PDA

View Full Version : Η πεζη, ο βρωμογκαζος και η λογικη μας



Σελίδες : [1] 2

MUSTILI
25/01/2008, 14:26
Με αφορμη μια συζητηση στα στραβα και αναποδα που αναφεροταν στη συγκρουση ενος απο εμας με μια πεζη θα ηθελα να σημειωσω οτι θεωρω ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ την λογικη που μας/σας διεπει οταν κατι τετοιο συμβαινει.

Ξαφνικα εχουμε να κανουμε με γιδια, μοσχαρια, αλλοδαπους, γριες που μπαινουν μπροστα μας στην γρηγορη ζωη μας με τα 4-5 χλμ την ωρα (τοσο αργα ρε παιδι μου) και απο την αλλη εχουμε εμας εναντια στο συστημα που ποοοτε δεν παραβιαζουμε τον ΚΟΚ (ενω οι πεζοι πρεπει να ψαχνουν διαβασεις, οι αλητες).

Προφανως και για ολους εμας/εσας που σας εχει χτυπησει αυτοκινητο ετσι θα αναφερονται καποιοι αλλοι μαγκες σε φορουμ αυτοκινητων π.χ. " Βγηκε το κ...παιδο με το ΧΤ/παπι/hayabusa και τον κολλησα στον τοιχο, το γιδι. Πολυ θα ηθελα να τον σκοτωσω" Ε ! Ωραιο δεν σας φαινεται;

Σας τα γραφω γιατι η μητερα μου πεθανε στις 9/1 υστερα απο 38 μερες στο νοσοκομειο εξ αιτιας μιας τραγικης ασυννενοησιας μεταξυ του οδηγου του αυτοκινητου και της πεζης μητερας μου, μιας φοβερα κακης στιγμης. Ο Dirty Gas ειναι ενα παραδειγμα (δεν εχω τιποτα μαζι σου) και φυσικα και σε μενα εχει τυχει να μου πεταχτει πεζος και βλαστημουσα.

Απλα καμια φορα σκεφτειτε τι λετε, τι γραφετε και πως αντιδρατε...:sad:

alximistis
25/01/2008, 14:30
ΣΥΜΦΩΝΩ!!! Σωστός!!!

sergiosm
25/01/2008, 14:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από MUSTILI
Απλα καμια φορα σκεφτειτε τι λετε, τι γραφετε και πως αντιδρατε...:sad:

Κατ' αρχάς συλλυπητήρια για τη μητέρα σου.

ωστόσο, χωρίς να έχω καμία διάθεση να αντιδικήσουμε, θέλω να σου πω ότι μου φαίνεται ότι οι σκέψεις σου είναι επηρεασμένες απο το χαμό της μητέρας σου.


Το αν μια αντίδραση είναι υπερβολική ή έντονη είναι ένα θέμα,
το ποιος φταίει όμως για ένα ατύχημα είναι άλλο.

Είναι ανθρώπινο να σκεφτείς τον τραυματία, αυτό όμως δεν σημαίνει ότι ο τραυματίας δεν φταίει για το ατύχημα (μόνο και μόνο επειδή τραυματίστηκε).

Είναι αγενές να βρίσεις τον όποιο προκάλεσε ένα ατύχημα, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν φταίει για αυτό.

Δεν έχουμε να κάνουμε με

Αρχικά δημιουργήθηκε από MUSTILI
γιδια, μοσχαρια, αλλοδαπους, γριες που μπαινουν μπροστα μας στην γρηγορη ζωη μας με τα 4-5 χλμ την ωρα (τοσο αργα ρε παιδι μου)
αλλά όταν το κάνουν (ή το κάνουμε ως πεζοί) και η συγκεκριμένη ενέργειά τους (μας) γίνεται κατά παράβαση του ΚΟΚ πρέπει μετά να αναλαμβάνουν (αναλαμβάνουμε) τις ευθύνες τους (μας).
Ο πεζός ΔΕΝ έχει πάντα δίκιο, δίκιο έχει αυτός που κινείται (είτε πεζός, είτε εποχούμενος) στο δρόμο ή στο πεζοδρόμιο τηρώντας τον ΚΟΚ.

Και βέβαια το γεγονός ότι και εμείς παραβιάζουμε τον ΚΟΚ δεν είναι άλλοθι για τον οποιοδήποτε προκαλεί τροχαίο ατύχημα.
Κακώς τον παραβιάζουμέ, αλλά όταν γίνει ένα ατύχημα πρέπει να ερευνηθεί ποιος έφταιγε για το ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ατύχημα και μόνο.

Με άλλα λόγια, όπως, εγώ τουλάχιστον έγγραψα στο thread που αναφέρεις (αν και δεν νομίζω ότι κανείς διαφώνησε με αυτό) ο ΚΟΚ ΙΣΧΥΕΙ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ, και για τους οδηγούς και για τους πεζούς.

:wave2:

Dirty_Gas
25/01/2008, 14:59
Φίλε μου λυπάμαι για τη μητέρα σου, αλλά εσύ μιλάς για μια στιγμή τραγικής ασσυνενοησίας.

Στη δικιά μου περίπτωση δε μου δόθηκε η ευκαιρία να συννενοηθώ. Απλά βρέθηκε κάποια στο δρόμο μου.

Ναι, ΟΚ, δεν είναι όλοι οι άνθρωποι της ίδιας αντίληψης με τη δικιά μας, και πρέπει εμείς να προσέχουμε λιγάκι παραπάνω και γι' αυτούς και κατ' επέκταση για μας για να μη μπλέξουμε, νομικά αλλά και να έχουμε τη συνείδησή μας καθαρή.

Και στη χειρότερη των περιπτώσεων, πάλι το ίδιο θα υποστήριζα.

Αλλά μη μου λες να μην αντιδράω. Δεν αλλάζω γνώμη. Κατεβάζουν το κεφάλι και περνάνε το δρόμο σαν τα ζώα. Ε όχι, δε θα πάρω και το δικό τους φταίξιμο στη πλάτη μου.

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΑΙΟ ΡΕ ΓΑΜΩΤΟ ΝΑ ΦΤΑΙΜΕ ΠΑΝΤΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΜΕΙΣ!!!

alximistis
25/01/2008, 15:07
Μισό λεπτό για να δούμε τι λέμε. :)
Ας αφήσουμε το έχω δίκιο έχεις δίκιο στην άκρη. Να σας πω γιατί οι πεζοί ΣΧΕΔΟΝ ΠΑΝΤΑ έχουν δίκιο!
Πρώτον γιατί είναι ΑΠΡΟΣΤΑΤΕΥΤΟΙ!!! Είναι σαν να βάζεις έναν ιππότη με πανοπλία και άλογο ενάντια σε έναν πεζό βάρβαρο με το κιλτ του. Μεγάλη διαφορά.
Δεύτερον, σκεφτείτε πόσο ΧΩΡΟ τους καταλαμβάνουμε. Πεζοδρόμια κλεισμένα από τις μοτοσικλέτες μας διαβάσεις μονίμως αποκλεισμένες από αυτοκίνητα κυρίως αλλά και μηχανές πεζόδρομοι ελάχιστοι οι διαβάσεις δεν τηρούνται από κανέναν μας πόσες φορές δεν έχουν χώρο ούτε καν να κινηθούν από το μπλοκάρισμα;
Τι θέλετε δηλαδή να κάνουν;
Τρίτον στην κωλοχώρα που ζούμε μετρά ειδικά στο δρόμο ο νόμος του ισχυρού!!! Έχεις χάμερ; Τελείωσε γαμάς! Έχεις παλιό Λάντα ή τίγκα στη λαμαρίνα αυτοκίνητο παλιό; Το ίδιο. Πόσο σεβόμαστε τους πεζούς; Καθόλου μήπως; Πόση προσοχή τους δίνουμε; Ελάχιστη;;;

Για σκεφτείτε τα όλα αυτά...

sniper
25/01/2008, 15:12
Τώρα για να δικαιολογήσουμε την μαλακία που μας δέρνει, αρχίζουμε την φιλοσοφία του ποιος έχει προτεραιότητα.

Οι πεζοί έχουν πάντα.... ακόμα κι όταν φταίνε!

Δλδ αν σας πεταχτεί ένα παιδάκι απο το πουθενά και το σκοτώσετε, θα κοιμάστε ήσυχοι τα βράδια και θα λέτε εγώ δεν έφταιγα;

ελεος..... (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&postid=1037748#post1037748)

sergiosm
25/01/2008, 15:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Δλδ αν σας πεταχτεί ένα παιδάκι απο το πουθενά και το σκοτώσετε, θα κοιμάστε ήσυχοι τα βράδια και θα λέτε εγώ δεν έφταιγα;


όχι δεν θα κοιμάμαι ήσυχος γιατί θα με φάει το "τί θα μπορούσα να κάνω για να το αποφύγω"..

αυτό όμως δεν σημαίνει ότι είμαι και "φονιάς"

"φονιάδες" θα είναι αυτοί που δεν το πρόσεχαν και το άφησαν να πεταχτεί από το πουθενά ...


Πρέπει επιτέλους να αποφασίσουμε τί σημαίνει "φταίω"

sniper
25/01/2008, 15:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
όχι δεν θα κοιμάμαι ήσυχος γιατί θα με φάει το "τί θα μπορούσα να κάνω για να το αποφύγω"..

αυτό όμως δεν σημαίνει ότι είμαι και "φονιάς"

"φονιάδες" θα είναι αυτοί που δεν το πρόσεχαν και το άφησαν να πεταχτεί από το πουθενά ...


Πρέπει επιτέλους να αποφασίσουμε τί σημαίνει "φταίω"


Σωστό....! δεν σε κάνει δολοφόνο αλλά σκέτα φονιά.....

Κι επειδή δεν ξέρουμε τι μας ξημερώνει κι επειδή δεν συμβαίνουν μόνο στους άλλους αυτά...

χαλαρώστε κι οδηγήστε με προσοχή εδώ μέσα στην ζουγκλα του κωλοχανείου!

alximistis
25/01/2008, 15:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
όχι δεν θα κοιμάμαι ήσυχος γιατί θα με φάει το "τί θα μπορούσα να κάνω για να το αποφύγω"..

αυτό όμως δεν σημαίνει ότι είμαι και "φονιάς"

"φονιάδες" θα είναι αυτοί που δεν το πρόσεχαν και το άφησαν να πεταχτεί από το πουθενά ...


Πρέπει επιτέλους να αποφασίσουμε τί σημαίνει "φταίω"


Κάνε μια παλλικαριά και διάβασε τι λέω. ΟΧΙ επειδή το γράφω εγώ αλλά για να δεις κάποιους προβληματισμούς μου. Κι εδώ είμαστε να το κουβεντιάσουμε. :)

VANDA
25/01/2008, 15:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm

Πρέπει επιτέλους να αποφασίσουμε τί σημαίνει "φταίω"


Τι να σημαίνει.. για άλλη μια φορά τα πράγματα δεν είναι άσπρα ή μαύρα αλλά σε τόνους του γκρι.


"φονιάδες" θα είναι αυτοί που δεν το πρόσεχαν και το άφησαν να πεταχτεί από το πουθενά ...

Και αυτό βαρύ είναι. Λίγο παραπάνω να έτρεχες "εσύ", μια στιγμή να μην το κοίταξε η μάνα του γιατί της έπεσαν οι σακούλες του σούπερμάρκετ από τα χέρια προσπαθώντας να κρατήσει και το παιδί.. πώς να την πεις φόνισσα έτσι αβίαστα;

Dirty_Gas
25/01/2008, 15:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
όχι δεν θα κοιμάμαι ήσυχος γιατί θα με φάει το "τί θα μπορούσα να κάνω για να το αποφύγω"..

αυτό όμως δεν σημαίνει ότι είμαι και "φονιάς"

"φονιάδες" θα είναι αυτοί που δεν το πρόσεχαν και το άφησαν να πεταχτεί από το πουθενά ...


Πρέπει επιτέλους να αποφασίσουμε τί σημαίνει "φταίω"


1000+++++++++

zephyr1
25/01/2008, 15:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από VANDA
Τι να σημαίνει.. για άλλη μια φορά τα πράγματα δεν είναι άσπρα ή μαύρα αλλά σε τόνους του γκρι.



Και αυτό βαρύ είναι. Λίγο παραπάνω να έτρεχες "εσύ", μια στιγμή να μην το κοίταξε η μάνα του γιατί τις έπεσαν οι σακούλες του σούπερμάρκετ από τα χέρια προσπαθώντας να κρατήσει και το παιδί.. πώς να την πεις φόνισσα έτσι αβίαστα;

+1

Προχτες παιδακι εφυγε απ'τα χερια της μητερας του στον παιδικο σταθμο, αποτελεσμα 2 καταγματα στα ποδια (με τουτου).:sad:

LsKostas
25/01/2008, 15:43
Συμφωνω με τον mustili



και φροντιζω να προσεχω ακομα και για τον πεζο που δεν προσεχει τον εαυτο του...



Οταν βλεπω κοσμο αριστερα και δεξια απλα δεν τα χωνω στο grip...τοσο απλα...

nikos force
25/01/2008, 15:51
filos filou apo dw mesa prin ligo kairo efere kwlotoumpes stin syggrou epeidi pezos petaxtike apo to pouthena se simeio pou oxi diabasei den eixe... oute kan pezodromio kai nisida... apla bariotan na paei apo katw... giati to kokkino gia ta mixanokinita einai paranomo se bathmo kakourgimatos en antithesi me to kokkino twn pexwn pou apla einai anyparkto sta matia tous ... mporei na min einai O nomimofrwn motosykletistis alla eimai sigoura o pio nomimofrwn pezos... to paidaki pou anaferei kapoios an petaxtei apo kapou tha prepe na eini se geitonia kai stena opou opoios kai n to xtypisei ftaei giati apla den akolouthouse ti logiki kai pigaine mamiwntas mesa sta stena...ALLA an petaxtei ena paidaki mesa stin kalirois tote poios ftaei ?? einai prwtogono na akolouthoume tous misous nomous kai tous allous misous oxi...

sergiosm
25/01/2008, 16:02
[Μισό λεπτό για να δούμε τι λέμε. :)
Ας αφήσουμε το έχω δίκιο έχεις δίκιο στην άκρη. Να σας πω γιατί οι πεζοί ΣΧΕΔΟΝ ΠΑΝΤΑ έχουν δίκιο!
[/QUOTE]
Μα εδώ ακριβώς είναι που διαφωνούμε, εσύ βλέπεις το περιστατικό από την ανθρώπινη διάσταση, ενώ εγώ το προσέγγισα από την καθαρά νομική του πλευρά. Χρησιμοποιούμε τον όρο "δίκιο" με άλλη έννοια. Εσύ την "ηθική" και εγώ τη "νομική".
Γιατί -κατά την άποψή μου- είναι δύο πράγματα που δεν θα πρέπει να συγχέονται ...



Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
Πρώτον γιατί είναι ΑΠΡΟΣΤΑΤΕΥΤΟΙ!!! Είναι σαν να βάζεις έναν ιππότη με πανοπλία και άλογο ενάντια σε έναν πεζό βάρβαρο με το κιλτ του. Μεγάλη διαφορά.

σύμφωνοι, είναι απροστάτευτοι.
από τί όμως;;
από τα λάθη τα δικά τους;;
ή από τα λάθη των άλλων;;

θα μου πεις και στις δύο περιπτώσεις, γιατί -συνήθως- αυτός που τραυματίζεται είναι ο πεζός. Σύμφωνοι, αλλά αν υποθέσουμε ότι ένας πεζός πετάγεται και παρεμποδίζει την πορεία μιας μηχανής (ή αυτοκινήτου) ο οδηγός του οποίου αιφνιδιάζεται και πέφτει χωρίς να ακουμπήσει τον πεζό με αποτέλεσμα να τραυματιστεί. Ποιος είναι ο απροστάτευτος τότε;;

Απροστάτευτος για μένα είναι αυτός ΠΟΥ ΔΕΝ ΦΡΟΝΤΙΖΕΙ να προστατευθεί λαμβάνοντας τα κατάλληλα μέτρα:
αφενός μεν για να ΑΠΟΤΡΕΨΕΙ το ατύχημα,
αφετέρου δε για να έχει τις ΜΙΚΡΟΤΕΡΕΣ δυνατές βλάβες όταν αυτό γίνει.

Συνεπώς, "απροστάτευτος" είναι αυτός που οδηγεί χωρίς κράνος, χωρίς ζώνη, χωρίς προστατευτικό εξοπλισμό ...
Απροστάτευτος είναι ο πεζός που περπατά παραβιάζοντας τον ΚΟΚ αλλά και ο οδηγός που οδηγεί παραβιάζοντας τον ΚΟΚ, γιατί και οι δύο μπορεί να προκαλέσουν ατύχημα και να τραυματιστούν (ή σκοτωθούν) οι ίδιοι ή άλλοι.

Αυτός όμως που αποφασίζει για τον αν θα φορέσει κράνος ή ζώνη ή προστατευτικό εξοπλισμό είναι ο ίδιος ο οδηγός.
Και βέβαια αυτός που αποφασίζει για τον τρόπο που θα περπατήσει ή θα οδηγήσει είναι ο ίδιος ο πεζός ή ο οδηγός.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι δεν πρέπει να κρίνουμε με το αποτέλεσμα.
Είναι ανθρώπινο να βοηθήσουμε και να λυπηθούμε τον τραυματία, αλλά δεν θα πρέπει να αγνοούμε τις συνθήκες του ατυχήματος και το ποιος το προκάλεσε



Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
Δεύτερον, σκεφτείτε πόσο ΧΩΡΟ τους καταλαμβάνουμε. Πεζοδρόμια κλεισμένα από τις μοτοσικλέτες μας διαβάσεις μονίμως αποκλεισμένες από αυτοκίνητα κυρίως αλλά και μηχανές πεζόδρομοι ελάχιστοι οι διαβάσεις δεν τηρούνται από κανέναν μας πόσες φορές δεν έχουν χώρο ούτε καν να κινηθούν από το μπλοκάρισμα;
Τι θέλετε δηλαδή να κάνουν;


Σε αυτό έχεις απόλυτο δίκιο...
Αλλά εγώ δεν αναφέρομαι στους πεζούς που ΑΝΑΓΚΑΖΟΝΤΑΙ να βγουν στο δρόμο επειδή υπάρχουν εμπόδια (μηχανές κλπ) στα πεζοδρόμια, αναφέρομαι σε πεζούς που συνειδητά διασχίζουν το δρόμο χωρίς έλεγχο, που συνειδητά πετάγονται στο δρόμο με τη λογική ότι "τώρα εγώ περνάω και εσύ σταμάτα".


Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
Τρίτον στην κωλοχώρα που ζούμε μετρά ειδικά στο δρόμο ο νόμος του ισχυρού!!! Έχεις χάμερ; Τελείωσε γαμάς! Έχεις παλιό Λάντα ή τίγκα στη λαμαρίνα αυτοκίνητο παλιό; Το ίδιο.

Συμφωνώ και εδώ.
Η αιτία όμως είναι ο χαρακτήρας του συγκεκριμένου οδηγού.
Εσύ πιστεύεις ότι αυτός ο οδηγός όταν "ξεκαβαλικέψει" το χάμερ θα έχει άλλη συμπεριφορά;;
Το ίδιο ακριβώς θα κάνει. Όπως όταν οδηγεί το χάμερ θα θέλει να "πατήσει" τους πάντες, έτσι και όταν περπατά θα θέλει να προηγηθεί όλων.
Η όλη ιστορία είναι θέμα ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ και προσωπικότητας ...



Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
Πόσο σεβόμαστε τους πεζούς; Καθόλου μήπως; Πόση προσοχή τους δίνουμε; Ελάχιστη;;;

Όση προσοχή δίνουμε και ως πεζοί στα οχήματα.
Δεν αλλάζει τίποτα, οι ίδιοι άνθρωποι είμαστε που τη μια στιγμή οδηγούμε και την άλλη περπατάμε ...
Δεν μπορώ να καταλάβω πώς ξαφνικά γινόμαστε άλλοι άνθρωποι ...
Όπως είπα και παραπάνω όλα είναι θέμα ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ

CBF - HRC
25/01/2008, 16:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Τώρα για να δικαιολογήσουμε την μαλακία που μας δέρνει, αρχίζουμε την φιλοσοφία του ποιος έχει προτεραιότητα.

Οι πεζοί έχουν πάντα.... ακόμα κι όταν φταίνε!

Δλδ αν σας πεταχτεί ένα παιδάκι απο το πουθενά και το σκοτώσετε, θα κοιμάστε ήσυχοι τα βράδια και θα λέτε εγώ δεν έφταιγα;

ελεος..... (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&postid=1037748#post1037748)

Καλησπέρα σε όλους , εγώ απλά θέλω να πω το πόσο τριτοκοσμική χώρα είμαστε και ότι κανείς δεν σέβετ τους κανόνες!
όλοι μας θα παραπονεθούμε μόλις μας σταματήσει η αστυνομία και μας βεβαιώσει μια παράβαση.
Πρίν συνεχήσω θέλω να πώ επίσης πως ληπάμαι για το χαμό της μητέρας του φίλου μας.
Συνεχίζοντας βλέπω πως όλοι σας αναφέρεστε στο γεγονός ότι ο πεζός έχει πάντα δίκιο , αυτό συμβαίνει μόνο στο ελληνιστάν , διότι έμαθα από έναν φίλο μου στη γερμανια , πως εκεί η σειρά προτεραιότητας έχει ώς εξής: Πρώτα η μοτοσικλέτα , Μετά ο πεζός και τέλος το Τετράτροχο , και αυτό διότι λόγο τις ιδιομορφίας της μοτοσικλέτας (δύο τροχοί οι οποίοι μπορούν άνετα να χάσουν την πρόσφυση τους) , μετά ο πεζός διότι κυνδινεύει λιγότερο να πέσει ή να γλυστρίσει , διότι πατάει στα πόδια του , και τέλος τα ιχ , φορτηγά κλπ.
Εδώ δυστηχώς οι περισσότεροι παραβιάζουν τον ΚΟΚ και δεν γίνεται τίποτα , και άν γίν κάτι όλοι θα πούν ότι φταίει η μοτοσικλέτα (ελληνική νοοτροπία ότι όσοι έχουν μοτο είναικαι αλήτες).
Πρέπει να μάθουν οι πεζοί τα δικαιώματα και ις υποχρεώσεις τους όταν βρίσκονται στο δρόμο , αλλά και όλοι οι οδηγοί οχημάτων να μην παραβιάζουμε τον ΚΟΚ.

sergiosm
25/01/2008, 16:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από VANDA
Τι να σημαίνει.. για άλλη μια φορά τα πράγματα δεν είναι άσπρα ή μαύρα αλλά σε τόνους του γκρι.
Και αυτό βαρύ είναι. Λίγο παραπάνω να έτρεχες "εσύ", μια στιγμή να μην το κοίταξε η μάνα του γιατί της έπεσαν οι σακούλες του σούπερμάρκετ από τα χέρια προσπαθώντας να κρατήσει και το παιδί.. πώς να την πεις φόνισσα έτσι αβίαστα;

Υποτίθεται ότι στο συγκεκριμένο παράδειγμα ο οδηγός της μηχανής - αυτοκινήτου δεν έχει (σύμφωνα με τον ΚΟΚ) ευθύνη.
Μην το ξεχνάς γιατί χαλάς το παράδειγμα.

ααα και αυτό που είπα

Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
όχι δεν θα κοιμάμαι ήσυχος γιατί θα με φάει το "τί θα μπορούσα να κάνω για να το αποφύγω"..

γιατί το ξέχασες;;

sergiosm
25/01/2008, 16:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Σωστό....! δεν σε κάνει δολοφόνο αλλά σκέτα φονιά.....


φονιάς και δολοφόνος έχουν την ίδια έννοια.



Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Κι επειδή δεν ξέρουμε τι μας ξημερώνει κι επειδή δεν συμβαίνουν μόνο στους άλλους αυτά...

χαλαρώστε κι οδηγήστε με προσοχή εδώ μέσα στην ζουγκλα του κωλοχανείου!

+ 100000000.....

αν διαβάσεις προσεκτικά όσα έγγραψα θα δεις ότι συμφωνώ απόλυτα με αυτό

Daemon
25/01/2008, 20:06
Να κανω και'γω μια χαζη ερωτηση? Τον πεζο που δεν εχει καμια σχεση με μοτο η αυτ/το και δεν εχει καποιο διπλωμα, ποιος τον εχει μαθει το ΚΟΚ?

sergiosm
25/01/2008, 22:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Daemon
Να κανω και'γω μια χαζη ερωτηση? Τον πεζο που δεν εχει καμια σχεση με μοτο η αυτ/το και δεν εχει καποιο διπλωμα, ποιος τον εχει μαθει το ΚΟΚ?

δηλαδή για να μάθει κάποιος ότι περνάμε απο τη διάβαση και μόνο όταν το φανάρι είναι πράσινο πρέπει να έχει κάποιο δίπλωμα;;;

να μη σχολιάσω βέβαια για την γνώση του ΚΟΚ όσων έχουν ήδη δίπλωμα ....

sergiosm
26/01/2008, 13:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από VANDA
Και αυτό βαρύ είναι. Λίγο παραπάνω να έτρεχες "εσύ", μια στιγμή να μην το κοίταξε η μάνα του γιατί της έπεσαν οι σακούλες του σούπερμάρκετ από τα χέρια προσπαθώντας να κρατήσει και το παιδί.. πώς να την πεις φόνισσα έτσι αβίαστα;

ενώ να πεις τον οδηγό φονιά, μόνο και μόνο επειδή το "θύμα" ήταν πεζός δεν είναι αβίαστο;;

TROOPER
26/01/2008, 16:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από MUSTILI
Με αφορμη μια συζητηση στα στραβα και αναποδα που αναφεροταν στη συγκρουση ενος απο εμας με μια πεζη θα ηθελα να σημειωσω οτι θεωρω ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ την λογικη που μας/σας διεπει οταν κατι τετοιο συμβαινει.

Ξαφνικα εχουμε να κανουμε με γιδια, μοσχαρια, αλλοδαπους, γριες που μπαινουν μπροστα μας στην γρηγορη ζωη μας με τα 4-5 χλμ την ωρα (τοσο αργα ρε παιδι μου) και απο την αλλη εχουμε εμας εναντια στο συστημα που ποοοτε δεν παραβιαζουμε τον ΚΟΚ (ενω οι πεζοι πρεπει να ψαχνουν διαβασεις, οι αλητες).

Προφανως και για ολους εμας/εσας που σας εχει χτυπησει αυτοκινητο ετσι θα αναφερονται καποιοι αλλοι μαγκες σε φορουμ αυτοκινητων π.χ. " Βγηκε το κ...παιδο με το ΧΤ/παπι/hayabusa και τον κολλησα στον τοιχο, το γιδι. Πολυ θα ηθελα να τον σκοτωσω" Ε ! Ωραιο δεν σας φαινεται;

Σας τα γραφω γιατι η μητερα μου πεθανε στις 9/1 υστερα απο 38 μερες στο νοσοκομειο εξ αιτιας μιας τραγικης ασυννενοησιας μεταξυ του οδηγου του αυτοκινητου και της πεζης μητερας μου, μιας φοβερα κακης στιγμης. Ο Dirty Gas ειναι ενα παραδειγμα (δεν εχω τιποτα μαζι σου) και φυσικα και σε μενα εχει τυχει να μου πεταχτει πεζος και βλαστημουσα.

Απλα καμια φορα σκεφτειτε τι λετε, τι γραφετε και πως αντιδρατε...:sad:

κατ αρχην συλλυπητηρια για την μητερα σου!!!

και κατα 2ον δεν θα απαντησω στο μνμ σου γιατι θεωρω οτι εμπεριεχει συναισθηματικη φορτιση, πραγμα το οποιο δε σε αφηνει να δεις τα πραματα στην πραγματικη τους διασταση.

και παλι συλλυπητηρια !!!

:sad:

TROOPER
26/01/2008, 16:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
ΣΥΜΦΩΝΩ!!! Σωστός!!!

ΔΙΑΦΩΝΩ !!! Λαθος!!!

TROOPER
26/01/2008, 16:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από Dirty_Gas
Αλλά μη μου λες να μην αντιδράω. Δεν αλλάζω γνώμη. Κατεβάζουν το κεφάλι και περνάνε το δρόμο σαν τα ζώα. Ε όχι, δε θα πάρω και το δικό τους φταίξιμο στη πλάτη μου. [/SIZE]

σε ολα τα αλλα συμφωνω μαζι σου εκτος απο το σημειο που παραθετω !!!

αν βρισκονται σε διαβαση πεζων χωρις σηματοδοτη η σε διαβαση πεζων με σηματοδοτη (πρασινο), καλα κανουν και κατεβαζουν το κεφαλι και περνανε !!!εχουν το δικαιωμα και εμεις την υποχρεωση να κοκαλωσουμε ακομα και οταν δουμε οτι εχουνε τη προθεση να περασουνε, και ας μην το κανουνε στο τελος.

φυσικα αυτο μονο για τις περιπτωσεις που ανεφερα.σε καθε αλλη περιπτωση, ο οποιοσδηποτε πεζος ειναι υπευθυνος των πραξεων του !!!

TROOPER
26/01/2008, 16:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
Μισό λεπτό για να δούμε τι λέμε. :)
Ας αφήσουμε το έχω δίκιο έχεις δίκιο στην άκρη. Να σας πω γιατί οι πεζοί ΣΧΕΔΟΝ ΠΑΝΤΑ έχουν δίκιο!
Πρώτον γιατί είναι ΑΠΡΟΣΤΑΤΕΥΤΟΙ!!! Είναι σαν να βάζεις έναν ιππότη με πανοπλία και άλογο ενάντια σε έναν πεζό βάρβαρο με το κιλτ του. Μεγάλη διαφορά.
Δεύτερον, σκεφτείτε πόσο ΧΩΡΟ τους καταλαμβάνουμε. Πεζοδρόμια κλεισμένα από τις μοτοσικλέτες μας διαβάσεις μονίμως αποκλεισμένες από αυτοκίνητα κυρίως αλλά και μηχανές πεζόδρομοι ελάχιστοι οι διαβάσεις δεν τηρούνται από κανέναν μας πόσες φορές δεν έχουν χώρο ούτε καν να κινηθούν από το μπλοκάρισμα;
Τι θέλετε δηλαδή να κάνουν;
Τρίτον στην κωλοχώρα που ζούμε μετρά ειδικά στο δρόμο ο νόμος του ισχυρού!!! Έχεις χάμερ; Τελείωσε γαμάς! Έχεις παλιό Λάντα ή τίγκα στη λαμαρίνα αυτοκίνητο παλιό; Το ίδιο. Πόσο σεβόμαστε τους πεζούς; Καθόλου μήπως; Πόση προσοχή τους δίνουμε; Ελάχιστη;;;

Για σκεφτείτε τα όλα αυτά...

με εχεις εκνευρισει στελιο !!!
η μπουρδολογια σου δεν εχει τελος !!!
ακου οι πεζοι εχουνε δικιο γιατι ειναι απροστατευτοι σε σχεση με τα τροχοφορα !!!
λογικη μπακαλη λεμε τωρα ετσι !!!
δλδ και οι 2κυκλιστες εχουνε παντα δικιο εναντι των ιχ γιατι ειμαστε απροστατευτοι σε σχεση με αυτα !!! αρα...κοκκινο φαναρι, παραβιαζει η μηχανη, πεφτει πανω της το αμαξι ΚΑΙ ΝΑΙ ΚΥΡΙΕΣ ΚΑΙ ΚΥΡΙΟΙ Η ΛΟΓΙΚΗ ΤΟΥ ΑΛΧΙΜΑΝΤΡΑ ΛΕΕΙ: <<ΦΤΑΙΕΙ ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΙΓΚΑ ΣΤΗ ΛΑΜΑΡΙΝΑ!!!>>
αυτα οσον αφορα το πρωτο σκελος της απαντησης σου.

παμε στο 2ο που αναφερεις.

τους καταλαμβανουμε χωρο ΜΟΝΟ ΑΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΖΩΑ και δεν θυμαμαι κανεναν να υποστηριζει οτι οποιος ειναι σε 2 ροδες ΔΕΝ ειναι σωνει και ντε ζωο !!!

3ον.
ποιος διαμορφωνει την χωρα και την κοινωνια ???

το 2ο και το 3ο κομματι ομως δεν εχει να κανει με μοτοσυκλετισμο αλλα με γενικοτερη παιδεια.

το 1ο ειναι για γελια και για κλαματα, σε γενικες γραμμες λοιπον εχουμε να κανουμε με ενα αχρηστο ποστακι. σβηστο καλυτερα.

TROOPER
26/01/2008, 16:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Τώρα για να δικαιολογήσουμε την μαλακία που μας δέρνει, αρχίζουμε την φιλοσοφία του ποιος έχει προτεραιότητα.

Οι πεζοί έχουν πάντα.... ακόμα κι όταν φταίνε!

Δλδ αν σας πεταχτεί ένα παιδάκι απο το πουθενά και το σκοτώσετε, θα κοιμάστε ήσυχοι τα βράδια και θα λέτε εγώ δεν έφταιγα;

ελεος..... (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&postid=1037748#post1037748)

εδω διαφωνω νικο.

δεν γινεται να φταις και παρ ολα αυτα να εχεις δικιο.

και για να απαντησω στην ερωτηση σου.οχι δεν θα κοιμαμαι ησυχος.αλλα δεν θα εχω τυψεις.θα σου πω γιατι.ακομα και σε στενο να γινει μπορει νομιμα να κινουμε με 50 χλμ.πιστευεις οτι αν πεσει με 50χλμ μια μηχανη πανω σε ενα παιδακι δε μπορει να το σκοτωσει???καλλιστα!!!παμε παρακατω λοιπον.κινουμαι νομιμοτατα πεταγεται παιδακι, γρια, whatever και το σκοτωνω. ξερεις μετα τι θα εχω ???οχι τυψεις, αλλα νευρα !!!

νευρα που ενας ασυνειδητος πεζος (ανεξαρτητως ηλικιας, χρωματος, φυλης, κοινωνικης καταστασης κλπ)με υποχρεωσε να σκεφτομαι τα πανικοβλητα ματια του πριν ξεψυχησει !!!

νευρα γιατι θα με εχει βαλει μεσα σε μια κατασταση που δεν θα ηθελα να μπω !!!
νευρα γιατι αυτος αποφασισε για μενα αν θα με κανει φονια η οχι οπως αναφερεις παρακατω.
νευρα γιατι δεν σεβαστηκε εμενα με την ενεργεια του.

ΟΧΙ ΛΟΙΠΟΝ ΔΕΝ ΘΑ ΝΙΩΣΩ ΚΑΜΙΑ ΤΥΨΗ Η ΑΛΛΟ ΣΥΜΠΟΝΕΤΙΚΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ ΓΙΑ ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ ΚΑΤΑΠΑΤΑΕΙ ΤΗΝ ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΥΠΑΡΞΗ !!!

TROOPER
26/01/2008, 16:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Daemon
Να κανω και'γω μια χαζη ερωτηση? Τον πεζο που δεν εχει καμια σχεση με μοτο η αυτ/το και δεν εχει καποιο διπλωμα, ποιος τον εχει μαθει το ΚΟΚ?

κανεις αντρεα αλλα οταν καναμε καποιοι εδω μεσα την κινηση με την κυκλοφοριακη αγωγη και οδικη παιδεια ΚΑΝΑΝ ΟΛΟΙ ΤΑ ΠΑΓΩΝΙΑ ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ ΜΟΥ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΥΨΙΦΩΝΟΙ ΚΑΙ ΚΡΑΖΟΥΝ ΜΕ ΚΟΡΩΝΕΣ !!!

ΑΝΤΕ ....ΤΑ ΠΗΡΑ ΣΤΟ ΚΡΑΝΙΟ !!!!!!!!!

:mad: :mad: :mad: :mad: :mad:

cityfly
26/01/2008, 18:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
σε ολα τα αλλα συμφωνω μαζι σου εκτος απο το σημειο που παραθετω !!!

αν βρισκονται σε διαβαση πεζων χωρις σηματοδοτη η σε διαβαση πεζων με σηματοδοτη (πρασινο), καλα κανουν και κατεβαζουν το κεφαλι και περνανε !!!εχουν το δικαιωμα και εμεις την υποχρεωση να κοκαλωσουμε ακομα και οταν δουμε οτι εχουνε τη προθεση να περασουνε, και ας μην το κανουνε στο τελος.

φυσικα αυτο μονο για τις περιπτωσεις που ανεφερα.σε καθε αλλη περιπτωση, ο οποιοσδηποτε πεζος ειναι υπευθυνος των πραξεων του !!!

δε νομίζω ότι αναφέρεται σε περίπτωση πράσινου φαναριού ή διάβασης

Aggelos_SV
28/01/2008, 14:00
Πως γίνεται να φταίει πάντα ο μοτοσυκλετιστής/αυτοκινητιστής όταν ο ίδιος ο πεζός διασχίζει τον δρόμο(ο οποίος ΔΕΝ είναι το μέρος στο οποίο πρέπει να είναι) χωρίς καν να κοιτάει αν έρχεται άλλο όχημα?

Και δέχομαι ότι έχει πρωτεραιότητα ο πεζός,αλλά την σωματική του ακεραιότητα δεν την σκέφτεται όταν περνά χωρίς καν να κοιτά τι έρχεται?Δηλαδή εμπιστεύεται τον εκάστοτε οδηγό οχήματος?Εμπιστεύεται ότι θα μπορέσει να σταματήσει έγκαιρα?Και που ξέρει ότι αυτός που έρχεται δεν είναι σουρωμένος ή υπό την επίρρεια ναρκωτικών και δεν βλέπει ούτε ένα μέτρο μπροστά του?

Που θέλω να καταλήξω?

Όταν ήμουν μικρό παιδάκι οι γονείς μου ,μου έλεγαν πριν περάσω τον δρόμο να κοιτάω αριστερά και δεξιά και αν δεν έρχεται τίποτα τότε και μόνο τότε να περνάω.
Εγώ προσωπικά ΔΕΝ περνάω από πουθενά αν δεν τσεκάρω μία δυο και όσες φορές χρειαστεί τον δρομο.Και ναι....οι περισσότεροι πεζοί συμπεριφέρονται ως ζώα(οικόσιτα , γιατί όσα ζουν στη φύση ξέρουν να φυλάγονται).

Απ'ότι φαίνεται όλοι οι γονείς δεν είναι ίδιοι:rolleyes:

Gandalf dr685sm
28/01/2008, 14:00
είναι μεγάλο κεφάλαιο ο ΚΟΚ , και το να πιάνουμε αποσπασματικά το κομμάτι "πεζός" , είναι τουλάχιστον ελλειπές.

Η παιδική αγωγή δεν υφίσταται στην Ελλάδα.
Δεν υπάρχουν επίσης υποδομές σωστές στην Ελλάδα , τόσο για οχήματα όσο και για πεζούς.
Δεν υπάρχει πλήρης εφαρμογή νόμων.

Παράδειγμα...

Πεζός ετοιμάζεται να περάσει τον δρόμο κάθετα εντός πόλης , αλλά παρόλα αυτά δεν διασχίζει διάβαση.

Στις χώρες που υπάρχει οδικός πολιτισμός, ο πεζός έχει πλήρη κάλυψη.

1) Το όχημα κινείται σε κατοικημένη περιοχή και οφείλει να πηγαίνει εώς 50χλμ./ωρα. Ταχύτητα που επιτρέπει αντιδράσεις πανικού. Κάτι που είναι πιθανό να σου συμβεί μέσα στην πόλη. Περιλαμβάνει την ανεξέλεγκτη διάβαση πεζού.
2) Σε διαβάσεις αλλά και σε διασταυρώσεις ο πεζός και πάλι έχει πάντα δίκιο , ακόμα και όταν περνάει με κόκκινο σηματοδότη.

1) Σε δρόμους ταχείας κυκλοφορίας (βλ. Συγγρού - Κηφησίας) υποχρεούται ο πεζός να περιμένει σηματοδότη και να περνάει ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ πάνω απο διαβάσεις. Σε αντίθετη περίπτωση είναι υπαίτιος ατυχήματος.
2) Σε λεωφόρους (βλ. Αττική οδό, Εθνική ΟΔΟ) , απαγορεύται η διέλευση πεζών , απο μη φυλασσόμενη διάβαση.


Αυτά όμως είναι υπαρκτά σε χώρες με καλά οδοστρώματα, με ικανές υποδομές (βλ. Υπόγειες, εναέριες, φυλασσόμενες διαβάσεις), οδική αγωγή και φυσικά επιβολή των νόμων.

Εδώ όμως επειδή είμαστε Ελλάδα, και οι εκκολαπτόμενοι schumacher ή οι επονομαζόμενοι πεζοί-highlanders, θεωρούν τσιφλίκι τους , τους δρόμους, έχουμε και τα παραπάνω συμβάντα.

Προσοχή απο όλους θέλει παιδιά , μιας και ζούμε σε αυτό το χάλι. Μην μας τύχει μόνο!


Gandalf

alximistis
28/01/2008, 14:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
με εχεις εκνευρισει στελιο !!!
η μπουρδολογια σου δεν εχει τελος !!!
ακου οι πεζοι εχουνε δικιο γιατι ειναι απροστατευτοι σε σχεση με τα τροχοφορα !!!
λογικη μπακαλη λεμε τωρα ετσι !!!
δλδ και οι 2κυκλιστες εχουνε παντα δικιο εναντι των ιχ γιατι ειμαστε απροστατευτοι σε σχεση με αυτα !!! αρα...κοκκινο φαναρι, παραβιαζει η μηχανη, πεφτει πανω της το αμαξι ΚΑΙ ΝΑΙ ΚΥΡΙΕΣ ΚΑΙ ΚΥΡΙΟΙ Η ΛΟΓΙΚΗ ΤΟΥ ΑΛΧΙΜΑΝΤΡΑ ΛΕΕΙ: <<ΦΤΑΙΕΙ ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΙΓΚΑ ΣΤΗ ΛΑΜΑΡΙΝΑ!!!>>
αυτα οσον αφορα το πρωτο σκελος της απαντησης σου.

παμε στο 2ο που αναφερεις.

τους καταλαμβανουμε χωρο ΜΟΝΟ ΑΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΖΩΑ και δεν θυμαμαι κανεναν να υποστηριζει οτι οποιος ειναι σε 2 ροδες ΔΕΝ ειναι σωνει και ντε ζωο !!!

3ον.
ποιος διαμορφωνει την χωρα και την κοινωνια ???

το 2ο και το 3ο κομματι ομως δεν εχει να κανει με μοτοσυκλετισμο αλλα με γενικοτερη παιδεια.

το 1ο ειναι για γελια και για κλαματα, σε γενικες γραμμες λοιπον εχουμε να κανουμε με ενα αχρηστο ποστακι. σβηστο καλυτερα.


Τώρα είδα την απάντησή σου!
Σαφώς και ΔΕΝ το σβήνω κι εννοείται πως το υποστηρίζω. Για σένα είναι μπουρδολογία δικαίωμα σου να το πιστεύεις.
Τώρα για αυτό που λες που υποτίθεται ότι απαντάς στο 1ο μέρος μου ένα πράγμα θα σου πω. Αν δεν καταλαβαίνεις τη διαφορά ανάμεσα στον ΣΕΒΑΣΜΟ σε έναν πεζό και σε έναν με τροχοφόρο με ένα όχημα... δεν θα μπω στη λογική να την εξηγήσω και ούτε με ενδιαφέρει. Αυτό μπορείς αυτό καταλαβαίνεις.
Για το 2ο... γενικολογίας και παπαρολογίες. Θεωρητικούρα και άγιος ο θεός. Τι θα πει ρε μόνο αν είμαστε ζώα; Τι θα πει αυτό; Δεν κυκλοφορείς; Δεν βλέπεις τι γίνεται; Εκτός αν ζεις σε άλλον πλανήτη ή σε άλλη χώρα. Για κάνε μια βολτίτσα να δεις τι γίνεται στα πεζοδρόμια και στις διαβάσεις.
Τέλος για το 3ο φαντάζομαι ότι εννοείς πως εμείς όλοι μας διαμορφώνουμε την κοινωνία και τη χώρα. Ωραία!
ΑΝ καταλάβαινες τι λες και τι γράφεις θα καταλάβαινες πως αυτόπου λες ενισχύει τη δική μου άποψη. Σε μία χώρα που ΟΛΟΙ (υπάρχουν και οι εξαιρέσεις εννοείται) μας κυκλοφορούμε λίγο-πολύ σαν τους κάφρους και αρκετοί με την εντύπωση πως... γαμούν και δέρνουν ε ρε έξυπνε σε μία τέτοια κοινωνία οι ΠΕΖΟΙ είναι οι πιο απροστάτευτοι!!!
Hello!!!!

yannis24
28/01/2008, 14:37
εγω συμφωνω με ολους και με ολα αυτα που ειπωθηκαν !!

το θεμα ειναι λοιπον η ΠΡΟΛΗΨΗ ....εμεις που κινουμαστε με μηχανες και σε δρομους που μπορει κατι να μας τυχει να ειμαστε υποψιασμενοι......
δεν μπορω ρε παιδια καθε μερα το πρωι που ανεβαινω την αμφιθεας αναμεσα σε αυτοκινητα ( εναν δρομο που οι πεζοι τον διασχιζουνε απο παντου !!!) να εχω μονιμως ενα μηχανακι απο πισω μου να μου κορναρει......
που πας ρε Καραμητρο με 70κμ την ωρα αναμεσα στα αυτοκινητα ?
πως θα σταματησεις αμα σου πεταχτει ρε φιλε ενας μπροστα σου ?
(παλι χθες ενα παλικαρι με ενα V-strom, του πεταχτηκε ενας κυριος, τον χτυπησε, επεσε, χτυπησε και αυτος, και με την μηχανη του προξενησε ζημιες σε 2 αυτοκινητα !..ειχε φαγωθει και μου αναβε τα φωτα να με περασει....μακαρι να μην τον αφηνα τελικα !!...και μην με ρωτησετε ποιος εφταιγε.......αυτος βεβαια !!!)


και μην μου πει κανενας οτι ας περασει ο πεζος απο την διαβαση ή απο φαναρι γιατι και εγω στην Αμφιθεας πχ θα περναγα απο εκει που ειμουνα και δεν θα εψαχνα για φαναρια !!

alximistis
28/01/2008, 14:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από yannis24
εγω συμφωνω με ολους και με ολα αυτα που ειπωθηκαν !!

το θεμα ειναι λοιπον η ΠΡΟΛΗΨΗ ....εμεις που κινουμαστε με μηχανες και σε δρομους που μπορει κατι να μας τυχει να ειμαστε υποψιασμενοι......
δεν μπορω ρε παιδια καθε μερα το πρωι που ανεβαινω την αμφιθεας αναμεσα σε αυτοκινητα ( εναν δρομο που οι πεζοι τον διασχιζουνε απο παντου !!!) να εχω μονιμως ενα μηχανακι απο πισω μου να μου κορναρει......
που πας ρε Καραμητρο με 70κμ την ωρα αναμεσα στα αυτοκινητα ?
πως θα σταματησεις αμα σου πεταχτει ρε φιλε ενας μπροστα σου ?
(παλι χθες ενα παλικαρι με ενα V-strom, του πεταχτηκε ενας κυριος, τον χτυπησε, επεσε, χτυπησε και αυτος, και με την μηχανη του προξενησε ζημιες σε 2 αυτοκινητα !..ειχε φαγωθει και μου αναβε τα φωτα να με περασει....μακαρι να μην τον αφηνε τελικα !!...και μην με ρωτησετε ποιος εφταιγε.......αυτος βεβαια !!!)


και μην μου πει κανενας οτι ας περασει ο πεζος απο την δαιβαση ή απο φαναρι γιατι και εγω στην Αμφιθεας πχ θα περναγα απο εκει που ειμουνα και δεν θα εψαχνα για φαναρια !!


ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΩΣΤΟΣ! Μπράβο!!!

TROOPER
28/01/2008, 15:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
Τώρα είδα την απάντησή σου! εισαι στραβαδι !!!αυτο το ξεραμε !!! :lol: :lol: :lol:
Σαφώς και ΔΕΝ το σβήνω κι εννοείται πως το υποστηρίζω. λογω της εγκεφαλικης σου παραλυσης !!! :a9:
Για σένα είναι μπουρδολογία δικαίωμα σου να το πιστεύεις. και το αποδυκνειω κιολας !!!
Τώρα για αυτό που λες που υποτίθεται ότι απαντάς στο 1ο μέρος μου ένα πράγμα θα σου πω.δεν υποτιθεται...ΑΠΑΝΤΑΩ αλλο αν εσυ δε θες να παραδεχτεις τα λαθη σου :winka: αλλα για λεγε να δουμε...
Αν δεν καταλαβαίνεις τη διαφορά ανάμεσα στον ΣΕΒΑΣΜΟ σε έναν πεζό και σε έναν με τροχοφόρο με ένα όχημα... δεν θα μπω στη λογική να την εξηγήσω και ούτε με ενδιαφέρει. Αυτό μπορείς αυτό καταλαβαίνεις. αν δε καταλαβαινεις οτι ο νομος πρεπει να ισχυει για ολους και οχι επιλεκτικα ειναι προβλημα σου και οχι δικο μου.ο νομος λεει οτι ο πεζος διασχιζει δρομο ΜΟΝΟ απο διαβασεις.και επειδη ειμαι και καλο παιδι εγω του επιτρεπω να περασει απο οπουδηποτε αρκει να ειναι σιγουρος για αυτο που παει να κανει.δε του φταιω σε τπτ να τον πληρωνω επειδη ειναι ανεκπαιδευτος η :a31:
Για το 2ο... γενικολογίας και παπαρολογίες. Θεωρητικούρα και άγιος ο θεός. εγω τα λεγομενα μου τα κανω πραξη.δεν ανηκω στους θεωρητικους αλλα στους πρακτικους.εσυ??
Τι θα πει ρε μόνο αν είμαστε ζώα; Τι θα πει αυτό; Δεν κυκλοφορείς; Δεν βλέπεις τι γίνεται; Εκτός αν ζεις σε άλλον πλανήτη ή σε άλλη χώρα. Για κάνε μια βολτίτσα να δεις τι γίνεται στα πεζοδρόμια και στις διαβάσεις. εχουμε γεμισει ζωα πεζους και ζωα οδηγους.διαφωνεις???αλλα αντι να κοαζεις δε μου λες και ποσες φορες εχεις τσακωθει επειδη ο κυριος με τη τζιπαρα που θα σε παρει παραμαζωμα εχει σταθμευσει στη ραμπα.δε μου λες ποσες φορες εχεις ερθει στα χερια με το αμαξι που ειναι πανω στο πεζοδρομιο και δε μπορει να περασει ο ηλικιωμενος,η μητερα,ο τυφλος.αλλος ειναι ο θεωρητικος της υποθεσης μου φαινεται τελικα στελακι.
Τέλος για το 3ο φαντάζομαι ότι εννοείς πως εμείς όλοι μας διαμορφώνουμε την κοινωνία και τη χώρα. Ωραία!
ΑΝ καταλάβαινες τι λες και τι γράφεις θα καταλάβαινες πως αυτόπου λες ενισχύει τη δική μου άποψη. Σε μία χώρα που ΟΛΟΙ (υπάρχουν και οι εξαιρέσεις εννοείται) μας κυκλοφορούμε λίγο-πολύ σαν τους κάφρους και αρκετοί με την εντύπωση πως... γαμούν και δέρνουν ε ρε έξυπνε σε μία τέτοια κοινωνία οι ΠΕΖΟΙ είναι οι πιο απροστάτευτοι!!!
Hello!!!! ρε παιδι μου εχεις διανοητικη στερηση ???λεω πολυ απλα πως ολοι ΜΑ ΟΛΟΙ, πεζοι και εποχουμενοι εχουνε δικαιωματα ΚΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ !!!αν λοιπον οι πεζοι ειναι σωστοι στις υποχρεωσεις τους και ο οποιοσδηποτε καταπατησει τα δικαιωματα τους, τοτε ΘΑ επρεπε να προστατευοντε απο τοι νομο.αλλα ποιο νομο ???αυτον που και οι ιδιοι καταπατανε μερικες φορες ???αποτελεσμα δεν δικαιουται τπτ ο πεζος που περναει απο οπου να ναι.

τελος εγω εδω δεδομενου οτι παιζω στην εδρα σου και ως γνωστον η :a31: ειναι ανικητη.

τα υπολοιπα απο κοντα αν θες.

:wave2:

TROOPER
28/01/2008, 15:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από yannis24
....


και μην μου πει κανενας οτι ας περασει ο πεζος απο την διαβαση ή απο φαναρι γιατι και εγω στην Αμφιθεας πχ θα περναγα απο εκει που ειμουνα και δεν θα εψαχνα για φαναρια !!

και επειδη εσυ δεν θα περναγες απο τα φαναρια εισαι και σωστος επειδη εισαι ΕΣΥ ???

τι λες ρε φιλε...!!!

τελικα η μεγαλομανια σε αυτη τη χωρα εχει παρει διαστασεις τρομακτικες !!!

TROOPER
28/01/2008, 16:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
........

μαγε τα ειπες λιγο λαθος.:winka:

:wave2:

gcrook
28/01/2008, 16:05
Ο μοτοσυκλετιστης φταιει ΠΑΝΤΑ η εστω σχεδον παντα.

Ακομα και αν πεσει καποιος αλλος πανω του.


Το "φταιξιμο" εξαρταται τωρα πως το ερμηνευει ο καθενας.

TROOPER
28/01/2008, 16:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Ο μοτοσυκλετιστης φταιει ΠΑΝΤΑ η εστω σχεδον παντα.

Ακομα και αν πεσει καποιος αλλος πανω του.


Το "φταιξιμο" εξαρταται τωρα πως το ερμηνευει ο καθενας.

φταιει που ζει !!!:hypnotize :hypnotize :hypnotize

gcrook
28/01/2008, 16:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
φταιει που ζει !!!:hypnotize :hypnotize :hypnotize

Ειναι και αυτη μια ερμηνεια.
Μπορεις να το δεις και αλλιως βεβαια.

Ζει γιατι ξερει οτι φταιει παντα αυτος.:wave2:

TROOPER
28/01/2008, 16:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Ειναι και αυτη μια ερμηνεια.
Μπορεις να το δεις και αλλιως βεβαια.

Ζει γιατι ξερει οτι φταιει παντα αυτος.:wave2:

η φταιει παντα αυτος γιατι ξερει οτι ζει :hypnotize :hypnotize :hypnotize

gcrook
28/01/2008, 16:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
η φταιει παντα αυτος γιατι ξερει οτι ζει :hypnotize :hypnotize :hypnotize

Να σε πω καυλιαρη...
Την κολοκυθια θα παιξουμε;:D :ninja: :D

TROOPER
28/01/2008, 16:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Να σε πω καυλιαρη...
Την κολοκυθια θα παιξουμε;:D :ninja: :D

:blush:

θα την φερεις αποψε μαζι σου να την παιξουμε ??? (για την κολοκυθια μιλαω ετσι !!!)

:wave2:

yannis24
29/01/2008, 10:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
και επειδη εσυ δεν θα περναγες απο τα φαναρια εισαι και σωστος επειδη εισαι ΕΣΥ ???

τι λες ρε φιλε...!!!

τελικα η μεγαλομανια σε αυτη τη χωρα εχει παρει διαστασεις τρομακτικες !!!

που το βλεπεις το περιεργο δεν καταλαβα !!!

δεν ειπα οτι ειμαι σωστος !

ειπα απλα οτι αμα ημουν καπου στην Αμφιθεας θα περναγα απο εκει που βρισκομουν και οχι οτι θα πηγαινα 100 μετρα πανω-κατω για να περασω απο φαναρι ή διαβαση !
απλα ισως εμπειριας να κοιταγα αν περναει και καμια μηχανη, κανενας γρηγορος ξερεις......απο αυτους που πανε με 100κμ αναμεσα στα αυτοκινητα !

δεν μιλησα οτι ειμαι σωστος .......ειπα το τι θα εκανα !!
θα μπορουσα να κρυφτω βεβαια και να πω..."Εγω ο καλος μοτοσυκλετιστης, περναω παντα απο τα φαναρια και τις διαβασεις των πεζων οταν ειμαι πεζος, και τηρω ακομα και πεζος ΠΑΝΤΑ τον ΚΟΚ !!" ( γιατι οταν οδηγαω την μηχανη μου δεν το σκεφτομαι ποτε να μην ακολουθησω τον ΚΟΚ.....τηρω παντα τα ορια ταχυτητας, δεν περναω ποτε με κοκκινο, και στην εξατμιση μου εχω ενα αυτοκολητο που λεει Yoshimoura πανω αλλα δεν καταλαβαινω γιατι κανει φασαρια !!!)


αμα ξαναδιαβασεις λοιπον αυτα που εγραψα θα καταλαβεις οτι :

1. πουθενα δεν ανεφερα οτι ειμαι σωστος.
2. ανεφερα το τι κανω εγω, οπως σιγουρα και εσυ και ολοι μας...απλα στις συζητησεις που κανουμε ειμαστε παντα οι καλοι και οι δικαιοι που ολοι ειναι εναντιων μας !!
3. τα περι μαγαλομανιας σε ατυην την χωρα που εχουν παρει διαστασεις τρομακτικες δεν τα σχολιαζω γιατι ..πραγματικα δεν καταλαβαινω τι εννοεις !!
:confused:

alximistis
29/01/2008, 12:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
φταιει που ζει !!!:hypnotize :hypnotize :hypnotize



Άσε μας ρε Γιώργη! όλοι έχουμε λάθος και δεν ξέρουμε τι λέμε και μόνο εσύ ξέρεις και έχεις δίκιο. ναι καλά ότι πεις.

ΥΓ Μια και... ξέρεις το νόμο δεν μας τον αναφέρεις να τον δούμε κι εμείς τι λέει; Α και που σαι... μια και τα γνωρίζεις τόσο καλά τα θέματα απάντησε μου σε κάτι. Αν χτυπήσω πεζό υπό νορμάλ συνθήκες (χωρίς να είναι νύχτα να έχει ομίχλη και αυτός να φορά σκούρα ρούχα σε κακοφωτισμένο δρόμο) και πάω στο δικαστήριο τι θα μου πει ο δικαστής;;;;;;;; Ξέρεις για να γνωρίζουμε κι εμείς δηλαδή...

sergiosm
29/01/2008, 14:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
Αν χτυπήσω πεζό υπό νορμάλ συνθήκες (χωρίς να είναι νύχτα να έχει ομίχλη και αυτός να φορά σκούρα ρούχα σε κακοφωτισμένο δρόμο) και πάω στο δικαστήριο τι θα μου πει ο δικαστής;;;;;;;;


έτσι όπως το περιγράφεις: ΤΙΠΟΤΑ,
γιατί από αυτό που λες ΔΕΝ βγαίνει κανένα συμπέρασμα, γιατί απλούστατα έχει πολλά κενά στην περιγραφή.
π.χ. Τί θα πει "νορμάλ συνθήκες";
που βρισκόταν ο πεζός ;;κλπ κλπ

Με άλλα λόγια το ΠΡΩΤΟ που θα κάνει ο δικαστής είναι να εξακριβώσει τις ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ συνθήκες υπό τις οποίες έγινε το ατύχημα.

Από κει και πέρα θα κρίνει ποιος από τους δύο είναι υπαίτιος του ατυχήματος και σε ποιο βαθμό.
Μην ξεχνάς ότι υπάρχει και η συνυπαιτιότητα

Υ.Γ. 1: Παρεμπιπτόντως, ο πεζός οφείλει (όταν δεν υπάρχει πεζοδρόμιο και δεν βρίσκεται σε μονόδρομο) να περπατά αντίθετα απο την φορά των αυτοκινήτων, προκειμένου να τα βλέπει.

Υ.Γ. 2: Ακόμα περιμένω την απάντησή σου σε προηγούμενες απαντήσεις μου ...

:wave2:

nktR
29/01/2008, 14:32
συλλυπητήρια σε όλους και όσους έχουν χάσει δικούς τους ανθρώπους :(

Έχω διαπιστώσει στις περιπτώσεις που μου έχει συμβεί με πεζούς, η αστραπιαία αντίδραση είναι η αποφυγή της πρόσκρουσης και αλλαγή κατεύθυνσης .....
Το αποτέλεσμα ξέρετε ποιό είναι ?
Εάν θα έχεις το περιθώριο καλώς, με την ψυχή στο στόμα βέβαια,
εάν δεν το έχεις αναγκαστικά για να αποφύγεις το πεζό θα την κάνεις προς παντού εκτός του πεζού βέβαια, με την ψυχή σου να πετά ψηλά :(

Ας προσέχουμε βέβαια όλοι και να σταματάμε στις διαβάσεις που είναι ο ΧΩΡΟΣ ΤΟΥΣ
και οι πεζοί τους δρόμους που είναι χώρος των οχημάτων, που δυστυχώς τις περισσότερες φορές κυκλοφορούν χαζεμένοι από το στρες της καθημερινότητας μη κοιτώντας ρεύμα κυκλοφορίας πετάγονται από το πουθενά και αναγκάζοντας σε να γίνεις μάντης (να μαντέψεις τι θέλει να κάνει) και ζογκλέρ αντιμετωπίζοντας να αποφεύγεις ότι σου πετάγεται....το εάν χτυπήσει ή σκοτωθεί βέβαια ο οδηγός κανένας δεν ενδιαφέρεται σε αντίθεση με τον πεζό.
Τα κενά της η νομοθεσία πάντως τα έχει.
Το 1998 για να αποφύγω πεζό σουρομενάκια που πέρασε με κόκκινο πλακώνομαι στα φρένα, η μοτό σταμάτησε ίσα-ίσα πάνω στην πίσω γωνία παρκαρισμένου αυτοκινήτου (το κρύσταλλό του έσπασε..πληρώνω και άλλες 25000 για το φανάρι του) κάνοντας ζημιά κυρίως σε μένα με 0 χλμ (μούτρο, βάση, πλαϊνό φέρινκ καθρέπτη και ότι άλλο fuck δεν θυμάμαι....θυμάμαι πολύ καλά το σύνολο σε δρχ. 450.000 !!!!
ποιός τα πλήρωσε ?
ο *μλκας που γράφει και ξέρετε γιατί:
πάει να την κάνει, τον βουτάω (ευτυχώς δεν τον βάρεσα, συγκρατήθηκα),
καλώ 100 και έρχονται και τι μου λένε:
αγόρι μου δυστυχώς είσαι άτυχος διότι ο τύπος έχει χαρτί στραβισμού που εάν θα τον πας νομικά θα το προσκομίσει στο δικαστήριο ....και ΑΘΩΩΣΗ !!!!
Και σε περίπτωση που δεν είχε χαρτί στραβισμού εάν δεν έχει λεφτά δεν σε πληρώνει !!!

έχω καμμιά 10 συμβάντα που μου έχουν τύχει και δεν θέλω να δώσω έκταση βαρεμάρας με αυτά που γράφω οπότε

κλείνοντας
Ποδηλάτες και πεζοί δεν σε πληρώνουν (αντίθετα με εξωτερικό)

Δεν θα έπρεπε από το ποσοστό ασφάλισης που πληρώνουμε στα ταμεία μας να συμπεριλαμβάνεται ποσοστό ασφάλισης και κάτι γι αυτές τις περιπτώσεις...τόσα τους πληρώνουμε
*λέω ο μλκας, δεν περνιέμαι και για κάνας έξυπνος νομοθέτης

Ευχαριστώ
Νίκος :beer:

alximistis
29/01/2008, 14:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
έτσι όπως το περιγράφεις: ΤΙΠΟΤΑ,
γιατί από αυτό που λες ΔΕΝ βγαίνει κανένα συμπέρασμα, γιατί απλούστατα έχει πολλά κενά στην περιγραφή.
π.χ. Τί θα πει "νορμάλ συνθήκες";
που βρισκόταν ο πεζός ;;κλπ κλπ

Με άλλα λόγια το ΠΡΩΤΟ που θα κάνει ο δικαστής είναι να εξακριβώσει τις ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ συνθήκες υπό τις οποίες έγινε το ατύχημα.

Από κει και πέρα θα κρίνει ποιος από τους δύο είναι υπαίτιος του ατυχήματος και σε ποιο βαθμό.
Μην ξεχνάς ότι υπάρχει και η συνυπαιτιότητα

Υ.Γ. 1: Παρεμπιπτόντως, ο πεζός οφείλει (όταν δεν υπάρχει πεζοδρόμιο και δεν βρίσκεται σε μονόδρομο) να περπατά αντίθετα απο την φορά των αυτοκινήτων, προκειμένου να τα βλέπει.

Υ.Γ. 2: Ακόμα περιμένω την απάντησή σου σε προηγούμενες απαντήσεις μου ...

:wave2:


Κάτσε ρε φιλαράκι δεν σας προλαβαίνω όλους! :) Έχουμε και δουλειά γαμώτο και το αφεντικό τριγυρνά μονίμως από πάνω μου! Γιατί άραγε; ;)

Λοιπόν από όσο είδα και θυμάμαι στις προηγούμενες σου απαντήσεις σε αυτά που έλεγα σε κάποια συμφωνούσες οπότε μην μπούμε σε αυτά που συμφωνούμε. Πάμε σε αυτά που διαφωνούμε για να γίνει και ο ανάλογος τζερτζελές.
Μου έλεγες αν θυμάμαι καλά περί ηθικής και νομικής διάστασης. ΔΕΝ ξέρω από νομικά να είμαι σαφής. Έχω όμως την εντύπωση πως πάντα ο πεζός προστατεύεται στο δικαστήριο ακόμα και στη δική του υπαιτιότητα. Και ο λόγος είναι απλός ρε συ. Επειδή είναι εντελώς απροστάτευτος! Κόψε τον κώλο σου να τον προσέξεις και να μην τον χτυπήσεις.
Πετάχτηκε ο πεζός εντελώς ξαφνικά μπροστά σου. Ας πούμε ότι βγήκε ξαφνικά μπροστά από ένα λεωφορείο.
1). ΑΝ δεν τρέχεις μέσα στην πόλη κι όταν λέω τρέχεις εννοώ να είσαι το πολύ με 40 τότε προλαβαίνεις να το κοκαλώσεις. Αν όχι μπορείς να κάνεις ελιγμό.
2). Ειδικά όταν περνάς από οχήματα που σου κρύβουν τη θέα και ειδικά λεωφορεία τρόλειι κλπ είσαι υποχρεωμένος να έχεις την ελάχιστη ταχύτητα ακριβώς επειδή μπορεί κάποιος αφηρημένος να σου πεταχτεί.
3). Υπάρχει η μαγική λέξη που λέγεται προνοητικότητα και φαντασία. Δεν μπορούμε ρε φίλε να έχουμε φαντασία μόνο για τη δική μας προστασία. Α είναι πίχτρα ο δρόμος για Αράχοβα πχ δεν κάνω προσπέραση επειδή δεν βλέπω κι επειδή μπορεί να μου έρθει κανένας εκδρομέας πάνω μου. Γιατί για μας το σκεφτόμαστε; να το κάνουμε καιγια τους πεζούς! Κάτσε ρε γαμώτο να κόψω λίγο να χω το νου μου μπας και βγει κανάς ηλίθιος!
όσο για την ηθική να σου πω τι είναι για μένα ηθικό; Σου πετάχτηκε; Καλύτερα να πέσω εγώ να στείλω την μοτοσικλέτα μου αλλού παρά να τον χτυπήσω! Για μένα αυτό είναι το ηθικό!!!


Τώρα για το άλλο που είπες ότι έχει κενά στην περιγραφή ανέφερα μία περίπτωση που το ελληνικό δικαστήριο δέχθηκε την απόλυτη υπαιτιότητα πεζού και αθώωσε εντελώς αυτοκινητιστή. Εθνική κάπου έξω από το Βόλο νύχτα όχι καλός φωτισμός στο δρόμο και πεζή με σκούρα ρούχα διασχίζει την εθνική. Φυσικά... αποδήμησε εις κύριον. Το δικαστήριο αθώωσε τον οδηγό. Το υπό νορμάλ συνθήκες πάει στο ότι ΔΕΝ αντιμετωπίζεις τέτοια φαινόμενα νύχτα ομίχλες σκούρα ρούχα κλπ.
Μέρα μεσημέρι με καλή ορατότητα στην ΑΘήνα θεωρώ πως ΠΡΕΠΕΙ να γίνουν τα πάντα ώστε να μην χτυπηθεί ο πεζός. Αυτά. :)

sergiosm
29/01/2008, 15:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
Κάτσε ρε φιλαράκι δεν σας προλαβαίνω όλους! :) Έχουμε και δουλειά γαμώτο και το αφεντικό τριγυρνά μονίμως από πάνω μου! Γιατί άραγε; ;)


σσσσ μην καρφώνεσαι ..
:rotflmao:


Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
Μου έλεγες αν θυμάμαι καλά περί ηθικής και νομικής διάστασης. ΔΕΝ ξέρω από νομικά να είμαι σαφής.

Μα εδώ ακριβώς είναι το λάθος σου.
Η ύπαρξη ή όχι υπαιτιότητας κρίνεται αποκλειστικά και μόνο από Νομικής άποψης.


Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
Έχω όμως την εντύπωση πως πάντα ο πεζός προστατεύεται στο δικαστήριο ακόμα και στη δική του υπαιτιότητα. Και ο λόγος είναι απλός ρε συ. Επειδή είναι εντελώς απροστάτευτος! Κόψε τον κώλο σου να τον προσέξεις και να μην τον χτυπήσεις.


Ακριβώς για το λόγο αυτό η εντύπωση σου είναι λάθος.
Εξάλλου, το παράδειγμα που ο ίδιος ανέφερες στο τέλος αποδεικνύει τα λεγόμενά μου.



Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
Πετάχτηκε ο πεζός εντελώς ξαφνικά μπροστά σου. Ας πούμε ότι βγήκε ξαφνικά μπροστά από ένα λεωφορείο.
1). ΑΝ δεν τρέχεις μέσα στην πόλη κι όταν λέω τρέχεις εννοώ να είσαι το πολύ με 40 τότε προλαβαίνεις να το κοκαλώσεις. Αν όχι μπορείς να κάνεις ελιγμό.
2). Ειδικά όταν περνάς από οχήματα που σου κρύβουν τη θέα και ειδικά λεωφορεία τρόλειι κλπ είσαι υποχρεωμένος να έχεις την ελάχιστη ταχύτητα ακριβώς επειδή μπορεί κάποιος αφηρημένος να σου πεταχτεί.
3). Υπάρχει η μαγική λέξη που λέγεται προνοητικότητα και φαντασία. Δεν μπορούμε ρε φίλε να έχουμε φαντασία μόνο για τη δική μας προστασία. Α είναι πίχτρα ο δρόμος για Αράχοβα πχ δεν κάνω προσπέραση επειδή δεν βλέπω κι επειδή μπορεί να μου έρθει κανένας εκδρομέας πάνω μου. Γιατί για μας το σκεφτόμαστε; να το κάνουμε καιγια τους πεζούς! Κάτσε ρε γαμώτο να κόψω λίγο να χω το νου μου μπας και βγει κανάς ηλίθιος!
όσο για την ηθική να σου πω τι είναι για μένα ηθικό; Σου πετάχτηκε; Καλύτερα να πέσω εγώ να στείλω την μοτοσικλέτα μου αλλού παρά να τον χτυπήσω! Για μένα αυτό είναι το ηθικό!!!


Σωστό, αλλά εγώ αναφέρομαι στις περιπτώσεις που ο πεζός σου πετάγεται με τρόπο και σε σημείο που ΔΕΝ μπορείς να κάνεις τίποτα.



Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
Τώρα για το άλλο που είπες ότι έχει κενά στην περιγραφή ανέφερα μία περίπτωση που το ελληνικό δικαστήριο δέχθηκε την απόλυτη υπαιτιότητα πεζού και αθώωσε εντελώς αυτοκινητιστή. Εθνική κάπου έξω από το Βόλο νύχτα όχι καλός φωτισμός στο δρόμο και πεζή με σκούρα ρούχα διασχίζει την εθνική. Φυσικά... αποδήμησε εις κύριον. Το δικαστήριο αθώωσε τον οδηγό. Το υπό νορμάλ συνθήκες πάει στο ότι ΔΕΝ αντιμετωπίζεις τέτοια φαινόμενα νύχτα ομίχλες σκούρα ρούχα κλπ.
Μέρα μεσημέρι με καλή ορατότητα στην ΑΘήνα θεωρώ πως ΠΡΕΠΕΙ να γίνουν τα πάντα ώστε να μην χτυπηθεί ο πεζός. Αυτά. :)

Πολύ καλά έκανε το δικαστήριο και τον αθώωσε.
Γιατί απλούστατα έκρινε αφενός μεν ότι αιτία του ατυχήματος ήταν η παράνομη ενέργεια του πεζού (που διέσχισε την εθνική) αφετέρου δε ότι ο οδηγός δεν μπορούσε να κάνει τίποτα για να το αποφύγει.

Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν συμφωνώ ότι, όπως λες:

Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
Μέρα μεσημέρι με καλή ορατότητα στην ΑΘήνα θεωρώ πως ΠΡΕΠΕΙ να γίνουν τα πάντα ώστε να μην χτυπηθεί ο πεζός. Αυτά. :)
στις περιπτώσεις όμως που ο οδηγός κάνει αυτό που ΠΡΕΠΕΙ, ενώ ο πεζός κάνει το ακριβώς αντίθετο, δεν μπορείς να κατηγορήσεις τον οδηγό.



:wave2:

alximistis
29/01/2008, 15:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
σσσσ μην καρφώνεσαι ..
:rotflmao:



Μα εδώ ακριβώς είναι το λάθος σου.
Η ύπαρξη ή όχι υπαιτιότητας κρίνεται αποκλειστικά και μόνο από Νομικής άποψης.



Ακριβώς για το λόγο αυτό η εντύπωση σου είναι λάθος.
Εξάλλου, το παράδειγμα που ο ίδιος ανέφερες στο τέλος αποδεικνύει τα λεγόμενά μου.




Σωστό, αλλά εγώ αναφέρομαι στις περιπτώσεις που ο πεζός σου πετάγεται με τρόπο και σε σημείο που ΔΕΝ μπορείς να κάνεις τίποτα.




Πολύ καλά έκανε το δικαστήριο και τον αθώωσε.
Γιατί απλούστατα έκρινε αφενός μεν ότι αιτία του ατυχήματος ήταν η παράνομη ενέργεια του πεζού (που διέσχισε την εθνική) αφετέρου δε ότι ο οδηγός δεν μπορούσε να κάνει τίποτα για να το αποφύγει.

Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν συμφωνώ ότι, όπως λες:

στις περιπτώσεις όμως που ο οδηγός κάνει αυτό που ΠΡΕΠΕΙ, ενώ ο πεζός κάνει το ακριβώς αντίθετο, δεν μπορείς να κατηγορήσεις τον οδηγό.



:wave2:


Καλέ μου άνθρωπε... :)
σαφ΄βως και πολύ καλά έκανε το δικαστήριο και τον αθώωσε. Γι αυτό και το ανέφερα για να σου δείξω ότι αυτό είναι λογικό και οκ.
Η διαφωνία μου είναι στο ότι πετάγεται κάποιες στιγμές ένας πεζός και δενμπορείς να κάνεις τίποτα. ΠΑΝΤΑ πιστεύω μπορείς να κάνεις κάτι. Μόνο αν πεταχτεί ενώ είσαι δίπλα του οπότε δεν τον χτυπάς αλλά σε χτυπάει αυτός.
Γενικά με τους πεζούς είμαι υπερβολικός. Ίσως μόνο με αυτούς. ;)

sergiosm
29/01/2008, 16:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
Η διαφωνία μου είναι στο ότι πετάγεται κάποιες στιγμές ένας πεζός και δενμπορείς να κάνεις τίποτα. ΠΑΝΤΑ πιστεύω μπορείς να κάνεις κάτι. Μόνο αν πεταχτεί ενώ είσαι δίπλα του οπότε δεν τον χτυπάς αλλά σε χτυπάει αυτός.
Γενικά με τους πεζούς είμαι υπερβολικός. Ίσως μόνο με αυτούς. ;)

Μα και στο παράδειγμα που ανέφερες ο πεζός δεν έπεσε πάνω του. Μπροστά του ήταν αλλά δεν μπορούσε να τον δει επειδή φορούσε μαύρα ρούχα.

Εγώ πάλι δεν πιστεύω ότι μπορούμε πάντα να κάνουμε κάτι (μιλάω πάντα για περιπτώσεις που οδηγούμε νόμιμα και προσεκτικά και την μ@λ@κία την έχει κάνει ο πεζός), είτε γιατί αιφνιδιαστήκαμε και δεν αντιδράσαμε σωστά, είτε γιατί δεν έχουμε τις γνώσεις και τις ικανότητες να αντιδράσουμε σωστά με αποτέλεσμα να μην μπορέσουμε να αποφύγουμε τον πεζό.

Τα δικαστήρια όμως κρίνουν με βάση τις ικανότητες του μέσου οδηγού και όχι πιθανολογώντας τί θα μπορούσε να είχε κάνει κάποιος για να αποφύγει (πρόσεξε δεν λέω για να προλάβει, άλλο το ένα άλλο το άλλο) έναν πεζό που πετάχθηκε (παράνομα και κακώς) μπροστά στον οδηγό.
Και πολύ καλά κάνουν, διότι διαφορετικά μόνο οδηγοί σαν τον Schumi και τον Valentino θα την γλύτωναν ... από όλους τους άλλους θα ζητούσαμε πράγματα που ούτε εκπαιδεύτηκαν, ούτε μπορούν να κάνουν.

Πάντως από το σχόλιό σου ότι

Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
σαφώς και πολύ καλά έκανε το δικαστήριο και τον αθώωσε. Γι αυτό και το ανέφερα για να σου δείξω ότι αυτό είναι λογικό και οκ.
φαίνεται ότι (κατά βάθος) και εσύ συμφωνείς ότι οι πεζοί δεν έχουν πάντα δίκιο, οπότε ίσως να μην διαφωνούμε και πολύ τελικά...



Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
Γενικά με τους πεζούς είμαι υπερβολικός. Ίσως μόνο με αυτούς. ;)
Υπερβολικός πρέπει να είσαι με τις παραβάσεις που θέτουν σε κίνδυνο τους χρήστες (πεζούς και οδηγούς) των δρόμων.
Και μην ξεχνάς ότι η μόνη διαφορά μεταξύ του πεζού και του οδηγού είναι το όχημα του τελευταίου, ο τρόπος οδικής συμπεριφοράς και των δύο εξαρτάται αποκλειστικά και μόνο από τον τρόπο σκέψης τους.
Για τον ίδιο λόγο που δεν πρέπει να περνάμε με κόκκινο όταν οδηγούμε, δεν πρέπει να περνάμε με κόκκινο όταν περπατάμε.


:wave2:

VanDiemen
29/01/2008, 17:34
Σε ένα δρόμο-χωράφι με πολύ κακές συνθήκες, μπορεί το νόμιμο όριο ταχύτητας να είναι 40-50 χλμ/ώρα, αλλά προκειμένου να το διασχίσουμε σώοι, πρέπει να προσαρμόσουμε την ταχύτητά μας, ανάλογα με τις συνθήκες! Αν πέσουμε, ποιον θα κατηγορήσουμε (αυτό, προς αυτούς που αναζητούν πάντα τον ένοχο, οπουδήποτε αλλού, εκτός από τον καθρέφτη); Θα πούμε πως "μα εγώ ήμουν νόμιμος! Πήγαινα με 50!!!"; Πολλές φορές ακόμη και τα 50, είναι υπερβολική ταχύτητα! Το ίδιο ισχύει κι όταν βρισκόμαστε στην πόλη! Ορισμένοι πάρτε το χαμπάρι πως πάνω από όλα είναι ο άνθρωπος! Υπάρχουν κανόνες και νόμοι, αλλά πάνω από αυτούς βρίσκεται η σωματική ακεραιότητα του ανθρώπου! Δε μπορείς να ισχυριστείς πως "να εγώ πήγαινα με 50 και ξαφνικά βρέθηκε στα 5 μέτρα μπροστά μου, χωρίς να υπάρχει διάβαση"! Αυτά είναι σκυλάδικες δικαιολογίες, όταν μιλάμε για μια ανθρώπινη ζωή! Θα πας τόσο, ώστε να εξασφαλίσεις ανά πάσα στιγμή, πως θα μπορέσεις να αποφύγεις έναν πεζό, οποιαδήποτε "παρανομία" κι αν κάνει αυτός! Ακόμη και απόπειρα αυτοκτονίας!

TROOPER
29/01/2008, 19:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
Άσε μας ρε Γιώργη! όλοι έχουμε λάθος και δεν ξέρουμε τι λέμε και μόνο εσύ ξέρεις και έχεις δίκιο. ναι καλά ότι πεις.

ΥΓ Μια και... ξέρεις το νόμο δεν μας τον αναφέρεις να τον δούμε κι εμείς τι λέει; Α και που σαι... μια και τα γνωρίζεις τόσο καλά τα θέματα απάντησε μου σε κάτι. Αν χτυπήσω πεζό υπό νορμάλ συνθήκες (χωρίς να είναι νύχτα να έχει ομίχλη και αυτός να φορά σκούρα ρούχα σε κακοφωτισμένο δρόμο) και πάω στο δικαστήριο τι θα μου πει ο δικαστής;;;;;;;; Ξέρεις για να γνωρίζουμε κι εμείς δηλαδή...

καλα περα του οτι δεν απαντησες σε τπτ απο αυτα που σε ρωτησα, θελω απλα να σου εξηγησω τι γινεται στο συγκεκριμενο θρεντακι.

θα εχεις ενδεχομενως καταλαβει οτι ο sergiosm εχει να κανει με νομικη.

εγω λοιπον σε βγαζω λαθος στο συγκεκριμενο θρεντακι με τον δικο μου τροπο (ελαφρως brutal, αλλωστε το στυλακι μου το ξερεις) ενω ο sergiosm σε βγαζει λαθος και στο αποδυκνυει κιολας επιστηΝοΜικα.

:wave2:

TROOPER
29/01/2008, 20:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από yannis24
που το βλεπεις το περιεργο δεν καταλαβα !!!





Αρχικά δημιουργήθηκε από yannis24


και μην μου πει κανενας οτι ας περασει ο πεζος απο την διαβαση ή απο φαναρι ]γιατι και [COLOR=redεγω στην Αμφιθεας πχ θα περναγα απο εκει που ειμουνα και δεν θα εψαχνα για φαναρια !![/COLOR]

τωρα ελπιζω να καταλαβαινεις.

sergiosm
30/01/2008, 10:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από VanDiemen
Υπάρχουν κανόνες και νόμοι, αλλά πάνω από αυτούς βρίσκεται η σωματική ακεραιότητα του ανθρώπου!

Σύμφωνοι, πάνω απο όλα είναι η σωματική ακεραιότητα του ανθρώπου, κανείς δεν διαφωνεί με αυτό.
ΌΜΩΣ, απάντησε μου στο εξής:
όταν ένας πεζός διασχίζει παράνομα το δρόμο και προκαλεί ατύχημα με μηχανή η σωματική ακεραιότητα του οδηγού της μηχανή -που θα πέσει κάτω- ΔΕΝ ΔΙΑΚΥΒΕΥΕΤΑΙ;;

Γιατί βλέπουμε τα πράγματα μόνο από την πλευρά του πεζού;;

Πόσες φορές θα το πούμε: ΟΙ ΚΑΝΟΝΕΣ ΙΣΧΥΟΥΝ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ και όχι μόνο για μερικούς.
Απορώ πάντως για το "επιλεκτικό" της ευαισθησία μας. Γιατί π.χ. όταν η "επιλογή" αυτή γίνεται για άλλα θέματα (π.χ. μέσο για διορισμό στο δημόσιο) πέφτει γενική κατακραυγή και σε αυτό ξαφνικά λέμε για τον "κακομοιρη" τον πεζό. Μα ο μόνος "κακομοίρης" και άτυχος είναι ο οδηγός που τρέχει και δεν φτάνει για να αποδείξει ότι δεν είναι ελέφαντας...



Αρχικά δημιουργήθηκε από VanDiemen
Αυτά είναι σκυλάδικες δικαιολογίες, όταν μιλάμε για μια ανθρώπινη ζωή!
Υπενθυμίζω για άλλη μία φορά ότι και η ζωή του οδηγού είναι ανθρώπινη ...


Αρχικά δημιουργήθηκε από VanDiemen
Θα πας τόσο, ώστε να εξασφαλίσεις ανά πάσα στιγμή, πως θα μπορέσεις να αποφύγεις έναν πεζό, οποιαδήποτε "παρανομία" κι αν κάνει αυτός! Ακόμη και απόπειρα αυτοκτονίας!
ο μόνος τρόπος για να γίνει αυτό είναι να μην βγεις καθόλου στο δρόμο...
:wave2:

VanDiemen
30/01/2008, 11:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
Σύμφωνοι, πάνω απο όλα είναι η σωματική ακεραιότητα του ανθρώπου, κανείς δεν διαφωνεί με αυτό.
ΌΜΩΣ, απάντησε μου στο εξής:
όταν ένας πεζός διασχίζει παράνομα το δρόμο και προκαλεί ατύχημα με μηχανή η σωματική ακεραιότητα του οδηγού της μηχανή -που θα πέσει κάτω- ΔΕΝ ΔΙΑΚΥΒΕΥΕΤΑΙ;;

Γιατί βλέπουμε τα πράγματα μόνο από την πλευρά του πεζού;;

Αν βρίσκεσαι σε ένα πεδίο βολής (και είσαι σκοπευτής) και πεταχτεί ξαφνικά κάποιος μπροστά στο στόχο κι αρχίσει να σου πετάει πέτρες, έχεις το απόλυτο δίκιο με το μέρος σου, γιατί απαγορεύεται αυστηρώς μια τέτοια ενέργεια. Από τη στιγμή που θα πατήσεις τη σκανδάλη όμως, αυτομάτως θα το χάσεις! Γι' αυτό και πρέπει ΠΑΝΤΑ να κυκλοφορείς έχοντας στο μυαλό, να προστατεύσεις τους πεζούς που διασταυρώνονται μαζί σου!! Χρειάζεται στοιχειώδη υποκειμενική κρίση (την οποία την έχουμε και τη χρησιμοποιούμε υποσυνείδητα, άλλοι πολύ κι άλλοι ελάχιστα). Αυτοί που τη χρησιμοποιούν ελάχιστα και ενεργούν πάντα με βάση το γεγονός πως ο νόμος τους δικαιώνει, ανεξαρτήτως των συνεπειών που θα έχει η όποια ενέργειά τους, δε δικαιούνται να πιάσουν ποτέ τιμόνι στα χέρια τους!




Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm

ο μόνος τρόπος για να γίνει αυτό είναι να μην βγεις καθόλου στο δρόμο...
:wave2:

Αν νομίζεις πως δεν είσαι ικανός να προστατεύσεις, πρώτα τους άλλους και έπειτα τον εαυτό σου.. :wave2:

sergiosm
30/01/2008, 12:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από VanDiemen
Αν βρίσκεσαι σε ένα πεδίο βολής (και είσαι σκοπευτής) και πεταχτεί ξαφνικά κάποιος μπροστά στο στόχο κι αρχίσει να σου πετάει πέτρες, έχεις το απόλυτο δίκιο με το μέρος σου! Από τη στιγμή που θα πατήσεις τη σκανδάλη όμως, αυτομάτως θα το χάσεις! Γι' αυτό και πρέπει ΠΑΝΤΑ να κυκλοφορείς έχοντας στο μυαλό, να προστατεύσεις τους πεζούς που διασταυρώνονται μαζί σου!!

1ον: Ο δρόμος δεν είναι πεδίο βολής
2ον: αφού το πας με παρομοιώσεις, σου υπενθυμίζω ότι στην περίπτωση που συζητάμε, ο πεζός ΔΕΝ έκατσε μπροστά απο τον στόχο, αλλά πετάχτηκε μπροστά απο την ΚΑΝΗ και η σκανδάλη (που προφανώς είναι το γκάζι) είχε ΉΔΗ πατηθεί ...



Αρχικά δημιουργήθηκε από VanDiemen
Αν νομίζεις πως δεν είσαι ικανός να προστατεύσεις, πρώτα τους άλλους και έπειτα τον εαυτό σου.. :wave2:
Αντί απάντησης θα σου θυμίσω ότι ο (πρώην) δικηγόρος που μπλέχτηκε στην υπόθεση ζαχόπουλου και ο οποίος προσπάθησε να αυτοκτονήσει πέφτοντας στις ρόδες φορτηγού, ο οδηγός του οποίου απλά ΔΕΝ μπόρεσε να τον αποφύγει παρά την προσπάθειά του.
Από κει και πέρα όποιος θέλει μπορεί να πιστεύει ότι μπορεί να αποφύγει τα πάντα και να συνδέει την πίστη του αυτή με την ικανότητα ...

VanDiemen
30/01/2008, 12:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
1ον: Ο δρόμος δεν είναι πεδίο βολής
2ον: αφού το πας με παρομοιώσεις, σου υπενθυμίζω ότι στην περίπτωση που συζητάμε, ο πεζός ΔΕΝ έκατσε μπροστά απο τον στόχο, αλλά πετάχτηκε μπροστά απο την ΚΑΝΗ και η σκανδάλη (που προφανώς είναι το γκάζι) είχε ΉΔΗ πατηθεί ...

Αντί απάντησης θα σου θυμίσω ότι ο (πρώην) δικηγόρος που μπλέχτηκε στην υπόθεση ζαχόπουλου και ο οποίος προσπάθησε να αυτοκτονήσει πέφτοντας στις ρόδες φορτηγού, ο οδηγός του οποίου απλά ΔΕΝ μπόρεσε να τον αποφύγει παρά την προσπάθειά του.
Από κει και πέρα όποιος θέλει μπορεί να πιστεύει ότι μπορεί να αποφύγει τα πάντα και να συνδέει την πίστη του αυτή με την ικανότητα ...

Αν η σκανδάλη έχει πατηθεί και είναι αδύνατο να αποφύγεις το ατύχημα, μη νομίζεις πως δε θα πας στο δικαστήριο! Θα πας και πρέπει να αποδείξεις πως έκανες το παν (που σίγουρα δεν το έκανες!) για να αποφύγεις το να τον χτυπήσεις! Βλέποντας τον πεζό σε σημείο που είναι εφικτό σ'αυτόν να βρεθεί μπροστά σου, πρέπει πάντα να κινείσαι με τέτοια ταχύτητα, με την οποία να είναι εφικτό να σταματήσεις ή να κάνεις ελιγμό αποφυγής! Διαφορετικά, φταις!

Στο δεύτερο, λέμε μια από τα ίδια με λίγη δόση από επικαιρότητα.

sergiosm
30/01/2008, 12:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από VanDiemen
Αν η σκανδάλη έχει πατηθεί και είναι αδύνατο να αποφύγεις το ατύχημα, μη νομίζεις πως δε θα πας στο δικαστήριο! Θα πας και πρέπει να αποδείξεις πως έκανες το παν (που σίγουρα δεν το έκανες!) για να αποφύγεις το να τον χτυπήσεις! Βλέποντας τον πεζό σε σημείο που είναι εφικτό σ'αυτόν να βρεθεί μπροστά σου, πρέπει πάντα να κινείσαι και με τέτοια ταχύτητα, με την οποία να είναι εφικτό να σταματήσεις ή να κάνεις ελιγμό αποφυγής! Διαφορετικά, φταις!

Στο δεύτερο, λέμε μια από τα ίδια με λίγη δόση από επικαιρότητα.

Δεν είπα ότι δεν θα πας δικαστήριο. Σχεδόν πάντα θα πας. Κακώς ίσως αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.
Εκεί που διαφωνούμε είναι στο

Αρχικά δημιουργήθηκε από VanDiemen
σίγουρα δεν το έκανες!) για να αποφύγεις το να τον χτυπήσεις!
για το οποίο όμως έχω ήδη γράψει παραπάνω και δεν τα ξαναλέω.

:wave2:

VanDiemen
30/01/2008, 12:28
Ναι! Ακριβώς έτσι είναι! Σίγουρα δεν έκανες το παν για να αποφύγεις, να τον χτυπήσεις, γιατί τον χτύπησες τελικά! Αν είχες κάνει το παν για να αποφύγεις, να τον χτυπήσεις, θα πήγαινες με 3χλμ/ώρα όταν έβλεπες πως είναι δίπλα σου, δε σε βλέπει και συνεχίζει να περπατά αμέριμνος! Αυτό είναι το παν! Δε θα πήγαινες με 50 επειδή αυτός είναι ο νόμος! Στοιχειώδης κρίση!

sergiosm
30/01/2008, 12:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από VanDiemen
Ναι! Ακριβώς έτσι είναι! Σίγουρα δεν έκανες το παν για να αποφύγεις, να τον χτυπήσεις, γιατί τον χτύπησες τελικά! Αν είχες κάνει το παν για να αποφύγεις, να τον χτυπήσεις, θα πήγαινες με 3χλμ/ώρα όταν έβλεπες πως είναι δίπλα σου, δε σε βλέπει και συνεχίζει να περπατά αμέριμνος! Αυτό είναι το παν! Δε θα πήγαινες με 50 επειδή αυτός είναι ο νόμος! Στοιχειώδης κρίση!

Μάλλον με έχεις παρεξηγήσει.
Όταν λεώ ότι είμαι νόμιμος, δεν εννοώ πάω με το όριο και όποιον πάρει ο χάρος.
Σημαίνει πάω όσο επιβάλλεται από τις εκάστοτε συνθήκες.

Στις συνθήκες όμως αυτές δεν περιλαμβάνεται π.χ ο ΕΝΗΛΙΚΑΣ πεζός που περπατά αμέριμνα στο πεζοδρόμιο και ΔΕΝ ΔΙΝΕΙ ΤΗΝ ΠΑΡΑΜΙΚΡΗ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ότι θα πεταχθεί ξαφνικά μπροστά σου.
Και δεν μιλάω ούτε για παιδιά που περπατούν μόνα τους και φυσικά πρέπει να τα προσέχουμε περισσότερο απο τους μεγάλους, αφού λόγω ηλικίας μπορεί να κάνουν το οτιδήποτε.
Και φυσικά δεν μιλάω για αντίστοιχες περιπτώσεις.

ΔΕΝ είναι όμως όλες οι περιπτώσεις ίδιες.

Η ένστασή μου σε αυτά που λες δεν είναι φυσικά στο ότι πρέπει να προσέχουμε και ότι πρέπει να προσπαθούμε να αποφεύγουμε τις κακοτοπιές.
Είναι στο ότι ΚΡΙΝΕΙΣ ΕΚ ΤΟΥ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΟΣ, ότι δηλαδή επειδή δεν μπόρεσα να αποφύγω τον πεζό δεν έκανα το παν για να τον αποφύγω.
Αυτό είναι λάθος.

Τα χω πει όμως και δεν θα τα ξαναπώ,
αυτή είναι η άποψή μου και όποιος θέλει να την δε ας διαβάσει όσα έχω ήδη γράψει ...

alximistis
30/01/2008, 14:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
καλα περα του οτι δεν απαντησες σε τπτ απο αυτα που σε ρωτησα, θελω απλα να σου εξηγησω τι γινεται στο συγκεκριμενο θρεντακι.

θα εχεις ενδεχομενως καταλαβει οτι ο sergiosm εχει να κανει με νομικη.

εγω λοιπον σε βγαζω λαθος στο συγκεκριμενο θρεντακι με τον δικο μου τροπο (ελαφρως brutal, αλλωστε το στυλακι μου το ξερεις) ενω ο sergiosm σε βγαζει λαθος και στο αποδυκνυει κιολας επιστηΝοΜικα.

:wave2:


Καλά... καληνύχτα και όνειρα γλυκά. :)
Το θέμα σου εσένα μάλλον είναι να αποδειχθείς εσύ "σωστός" και να βγάζεις τους άλλους λάθος. ΟΚ δεν θα χαλάσω την αναταγωνιστικότητά σου. ;)
Όσο για το στιλάκι σου... καθείς κρίνεται και από αυτό το στιλάκι του δηλαδή. :)

orizontas
30/01/2008, 16:13
loipon διαβασα μονο το αρχικο ποστ και λιγο παρακτω .
απλ θελω να πω τυην γνωμη μου σε οτι αφορα πεζους .

γι αμενα λοιπον ισχυει το εξης .
παιρνουμε διπλομα , μαθαινουμ τον τροπο να οδηγουμε , μαθαινουμε τον κοκ
για να εχουμε σωστη συμπεριφορα στους δρομους και να συνηπαρχουμε με τους
συμπολιτεσ μας οδηγους ...μοτο , τουτου κλπ.

ομως για μενα ... ο πεζος και ο ποδηλατης που δεν εχουν διπλωμα ,
εχουν σχεδον παντα δικιο . τουλαχιστον στην ελλαδα που μεχρι οσο θυμαμαι εγω δεν υπαρχει καμια προσχολικη , σχολικη παιδια σε οτι εχει να κανει με την οδηγηση του τουτου , του μοτο , του πεζοδυο στα σχολεια ....

με λιγα λογια ισοσ και αυταρχικα περνουμε διπλωμα γιατι οι πεζοι δεν χρειαζονται ..
και οταν οδηγουμε μοτο , χωρις να θελω να το παιξω μαστροοδηγαρα και γαμαουα ....
κοιταμε κατω απο κανα λεοφορειο , για σκιες , πασουμακια που φενονται κατω απο τα τουτου , τζαμαριες ,και γενικα ολα τα κενα του εμποδιου που μας κοβει το οπτικο μας πεδιο ...

φιλικα παντα και η γνωμη μου ....

VanDiemen
30/01/2008, 16:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από orizontas

...........................
φιλικα παντα και η γνωμη μου ....

Είναι αυτό "φιλικό" στυλ; :rolleyes:
Τέεεελος πάντων... θα τη δεχτούμε.

VanDiemen
30/01/2008, 16:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
Μάλλον με έχεις παρεξηγήσει.
Όταν λεώ ότι είμαι νόμιμος, δεν εννοώ πάω με το όριο και όποιον πάρει ο χάρος.
Σημαίνει πάω όσο επιβάλλεται από τις εκάστοτε συνθήκες.

Στις συνθήκες όμως αυτές δεν περιλαμβάνεται π.χ ο ΕΝΗΛΙΚΑΣ πεζός που περπατά αμέριμνα στο πεζοδρόμιο και ΔΕΝ ΔΙΝΕΙ ΤΗΝ ΠΑΡΑΜΙΚΡΗ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ότι θα πεταχθεί ξαφνικά μπροστά σου.
Και δεν μιλάω ούτε για παιδιά που περπατούν μόνα τους και φυσικά πρέπει να τα προσέχουμε περισσότερο απο τους μεγάλους, αφού λόγω ηλικίας μπορεί να κάνουν το οτιδήποτε.
Και φυσικά δεν μιλάω για αντίστοιχες περιπτώσεις.

ΔΕΝ είναι όμως όλες οι περιπτώσεις ίδιες.

Η ένστασή μου σε αυτά που λες δεν είναι φυσικά στο ότι πρέπει να προσέχουμε και ότι πρέπει να προσπαθούμε να αποφεύγουμε τις κακοτοπιές.
Είναι στο ότι ΚΡΙΝΕΙΣ ΕΚ ΤΟΥ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΟΣ, ότι δηλαδή επειδή δεν μπόρεσα να αποφύγω τον πεζό δεν έκανα το παν για να τον αποφύγω.
Αυτό είναι λάθος.

Τα χω πει όμως και δεν θα τα ξαναπώ,
αυτή είναι η άποψή μου και όποιος θέλει να την δε ας διαβάσει όσα έχω ήδη γράψει ...

Ναι ρε φίλε, εκ του αποτελέσματος θα σε κρίνει το δικαστήριο (και όχι εγώ φυσικά), γιατί δεν υπάρχει άλλος τρόπος και γιατί το αποτέλεσμα δηλώνει, πως δεν έκανες το παν για να αποφύγεις τον τραυματισμό του πεζού! Δε θα προσέχεις με ξεχωριστό βαθμό για τον καθένα, ανάλογα με την αμφιβόλου αξιοπιστίας στιγμιαία κρίση σου, αλλά για όλους 100% κι ακόμη παραπάνω αν γίνεται! Δε δικαιολογείσαι να χτυπήσεις πεζό, το καταλαβαίνεις; Δεν έχεις κανένα ελαφρυντικό! Αν όμως κάνεις πραγματικά, αυτό που λες στην πρώτη σου πρόταση, δεν καταλαβαίνω που διαφωνείς και γιατί πιστεύεις πως υπάρχει περίπτωση, παρά το γεγονός πως πηγαίνεις ανάλογα με την ταχύτητα που απαιτεί η εκάστοτε περίπτωση, να χτυπήσεις κάποιον πεζό (στην επόμενη παράγραφο βέβαια, το χαλάς εντελώς)! Αν πηγαίνεις πραγματικά με προσοχή και όπως ακριβώς απαιτείται, δεν πρόκειται ποτέ, να χτυπήσεις κανέναν! Τα δυο αυτά είναι αντιφατικά! Δεν υπάρχει ποτέ περίπτωση, να χτυπήσεις κάποιον αν το υποθετικό στροφόμετρο που αντιπροσωπεύει την προσοχή σου, είναι συνεχώς στα κόκκινα και πηγαίνεις όπως απαιτεί η εκάστοτε περίπτωση! "Εγώ πρόσεχα κυρία πρόεδρε, αλλά πετάχτηκε ξαφνικά πίσω από το λεωφορείο και δεν προλάβαινα να κάνω τίποτα!": Ξέρεις πόσες φορές έχει ακουστεί αυτή η σκυλάδικη δικαιολογία; Εκατοντάδες! Ίσως και χιλιάδες, αν υπάρχει κι άλλη μπανανία (που σίγουρα υπάρχουν. Κάτι Αλβανίες, Βουλγαρίες, Σκόπια, Ρουμανίες). Ξέρεις γιατί είναι σκυλάδικη (εκτός του ότι, είναι σκυλάδες αυτοί που την επικαλούνται;:rolleyes: ) Γιατί αν πηγαίνεις δίπλα σε σταματημένο λεωφορείο, που είναι παραπάνω από προφανές, πως υπάρχει ο δυνητικός κίνδυνος να πεταχτεί κάποιος ανά πάσα στιγμή, πηγαίνεις σαν κότα και όχι σαν το Schumacher! <-- που τον προσβάλλω, γιατί κι αυτός, σαν κότα θα πήγαινε, αλλά εννοούσα όταν έτρεχε στην πίστα!

TROOPER
30/01/2008, 18:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
Καλά... καληνύχτα και όνειρα γλυκά. :) επισης
Το θέμα σου εσένα μάλλον είναι να αποδειχθείς εσύ "σωστός" και να βγάζεις τους άλλους λάθος. ΟΚ δεν θα χαλάσω την αναταγωνιστικότητά σου. ;)το να αποδειχθει σωστος ειναι θεμα του οποιυδηποτε αν μιλαμε για αποψη.ολοι ειμαστε ανταγωνιστικοι οταν προκειται για αποψη διαμορφωμενη.αλλα εδω μιλαμε για δυο γαιδαρων αχυρα στελιο.δεν τιθεται θεμα αποψης.ειναι θεμα κανονων συμπεριφορας που δεν επιδεχονται αμφσβιτηση για να μην γινουμε περισσοτερο ζουγκλα απ οτι ειμαστε.αν δεν καταλαβαινεις οτι η αποψη σου ενιχυει αυτη τη ζουγκλα ειναι προβλημα σου.
Όσο για το στιλάκι σου... καθείς κρίνεται και από αυτό το στιλάκι του δηλαδή. :)
και ποιος ειναι ο κριτης ???με ποια κριτηρια γινεται κανεις κριτης???δε μαςτα λες καλα.

Maira
30/01/2008, 22:05
Διαβάζω, διαβάζω, διαβάζω!!!!



Ποιοί από εσάς έχετε διαβάσει τον ΚΟΚ? Και ναι θα συμφωνήσω με κάποιους ότι μπερδεύεται λίγο το πράγμα, αλλά ο ΚΟΚ αναφέρει ολόκληρη παράγραφο για το πώς πρέπει να κινούνται οι πεζοί σε σχέση με τα οχήματα!!!!


Και πραγματικά λυπάμαι που πεθαόυν άνθρωποι με τέτοιο τρόπο, αλλά μην λέμε ότι έχουν και δίκιο! Δεν μπορεί να έχει δίκιο ο κύριος που περνάει την Συγγρού απέναντι και βγαίνει ξαφνικά στην αριστερή από τους θάμνους!


Οι δρόμοι είναι ζούγκλα! Κι αν δεν τηρήσουμε τουλάχιστον τους βασικούς κανόνες θα σκοτωνόμαστε σαν τις μύγες! Δεν είμαι μλκς που περιμένω το πράσινο των πεζών για να περάσω απέναντι! Απλά θέλω να φτάσω ολόκληρος! Δεν είμαι μλκς που περνάω απο τις υπόγειες διαβάσεις απλά θέλω να ζήσω! Δεν είμαι μλκςπου ελέγχω το δρόμο (όπως μου έμαθαν οι γονείς και όχι το κράτος) πριν περάσω απέναντι σε δρόμους που δεν έχουν διαβάσεις! Και δεν ειμαι μλκς που όταν ο δρόμος έχει διαβάσεις (χωρίς φωτινό σηματοδότη!) πάω σαν κότα!!!!



Τώρα αν όσοι δεν τα κάνουν αυτά και πολλά άλλα θεωρούντε έξυπνοι τότε....... έχει χαλάσει πολύ το πράγμα!


:wave2:

EVI
30/01/2008, 22:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER


δεν γινεται να φταις και παρ ολα αυτα να εχεις δικιο.

και για να απαντησω στην ερωτηση σου.οχι δεν θα κοιμαμαι ησυχος.αλλα δεν θα εχω τυψεις.θα σου πω γιατι.ακομα και σε στενο να γινει μπορει νομιμα να κινουμε με 50 χλμ.πιστευεις οτι αν πεσει με 50χλμ μια μηχανη πανω σε ενα παιδακι δε μπορει να το σκοτωσει???καλλιστα!!!παμε παρακατω λοιπον.κινουμαι νομιμοτατα πεταγεται παιδακι, γρια, whatever και το σκοτωνω. ξερεις μετα τι θα εχω ???οχι τυψεις, αλλα νευρα !!!

νευρα που ενας ασυνειδητος πεζος (ανεξαρτητως ηλικιας, χρωματος, φυλης, κοινωνικης καταστασης κλπ)με υποχρεωσε να σκεφτομαι τα πανικοβλητα ματια του πριν ξεψυχησει !!!

νευρα γιατι θα με εχει βαλει μεσα σε μια κατασταση που δεν θα ηθελα να μπω !!!
νευρα γιατι αυτος αποφασισε για μενα αν θα με κανει φονια η οχι οπως αναφερεις παρακατω.
νευρα γιατι δεν σεβαστηκε εμενα με την ενεργεια του.

ΟΧΙ ΛΟΙΠΟΝ ΔΕΝ ΘΑ ΝΙΩΣΩ ΚΑΜΙΑ ΤΥΨΗ Η ΑΛΛΟ ΣΥΜΠΟΝΕΤΙΚΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ ΓΙΑ ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ ΚΑΤΑΠΑΤΑΕΙ ΤΗΝ ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΥΠΑΡΞΗ !!! [/B]


συμφωνω. δικαιολογιες ειναι ολα τα αλλα περνανε απο παντου αναρχα γιατι καποιος τους ειπε οτι εχουν παντα δικιο, κακος. και για αυτους και για τους οδηγους. (και εγω ετσι παω σα πεζη , εχω βελτιωθει πολυ τα τελευταια χρονια που επιασα τιμονι και καταλαβα τι εκανα βεβαια)

tifoefs
30/01/2008, 22:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Maira
Διαβάζω, διαβάζω, διαβάζω!!!!



Ποιοί από εσάς έχετε διαβάσει τον ΚΟΚ? Και ναι θα συμφωνήσω με κάποιους ότι μπερδεύεται λίγο το πράγμα, αλλά ο ΚΟΚ αναφέρει ολόκληρη παράγραφο για το πώς πρέπει να κινούνται οι πεζοί σε σχέση με τα οχήματα!!!!


Και πραγματικά λυπάμαι που πεθαόυν άνθρωποι με τέτοιο τρόπο, αλλά μην λέμε ότι έχουν και δίκιο! Δεν μπορεί να έχει δίκιο ο κύριος που περνάει την Συγγρού απέναντι και βγαίνει ξαφνικά στην αριστερή από τους θάμνους!


Οι δρόμοι είναι ζούγκλα! Κι αν δεν τηρήσουμε τουλάχιστον τους βασικούς κανόνες θα σκοτωνόμαστε σαν τις μύγες! Δεν είμαι μλκς που περιμένω το πράσινο των πεζών για να περάσω απέναντι! Απλά θέλω να φτάσω ολόκληρος! Δεν είμαι μλκς που περνάω απο τις υπόγειες διαβάσεις απλά θέλω να ζήσω! Δεν είμαι μλκςπου ελέγχω το δρόμο (όπως μου έμαθαν οι γονείς και όχι το κράτος) πριν περάσω απέναντι σε δρόμους που δεν έχουν διαβάσεις! Και δεν ειμαι μλκς που όταν ο δρόμος έχει διαβάσεις (χωρίς φωτινό σηματοδότη!) πάω σαν κότα!!!!



Τώρα αν όσοι δεν τα κάνουν αυτά και πολλά άλλα θεωρούντε έξυπνοι τότε....... έχει χαλάσει πολύ το πράγμα!


:wave2:

Οσοι θελουν ν' αυτοκτονησουν εδω πεφτουνε στις γραμμες του τραινου που με τα 240 που παει δε νοιωθουν το πονο της προσκρουσης.

Βεβαια στο δρομο δε περπαταει κανενας, υπαρχουν πεζοδρομια και αν θες να πεθανεις εκει ειναι αδυνατον. Πολλοι περιμενουν να κανει -15 καμμια φορα γινονται ντιρλα απο οτι προσφερουν τα μπαρ και τη πεφτουν για υπνο σε καμμια γωνια. Αυτος ο τροπος τους στελνει κοιμισμενους οποταν παλι δε το καταλαβαινουν.

Μερικοι παιρνουν τ' αμαξια και πανε με 280 οταν ψιλοπαγωσει σε δρομους που με 50 οριο ΟΛΟΙ πανε με 30 και ψαχνουν για στροφες με δεντρα η κανα καναλι. Καμμια φορα γλυτωνουν.
π.χ. ο βασιληας που εχουμε εδω κατεληξε σε ενα καναλι αλλα τη γλυτωσε (μαλλον πηγαινε με λιγοτερο απο 280). :rotflmao: :rotflmao:

Αν πατησεις πεζο ειναι για μαζοχες γιατι αντι ν' αυτοκτονησουν προτιμουν τον αργο θανατο.

Βασικα ο πεζος δεν εχει ποτε λαθος γιατι ειναι πεζος. Αλλα ειπαμε πιο πανω. Υπαρχουν και καλυτεροι τροποι αυτοκτονιας.

:wave2: :wave2:

Δεν υπαρχει ομως πουθενα μηχανοβιος που να θελει ν'αυτοκτονησει, εχει δημιουργηθει βεβαια λογω λογων η γενικη ιδεα οτι οσοι εχουν μηχανες ειναι αυτοκαταστροφικοι τυποι και πανω στη τρελλα τους παιρνουν κι' αλλους μαζυ.

Αυτο ειναι βλακεια και χαμερπης αντιμετωπιση γιατι ο οποιοσδηποτε που εχει μηχανη αν τυχει κατι και γλυτωσει το πρωτο πραμα που θα σκεφτει ειναι να παει να δει αν η μηχανη του ειναι ενταξει, εστω κι αν ποναει η οτι αλλο !!
Και παλι ετσι και φιλη/ος του πεσει πεταει τη μηχανη και τρεχει να βοηθησει !!!
Επισης το οτι δινει ολα του τα λεφτα να καλυτερευει τη μηχανη του σημαινει οτι δεν εχει σκοπο ν' αυτοκτονησει με το πιο ωραιο τουμπανο !!!


:winka:

Ολα τα παραπανω δεν εχουν καμμια σχεση με το ατυχημα της μητερας του mustili. Απλα θελω να πω οτι κατι τετοιο δεν θα επρεπε να γινεται αν αν αν ξερανε ολοι πως να οδηγουνε.

tifoefs
30/01/2008, 22:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από nktR
κλείνοντας
Ποδηλάτες και πεζοί δεν σε πληρώνουν (αντίθετα με εξωτερικό)

Δεν θα έπρεπε από το ποσοστό ασφάλισης που πληρώνουμε στα ταμεία μας να συμπεριλαμβάνεται ποσοστό ασφάλισης και κάτι γι αυτές τις περιπτώσεις...τόσα τους πληρώνουμε
*λέω ο μλκας, δεν περνιέμαι και για κάνας έξυπνος νομοθέτης

Ευχαριστώ
Νίκος :beer:

Εδω (στο εξωτερικο) πληρωνουν οι ασφαλειες επειδη στην ασφαλεια που εχει ο καθενας εχει και "ζημιες κατα τριτων" που σημαινει οτι ετσι και γινει ατυχημα οι ασφαλειες αναλαμβανουν τα υπολοιπα μεχρι το αποτελεσμα της δικαστικης αποφασης.

Αν δεν ειναι ετσι σακειθε ζητω που χεστηκατε.

:eyepop:

nktR
30/01/2008, 23:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoefs
Εδω (στο εξωτερικο) πληρωνουν οι ασφαλειες επειδη στην ασφαλεια που εχει ο καθενας εχει και "ζημιες κατα τριτων" που σημαινει οτι ετσι και γινει ατυχημα οι ασφαλειες αναλαμβανουν τα υπολοιπα μεχρι το αποτελεσμα της δικαστικης αποφασης.

Αν δεν ειναι ετσι σακειθε ζητω που χεστηκατε.

:eyepop:

χεστήκαμε - χεστήκαμε
...ούτε ακράτεια να είχαμε

κάντε upload κάνα slipad

* το ότι σε εμβολίζει στην πίστα κάποιος και δεν σε πληρώνει ???

tifoefs
30/01/2008, 23:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από nktR
χεστήκαμε - χεστήκαμε
...ούτε ακράτεια να είχαμε

κάντε upload κάνα slipad

* το ότι σε εμβολίζει στην πίστα κάποιος και δεν σε πληρώνει ???

Η πιστα εχει διαφορετικες ασφαλειες !

:evil: :evil:

nktR
30/01/2008, 23:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoefs
Η πιστα εχει διαφορετικες ασφαλειες !

:evil: :evil:

δηλ. ? γιατί εδώ δεν παίζει κάτι

tifoefs
30/01/2008, 23:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από nktR
δηλ. ? γιατί εδώ δεν παίζει κάτι

Τι εννοας "δεν παιζει κατι" !!!

:eyepop:

nktR
30/01/2008, 23:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoefs
Τι εννοας "δεν παιζει κατι" !!!

:eyepop:

με την ισχύουσα νομοθεσία ασφαλιστικών εταιρειών δεν καλύπτεσαι σε ατύχημα εντός πίστας

tifoefs
31/01/2008, 00:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από nktR
με την ισχύουσα νομοθεσία ασφαλιστικών εταιρειών δεν καλύπτεσαι σε ατύχημα εντός πίστας

Εχετε ξεφυγει τελειως σακειθε !

χχμμμ γι' αυτο δεν εχει πιστες ;

αλλα ξεφυγαμε απο το θεμα εδω ...

:)

sergiosm
31/01/2008, 09:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από VanDiemen
Ναι ρε φίλε, εκ του αποτελέσματος θα σε κρίνει το δικαστήριο (και όχι εγώ φυσικά), γιατί δεν υπάρχει άλλος τρόπος και γιατί το αποτέλεσμα δηλώνει, πως δεν έκανες το παν για να αποφύγεις τον τραυματισμό του πεζού!

Κάνεις λάθος, το δικαστήριο προσπαθεί να βρει το ΠΩΣ φτάσαμε στο όποιο αποτέλεσμα. Αλλιώς ο κάθε κατηγορούμενος θα ήταν αυτομάτως και ένοχος.



Αρχικά δημιουργήθηκε από VanDiemen
Δε δικαιολογείσαι να χτυπήσεις πεζό, το καταλαβαίνεις; Δεν έχεις κανένα ελαφρυντικό! Αν όμως κάνεις πραγματικά, αυτό που λες στην πρώτη σου πρόταση, δεν καταλαβαίνω που διαφωνείς και γιατί πιστεύεις πως υπάρχει περίπτωση, παρά το γεγονός πως πηγαίνεις ανάλογα με την ταχύτητα που απαιτεί η εκάστοτε περίπτωση, να χτυπήσεις κάποιον πεζό (στην επόμενη παράγραφο βέβαια, το χαλάς εντελώς)! Αν πηγαίνεις πραγματικά με προσοχή και όπως ακριβώς απαιτείται, δεν πρόκειται ποτέ, να χτυπήσεις κανέναν! Τα δυο αυτά είναι αντιφατικά! Δεν υπάρχει ποτέ περίπτωση, να χτυπήσεις κάποιον αν το υποθετικό στροφόμετρο που αντιπροσωπεύει την προσοχή σου, είναι συνεχώς στα κόκκινα και πηγαίνεις όπως απαιτεί η εκάστοτε περίπτωση! "Εγώ πρόσεχα κυρία πρόεδρε, αλλά πετάχτηκε ξαφνικά πίσω από το λεωφορείο και δεν προλάβαινα να κάνω τίποτα!": Ξέρεις πόσες φορές έχει ακουστεί αυτή η σκυλάδικη δικαιολογία; Εκατοντάδες! Ίσως και χιλιάδες, αν υπάρχει κι άλλη μπανανία (που σίγουρα υπάρχουν. Κάτι Αλβανίες, Βουλγαρίες, Σκόπια, Ρουμανίες). Ξέρεις γιατί είναι σκυλάδικη (εκτός του ότι, είναι σκυλάδες αυτοί που την επικαλούνται;:rolleyes: ) Γιατί αν πηγαίνεις δίπλα σε σταματημένο λεωφορείο, που είναι παραπάνω από προφανές, πως υπάρχει ο δυνητικός κίνδυνος να πεταχτεί κάποιος ανά πάσα στιγμή, πηγαίνεις σαν κότα και όχι σαν το Schumacher! <-- που τον προσβάλλω, γιατί κι αυτός, σαν κότα θα πήγαινε, αλλά εννοούσα όταν έτρεχε στην πίστα!

Αν ξαναδιαβάσεις προσεκτικότερα αυτά που έγγραψα θα καταλάβεις που διαφωνούμε.
Εσύ θεωρείς ότι αν προσέχεις κλπ κλπ μπορείς να αποφύγεις τα πάντα.
Εγώ πάλι πιστεύω ότι ορισμένα πράγματα δεν αποφεύγονται.
Επίσης, αφήνεις το αποτέλεσμα (τραυματισμό του πεζού) να επηρεάσει την κρίση σου για το ποιος είναι υπαίτιος του ατυχήματος.


Ας πούμε στο παράδειγμα του λεωφορείου που είπες έχεις απόλυτο δίκιο ότι μπορείς να το αποφύγεις. Νομικά όμως ΥΠΑΙΤΙΟΣ είναι ο πεζός. Εννοείται ότι πρέπει να προσέχεις, εννοείται ότι θα μπορούσες (στο 99% των περιπτώσεων) να το αποφύγεις (όπως άλλωστε γίνεται κάθε μέρα) αυτό όμως δεν σημαίνει ότι αν κάτσει η στραβή ευθύνεσαι απαραίτητα και νομικά.

Εγώ όμως δεν μίλησα για τέτοιες περιπτώσεις. Μίλησα για το 1% (που για σένα δεν υπάρχει) για το οποίο δεν γίνεται τίποτα.
Τί κάνεις με τον πεζό που ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ πετάγεται μπροστά σου;;
Πώς τον αποφεύγεις;;

Κατά την άποψή μου ταυτίζεις και αντιμετωπίζεις με τον ίδιο τρόπο δύο τελείως διαφορετικές καταστάσεις.
Κατά τα λοιπά, ως προς τον τρόπο οδήγησης που πρέπει να έχουμε είναι αυτονόητο ότι συμφωνώ απόλυτα.


:wave2:

Maira
31/01/2008, 11:18
Και όσο για το λεωφορείο, VanDiemen, έχω φίλο που αποζημειώθηκε επειδή χτύπησε, όταν μπροστά από λεωφορείο του πετάχτικε πεζός, έχασε τον έλεγχο της μηχανής και έπεσε! Αποτέλεσμα ήταν να έχει 2000 ζημειά η μηχανή και ο πεζός ένα ελαφρό χτύπημα στο πόδι! Για τον φίλο μου....ε είχε χτυπήσει χέρια, πόδια αλλά όχι σοβαρά!!!!


Ε λοιπόν το δικαστήριο τον δικαίωσε και τον αποζημείωσε!!! Γιατί......ο πεζός δεν έχει πάντα δίκιο!!!!




Δλδ, αν περπατάω στις ράγες του τρένου και περάσει ένα τρένο και με πατήσει μετά από στροφή, θα φταίει το τρένο????:confused: :confused: :confused: :confused:

VanDiemen
31/01/2008, 12:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Maira

..................

Δλδ, αν περπατάω στις ράγες του τρένου και περάσει ένα τρένο και με πατήσει μετά από στροφή, θα φταίει το τρένο????:confused: :confused: :confused: :confused:

Όχι βέβαια! :mad:

Ο μηχανοδηγός... :blush:

sergiosm
31/01/2008, 12:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από VanDiemen
Όχι βέβαια! :mad:

Ο μηχανοδηγός... :blush:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


Συγγνώμη αλλά δεν μπόρεσα να κρατηθώ ....

alximistis
31/01/2008, 13:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER




Μπα... μάλλον Γιώργη τα λέω πολύ καλά... γι αυτό και αντιδράς έτσι. Μην το ψάχνεις. Κάθε ένας μας γι αυτό μιλάω τώρα υπόκειται σε κριτική και στην αντίδραση του άλλου. Μπορεί το στιλάκι σου να το θεωρείς δεδομένο και ότι όλοι το ξέρουν και πως έτσι είναι αλλά κάποπια στιγμή θα βρεθεί και ο άλλος σε περίεργη μέρα ή σε διαφορετική φάση από ότι είναι συνήθως και θα αντιδράσει τότε ανάλογα.
ΑΥτό πάει σε αυτό που είπες ότι δεν στα λέω καλά. Στα λέω και πολύ μάλιστα. και ναι είμαι κριτής σε αυτά που βλέπω όπως ΕΣΥ και ΟΛΟΙ οι άλλοι είναι για μένα. Οπότε μην μου το γυρνάς στη θεωρία περί κριτικής και γνώμης. Όταν γράφεις θα λαμβάνεις και απαντήσεις. Όπως όλοι μας. Τόσο απλά.

tifoefs
31/01/2008, 13:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από VanDiemen
Όχι βέβαια! :mad:

Ο μηχανοδηγός... :blush:

Οχι ! Σε αυτη τη περιπτωση ο πεζος αν γλυτωσει διωκεται ποινικα !

sergiosm
31/01/2008, 13:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoefs
Οχι ! Σε αυτη τη περιπτωση ο πεζος αν γλυτωσει διωκεται ποινικα !

Και όχι μόνο,

θα "αρπάξει" και μια ωραιότατη αγωγή από τον ΟΣΕ για αποζημίωση ...

Maira
31/01/2008, 15:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από VanDiemen
Όχι βέβαια! :mad:

Ο μηχανοδηγός... :blush:



Έλα????? Σοβαρά?????


Να τους λέμε να τραβάνε χειρόφρενα με ανάποδα τιμόνιααπό δω και πέρα σε τέτοιες περιπτώσεις!!!!!

:look: :look: :look: :look: :look:

BELZEBOYLIS
31/01/2008, 15:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Τώρα για να δικαιολογήσουμε την μαλακία που μας δέρνει, αρχίζουμε την φιλοσοφία του ποιος έχει προτεραιότητα.

Οι πεζοί έχουν πάντα.... ακόμα κι όταν φταίνε!

Δλδ αν σας πεταχτεί ένα παιδάκι απο το πουθενά και το σκοτώσετε, θα κοιμάστε ήσυχοι τα βράδια και θα λέτε εγώ δεν έφταιγα;

ελεος..... (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&postid=1037748#post1037748)



+1000

VanDiemen
31/01/2008, 16:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από VanDiemen
Όχι βέβαια! :mad:

Ο μηχανοδηγός... :blush:

Πωωω! Είστε πολύ σκυλάδες όσοι νομίζετε πως έγραψα το παραπάνω στα σοβαρά!

Τώρα που θα πας στο κέντρο εκπαίδευσης, θα σ'τα μάθουν εκεί! :rolleyes:

TROOPER
01/02/2008, 07:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από alximistis
Μπα... μάλλον Γιώργη τα λέω πολύ καλά... γι αυτό και αντιδράς έτσι. Μην το ψάχνεις. Κάθε ένας μας γι αυτό μιλάω τώρα υπόκειται σε κριτική και στην αντίδραση του άλλου. Μπορεί το στιλάκι σου να το θεωρείς δεδομένο και ότι όλοι το ξέρουν και πως έτσι είναι αλλά κάποπια στιγμή θα βρεθεί και ο άλλος σε περίεργη μέρα ή σε διαφορετική φάση από ότι είναι συνήθως και θα αντιδράσει τότε ανάλογα.
ΑΥτό πάει σε αυτό που είπες ότι δεν στα λέω καλά. Στα λέω και πολύ μάλιστα. και ναι είμαι κριτής σε αυτά που βλέπω όπως ΕΣΥ και ΟΛΟΙ οι άλλοι είναι για μένα. Οπότε μην μου το γυρνάς στη θεωρία περί κριτικής και γνώμης. Όταν γράφεις θα λαμβάνεις και απαντήσεις. Όπως όλοι μας. Τόσο απλά.

στελιο οσο για το θεμα βαρεθηκα.τραβα διαβασε τον κοκ και ξαναελα.εισαι μετεξεταστεος σε αυτο το θεμα.

οσο για το στυλ που θεωρω δεδομενο οτι το ξερεις, ειναι μια αληθεια.απο κει και περα αν εσυ ξυπνησες στραβα ειναι ενα προβλημα που σαφως δεν ειναι δικο μου και αν παρεξηγηθηκες και γι αυτο αντιδρας ετσι....ΤΣΙΜΠΑ ΕΝΑ ΚΕΦΤΕ !!!:lol: :lol: :lol:

και αν θεωρεις τον εαυτο σου κριτη να πας στο fame story σε αυτο το τοπικ μιλαμε για πραματα που δεν υποκεινται στη κριση κανενος.και επειδη οπως ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ εγραψες (το μοναδικο σωστο βασικα) οταν γραφεις θα λαμβανεις και απαντησεις, παρε την απαντηση και πριν ξαναγραψεις κοιτα να ξεστραβωθεις.

:wave2: ΚΡΙΤΗ ΜΟΥ ΕΣΥ !!!!:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Maira
01/02/2008, 12:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από VanDiemen
Πωωω! Είστε πολύ σκυλάδες όσοι νομίζετε πως έγραψα το παραπάνω στα σοβαρά!

Τώρα που θα πας στο κέντρο εκπαίδευσης, θα σ'τα μάθουν εκεί! :rolleyes:




Βάλε και κανα γελάκι αν κάνεις πλάκα!!!!


Γιατί να σου πω την αλήθεια, τα μύρισα τα νύχια μου, αλλά δεν μου είπαν τίποτα!!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

alximistis
01/02/2008, 13:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
στελιο οσο για το θεμα βαρεθηκα.τραβα διαβασε τον κοκ και ξαναελα.εισαι μετεξεταστεος σε αυτο το θεμα.

οσο για το στυλ που θεωρω δεδομενο οτι το ξερεις, ειναι μια αληθεια.απο κει και περα αν εσυ ξυπνησες στραβα ειναι ενα προβλημα που σαφως δεν ειναι δικο μου και αν παρεξηγηθηκες και γι αυτο αντιδρας ετσι....ΤΣΙΜΠΑ ΕΝΑ ΚΕΦΤΕ !!!:lol: :lol: :lol:

και αν θεωρεις τον εαυτο σου κριτη να πας στο fame story σε αυτο το τοπικ μιλαμε για πραματα που δεν υποκεινται στη κριση κανενος.και επειδη οπως ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ εγραψες (το μοναδικο σωστο βασικα) οταν γραφεις θα λαμβανεις και απαντησεις, παρε την απαντηση και πριν ξαναγραψεις κοιτα να ξεστραβωθεις.

:wave2: ΚΡΙΤΗ ΜΟΥ ΕΣΥ !!!!:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


Τι μαλάκα είναι... :lol: :lol: :lol:

VanDiemen
01/02/2008, 16:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Maira
Βάλε και κανα γελάκι αν κάνεις πλάκα!!!!


Γιατί να σου πω την αλήθεια, τα μύρισα τα νύχια μου, αλλά δεν μου είπαν τίποτα!!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Άρα είδες; Δε φταίω εγώ, αλλά η όζα που χρησιμοποιείς!:rolleyes:

tai
02/02/2008, 06:15
καταλήξατε με την μαλακία?
για να το δουμε απλά


εαν ο νόμος ειναι πάνω απο τα συναισθήματα, τα ένστικτα και το θυμικό, και μάλλον γι'αυτο τους φτιάξαμε, τότε ο μοναδικός που εχει δίκιο ειναι αυτός που λέει ο νόμος, ανεξάρτητα αν έχω η οχι τύψεις για το χ παιδί που πιθανών να πεταχτεί και να σκοτώσω.
Γι'αυτο είναι υπεύθυνος κατα τον νομο, ο κηδεμόνας του και αυτός θα τιμωρηθεί.

Εαν βάλουμε το ήθος και το κατα την άποψή μας σωστό, πάνω απο τον νόμο και τον χρησιμοποιούμε (τον νομο) κατά το δοκούν, τοτε ανάλογα την περίπτωση θα εναλλάσσονται οι φταίχτες.
αυτοί λοιπόν που υποστηρίζουν το δίκαιο του πεζού, ας μας πούνε, στην περίπτωση που ένας πεζός όντας παρανομών, συγκρούεται με ένα μηχανοκίνητο όχημα, με τι θα κρίνουμε?
με βάσει το ηθος?
αρα χρησιμοποιούμε τον νόμο κατα το δοκούν ?
Η
με το γράμμα του νόμου ?

VanDiemen
02/02/2008, 07:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
καταλήξατε με την μαλακία?
....................


Όχι ακόμα! Αλλά εσύ γιατί βιάζεσαι; :mad: Μπορεί να θέλουμε να την παίξουμε λίγο ακόμα. :rolleyes:

tai
02/02/2008, 16:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από VanDiemen
Όχι ακόμα! Αλλά εσύ γιατί βιάζεσαι; :mad: Μπορεί να θέλουμε να την παίξουμε λίγο ακόμα. :rolleyes:
περιμένω να την παίξω και εγω ρε συ!:rolleyes: άντε τελειώνετε :lol:



Αλλα για πές μου σοβαρά,
εσυ δεν θεωρείς μαλακία το να συζητάμε για το αν πρέπει να ισχύει ο νόμος η όχι :confused:
δεν ειναι μαλακία να λέμε οτι μας κατέβει στο κεφάλι ΧΩΡΙΣ να βρούμε και να διαβάσουμε τον νομο:confused:
δεν ειναι μαλακία να επιμένουμε στην άποψή μας ΧΩΡΙΣ να το ελέγχουμε:confused:

VanDiemen
02/02/2008, 19:23
Σοβαρά; Μισό λεπτό, δε συμφώνησα σ'αυτό! :mad:

Κοίτα, σε αντικανονική προσπέραση (διπλή διαχωριστική), αυτός ο οποίος (πως να το πω τώρα; ) υφίστατο την προσπέραση (ο προσπερασμένος δηλαδή ή ο προσπεραζόμενος) πάτησε το γκάζι, πλησίασε το μπροστινό σε αυτόν αυτοκίνητο με αποτέλεσμα, ο καρακίτσος (το καγκουρώ) να κάνει στραβοτιμονιά δεξιά, για να μην τρακάρει μετωπικά με τον αντίθετα διερχόμενο, τρακάροντας όμως τον πατριώτη που πάτησε το γκάζι! Ο πατήσας το γκάζι, παραδέχτηκε στο δικαστήριο πως όντως δεν τον διευκόλυνε στην παρανομία του! Σύμφωνα με τη στεγνή ερμηνεία του Κ.Ο.Κ. δεν παρανόμησε! Παρ'όλα αυτά βρέθηκε συνυπαίτιος! Γιατί αυτό; Κάθε ατύχημα έχει επιμέρους λεπτομέρειες που το κάνουν μοναδικό! Αδύνατον η κάθε περίπτωση ξεχωριστά να περιγραφεί στο νόμο! Αυτό ισχύει για κάθε νόμο! Όλα αυτά που λες, εντάξει, σωστά! Αλλά διάβασέ τα και 'συ! Και FYI μαλακία είναι αυτό το άσπρο, το παχύρευστο. :rolleyes:

sergiosm
03/02/2008, 18:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από VanDiemen
Σύμφωνα με τη στεγνή ερμηνεία του Κ.Ο.Κ. δεν παρανόμησε!

Και όμως ΠΑΡΑΝΟΜΗΣΕ, διότι όπως σαφέστατα προβλέπει ο ΚΟΚ

`Αρθρο 17

Προσπέρασμα - Κυκλοφορία σε στοίχους
....
7. Οδηγός που αντιλαμβάνεται ότι άλλος οδηγός προτίθεται να τον προσπερόσει, υποχρεούται να κινείται πλησίον του δεξιού άκρου του οδοστρώματος και να μην επιταχύνει την κίνησή του.

Maira
04/02/2008, 01:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από VanDiemen
Σοβαρά; Μισό λεπτό, δε συμφώνησα σ'αυτό! :mad:

Κοίτα, σε αντικανονική προσπέραση (διπλή διαχωριστική), αυτός ο οποίος (πως να το πω τώρα; ) υφίστατο την προσπέραση (ο προσπερασμένος δηλαδή ή ο προσπεραζόμενος) πάτησε το γκάζι, πλησίασε το μπροστινό σε αυτόν αυτοκίνητο με αποτέλεσμα, ο καρακίτσος (το καγκουρώ) να κάνει στραβοτιμονιά δεξιά, για να μην τρακάρει μετωπικά με τον αντίθετα διερχόμενο, τρακάροντας όμως τον πατριώτη που πάτησε το γκάζι! Ο πατήσας το γκάζι, παραδέχτηκε στο δικαστήριο πως όντως δεν τον διευκόλυνε στην παρανομία του! Σύμφωνα με τη στεγνή ερμηνεία του Κ.Ο.Κ. δεν παρανόμησε! Παρ'όλα αυτά βρέθηκε συνυπαίτιος! Γιατί αυτό; Κάθε ατύχημα έχει επιμέρους λεπτομέρειες που το κάνουν μοναδικό! Αδύνατον η κάθε περίπτωση ξεχωριστά να περιγραφεί στο νόμο! Αυτό ισχύει για κάθε νόμο! Όλα αυτά που λες, εντάξει, σωστά! Αλλά διάβασέ τα και 'συ! .....



Μην πιάνεσαι από ένα σημείο του ΚΟΚ! Δεν είναι φτιαγμένος για να πιάνει μόνο τον έναν σε ένα ατύχημα! Γιατί μπορεί να μην φταίει μόνο ο ένας!


Και θα συμφωνήσω απόλυτα με τον sergiosm! Και όχι για κανέναν άλλο λόγο αλλά μιλάει με τον σωστότερο τρόπο μέχρι τώρα! Βάση νόμου!!!!



:wave2:

VanDiemen
04/02/2008, 12:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Maira
Μην πιάνεσαι από ένα σημείο του ΚΟΚ! Δεν είναι φτιαγμένος για να πιάνει μόνο τον έναν σε ένα ατύχημα! Γιατί μπορεί να μην φταίει μόνο ο ένας!


Και θα συμφωνήσω απόλυτα με τον sergiosm! Και όχι για κανέναν άλλο λόγο αλλά μιλάει με τον σωστότερο τρόπο μέχρι τώρα! Βάση νόμου!!!!



:wave2:

Λοιπόν, καταρχήν η περιγραφή του ατυχήματος ήταν δική μου (σκυλάδικη) και όχι όπως έγινε ή όπως περιγράφτηκε στο δικαστήριο! Ο τύπος προφανώς υποστήριξε πως είχε τη νόμιμη απόσταση από το μπροστινό αυτοκίνητο και πως απλώς είχε σταθερή ταχύτητα και δεν τον διευκόλυνε στην παρανομία του! Αν μου βρείτε νόμο που να λέει πως πρέπει να διευκολύνουμε τον οποιοδήποτε στην παρανομία του, τότε θα παραδεχτώ το ατυχές του παραδείγματός μου και όχι φυσικά τη σκυλάδικη εκδοχή σας, πως αν είναι νόμιμος κάποιος, έχει δικαίωμα να περνάει πάνω από πεζούς που παρανόμησαν!

sergiosm
04/02/2008, 12:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από VanDiemen
Αν μου βρείτε νόμο που να λέει πως πρέπει να διευκολύνουμε τον οποιοδήποτε στην παρανομία του, τότε θα παραδεχτώ το ατυχές του παραδείγματός μου και όχι φυσικά τη σκυλάδικη εκδοχή σας, πως αν είναι νόμιμος κάποιος, έχει δικαίωμα να περνάει πάνω από πεζούς που παρανόμησαν!

Τον νόμο (ΚΟΚ) στον έγγραψα δύο απαντήσεις παραπάνω.
Διάβασέ τον.


Όσο για αυτό που χαρακτηρίζεις ως "σκυλάδικη" εκδοχή μας το μόνο που θα πω είναι ότι δεν έχει καμία σχέση με αυτά που λέμε, τα οποία επίσης βρίσκονται σε παραπάνω απαντήσεις.
Διάβασέ τις.

VanDiemen
04/02/2008, 17:17
Το ξαναδιάβασα! Εσύ διάβασες αυτά που είπα μετά; Η λωρίδα κυκλοφορίας ήταν μία ανά κατεύθυνση. Άρα ήταν δεξιά ο άνθρωπος! Και μετά, διόρθωσα και είπα πως δεν επιτάχυνε ,αλλά υποστήριξε πως είχε τη νόμιμη απόσταση από τον μπροστινό του! Ξαναδιάβασε αυτά που λέω! (δε θα είμαι μόνο εγώ το κορόιδο)
Η σκυλάδικη εκδοχή σας είναι αυτή! Πως επειδή νομίζετε πως όλα περιγράφονται στον Κ.Ο.Κ, έχετε δικαίωμα, να μην προσπαθήσετε να αποφύγετε το οποιοδήποτε ατύχημα στο οποίο εμπλέκεται πεζός (λέγοντας αυτό, δεν εννοώ να αποφευχθεί το ατύχημα όταν προκύψουν οι συγκυρίες, αλλά να αποφευχθούν ακριβώς αυτές οι συνθήκες που θα ευνοήσουν τη δημιουργία συγκυριών για ένα ατύχημα με πεζό!!!) και πως σας απαλλάσει από κάθε ευθύνη, όταν είστε νόμιμοι (σύμφωνα με τον Κ.Ο.Κ.), βάζετε την ανθρώπινη ζωή σε δεύτερη μοίρα και χωρίς να έχει συμβεί κάτι, υπερασπίζετε το τομάρι σας (ή τα τομάρια που έχουν εμπλακεί σε αντίστοιχα "ατυχήματα"!)

tai
04/02/2008, 17:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από VanDiemen
και πως σας απαλλάσει από κάθε ευθύνη, όταν είστε νόμιμοι, (σύμφωνα με τον Κ.Ο.Κ.), βάζετε την ανθρώπινη ζωή σε δεύτερη μοίρα και χωρίς να έχει συμβεί κάτι, υπερασπίζετε το τομάρι σας (ή τα τομάρια που έχουν εμπλακεί σε αντίστοιχα "ατυχήματα"!)


αυτο τωρα ειναι ανάλυση νομου και σωστή εφαρμογή του ΚΟΚ
η
ηθικοκοινωνική ανάλυση συμπεριφοράς πολιτών αναμεμειγμένων σε ατύχημα?
:confused:
γιατι μπερδεύεις το νομοθέτημα και την σκέψη του νομοθέτη με την ηθική που θα πρεπε να έχουμε?:confused:

VanDiemen
04/02/2008, 19:01
Το πρώτο. :rolleyes:

Το δικό σου τι είναι; Multiple choice test ή ερώτηση κρίσης;