PDA

View Full Version : Ερωτηξης προς Gixxers!



GIXXERAKIAS
24/01/2008, 12:37
Kαι οχι μονο,οποιος ξερει μΕ απανταει.:winka:

Θελω να μαθω αν στο Κ4 600 που εχω μπορουν να μπουν δισκοι απο Κ5-6 1000 και πως μπορει να γινει αυτο.Δηλαδης αν κανουν οι δισκοι και βιδωνουν κανονικα στον μπροστα τροχο και αν χρειαζεται καποιος ανταπτορας για την μεγαλυτερη διαμετρο των καινουργιων δισκων στις δαγκανες (ακτινικες ειναι και μενα).Οι δικοι μου απ'οσο ξερω ειναι 300χιλ και του 750 310χιλ,του Κ5-6 χιλια ειναι 320χιλ??

Αυτιααα...:D :wave2:

costas81
24/01/2008, 13:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
Kαι οχι μονο,οποιος ξερει μΕ απανταει.:winka:

Θελω να μαθω αν στο Κ4 600 που εχω μπορουν να μπουν δισκοι απο Κ5-6 1000 και πως μπορει να γινει αυτο.Δηλαδης αν κανουν οι δισκοι και βιδωνουν κανονικα στον μπροστα τροχο και αν χρειαζεται καποιος ανταπτορας για την μεγαλυτερη διαμετρο των καινουργιων δισκων στις δαγκανες (ακτινικες ειναι και μενα).Οι δικοι μου απ'οσο ξερω ειναι 300χιλ και του 750 310χιλ,του Κ5-6 χιλια ειναι 320χιλ??

Αυτιααα...:D :wave2:


για ποιο λογο να το κανεις??

GIXXERAKIAS
24/01/2008, 13:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από costas81
για ποιο λογο να το κανεις??

Επειδη εχω ενα θεματακι με τα φρενα και στραβωμενους δισκους απ'οτι φαινεται,εχω δισκους απο χιλια και θελω να τους βαλω πανω και για καλυτερο φρενο αλλα και γιατι τους εχω ηδη.:winka:

DimST
24/01/2008, 13:28
Όχι, δε ταιριάζουν γιατί έχουν διαφορετικό κέντρο, όπως διαφορετικό κέντρο έχει και το κ7 σε σχέση με το κ5/6 1000.
Μπορείς όμως να βάλεις απο 600/750 y-k3 ή 1000 k1-4, υπόψην οτι τα μοντέλα με συμβατική στήριξη είχαν 320mm δισκόπλακες.

Επίσης εφόσον θα παίξεις με μεγαλύτερης διάστασης δισκόπλακα αναγκαστικά πρέπει να πάρεις αντάπτορες και νέες μακρύτερες βίδες. Κιτ υπάρχουν είτε στο εμπόριο, είτε μπορείς να φτιάξεις σε μηχανουργείο (1cm περίπου για 320mm δισκόπλακες).
Τέλος, δές στην υπογραφή μου τις δισκόπλακες που πουλάω εγώ... ;) --320mm

:beer: :beer: :wave2:

EDIT:
y-k3 750, k1-3 600 & 1000 => 320mm
k3-4 1000, k4-5 600/750 => 300mm αλλά ίδια κέντρα με τις 320mm δισκόπλακες των προγόνων
k5-8 1000, k6-9 600/750 => 310mm αλλά διαφορετική σχεδίαση κέντρου στις δύο ξεχωριστές γενιές.

GIXXERAKIAS
24/01/2008, 14:06
Tωρα με πεθανες Dim.:sad:

Ρε γμτ και γω νομιζα οτι μου κανουν οι δισκοι αυτοι.:(
Θα δω ,πας και το λυσω και κανω καμμια προσπαθεια επι τοπου να δω τα κεντρα,γι'αυτο που λες.Το πολυ πολυ να παρω και τις ζαντες απο το 1000:D (πλακα κανω:lol: )

dynogix
24/01/2008, 18:13
Έχω να σου δώσω αν θες από 750 2000(y) ζευγάρι δισκόπλακες είναι ίσιες, δεν έχουν κάνει πατούρα αλλά έχουν χαλαρώσει τα περτσίνια ...αυτό δε ξέρω αν επισκευάζεται...:confused: Τις έχω και κάθονται...:(

GIXXERAKIAS
24/01/2008, 20:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από dynogix
Έχω να σου δώσω αν θες από 750 2000(y) ζευγάρι δισκόπλακες είναι ίσιες, δεν έχουν κάνει πατούρα αλλά έχουν χαλαρώσει τα περτσίνια ...αυτό δε ξέρω αν επισκευάζεται...:confused: Τις έχω και κάθονται...:(

Ευχαριστω bro αλλα δεν νομιζω οτι επισκευαζονται.:winka:

Τι εγινε ρε παιδια κανας αλλος θα μας πει τελικα αν κανουν η οχι??:D :D
Να εχουμε και καμμια αντιπαραθεση μπας και εχω καμμια ελπιδα οτι κανουν βρε αδερφε!:lol:

Γμτ τα disc lock μου!!:sad:

mako
25/01/2008, 00:18
Εχεις 2 επιλογες. 1ον Πετας το μπαζο και παιρνεις μηχανη. 2ον Αφου πας σαν κοτα, ανοιγεις τα φτερα σου και φρεναρει!!!!!! :a12: :a22: :a22: :a09: :a024: :a48: :a54: :a54: :a36: :a25: :a25: :a25: :lol: :rotflmao:

DrIoannis
25/01/2008, 08:38
Ψάξε δισκόπλακες καινούριες και μην κάνεις modifes με τα φρένα σου.Εννοείται βέβαια ότι μαζί με τις πλάκες αλλάζεις και τα τακάκια.

siakattackj
25/01/2008, 08:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
Επειδη εχω ενα θεματακι με τα φρενα και στραβωμενους δισκους απ'οτι φαινεται,εχω δισκους απο χιλια και θελω να τους βαλω πανω και για καλυτερο φρενο αλλα και γιατι τους εχω ηδη.:winka:


στραβωμένοι είπες εε........................??

χχχμμμμ...............


είχα και εγώ το ίδιο μηχανάκι και είχε ένα απειροελάχιστο τρέμουλο όταν φρενάριζα πολύ δυνατά με πολλλλάααα χλμ...


μήπως λες το ίδιο??


αν ναι, μάλλον δεν είναι οι δίσκοι...


.........................


επίσης με το ντισκλοκ εγώ είχα σπάσει το φτερό από το Κ4...(ο μαλάκας έκανα όπισθεν και το είχα ξεχάσει)

τώρα δε νομίζω να έπαθε ζημιά ο δίσκος σου από το ντισκλοκ....έλεος...πόσα χλμ να μάζεψε?

μάλλον είναι ιδέα σου πιστεύω...


υπομονή..........


Υ.Γ. πως έβγαλες το συμπέρασμα? σου τρεμοπαίζει η μανέτα??

GIXXERAKIAS
25/01/2008, 11:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από siakattackj
στραβωμένοι είπες εε........................??

χχχμμμμ...............


είχα και εγώ το ίδιο μηχανάκι και είχε ένα απειροελάχιστο τρέμουλο όταν φρενάριζα πολύ δυνατά με πολλλλάααα χλμ...


μήπως λες το ίδιο??


αν ναι, μάλλον δεν είναι οι δίσκοι...


.........................


επίσης με το ντισκλοκ εγώ είχα σπάσει το φτερό από το Κ4...(ο μαλάκας έκανα όπισθεν και το είχα ξεχάσει)

τώρα δε νομίζω να έπαθε ζημιά ο δίσκος σου από το ντισκλοκ....έλεος...πόσα χλμ να μάζεψε?

μάλλον είναι ιδέα σου πιστεύω...


υπομονή..........


Υ.Γ. πως έβγαλες το συμπέρασμα? σου τρεμοπαίζει η μανέτα??

Και γω απλα με το disc lock εκανα λιγο πισω την μηχανη και μολις που ακουμπησε στο φτερο και εκανε ενα μικρο τακ και ραγισματακι στο χρωμα του φτερου.Αλλα ρε γμτ και γω αυτο λεω ειναι δυνατον?

:sad:

Εχω το εξης προβλημα,φρεναροντας δυνατα απο πολλα χιλιομετρα κανενα προβλημα και χωρις ιχνος τρεμουλου..Μολις φτασει στα 100-90χιλ εκει εχει κουνημα στην μανετα και συντονισμο στο φαιρινγκ το μπροστινο,τρεμει μεχρι και η ζελατινα!:uplate: (στην πιστα το φαινομενο ειναι πολυ πιο εντονο που ειναι τα φρενα συνεχεια ζεστα)

Απο κει και κατω (100-90χιλ) κανενα προβλημα παλι.:hypnotize Εχω τρελαθει ρε συ!Το εκανε και με τα παλια λαστιχα αλλα και με τα καινουργια.(στο λεω για να σε προλαβω αν ρωτηξεις για λαστιχα και ζυγοσταθμισεις:winka: )

Εσενα τι ηταν??:confused:


@DrIoannis:Τα φρενα που θα βαλω(αν κανουν) δεν θεωρειται μοτιφα,ποσο μαλλον σαν τα μοταρντ που βαζουν κατι αποστατες 5-6cm:eyepop: ).Τα δισκοφρενα απο το Κ6 ειναι με μολις 1.500χιλ και τα αλαζει γιατι βαζει αλλους δισκους βελτιωτικους.Ειναι καινουργιοι οι δισκοι αν εννοεις αυτο,οτι και καλα μπορει να ειναι στραβοι.:winka:

DrIoannis
25/01/2008, 12:02
You know best...

nktR
30/01/2008, 21:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από dynogix
Έχω να σου δώσω αν θες από 750 2000(y) ζευγάρι δισκόπλακες είναι ίσιες, δεν έχουν κάνει πατούρα αλλά έχουν χαλαρώσει τα περτσίνια ...αυτό δε ξέρω αν επισκευάζεται...:confused: Τις έχω και κάθονται...:(

Χρήστο σε ευχαριστώ και θα κοιτάξω εάν επισκευάζονται :wave2: :beer:

dynogix
30/01/2008, 22:11
Τίποτα Νικ εγώ thanks!:beer: :beer:

Tigas
30/01/2008, 22:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS

Εχω το εξης προβλημα,φρεναροντας δυνατα απο πολλα χιλιομετρα κανενα προβλημα και χωρις ιχνος τρεμουλου..Μολις φτασει στα 100-90χιλ εκει εχει κουνημα στην μανετα και συντονισμο στο φαιρινγκ το μπροστινο,τρεμει μεχρι και η ζελατινα!:uplate: (στην πιστα το φαινομενο ειναι πολυ πιο εντονο που ειναι τα φρενα συνεχεια ζεστα)

Απο κει και κατω (100-90χιλ) κανενα προβλημα παλι.:hypnotize Εχω τρελαθει ρε συ!Το εκανε και με τα παλια λαστιχα αλλα και με τα καινουργια.(στο λεω για να σε προλαβω αν ρωτηξεις για λαστιχα και ζυγοσταθμισεις:winka: )

Ε

sorry αλλά απλά και μόνο σαν υπόθεση το μπροστινό σου το έχεις τσεκάρει απο λάδια+τσιμούχες κτλ κτλ.

Όσο για τα φρένα θα σε φτιάξουμε και θα σε βελτιώσουμε όποτε θές, είτε με original είτε με τίγκα braking systems όποτε θέλεις στείλε μου πμ.

siakattackj
31/01/2008, 07:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
Απο κει και κατω (100-90χιλ) κανενα προβλημα παλι.:hypnotize Εχω τρελαθει ρε συ!Το εκανε και με τα παλια λαστιχα αλλα και με τα καινουργια.(στο λεω για να σε προλαβω αν ρωτηξεις για λαστιχα και ζυγοσταθμισεις:winka: )



με πρόλαβες... αλλά μήπως δε σου έκανε καλή ζυγοστάθμηση??(μαλακίες λέω πιθανόν, είναι δύσκολο να κάνει ο μάστορας λάθος στη ζυγοστάθμηση..)




Αρχικά δημιουργήθηκε από GIXXERAKIAS
Εσενα τι ηταν??:confused:




εμένα μάλλον ήταν ιδέα μου γιατί όσοι το πήραν βόλτα λένε ότι δεν κατάλαβαν τίποτα, δεν είχε κανένα πρόβλημα λένε (και ήταν 4 διαφορετικά άτομα)

Υ.Γ.
μιλάμε όμως για απειροελάχιστο τρίξιμο...
μάλλον δίκιο είχαν...ιδέα μου θα ήταν,, δεν το έκανα τίποτα τελικά...

GIXXERAKIAS
31/01/2008, 12:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από SCBR1000RR
sorry αλλά απλά και μόνο σαν υπόθεση το μπροστινό σου το έχεις τσεκάρει απο λάδια+τσιμούχες κτλ κτλ.

Όσο για τα φρένα θα σε φτιάξουμε και θα σε βελτιώσουμε όποτε θές, είτε με original είτε με τίγκα braking systems όποτε θέλεις στείλε μου πμ.


Βρε Σταυρο δεν εχω καθολου διαρροες αλλα αλα ηταν το θεμα της αναρτησης θα ειχε παντους προβλημα και οχι μονο στα φρενα.

Το ιδιο ιχυει φυσικα και στην επιταχυνση για την ζυγοσταθμιση.Αν ειχε προβλημα ζυγοσταθμισης θα ειχα κουνημα στο τιμονι στα χιλιομετρα αυτα και χωρις φρενα.:winka:

Εχεις φυσικα και πουμου!:D

reinmeister
01/02/2008, 09:15
στανταρ εχεις στραβωμα...παρε αυτες που σου δινει το παλληκαρι με τα χαλαρα πριτσινια και θα σου πω εγω πως "επισκευαζονται"...:cool:

GIXXERAKIAS
01/02/2008, 11:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
στανταρ εχεις στραβωμα...παρε αυτες που σου δινει το παλληκαρι με τα χαλαρα πριτσινια και θα σου πω εγω πως "επισκευαζονται"...:cool:

Αντωνη τις πηρε αλλος ρε συ.;:winka:

Τελικα θα μου πεις αν κανουν οι αλλες απο το Κ6 το 1000??:D

reinmeister
01/02/2008, 12:03
τσου...:nono:

byron
01/02/2008, 12:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
τσου...:nono:

Δεν κάνουν, ή δεν θα του πεις; :confused:

dynogix
01/02/2008, 12:18
Δισκόπλακες τέλος ...τις πρόλαβε άλλος!!!!:winka:

reinmeister
01/02/2008, 12:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Δεν κάνουν, ή δεν θα του πεις; :confused:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :beer: :beer: καλο...

dynogix
01/02/2008, 12:26
Πάντως GIXXERAKIAs αν είναι να το κρατήσεις το μηχανάκι και θες να αλλάξεις δισκόπλακες θα σου έλεγα βάλε braking αξίζει...και θα δεις αρκετή διαφορά ! Αυτιά.

DimST
01/02/2008, 12:29
gix.. την επόμενη φορά που θα θές να μάθεις κάτι μπορείς να κάνεις και poll... :rolleyes:
Μόνο έτσι θα μάθεις στα σίγουρα! :D

dynogix
01/02/2008, 12:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimST
gix.. την επόμενη φορά που θα θές να μάθεις κάτι μπορείς να κάνεις και poll... :rolleyes:
Μόνο έτσι θα μάθεις στα σίγουρα! :D

Αν εννοείς εμένα το είπα από προσωπική εμπειρία και μόνο γιατί τα είχα βάλει και είδα βελτίωση...

GIXXERAKIAS
01/02/2008, 12:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimST
gix.. την επόμενη φορά που θα θές να μάθεις κάτι μπορείς να κάνεις και poll... :rolleyes:
Μόνο έτσι θα μάθεις στα σίγουρα! :D

Αμα κανω poll θα εχω αποψει που διηστανται οποτενες κανω ερωτηξις και οποιος ξερει απανταει.:D

Γμτ και ηθελα να γλυτωσω αυτα τα 400γιουρια για δισκοπλακες αλλα μαλλον δεν θα τα γλυτωσω το βλεπω,ερχεται.:bigcry:

DimST
01/02/2008, 12:48
Οχι dynogix δεν εννοούσα εσένα, στον gixxer αναφερόμουν, που απο την πρώτη στιγμή του είπα να ξεχάσει τις δισκόπλακες απο 1000 k5+

:wave2:

GIXXERAKIAS
01/02/2008, 14:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimST
Οχι dynogix δεν εννοούσα εσένα, στον gixxer αναφερόμουν, που απο την πρώτη στιγμή του είπα να ξεχάσει τις δισκόπλακες απο 1000 k5+

:wave2: Αμα βαλω την ζαντα ολοκληρη κανω δουλεια???:D :D

DimST
01/02/2008, 14:56
...είσαι τρελός τελικά :rotflmao: :lol:

GIXXERAKIAS
01/02/2008, 15:24
Γνωστον και μη εξαιρετεον!:rotflmao: :lol: :rotflmao:

Βασικα αν ειναι να βαλω την ζαντα πιο φθηνα θα μΕ βγει να βαλω δισκους aftermarket,σωληνακια και τρομπα.:D

:rotflmao: :lol: :rotflmao:

DimST
01/02/2008, 20:32
και σου ξαναλέω. Τις δικές μου δε θες να τις δείς? EBC full floating 320mm cast iron σε πολύ καλή κατάσταση, μαζί με δεύτερο σέτ με "κουμπιά" επισκευαζόμενες (αγοράζεις νέους δίσκους, τα κέντρα τα κρατάς) κλπ κλπ κλπ.

maron
01/02/2008, 20:42
ta eipame nomizw
kai min ksexaseis
an den sou kanoun tis theloume.........................