PDA

View Full Version : Μπερδέματα - βενζίνη



lamoun
30/01/2008, 16:11
Μπορεί το μοτέρ να μπερδεύει, χαμηλά κυρίως, απο νοθευμένη βενζίνη;

Τα καρπς τα καθάρισα πρίν λίγο καιρό.

Normaden
01/02/2008, 13:45
Ωχ!!! και εμενα μου το κανει αυτο μετα απο καθαρισμο των καρμπς.
Συνηθως στην αρχη μιας προσπερασης (ενα μικρο κομπιασμα και μετα ολα καλα).

Μηπως εχει να κανει με το φιλτρο αερα?

Για πειτε βρε παιδια:)

Υ.Γ. Δεν μπορω να πω οτι χρησιμοποιω και την καλυτερη βενζινη:smokin:

OldMan
02/02/2008, 10:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Normaden
Για πειτε βρε παιδια:)
Τι να πούμε βρε παιδί ...??? :confused:

dirtbird
02/02/2008, 11:14
Σίγουρα μπερδεύει χαμηλά.

Συνήθως μετά που ανεβαίνει η ροή του καυσίμου και αυτό υπόκειται σε φυγοκέντριση , γίνεται διαχωρισμός των νόθων στοιχείων και ξεκαθαρίζει η απόδοση.





:D :D












παράλογο? :bigcry:

lamoun
02/02/2008, 11:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Normaden
Ωχ!!! και εμενα μου το κανει αυτο μετα απο καθαρισμο των καρμπς.
Συνηθως στην αρχη μιας προσπερασης (ενα μικρο κομπιασμα και μετα ολα καλα).

Μηπως εχει να κανει με το φιλτρο αερα?

Υ.Γ. Δεν μπορω να πω οτι χρησιμοποιω και την καλυτερη βενζινη:smokin:

Εννοείς οτι πρίν δε στο έκανε ή καθάρισες και συνεχίζει;

Ένα φίλτρο αέρα είναι πάντα μια καλή ιδέα να το καθαρίζουμε... φύσηξε το λιγάκι.

Όσο για την βενζίνη, εεε.. δε θα βάλουμε και 100αρα... αλλά βάλε και απο κάποιο άλλο πρατήριο μπάς και δείς διαφορά.

Εγώ περιμένω να τελειώσει το ντεπόζιτο ή να βρω ένα μπιτόνι (δε έχουμε λεφτά για χύσιμο) θα καθαρίσω ντεπόζιτο και θα δοκιμάσω από στάνταρ βενζινάδικο. Καρμπιρατέρ έτσι και αλλιώς θα λύσω αλλά απο περιέργεια το κρατάω πίσω. :)

Normaden
02/02/2008, 13:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από lamoun
Εννοείς οτι πρίν δε στο έκανε ή καθάρισες και συνεχίζει;

Ένα φίλτρο αέρα είναι πάντα μια καλή ιδέα να το καθαρίζουμε... φύσηξε το λιγάκι.

Όσο για την βενζίνη, εεε.. δε θα βάλουμε και 100αρα... αλλά βάλε και απο κάποιο άλλο πρατήριο μπάς και δείς διαφορά.

Εγώ περιμένω να τελειώσει το ντεπόζιτο ή να βρω ένα μπιτόνι (δε έχουμε λεφτά για χύσιμο) θα καθαρίσω ντεπόζιτο και θα δοκιμάσω από στάνταρ βενζινάδικο. Καρμπιρατέρ έτσι και αλλιώς θα λύσω αλλά απο περιέργεια το κρατάω πίσω. :)

Οταν το αγορασα μεταχειρο του εκανα ενα γενικο service για να ξερουμε τι κανουμε (καθαρισμος και χρονισμος των καρμπς). Τα συμπτωματα αρχισαν μετα απο ενα διμηνο. παντος θα καθαρισω το ντεποζιτο για καλο και για κακο.

Αυτα και Υπομονη!

OldMan
02/02/2008, 13:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Normaden
Αυτα και Υπομονη!
Νάσαι καλά ...:wave2:

p@nos
02/02/2008, 14:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Σίγουρα μπερδεύει χαμηλά.

Συνήθως μετά που ανεβαίνει η ροή του καυσίμου και αυτό υπόκειται σε φυγοκέντριση ,


Φυγοκεντριση?????



...ηηηη λογω γραμμικης ταχυτητας και διακοπη εφαρμογης δυναμης της κεντρομολου????

:evil: :evil: :evil:

h_m_akis
04/02/2008, 20:19
εβαλα βενζινη σ'ενα κωλοβετζιναδικο στο gixxer μου και αρχισε να ακουγεται ενας μεταλλικος θορυβος γυρω στις 3-4χιλ στροφες. μετα απο λιγο επιδεινωθηκε και ακουγοτας εντονα πλεον και στο ρελαντι και σε πολυ μεγαλυτερο φασμα στροφων.πειρακια σκεφτηκα, λες και ειχε βαλει τη τζινα με λαστιχο απ'τη βρυση! την μπασταρδεψα και με αλλη,υποτειθεμενα σωστη,αλλα τιποτα. μιλησα με μηχανικο και μου ειπε οτι δεν ειναι τιποτα,να αδειασει λιγο και να ξαναγεμισω 100αρα και θα στρωσει. μετα απο 2-3 γεμισματα ομως σημερα το απογευμα νομιζω πως ο θορυβος εγινε πιο εντονος...:( εχω απογοητευτει τελειως απο τη γαμοτυχη μου. αυριο θα το παω να το δει απο κοντα αλλα δε μπορω να περιμενω,κοντευω να σκασω γιατι δεν εχω ιδεα τι σκατα μπορει να εχει συμβει...


καμια βοηθεια?

gcrook
04/02/2008, 21:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από h_m_akis
εβαλα βενζινη σ'ενα κωλοβετζιναδικο στο gixxer μου και αρχισε να ακουγεται ενας μεταλλικος θορυβος γυρω στις 3-4χιλ στροφες. μετα απο λιγο επιδεινωθηκε και ακουγοτας εντονα πλεον και στο ρελαντι και σε πολυ μεγαλυτερο φασμα στροφων.πειρακια σκεφτηκα, λες και ειχε βαλει τη τζινα με λαστιχο απ'τη βρυση! την μπασταρδεψα και με αλλη,υποτειθεμενα σωστη,αλλα τιποτα. μιλησα με μηχανικο και μου ειπε οτι δεν ειναι τιποτα,να αδειασει λιγο και να ξαναγεμισω 100αρα και θα στρωσει. μετα απο 2-3 γεμισματα ομως σημερα το απογευμα νομιζω πως ο θορυβος εγινε πιο εντονος...:( εχω απογοητευτει τελειως απο τη γαμοτυχη μου. αυριο θα το παω να το δει απο κοντα αλλα δε μπορω να περιμενω,κοντευω να σκασω γιατι δεν εχω ιδεα τι σκατα μπορει να εχει συμβει...


καμια βοηθεια?

Μεταλλικος ηχος απο νοθευμενη;
Απο θεμα αποκρισης γκαζιου και αποδοσης (χαμηλα ψηλα);
Μου κανει εντυπωση διοτι μηνες τωρα εχω προβλημα με την ταπα του ρεζερβουαρ και οταν βρεχει το εσωτερικο στομιο γενιζει νερα τα οποια απο ενα σημειο και μετα πεφτουν μεσα στο ρεζερβουαρ.
Βασικα αυτη την στιγμη ενδεχεται να καιω πιο πολυ νερο απο βενζινη,αλλα μεταλλικος θορυβος....οχι..ακομα.


Υ.Γ Διευκρινησε το "μεταλλικος"...οσο γινεται.

h_m_akis
04/02/2008, 23:26
αποκριση και γκαζι απολυτως νορμαλ.

δεν μπορω να το διευκρινισω ακριβως...παντως οσο αυξανουν οι στοφες μειωνεται σε ενταση αλλα αυξανει σε ταχυτητα.