PDA

View Full Version : Αποφυγή κλοπων...προσωπική γνώση για αποτρεπτικα μέτρα



Gandalf dr685sm
20/11/2004, 11:55
Περί κλοπών λοιπόν και μερικά πράγματα από εμπειρία , αλλά και από κάποια συνάντηση που είχα κάνει με ένα κλεφτρόνι, «ατυχέστατη» για αυτόν και για τον φίλο του…
Καταρχάς όσον αφορά τους συναγερμούς… επειδή το έχουμε ξανασυζητήσει το θέμα , θα σας θυμίσω τι είχαν πεί τα παιδιά που τοποθετούν συναγερμούς…
«Πάρα πολλοί μάστορες, δεν μπαίνουν στον κόπο να εγκαταστήσουν σωστά όλα τα καλώδια και τα κυκλώματα, καθιστώντας έτσι ευάλωτη την μηχανή ή το αυτοκίνητο στην πρόκληση βραχυκυκλώματος , και την αχρήστευση του συναγερμού. Υπάρχουν καλώδια που κάνουν κυκλώματα και καίνε πρώτα ασφάλειες και όχι τις πλακέτες του συναγερμού , βάζοντας έτσι πρόσθετα εμπόδια στην κλοπή και στην αχρήστευση του συναγερμού..»….Νομίζω ότι τα λέει όλα αυτό… Επίσης να σημειώσω ότι σε πολύ λίγα , ευτυχώς συνεργεία , είχαν παρατηρηθεί και δουλειές εκ των έσω , που σημείωναν την διεύθυνση του πελάτη και την επόμενη στιγμή , η μηχανή είχε κάνει φτερά… Ένα πρόσθετο κόλπο που πολλοί κάνουν χρήση του , για να μην σας την κλέψουν απλά βάζοντας της μπροστά , είναι να προστεθεί ένας διακόπτης ρεύματος , λίγο πριν την ηλεκτρονική , κάνοντας έτσι αδύνατη την εκκίνηση της μίζας…ή όποιο άλλο ηλεκτρικό τέχνασμα…Να σημειώσω ότι τελευταία στην αγορά , έχουν βγεί συναγερμοί με τηλέ-ειδοποίηση που είναι κάτι που θα βοηθούσε εσάς να προλάβετε καταστάσεις…
Όλα αυτά είναι καλό να γίνονται από πεπειραμένο , και απολύτου εμπιστοσύνης ηλεκτρολόγο…. Νομίζω δεν χρειάζεται να επισημάνω το γιατί …

Ένα δεύτερο βήμα για την αποφυγή κλοπής είναι να βρούμε ένα χώρο που θα βάζουμε την μηχανή , όσο το δυνατόν καλύτερα… Δυστυχώς στην Αθήνα των πολυκατοικιών και των διαμερισμάτων , τα κλειστά garaz είναι από λίγα εώς και ανύπαρκτα…. Και αν υπάρχει κάποιο στην γειτονιά , κακά τα ψέματα , θα κοστίζει αρκετά για τον μέσο αναβάτη…αν τώρα υπάρχει πυλωτή το καλύτερο είναι να βρούμε ένα σημείο, βαθιά μέσα , πίσω από αυτοκίνητα , ενίοτε αν μας μπλοκάρουν ακόμα καλύτερα, και να την δέσουμε πάνω σε σταθερό σημείο. Φυσικά όχι με απλή αλυσίδα ή κουλούρα των 30-40 euro, (να σημειώσω την κουβέντα του κλεφτρονιού εδώ που μου είχε πεί για σπρέυ κρύου αζώτου ή φρέον που ρίχνουν στον κύλινδρο της κλειδαριάς και μετά με ένα σφυρί και κατσαβίδι , …γειά σας… σε μερικά δεύτερα, αυτό….Η κουλούρα πρέπει να είναι προδιαγραφών και προστατευμένη από ελαστικό σωλήνα για να μην κόβεται με ψαλίδι…υπολογίστε κοντά στα 100-150 euro μια πολύ καλή… φυσικά πρόσθετες κλειδαριές σας δίνουν δευτερόλεπτα… Αν προσθέσετε τώρα και διακόπτη ρεύματος , τα εμπόδια και ο χρόνος σας, γίνεται ακόμα πιο πολύς…

Ένα σημείο που μπορεί να βοηθήσει και δεν κάνω πλάκα…είναι η πόρτα της πυλωτής να ανοίγει ΜΟΝΟ με telecontrol και η πόρτα εισόδου να έχει μηχανισμό επαναφοράς… για να μην μπορεί ούτε γερανός αλλά ούτε και πολλά άτομα να πάρουν την μηχανή στα χέρια και να την βγάλουν έξω… (ναι το έχουν κάνει και αυτό με μικρές μηχανές βέβαια)…

Τα ζώα , τα αγαπάτε…;;;;… αν ναι… τότε πάρτε ένα σκύλο, κατά προτίμηση μεγαλόσωμο… αν το έχετε στο σπίτι , τα ζώα έχουν μια έκτη αίσθηση που τα καθιστά ανήσυχα όταν συμβαίνει κάτι.. Χαρακτηριστική εμπειρία που είχα με ένα κυνηγόσκυλο που είχα , ήταν όταν είχε ξεσηκώσει τον κόσμο , όταν έκλεβαν την διπλανή πολυκατοικία (!!!!!!!) στο παλιό μου σπίτι , και το αποτέλεσμα είχε φέρει την αστυνομία για διατάραξη ησυχίας, αλλά γράπωσε τους κλέφτες τελικά...!!!
Αν έχετε σκύλο , βάλτε τον στην πυλωτή με ένα σπιτάκι, …ΔΕΝ ΘΑ ΠΛΗΣΙΑΣΕΙ ΨΥΧΗ…ειδικά αν είναι της «φασαρίας»……..και είναι και μεγαλόσωμο….αρκεί βέβαια και εσείς να δίνετε σημασία στην συμπεριφορά του , έτσι;…

Τι γίνεται όμως αν δεν υπάρχει ούτε garaz, ούτε πυλωτή , ούτε και κάποιο μέρος που να νοικιάσετε χώρο;… αν την αφήνετε στον δρόμο;… εκεί τα πράγματα είναι πιο δύσκολα και πιο επίφοβα για την μηχανή σας… Βρείτε ένα στύλο της ΔΕΗ ή άλλο σταθερό εμπόδιο…καλά είναι και τα κάγκελα σε μαγαζί… και δέστε την με κουλούρα όπως είπα και πριν , αλλά το δέσιμο να γίνει πάνω στον σκελετό της μηχανής και όχι στην ρόδα…. Αυτό τους δυσκολεύει καθώς εκεί , δεν μπορούν να αφαιρέσουν μέρος της μηχανής για να κόψουν την κλειδαριά… Επίσης να είναι στα ανοιχτά το σημείο και πολύ καλά φωτισμένο… μια κουκούλα επίσης χωρίς διακριτικά (όπως αυτές οι ΚΤΜ κουκούλες που είναι σαν ανοιχτή πρόσκληση) βοηθάει πολύ για να μην τραβάει βλέματα από περαστικούς το ΧΧ ή το R1…. Συναγερμοί κλειδαριές και διακόπτης θεωρούνται εξορισμού και δεν τα αναφέρω…Το πρώτο-δεύτερο βράδυ που θα την φέρετε…ρίχνετε καμιά ματιά και έχετε τον νού σας μην και ακούσετε κανά παπάκι να δουλεύει ρελαντί ή να σταματάει εκεί …. Πολλές φορές κάνουν βόλτα σε περιοχές για να εντοπίσουν στόχους… Αν καταλάβετε κάτι τέτοιο, βρείτε άλλο μέρος για 1-2 μέρες να την βάλετε …

Σημειώστε τυχόν Αλβανούς ή Ρουμανούς που είναι στην περιοχή (μπορεί να ακούγεται ρατσιστικό …το ξέρω…αλλά φίλος που έκανε τα ακόλουθα , αφήνει το ΧΤ του ξεκλείδωτο!!!!!! …στο Ηράκλειο…)και ανοίξτε κάποια στιγμή συζήτηση μαζί τους , ότι δήθεν έχετε βάλει άτομα , της «νύχτας» ή άλλους «επικίνδυνους» να προσέχουν μην κλαπεί το μηχανάκι σας….γιατί όποιον πιάσουν μετά , θα τον γ@..ουν.... (καλό είναι εδώ να ξέρετε και κανά δήθεν όνομα)…να είστε σίγουροι ότι η μηχανή σας , θα είναι πολύ πιο ασφαλής….
Ενημερώστε παρέες σας που μένουν στην γειτονιά και είναι εμπιστοσύνης , να ρίχνουν καμιά ματιά και αυτή στην μηχανή σας , έστω και τυπικά… μπορεί κάποιος άλλος να προλάβει το «κακό» για εσάς..όπως έγινε και για κάποιο άτομο, που γλύτωσε την Busa του έτσι…στο τσακ…
Επίσης όσοι είσαστε τυχεροί και έχετε «ξενυχτάδικο» κοντά σας… αφήνετε την μηχανή εκεί…με ένα 100-150 euro τον μήνα ο παρκαδόρος θα σας την προσέχει μέχρι τα ξημερώματα ….αρκεί να τα βρείτε…
Για τα immobilizer και τους συναγερμούς random code τώρα ..μην επαναπαύεστε… με ένα pocket pc και ένα scanner s/w συνδεδεμένο με ένα plug-in , σε 2-3 λεπτά έχουν αχρηστευθεί όλα…
Εμπειρικά αλλά και από συγκριτικά του MCN , οι κλειδαριές που θεωρούνται ως οι πιο ανθεκτικές αλλά συνάμα και οι πιο ακριβές είναι μακράν οι ABUS…(δεν είναι διαφήμιση και καλό είναι να γνωρίζουμε όλοι το καλύτερο)… σε test έκανε 1-2 λεπτά, να αχρηστευθεί σε σύγκριση με άλλες…αλλά η αποφαση εκεί είναι δική σας και βασισμένη στο πορτοφόλι σας…

Να τονίσω και πάλι ότι οι παραπάνω πληροφορίες είναι από εμπειρίες και προσωπικά βιώματα – ακούσματα…. Δεν είναι πανάκεια για αποφυγή κλοπών και φυσικά όποιος θέλει τα ακολουθεί… να σημειώσω πάντως ότι , μια φορά μόνο που είχα αφήσει το DR στα Πατήσια ,σε σημείο που την α΄φηνα για πρώτη φορά, με ABUS κλειδαριά πίσω και κουλούρα ( Abus και αυτή ) δεμένη σε κάγκελα μαγαζιού , γύρισα από ταξίδι, βρήκα την κλειδαριά της μίζας λυμένη κάτω από τις βίδες, την πίσω κλειδαριά , αχρηστευμένη ….και την μπροστά κουλούρα φαγωμένη ναι μεν στο ελαστικό της μέρος ., αλλά άρτια… και το μηχανάκι χωρίς συναγερμό έτσι;…. από την μια ήμουν εκνευρισμένος αλλά από την άλλη τα 200 περίπου euro που είχα δώσει για κλειδαριές με είχαν σώσει από ζημιά…

Προσωπικά δεν έχω να πώ κάτι άλλο , αλλά νομίζω ότι όλοι μας θα έχουμε κάτι να συμπληρώσουμε εδώ για να μπορούμε να δώσουμε ένα συν στους υπόλοιπους για να προστατεύουν την μηχανή τους…


Gandalf

Κανένας
20/11/2004, 12:09
συνεργεία, parking πλυντήρια κλπ πρέπει πάντα να μας υποψιαζουν
στην δημιουργια αντικλειδιών
Για αυτό θέλει προσοχή που αφήνουμε το όχημα μας, σε περιπτώσεις που παραδίδουμε kαι τα κλειδιά

Επίσης απενεργοποιούμε το immobilizer από την συναγερμό, ώστε να μπορεί ο εργαζομενος, να την βάλει μπροστά και δεν αφήνουμε το τηλεχειριστήριο
:(

hornet
22/11/2004, 10:33
Μια μικρη λεπτομερεια τα τηλεκοντρολ ειδικα των πορτων γκαραζ ειναι ευαλωτα.Εαν παει καποιος με τηλεκοντρολ που μαθαινει μπορει ευκολα μετα να την ανοιξει!Προτιμονται πλεον οι μαγνητικες καρτες.

milaber
22/11/2004, 13:18
Α!

Όπως είπες η κλειδαριά πάντα στο πλαίσιο δεμένη γιατί πολλά παλικάρια που δεν έχουν σπρέυ απλά λύνουν την ρόδα και το παίρνουν σηκωτό το μηχανάκι.

Στην γειτονιά μου ακόμα υπάρχει εδώ και καιρό μια ρόδα δεμένη μόνη της σε ένα στύλο...

Εγώ απλά προσπαθώ να συμφιλιωθώ με την ιδέα ότι αν θέλουν να το πάρουν θα το πάρουν και δεν θα καταλάβω και τίποτα.
Αν το έχουν οργανώσει καλά δυστυχώς με τίποτα δεν την γλυτώνουμε.
Δεν είναι χαζές οι ασφαλιστικές που δεν τα ασφαλίζουν για κλοπή.

valsamo
17/12/2004, 13:44
Θα ήθελα να ρωτήσω ρε παιδιά αν ξέρετε τι γίνεται με τις κλειραδιές που λένε ότι ανοίγουν με ένα καπάκι στυλού Big. Iσχύει ?
Εγώ έχω μια κλειδαριά δισκόφρενου kryptonite. Άκουσα ότι τις παίρνουν πίσω και στις ανταλλάσουν. Είναι αλήθεια?

gdevelek
17/12/2004, 14:32
Φίλε μου δεν νομίζω να υπάρχει πλέον καμία αμφιβολία, το μπικ ανοίγει πράγματι τις "κυκλικές" κλειδαριές, μέχρι και τηλεοπτικές επιδείξεις έχουμε δει.

Έχω όμως ένα άλλο ερώτημα για τους ειδήμονες: με το φρέον τι παίζει; Το βάζουν στις κλειδαριές ή στις αλυσίδες/κουλούρες; Υπάρχουν συστήματα που να είναι άτρωτα στο φρέον; Υπάρχει κάποιου είδους προστασία;

Alchimistis
30/01/2005, 14:00
και αν εχεις βαλει ηδη συναγερμο πως μπορεις να καταλαβεις οτι ο μαστορας τον εχει συνδεσει σωστα?

jtoros
30/01/2005, 23:26
Τα παρακάτω δύο μέτρα κλοπής τα ξεπατίκωσα από συζήτηση της παρέας του πατέρα μου. Ομολογώ πως με εξέπληξαν οι "γέροι" με τις απλές και αποτελεσματικές ( ; ) ιδέες τους.

1ον) Αν η απόσταση μεταξύ μηχανής και παραθύρου του σπιτιού μας είναι λογική, δένεις μια πετονιά σε κάποιο "κρυφό" σημείο της μηχανής και με κατάλληλη διάταξη (τροχαλίες κτλ) την φτάνεις μέχρι και μέσα στο σπίτι σου. Πχ την δένεις σε ένα καμπανάκι πάνω από το κρεβάτι σου, κι έτσι όταν ο κακός πάει να στην φάει, το παίρνεις χαμπάρι.

2ον) Ρεύμα. Σωστά διαβάσατε. Ρεύμα. Λίγα βολτ, και το μηχανάκι γίνεται μια τεράστια "μην ακουμπάτε, τζιζζζζζζζζ" επιγραφή. Έρχεταο ο κακός, βάζει χέρι και τρώει το "χαστούκι" του.

Μην με ρωτάτε πόσο εφικτές είναι οι παραπάνω λύσεις. Δεν το έχω σκεφτεί. Απλά τις παραθέτω γιατί μου φάνηκαν έξυπνες, αστείες (λιγάκι) και πρωτοποριακέσ και ίσως αποτελεσματικές.

Thnx for listening...

Todi
30/01/2005, 23:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
Φίλε μου δεν νομίζω να υπάρχει πλέον καμία αμφιβολία, το μπικ ανοίγει πράγματι τις "κυκλικές" κλειδαριές, μέχρι και τηλεοπτικές επιδείξεις έχουμε δει.

Έχω όμως ένα άλλο ερώτημα για τους ειδήμονες: με το φρέον τι παίζει; Το βάζουν στις κλειδαριές ή στις αλυσίδες/κουλούρες; Υπάρχουν συστήματα που να είναι άτρωτα στο φρέον; Υπάρχει κάποιου είδους προστασία;


Το φρεον και τα σπρευ καταψυξεως εχουν σκοπο να παγωσουν στην κυριολεξια το μεταλο ωστε να γινει "τραγανο" να χασει την ελλαστικοτητα του και να σπασει ευκολα. Στην κυριολεξια το κανουν θρυψαλα..

Συστημα ειδηκο δεν υπαρχει. Η διαφορα
μεταξυ των φτηνων και των ακριβων κλειδαριων, κουλουρων κτλ ειναι το κραμα χαλυβα που χρησιμοποιουν

το λαθος που κανουν οι φθηνες εταιριες (μαλλον λογω ελλειπης μελετης)
ειναι οτι επιλεγουν υπερβολικα σκληρο κραμα μεταλλου
Πραμα που σημαινει οτι ειναι και λιγοτερο ελλαστικο
Αυτο εχει σαν αποτελεσμα να αντεχει χωρις να παραμορφωνεται μεχρι ορισμενη δυναμη και μετα σπαει...

ενα πιο μαλακο(ελλαστικο) κραμα μπορει να παραμορφωθει απο το χτυπημα αλλα θα αντεξει πιο πολυ.

επισης τα τοιχοματα των φτηνων συστηματων ειναι πολυυυυ πιο λεπτα απο των ακριβων με σκοπο την οικονομια υλικου..αυτο παιζει πολυ σημαντικο ρολο ειδηκα οταν τις παγωνουν


οι κουλουρες τις ΑΒUS ειναι πρακτικα απορθητες απο εναν κλεφτη με την προυποθεση οτι δεν εχει οσο χρονο θελει

Alchimistis
31/01/2005, 23:28
καλα ρε φιλε αυτο με το ρευμα πως το κανεις?

OldMan
15/03/2005, 12:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alchimistis
καλα ρε φιλε αυτο με το ρευμα πως το κανεις?

:nono: :nono: :nono:

ΜΗΝ κάνετε μ@λ@κίες με τα ρεύματα, αν δεν ξέρετε τι κάνετε !!!

Αν ξέρετε, ΔΕΝ θα μπλέξετε με ρεύματα κ.λ.π.

Εκτός αν θέλετε να έχετε ένα ολοσχερώς καμένο μηχανάκι, οπότε είναι μάλλο απίθανο να σας το κλέψουν....

:wave2: :wave2: :wave2:

siokatas
15/03/2005, 23:10
:wave2:

οσο για τροπους που ελεγες για να κλεψουν?ενας καινουργειος ειναι επειδη το αζωτο ειναι ακριβω.. γκαζακι και ενα καρφι...
τρυπας το γκαζακι και δουλευει ακριβως οπως το αζωτο...(το ακουσα και γω απο καποιο μαλλον κλεφτρονι):mad:


τα καργιολια ολα τα σκεφτονται..:mad:

γιαυτο λενε οτι σημερα ανακαλυπτεις κατι?χθες βρηκε την λυση του ο π@@@@ης οκλεφτης...

Pokermon
26/04/2005, 04:14
Μήπως όμως ρε παιδία πρέπει να κάνουμε και εμείς κάτι ώστε να αναγκαστούνε οι ασφαλιστικές να μας ασφαλίζουνε για κλοπή? Να μας τα περνούνε μόνο ξέρουνε? Πρέπει κάτι να κάνουμε όλοι μαζί κάπως να πιέσουμε τις καταστάσεις…..

oulas
27/04/2005, 01:54
Παιδια πως δουλευει ο συναγερμος με τηλεειδοποιηση; Προκειτε να κανο αγορα σε λιγο καιρο. Εχετε να προτεινετε καποια μαρκα; Κοστος περιπου;

ixnilatis
02/06/2005, 21:17
:evil: :evil: :evil:



Μάγκες δεν υπάρχει συνταγή και μέθοδος για να προλάβεις το κακό!
Έχουνε γίνει συζητήσεις επί συζητήσεων για το θέμα αυτό και πάντα καταλήγουνε στο ίδιο συμπέρασμα.
Ο καλύτερος τρόπος για να διαφυλάξουμε το καμάρι μας είναι ένας ιδιωτικός χώρος, αλλά άμα αυτό ανέφικτο (για τους περισσότερους από εμάς) νομίζω ότι ο καλύτερος τρόπος πέραν από immobilizer, αλυσίδες, λουκέτα (όλα πάνω στον σκελετό - πλαίσιο της μηχανής) είναι ένας καλός συναγερμός με τηλεειδοποίηση.
Δύο απλά πραγματάκια!

ΠΡΩΤΟΝ Η μηχανή όσο πιο κοντά σε κάποιο παράθυρο του σπιτιού και αν είναι δυνατόν με τη δυνατότητα οπτικής επαφής

ΔΕΥΤΕΡΟΝ ΚΑΙ ΤΕΛΕΥΤΕΟ Αυτό που είπε το παληκάρι για την πετονιά στο 2005 μεταφράζεται σε τηλεειδοποίηση.
Μόλις ειδοποιηθείς ότι ''κάτι δεν πάει καλά'' γίνεσαι καπνός και πετάγεσαι στο παράθυρο να δεις τι παίζει (εφόσον έχεις οπτική επαφή) αν πάλι δεν έχεις αυτή την πολύτέλεια εξαϋλώνεσαι και εμφανίζεσαι απευθείας στο σημείο που την έχεις παρκάρει.


ΞΕΡΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΟΤΙ ΑΜΑ ΤΟ ΜΟΥΝΙ ΤΗΣ ΛΑΣΠΗΣ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΤΗΝ ΚΛΕΨΕΙ....ΘΑ ΣΟΥ ΤΗΝ ΚΛΕΨΕΙ....ΑΠΛΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΧΡΟΝΟΥ.


Είναι κυκεώνας η συζήτηση για συναγερμούς αλλά εδώ τα πράγματα είναι μπερδεμένα και απαιτούνται καλές γνώσεις ηλεκτρονικών για να επιλέξετε τη σωστή συσκευή. Απαραίτητα χαρακτηριστικά:

Πραγματικά δυνατή σειρήνα
Είσοδο για τοποθέτηση και άλλων αισθητηρίων εκτός από το εσωτερικό κραδασμικό
Ρυθμιζόμενη ευαισθησία του κραδασμικού
Ενεργοποίηση από πτώση τάσης (αν κάποιος βάλει εμπρός τη μηχανή ή κόψει την τροφοδοσία του συναγερμού).
Εσωτερική επαναφορτιζόμενη μπαταρία
Anti-scanner και κυλιόμενος κωδικός του τηλεχειρισμού
Εξοδος για τηλεειδοποίηση. Αυτό το χαρακτηριστικό είναι μάλλον δυσεύρετο. Αν δεν υπάρχει, και πάλι είναι δυνατή η τοποθέτησή της τηλεειδοποίησης, με κάποιους συμβιβασμούς στην αντικλεπτική προστασία (δεν μπορώ να πω ποιούς !). Μπορεί πχ να παίρνει έξοδο από τα φλας.
Η τοποθέτηση του συναγερμού χρειάζεται έμπειρο τεχνικό, αλλιώς μπορεί να συμβεί ζημιά στην ηλεκτρονική ανάφλεξη. Βέβαια, αν ξέρετε καλά από ηλεκτρονικά ή έστω από ηλεκτρολογία οχημάτων, μπορείτε να τον τοποθετήσετε και μόνοι σας. Χρειάζεστε το διάγραμμα τοποθέτησης του συναγερμού και το σχέδιο της ηλεκτρικής εγκατάστασης της μηχανής σας.

Ξέρω ότι καλούς συναγερμούς με τηλεειδοποίηση έχει η Spy Ball.
Η τιμές είναι γύρω στα 800€ (δεν το είδα,μου το είπανε και θέλω κάποια μέρα να το τσεκάρω)
Και καλό θα είναι στην τοποθέτηση να είστε παρόντες και να επίσης καλύτερο είναι να ζητήσετε την μέγιστη ευαισθησία (όχι φυσικά να χτυπάει και από τον άνεμο)

Υπάρχει βέβαια και φθηνότερη λύση, αυτή που ορισμένοι συναγερμοί μόλις ενεργοποιηθούνε σε ειδοποιούνε με κλήση στο κινητό τηλέφωνο

(Το MHNYMA-2 PAGER είναι κατάλληλο για τηλεειδοποίηση σε οχήματα που έχουν ήδη τοποθετημένο σύστημα συναγερμού με έξοδο Pager +12V.

Η τηλεειδοποίηση γίνεται με κλήση 3 φορές, όταν δώσει εντολή ο συναγερμός.

Γιά κινητά τηλέφωνα τύπου Τ10 (με προγραμματιζόμενο τον αριθμό κλήσης στην μνήμη #1 της SIM), καθώς και για κινητά τύπου 628 ή 768 (με σταθερά προγραμματισμένο αριθμό κλήσης κατά την παραγγελία του).




Άμα ξέρετε και εσείς κάτι αλλό καλώς να το πείτε (και άμα ξέρετε και τιμή ακόμα καλύτερα)

ixnilatis
02/06/2005, 21:20
;) ;) ;)


ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΑ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ SITE ΚΑΙ ΣΑΣ ΤΟ ΠΑΡΑΘΕΤΩ ΑΥΤΟΛΕΞΕΙ



Γαμώτο, μου έκλεψαν τη μηχανή !" (αρχαία τραγωδία)
Αν έρθει αυτή η στιγμή, άστα να πάνε. Οτι είναι να γίνει, πρέπει να γίνει τώρα ! Πάρτε τα μέτρα σας γιατί "όποιος φυλάει τα ρούχα του...". Δηλαδή όποιος κοιμάται δίπλα στη μηχανή του μέρα-νύχτα. Αλλος τρόπος δεν υπάρχει για απόλυτη εξασφάλιση.
Ας πούμε τα πράγματα με τ' όνομά τους: δεν υπάρχει κανένας τρόπος απόλυτη εξασφάλιση κατά της κλοπής. Πολλοί κλέφτες έχουν στη διάθεσή τους τις πιο προηγμένες μεθόδους και εργαλεία. "Ταυ", σφυριά, ψαλίδια, πριόνια, ψυκτικά, λοστούς, τρυπάνια, τροχούς, αντικλείδια, "αντικλείδια" συναγερμών, όλα στην υπηρεσία τους οποιαδήποτε κάθε ώρα της ημέρας. Κι αν δεν μπορέσουν να σπάσουν τα λουκέτα, μπορούν να σηκώσουν τη μηχανή και να φύγουν. Τόσο απλά !
Οι ώρες που "εργάζονται" και ο "επαγγελματισμός" τους ποικίλλουν. Υπάρχουν χονδρικά 4 κατηγορίες:
1. Οι ερασιτέχνες που θα βουτήξουν τη μηχανή για βόλτα. Βέβαια το Διαλπικό δεν είναι, λόγω χαρακτήρα, η προφανέστερη επιλογή τους. Αλλά, αν το βρούν πρόχειρο, γιατί όχι; Ενα "ταυ" κάνει εύκολα τη δουλειά. Θα την πάρουν και θα την αφήσουν όποτε τη βαρεθούν. Είναι η πιθανώτερη περίπτωση να ξαναβρεθεί, αν δεν προλάβει να την πάρει κάποιος "επαγγελματίας". Φυσικά, είναι οι πρώτοι που θα αποφύγουν να ασχοληθούν, αν δουν κανένα λουκέτο παραπάνω.
2. Οι ημι-επαγγελματίες (κοινά κλεφτρόνια, κάποιοι άφραγκοι τοξικομανείς), με στοιχειώδη εξοπλισμό (συνήθως "ταυ", λοστό ή, σπανιώτερα, ψαλίδι) που αρπάζουν ότι βρουν και το "σκοτώνουν σε οποιαδήποτε τιμή. Νομίζω πως είναι και οι περισσότεροι. Τα τελευταία χρόνια, μάλιστα, υπάρχει και πληθώρα εισαγόμενου δυναμικού.
3. Οι επαγγελματίες που δουλεύουν με συνεργεία (ανταλλακτικατζήδες). Αυτούς σίγουρα δεν τους πολυενδιαφέρει η κατάσταση της μηχανής μετά την κλοπή (ο νοών νοείτω).
4. Οι επαγγελματίες που δουλεύουν με εμπόρους. Η δουλειά τους είναι να κλέβουν τη μηχανή που ζητά ο έμπορος (ναι, υπάρχουν και τέτοιοι). Εκείνος έχει βρει την άδεια που χρειάζεται (συνήθως από κατεστραμμένη μηχανή) και απλώς "χτυπούν" τα νούμερα στο σκελετό. Ετοιμη η παραποιημένη μηχανή!
Οι δύο τελευταίες κατηγορίες είναι και οι πιο επικίνδυνες. Δύσκολα ξεφεύγει μηχανή από τα νύχια τους. Εξοπλισμένοι ακόμη και με φορτηγά, σηκώνουν το "εμπόρευμα" και φεύγουν. Δεν τους σταματά τίποτε. Ξέρουν από κλειδαριές και συρματόσχοινα. Αν έχουν και ηλεκτρολόγο, βολεύουν και το συναγερμό. Μακριά από μας!
Υπάρχει φυσικά η περίπτωση της απευθείας συνδιαλλαγής κλέφτη-ιδιοκτήτη. Τους πληρώνεις και παίρνεις τη μηχανή πίσω. Ισως και να την ξανακλέψουν οι ίδιοι. ΄Τα περιοδικά είναι γεμάτα από αγγελίες ιδιοκτητών κλεμμένων μηχανών που δίνουν εχέμυθα αμοιβή σε όποιον τους "βοηθήσει" να βρουν τη μοτοσυκλέτα τους. Αλλά θέλει προσοχή! Μπορεί να είναι από απλοί απατεώνες (που δεν έχουν καμμιά σχέση με την κλοπή), έως επικίνδυνοι ληστές που κανείς δεν ξέρει τι θα κάνουν όταν βρεθουν απόμερα με το θύμα.
Τι μπορεί να κάνει κανείς; Είναι τόσο απογοητευτική η κατάσταση; Δεν υπάρχει καμμιά ελπίδα να γλυτώσουμε άραγε; Οχι ακριβώς. Οι πιθανότητες είναι μικρές, αν παίρνουμε ορισμένα προστατευτικά μέτρα (βλ. παρακάτω). Αλλωστε, μήπως κοιμούνται ήσυχοι οι ιδιοκτήτες κουτιών (με ρόδες ή χωρίς ρόδες);

Προφυλάξεις (κάλλιο...)
1) Ασφάλεια κατά κλοπής. Πολύ σημαντικό. Αλλά τι λέω; Εδώ είναι Μπαλκάνια, δεν ασφαλίζουν μοτοσυκλέττες. Ξεχάστε το ή μεταναστεύστε.
2) Φύλαξη σε κλειστό γκαράζ ή αυλή. Είναι πολύ σημαντικό η μηχανή να μην είναι εκτεθειμένη στο δρόμο. Τουλάχιστον να μη φαίνεται. Και αν είναι δυνατόν, λουκέτο με χοντρή αλυσσίδα για δέσιμο σε σταθερό σημείο.
3) Πολλά λουκέτα. Ειδικά όταν αφήνετε τη μηχανή στο δρόμο, έξω από το σινεμά, το μπαράκι, την ταβέρνα. Και όχι μόνο ενός τύπου. Κι ακόμη καλύτερα, με διαφορετικούς τύπους κλειδαριάς. Και για να μή σηκώσουν τη μηχανή και φύγουν, δέσιμο (από τον σκελετό κατά προτίμηση) σε σταθερό σημείο. Και όχι τσιγκουνιές. Οχι κινέζικο πέταλο των 5000δρχ σε μηχανή των 1,5-2,5 εκ.! Εχουν διαφορά, αλλιώς "το φτηνό το κρέας το τρώει ο σκύλος" (ο κλέφτης). Και αυτοσχεδιάστε για τον τρόπο τοποθέτησής τους. Προσπαθήστε να φανταστείτε όλες τις μεθόδους του κλέφτη. Και κάτι ουσιώδες. ΜΗ ΒΑΣΙΖΕΣΤΕ ΚΑΘΟΛΟΥ ΣΤΗΝ ΚΛΕΙΔΑΡΙΑ ΤΟΥ ΤΙΜΟΝΙΟΥ, ΔΕΝ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ!. Σπάει ακόμη και με μια κλωτσιά, γι αυτό και είναι ο συνηθέστερος τρόπος κλοπής.
4) Τοποθέτηση συναγερμού. Μη τον υποτιμάτε λέγοντας "όλοι οι συναγερμοί παρακάμπτονται". Και τα λουκέτα επίσης παρακάμπτονται. Θα αφήνατε όμως τη μηχανή ξεκλείδωτη; Από την άλλη μεριά, μη το παραξηλώσετε και βάζετε μόνο συναγερμό χωρίς λουκέτο! Και μην περιμένετε, σε καμμία ΑΠΟΛΥΤΩΣ περίπτωση, να ενδιαφερθεί ο γείτονας, αν ακούσει τη σειρήνα. Εσείς θα την ακούσετε και εσείς θα τρέξετε να δείτε τι συμβαίνει. Γι αυτό μη ξεχάσετε να βάλετε τηλεειδοποίηση (pager) που θα έχετε πάντα μαζί σας. Είναι μικρή σε διαστάσεις (και ο πομπός και ο δέκτης) και μεγάλης εμβέλειας (μερικές εκατοντάδες μέτρα).

Αντικλεπτικά μέσα
Λουκέτα δισκοφρένου. Είναι μικρά και βολικά. Αν όμως ξεκινήσετε χωρίς να ξεκλειδώσετε, εγγυημένη ζημιά στο δισκόφρενο (50.000-100.000δρχ) ή στο γρανάζι όπου το τοποθετήσατε. Αποφύγετε αυτά που δίνουν λαβή για χρήση ψαλιδιού ή δεν είναι φτιαγμένα από σκληρυμένο ατσάλι. Κατασκευαστές:
ABUS, FRANCE ANTIVOL, LUMA, OXFORD, ΚRYPTONITE κ.α. Τιμές από 10.000-30.000 δρχ.
Πέταλα. Επίσης βολικά για συχνή χρήση. Δεν είναι όμως τόσο επικίνδυνα αν ξεκινήσετε χωρίς να ξεκλειδώσετε. Αν βέβαια ξεκινήσετε ΠΟΛΥ απότομα, μόνο αν υπάρχουν προστατευτικές μπάρες (κάγκελα) θα γλυτώσετε από μικροζημιές.
Προσέξτε το πάχος τους (το συνηθισμένο των 12mm κόβεται σχετικά εύκολα από φορητό ψαλίδι, πολύ πιο ασφαλή είναι αυτά των 14mm και 16mm) και, φυσικά την ποιότητα κατασκευής. Κατασκευαστές οι ABUS και LUMA που έχουν αρκετά πέταλα των 16 mm, οι KRYPTONITE, FRANCE ANTIVOL, OXFORD κ.α. Τιμές από 20.000-50.000 δρχ.
Το Transalp του 1997 κ.ε. έχει θήκη για πέταλο στη σχάρα. Αυτή κανονικά χωράει κάποια πέταλα των 12mm (προσωπικά έχω δοκιμάσει το ABUS 54HB), αλλά μπορείτε να τοποθετήσετε ένα των 16 mm (π.χ. ABUS 58HB) τοποθετώντας μόνο τη μια πλευρά στη θήκη. Φροντίστε όμως να καλύψετε (π.χ. με χοντρή υφασμάτινη αυτοκόλλητη ταινία) τη χειρολαβή του συνεπιβάτη για να μη γδέρνεται.
Άλλα μοντέλα προσφέρονται με βάση που αρμόζεται στο πλάι της μηχανής. Αποφύγετε τη βάση της OXFORD που μπαίνει στο πίσω φτερό, οποιοδήποτε σοβαρό πέταλο είναι αρκετά βαρύ και θα το σπάσει.
Κουλούρες. Για πρόσδεση σε σταθερό σημείο, άρα καλύτερες από τα πέταλα αλλά πολύ πιο πρακτικές από τις αλυσσίδες. Μη σας ξεγελά όμως το ότι όλες, σχεδόν, έχουν σιδερένιους κρίκους εξωτερικά. Δεν είναι πανάκεια εναντίον του ψαλιδιού. Κατασκευαστές:
ABUS, FRANCE ANTIVOL, LUMA κ.α.
Λουκέτα με αλυσσίδα. Από τις πιο ασφαλείς επιλογές (όσο μπορεί κανείς να το πει αυτό), αν η αλυσσίδα και το λουκέτο είναι ειδικής κατασκευής και όχι του μπακάλικου. Η κλειδαριά δεν πρέπει να αφήνει χώρο για το λοστό. Η αλυσσίδα πρέπει να είναι βαρέως-βαρέως τύπου και μάρκας "Oute o Sampson na mi tin kobei Inc". Είναι πολύ βαριές και καλύπτονται με PVC για να μη γδέρνουν τα χρώματα. Κατασκευαστές: ABUS, FRANCE ANTIVOL,OXFORD κ.α.
Δυο λόγια για τις κλειδαριές. Γίνεται συχνά κουβέντα για το αν ο α' ή ο β' τύπος κλειδαριάς παραβιάζεται εύκολα ή ανοίγει με αντικλείδι. Μη γελιόμαστε όμως: είτε κυλινδρικές είτε όχι, είτε με 1.000.000 συνδυασμούς είτε με 10.000, οι κλειδαριές ανοίγουν. Δεν είναι όμως εύκολο να το πετύχει αυτό ο οποιοσδήποτε κλέφτης. Γι' αυτό και οι καλές κλειδαριές από "επώνυμες" μάρκες όπως και το υπόλοιπο μέρος του λουκέτου περνούν από τεστ διεθνών οργανισμών. Κρίμα που οι έλληνες εισαγωγείς δεν διαφημίζουν αυτά τα πράγματα. Και, βέβαια, αγνοείστε τις κλειδαριές τύπου "Yale" (αυτές που είχαν μέχρι πρόσφατα όλα τα σπίτια). Ρωτήστε και κανένα γνωστό σας κλειδαρά (και γράψτε μου τι σας είπε για να το περάσω στο site).






;)




Προστατευτικά κάγκελα
Με μεγάλη διαφορά, η πιο απαραίτητη προσθήκη για την ΤΑ. Δυστυχώς η αναγκαιότητά της γίνεται, συνήθως αντιληπτή μόνο μετά από κάποια (σοβαρή ή όχι) πτώση. Ρωτήστε κι εμένα που είμαι από τους παθόντες. Η ΤΑ είναι βαριά μοτοσυκλέτα με το κέντρο βάρους ψηλά. Είναι πολύ εύκολη η πτώση κατά τη μανούβρα σε επικλινές έδαφος ή πεζοδρόμιο ή ... Το κόστος αντικατάστασης του εμπρός φαίρινγκ ή των πλαϊνών καπακιών είναι εξωφρενικό, για να μην αναφέρω το ρεζερβουάρ. Γι' αυτό μη παραλείπετε την τοποθέτησή τους αμέσως μετά την αγορά της μοτοσυκλέττας. Οι τιμές κυμαίνονται από 20.000-30.000 δρχ περίπου και κατασκευάζονται από:

Βαμμένο ατσάλι όπως οι Givi, Rickey & Cross, Kappa (πανομοιότυπη με τις δυο προηγούμενες και φθηνότερη), Jama, Hepco & Becker, Pro-Buster (ελληνικής κατασκευής, υπάρχει και πίσω προστατευτικό με υποδοχή για βαλίτσες) κ.α.,
Από ανοξείδωτο ατσάλι (που είναι πιο χοντρές και γερές) όπως η Motad κ.α. Αυτά πλεονεκτούν απέναντι στις βαμμένες ή τα επιφανειακά ανοξείδωτες μπάρες στο ότι δεν χαλάει η εμφάνισή τους μετά από το παραμικρό πέσιμο. Οι φτηνές "ανοξείδωτες" ελληνικής κατασκευής έχουν μόνο επιφανειακή χρωμίωση. Έχω δει τέτοια μπάρα μετά από πέσιμο και ομολογώ πως η εμφάνισή της δεν ήταν καθόλου καλή (επιπλέον, σε εκείνο το σημείο είχε σκουριάσει). Άλλο αρνητικό κάποιων ελληνικών "ανοξείδωτων" κάγκελλων, που έχω δει μέχρι στιγμής, είναι ότι προεξέχουν υπερβολικά.
Κατά την αγορά τους, προσέξτε πάρα πολύ τη συμβατότητά τους με τη μηχανή σας. Τα πιο πολλά είναι φτιαγμένες για τα μοντέλα 1994 κ.ε. Αν έχετε παλιότερο μοντέλο, ίσως χρειάζονται πολλές και απαράδεκτες τροποποιήσεις στη μηχανή σας για να τοποθετηθούν. Σ' αυτή την περίπτωση προχωρήστε σε άλλη μάρκα (κάγκελλων φυσικά). Για τις ελληνικές που είναι και φτηνότερες, προσέξτε την εφαρμογή τους και μη τις αγοράσετε αν δε βεβαιωθείτε για αυτή.






:sun:

ixnilatis
05/06/2005, 13:28
Ίσως αυτό βοηθήσει!
Συναγερμός με τηλεειδοποίηση με 280€



http://www.accalarms.gr/PAKETONEW.htm


16067

ixnilatis
05/06/2005, 13:33
Πολύ φιλαράκι μου (κι αυτός με Varadero) μου είπε ότι υπάρχει και συναγερμός ο οποίος πέρα από τηλεειδοποίηση και δόνηση έχει και έναν αισθητήρα σκέτη μαγκιά....
Μόλις πλησιάσει ''κάτι'' την μοτοσικλέτα σε απόσταση 2 μέτρων περίπου τον ''προειδοποιεί'' με το αναβοσβήσιμο των φλας ότι η μοτοσικλέτα είναι παγιδευμένη και αφού κάνει την παπαριά να την αγγίξει χτυπάει και σε ειδοποιεί με ηχητικό σήμα και δόνηση.
Πρέπει να το ψάξω κι άλλο.
Τουλάχιστον βρήκα μια άκρη σε ότι αφορά τι τιμή συναγερμού με τηλεειδοποιήση και δόνηση...
Αν μπορεί κι άλλος να ψάξει θα είναι καλύτερα....
Στην Θεσσαλονίκη είναι πολύ λιγότερα τα μαγαζιά.

kostasnaoum
17/07/2005, 14:01
Αυτο με το ρευμα γινεται με εναν ανορθωτη τασης
αν δεν κανω λαθος.
Αλλα ας μου πει καποιος τι γινεται αν αντι για κλεφτης
το ακουμπησει καποιο μουλικο με προβλημα στην καρδια?
Ακουσα πριν πολλα χρονια(οταν μου εκλεψαν το ΧΤ μου)
οτι με αυτο το κολπο ψωφησε κλεφτρονι με προβλημα στην καρδια.




Τη μηχανη ποτε εξω απο σινεμα γιατι τη στηνουν απεναντι
και ξερουν οτι εχουν 2 ωρες μεχρι να βγεις.
Ετσι μου εφαγαν το ΧΤ.
Α! Ο συναγερμος πρεπει να ειναι οπωσδηποτε και αδιαβροχος
ασχετα με το σημειο που θα τοποθετηθει στη μηχανη.

Παντος για το υπογειο ΜΕΣΑ.



:) :) :) :) :) :beer: :) :) :)

CBR60Grr!
04/08/2005, 04:33
Καλη η ιδεα του φιλου για το ρευμα, ισως μπορει να τοποθετηθει σε αλυσιδα με την οποια θα δεσουμε τη μηχανη ωστε να μην προκληθει καμια βλαβη στα ηλεκτρονικα, οσο για το καρδιακο κλεφτρονι, πιστεψτε με δεν θα στεναχωρηθω καθολου ακομα και αν ΜΕΙΝΕΙ ΣΤΟΝ ΤΟΠΟ!!!! Ισα ισα γελιο θα ριξω. Φιλος μου εχει "χασει" Bandit, XT600, και TDM. και τα τρια με φυλαξη, βλεπε λουκετα, συναγερμοι κτλ. Το TDM μαλιστα το εχωσαν μεσα σε φορτηγακι μεσημεριατικα και λεγοντας στην γειτονισα που τους παρακολουθουσε σαν ζωο! "Μας εστειλε το παιδι να του παμε την μηχανη στο συνεργειο".

crs-k
04/08/2005, 08:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από CBR60Grr!
Καλη η ιδεα του φιλου για το ρευμα, ισως μπορει να τοποθετηθει σε αλυσιδα με την οποια θα δεσουμε τη μηχανη ωστε να μην προκληθει καμια βλαβη στα ηλεκτρονικα, οσο για το καρδιακο κλεφτρονι, πιστεψτε με δεν θα στεναχωρηθω καθολου ακομα και αν ΜΕΙΝΕΙ ΣΤΟΝ ΤΟΠΟ!!!!
..........................


Το οτι θα πας φυλακη, αρκετα χρονακια, για ανθρωποκτονια απο προθεση, μηπως το εχεις σκεφτει ? :sick: :winka:

adam_tsouk
04/08/2005, 11:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Το οτι θα πας φυλακη, αρκετα χρονακια, για ανθρωποκτονια απο προθεση, μηπως το εχεις σκεφτει ? :sick: :winka:


ναι αλλά όταν βγει θα τον περιμένει ενα απαρχαιωμένο μηχανάκι!:winka:


Πέρα από τη πλάκα, πόσα βατ είναι που θα τρομάξεις τόοοοσο πολύ;

Άσε που κάθε φορά που θα έψηνες κανένα σκυλί-γατί-ποντίκι (καλή φάση να μην μας κατουράνε τα λάστιχα) θα ήθελες και καινούρια μπαταρία, εκτός και αν το συνδέσεις κατευθείαν με τα καλώδια της ΔΕΗ, αλλά και πάλι το καλοκαίρι δεν θα μπορείς να είσαι ήσυχος λόγο των πιθανών μπλακ-αουτ!:lol:

iraklis
06/08/2005, 02:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από CBR60Grr!
. Φιλος μου εχει "χασει" Bandit, XT600, και TDM. και τα τρια με φυλαξη, βλεπε λουκετα, συναγερμοι κτλ. Το TDM μαλιστα το εχωσαν μεσα σε φορτηγακι μεσημεριατικα και λεγοντας στην γειτονισα που τους παρακολουθουσε σαν ζωο! "Μας εστειλε το παιδι να του παμε την μηχανη στο συνεργειο".
Καλα ρε φιλε το παλλικαρι συνεχιζει να αγοραζει μηχανες???Τον εχει μουτζωσε ο θεος και μετα του γυρισε την πλατη??Εχω μεινει αφωνος.....

zireous
17/09/2006, 20:24
:a27:
Μετά αρκετής σκέψης (30 δεύτερα), αφού διάβασα τα αρκετά ενδιαφέροντα παραπάνω που χωρίς πλάκα μερικοί πιτσιρίκοι που συζητάω δεν τα έχουν ξανακούσει (φυσικά τη φάση με τους 4 ελεεινούς που με δύο μακριούς σιδεροσωλήνες σηκώνανε κλειδωμένες μηχανές και γεμίζανε φορτηγά θα την έχετε ακουστά), θα ξαναπροτείνω την αποκέντρωση.

Υπάρχουν ακόμα τόποι στην Ελλάδα που αφήνεις τη μηχανή ξεκλείδωτη με τα κλειδιά πάνω και δε τρέχει τίποτα.

Εγώ σκέφτομαι ότι μόνη λύση για τη πόλη είναι να βρεις φτηνή μονοκατοικία μακριά από τη πόλη (έστω και ερείπιο και όσο πιο μακριά... τόσο πιο καλά), να μετρήσεις το τιμόνι, και ενδεχομένως να αλλάξεις πόρτα έτσι ώστε να χωράει η μηχανή μέσα στο σπίτι... Ούτε γκαράζ ούτε τίποτα.

Κάτι τέτοια σκέφτομαι για την επόμενη μηχανή :cool: