PDA

View Full Version : Πιο απο τα δυο...



rsp
24/01/2008, 13:54
Με το σκεπτικο χρησης του κρανους σε σβελτες βολτες και ταξιδια με ον -οφ μεγαλο, πιο απο τα δυο κρανη μου προτεινετε και γιατι? Αν εχετε και αλλη προταση σας ακουω!

Arai Viper
Arai RX-7 Corsair

Ευχαριστω!

Nik0s
24/01/2008, 14:00
Δουλειές μΕ βγάζεις... :o

Κανονίστε :smokin:

npat
24/01/2008, 14:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από rsp
Με το σκεπτικο χρησης του κρανους σε σβελτες βολτες και ταξιδια με ον -οφ μεγαλο, πιο απο τα δυο κρανη μου προτεινετε και γιατι? Αν εχετε και αλλη προταση σας ακουω!

Arai Viper
Arai RX-7 Corsair

Ευχαριστω!

Όποιο σου κάθετε καλύτερα στο κεφάλι! Νομίζω έχουν διαφορές στο σχήμα.

sniper
24/01/2008, 14:03
Arai RX-7 Corsair

npat
24/01/2008, 14:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Όποιο σου κάθετε καλύτερα στο κεφάλι! Νομίζω έχουν διαφορές στο σχήμα.

Αν σου κάθονται και τα δύο καλά, και δεν είναι θέμα χρημάτων: RX-7. Το έχω και είμαι πολύ ευχαριστημένος.

doctor x
24/01/2008, 14:07
tsekare k tis bmw to sportintegral!filos pou kani pola taxidia me gs adv ine poli efharistimenos .isiho aneto(1350gr k shetika ftino(500? k ftinotera ebay):wave2:


118169

rsp
24/01/2008, 14:09
και τα δυο μου καθοντε μια χαρα..Ο πωλητης που πηγα και τα δοκιμασα για να παραγγειλω μετα απο το νετ, μου ελεγε οτι το corsair θα με κουρασει στο ον-οφ και καλυτερα το βιπερ..Ειναι και φτηνοτερο το βιπερ και μου εκανε εντυπωση να μου το πει! Γνωμες περι αυτου... Εχει οδηγησει κανεις ον-οφ με το corsair?

Νικολακι κανε λιγο υπομονη..μαζεψε τα μουσκουλα σου σου για λιγο μονο......:alien:

McGyver
24/01/2008, 14:11
Αν και λίγο δύσκολο, προσπάθησε να τα δοκιμάσεις και τα δύο σε βόλτα...


Αρχικά δημιουργήθηκε από rsp
Αν εχετε και αλλη προταση σας ακουω!

Shoei XR-1000 για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο...

rsp
24/01/2008, 14:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από doctor x
tsekare k tis bmw to sportintegral!filos pou kani pola taxidia me gs adv ine poli efharistimenos .isiho aneto(1350gr k shetika ftino(500? k ftinotera ebay):wave2:

Γιατρε ειναι απο τα πιο ασχημα κρανη που εχω δει....

road spirit
24/01/2008, 14:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Όποιο σου κάθετε καλύτερα στο κεφάλι! Νομίζω έχουν διαφορές στο σχήμα. +1
το rx7 ειναι "round oval", το viper ειναι "long oval". Στην πραξη δεν ξερω πως ειναι διαφορα στην εφαρμογη τους...

επίσης να ξέρεις οτι το rx7 κάνει ΠΟΛΥ θορυβο. Μακρινη βόλτα και ταξίδι οπωσδηποτε με ωτασπιδες...

Cpt. Haddock
24/01/2008, 14:13
Μια και στα ονοφ (ή "ονοφ") δεν κάθεσαι σκυφτός για να εκμεταλευεσαι την αεροδυναμική για την οποία ειναι φτιαγμένα, πάρε αυτό με λιγοτερους αεραγωγούς. Εκεί είναι ολος ο θόρυβος.

Εγώ έχω το Arai chaser (Phil Read replica) και δε φοράω πλέον ωτοασπίδες (θα μου πεις ατυχλης σύγκριση γιατί παλιά είχα ανοιγόμενο νολαν - που τωρα το φοραει καποιο καθίκι στο dubrovnik :mad: )



:beer:

road spirit
24/01/2008, 14:15
και αφου λες ΚΑΙ για χρηση ον-οφφ, μήπως να κοιταζες τα shoei hornetDS ή arai tour-x, στα οποία το γείσο αφαιρείται και γίνονται "street" κρανη και με τη ζελατίνα τους ?

πχ : http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=52253

rsp
24/01/2008, 14:19
Εχω το Tour-X, αλλα λογο προβληματος στον αυχενα και επειδη χωρις το φινακι ειναι χαλι μαυρο..Ψαχνω κατι αεροδυναμικο και καλο στα ταξιδια

doctor x
24/01/2008, 14:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από rsp
Γιατρε ειναι απο τα πιο ασχημα κρανη που εχω δει....

:( :beer:

afto pados poy ipe o captain fenete logiko.

sapila racing
24/01/2008, 14:23
Δεν ξέρω για on-off, αλλά δεν νομίζω να εχει μεγαλη διαφορά απο γυμνές κανονικές μοσυκλέτες.

Εγω εχω ενα AstroJ κι ενα RX7 Corsair και ειχα και αλλα Arai παλαιότερα.
Και τα 2 μου ταιριάζουν τέλεια, αλλά το RX7 εχει τρομερό θόρυβο, καμμία σχέση με τα άλλα Arai.

Βέβαια με το RX7 καταλαβαινεις τι σημαίνει αερισμός.

gixxerpap
24/01/2008, 14:32
ξαδερφε, το viper θα πας να παρεις και μην ρωτας πολλα...

το corsair κανει βαβουρα, ειναι σχεδιασμενο ωστε να αποδιδει τα μεγιστα οταν η θεση οδηγησης, αρα και το κεφαλι ειναι σκυφτο....

περα απο ενα εξτρα μεταλλικο πλεγμα που εχει το corsair, το viper ειναι κορυφαιο σε προστασια και εχει εξισου καλοη εφαρμογη!

road spirit
24/01/2008, 14:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από rsp
Εχω το Tour-X, αλλα λογο προβληματος στον αυχενα και επειδη χωρις το φινακι ειναι χαλι μαυρο..Ψαχνω κατι αεροδυναμικο και καλο στα ταξιδια

οκ

στα + του rx7 λοιπον ειναι η εκπληκτική εφαρμογη (προσωπικα, οτι καλύτερο εχω φορεσει), ο απίστευτος αερισμός, οι πολύ ευκολα αφαιρούμενες επενδύσεις για καθαρισμό (και αντίστοιχα, πολυ εύκολα ξαναμπαίνουν), η αεροδυναμικη, ΚΑΙ το μικρό βάρος. Το ζύγισμα του στο χέρι ειναι φοβερό, είναι απο τα ελαφρυτερα κράνη που έχω πιάσει... (σημαντικό για σενα που λες οτι έχεις προβλημα στον αυχενα)

στα -, ο υπερβολικός θόρυβος (αναγκαστικά, λόγω αεραγωγών), το θάμπωμα (υποχρεωτικά pinlock ή κάτι αντίστοιχο)

:wave2:

rsp
24/01/2008, 14:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
ξαδερφε, το viper θα πας να παρεις και μην ρωτας πολλα...

το corsair κανει βαβουρα, ειναι σχεδιασμενο ωστε να αποδιδει τα μεγιστα οταν η θεση οδηγησης, αρα και το κεφαλι ειναι σκυφτο....

περα απο ενα εξτρα μεταλλικο πλεγμα που εχει το corsair, το viper ειναι κορυφαιο σε προστασια και εχει εξισου καλοη εφαρμογη!

Ρε ξαδερφε εισαι σιγουρος οτι το corsair δεν κανει?? Και το Βιπερ πως το λενε το μοντελο σατ ξενα σιτε?

road spirit
24/01/2008, 14:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από rsp
Ρε ξαδερφε εισαι σιγουρος οτι το corsair δεν κανει?? Και το Βιπερ πως το λενε το μοντελο σατ ξενα σιτε? απλα το ρχ7 ειναι - θεωρητικα - κράνος αγώνων. Στο δρόμο δεν θα προσφέρει ουσιαστικά κατι παραπάνω απο το βαιπερ, νομιζω αυτο θελει να πει ο παπ...

το βαιπερ αμερικη λέγεται profile

rsp
24/01/2008, 15:07
Αν ξεχασουεμ το παραγοντα χρηματα, και επειδη εχω κολλησει με το Νακανα replica το corsair θα ειναι λαθος στο ον-οφ??

catmaster
24/01/2008, 15:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από rsp
Ρε ξαδερφε εισαι σιγουρος οτι το corsair δεν κανει?? Και το Βιπερ πως το λενε το μοντελο σατ ξενα σιτε?

Το Viper οι Αμερικάνοι το βαφτίζουν Profile Πανουργιά ... (ψάξε για φωτό στο Google )

εγώ θα σου έλεγα αν είναι να καταλήξεις μόνο σε ένα από τα δύο μοντέλα της Arai και όχι σε άλλη μάρκα να πάρεις το Viper αν σου κάθεται καλά ... το λέω γιατί έχω και RX-7 και Viper αλλά στην Africa με ψηλή ζελατίνα το Viper έχει λιγότερο τσαμπουκά ... το RX-7 όντως έχει πολύ καλύτερο αερισμό στη ζέστη ... αλλά και το χειμώνα δεν παίζεται με τα πολλά κρύα .... σήμερα που το φόρεσα για να πάω Μαρκόπουλο ήταν σα να με τρυπούσαν βελόνες ...


:wave2:

catmaster
24/01/2008, 15:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από rsp
Αν ξεχασουεμ το παραγοντα χρηματα, και επειδη εχω κολλησει με το Νακανα replica το corsair θα ειναι λαθος στο ον-οφ??

αν φοράς νούμερο κοντά στο Sm , να βρεθούμε να σου δώσω να βάλεις και τα δύο ,να κάνουμε μια βόλτα και θα καταλάβεις πιο σου κάθεται καλύτερα στη χρήση που θέλεις ..

:wave2:

rsp
24/01/2008, 15:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
αν φοράς νούμερο κοντά στο Sm , να βρεθούμε να σου δώσω να βάλεις και τα δύο ,να κάνουμε μια βόλτα και θα καταλάβεις πιο σου κάθεται καλύτερα στη χρήση που θέλεις ..

:wave2:

Small 55-56 φοραω, εισαι ο ανθρωπος μου!! Με το Αφρικα λοιπον, εκτος απο τον αερα που δεν με νοιαζει (φοραω μπαλακλαβα) ! Απο πλευρας αεροδυναμικης πιο ειναι καλυτερο? Στα πολλα για ον-οφ (170-200) σε ενοχλει το corsair?

rsp
25/01/2008, 09:46
Να ρωτησω...στο σιτε του γνωστου ebay τυπακου, εχει σαν νουμερο το "Small" αυτο δεν παραγγελνω για να ειμαι καλα?

Θυμιζω οτι φοραω 55-56 μεγεθος

road spirit
25/01/2008, 09:48
yes

:wave2:


118231

catmaster
25/01/2008, 10:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από rsp
Να ρωτησω...στο σιτε του γνωστου ebay τυπακου, εχει σαν νουμερο το "Small" αυτο δεν παραγγελνω για να ειμαι καλα?

Θυμιζω οτι φοραω 55-56 μεγεθος

Αυτό είναι το νούμερο .. αλλά εγώ προσωπικά θα πήγαινα και σε μαγαζί να το δοκιμάσω ...

:wave2:

byron
25/01/2008, 10:22
Δεν έχω δοκιμάσει το Viper, αλλά έχω το RX7. Όντως κάνει θόρυβο (όπως και το Xspirit πχ, λόγω αεραγωγών), αλλά η αεροδυναμική του είναι κορυφαία.

Με το δικό μου γυμνό (Τuono), που σίγουρα τρώς περισσότερο αέρα σε σχέση με μεγάλο on-off, το κράνος είναι άψογο. Στα 180-200 χλμ, νομίζεις ότι και το λουρί να λύσεις δεν πρόκειται να μετακινηθεί ούτε εκατοστό, όταν με το XR-900 στα ίδια χλμ μου έχει κολλήσει η ζελατίνα στη μούρη.

:wave2:

sniper
25/01/2008, 10:22
Αρ-Ες-Πι.....


RX7 λέμε.... οδηγήθηκε σε SS (καλά δεν το συζητάμε ότι είναι το κορυφαίο για SS - αν σου κάνει το Arai στο κεφάλι) και το καλοκαίρι που μας πέρασε έκανα και 500 χλμ εθνικής κι επαρχιακού δρόμου με ένα ΑΧ-1.... το κεφάλι μου κι ο λαιμός μου δεν διαμαρτυρήθηκε καθόλου (σε αντίθεση με τα μαλακά μου μόρια)...


Έχω και το Viper-GT που δεν ξέρω τι λένε οι άλλοι αλλά για SS δεν κάνει! (εξού και η πρόθεσή μου να το αντικαταστήσω με RX7 σύντομα). Τώρα για Ον-Οφ δεν ξέρω.

Αλλά τελικά το RX7 δεν πιάνεται πουθενά! Ούτε στην αίσθηση, ούτε στην άνεση, ούτε στον εξαερισμό, ούτε στην αεροδυναμική.....

catmaster
25/01/2008, 10:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Αρ-Ες-Πι.....


RX7 λέμε.... οδηγήθηκε σε SS (καλά δεν το συζητάμε ότι είναι το κορυφαίο για SS - αν σου κάνει το Arai στο κεφάλι) και το καλοκαίρι που μας πέρασε έκανα και 500 χλμ εθνικής κι επαρχιακού δρόμου με ένα ΑΧ-1.... το κεφάλι μου κι ο λαιμός μου δεν διαμαρτυρήθηκε καθόλου (σε αντίθεση με τα μαλακά μου μόρια)...


Έχω και το Viper-GT που δεν ξέρω τι λένε οι άλλοι αλλά για SS δεν κάνει! (εξού και η πρόθεσή μου να το αντικαταστήσω με RX7 σύντομα). Τώρα για Ον-Οφ δεν ξέρω.

Αλλά τελικά το RX7 δεν πιάνεται πουθενά! Ούτε στην αίσθηση, ούτε στην άνεση, ούτε στον εξαερισμό, ούτε στην αεροδυναμική.....

+1137 ρε Νίκο... για SS όντως είναι το top αν το νιώθεις καλά στο κεφάλι σου ...

Αλλά σου λέω , εγώ έχω και τα δύο κράνη ... και έχω και On-Off και SS ...

σε οδήγηση πίσω από ζελατίνα για πούλμαν που έχω στην Africa ... δεν θα κερδίσει τόσα πολλά από την αεροδυναμική του RX-7 ... προσωπική μου γνώμη βέβαια είναι αυτή , για αυτό του είπα να τα βάλει και τα δύο και να αποφασίσει ιδίοις όμασι ...

:beer:

BIG BLACK
25/01/2008, 10:41
Είχα το shoei x-spirit και θα το αλλάξω λόγω πτώσης.

Θα πάρω πάλι το ίδιο και επειδή έχουμε το ίδιο μηχανάκι

το προτείνω ανεπιφύλακτα.

Κανένα πρόβλημα στα ταξίδια και με άψογο εξαερισμό.
:wave2:

hector
25/01/2008, 10:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
ξαδερφε, το viper θα πας να παρεις και μην ρωτας πολλα...

το corsair κανει βαβουρα, ειναι σχεδιασμενο ωστε να αποδιδει τα μεγιστα οταν η θεση οδηγησης, αρα και το κεφαλι ειναι σκυφτο....

περα απο ενα εξτρα μεταλλικο πλεγμα που εχει το corsair, το viper ειναι κορυφαιο σε προστασια και εχει εξισου καλοη εφαρμογη!

+1 το Viper ειναι πιο σωστο για την χρηση που θες....δεν τιθεται θεμα ασφαλειας και τα δυο ειναι κατασκευασμενα απο τα ιδια υλικα με τις ιδιες προδιαγραφες ασφαλειας....αλλα με διαφορετικο σχεδιασμο για διαφορετικη χρηση!:wave2:

sniper
25/01/2008, 10:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
+1137 ρε Νίκο... για SS όντως είναι το top αν το νιώθεις καλά στο κεφάλι σου ...

Αλλά σου λέω , εγώ έχω και τα δύο κράνη ... και έχω και On-Off και SS ...

σε οδήγηση πίσω από ζελατίνα για πούλμαν που έχω στην Africa ... δεν θα κερδίσει τόσα πολλά από την αεροδυναμική του RX-7 ... προσωπική μου γνώμη βέβαια είναι αυτή , για αυτό του είπα να τα βάλει και τα δύο και να αποφασίσει ιδίοις όμασι ...

:beer:


Σωστά.... αλλά στα προτερήματα του RX7 ξέχασα να βάλω και την ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ποιότητα απο τα υπόλοιπα Arai..... :winka: :D

mako
25/01/2008, 14:09
Τα ιδια και παλι τα ιδια γραφουμε εδω μεσα!!!! Φιλε μου το RX-7 δεν το εκμεταλευεσαι πληρως στο on-off λογω της θεσης των αεραγωγων (γωνια κλισης του κεφαλιου). Παρε το φτηνοτερο viper και μην το ψαχνεις. Ησουν τυχερος και επεσες σε ΑΝΘΡΩΠΟ επαγγελματια που δεν ηθελε να σε "αρμεξει", αλλα να σου δωσει αυτο που σου χρειαζεται.-:winka: :wave2:

nikos force
25/01/2008, 14:32
epeidi den ekmetaleysai plirws tous aeragwgous gia ayton akribws ton logo o thorybos den tithete thema san enoxlisi... rx-7 ... egw to foraw se papaki ... motard ... kai tuono kai apla to kranos DEN paizete ... kai to exw balei kai adventure filou kai apla den eixa kanena ma kanena prob...

nikos force
25/01/2008, 14:35
kai kati allo ...an tyxei na odigas taksidaki me 170 me 35-40 bathmous thermokrasia tote tha ektimiseis to rx-7 ...

mako
25/01/2008, 14:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos force
kai kati allo ...an tyxei na odigas taksidaki me 170 me 35-40 bathmous thermokrasia tote tha ektimiseis to rx-7 ...

Ρε αρχηγε μου, ειπε κανεις οτι το RX-7, δεν "λεει";;; Εγω εχω ενα astro-r και ενα RX-7. Το παληκαρι πως θα "δροσισει" το κεφαλι του που λες, οταν ΔΕΝ δουλευουν οι αεραγωγοι;;;; Τωρα αν το φοραει καποιος σε "παπι", "γουρουνα" η αυτοκινητο τι σημασια μπορει να εχει;;;:look: :)

Ζεύκας
26/01/2008, 10:20
Άμα κάποιος θέλει αθόρυβο κράνος, 2 είναι στη κορυφή:

-Schuberth S1
-Shoei XR-1000 (με whisper kit)

:wave2: