PDA

View Full Version : Φρενάρισμα Kle500



kleovoylos
27/01/2008, 13:13
Χαιρετώ την παρέα και μπαίνω απ ευθείας στο θέμα:
Έχω εδώ και οκτώ χρόνια μια KLE500.Σκυλί σε γενικές γραμμές και απροβλημάτιστη.
Όμως τον τελευταίο χρόνο παρατήρησα οτι κάτι άλλαξε στον τρόπο που φρενάρει.Συγκεκριμένα πατώντας μπροστινό φρένο νοιώθω σα να βυθίζεται η δεξιά πλευρά της μηχανής, περισσότερο από την αριστερή, κινδυνεύοντας, να ανατραπώ. Αυτό μάλιστα συμβαίνει έντονα σε χαμηλής ταχύτητες και σε διαφορετικού τύπου οδοστρώματα.
Πρόσφατα, έκανα γενικό service,άλλαξα λάστιχα,ελέγχθηκε το σύστημα ανάρτησης, άλλαξα τακάκια μπρος-πίσω, αλλά δυστυχώς το πρόβλημα παραμένει.
Έχετε κάποια ιδέα τι μπορεί να συμβαίνει?

patronos
27/01/2008, 13:56
καλησπερα και απο εμενα, πιστευω οτι θα χρειαστει ενας δευτερος - πιο λεπτομερης - ελεγχος οσο αναφορα το μπροστινο συστημα. ορισμενες φορες πραγματα που δεν ειναι χαλασμενα αλλα δουλεμενα πολυ επιρεαζουν την οδικη συμπεριφορα του μοτο σου.
και να ξερεις οτι το service ή αντικατασταση ορισμενων φθαρμενων μερων της μοτο βελτιωνουν την αποδοση της ομως δεν την επαναφερουν στην αρχικη της κατασταση οπως οταν την πρωτοπηρες ...το κοστος συντηρισης ειναι αρκετο και μονο φτιαχνοντας τα απολυτος απαραιτητα.....

toulis
28/01/2008, 09:41
Μάλλον φταίει ο έλεγχος ανάρτησης που σου κάνανε

Κάτι που λέει ότι το ένα καλάμι του μπροστινού δεν δουλεύει σωστά

Μπορεί και τα δυο καλάμια να μην δουλεύουν σωστά βέβαια ποτέ δεν ξέρεις

Πάντως δείχνει να συμπεριφέρονται διαφορετικά το ένα από το άλλο
:wave2:

Σαν να μην έχουν βάλει τον ένα αποστάτη του ελατηρίου μου μοιάζει

OldMan
28/01/2008, 10:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από toulis
Σαν να μην έχουν βάλει τον ένα αποστάτη του ελατηρίου μου μοιάζει
Για πες .... :smokin:

dukeandthecity
28/01/2008, 11:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Για πες .... :smokin:

σε θέλω για ένα "τεχνικό" θέμα ...... oriental :D

toulis
28/01/2008, 11:58
Τι να πω

Απλός μου θύμισε μια μέρα που βρισκόμουν σε συνεργείο φίλου για καφέ και ήρθε ένα παλικάρι με το ίδιο πρόβλημα σε Bandit από ότι θυμάμαι.

Όταν ανοίχτηκαν τα καλάμια διαπιστώσαμε ότι απλός κάποιος τα είχε ξανά ανοίξει και όταν τα έδεσε ξέχασε να βάλει το (σωλήνα αποστάτη) με αποτέλεσμα το ελατήριο του ενός καλαμιού να μην συμπιέζετε καθόλου.

kleovoylos
28/01/2008, 14:25
Πάντως, εμένα το καλάμι δεν μου το είχαν ανοίξει ποτέ στο παρελθόν.
Το μόνο που έγινε στο πρόσφατο service ήταν η αλλαγή λαδιών στα αμορτισέρ.
Ωστόσο το πρόβλημα υπήρχε και πριν το service.
Υπάρχει άραγε περίπτωση να έχει στραβώσει ο μπροστινός δίσκος?(Αν και οπτικά δεν προκύπτει κάτι τέτοιο...)

toulis
28/01/2008, 14:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από kleovoylos
Πάντως, εμένα το καλάμι δεν μου το είχαν ανοίξει ποτέ στο παρελθόν.
Το μόνο που έγινε στο πρόσφατο service ήταν η αλλαγή λαδιών στα αμορτισέρ.
Ωστόσο το πρόβλημα υπήρχε και πριν το service.
Υπάρχει άραγε περίπτωση να έχει στραβώσει ο μπροστινός δίσκος?(Αν και οπτικά δεν προκύπτει κάτι τέτοιο...)

Έχω την εντύπωση ότι το KLE έχει ένα αμορτισέρ :confused:

Αν υποθέσω ότι το επισκεύασαν και του άλλαξαν λάδια

Δεν μπορώ να καταλάβω τον πληθυντικό

Αν άλλαξαν και μπροστά λάδια πως το έκαναν χωρίς να λύσουν μπουκάλες

Μυστήρια πράγματα

Καλύτερα να περιμένουμε κανένα γέροντα να μας φωτίσει

Αλλά μάλλον άλλο θα θέλει να μας κάνει
:alien:

kleovoylos
28/01/2008, 16:47
Από ορολογία είμαι άσχετος.
Καλάμι, μπουκάλες, πηρούνια, αμορτισέρ, μου ακούγονται πανομοιότυπα:D
Αυτό πάντως που θυμάμαι (επειδή γυρόφερνα τον μάστορα) είναι ότι έβαλε λάδι στο μπροστινό σύστημα ανάρτησης.
Και με φόβο να εκτεθώ, υποθέτω στις μπουκάλες
(αυτό εννοούσα με τον πληθυντικό):smokin:
Ζητώ την ανοχή σας και την κατανόησή σας αν λέω χαζομάρες αλλά το μόνω που πραγματικά μπορώ να περιγράψω χωρίς λάθος, είναι το σύμπτωμα που αντιλαμβάνομαι κατά την οδήγηση.

Ευχαριστώ πάντως για το ενδιαφέρον που δείχνετε:beer:

OldMan
29/01/2008, 10:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από dukeandthecity
σε θέλω για ένα "τεχνικό" θέμα ...... oriental :D
Εγκώ σιάξει ντικιά σου γκούνα αργκότερα ... :smokin:

OldMan
29/01/2008, 10:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από toulis
Καλύτερα να περιμένουμε κανένα γέροντα να μας φωτίσει
Αλλά μάλλον άλλο θα θέλει να μας κάνει:alien:
Το θέμα δεν είναι τι θέλει να σας κάνει αλλά τι μπορεί ...!!! :winka:


Υ.Γ.
Έχει αρκετούς "μάστορες" που αλλάζουν λάδια ΧΩΡΙΣ καν να βγάλουν τις μπουκάλες από το μηχανάκι ...:smokin:

dirtbird
29/01/2008, 11:35
...ρουλεμάν λαιμού....:wave2: :wave2:

npat
29/01/2008, 12:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
...ρουλεμάν λαιμού....:wave2: :wave2:

Πολύ πιθανό!

Βάλε το μηχανάκι στο κεντρικό σταντ. Βάλε έναν φίλο σου να πατάει το πίσω μέρος ώστε ο μπροστινός τροχός να μην ακουμπάει στο έδαφος. Αν δεν έχεις κεντρικό σταντ βρες έναν τρόπο να στηρίξεις το μηχανάκι έτσι ώστε ο μπροστινός τροχός να μην πατάει στο έδαφος. Άδραξε τα καλάμια του μπροστινού με τα στιβαρά σου μπράτσα και δώσ' τους ένα γερό κούνημα δεξιά αριστερά και μπρος-πίσω. Αν αισθανθείς έστω και τον παραμικρό τζόγο, μάλλον έχεις θέμα με τα ρουλεμάν λαιμού. Ενώ η ρόδα είναι στον αέρα, στρίψε το μπροστινό αργά και προσεκτικά απ, το ένα στοπ στο άλλο (τέρμα δεξιά μέχρι τέρμα αριστερά). Αν αισθανθείς κάποιο "κόμπιασμα" μάλλον έχεις θέμα με τα ρουλεμάν λαιμού. Με την ρόδα στον αέρα πάντα, βάλε το μπροστινό στο κέντρο. Στρίψτο λίγο (πολύ λίγο) αριστερά και άφησέ το: Πρέπει να "πέσει" μόνο του τέρμα αριστερά. Κάνε το ίδιο και δεξιά. Αν δεν, μάλλον έχεις θέμα με τα ρουλεμάν λαιμού.

TOMASKTM
29/01/2008, 12:36
ρίξε μια ματιά και στις ακτίνες μήπως εχουν χαλαρώσει

toulis
29/01/2008, 14:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Το θέμα δεν είναι τι θέλει να σας κάνει αλλά τι μπορεί ...!!! :winka:



Έχει και τα καλά του το internet :p


Υ.Γ.
Έχει αρκετούς "μάστορες" που αλλάζουν λάδια ΧΩΡΙΣ καν να βγάλουν τις μπουκάλες από το μηχανάκι ...:smokin:

Άβυσσος η λογική του κάθε “μάστορα”:(

kleovoylos
02/03/2008, 10:30
Λοιπόν παιδιά, τελικά το πρόβλημά μου λύθηκε με τον απλούστερο και οικονομικότερο τρόπο:
Απλά, έβαλα στον κάθε τροχό από μισή ατμόσφαιρα παραπάνω αέρα και πλέον δεν έχω κανένα πρόβλημα.
Συγκεκριμένα , ενώ για τον μπρος και τον πίσω τροχό το manual προτείνει 21 και 32 psi αντίστοιχα,εγώ έβαλα 26 και 37...
Πιθανή εξήγηση (δικιά μου):Πέρσι μου είχαν αλλάξει την σαμπρέλα του πίσω τροχού, αλλά αντί για 17άρα μου έβαλαν 18άρα.Αυτό το πήρα χαμπάρι όταν άλλαξα τα λάστιχα, αλλά δεν πολυέδωσα σημασία.Παρατήρησα όμως οτι η σαμπρέλα, ήταν σαν μασημένη .Προφανώς (λέω εγώ τώρα), με το φρενάρισμα, θα δημιουργούνταν μικροροπές που χαλούσαν την ευστάθεια...Με τον παραπάνω αέρα η σαμπρέλα απόκτησε κανονικό σχήμα και πλέον όλα καλά.
Ευχαριστώ πάντως που ασχοληθήκατε με το πρόβλημα:beer: