PDA

View Full Version : Jacket value for money



el_hymador
28/01/2008, 15:08
Σκοπευω να αγορασω μπουφανακι cordura χωρις να ξοδεψω μια ολοκληρη περιουσια..

Αν εχετε υποψιν η ακομα καλυτερα ειστε κατοχος ενος μπουφαν(ακιου) που να συνδυαζει ποιοτικα χαρακτηριστικα με προσιτη τιμη (μεχρι 300 - 350€ ) ριχτε την προταση.

Εγω κοιταγα κατι σε IXS, αλλα μου την χαλαει λιγο το design τους για να ειμαι ειλικρινης.

Αποκλειονται τα Dainese λογω τιμης -φυσικα- και ποιοτητας που ειναι για τα μπαζα (στο προηγουμενο μπουφαν ειχα αλλαξει 3-4 φερμουαρ)...

ακουω :D

Cpt. Haddock
28/01/2008, 15:12
Θες απαραίτητα καινούριο;

el_hymador
28/01/2008, 15:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Θες απαραίτητα καινούριο;

yeap!

devil's animal
28/01/2008, 15:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Σκοπευω να αγορασω μπουφανακι cordura χωρις να ξοδεψω μια ολοκληρη περιουσια..

Αν εχετε υποψιν η ακομα καλυτερα ειστε κατοχος ενος μπουφαν(ακιου) που να συνδυαζει ποιοτικα χαρακτηριστικα με προσιτη τιμη (μεχρι 300 - 350€ ) ριχτε την προταση.

Εγω κοιταγα κατι σε IXS, αλλα μου την χαλαει λιγο το design τους για να ειμαι ειλικρινης.

Αποκλειονται τα Dainese λογω τιμης -φυσικα- και ποιοτητας που ειναι για τα μπαζα (στο προηγουμενο μπουφαν ειχα αλλαξει 3-4 φερμουαρ)...

ακουω :D


γιατι τα αποκλειεις τα Dainese???:confused: :confused:

η ποιοτητα τους ειναι αδιαμφισβητητη εδω και χρονια.
τα φερμουαρακια που σπανε (ειτε στα μανικια,ειτε μπροστα) ειναι απο το ζορι που τρωνε,ειδικα μεχρι να ανοιξει το δερμα (απ΄την στιγμη που ειναι πολυ εφαρμοστο οταν ειναι καινουργιο),αλλα ειναι κατι απλο να αλλαχτουν.

τεσπα.εγω θα κοιταγα σε Dainese παλιοτερο μοντελο.καινουργιο φυσικα σε στοκατζιδικα.
τα λεφτα που δινεις δεν ειναι καθολου λιγα. (καπου στα 350€ εχουν τα 3/4 και ακομα λιγοτερο τα jackets cordura,τα κοντα δλδ)

εγω πηρα πριν μια εβδομαδα απο γνωστο στοκατζιδικο ενα Alpinestars cordura 3/4 και μεχρι στιγμης ειμαι αρκετα ευχαριστημενος. :lol: 240€.

θα τσιμπαγα απο την αγαπημενη μου μαρκα αλλα δεν ειχε νουμερα στα λεφτα που ζηταγα...και μετα δυστυχως ανεβαιναμε πολυ οικονομικα.:sad:

τεσπα αν θες πες μου να σου πω διευθυνση με π.μ.

ηταν να παρω και εγω IXS αλλα σε σχεση με τα Alpinestars...
:nono:

:wave2:

bentouza
28/01/2008, 15:29
κοιτα bering.
τα impact και burning ειναι cordura, νομιζω η καλη, επισης το dickinson ειναι cordura με gore-tex συγχρονως.
παντως ακομα και αν δεν ειναι cordura το υφασμα, το οποιο το βγαζει η dupont απ'την οποια αγοραζουν οι εταιρειες, οι ιδιες οι εταιρειες θα εχουν δικα τους παρομοια υφασματα οπως εχουν και αδιαβροχες, αντιανεμικες μεβρανες που αναπνεουν και δεν περιμενουν μονο το gore-tex.

προσοχη στην cordura, αλλο cordura 500 αλλο 1500(αν δεν κανω λαθος υπαρχει 1500).εχει να κανει με την αντοχη στην τριβη και στο σκισιμο.

Konti
28/01/2008, 15:52
Κι εγώ φίλε μου στην ίδια αναζήτηση ήμουν πρίν λίγο καιρό , και όπως κι εσύ δεν ήθελα Dainese καθ' ότι κι εγώ πιστεύω πως υπάρχουν πάρα πολλά μπουφάν στην αγορά στην ίδια ποιότητα και στα μισά λεφτά!

Έτσι σε μια βόλτα στα σχετικά μοτο-μάγαζα βρήκα ένα XTU Γερμανικής προέλευσης/ κατασκευής πάρα πολύ καλή ποιότητα και κόστος, 180 ευρώ! Πραγματικά Best Value for Money.... Για δες τις παρακάτω photo:


118624

Konti
28/01/2008, 15:53
Κι άλλη μια απο πίσω:


118627

costas_k
28/01/2008, 17:08
Κοιτα και το revit αν σου αρεσει.Eδω εχει περιπου 370- απο το fc-moto.de που το πηρα εγω μου πηγε 300€ μαζι με μεταφορικα


118668

filipp0s
28/01/2008, 17:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από costas_k
Κοιτα και το revit αν σου αρεσει.Eδω εχει περιπου 370- απο το fc-moto.de που το πηρα εγω μου πηγε 300€ μαζι με μεταφορικα


+1100 REVIT OFF-TRACK, πολύ καλό! Το πήρα κι εγώ πρόσφατα! :wave2:


στα + ότι γίνεται και καλοκαιρινό!

MikeG
28/01/2008, 17:18
Για δες στο loui (http://www.louis.de) :wave2:

Konti
28/01/2008, 17:45
Αυτό που έλεγα παραπάνω υπάρχει στο motomarket :


http://www.motomarket.gr/pindex.php?&file=clothing_product.xml&id=751#

apolon10
28/01/2008, 18:21
Furygan troy 160 euros. Best value for money. Εχω και αλλα μπουφαν dainese, bering κλπ αλλα στο κρυο φοραω παντα το φιουρυγκαν , πολυ καλη εφαρμογη και αντοχη και προστασια απο κρυο βροχη. Το συστηνω ανεπιφυλακτα.

adam_tsouk
29/01/2008, 20:25
εγω ετοιμαζομαι για ενα spidi στα 300 ευρωπαικα...

δοκιμασμενο οσο δε παει (3 χρονια εχω το προηγουμενο) και η τιμη αρκετα καλη.

αν μπεις στο motomarket.gr ειναι δυο σχεδιακια με ιδια τιμη :winka:

dynogix
29/01/2008, 21:09
Kατ' εμέ αυτό είναι the best value for money jacket , μετά από μία έρευνα που έκανα και έγω και τελικά κατέληξα σε αυτό...Το έχει το Μότο Μαρκετ , και μετά από περίπου ένα μηνα συμβίωσης μαζί του , απλά καταπληκτικό αδίαβροχο ,με πολλες τσέπες , αεραγωγούς ,καλής ποιότητας προστατευτικά σε όμους - αγκώνες - πλάτη και το πιο σημαντικό ...φούρνος! Δένει και με παντελόνι της ίδιας εταιρίας.Πιστεύω πως είναι - θα είναι αρκετά τίμιο.
Frank Thomas FTW210 , γύρω στα 180 γιούρια.:beer: :beer:


118821

mako
30/01/2008, 00:38
Απο 120-130 ευρο Dainese (οχι αδιαβροχο). Και παω να τα πεταξω γιατι εχουν πιασει ολη τη ντουλαπα τα αχρηστα!!!!:( :look: :confused: :D :eek:

byron
30/01/2008, 07:13
El hymador, κάνε μια βόλτα και απ΄το Δίκυκλο στη Βουλιαγμένης.

Πήρα πριν λίγο καιρό ένα Dainese (έχει και άλλες μάρκες), και οι τιμές ήταν εφάμιλλες των φτηνότερων internet-shops. (Παίρνει και παζάρι αν τους πεις ότι το βρήκες φθηνότερα αλλού, + το ότι είναι εξυπηρετικότατοι)

:wave2:

Infini
01/02/2008, 11:34
Πολύ μυστικοπάθεια βλέπω στο forum. Γιατί δε γράφετε τα ονόματα των στοκατζίδικων να τα μαθαίνουν και οι υπόλοιποι;

byron
01/02/2008, 11:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Infini
Πολύ μυστικοπάθεια βλέπω στο forum. Γιατί δε γράφετε τα ονόματα των στοκατζίδικων να τα μαθαίνουν και οι υπόλοιποι;

Στην κατηγορία του «Προστατευτικού Εξοπλισμού» υπάρχουν τα πάντα.

Πχ. http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=27873

AVATOS
04/02/2008, 14:55
αν κ αυτην την φορα κατεληξα σε alpinestar δερμα
δοκιμασα 3-4 της clover (κορντουρα).
ολα γυρο στα 300€ κ θα ελεγα πως μου φανηκαν value for money!
εννοητε cor-tex με φουλ προστασια.νομιζω ελβετικη εταιρια ειναι.

mako
05/02/2008, 01:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από Infini
Πολύ μυστικοπάθεια βλέπω στο forum. Γιατί δε γράφετε τα ονόματα των στοκατζίδικων να τα μαθαίνουν και οι υπόλοιποι;

Γιατι οποιος θελει να αγορασει κατι ανοιγει νεο θεμα και δεν διαβαζει οσα εχουν γραφτει τοοοοοοοσες φορες;;;; Εχουμε βαρεθει να τα γραφουμε!!!! Και παρτε και κανα περιοδικο (αφου σας κουραζουν οι βολτες με τη μηχανη στα μαγαζια). Ολα εδω μεσα τα περιμενετε.- :winka: :confused: :look: :o :eek: :D

Lazio
05/02/2008, 09:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από dynogix
Kατ' εμέ αυτό είναι the best value for money jacket , μετά από μία έρευνα που έκανα και έγω και τελικά κατέληξα σε αυτό...Το έχει το Μότο Μαρκετ , και μετά από περίπου ένα μηνα συμβίωσης μαζί του , απλά καταπληκτικό αδίαβροχο ,με πολλες τσέπες , αεραγωγούς ,καλής ποιότητας προστατευτικά σε όμους - αγκώνες - πλάτη και το πιο σημαντικό ...φούρνος! Δένει και με παντελόνι της ίδιας εταιρίας.Πιστεύω πως είναι - θα είναι αρκετά τίμιο.
Frank Thomas FTW210 , γύρω στα 180 γιούρια.:beer: :beer:




Απο που το πηρες αυτο φιλαρακι?

Ακουγεται καλη επιλογη :D

mako
05/02/2008, 19:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Lazio
Απο που το πηρες αυτο φιλαρακι?

Ακουγεται καλη επιλογη :D

Αδιαβροχο με αεραγωγους;;; Και σου ακουγετε καλο;;;:look:

Infini
06/02/2008, 19:55
Τους αεραγωγούς τους ανοίγεις αν θέλεις. Είναι με φερμουάρ.

dynogix
07/02/2008, 07:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από mako
Αδιαβροχο με αεραγωγους;;; Και σου ακουγετε καλο;;;:look:

Είναι αυτό που είπε ο φίλος ...είναι με φερμουάρ και από πάνω (σχισμή) έχει ύφασμα , δεν "μπάζει".:wave2:

gozntari
03/09/2008, 15:54
egw pira ayto 100 eyro ,adiaroxo leei ,tha dhksh .parakalalw na moy phte oti ekana kalh agora kai oti dn me piasene kotso :blush: :beer: :beer:


140236

gozntari
03/09/2008, 15:55
:winka:


140237

nikos-3-
03/09/2008, 23:23
ΜΠΕΣ ΣΤΟ LOUIS.DE ΕΧΕΙ ΠΡΟΣΦΟΡΑ ΚΑΤΙ ΜΠΟΥΦΑΝ ΤΗΣ UVEX ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ. ΕΙΜΑΙ ΑΠΟΛΥΤΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ

George_M.
04/09/2008, 01:10
aspen απο την bering,με 200 ευρω best value for money...
ριξε κ μια ματια στην held,εχει αρκετα ποιοτικα προιοντα σε καλες τιμες

id12586
04/09/2008, 01:19
Αν και η αρχική ερώτηση είναι παλιά, το γράφω γιατί χειμώνας έρχεται.. :)

Είχα το Colori Santana Jacket (250Ε)
http://www.coloriposto.gr/posto/gr/details.asp?ProductID=448

Πολύ ζεστό μπουφάν, αδιαβροχο και έβγαλε τα λεφτά του σε πολύ άσχημη πτώση.
Εμένα δεν με τρέλαινε το design του, αλλά σε άλλους άρεσε πολύ.. Γούστα είναι αυτά.. (το είχα σε μαύρο)

WALL
08/09/2008, 10:01
Να ρωτήσω ρε παίδες...εγώ ψάχνομαι για κάτι τέτοιο...
http://www.coloriposto.gr/posto/gr/details.asp?ProductID=685

Αξίζει ή όχι? Ποια η διαφορά του από τα cordura???
Έχετε καμιά άλλη πρόταση σε τέτοιο στυλ?

Normaden
08/09/2008, 10:56
Εχω το HURRICANE της BERING, περσινο μοντελο, το ειχα παρει 300Ε.

Το μπουφαν ειναι πολυ δυνατο σε κρυο και βροχη

http://www.xikis.gr/html/details.aspx?pagenum=9&categoryID=4&CategoryName=&subcategoryID=411&SubCategoryName=&ManufactureID=189&ManufactureName=&description=&productCode=PRV330&content=0&specialID=0

Vstrommer71
08/09/2008, 13:20
Στην ερωτηση ποιο μπουφαν ειναι 100% value for money η απαντηση ειναι μια:
Bering!!!

Ψωνισε με κλειστα ματια:beer:

o_gavros
27/09/2008, 23:10
για να μην ανοίγω καινούριο θέμα,έχει κανείς προσωπική εμπειρία με το Zephyr (http://www.moto-accessories.gr/FtpImages/Products/BERING%20ZEPHYR%20BLACK.JPG) της Bering?

Αν ναι,κάποιες εντυπώσεις (κυρίως για αντοχή σε βροχή και στο χρόνο) θα τις εκτιμούσα.

Επίσης αν γνωρίζετε κάποιο ονλαιν κατάστημα που θα μπορούσα να τσεκάρω τιμες γιατί ως τώρα μόνο στο Moto-accessories το έχω βρει και στο σάιτ τους δεν αναφέρουν τιμή.

smirnof
29/09/2008, 23:41
Η Revit έχει ανεβάσει πολύ την ποιότητά της. Στο fc-moto.de μπορείς να βρεις πολύ καλά μπουφάν και όχι πανάκριβα. Στα συν ότι τα περισσότερα περιλαμβάνουν όλες τις προστασίες (πλάτη, ώμους, αγκώνες).

alximistis
30/09/2008, 00:55
Ρε κολλητέ κοτζάμ μπουφάν ΜΕ προστασίες δίνω με μόλις 60 ευρώ!!! Δεν σου κάνει;;; Golden Bee! Για ρίξε μι αματιά στις αγγελίες το έχω ποστάρει. ;)

manhunter
30/09/2008, 06:59
και αυτό

http://www.motomarket.gr/pindex.php?&file=clothing_product.xml&id=992

Το πήρα και εγώ από το motomarket, λιγο πιο φθηνα

Πάρα μα πάρα πολύ καλο

Πολύ καλη εφαρμογή

Το συστηνω ανεπιφύλακτα

:wave2:

anf125
05/10/2008, 21:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από manianisg
aspen απο την bering,με 200 ευρω best value for money...


Προσυπογράφω, το έχω κι εγώ. Πρόσεξε μόνο τα νούμερα, της Bering είναι συνήθως μεγαλύτερα από ιταλικών π.χ. εταιριών. Εμένα το medium είναι λίγο μεγάλο, ειδικά χωρις την επένδυση και αυτό έχει επίπτωση στην εφαρμογή. Αντίθετα ένα Spyke που έχω πιο κοντό είναι ιδανικό το medium. Συνήθως όταν είναι το πρώτο μας μπουφάν για μοτοσυκλέτα δεν αντιλαμβανόμαστε ότι πρέπει να είναι όσο γίνεται πιο εφαρμοστό και συγκρίνουμε τα νούμερα όπως στα πολιτικά μπουφάν. Αν είναι βέβαια έμπειρος και ο πώλητής οφείλει να στο επισημάνει.

ares_tz
14/10/2008, 21:55
Γεια χαρά,

Είδα το post σου για cordura jacket...
Το δικό μου είναι ολοκαίνουργιο, με επένδυση, μέγεθος XL...

Μπορείς να το δεις εδώ
http://img442.imageshack.us/my.php?image=colorijacket2kq9.jpg

Τιμή 180ευρώ
:sun:

gZib
19/10/2008, 11:10
File El_hymador egw xtipisa ena revit alpha ap to fc-moto.de me 247 teliki me ta metaforika kai eimai arxontas. To jacket to exw psilotsekarei se xamiles 8ermokrasies an skefteis oti pleon menw monima Kozani kai o kairos den einai to idio kalos me ti Notia Ellada. Apo poiotita einai para poli kalo me gnwmona oti ta 2 proigoume jacket mou htan ena Dainese dermatino kai ena Bering cordura. Den exw parapono ap to Dainese oute ki ap to Bering de mporw na pw, apla pisteuw (prwsopiki mou apopsi) oti i Revit exei anebasei psila ton pixi se 8emata rafon kai ergonomias kai emfanisis. Kai mi ksexname oti ap to internet einai kai arketa f8inotera apo opoiodipote katastima.


145730