PDA

View Full Version : θελω τη γνωμη σας!!



dimdil
25/01/2008, 20:09
καλησπερα σας!!
ειμαι νεος στο forum και μπενω κατ ευθειαν στο ψητο!!:D Ειμαι 42 μαιων (:eyepop: ) ασχετος απο μοτο εντελως (οδηγουσα παπι περιστασιακα στα νιατα μου) και δεν εχω καν διπλωμα μηχανης:bawl: Για καποιους λογους αποφασισα εστω και αργα (ελπιζω οχι πολυ) :smokin: να παρω μια μηχανη! εδω και καποιους μηνες με εχει πιασει γεροντοερωτας:) το ερωτημα ειναι το εξης: με τι κυβικα ειναι σωστο να ξεκινησω??:confused: ειμαι λιγο βαρυς:eyepop: 95 κιλα και υψος 175-- μιλαμε για naked και το ερωτημα ειναι cbf 250 η να τολμουσα 650?? προσωπικα σαν μεσιληξ θα ηθελα να δω και 400 αλλα τα φοβαμαι λογω ανταλακτικων:nono: δεν μπορω να αποφασισω:confused: απο τη μια το 250 μηπως δεν επαρκει?? το 650 μηπως ειναι πολυ??:confused: προοριζεται για μικτο κυκλο η χρηση (αθηνα μαραθωνας)---και παντα για μεταχειρισμενο για αρχη:smilea: απο 650 μου αρεσει το ER-6n
φυσικα πρωτα το διπλωμα!:D -δεν με ενδιαφερουν οι επιδοσεις(αυτο ελειπε) απλα να υπαρχει αποθεμα ισχυος-- ειμαι βαρυς λεμεεεεε:eyepop: ----ααα--και κοντος:lol:--οδηγω κουτι απο τα 18
ευχαριστω για την υπομονη σας--και παντα ορθιοιιι:beer:

crs-k
25/01/2008, 20:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimdil
καλησπερα σας!!
ειμαι νεος στο forum και μπενω κατ ευθειαν στο ψητο!!:D Ειμαι 42 μαιων (:eyepop: ) ασχετος απο μοτο εντελως (οδηγουσα παπι περιστασιακα στα νιατα μου) και δεν εχω καν διπλωμα μηχανης:bawl: Για καποιους λογους αποφασισα εστω και αργα (ελπιζω οχι πολυ) :smokin: να παρω μια μηχανη! εδω και καποιους μηνες με εχει πιασει γεροντοερωτας:) το ερωτημα ειναι το εξης: με τι κυβικα ειναι σωστο να ξεκινησω??
............................



Θα λεγα να ξεκινησεις με το "μικρο" μεχρι να του παρεις τον αερα που λεμε και το αντικαθιστας γρηγορα (ή αργοτερα, αναλογα με το ποσο καλος μαθητης εισαι) με κατι μεγαλυτερο... :smilea:

Ποτε δεν ειναι αργα, να ξεκινησει καποιος, ειδικα αν του αρεσει αυτο που κανει... :winka:


Καλως ηρθες στο φορουμ παρεμπιπτοντως (by the way, στην καθομιλουμενη). :lol:

:smokin: :beer: :wave2:

paramedic
25/01/2008, 23:10
Αποψη μου είναι να πάρεις το μικρό να μάθεις και μετά κοιτάς για κάτι μεγαλύτερο. Και εγώ πήγα απο παπί σε CBF 250,το κράτησα 10 μήνες και μετά πήγα σε Ζ750 αφού σιγουρεύτηκα οτι ήξερα τα βασικά και είχα κάποια μικρή εμπιστοσύνη στις δυνατοτητές μου και στο μυαλό μου. Απο βάρος αντέχει το CBF και παραπάνω μην φοβάσαι είναι δοκιμασμένο. Απλά να φοράς πάντα τον σωστό εξοπλισμό δηλαδή κράνος,μπουφάν,μπότες,γάντια. Και παντελόνι αν είναι δυνατόν καλό θα ήταν. Α και καλώς όρισες στο σωστό δρόμο έστω και μετά απο 24 χρόνια αργοπορίας χεχε.

Akatanomastos
25/01/2008, 23:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimdil
Ειμαι 42 μαιων


*εδω και καποιους μηνες με εχει πιασει γεροντοερωτας

** δεν με ενδιαφερουν οι επιδοσεις

***απλα να υπαρχει αποθεμα ισχυος


quiz: poson aprilion eisai?


sto thema mas tora, simfono na pareis ena poio mikro giati stin ilikia sou 2 pragmata pou ta mathainoume mikroi, ta xoume ksexasei.
podilato (isoropia) kai evligisia (ma pou pige to mialo sou:a021: :a01: )

opote eksaskisou me to mikro kai kapoia stigmi pas kai se kati megalitero
an kai afou les oti eisai kai varis koita kati giro sta 400.

tha proteina afou einai proto kai metaxeirismeno na xtipiseis kanena enduraki 400ari giati nomizo tha einai poio efkolo na matheis ekei odigisi, isoropia klp klp.apopsi mou.

* eroteftikes pitsirika mixanovia?:lol:
** kakos, tha tin xaseis tin mikroula
*** afto tha tis aresei

kalos irthes:beer:

lamoun
26/01/2008, 00:27
Άν φοβάσαι το 400 λόγω ανταλλακτικών κοίτα για 500.

Σίγουρα θα σε βολέψουν καλύτερα απο το 250 και δεν είναι πολύ δυνατά (τα 400 είναι καμία 10 ίππους παραπάνω)
Suzuki GS500. Το οποίο μέχρι πέρυσι το έφερνε στην Ελλάδα. Τώρα μόνο μεταχειρισμένο.
Kawasaki ER5. Σταμάτησε όταν ήρθε το 6.
Honda CB500. Έρχεται κανονικά άν δε κάνω λάθος.

Όλα αυτά είναι δικύλινδρα και θα σε βολέψουν καλύτερα απο 400 στην πόλη. Ταξίδι δεν έχουν πρόβλημα, εγώ με το gs κάνω Θεσσαλονίκη - Χαλκίδα άνετα.

Καλώς ήρθες!!! :beer: :beer: