PDA

View Full Version : Ανεξήγητο?



Operater
29/01/2008, 16:52
Καλησπέρα σας.
Το μεσημέρι που χρειάστηκε να φύγω για τη δουλειά, πήγα να βάλω εμπρός τον Πήγασο (του 99)
και προς έκπληξή μου, όλα νεκρά. Λίγο μετά βέβαια διαπίστωσα ότι είχα ξεχάσει το button ENGINE START στο τιμόνι, (εκείνο το κόκκινο) ανοικτό!
Σκέφτηκα να πάω να γεμίσω λίγο τη μπαταρία σε πλησιέστερο εξειδικευμένο μαγαζί.
Επίσης σκέφτηκα να κάνω το κλασικό κόλπο σε κατηφόρα για να πάρει μπρος, αλλά πριν το κάνω αυτό, άνοιξα όλους τους διακόπτες και ω! του θαύματος, ολα ήταν όπως χτες!

Τι λέτε να φταίει? Η μπαταρία είναι υγρών στοιχείων. Μήπως έγινε κάτι με τα υγρά και το ψύχος το βράδυ και με το που κουνήθηκε η μηχανή, έφτιαξαν τα πράγματα?

Ευχαριστώ! :wave2:

sniper
29/01/2008, 16:56
ΕΛΕΟΣ! Ας του εξηγήσει κάποιος κάποια βασικά πράγματα..... :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

OldMan
29/01/2008, 16:58
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

Ρε φιλαράκι, είσαι εντελώς "γκάου" ??? :look:

Αφού όταν έκλεισες το kill-switch όλα αποκαταστάθηκαν (και πολύ σωστά..) τι νταλκά τραβάς με την μπαταρία ...??? :smokin:

el_hymador
29/01/2008, 16:58
τα μποφωρ που σε χτυπαγαν αλλυπητα φταινε :lol: :wave2:

MikeG
29/01/2008, 16:58
Συγνώμη αλλά δε κατάλαβα what's the problem....:confused: :confused:

OldMan
29/01/2008, 16:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Συγνώμη αλλά δε κατάλαβα what's the problem....:confused: :confused:
Άστο ρε Μιχάλη, please ...

(με το ζόρι διατηρούμε σώας τας φρένας...!!!) :sad:

Nik0s
29/01/2008, 17:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
με το που κουνήθηκε η μηχανή, έφτιαξαν τα πράγματα?


Εγώ πιστεύω οτι συνήλθε με το σεισμό.... :D

mizz
29/01/2008, 17:00
δεν υπάρχει πρόβλημα, απλά ξέχασε το kill switch και δε λειτουργούσε τίποτα και νόμιζε ότι ήταν νεκρό το πηγασάκι :lol:

npat
29/01/2008, 17:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
Καλησπέρα σας.
Το μεσημέρι που χρειάστηκε να φύγω για τη δουλειά, πήγα να βάλω εμπρός τον Πήγασο (του 99)
και προς έκπληξή μου, όλα νεκρά. Λίγο μετά βέβαια διαπίστωσα ότι είχα ξεχάσει το button ENGINE START στο τιμόνι, (εκείνο το κόκκινο) ανοικτό!
Σκέφτηκα να πάω να γεμίσω λίγο τη μπαταρία σε πλησιέστερο εξειδικευμένο μαγαζί.
Επίσης σκέφτηκα να κάνω το κλασικό κόλπο σε κατηφόρα για να πάρει μπρος, αλλά πριν το κάνω αυτό, άνοιξα όλους τους διακόπτες και ω! του θαύματος, ολα ήταν όπως χτες!

Τι λέτε να φταίει? Η μπαταρία είναι υγρών στοιχείων. Μήπως έγινε κάτι με τα υγρά και το ψύχος το βράδυ και με το που κουνήθηκε η μηχανή, έφτιαξαν τα πράγματα?

Ευχαριστώ! :wave2:

Κατ' αρχήν: μπουτόν που επιγράφεται "engine start" συνήθως δεν έχουν οι μηχανές, και αν έχουν τότε δεν είναι κόκκινο. Μάλλον λες για το engine STOP ή "kill switch" ή "σβηστήρι".

Αν λες γι' αυτό, τότε δεν παίζει κανένα ρόλο αν το άφησες στην θέση "RUN" ή στη θέση STOP. Δεν καίει μπαταρία αυτό. Εγώ δεν το χρησιμοποιώ σχεδόν ποτέ.

MikeG
29/01/2008, 17:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Άστο ρε Μιχάλη, please ...

(με το ζόρι διατηρούμε σώας τας φρένας...!!!) :sad:

Το ξέρω φίλτατε :D
Γι'αυτό και είπα να κάνω λίγο πλακίτσα.. :wave2:

OldMan
29/01/2008, 17:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Δεν καίει μπαταρία αυτό.
μυαλά καίει...

sniper
29/01/2008, 17:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Κατ' αρχήν: μπουτόν που επιγράφεται "engine start" συνήθως δεν έχουν οι μηχανές, και αν έχουν τότε δεν είναι κόκκινο. Μάλλον λες για το engine STOP ή "kill switch" ή "σβηστήρι".

Αν λες γι' αυτό, τότε δεν παίζει κανένα ρόλο αν το άφησες στην θέση "RUN" ή στη θέση STOP. Δεν καίει μπαταρία αυτό. Εγώ δεν το χρησιμοποιώ σχεδόν ποτέ.

Behold the believer.... :lol:

npat
29/01/2008, 17:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Κατ' αρχήν: μπουτόν που επιγράφεται "engine start" συνήθως δεν έχουν οι μηχανές, και αν έχουν τότε δεν είναι κόκκινο. Μάλλον λες για το engine STOP ή "kill switch" ή "σβηστήρι".

Αν λες γι' αυτό, τότε δεν παίζει κανένα ρόλο αν το άφησες στην θέση "RUN" ή στη θέση STOP. Δεν καίει μπαταρία αυτό. Εγώ δεν το χρησιμοποιώ σχεδόν ποτέ.

Άλλα προφανώς ΠΑΙΖΕΙ ρόλο στο ότι δεν παίρνει μπρος η μηχανή, αν το έχεις στη θέση STOP!

OldMan
29/01/2008, 17:05
Είμαι φοβερά κουρασμένος ακόμη και για να πατήσω τις Επιλογές Διαχείρισης ...:sad: :a47:

npat
29/01/2008, 17:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Είμαι φοβερά κουρασμένος ακόμη και για να πατήσω τις Επιλογές Διαχείρισης ...:sad: :a47:

Θα σε κάνει να νιώσεις καλύτερα όμως... :lol: :lol:

Nik0s
29/01/2008, 17:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Είμαι φοβερά κουρασμένος ακόμη και για να πατήσω τις Επιλογές Διαχείρισης ...:sad: :a47:

Μισό να βοηθήσω...


118786

DUKASII
30/01/2008, 14:46
re malakes ego phga to proi sto garaz kai to mixanaki den eperne mprosta me tipota.ti koympia pataga mizas ti maniveles epsanxa..alla den ebriska..to kantran de moy deixne tipota...


exo kai ena kleidi..lete na xreiazete na to balo kapoy?

OldMan
31/01/2008, 12:47
Θα παρακαλούσα τους ευγενικούς συνφορουμίτες να δώσουν μια εξήγηση για το ανωτέρω αναφερθέν ανεξήγητο φαινόμενο καθώς και να το συσχετίσουν με την περίφημη πτώση !! (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=52927) :smokin:

fantacid
31/01/2008, 12:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Κατ' αρχήν: μπουτόν που επιγράφεται "engine start" συνήθως δεν έχουν οι μηχανές, και αν έχουν τότε δεν είναι κόκκινο. Μάλλον λες για το engine STOP ή "kill switch" ή "σβηστήρι".



ποιος ο "νεκροθαφτης"??

:lol:

npat
31/01/2008, 13:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
ποιος ο "νεκροθαφτης"??

:lol:

:confused: :confused:

lamoun
31/01/2008, 13:09
Σε μια πρώτη ματιά χωλαίνει η περιγραφή τα μάλα αλλά προσέξτε


Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
είχα ξεχάσει το button ENGINE START στο τιμόνι, (εκείνο το κόκκινο) ανοικτό!

Και παρόλα αυτά δε λειτουργούσε. μετά άνοιξε και τους υπόλοιπους (φώτα, φλάς, πατούσε κόρνα γύρισε το κλειδί :lol: ) και πήρε.


Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
άνοιξα όλους τους διακόπτες και ω! του θαύματος, όλα ήταν όπως χτες!

dirtbird
31/01/2008, 13:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από lamoun
Σε μια πρώτη ματιά χωλαίνει η περιγραφή τα μάλα αλλά προσέξτε



Και παρόλα αυτά δε λειτουργούσε. μετά άνοιξε και τους υπόλοιπους (φώτα, φλάς, πατούσε κόρνα γύρισε το κλειδί :lol: ) και πήρε.

Ναι, σαν περιγραφή απογείωσης από το Cape Canaveral μοιάζει...
:rolleyes: :confused: :bigcry: :rotflmao: :rotflmao:

Operater
31/01/2008, 13:21
Λύθηκε (φαντάζομαι) το θέμα. Απλώς κάτω οι ενώσεις μέσα στο κεντρικό διακόπτη είχαν λιώσει
και ίσα που ενωνόντουσαν και μπορούσα να βάλω μπρος. Λύθηκε με τη προσθήκη ρελέ (την Ιταλία μου μέσα).
Ευχαριστώ!

devil's animal
31/01/2008, 13:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
re malakes ego phga to proi sto garaz kai to mixanaki den eperne mprosta me tipota.ti koympia pataga mizas ti maniveles epsanxa..alla den ebriska..to kantran de moy deixne tipota...


exo kai ena kleidi..lete na xreiazete na to balo kapoy?


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


xaxaxaxaaxxa,πεθανα στα γελια!!
:rotflmao: :bigcry: :rotflmao: