ήμουν από πάνω όταν βάζανε τα νέα λάδια .
3ο λάθος που δεν έλυσαν όλο το μποστινό αλλά έλυσαν την κάτω βίδα και τα αφήσαμε κανένα τρίωρο να στάζουν άρα δεν ξέρω άν πέτυχε αυτή η πατέντα και δεν έμειναν μέσα υπόλοιπα παλιού λαδιού .
4ο λάθος που έχω βάλει τάπες προφόρτισης και πειραματίζομαι στο σφίγγε ξεσφίγγε μέχρι να βρω το τέλειο και έχω ζαλιστεί με ένα κατσαβίδι στο χέρι .
5ο λάθος και το κυριώτερο που ίσως να έχει τεράστια σημασία με την αίσθηση του μπροστινού συστήματος και να μην ισχύουν τα παραπάνω τρία είναι που κατεβαίνω το πρωί προς Αθήνα έχοντας και ένα έξτρα κράνος (της συζύγου που πάει πρώτα τα παιδιά στο σχολείο και έρχεται στη δουλειά με το λεωφορείο)περασμένο στο αριστερό χέρι ελλείψη μπαγκαζιέρας που σαφώς δεν πρόκειται να βάλω ποτέ στο ΧΤΧ μιας και το θέλω ψιλοαλάνικο .
Το ερώτημα είναι αν έχετε αλλάξει λάδια στο μπροστινό και αν είχατε την ίδια αίσθηση λόγω ότι τα λάδια είναι καινούργια ; Ακόμα πόσα ml παίρνει η κάθε μπουκάλα;

p@nos
24/01/2008, 11:35
Το μπροστινο μετα την αλλαγη λαδιων εχει πολυ καλυτερη λειτουργια και η διαφορα ειναι αισθητη.
Καλο ειναι βεβαια να λυθουν τελειως τα καλαμια για να καθαριστουν απο τα παλιαμ λαδια αλλα και αν δεν γινει αυτο η ποσοτητα που μενει μεσα ειναι τοσο λιγη σε σχεση με την ποσοτητα των καινουργιων λαδιων που δεν επειρεαζουν την λειτουργια του μπροστινου.

Μηπως αυτη η αισθηση οφειλεται στους πειραματισμους σου με την προφορτηση????

Δεν δοκιμαζεις καλυτερα να τις επαναφερεις στις αρχικες ρυθμισεις,μιας και ειναι το πιο ευκολο που μπορεις να κανεις???

kaps
24/01/2008, 13:10
Εχω καταντήσει κατσαβιδάκιας .. Σκέφτομαι πως αφού τα νέασ λάδια είναι κατά βάση αδούλευτα άρα θα λειτουργούν κανονικά και χωρίς να ρυθμίσω τις τάπες και έτσι αν τις αφήσω ενετλώς ξέσφικτες να δοκιμάσω πως πάει . Από την άλλη φοράω και τα ΜΤ 60 τα οποία έχουν 33 μπροστά 35 πίσω λόγω ότι εγώ και η σύζυγος μαζί πιάνουμε τα 160 κιλά . Μήπως λέω και η καμπυλότητα του λάστιχου να έχει σημασία . Πάντως από θέμα απόδοσης μηχανής πάει σαφώς καλύτερα σε ταχύτητες αφού η ανάρτηση παταέι καλά τη ρόδα στη άσφαλτο .

kaps
24/01/2008, 13:11
Για να προλάβω κακίες :evil: 95 κιλά είμαι εγώ .:smilea:

p@nos
24/01/2008, 14:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από kaps
Για να προλάβω κακίες :evil: 95 κιλά είμαι εγώ .:smilea:


Επειδη δεν καταλαβα τελικα,τι προβλημα αντιμετωπιζεις????

kaps
24/01/2008, 16:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Γκαζοφωνιξ JR
Επειδη δεν καταλαβα τελικα,τι προβλημα αντιμετωπιζεις????
Επαναλαμβάνω πως επειδή το μανουαλ της μοτό λέει 32 μπροστά και 33 πίσω ενώ εγώ έχω βάλει λόγω βάρους 33 35 λέω λοιπόν μήπως αν ξεσφίξω τις τάπες προφόρτισης και φέρω στις νορμάλ τιμές τον αέρα στα λάστιχα μήπως δω καλυτέρευση στην αίσθηση του μπροστινού .

trigger
24/01/2008, 19:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από kaps
Επαναλαμβάνω πως επειδή το μανουαλ της μοτό λέει 32 μπροστά και 33 πίσω ενώ εγώ έχω βάλει λόγω βάρους 33 35 λέω λοιπόν μήπως αν ξεσφίξω τις τάπες προφόρτισης και φέρω στις νορμάλ τιμές τον αέρα στα λάστιχα μήπως δω καλυτέρευση στην αίσθηση του μπροστινού .
To manual της μοτο αναφέρεται στα pirelli dragon και όχι στα μτ 60 που έχουν διαφορετική κορώνα (αν και δεν ξέρω αν παίζει ρόλο γιατί δεν τα έχω δουλέψει αυτά τα λάστιχα...).
Εγώ φοράω τα diablo που έχουν λίγο πιο γρήγορη κορώνα από τα dragon που είχε από τη μάνα του βάζω 33-36 γιατί μόνος μου είμαι 115 kg! (για τους κακοήθεις είμαι 1,97 μ):D
Έχω αλλάξει ελατήρια και λάδια και είδα ένα άλλο μηχανάκι, πιο στιβαρό! Η γνώμη μου είναι να ξαναβάλεις τις εργοστασιακές τάπες επάνω, να δείς τι σε ενοχλεί να το διορθώσεις και μετά να αρχίσεις να πειραματίζεσαι με τις τάπες και τα κατσαβίδια σου. ;)

Αλήθεια πόσο σου κόστισαν οι τάπες και από που;

kaps
25/01/2008, 11:53
Το μυστήριο λύθηκε......Ο μάστορας παραέσφιξε τον άξονα με αποτέλεσμα να έχει μετατοπίσει την ρόδα πολύ αριστερά με συνέπεια όταν πλάγιαζα και επιχειρούσα έξοδο το μπροστινό με κράταγε βιδωμένα αριστερά και άρα δεν μπορούσα να επανέλθω γρήγορα παρά μόνο με προσπάθεια. Την καβάλησα και τώρα ένοιωσα την διαφορά στην αίσθηση του μπροστινού με αλλαγμένα τα λάδια του ...Οχι τίποτα άλλο αλλά έβαλα και τα καλύτερα της white power...

trigger
25/01/2008, 14:22
Οι τάπες πόσο σου κόστισαν και από που τις αγόρασες;

kaps
25/01/2008, 18:02
Από Λ.Βουλιαγμένης 200 μέτρα από την είσοδο στη καλλιρόης στο αριστερό χέρι δεν θυμάμαι όνομα τώρα και έκαναν γύρω στα 100 ευρώ .