PDA

View Full Version : Με άφησε



Nefos
28/01/2008, 17:25
Χαίρεται,

Έχω το Gilera Runner 125 VX (4T). Σήμερα όπως πήγαινα δουλειά, το μηχανάκι άρχισε να σβήνει, είτε στο ρελαντί, είτε λίγο πριν σταματήσω. Τελικά, στο φεύγα από τη δουλειά, άρχισε πάλι τα ίδια, ώσπου με άφησε από μπαταρία από τις πολλές μιζιές.
Παράγγειλα μπαταρία και μπουζί.
Το κουφό που πρόσεξα είναι ότι ενώ ήταν στο διπλό σταντ και δούλευε, όταν το κατέβασα,έσβησε από τον κραδασμό ...λέτε να έχει ξεκουμπώσει τίποτα και να παίζει?
Να αλλάξω φίλτρο βενζίνης?...Το είχα αλλάξει πρόσφατα γιατί είχα θέμα με νοθευμένη βενζίνη.
Τι άλλο μπορεί να είναι ρε παιδιά?
Σκέφτομαι να το πάω όπως είναι στο συνεργείο με την οδική βοήθεια......

Σας ευχαριστώ.

patronos
28/01/2008, 17:56
Καλο θα ειναι να το πας συνεργειο γιατι τα αυτοματα ειναι γριφος και ολο πλαστικα...
Κατι βασικο --- βενζινη ειχε ---- γιατι ειναι το πιο ουσιαστικο και το ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ που σκεφτονται ολοι!!!

Nefos
28/01/2008, 18:06
Έχει βενζινη αλλά είναι στα τελειώματα..και σκέφτομαι ότι αν την έχω ξαναφάει λόγω βενζίνης, ίσως φταίει αυτό...(σκέφτομαι την καλύτερη εκδοχή :blush: )

stefanos
28/01/2008, 18:40
Τίποτα με αυτά που λέγαμε σε προηγούμενο ποστ έκανες?

Nefos
28/01/2008, 19:05
Τα κοίταξα τα σωληνάκια και είναι όλα οκ...Τώρα θέλω δεν θέλω θα δω και τα υπόλοιπα που μου είπες...

vthn
28/01/2008, 19:29
να τσεκάρεις και την πίπα του μπουζί μήπως πήρε από κάπου νερό.

xampos
28/01/2008, 19:43
ενας φιλος ειχε το ιδιο προβλημα στο dv 50 r του εσβηνε οταν σταματουσε και δεν κρατουσε ρελαντι

τελικα ειχε φυγει μια βιδα απο το καρμπιρατερ και επαιζε :hypnotize

Nefos
01/02/2008, 11:38
Το πήρα εχθές το εργαλείο και φαίνεται να είναι οκ προς το παρόν...
Αλλάξαμε μπαταρία, μπουζί...(η μπαταρία ήθελε άλλαγμα έτσι και αλλιώς)
Ο μάστορας καθάρισε αυτά που πρέπει να καθαριστούν, έκανε και κάτι μαγικά με κάτι βιδούλες ,μια στο ρελαντί και μια από κάτω από τη φούσκα.
Ύστερα από μερικές ρυθμίσεις, του έριξε μια δυο γκαζιές, έβγαλε λίγο μαύρο καπνό από το εξατμισόνι και πράγματι ξεβούλωσε το ρημάδι...και ανέβαζε κανονικά στροφές...
Το πόιντ του στόρυ είναι ότι είναι πολύ πιθανό να έχει φάει ήττα η βαλβίδα του τσοκ...και μακροπρόθεσμα να μπουκώνει το μηχανάκι και να έχει περισσότερη κατανάλωση από όσο πρέπει...
οπότε όσοι έχει κάτι πανομοιότυπο να σας ταλαιπωρεί καλό είναι να το έχετε στο νου σας...

:beer:

stefanos
02/02/2008, 10:46
Αυτές τις βιδούλες δηλαδή τις είχε πειράξει κάποιος παλιότερα?
Η το εργοστάσιο τις είχε ρυθμισμένες λάθος?
Καλύτερα να ρωτάς το μάστορα τι κάνει στο μηχανάκι σου.

Nefos
02/02/2008, 11:19
Η μια βίδα ήταν του ρελαντί και η άλλη ήταν κάτω από το όλο σύστημα με τη φούσκα.Τη δεύτερη την πείραζε με ένα αυτοσχέδιο εργαλείο.
Τώρα ποιος τις είχε πειράξει πριν αυτό δεν μπορώ να το ξέρω...