PDA

View Full Version : Άσκηση ύφους από την Nitin Design



BlaSen
24/01/2008, 09:03
Η Dacoit είναι η νέα concept bike από την Nitin Design, του ινδικής καταγωγής Nitin Khosa, που ανήκει στην πρωτοπορία του ευρωπαικού σχεδιασμού οχημάτων. Η ιδέα αυτή έχει ήδη πέντε χρόνια ύπαρξης, τώρα όμως ο Nitin αποφάσισε να την εξελίξει σε βάθος. Αντικείμενό της είναι η δημιουργία μιας επιθετικής μοτοσυκλέτας, προορισμένης για απαιτητικούς μοτοσυκλετιστές με έντονη την τάση προς το...καγκουριλίκι! Το όνομά της μάλιστα, που προέρχεται από την Ινδική - και μητρική για τον Nitin - γλώσσα αναφέρεται στις οπλισμένες συμμορίες των Hindi, που για αιώνες υπήρξαν ο φόβος και ο τρόμος όλης της Ινδίας.

Ο πρωτότυπος σχεδιασμός επικεντρώνεται στο εντυπωσιακό μπροστινό μέρος που είναι ιδιαίτερα επιθετικό, ενώ το πίσω αντίστοιχα είναι μόνο όσο χρειάζεται για να στηριχτούν η σέλα, το φτερό και τα τελικά των εξατμίσεων. Δεν είναι τίποτε γνωστό για τα μηχανικά της μέρη και το τεχνολογικό της υπόβαθρο. Μπορεί μόνο να παρατηρήσει κανείς τις τέσσερις εξατμίσεις, δύο κάτω από το μοτέρ και δύο ψηλά στην ουρά - με μια πιο προσεκτική ματιά όμως, θα εντοπίσετε κάποιες σχεδιαστικές ομοιότητες με τις δημιουργίες της Boxer Design αλλά και την Vectrix, δεν νομίζετε;

Πηγή:motomag.gr (http://motomag.gr)

BlaSen
24/01/2008, 09:05
Foto 1


118124

BlaSen
24/01/2008, 09:06
Foto 2


118125

BlaSen
24/01/2008, 09:10
- Λέω εγώ τώρα - καλή η έρευνα και τα concept,αλλα μηπως το έχουν παρακάνει.
Τοσα λεφτά που ξοδεύοντε σε αυτα δεν τα επενδύουν καλύτερα στα παραγωγής μπας και δούμε καμιά προκοπή...

makis206
24/01/2008, 10:29
:eyepop: :eek: :eek: :eek: :eyepop:

Fireball400
24/01/2008, 18:00
Εμένα μου φαίνεται:yuck: :yuck: :yuck:
Είναι η χειρότερη αηδία που έχω δει:lol: Μου δημιουργεί και την απορία,τι αεροδυναμική θα έχει:sick:

stavrogin
24/01/2008, 18:14
αμα βγει και με τριβαλιτσο θα την παρω!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

gregorgeous89
31/01/2008, 09:57
μόνο φίλτρου φτιάχνει?