PDA

View Full Version : "Άνθρωποι" και ζώα



Vorios
25/01/2008, 16:33
Παραθέτω κομμάτι από τον τοπικό τύπο.

Την Παρασκευή 18 Ιανουαρίου συνεργάτες της Εταιρίας Προστασίας Πρεσπών (ΕΠΠ) έγιναν μάρτυρες ενός αποτρόπαιου θεάματος, αποτέλεσμα λαθροθηρίας. Την παράνομη ενέργεια αποκάλυψαν στους συνεργάτες της ΕΠΠ λίγα σκυλιά στο χωριό Οξυά, τα οποία ανακάλυψαν πλαστικές σακούλες, οι οποίες περιείχαν τα δέρματα απο τέσσερα ζαρκάδια, κάποια από αυτά νεαρής ηλικίας! Το ζαρκάδι είναι ένα από τα απειλούμενα είδη θηλαστικών της Ελλάδας, σύμφωνα με το "Κόκκινο Βιβλίο των Απειλούμενων Σπονδυλόζωων της Ελλάδας», ενώ ο κύριος κίνδυνος που αντιμετωπίζει το είδος είναι το παράνομο κυνήγι. Το κυνήγι του είδους απαγορεύεται αυστηρά, γεγονός το οποίο γνώριζαν οι δράστες και για αυτό αποφάσισαν να γδάρουν τα θηράματα επιτόπου, ώστε να μεταφέρουν μόνο το κρέας, αφήνοντας πίσω τους όλα τα ενοχοποιητικά στοιχεία σε πλαστικές σακούλες. Παρά τη συνεχή παρουσία του δασαρχείου και της θυροφυλακής, η αδυναμία φύλαξης είναι δεδομένη ακόμα και σε μια ευαίσθητη περιοχή όπως η Πρέσπα. Παράλληλα η ασυδοσία και ασυνειδησία των δραστών ξεπερνάει κάθε όριο. Άλλωστε η λαθροθηρία δεν καθορίζεται από το αν κάποιος έχει άδεια κυνηγιού ή όχι, αλλά και από την ηθική και σωστή συμπεριφορά του κυνηγού. Το περιστατικό όμως δεν είναι μεμονωμένο, αφού η έκταση της λαθροθηρίας στην Πρέσπα έχει αποκτήσει πλέον διαστάσεις μάστιγας.
Η λαθροθηρία στην περιοχή δεν αφορά μόνο στη θήρευση απαγορευμένων και απειλούμενων ειδών, αλλά και σε κυνήγι πλησίον των οικισμών, κυνήγι υδρόβιων πουλιών εντός του πυρήνα του Εθνικού Δρυμού Πρεσπών όπου απαγορεύεται αυστηρά όλο το χρόνο, κυνήγι εκτός περιόδου, κυνήγι σε αντίξοες καιρικές συνθήκες, κυνήγι με παράνομα μέσα όπως αγκίστρια, δηλητηριασμένα δολώματα κλπ. Αλλά φυσικά η ενασχόληση των εργαζόμενων της ΕΠΠ με τα παράνομα περιστατικά δεν αρκεί και δεν μπορεί να καλύψει όλες τις παράνομες ενέργειες εντός του Εθνικού Δρυμού Πρεσπών, αφού η ευθύνη και δικαιοδοσία ανήκει στις Ελληνικές Αρχές και σε δημόσιους φορείς, οι οποίοι παρ’όλες τις προσπάθειες τους απ' ό,τι φαίνεται δεν μπορούν να ελέγξουν ικανοποιητικά την κατάσταση. Από την άλλη τίθεται ακόμα μια φορά το ερώτημα «τι νόημα έχει να προστατεύουμε με τόσους νόμους και περιορισμούς μια περιοχή, να υποβάλλονται οι κάτοικοι σε σειρές περιοριστικών μέτρων γι' αυτήν ακριβώς την προστασία των σπάνιων και απειλούμενων ειδών που η Πρέσπα έχει την τύχη να φιλοξενεί και για τα οποία ο τόπος έχει γίνει παγκοσμίως γνωστός, και από την άλλη να επιτρέπεται εντός της περιοχής το κυνήγι, το οποίο ήταν, είναι και δυστυχώς φαίνεται ότι θα παραμένει τελείως ανεξέλεγκτο». Η Εταιρία Προστασίας Πρεσπών με αφορμή το γεγονός επαναφέρει την πρόταση της για οριστική απαγόρευση του κυνηγιού στη περιοχή των Πρεσπών μιας και η ελεγχόμενη εξάσκηση του αποδεικνύεται μονίμως αδύνατη….

:sad:
και μερικές φωτό για να ξέρουμε για τι ζώα και τι "ανθρώπους" μιλάμε. :sad: :sad: :sad:


118285

Vorios
25/01/2008, 16:33
:yuck:


118286

Vorios
25/01/2008, 16:34
:nono:


118287

Vorios
25/01/2008, 16:34
:mad:


118288

Vorios
25/01/2008, 16:35
:hypnotize


118289

project.breeze
25/01/2008, 16:36
Άνθρωπος,ο γαμιάς του σύμπαντος :mad:

Vorios
25/01/2008, 16:36
:sick:


118290

Vorios
25/01/2008, 16:37
:sad:


118291

tifoefs
25/01/2008, 18:39
Μα δεν καηκανε ολα ;;;

Maira
25/01/2008, 19:01
Κάπου , κάποτε υπέρχε ένας καλός άνθρωπος που σημάδευε κυνηγούς!!! Τι τον έκαναν????


:confused: :confused:



Κρίμα πραγματικά! Αναρωτιέμαι τι νόημα έχει η λέξη "απάνθρωπος" όταν και η λέξη "άνθρωπος" έχει ακριβώς την ίδια σημασία!!!!


:sad: :sad:

CIRUS
25/01/2008, 19:13
:sad: :mad: :(

el_hymador
25/01/2008, 19:26
Γιατι δεν πανε επιτελους να διαθεσουν ορισμενα χρηματα για μεγενθυση πεους;

αϊ στο διαλο πια με τα καθικια!@!



:yuck:

Εχετλαίος
26/01/2008, 09:22
Και μετά λέμε τα χαρακτηρίζουμε τα ζώα σαν ζώα...
Αιδώς αχρείοι!

alex14
26/01/2008, 09:35
Αστο διαολο φονιαδες. :mad:

Εχετε παρει ολοι απο ενα οπλο και οτι παρει ο χαρος.

:yuck: :yuck:

orizontas
26/01/2008, 13:27
ενας ανθρωπος στο δασος ...
ενας κυνηγος ασυνηδητος απο αυτους που κυνηγουν απο χομπι
που δεν τους φτανει ενα θυραμα να πανε σπιτι για φαγητο
ενς τετοιος

με το αιμα ενος τραυματισμενου θυραματος πανω του
στο δασος . μονος . χαμενος . χωρις οπλο . βραδυ σκοταδι
ενα ζωω μονο στο δασος παραβιαζει την περιοχη του καποιου αλλου ζωου .

ετσι να αισθανθει . ετσι να τον αφησεις κανα δυο τρεις μερες
χωρις να ξερει που ειναι περιοχη νομο χωρα ...

stefanos
26/01/2008, 14:01
ΖΩΑ χωριάτες, που δεν γνωρίζουν την αξία του τόπου τους.
Κρέμασμα στην πλατεία του χωριού.

Tpap
26/01/2008, 14:12
Game:
κυνηγος στο δασος αοπλος και ολοι οι υπολοιποι αστακοι με Μ16 στο κατοπι.
Επαθλο το σκαλπ του.

ΛΟΙΠΟΝ?

TROOPER
26/01/2008, 14:41
εγω μαζι σας παιδια !!!!

αυτο ομως που δεν καταλαβαινω ειναι το εξης:πως ειναι δυνατον οταν μιλαμε για ανθρωπους που σκοτωνουν ζωα μερικοι να ειναι τοσο αυστηροι και οταν μιλαμε για ανθρωπους που σκοτωνουν ανθρωπους να γινονται επιεικεις !!!!

:smokin:

soteas
26/01/2008, 14:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
εγω μαζι σας παιδια !!!!

αυτο ομως που δεν καταλαβαινω ειναι το εξης:πως ειναι δυνατον οταν μιλαμε για ανθρωπους που σκοτωνουν ζωα μερικοι να ειναι τοσο αυστηροι και οταν μιλαμε για ανθρωπους που σκοτωνουν ανθρωπους να γινονται επιεικεις !!!!

:smokin:





το ιδιο το κρατος ειναι ο εγκληματιας απ την στιγμη που χωτιζει τις εποχες σε περιοδους κινηγιου.

το κινηγη απο αναγκη δεν υπαρχει πια, ειναι καθαρα απο χομπυ.

γ@μ@τ@ φιλε μου, ενα μπουρ/λο ειμαστε.





:bawl: :bawl:

stefanos
27/01/2008, 17:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
εγω μαζι σας παιδια !!!!

αυτο ομως που δεν καταλαβαινω ειναι το εξης:πως ειναι δυνατον οταν μιλαμε για ανθρωπους που σκοτωνουν ζωα μερικοι να ειναι τοσο αυστηροι και οταν μιλαμε για ανθρωπους που σκοτωνουν ανθρωπους να γινονται επιεικεις !!!!

:smokin:


Στην Ελλάδα οι άνθρωποι είναι 10 μύρια.
Τα ζαρκάδια καμιά χιλιάδα και οι αρκούδες καμιά 200άρα.
Δεν νομίζω να θέλει και παραπάνω ανάλυση.

TROOPER
27/01/2008, 18:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Στην Ελλάδα οι άνθρωποι είναι 10 μύρια.
Τα ζαρκάδια καμιά χιλιάδα και οι αρκούδες καμιά 200άρα.
Δεν νομίζω να θέλει και παραπάνω ανάλυση.

με καραφλιασες !!!!

αρα αφου ειμαστε 10μυρια και τους μισους να φαμε δε τρεχει και καστανο, ενω αμα φας το ζαρκαδι ε !!!

ρε στεφανε μας δουλευεις ???

el_hymador
27/01/2008, 18:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
εγω μαζι σας παιδια !!!!

αυτο ομως που δεν καταλαβαινω ειναι το εξης:πως ειναι δυνατον οταν μιλαμε για ανθρωπους που σκοτωνουν ζωα μερικοι να ειναι τοσο αυστηροι και οταν μιλαμε για ανθρωπους που σκοτωνουν ανθρωπους να γινονται επιεικεις !!!!

:smokin:

Γιατι

1)Σιγα μην εξαφανιστει το ''σπουδαιο'' ειδος...

2)Ο ανθρωπος στις περισσοτερες των περιπτωσεων εχει σαφως μεγαλυτερα περιθωρια αντιδρασης και προφυλαξης και στην τελικη εχει και περισσεια μυαλου.

Για πολεμους, εμφυλιους σπαραγμους, τροχαια, φονους, ατυχηματα κτλ-κτλ υπευθυνος ειναι επισης ο ανθρωπος.

δεν ειδα κανενα ελαφι να ερχεται στην πολη να κυνηγα ανθρωπους παντως...

Και Γιωργο αν προσπαθεις να μας βαλεις στο τριπακι ισοσκελισμου των θανατων, δεν τσιμπαω.

Ζωη ειναι η μια, ζωη ειναι και η αλλη.

stefanos
27/01/2008, 18:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER

ρε στεφανε μας δουλευεις ???

οχι

TROOPER
27/01/2008, 18:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Γιατι

1)Σιγα μην εξαφανιστει το ''σπουδαιο'' ειδος...

2)Ο ανθρωπος στις περισσοτερες των περιπτωσεων εχει σαφως μεγαλυτερα περιθωρια αντιδρασης και προφυλαξης και στην τελικη εχει και περισσεια μυαλου.

Για πολεμους, εμφυλιους σπαραγμους, τροχαια, φονους, ατυχηματα κτλ-κτλ υπευθυνος ειναι επισης ο ανθρωπος.

δεν ειδα κανενα ελαφι να ερχεται στην πολη να κυνηγα ανθρωπους παντως...

Και Γιωργο αν προσπαθεις να μας βαλεις στο τριπακι ισοσκελισμου των θανατων, δεν τσιμπαω.

Ζωη ειναι η μια, ζωη ειναι και η αλλη.

1)εισαι στο σπουδαιο ειδος.αν θεωρεις οτι εισαι κατι αμελητεο αυτοκτονα.

2)αυτο να μου το πεις οταν σε περικυκλωσει μια αγελη σκυλων απο τις πολλες που υπαρχουνε τουλαχιστον εδω στον πειραια.

δεν διαφωνω για το ελαφι που δεν ηρθε στη πολη να μας κυνηγησει αλλα εδω ερχεται το πλεον ακυρο !!!

ακριβως αυτο προσπαθω να αποτρεψω !!!τον ισοσκελισμο των θανατων !!!

ισα-ισα εσεις προσπαθειτε να ισοπεδωσετε τα παντα στη λογικη ζωη η μια, ζωη και η αλλη !!!

αν ειναι ετσι να λυπηθεις το ιδιο για το αδεσποτο που το φολιασανε με το συγγενικο σου η φιλικο σου προσωπο που το σκοτωσανε σε τροχαιο.

ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΡΕΛΑΘΟΥΜΕ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΞΑΝΑΔΙΑΒΑΣΤΕ ΤΙ ΕΓΡΑΨΑ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΝΜ ΜΟΥ ΣΤΟ ΘΡΕΝΤΑΚΙ ΓΙΑΤΙ ΑΠΑΝΤΑΤΕ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΚΑΤΑΝΟΗΤΕ ΤΙ ΓΡΑΦΩ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ !!!

TROOPER
27/01/2008, 18:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
οχι

τοτε λυπαμαι :sad:

TROOPER
27/01/2008, 19:00
α και που ειστε...προσοχη οταν περπατατε η οταν πατε στα βουνα με τα μηχανακια σας !!!

πατατε μυρμιγκια και μπαμπουρες !!!

και αυτα ψυχη εχουν !!!

επισης μη τυχον και ψεκασετε τα εντομα, μυγες, κουνουπια, κατσαριδες ποτε ξανα !!!

δε σας φταινε σε τπτ !!!!

ΑΙ ΠΑΡΑΤΑΤΕ ΜΑΣ ΡΕ !!!!

stefanos
27/01/2008, 19:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
τοτε λυπαμαι :sad:


Δεν μπορούμε να τα ισοπεδώνουμε όλα.
Δεν είμαστε το κέντρο του σύμπαντος.
Για τον πλανήτη μεγαλύτερη σημασία έχει 1 γαλάζια φάλαινα παρά ένα μύριο άνθρωποι.
Στην πραγματικότητα είμαστε το μόνο είδος που θα καταστρέψουμε τον πλανήτη μας και θα αυτοκτονήσουμε.
Μαλακία μας.

project.breeze
27/01/2008, 19:46
Γιώργο άλλο ένα ζώο που σκοτώνει από ένστικτο και άλλο ο άνθρωπος που σκοτώνει από χόμπι.Αυτή είναι η διαφορά...

stefanos
27/01/2008, 19:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από project.breeze
Γιώργο άλλο ένα ζώο που σκοτώνει από ένστικτο και άλλο ο άνθρωπος που σκοτώνει από χόμπι.Αυτή είναι η διαφορά...

Αδερφέ να σκοτώναμε μόνο καλά θα ήταν ,αλλά κοίτα γύρω σου τον "πολιτισμό" μας.

project.breeze
27/01/2008, 19:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Αδερφέ να σκοτώναμε μόνο καλά θα ήταν ,αλλά κοίτα γύρω σου τον "πολιτισμό" μας.



Άσε Στέφανε,τον καμαρώνω κάθε μέρα.Η χώρα που γέννησε τον πολιτισμό,τώρα,στο 2008 κατοικείται κατά 50% από Homo Erectus.Αντί να πάμε μπροστά πάμε πίσω.Ωχαδερφισμός και δεν βαριέσαι...Τί να τα ξαναλέμε,γινόμαστε γραφικοί:mad:

TROOPER
27/01/2008, 20:54
ναι...

μαλλον δε συνενοουμαστε.

εγω λεω οτι:


Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
εγω μαζι σας παιδια !!!!

αυτο ομως που δεν καταλαβαινω ειναι το εξης:πως ειναι δυνατον οταν μιλαμε για ανθρωπους που σκοτωνουν ζωα μερικοι να ειναι τοσο αυστηροι και οταν μιλαμε για ανθρωπους που σκοτωνουν ανθρωπους να γινονται επιεικεις !!!!

:smokin:

και εσεις απαντατε με απαξιωση της ανθρωπινης ζωης !!!

:yuck: :yuck: :yuck:

samoure
27/01/2008, 21:14
Παιδια μη μπερδευουμε την λαθροθυρια,με το νομιμο κυνηγι,ολα αχταρμα τα εχετε κανει

gousgoun_69
27/01/2008, 21:30
Πόσοι κυνηγοί στην Ελλάδα εχουν όπλα με διόπτρες ? Οι φωτογραφίες είναι από το εξωτερικό σίγουρα.Και οι διόπτρες δεν πωλούνται στο εμπόριο πολύ απλά γιατί απαγορευονται.:wave2:

el_hymador
27/01/2008, 22:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER



1)εισαι στο σπουδαιο ειδος.αν θεωρεις οτι εισαι κατι αμελητεο αυτοκτονα.

Ελα ρε συ Γιωργο; για πες μου που εγγυται η σπουδαιοτητα σου; ας πουμε οτι εγω εχω καταλαβει και εχω αποδεχθει την ασημαντοτητα μου...πες μου εσυ λοιπον ποσο σημαντικη ειναι η παρουσια σου σε αυτο τον πλανητη και κατα ποσο το γεγονος οτι υπαρχεις εχει αλλαξει την ροη των πραγματων...πραγματικα με ενδιαφερει να μαθω!


2)αυτο να μου το πεις οταν σε περικυκλωσει μια αγελη σκυλων απο τις πολλες που υπαρχουνε τουλαχιστον εδω στον πειραια.

και οι οποιες τι κανουν; σκοτωνουν κατα συρροη ανυποψιαστους αστους; μηπως εισαι λιγο υπερβολικος; ...λεω εγω τωρα...

ασε που τα αδεσποτα ειναι κατα 99% ζωα τα οποια τα πεταξαν στο δρομο τα πραγματικα και μοναδικα ζωα του πλανητη οταν καταλαβαν οτι δεν ειναι ευκολο να εχεις σκυλο.


αν ειναι ετσι να λυπηθεις το ιδιο για το αδεσποτο που το φολιασανε με το συγγενικο σου η φιλικο σου προσωπο που το σκοτωσανε σε τροχαιο.

οχι φυσικα, γιατι τυγχανει να ειμαι συναισθηματικα δεμενος με ορισμενα ατομα... τι ακριβως δεν καταλαβαινεις;

αλλα οσο και να μας πονα το να φυγει ενα αγαπημενο μας προσωπο απο οποιαδηποτε αιτια, δεν εχει καμια πολυτως σημασια για το συνολο ...ειμαστε αμελητεα ποσοτητα εμεις το ''σπουδαιο'' ειδος...

σκεψου ποσοι ανθρωποι ''φευγουν'' καθημερινα και κατα ποσο αυτο επηρεαζει στο συνολο τον πλανητη.

Μαλλον το γεγονος του οτι εχουν ''ερθει'' πολλοι ανθρωποι ειναι το προβλημα...οχι το οτι ''φευγουν''

Οποτε sorry αλλα ειναι εντελως εκτος κλιματος αυτα που γραφεις.

Δεν μιλαμε για τον προσωπικο μικροκοσμο του καθενος μας! μιλαμε για το συνολο!

και εκει λοιπον η ζωη ενος σκυλου, μιας μυγας και ενος ανθρωπου εχουν ακριβως την ιδια βαρυτητα.

TROOPER
27/01/2008, 23:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Ελα ρε συ Γιωργο; για πες μου που εγγυται η σπουδαιοτητα σου; ας πουμε οτι εγω εχω καταλαβει και εχω αποδεχθει την ασημαντοτητα μου...πες μου εσυ λοιπον ποσο σημαντικη ειναι η παρουσια σου σε αυτο τον πλανητη και κατα ποσο το γεγονος οτι υπαρχεις εχει αλλαξει την ροη των πραγματων...πραγματικα με ενδιαφερει να μαθω! ισοπεδοτικος !!! μη σε πετυχω πουθενα να μιλας για πατριδες, εθνη, στρατους, πολιτικες εξελιξεις, παναθηναικο.δεν εχουνε κανενα νοημα !!!εισαι ενα τιποτα !!!και αφου νιωθεις ενα τπτ γιατι δεν αυτοκτονεις ???εγω παλι απο τη μερια μου προσπαθω να ζησω αυτο που εχουμε ονομασει ζωη, συμφωνα παντα με τα δεδομενα τα τωρινα.



και οι οποιες τι κανουν; σκοτωνουν κατα συρροη ανυποψιαστους αστους; μηπως εισαι λιγο υπερβολικος; ...λεω εγω τωρα...
το οτι ετυχε αυτο το ζωο που λεγεται ανθρωπος να ανακαλυψει το αντιλυσικο δε σημαινει οτι αν δεν το ειχε βρει δεν θα πεθαινε !!! και δεν ειμαι υπερβολικος !!!απλα μαλλον στη πευκη δε σας προβληματιζει κατι τετοιο μια και δεν εχετε αδεσποτα

ασε που τα αδεσποτα ειναι κατα 99% ζωα τα οποια τα πεταξαν στο δρομο τα πραγματικα και μοναδικα ζωα του πλανητη οταν καταλαβαν οτι δεν ειναι ευκολο να εχεις σκυλο.

αυθεραιτο συμπερασμα !!!επισης απο τα λεγομενα σου συναγω το συμπερασμα οτι εισαι υπερ της αιχμαλωσιας των τετραποδων ε ???



οχι φυσικα, γιατι τυγχανει να ειμαι συναισθηματικα δεμενος με ορισμενα ατομα... τι ακριβως δεν καταλαβαινεις;
κακως!!!ειναι εξισου ασημαντα με σενα!!!

αλλα οσο και να μας πονα το να φυγει ενα αγαπημενο μας προσωπο απο οποιαδηποτε αιτια, δεν εχει καμια πολυτως σημασια για το συνολο ...ειμαστε αμελητεα ποσοτητα εμεις το ''σπουδαιο'' ειδος...

αυτοκτονα λοιπον !!!

σκεψου ποσοι ανθρωποι ''φευγουν'' καθημερινα και κατα ποσο αυτο επηρεαζει στο συνολο τον πλανητη.

λαθος !!!σκεψου οσο αυτοι οι ανθρωποι ηταν στη ζωη τι εδωσαν και τι πηραν κατα τη διαρκεια της παρουσιας τους στον πλανητη

Μαλλον το γεγονος του οτι εχουν ''ερθει'' πολλοι ανθρωποι ειναι το προβλημα...οχι το οτι ''φευγουν''

αυτα τα κανονιζει η φυση.δε σε εβαλε φυλακα της ασημαντε !!!

Οποτε sorry αλλα ειναι εντελως εκτος κλιματος αυτα που γραφεις.

τελικα δεν νομιζω

Δεν μιλαμε για τον προσωπικο μικροκοσμο του καθενος μας! μιλαμε για το συνολο!

το οποιο συνολο ειναι το συνολο των προσωπικων μας μικροκοσμων

και εκει λοιπον η ζωη ενος σκυλου, μιας μυγας και ενος ανθρωπου εχουν ακριβως την ιδια βαρυτητα.

το ιδιο ισχυει για τον πλανητη !!!μη θαρεις λοιπον οτι αν καταστραφει ο πλανητης θα χαλασει και το συμπαν ολο.ειμαστε τοσο ασημαντοι που τελικα ειτε τον καταστρεψουμε ειτε οχι το ιδιο πραμα ειναι !!!αρα και τι εγινε αν σκωωσουνε ολα τα ζωα της γης ???ουτως η αλλως το τελος ιδιο θα ειναι !!!ασε με ρε κωστα με την αμπελοφιλοσοφια σου βραδυατικα !!!

el_hymador
27/01/2008, 23:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER


μλκ τα εχεις κανει αχταρμα στο κεφαλι σου :lol:

να σου πω...εχεις καταλαβει ποιο ειναι το θεμα του topic αυτου;

στα αλλα βαριεμαι να απαντησω... ειναι εκτος θεματος


παω να αυτοκτονησω:wave2:

el_hymador
27/01/2008, 23:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από gousgoun_69
Πόσοι κυνηγοί στην Ελλάδα εχουν όπλα με διόπτρες ? Οι φωτογραφίες είναι από το εξωτερικό σίγουρα.Και οι διόπτρες δεν πωλούνται στο εμπόριο πολύ απλά γιατί απαγορευονται.:wave2:

και εκεινα τα ''καλοπαιδα'' που ειδα φετος στο Καρπενησι που τις βρηκαν αραγε :confused:


πουλανε διοπτρες στο e-bay?

TROOPER
27/01/2008, 23:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
μλκ τα εχεις κανει αχταρμα στο κεφαλι σου :lol:

να σου πω...εχεις καταλαβει ποιο ειναι το θεμα του topic αυτου;

στα αλλα βαριεμαι να απαντησω... ειναι εκτος θεματος


παω να αυτοκτονησω:wave2:

κωστα αλλος τα εχει κανει αχταρμα στο κεφαλι του !!!

καταλαβες τι ρωτησα ???

το βαζω 3η φορα μπας και το πιασεις:


Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
εγω μαζι σας παιδια !!!!

αυτο ομως που δεν καταλαβαινω ειναι το εξης:πως ειναι δυνατον οταν μιλαμε για ανθρωπους που σκοτωνουν ζωα μερικοι να ειναι τοσο αυστηροι και οταν μιλαμε για ανθρωπους που σκοτωνουν ανθρωπους να γινονται επιεικεις !!!!

:smokin:

εσυ και ο στεφανος το πηγατε αλλου.στην ερωτηση μου απαντησατε:


Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Στην Ελλάδα οι άνθρωποι είναι 10 μύρια.
Τα ζαρκάδια καμιά χιλιάδα και οι αρκούδες καμιά 200άρα.
Δεν νομίζω να θέλει και παραπάνω ανάλυση.


Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Γιατι

1)Σιγα μην εξαφανιστει το ''σπουδαιο'' ειδος...

2)Ο ανθρωπος στις περισσοτερες των περιπτωσεων εχει σαφως μεγαλυτερα περιθωρια αντιδρασης και προφυλαξης και στην τελικη εχει και περισσεια μυαλου.

Για πολεμους, εμφυλιους σπαραγμους, τροχαια, φονους, ατυχηματα κτλ-κτλ υπευθυνος ειναι επισης ο ανθρωπος.

δεν ειδα κανενα ελαφι να ερχεται στην πολη να κυνηγα ανθρωπους παντως...

Και Γιωργο αν προσπαθεις να μας βαλεις στο τριπακι ισοσκελισμου των θανατων, δεν τσιμπαω.

Ζωη ειναι η μια, ζωη ειναι και η αλλη.

κοινως της :a31: το αναγνωσμα

εγω παλι παω να κοιμηθω.


:wave2:

ΙΠΠΕΑΣ
27/01/2008, 23:47
Ζώα δεν είναι αυτοί, είμαστε όλοι μας διαχρονικά που δεν φροντίσαμε να αναπτύξουμε ισορροπημένα όλες τις επιστήμες και τις γνώσεις, ώστε να καταφέρουμε να προβλέψουμε το κακό που θα ερχόταν από την πρόοδο του σύγχρονου πολιτισμού μας, σύμφωνα με τη "δυτική φιλοσοφία" την οποία όλοι - μορφωμένοι και αμόρφωτοι - υιοθετήσαμε και αποδεχόμαστε.

Έστω και ένας άνθρωπος αν κάνει το κόπο να κάνει κλικ στο παρακάτω σύνδεσμο, εγώ θα είμαι ευτυχισμένος άνθρωπος για τουλάχιστον μία εβδομάδα. Να συνειδητοποιήσει ότι το κατασκεύασμα του σύγχρονου κόσμου μας στηρίζεται σε τέτοιες δομές κοινωνίας-οικονομίας-δραστηριότητας που οδηγούμαστε στην αυτοκαταστροφή.

Αποτελείται από 23 μέρη. Δείτε δεξιά την αρίθμηση (π.χ 2/23 , 3/23 , 4/23 ....)

http://www.youtube.com/watch?v=Pin8fbdGV9Y

Καναδικής Παραγωγής
Βραβευμένο
Το έφτιαχναν αντλώντας πληροφορίες και ερευνόντας για ... 8 χρόνια.

Να έχετε υπομονή γιατί διαφορετικά δεν θα μπορέσετε να αντιληφθείτε το μέγεθος και τις προεκτάσεις του προβλήματος.

el_hymador
28/01/2008, 00:02
http://www.youtube.com/watch?v=8Ts2ORfJAUs

150 τσιχλες σε ενα κυνηγι...

καπου στο βιντεο αναφερουν

''Η παρεα για <πρακτικα> εχει κανει και πολυ μεγαλυτερα νουμερα''

αυτοι λοιπον ειναι οι κυνηγοι που ''σκοτωνουν για να φανε'' και ''ενα - δυο πουλια μονο ετσι για το χομπυ''


http://www.youtube.com/watch?v=oit65rqasI4&feature=related


και εδω λεει για το ''καλαμπουρι'' που ειχε η διαδικασια...

http://www.youtube.com/watch?v=UgaXLtJcTbA&feature=related

παρατηρειστε στο 0:59 του βιντεο αλλον ενα υποσιτησμενο ανθρωπο που εβγαλε ''ενα-δυο πουλια μονο'' για να θρεψει την οικογενεια του...

http://www.youtube.com/watch?v=UgaXLtJcTbA&feature=related


και αλλοι πεινασμενοι ιθαγενεις που παλευουν για την επιβιωση τους...θαυμαστε ποσοτητες...


http://www.youtube.com/watch?v=LvhA4QBNj88&feature=related


10ος λαγος ...φτασαν μεχρι τους 12...σε ενα κυνηγι μονο ε;


και τελος για να μην νομιζετε οτι υπαρχουν μονο μαλακες εδαφους-αερος

υπαρχουν επισης και μαλακες αερος-θαλασσης ...

http://www.youtube.com/watch?v=TiKoq4_V5cw&feature=related

orizontas
28/01/2008, 01:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από TROOPER
α και που ειστε...προσοχη οταν περπατατε η οταν πατε στα βουνα με τα μηχανακια σας !!!

πατατε μυρμιγκια και μπαμπουρες !!!

και αυτα ψυχη εχουν !!!

επισης μη τυχον και ψεκασετε τα εντομα, μυγες, κουνουπια, κατσαριδες ποτε ξανα !!!

δε σας φταινε σε τπτ !!!!

ΑΙ ΠΑΡΑΤΑΤΕ ΜΑΣ ΡΕ !!!!


σε βρισκω λιγο εκνευρισμενο ....να συ κανω λιγα ναζια ??:wacko: :blush: :uplate:

σιγουρα το να αφαιρεις μια ανθωπινη ζωη ειναι για εμας τους ανθρωπους το χειροτερο

η το να χανιουμε ενα φιλο ... και σιγουρα μερικες φορες ακουμε

λιγα σχολια για τον αιτιο αυτης της ψυχης που εφυγε ....

θα επρεπε ισος σε πολλες περιπτωσεις να υπαρχει το αν σε βρω σε σκοτοσα ...

αλλα ... οι νομοι που μας κανουν ανθρωπους πολλες φορες μας φερνουν σε απανθρωπο σημειο ...

και με δεμενα χερια ...

δεν εχει σχεση ομως ...ισοσ και να χει η ευεσθησια που πρεπει να εχουμε σε οτι εχει να κανει με την

καυλα του ανθρωπου να ειναι υπερβολικος ...

και συγκεκριμενα στο κυνηγι ....πολοι ξεπερνουν τα ορια ...και πολλοι δεν εχουν αισθηση τον πραξεων τους ....και το κοστος αυτης σε αρθρηστικο αποτελεσμα

γιωργο μου εγω προσοπικα πραγματικα στενοχοριεμε σε οτι εχει να κανει με απωλεια και υπερβολη στην φυση και στον πολεμο που της κυρισει καθημερινα ο ανθρωπος

αλλο ειναι να κυνηγησεις για να φας ενα δυο θυραματα με την παρεα σου ....

και παντα με οσο το δυνατο ισους ορους απεναντι στο θυραμα ....

και αλλο ειναι να πεταξεις την πεθερα σου απο τον εκτο ....

στο δευτερο θα επρεπε σε πολλες περιπτοσεις να παιρνεις και παρασιμο ..:lol:

gousgoun_69
28/01/2008, 02:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
και εκεινα τα ''καλοπαιδα'' που ειδα φετος στο Καρπενησι που τις βρηκαν αραγε :confused:


πουλανε διοπτρες στο e-bay?




Ναι πουλάνε δυστυχώς στο e-bay και σε εκατοντάδες ηλεκτρονικά καταστήματα κυρίως σε Αμερική και Γερμανία Αγγλία και Γαλλία.Στην Ελλάδα όμως είναι παράνομες και αν λέω αν κάνει σωστούς ελέγχους η θυροφυλακή θα τους κόψει τον απαυτό.Και φυσικά αν τα παραγγείλεις από Ευρώπη δεν περνάνε έλεγχο στα τελωνεία :wave2:

stefanos
28/01/2008, 12:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από gousgoun_69
Ναι πουλάνε δυστυχώς στο e-bay και σε εκατοντάδες ηλεκτρονικά καταστήματα κυρίως σε Αμερική και Γερμανία Αγγλία και Γαλλία.Στην Ελλάδα όμως είναι παράνομες και αν λέω αν κάνει σωστούς ελέγχους η θυροφυλακή θα τους κόψει τον απαυτό.Και φυσικά αν τα παραγγείλεις από Ευρώπη δεν περνάνε έλεγχο στα τελωνεία :wave2:


Τι να την κάνεις την διόπτρα στην Ελλάδα ρε παιδειά?
Εδώ μόνο λειόκανα όπλα επιτρέπονται.

HEATSEEKER750
28/01/2008, 13:17
Καταρχήν όλες οι φώτο των κυνηγών με ραβδωτά όπλα είναι από το εξωτερικό.Στην Ελλάδα ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ η αγορά και η πώληση τέτοιων όπλων. Αυτός που σκοτώνει 12 λαγούς μόνος του ή σε ομάδα ΔΕΝ είναι κυνηγός,είναι λαθροθήρας το ίδιο και αυτός που σκοτώνει ζαρκάδια ή κυνηγά σε προστατευόμενο μέρος...και του αξίζει να του σχίσουν τον κώλο. Αλλά μην περιμένετε και πολλά...Όποιος ανηκει στην κυνηγητική οικογένεια είμαι σίγουρος πως γνωρίζει για κάποιες "ομάδες" κυνηγών που έχουν ασηλεια και κυνηγούν όπως θελουν και όπου θέλουν ότι θέλουν.Το οτι σύλλογοι δεν μπορούν να τούς απομονώσουν είναι ένα από τα πολλά προβλήματά τους.

edit

Αλλά για μένα και τόσους άλλους που κυνηγάν νόμιμα όλα αυτα που λέτε είναι ΑΔΙΚΑ.
Εγώ έβγαλα αδεία και ο νομοθέτης μου δίνει το δικαίωμα να θυρεύσω όσες τσίχλες γουστάρω από την ανατολή μέχρι την δύση του ηλίου, απο της 15/9 μέχρι τισ 28/2 ,γνωρίζοντας φυσικά ότι είναι αδύνατων κάποιος μόνος του σε με μέρα με νόμιμα μέσα να σκοτώσει 150!!!
τώρα για τον φίλο που είπε ότι γουσταρει να κυνηγάν κυνηγούς με Μ16 για να τους πάρουν το σκαλπ τι να πω τον λυπάμαι.Τόσα ξέρει τόσα λεέι...

Και κάτι ακόμα το κυνηγι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΧΟΜΠΙ ,ΕΝΑΙ ΤΡΟΠΟΣ ΖΩΗΣ

stefanos
28/01/2008, 17:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από HEATSEEKER750
απο της 15/9 μέχρι τισ 28/2 ,γνωρίζοντας φυσικά ότι είναι αδύνατων κάποιος μόνος του σε με μέρα με νόμιμα μέσα να σκοτώσει 150!!!

Μάλλον 150 θα σκότωσε όλη τη σεζόν ,είναι γνωστό βέβαια πόσο φιλαλήθεις είναι οι κυνηγοί και οι ψαράδες


Και κάτι ακόμα το κυνηγι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΧΟΜΠΙ ,ΕΝΑΙ ΤΡΟΠΟΣ ΖΩΗΣ




:rolleyes: Το ίδιο λέμε και για τη μοτοσυκλέτα.

el_hymador
28/01/2008, 18:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από HEATSEEKER750
Καταρχήν όλες οι φώτο των κυνηγών με ραβδωτά όπλα είναι από το εξωτερικό.Στην Ελλάδα ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ η αγορά και η πώληση τέτοιων όπλων. Αυτός που σκοτώνει 12 λαγούς μόνος του ή σε ομάδα ΔΕΝ είναι κυνηγός,είναι λαθροθήρας το ίδιο και αυτός που σκοτώνει ζαρκάδια ή κυνηγά σε προστατευόμενο μέρος...και του αξίζει να του σχίσουν τον κώλο. Αλλά μην περιμένετε και πολλά...Όποιος ανηκει στην κυνηγητική οικογένεια είμαι σίγουρος πως γνωρίζει για κάποιες "ομάδες" κυνηγών που έχουν ασηλεια και κυνηγούν όπως θελουν και όπου θέλουν ότι θέλουν.Το οτι σύλλογοι δεν μπορούν να τούς απομονώσουν είναι ένα από τα πολλά προβλήματά τους.

edit

Αλλά για μένα και τόσους άλλους που κυνηγάν νόμιμα όλα αυτα που λέτε είναι ΑΔΙΚΑ.
Εγώ έβγαλα αδεία και ο νομοθέτης μου δίνει το δικαίωμα να θυρεύσω όσες τσίχλες γουστάρω από την ανατολή μέχρι την δύση του ηλίου, απο της 15/9 μέχρι τισ 28/2 ,γνωρίζοντας φυσικά ότι είναι αδύνατων κάποιος μόνος του σε με μέρα με νόμιμα μέσα να σκοτώσει 150!!!
τώρα για τον φίλο που είπε ότι γουσταρει να κυνηγάν κυνηγούς με Μ16 για να τους πάρουν το σκαλπ τι να πω τον λυπάμαι.Τόσα ξέρει τόσα λεέι...

Και κάτι ακόμα το κυνηγι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΧΟΜΠΙ ,ΕΝΑΙ ΤΡΟΠΟΣ ΖΩΗΣ

Και φανταζομαι οτι αν ο νομεθετης σου εδινε το δικαιωμα να κυνηγας αργυροπελκανους π.χ. θα το εκανες και αυτο...

καλα ρε; ποιον δουλευετε;

ειναι ποτε δυνατον να βγεις και να σκοτωσεις 35 τσιχλες επειδη σου δινει ο νομος το δικαιωμα;

δεν σας αρκουν 3;.. 5; πρεπει να προκαλεστε εκατομβη για να κορεστει το ''παθος'' σας;

Δηλαδη δεν καταλαβαινετε οτι το ''θα σκοτωσω οσο πιο πολλα μπορω'' δεν συναδει με την οικονομια της φυσης;

σκοτωστε τα ολα λοιπον και μετα να δω τι θα κυνηγατε...εκτος και αν πιστευεις οτι τα ειδη τα οποια μπορεις να αφανιζεις με την εγκριση του πανσοφου νομοθετη θα συνεχιζουν να υπαρχουν για παντα.

κουνια που σας κουναγε :rolleyes:

gousgoun_69
28/01/2008, 18:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Τι να την κάνεις την διόπτρα στην Ελλάδα ρε παιδειά?
Εδώ μόνο λειόκανα όπλα επιτρέπονται.



Απλά απάντησα στην ερώτηση που μου έγινε δεν είμαι κυνηγός φίλε μου.:beer: :wave2:

stefanos
28/01/2008, 18:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από gousgoun_69
Απλά απάντησα στην ερώτηση που μου έγινε δεν είμαι κυνηγός φίλε μου.:beer: :wave2:

Καλά το σχολίασα απλά γιατί μου φάνηκε αστείο να έχεις διόπτρα ενώ ρίχνεις φυσίγγι.

stefanos
28/01/2008, 18:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Και φανταζομαι οτι αν ο νομεθετης σου εδινε το δικαιωμα να κυνηγας αργυροπελκανους π.χ. θα το εκανες και αυτο...

καλα ρε; ποιον δουλευετε;

ειναι ποτε δυνατον να βγεις και να σκοτωσεις 35 τσιχλες επειδη σου δινει ο νομος το δικαιωμα;

δεν σας αρκουν 3;.. 5; πρεπει να προκαλεστε εκατομβη για να κορεστει το ''παθος'' σας;

Δηλαδη δεν καταλαβαινετε οτι το ''θα σκοτωσω οσο πιο πολλα μπορω'' δεν συναδει με την οικονομια της φυσης;

σκοτωστε τα ολα λοιπον και μετα να δω τι θα κυνηγατε...εκτος και αν πιστευεις οτι τα ειδη τα οποια μπορεις να αφανιζεις με την εγκριση του πανσοφου νομοθετη θα συνεχιζουν να υπαρχουν για παντα.

κουνια που σας κουναγε :rolleyes:

Είναι σαν να ρωτάς ενα εντουρά αν του αρκεί να καταστρέψει ένα μόνο τμήμα του δάσους με το πίσω λάστιχο.
Εμφανώς είναι τμήμα της φιλοσοφίας του trooper παραπάνω που λέει οτι τα πάντα δημιουργήθηκαν για να τα χρησιμοποιεί ο άνθρωπος ο οποίος σαν το ΠΟΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ζωο του σύμπαντος έχει κάθε δικαίωμα να αφανίζει τα πάντα και το μόνο που πρέπει να κάνει είναι να σέβεται την ζωή του συνανθρώπου.

project.breeze
28/01/2008, 18:24
Ρε παιδιά δεν είπε αυτό ο Γιώργος.Απλά είπε πώς φτάσαμε πλέον στο σημείο να μας κάνει εντύπωση ο θάνατος ενός ζώου και όχι ενός ανθρώπου.Σαν προβληματισμό φαντάζομαι το έθεσε...

stefanos
28/01/2008, 18:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από project.breeze
Ρε παιδιά δεν είπε αυτό ο Γιώργος.Απλά είπε πώς φτάσαμε πλέον στο σημείο να μας κάνει εντύπωση ο θάνατος ενός ζώου και όχι ενός ανθρώπου.Σαν προβληματισμό φαντάζομαι το έθεσε...

Το εκμεταλεύομαι ακριβώς για τον προβληματισμό, δεν τον βάφτισα πατέρα του ναζισμού.
:p
Γιατί φαίνεται κάτι τέτοιο περίεργο?
Περίεργο θα ήταν να ακούγαμε οτι ένα ζαρκάδι έφαγε ενα άνθρωπο.
Αντίθετα ακούμε οτι ένας άνθρωπος αυτοκτόνησε με μοτο η αυτοκίνητο ή οτι ένα άνθρωπος δολοφόνησε ένα άλλο άνθρωπο.
Οι άνθρωποι απο αυτό την πατάνε.
Σκοτώνονται απο τον πολιτισμό τους και απο συνέπειες του πολιτισμού τους.
Ολα τα υπόλοιπα ζώα τα σκοτώνουμε εμείς έμμεσα ή άμεσα.
Και το ξαναλέω οι γαλάζιες φάλαινες είναι 150 μόνο σε όλο τον κόσμο.
Δεν εξετάζω τον ρόλο τους στην αλυσίδα της φύσης.
Το βλέπω απο την εγωιστική πλευρά του ανθρώπου.
Να μην τις δούν τα παιδειά μας?

Vorios
28/01/2008, 19:15
Παιδιά το θέμα το ανέφερα απλώς γιατί με σοκάρισε το ίδιο σαν πράξη και φαντάστηκα ότι οι "άνθρωποι" που έκαναν κάτι τέτοιο θα ήταν σαν αυτούς στις φωτό, οι οποίες είναι μεν από το νετ αλλά μην ξεχνάτε και τους δικούς μας εδώ που περιφέρονται κορνάροντας με ένα αγριογούρουνο στο καπό ή ακόμη και με έναν λαγό.
Το ότι το κυνήγι είναι τρόπος ζωής δε με πείθει (μάλλον τρόπος θανάτου είναι) γιατί αν θες όντως να είσαι μέσα στη φύση ο βασικότερος κανόνας είναι να περνάς απαρατήρητος, άντε το πολύ πολύ να βγάλεις καμιά φωτογραφία. Η νοοτροπία που έχουμε, ειδικά εμείς οι ελληνάρες, ότι είμαστε ενοικιαστές σε αυτόν τον τόπο και ότι αύριο ξενοικιάζουμε και πάμε για αλλού, έχει φέρει τα αποτελέσματα που βλέπουμε κάθε μέρα γύρω μας. Τι λογική μπορεί να έχει το να βγεις με την επαναληπτική καραμπίνα ή έστω και με μονόκανο και να "καθαρίσεις" ότι κινείται και έχει απομείνει ζωντανό. Για μένα ο κύριος λόγος εξαφάνισης των άγριων ζώων στην ελλάδα είναι το κυνήγι και ύστερα έρχονται όλοι οι άλλοι (περιορισμός βιοτόπων, φυτοφάρμακα κλπ).
Σίγουρα η δολοφονία ενός ανθρώπου προκαλεί μεγαλύτερη αντίδραση από το κοινό, αλλά πάντως δεν μπορώ όσο και αν δε θέλω, η παρακάτω φωτό να μη μου θυμίσει κάτι από αυτές τις σελίδας 1.
Υ.Γ. Αν η φωτό είναι to much να σβηστεί παρ' αυτά.
Υ.Γ.2 Σόρρυ αν βάρυνα πολύ το κλίμα, ειδικά σε ένα φόρουμ που γενικά θα πρέπει να έχει χαρούμενα θέματα από το αγαπημένο μας χόμπι, αλλά δε τους μπορώ άλλο τους $*&#$@$.


118686

soteas
28/01/2008, 19:30
Αλλά για μένα και τόσους άλλους που κυνηγάν νόμιμα όλα αυτα που λέτε είναι ΑΔΙΚΑ.
Εγώ έβγαλα αδεία και ο νομοθέτης μου δίνει το δικαίωμα να θυρεύσω όσες τσίχλες γουστάρω από την ανατολή μέχρι την δύση του ηλίου, απο της 15/9 μέχρι τισ 28/2 ,γνωρίζοντας φυσικά ότι είναι αδύνατων κάποιος μόνος του σε με μέρα με νόμιμα μέσα να σκοτώσει 150!!!
τώρα για τον φίλο που είπε ότι γουσταρει να κυνηγάν κυνηγούς με Μ16 για να τους πάρουν το σκαλπ τι να πω τον λυπάμαι.Τόσα ξέρει τόσα λεέι...

Και κάτι ακόμα το κυνηγι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΧΟΜΠΙ ,ΕΝΑΙ ΤΡΟΠΟΣ ΖΩΗΣ [/B][/QUOTE]



ΝΑ σου πω τωρα την αληθεια πολυ θα θελα να σε εβλεπα ξεβρακοτο στην ζουγκλα περυτριγυρισμενο απο λιονταρια....

τοτε ξερεις τι θα ελεγα?





ΕΙΝΑΙ ΤΡΟΠΟΣ ΖΩΗΣ............




σου δεινω το ελευθερο να μου πεις οτι θες....

αν δεν θες να σε κραξουν κιαλο στειλε π.μ.


:mad:

arxaios
29/01/2008, 00:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από HEATSEEKER750
Καταρχήν όλες οι φώτο των κυνηγών με ραβδωτά όπλα είναι από το εξωτερικό.Στην Ελλάδα ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ η αγορά και η πώληση τέτοιων όπλων. Αυτός που σκοτώνει 12 λαγούς μόνος του ή σε ομάδα ΔΕΝ είναι κυνηγός,είναι λαθροθήρας το ίδιο και αυτός που σκοτώνει ζαρκάδια ή κυνηγά σε προστατευόμενο μέρος...και του αξίζει να του σχίσουν τον κώλο. Αλλά μην περιμένετε και πολλά...Όποιος ανηκει στην κυνηγητική οικογένεια είμαι σίγουρος πως γνωρίζει για κάποιες "ομάδες" κυνηγών που έχουν ασηλεια και κυνηγούν όπως θελουν και όπου θέλουν ότι θέλουν.Το οτι σύλλογοι δεν μπορούν να τούς απομονώσουν είναι ένα από τα πολλά προβλήματά τους.

edit

Αλλά για μένα και τόσους άλλους που κυνηγάν νόμιμα όλα αυτα που λέτε είναι ΑΔΙΚΑ.
Εγώ έβγαλα αδεία και ο νομοθέτης μου δίνει το δικαίωμα να θυρεύσω όσες τσίχλες γουστάρω από την ανατολή μέχρι την δύση του ηλίου, απο της 15/9 μέχρι τισ 28/2 ,γνωρίζοντας φυσικά ότι είναι αδύνατων κάποιος μόνος του σε με μέρα με νόμιμα μέσα να σκοτώσει 150!!!
τώρα για τον φίλο που είπε ότι γουσταρει να κυνηγάν κυνηγούς με Μ16 για να τους πάρουν το σκαλπ τι να πω τον λυπάμαι.Τόσα ξέρει τόσα λεέι...

Και κάτι ακόμα το κυνηγι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΧΟΜΠΙ ,ΕΝΑΙ ΤΡΟΠΟΣ ΖΩΗΣ

Το κυνήγι ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΧΟΜΠΙ ...............
Είναι δολοφονία ζώων και πτηνών ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΜΙΑ ΑΛΛΗ ΑΙΤΙΑ πέρα από το να ικανοποιήσει τα ΨΥΧΑΚΙΑ ΜΕ ΔΟΛΟΦΟΝΙΚΑ ΕΝΣΤΙΚΤΑ που ονομάζονται κυνηγοί !!!:yuck: :yuck: :yuck:

Αν σ'αρέσει η φύση πήγαινε για ορειβασία, ή ράφτινγκ, ή πεζοπορεία και αν σ' αρέσει η σκοποβολή κάνε το σε στόχους και δισκάκια και αφήστε την πανίδα ήσυχη ............. αλλά απλά σας αρέσει Ο ΦΟΝΟΣ !!!
Σας αρέσει μυρωδιά του άιματος και γουστάρετε - αφιονίζεσται να έχετε την εξουσία θανάτου - ζωής στα χέρια σας .......

Και ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ότι και διόπτρες αλλά και όπλα με ραβδωτές κάννες κυκλοφορούν στο σινάφι σας .........

:yuck: :yuck: :yuck:

Tpap
29/01/2008, 01:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από HEATSEEKER750

1. ο νομοθέτης μου δίνει το δικαίωμα να θυρεύσω όσες τσίχλες γουστάρω από την ανατολή μέχρι την δύση του ηλίου, απο της 15/9 μέχρι τισ 28/2 ,γνωρίζοντας φυσικά ότι είναι αδύνατων κάποιος μόνος του σε με μέρα με νόμιμα μέσα να σκοτώσει 150!!!


2. τώρα για τον φίλο που είπε ότι γουσταρει να κυνηγάν κυνηγούς με Μ16 για να τους πάρουν το σκαλπ τι να πω τον λυπάμαι.Τόσα ξέρει τόσα λεέι...

Και κάτι ακόμα το κυνηγι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΧΟΜΠΙ ,ΕΝΑΙ ΤΡΟΠΟΣ ΖΩΗΣ

1. Βεβαιως φιλε, ειναι αναφαιρετο δικαιωμα σου -βαση μαλιστα νομοθεσιας- και ειναι προφανες οτι μπορεις να εξοντωσεις οσες επιθυμεις εντος της προαναφερθεισας χρονικης περιοδου.
Κ αν δεν καταφερεις εντος μιας ημερας να εξολοθρευσεις μονος 150 πουλακια ειμαι σιγουρος οτι εχεις προθυμους φιλους.

2. Δυστυχως ομως μεχρι να το ορισει και αυτο ο νομοθετης εγω θα συνεχισω να σας κυνηγω στα δαση παρανομως.
Δεν το κανω ομως για ευχαριστηση μονον.
Εξασφαλιζω τροφη σε χοιροστασια και αμοιβομαι αδρα.

Α..! και κατι ακομη: το κυνηγι ΚΥΝΗΓΩΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΙΝΑΙ ΧΟΜΠΥ, ΕΙΝΑΙ ΤΡΟΠΟΣ ΖΩΗΣ
(εχει μεγαλη πλακα οταν τρεχουν πανικοβλητοι να ξεφυγουν...!)

ΒΛΑΚΑ!

project.breeze
29/01/2008, 01:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
1. Βεβαιως φιλε, ειναι αναφαιρετο δικαιωμα σου -βαση μαλιστα νομοθεσιας- και ειναι προφανες οτι μπορεις να εξοντωσεις οσες επιθυμεις εντος της προαναφερθεισας χρονικης περιοδου.
Κ αν δεν καταφερεις εντος μιας ημερας να εξολοθρευσεις μονος 150 πουλακια ειμαι σιγουρος οτι εχεις προθυμους φιλους.

2. Δυστυχως ομως μεχρι να το ορισει και αυτο ο νομοθετης εγω θα συνεχισω να σας κυνηγω στα δαση παρανομως.
Δεν το κανω ομως για ευχαριστηση μονον.
Εξασφαλιζω τροφη σε χοιροστασια και αμοιβομαι αδρα.

Α..! και κατι ακομη: το κυνηγι ΚΥΝΗΓΩΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΙΝΑΙ ΧΟΜΠΥ, ΕΙΝΑΙ ΤΡΟΠΟΣ ΖΩΗΣ
(εχει μεγαλη πλακα οταν τρεχουν πανικοβλητοι να ξεφυγουν...!)



ΒΛΑΚΑ!




Ειλικρινά δικός σου,Predator



:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :bawl: :bawl: :bawl:

TROOPER
29/01/2008, 06:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από project.breeze
Ρε παιδιά δεν είπε αυτό ο Γιώργος.Απλά είπε πώς φτάσαμε πλέον στο σημείο να μας κάνει εντύπωση ο θάνατος ενός ζώου και όχι ενός ανθρώπου.Σαν προβληματισμό φαντάζομαι το έθεσε...

ηρακλη εξηγησε τους γιατι δεν μπορω μαλλον εγω.

δεν ξερω...νομιζω ημουν σαφης αλλα ο στεφανος και ο κωστας (χυμαδορ) δεν ξερω γιατι αλλα δεν θελουν να καταλαβουν μαλλον.

εν παση περιπτωση αν μπορεις εσυ να τους εξηγησεις τι λεω εχει καλως.

σε αλλη περιπτωση ας καταλαβουν οτι θελουν. με κουραζει να εξηγω πραγματα που δεν χρειαζονται εξηγηση.

:wave2:

el_hymador
29/01/2008, 09:48
Σιγα μην δεν κατεληγε εδω...:rolleyes:

project.breeze
29/01/2008, 10:31
:a014:

Εχετλαίος
29/01/2008, 10:52
Καλά το σχολίασα απλά γιατί μου φάνηκε αστείο να έχεις διόπτρα ενώ ρίχνεις φυσίγγι.

Θα εκπλαγείς αλλά ξέρω και τέτοιο βλάκα λεβεντομαλάκα. Διόπτρα με λέιζερ σε καραμπίνα του κώλου. Έχει περισέψει ο φρόνηση, το έχω ξαναπεί...

Tpap
29/01/2008, 13:56
προς 750 αναζητητη θερμοτητος:

Μιας και σε θεωρουσα πολυ βλακα, πιστεψα οτι ΔΕΝ θα εμπαινες στην διαδικασια να απαντησεις στο σχολιο μου.
Δυστυχως επεσα εξω γιατι ειναι προφανες οτι η βλακεια ΔΕΝ εχει ΟΡΙΑ.

Επισης θα προσπαθησω να αποφυγω οποιαδηποτε περαιτερω αντιπαραθεση μαζι σου μιας και θεωρω οτι σιγουρα θα με νικησεις, καθως οι ΜΑΛΑΚΕΣ ειναι ανικητοι.

Ωστοσο, πιτσιρικο, συμβουλευτικα μπορω να σου πω οτι θα ηταν σωστο --και αν δεν μπορεις μονος σου ζητα βοηθεια απο καπου-- να ξεχωρισεις καποια στιγμη την οικολογια/πανιδα/χλωριδα του τοπου σου, με τα φονικα ενστικτα που σε διακατεχουν.

(αν τωρα δεν εχεις φαγητο να φας και παλι μπορεις να απευθυνθεις στον παπα της ενοριας σου).

ΘΑ ΣΕ ΠΑΡΑΔΕΧΟΜΟΥΝ ΑΝ ΚΥΝΗΓΟΥΣΕΣ ΑΓΡΙΟΓΟΥΡΟΥΝΑ ΜΕ ΕΝΑ ΜΑΧΑΙΡΙ.

arxaios
29/01/2008, 14:17
@ heatseeker750

Η απάντησή σου και μόνο δείχνει και το επίπεδό σου !!!

Είσαι και λεβέντης ............ είσαι και κυνηγός :yuck: :yuck: :yuck:

Γιατί δεν πυροβολείτε ο ένας κυνηγός τον άλλο που να έχει και σασπένς ;;;
Το πουλάκι δεν μπορεί να σου ρίξει !!!

Άντε ντε να το κάνετε σαν τον Highlander ............ "There can be only one !!!", να ηρεμήσουμε οι υπόλοιποι ..........

Στον δε τελευταίο άντρακλα κυνηγό θα κάνω δώρο εισιτήριο χωρίς επιστροφή στην Αλάσκα για κυνήγι φώκιας μόνο με το σώβρακο !!! Μπορείς μ' αυτό να κάνεις μια σφεντόνα !!!

ΙΠΠΕΑΣ
29/01/2008, 14:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από HEATSEEKER750
Αλλά για μένα και τόσους άλλους που κυνηγάν νόμιμα όλα αυτα που λέτε είναι ΑΔΙΚΑ.
Εγώ έβγαλα αδεία και ο νομοθέτης μου δίνει το δικαίωμα να θυρεύσω όσες τσίχλες γουστάρω από την ανατολή μέχρι την δύση του ηλίου, απο της 15/9 μέχρι τισ 28/2 ,γνωρίζοντας φυσικά ότι είναι αδύνατων κάποιος μόνος του σε με μέρα με νόμιμα μέσα να σκοτώσει 150!!!
τώρα για τον φίλο που είπε ότι γουσταρει να κυνηγάν κυνηγούς με Μ16 για να τους πάρουν το σκαλπ τι να πω τον λυπάμαι.Τόσα ξέρει τόσα λεέι...

Και κάτι ακόμα το κυνηγι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΧΟΜΠΙ ,ΕΝΑΙ ΤΡΟΠΟΣ ΖΩΗΣ [/B]


Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
:rolleyes: Το ίδιο λέμε και για τη μοτοσυκλέτα.

Διαβάζοντας το σχόλιο του Στέφανου, επιβεβαιώνομαι για άλλη μία φορά για το πόσο δίκιο έχω όταν αναφέρομαι στην συλλογική ευθύνη.

Τώρα μπορεί να πεταχτεί ένας απολύτως νόμιμος κυνηγός και να σου πει ...

ρε μεγάλε, ναι εσύ με το κράνος, τα γάντια, την ακράπα στο μεταλλικό σου θηρίο , έχεις σκεφτεί πόσο ρυπαίνεται(μετριέται σε co2) το περιβάλλον για να κατασκευαστεί το όχημα που οδηγάς και ο εξοπλισμός που φοράς ;

Μήπως ξέρεις πόσα ψαράκια πέθαναν στη θάλασσα, από ναυτικά ατυχήματα που έγιναν στο παρελθόν σε πετρελαιοφόρα, για να μπορείς εσύ να ξεκινάς από τη γειτονιά σου με γεμάτο το τεπόζιτο και να μαυρίζεις τον ουρανό με καυσαέρια ;

ρε μεγάλε, ναι εσύ με το κράνος, γιατί έχεις το δικαίωμα να καις καύσιμο με τη μηχανή σου και δεν παίρνεις ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ τα ΜΜΜ(τρένο, τραμ, ΜΕΤΡΟ); Αυτό δεν είναι το πιο οικολογικό από το να οδηγάς ρυπαίνοντας απολαμβάνοντας τον "τρόπο ζωής σου" ;

Γι' αυτό σας λέω φταίμε όλοι. Τώρα θα μου πει κάποιος, δεν γνώριζα ότι με το να θέλω να αλλάζω μηχανάκι και ρούχα κάθε 6-7 χρόνια πρέπει να παραχθει εκ νέου καυσαέριο !!! Δεν γνώριζα ότι ακόμα και οι οικολογικές λάμπες(οι περισσότερες) που καίνε λιγότερο ρεύμα, όταν καούν δεν είναι πλέον οικολογικές και αν δεν γίνει σωστά ανακύκλωση ο υδράργυρος που έχουν μολύνει ανεπανόρθωτα το περιβάλλον !!!

Φταίμε όλοι, απλά κάποιοι δογματικοί είτε δεν θέλουν να το παραδεχτούν, είτε δεν έχουν την γνώση για να το κάνουν.

Γνωρίζατε ότι κάθε χρόνο στη Κίνα ανοίγει ένα εργοστάσιο λιγνίτη παραγωγής ρεύματος και παράγει τόσους ρύπους όσο ΟΛΗ η ελληνική ΔΕΗ(καθένα από αυτά τα νέα εργοστάσια) ;

Σταυρώστε τους κυνηγούς και τους ψαράδες και τρώτε γενετικώς μεταλλαγμένα τρόφιμα, βιομάζες και τουρμποκοτόπουλα. Όποιοι διαφωνούν μαζί σας είναι με τον άξονα του κακού.

vangelis 64
29/01/2008, 14:52
ΙΠΠΕΑΣ,

σωστά τα λες όμως η κουβέντα δεν γίνεται πάνω στη μόλυνση τού περιβάλλοντος,που οφείλεται αποκλειστικά στην ύπαρξη και διαστροφή τού ανθρώπου.
Διότι αυτό που λες για τον μοτοσυκλετιστή,ισχύει και για τον κυνηγό(εξοπλισμός ή σκέτο "οπλισμός").
Το ζητούμενο είναι(και συμφωνώ με τον Tpap)αυτό που αισθάνεται ο κυνηγός ξαπλώνοντας κάτω ανυπεράσπιστα ζώα,ανυπεράσπιστα από βεληνεκή και διόπτρες.
Έχει τύχει να βρεθώ σε κουβέντες κυνηγών....να κοιτάζει ο ένας τα σκοτωμένα πουλιά που κρέμονταν στη ζώνη τού άλλου...να καμαρώνουν,να ηδονίζονται περιγράφοντας τη σκηνή.
Από την ανακάλυψη τού θηράματος,τον πυροβολισμό...τσαντίζομαι και που τα θυμάμαι.
Τέλος πάντων,πιστεύω ότι κουβαλάνε όχι περισσότερα σκατά από τον καθένα μας,αλλά τα εκδηλώνουν με ελεεινό τρόπο.

el_hymador
29/01/2008, 15:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΙΠΠΕΑΣ
Διαβάζοντας το σχόλιο του Στέφανου, επιβεβαιώνομαι για άλλη μία φορά για το πόσο δίκιο έχω όταν αναφέρομαι στην συλλογική ευθύνη.

.....

Σταυρώστε τους κυνηγούς και τους ψαράδες και τρώτε γενετικώς μεταλλαγμένα τρόφιμα, βιομάζες και τουρμποκοτόπουλα. Όποιοι διαφωνούν μαζί σας είναι με τον άξονα του κακού.

Ακυρο εντελως...

Αν υπηρχε κυνηγος που να εμενε σε καλυβι , χωρις ηλεκτρικο ρευμα, νερο κτλ-κτλ ναι θα μπορουσε να μας την πει...

αλλα και στα βουνα με κατι σαπακια Niva ανεβαινουν και ντυμενοι ειναι και ΙΧ εχουν για τις μετακινησεις τους και, και, και ...

Οι μοτοσικλετιστες εχουν υποστει πρωϊμα τον αντικτυπο του προβληματος αυτου με την καταργηση των διχρονων κινητηρων αλλα και με την παυση παραγωγης τετραχρονων μοντελων που δεν πληρουσαν τις προδιαγραφες εκπομπης ρυπων.

Και στο μελλον θα σφιξουν και αλλο οι κολοι να εισαι σιγουρος...

οποτε ειτε στον μικροκοσμο της μοτοσικλετας ειτε σε μεγαλυτερο επιπεδο ''πληρωνουμε'' το τιμημα...

οι κυνηγοι τι ακριβως πληρωνουν;

Αν εγω ζημιωνω το περιβαλλον μια με τις συνηθειες μου, αυτοι το ζημιωνουν δεκα...

Στους μοναδικους και ασφυκτικα περιορισμενους χωρους οπου εχει απομεινει λιγη φυση δρουν, καταστρεφοντας τον πυρηνα. Τα δαση της Ελλαδας συρικνωνονται ολο και πιο πολυ σε ετησια βαση, το οικοσυστημα ειναι ετοιμοροπο και εχουμε και τους κυνηγους να εξασκουν το χομπυ τους...ελεος...

Tpap
29/01/2008, 15:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Ακυρο εντελως...

το οικοσυστημα ειναι ετοιμοροπο και εχουμε και τους κυνηγους να εξασκουν το χομπυ τους...ελεος...

Ξερω γελοια ατομα που οδηγουν νυκτα σε επαρχιακο δρομο με προβολεις και με τον συνοδηγο μισο εξω απο την ηλιοροφη με καραμπινα πυροβολωντας τα τυφλωμενα και σαστισμενα λαγουδακια απο τα φωτα....σε μια διαδρομη 3 ωρων πηγαινε/ελα μαζεψαν τουλ 3-4 ζωα...!$%#@!!!:mad: :mad: :mad:

Κωλοπαιδα του κερατα...:mad: :mad:

Και οταν τους ακουσα σε μαγαζι να περηφανευονται για τα κατορθωματα τους..!! τους πηρε και τους σηκωσε... (οπως δεν τους τα ειχαν πει ποτε οι δικοι τους) θιχτηκαν και προσβληθηκαν κιολας οι ασυνειδητοι υπανθρωποι...

Ακομη κ με τον συγχωρεμενο παππου μου οι μαχες στο σπιτι ηταν ομηρικες.
Ευτυχως ομως εκεινος ηταν τραγικα αστοχος (πετυχαινε ομως συχνα-πυκνα το κακομοιρο το σκυλι του.... )

orizontas
29/01/2008, 15:49
ολα καλα ολα ωραι α
αλλο ειπε ο τροοπ και το καταλαβα ..
αλλο λεμε εμεις και αυτο το καταλαβα ...
και γενικα ολοι λεμε κατι ...
δεν καταλαβαινω το σκεπτικο ομως ....το κυνηγι ειναι τροπος ζωης ....
και εγω θελω μια καραμπινα να παρω φαλαγκι ολα τα κολοπαιδα φονιαδεσ βιαστες κλπ ...
ασχετο δεν θελω να καταληξω εκει
αλλα τροπος ζωης ειναι για μενα και η θαλασσα ...να φοραω την στολη μου
να βλεπω τα ψαρια (θυραματα και αυτα ...)
αλλα οταν εχω ορεξη να φαω ψαρι θα ψαξω και αν βρω θα χτυπησω ενα ...
δεν θα ποιασω 45 χταποδια θα χαλασω ολα τα θαλαμια με γαλαζοπετρα
θα χτυπησω οτι κινηται κατω τν 100 γραμαριων ... ψαρεμα ειναι και αυτο ...

και σε κυνηγη εχω παει ...
οντος χτυπησα 4 τσιχλεσ ... θα μπορουσα με τα καταληλα φυσιγια να χτυπησω στην μια αλλες τρεις ..

αλλα οχι ρε φιλε ...
τρεις τον μεζε το κρασακι και την ικανοποιηση λιγο και καλο ....
οι αλλοι φυγαν με μια δωδεκαδα ο καθενας ...
και στο ψαρεμα τα ιδια ...οχι ρε φιλε
ο τροπος ζωης κυνηνηγιου ειναι πραγματικα το να κυνηγησεις με ορους ισους οχι του νομοθετη αλλα της φυσης ...
πασ παντα να κυνηγησεις ειτε αυτο ειναι νερο ειτε βουνο σε ενα χωρο που φιλοξενησε
πρεπει λοιπον οσο το δυνατον να σεβαστεις τους νομους του δασους της θαλασσας ...
των κατοικων αυτου του χωρου ...να τον σεβαστεις για να σε σεβαστει
για να εχει να σου ξαναδωσει .....

ακου τροπος ζωης να αφανισω μια ολοκληρη αγελη ....

:yuck: :yuck: :yuck:

ΙΠΠΕΑΣ
29/01/2008, 21:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Ακυρο εντελως...

Οι μοτοσικλετιστες εχουν υποστει πρωϊμα τον αντικτυπο του προβληματος αυτου με την καταργηση των διχρονων κινητηρων αλλα και με την παυση παραγωγης τετραχρονων μοντελων που δεν πληρουσαν τις προδιαγραφες εκπομπης ρυπων.

Χωρίς να θέλω να έρθω σε αντιπαράθεση μαζί σου, θέλω να κάνω σαφές ότι δεν μιλούσα για το τι βγάζει η εξάτμιση ΜΟΝΟ. Κυρίως μιλούσα για το γεγονός ότι για να κατασκευαστεί ένα οποιοδήποτε προϊόν, από μία σακούλα μέχρι μία μοτοσυκλέτα, πέρα από τις πρώτες ύλες που χρησιμοποιούνται δαπανάται ενέργεια η οποία παράγεται με μόλυνση του περιβάλλοντος.

Για να φτιάξουν μία αλουμινόπορτα, πρέπει να κάψουν ρεύμα , για να κάψουν ρεύμα πρέπει να κάψουν λιγνίτη. Η ευθύνη μας βρίσκεται στο γεγονός ότι δεν ενημερωνόμαστε και δεν ελέγχουμε την εξουσία με τα όπλα που έχουμε, για το πως μπορούμε να λύσουμε το πρόβλημα συλλογικά και όχι αποσπασματικά.

Ένα παράδειγμα για να γίνω αντιληπτός. Ας υποθέσουμε ότι παίρνουμε το σκάλπ όλων των κυνηγών, των ψαροτουφεκάδων, των ψαράδων κ.ο.κ. Βάζουμε ισόβια σε όποιον χτίζει στα καμμένα, κρεμάμε ανάποδα όλους τους εμπρηστές ... :a29: :a016: ... ... ευχαριστημένοι μέχρι εδώ ;
:D
Ωραία, τώρα περιμένουμε να καλυτερεύσει το περιβάλλον. Έλα όμως που παράγουμε καυσαέρια για να παράγουμε ηλεκτ. ενέργεια, παράγουμε καυσαέρια για να κατασκευάσουμε δύο τακάκια ΚΙΤΑΚΟ, παράγουμε καυσαέρια για να μετακινηθούμε, παράγουμε καυσαέρια για να φτιάξουμε οικονομικές λάμπες, παράγουμε καυσαέρια για να φτιάξουμε τα κ@#$λκινητά που αλλάζουμε κάθε 1-2 χρόνια, παράγουμε ΑΚΟΜΑ ΑΚΟΜΑ καυσαέρια για να φτιάξουμε φωτοβολταϊκά στοιχεία !!!!!!!!

Ναι κυρίες και κύριοι, πολλές φορές τα καυσαέρια που παράγονται για να φτιάξουμε ένα συγκεκριμένης τεχνολογίας φωτοβολταϊκό είναι τόσα πολλά, που ίσως να μην αξίζει πραγματικά να κατασκευάσουμε το φωτοβολταϊκό !!!!

Τα τιμημένα λοιπόν καυσαέρια κατακλύζουν τα πάντα, το φαινόμενο του θερμοκηπίου επιδεινώνεται και έχουμε αύξηση της θερμοκρασίας της γης και της θερμοκρασίας στη χώρα μας. Ξαφνικά διαπιστώνουμε ότι ενώ σταυρώσαμε τους κακούς κυνηγούς (που υπήρχαν και παλαιότερα), τους κακούς ψαράδες (Πόσα τραγούδια έχουν γραφτεί γι' αυτούς), διαπιστώνουμε ότι η θερμοκρασία πλησιάζει κάθε χρόνο όλο και πιο κοντά στους 50 C.

Διαπιστώνουμε ότι σε αυτές τις θερμοκρασίες λίγα πράγματα μπορείς να κάνεις όταν ξεσπάσει κάποια φωτιά. Μάλιστα ξεσπάει πολύ πιο εύκολα κάποια πυρκαγιά λόγω του ίδιου γεγονότος.

Εμείς που δεν φροντίσαμε να μειώσουμε τα καυσαέρια, που παράγονται για να κατασκευαστούν τα προϊόντα του υπερκαταναλωτισμού μας, φταίμε που κάηκε η Πάρνηθα. Εξαφανίστηκαν σε μία βραδιά έτσι απλά, όσα ελάφια και τσίχλες δεν πρόκειται να σκότωναν οι κακοί κυνηγοί ούτε σε 500 χρόνια.

Και εδώ ταιριάζει η φράση "Κοιτάμε το δέντρο και χάνουμε το δάσος".

Πάρτε το είδηση, σωτηρία του περιβάλλοντος θα επέλθει όταν θα πάρει την κάτω βόλτα ο άνθρωπος. Είναι εγκεφαλικά ανάξιος να διαχειριστεί το φυσικό περιβάλλον, παρά την νοημοσύνη του.

el_hymador
29/01/2008, 22:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΙΠΠΕΑΣ
Χωρίς να θέλω να έρθω σε αντιπαράθεση μαζί σου, θέλω να κάνω σαφές ότι δεν μιλούσα για το τι βγάζει η εξάτμιση ΜΟΝΟ.
....
Πάρτε το είδηση, σωτηρία του περιβάλλοντος θα επέλθει όταν θα πάρει την κάτω βόλτα ο άνθρωπος. Είναι εγκεφαλικά ανάξιος να διαχειριστεί το φυσικό περιβάλλον, παρά την νοημοσύνη του.

Μα δεν κατηγορω τους κυνηγους για το φαινομενο του θερμοκηπιου...

αλλη ειναι η ζημια που κανουν και την κανουν ακριβως στην καρδια των τελευταιων φυσικων περιοχων.

Διαταρασουν ανεπανορθωτα ενα ηδη πιεσμενο οικοσυστημα, αφανιζοντας επιλεκτικα καποια ειδη, η αφανιζοντας γενικως...

ελπιζω και εγω να εγινα αντιληπτος
:wave2:

crs-k
30/01/2008, 07:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από HEATSEEKER750
ΘΑ ΜΑΣ ******************************...

και που την απέκτησες εσύ την οικολογική συνήδηση ρε *******!!! :mad:



:a28:

Tpap
30/01/2008, 11:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
:a28:

κατσε, γιατι σε αυτο δεν του απαντησα....

οικογενεια/καθηγητες/προσωπικη αναζητηση.

1. Οικογενεια: ο Πατερας ( επαγγ. οδηγος) οταν πιτσιρικας εκσφεντονησα σκουπιδι απο ανοικτο παραθυρο μετα την καρπαζια, σταματησε δεξια κ με εστειλε να το μαζεψω.
Επισης (ως μανιωδης καπνιστης) ΔΕΝ τον θυμαμαι ποτε να τιναξε καν σταχτη εξω...

2. Καθ. Καλδελης και βοηθοι: περιβαλλον κ βιομ/κη αναπτυξη, περιβαλλοντικη τεχνολογια, ηπιες μορφες ενεργειας, ενεργειακη μηχ/κη...και ισως να ξεχνω καποια..
με τον τροπο διδασκαλιας του παραπανω αξιοτιμου ΚΥΡΙΟΥ ποτε δεν ξαναειδα τον κοσμο μας με τον ιδιο τροπο.

3. βαλε οτι θες.