PDA

View Full Version : Νέος δίτροχος help plx !!11



BLiTzER
31/01/2008, 00:39
Καλημέρα παιδιά. Και καλώς ήρθα :)

Παρακολουθώ το φόρουμ λίγο καιρό τώρα, έχω διαβάσει αρκετά - σχετικά και μη - θέματα, αλλά κάθε περίπτωση είναι μοναδική, οπότε αποφάσισα να γράψω, με την ελπίδα να μάθω 5 πράγματα παραπάνω από τους εμπειρότερους.

Είμαι οπαδός των αυτοκινήτων εδώ και αρκετά χρόνια, αλλά λόγω συνθηκών αποφάσισα να αλλαξοπιστήσω. Ή έστω να δοκιμάσω και βλέπουμε. Έχω δίπλωμα μηχανής φυσικά, έχω και μια μικρή εμπειρία από μηχανάκια μικρού κυβισμού (μέχρι 125, με εξαίρεση ένα FZ6 φίλου που οδήγησα για 3-4 χλμ :P), αλλά με θεωρώ ακόμα άπειρο. Το θέμα που με ενδιαφέρει είναι χιλιοθιγμένο και ξέρω ότι βαριέστε και μόνο που το σκέφτεστε, αλλά νομίζω άξιζε να προσπαθήσω.

Η πρώτη μηχανή λοιπόν.

Έχω "καταλήξει" σε κάτι της σειράς CB. Δε θέλω παπιά και αυτόματα. Θέλω κάτι που μπορώ να το αποκαλέσω "μηχανή", παρολαυτά να είναι φιλικό και ευκολοδήγητο. Συγκεκριμένα κάτι σε 400 SF, CB 500, CBF 250/500/600, πιάνετε το νόημα. Σαν άπειρος καβαλάρης δε με ενδιαφέρει ιδιαίτερα η δύναμη (εξάλλου είμαι σίγουρος ότι οτιδήποτε 400+ cc θα μπορέσει άνετα να με τρομάξει), αλλά η άνεση, η ευκολία (μέσα στην πόλη κυρίως, αλλά να βγάζει και κανά μικρό ταξιδάκι αν τύχει), η αξιοπιστία, η οικονομία και φυσικά η τιμή. Έθεσα ένα όριο μεταξύ 1500-3000ε, δε θέλω να πάω παραπάνω. Βέβαια μπορώ να το υπερβώ λίγο αν υπάρξει κάτι που - πιστεύετε ότι - πραγματικά αξίζει. Εννοείται ότι μιλάμε για μεταχειρισμένα σε καλή κατάσταση.

Α επίσης θα ήθελα να μάθω αν έχετε υπόψη σας κάποιο συγκεκριμένο μοντέλο που πωλείται σε καλή τιμή και αν υπάρχει κάποιος μηχανικός/συνεργείο που μπορώ να εμπιστευτώ προς δυτικά προάστια μεριά.

Δεν πιστεύω να ξέχασα κάτι. Εδώ γύρω θα είμαι έτσι κι αλλιώς. Ευχαριστώ προκαταβολικά. Ακούω :)

SF
31/01/2008, 16:59
Welcome :)

Κατ'αρχην μη νομίζεις ότι είναι σίγουρο ότι θα τρομάξεις με κυβικά ή άλογα. Οδηγείς αυτοκίνητο, ξέρεις πως είναι οι δρόμοι και τα πράγματα. Αν έχεις το νου σου, και το CBF600 μια χαρα είναι. Πάντως για 1ο μηχανάκι καλό είναι να παρεις κάτι φτηνό και μεταχειρισμένο για να μην απελπιστείς (ψυχολογικά ή οικονομικά) όταν π.χ. σου πέσει. Και το 400 και το 500 είναι μια χαρά μηχανάκια (βλ. εμένα που μετά από 10 χρόνια το 400 δε το βαριέμαι και δε το αλλάζω). Και τα CBF δλδ μια χαρά είναι. Τωρα για το ποιο μοντέλο ακριβώς, εξαρτάται από τη χρήση που θα κάνεις (πόλη/εκδρομή). ΓΙα πες...

BLiTzER
31/01/2008, 18:42
Μμμ βασικά με ενδιαφέρει η γρήγορη μετακίνησή μου μέσα στην πόλη, ειδικά στο κέντρο λόγω δουλειάς κτλ. Το αμάξι έχει καταντήσει ανυπόφορο πια. Αλλά θέλω να μπορώ να βγω και λίγο πιο έξω όποτε τύχει. Δε με ενδιαφέρει να πηγαίνω Λαμία σε 1.5 ώρα, αλλά θέλω να _μπορώ_ να πάω αν το θελήσω. Προέχει όμως η μετακίνηση στην Αθήνα. Θα προτιμούσα επίσης να μπορώ να έχω και συνεπιβάτη χωρίς να νιώθει πάνω σε δοκό ισορροπίας.

Κάτι που με καίει επίσης είναι το οικονομικό γιατί πριν λίγες ημέρες έπιασα δουλειά, έχω 0 οικονομίες και θέλω τη μηχανή το ταχύτερο δυνατό. Με έχουν κουράσει τα ΜΜΜ. Γι'αυτό ανέφερα και το 250, σκεφτόμενος ότι αν έβρισκα κάτι καλό με 1500ε πχ θα το έπαιρνα την άλλη μέρα και όσο κρατήσει. Αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι αξίζει.

Για το SF, είναι έρωτας αλλά έχω ακούσει πολλά περί πανάκριβης συντήρησης κτλ. Και είναι λίγο δύσκολο να εμπιστευτείς κάποιον ξένο, όταν πρόκειται για μεταχειρισμένο.

Το hornet 600 είναι πανέμορφο και νομίζω αν είχα τα λεφτά θα υπήρχε μόνο αυτό στη λίστα μου. Αλλά είναι ακριβούτσικο.

Αυτά :P

SF
31/01/2008, 21:52
Ακριβή συντήρηση το SF; Όχι! Ποιός τα λέει αυτά;
Επίσης Hornet 600 μπορείς να βρεις σε πολύυυυ καλή τιμή αν ψάξεις.
Κατα τ'αλλα μάλλον είσαι σε καλό δρόμο. Άσε το 250, και δες τι ευκαιρίες θα βρεις στα άλλα.

Το περί μεταχειρισμένου και εμπιστοσύνης... δε το γλυτώνεις (όπως όλοι μας δλδ). Οπότε πριν ψωνίσεις βρες πρώτα έναν καλό μηχανικό εκεί στα μέρη σου για να μην πας εντελώς στα τυφλά.

BLiTzER
31/01/2008, 22:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από SF
Ακριβή συντήρηση το SF; Όχι! Ποιός τα λέει αυτά;


Αναφερόμουν στο θέμα των ανταλλακτικών βασικά. Ίσως δεν το έθεσα σωστά.

lamoun
31/01/2008, 22:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzER
Αναφερόμουν στο θέμα των ανταλλακτικών βασικά. Ίσως δεν το έθεσα σωστά.

Εγώ αν πω την πικρή μου αλήθεια όταν πέρυσι έψαχνα για CB400 βρήκα ένα σε μαγαζί αλλά του έλειπαν τα όργανα. Του είπαμε να ψάξει και μετά από κανα δυο μέρες μας είπε οτι δε βρήκε... (μάλλον ήθελε να το πουλήσει έτσι;;; )

Άν τελικά πας για το 500αρι δες και το GS500 της suzuki.

Δε θα πρότεινα περισσότερα κυβικά.

xampos
31/01/2008, 23:00
file hornet 600 βρισκεις σε παρα πολυ καλες τιμες μεταχειρισμενα μπορεις να βρεις και με 3200- 3500

και ειναι ωραιο μηχανακι, βεβαια εχει 98 αλογα αλλα αν εχεις το μυαλο στο κεφαλι σου μη μασας ;)

el_hymador
31/01/2008, 23:09
CB 500 μπορεις ανετα να βρεις καλο και μεσα στο budget που διαθετεις.

ομοιως φυσικα και 400αρι το οποιο ομως για τα δικα σου δεδομενα θεωρω οτι ειναι υποδυεστερο του 500.

αμφοτερα ειναι αλεξισφαιρα και δεν καταλαβαινουν τιποτα, απλα το 400 ειναι τετρακυλινδρο με τα + και τα - που συνεπαγεται αυτο, ενω το 500 ως δικυλινδρο εχει + τα οποια στην περιπτωση σου μετρουν σαφως περισσοτερο...π.χ. ειναι πιο ροπατο απο το 400 και εχει πιο φθηνη συντηρηση.

σε αυτη την κατηγορια παιζει επισης και το suzuki gs500 οπως ειπωθηκε και πιο πανω.

Αν δεν εχει προβλημα με την κατηγορια εγω θα ελεγα να κοιταξεις κατι και σε Transalp 600 που ειναι πολυδιαστατο, τα κανει ολα και συμφερει!

:wave2:

BLiTzER
31/01/2008, 23:16
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παίδες.

Θέλω γυμνό για να είμαι ειλικρινής. Τα βρίσκω πολύ όμορφα και με εξυπηρετούν λόγω ύψους (1.70). Προτιμώ να πατάω καλά κάτω.

Με μια ματιά που έριξα σε GS500, βρήκα από 800ε, πάμφτηνα. Θα μπορούσα να χτυπήσω ένα τέτοιο πολύ σύντομα. Πραγματικά αξίζει? Ή να κάνω λίγη υπομονή και να πάω για το hornetaki? Θα έδινα 3500 για κάτι καλό, με δόσεις ή κάτι. Χμ..

Θα συνεχίσω να ψάχνω για καμιά ευκαιρία. Αν έχετε τίποτα υπόψη σας ειδοποιήστε. Ευχαριστώ και πάλι :)

gdevelek
31/01/2008, 23:18
έχω το 400 αλλά σου προτείνω το 500

γιατί τραβάει από χαμηλά, έχει φθηνώτερη συντήρηση και εισάγεται κανονικά από σαρακάκη

ωστόσο για τους περισσότερους υστερεί σε εμφάνιση, και μάλλον υστερεί αντικειμενικά και σε στήσιμο

επίσης είναι λίγο παντρειά αφού δεν είναι δημοφιλές στην ελλάδα

πάντως θα μπορούσε να σε εξυπηρετήσει σε όλα όσα θέλεις με άνεση για πολλά χρόνια άρα η παντρειά δεν είναι απαραίτητα κάτι που δεν θέλεις...

τώρα αν έχεις τα φράγκα και καλό αυτοέλεγχο, παίρνεις ένα χόρνετ και καθάρισες από καθε άποψη

καλά ψώνια

odt
01/02/2008, 10:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από xampos
file hornet 600 βρισκεις σε παρα πολυ καλες τιμες
και ειναι ωραιο μηχανακι, βεβαια εχει 98 αλογα

Υπερβολές :lol: :p


Σοβαρά τώρα...

Το cb400...Είναι πολύ καλό...για αυτά που το θες...αλλά και για αυτά που μπορεί να χρειαστείς στο μέλλον....

Επίσης πάει και Λαμία σε 1,5 ώρα ( η βενζίνη τελειώνει αμέσως μόλις πιάσεις Λαμία και πάει αριστερά για Καρπενήσι και δεξιά για κέντρο :lol: )

Αλλά...υπάρχουν ακόμη μοντέλα στην αγορά από το 92-93 τα οποία έχουν κάνει δισεκατομμύρια χιλιόμετρα...Ανταλλακτικά θα βρεις δύσκολα έως πολύ δύσκολα...Για ψυγείο 'ας πούμε' θα πρέπει να οργώσεις τα ανταλλακτηκάδικα, για να βρεις(αν βρεις) αμφιβόλου ποιότητας (και προέλευσης) πράγματα...Να πας στον Ακατονόμαστο δεν συνιστάται...εκτός κι αν έχεις πολύ ανεπτυγμένη αίσθηση του χιούμορ...και λεφτά, που μάλλον δεν έχεις (λεφτά)

Στην τελική με 2 χιλιάρικα θα πάρεις ένα μηχανάκι 10 - 15 ετών...το οποίο επειδή είναι χόνδα δουλεύει, όσο άσχημα και να του έχουν φερθεί οι ιδιοκτήτες του και θα έχει κλασμένο μπροστινό που στο πρώτο φρενάρισμα θα σου μπλοκάρει και θα πέσεις, καμμένη εξάτμιση,κλασμένα πίσω αμορτισέρ, κλπ,κλπ, και τουλάχιστον 1 καλό πέσιμο....Δεν αξίζει...Και στα λέω αυτά γιατί έτσι την πατάνε πολλοί (μέσα τους κι εγώ :lol: ) Βρες τουλάχιστον έναν μάστορα να σου πει τη γνώμη του άμα βρεις κάτι...


cb500...Δεν μου αρέσει εμφανισιακά...Αλλά δεν έχει τα κουσούρια της παραεισαγωγής, αν το ρίξεις δηλαδή, δεν χρειάζεται να πας στις Φιλιππίνες ή στη Σαϊγκόν για να βρεις ανταλλακτικά, είναι πιο καινούργιο...αλλά όπως είπα και πριν είναι άσχημο...και όπως γράφτηκε πιο πριν, είναι τόσο αντιεμπορικό που μαζί με την αγορά του σου δίνουν δώρο και ένα cd με μελωδίες που παίζουν σε γάμους...
:sick:


χόρνετ (cb600f)....

Δεν είναι τρομαχτικό...δεν είναι τόσο γρήγορο όσο φαίνεται :sad: :mad: ....Με 3,5 χιλιάρικα αγοράζεις ένα, τουλάχιστον 5 χρόνια νεότερο και σε πολύ καλύτερη κατάσταση από ένα 400αρι που θα αγόραζες με 2 και θα του έριχνες άλλο 1,5 (χαλαρά) για να το μαζέψεις...
Είναι γραμμικό, στην Ε.Ο, αν έχεις σβέρκο, πάει 180 χωρίς να το λυπάσαι...δε σπάει δε χαλάει...
Ειδικά δε τις περιόδους που μπαίνουν οι νέες σειρές στο στρατό και οι διάφοροι ιδιοκτήτες μηχανών τις πουλάνε κοψοχρονιά γιατί νομίζουν ότι θα πάνε στη ζούγκλα του Αμαζονίου να πολεμήσουν μαζί με τον Ράμπο, μπορείς να βρεις τρελλές ευκαιρίες...:wave2:

lamoun
01/02/2008, 14:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από BLiTzER
Με μια ματιά που έριξα σε GS500, βρήκα από 800ε, πάμφτηνα. Θα μπορούσα να χτυπήσω ένα τέτοιο πολύ σύντομα. Πραγματικά αξίζει? Ή να κάνω λίγη υπομονή και να πάω για το hornetaki? Θα έδινα 3500 για κάτι καλό, με δόσεις ή κάτι. Χμ..

GS500 vs CB500

To GS είναι πιο απλό τεχνολογικά και ίσως να έχει λίιιιιιγο φθηνότερα service. Άν πιάνουν τα χέρια σου μπορείς τα περισσότερα να τα κάνεις και μόνος σου (και στο cb αλλά έχει λίγο περισσότερο νταβαντούρι)

Το CB είναι λίγο πιο δυνατό και το κυριότερο ατού του, είναι οτι εισάγεται ακόμα επίσημα στην Ελλάδα. Το GS σταμάτησε πέρυσι.

BLiTzER
01/02/2008, 19:01
Γνωρίζει κανείς κανέναν καλό/αξιόπιστο μαστόρη για να βοηθήσει? Κατά προτίμηση κοντά μου :P

Επίσης τι άμεσα έξοδα θα έχω, εκτός από την αγορά της μηχανής φυσικά? Εννοώ μεταβίβαση, ασφάλεια, τέλη κυκλοφορίας, σέρβις, οτιδήποτε προκύπτει. Δεν έχω ιδέα από μεταχειρισμένα.

BLiTzER
03/02/2008, 19:32
Χάι πάλι :)

Βρήκα ένα cb600f hornet, ασημί, 2001 μοντέλο, καινούρια λάστιχα, αλυσίδα, γρανάζια, αλλαγμένη εξάτμιση, ανάρτηση, γύρω στα 4000. Νομίζω θα το πάρω μέσα στη βδομάδα.

Ευχαριστώ όλα τα παιδιά για τη βοήθεια. Αν υπάρχει κάτι της τελευταίας στιγμής που θα πρεπε να ξέρω σχετικά με τη μεταβίβαση ή κάτι, θα το εκτιμούσα. Ελπίζω να μην πέσω θύμα απάτης ή κάτι :P Κάθε συμβουλή ευπρόσδεκτη.

Θα ποστάρω φωτός σύντομα αν όλα πάνε καλά.

gunner
03/02/2008, 21:34
entaksei re paidia mi ta vgaloume kai axrista ta cb400 me 2000 euro oute inova den pairneis!!!

BLiTzER
12/03/2008, 19:14
Άργησα λίγο, αλλά χαλάλι.

Επίσης είναι ελαφρώς βρωμιάρα μετά τη σημερινή βροχή αλλά σήμερα βρήκα χρόνο για 2 γρήγορες φωτογραφίες και δεν έχω καμία όρεξη για μπουγάδες τέτοια ώρα.

Μεγειά μου.

ΕDIT: Πως δείχνετε φωτός σε αυτό το φόρουμ? :/

apav
12/03/2008, 19:56
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=13896 :wave2:

BLiTzER
12/03/2008, 20:13
Ημ πως μου είχε ξεφύγει αυτή η επισύναψη? Συνήθειες :P

Ευχαριστώ λοιπόν. Και ορίστε.


123675

BLiTzER
12/03/2008, 20:14
Λαλαλα!


123676

nictrianta
12/03/2008, 21:21
φιλε blitzer πολλες μεγιες καλα χιλιομετρα και παντα ορθιοι εσ και η κουκλα σου.
και εγω περιπου στην ιδα φαση ειμαι σε κανα μηνα θα ξεμπερδεψω με το διπλωμα και ψαχνομαι για μηχανη.η διαφορα μου με σενα ειναι οτι δεν ειχα καθολου εμπειρια πλην απο αυτης που οδηγω τωρα στη σχολη.οδηγω καμια τριετια αμαξι.
τα 95 αλογα πως σου φαινονται?αυτος ειναι ο μονος ενδοιασμος η ιπποδυναμη.
αναμενω απαντησω εναγωνιωςςςςςςςςς!!!

ζητω οι σφιγγες!!!

nictrianta
12/03/2008, 21:28
α και κατι αλλο!απο ιδιωτη πηγες η απο <μαντρα>?

BLiTzER
12/03/2008, 21:37
Φχαριστώ φχαριστώ. Καλή τύχη και σε σένα :)

Εχμ... δες την απάντησή μου στο δικό σου θέμα, στα είπα εκεί πάνω-κάτω. Κι εγώ αυτοκίνητο οδηγούσα 7 χρόνια τώρα. Περιστασιακά μόνο κανά παπί όποτε καθόταν. Και είμαι στην ηλικία σου οπότε πρόκειται για παρόμοια περίπτωση (πιθανότατα είμαι και πιο άπειρος μπορώ να σου πω). Αν δε φέρεσαι σαν πιτσιρίκι στο δρόμο, νομίζω θα σε βολέψει μια χαρά, δεν υπάρχει τίποτα να φοβάσαι. Και είναι μηχανάκι που δεν το αποχωρίζεσαι εύκολα. Φαντάζομαι οι πιο παλιοί θα συμφωνήσουν.

Από ιδιώτη το πήρα. Το θέμα είναι ότι δέχομαι πάρα πολύ μεγάλη πίεση από γονείς (και όχι μόνο τους δικούς μου) να τη δώσω και να μείνω στο αμάξι. Ίσως αναγκαστώ να την πουλήσω, δεν έχω αποφασίσει ακόμα 100%. Είναι ωραία ρε γμτ :/

nictrianta
12/03/2008, 22:43
αστα να πανε αγορινα και εγω μια απο τα ιδια γονεις,αραβωνιαρα και δεν συμμαζευεται.ενα ειναι το σιγουρο θα την παρω διοτι πανω απο ολα θα με εξυπηρετει στη δουλεια (μενω ν.ηρακλειο η δουλεια ειναι αγ.στεφανο και σε κανα χρονο μπορει να παμε μαγουλα)μιλαμε τρωει τρελη κινηση μερικες φορες.μια φορα εφυγα 16.40 και εφτασα 18.30!!δεν παλευεται!
και κακα τα ψεμματα απο μικρος ηθελα να αγορασω μηχανη.ειλικρινα την καμαρωνω την δικια σου κουκλα!
στην οδηγηση πως σο φανηκε?

BLiTzER
12/03/2008, 23:07
Είναι βαριά μηχανή για τα κυβικά μου. Σε συνδυασμό με την απειρία μου, παραλίγο να την ακουμπήσω στο έδαφος 1-2 φορές. Πρόσθεσε πολύ μικρή ταχύτητα σε στενό, στροφή, κάτι να πετάγεται και αντανακλαστικό πλάκωμα στο μπροστινό φρένο (κακό τζιζ!). Με λίγο νερό στο δρόμο, το αποτέλεσμα δεν είναι ότι καλύτερο. Ευτυχώς το έσωσα και τις 2 φορές, γιατί δεν ξέρω αν μπορώ να τη σηκώσω μόνος μου μετά :P Αυτά τις πρώτες 2-3 μέρες, από τότε δεν είχα κάποιο απρόοπτο. Καμιά φορά μου μπλοκάρει ο πίσω τροχός σε φρενάρισμα/κατέβασμα, αλλά κι αυτό είναι θέμα ασχετοσύνης. Θα μάθω, που θα πάει.

Γενικά μου φαίνεται αρκετά ευκολοδήγητο, επιταχύνει (πάσχει λίγο χαμηλά νομίζω, αλλά και πάλι δε χρειάζεσαι κάτι παραπάνω), φρενάρει, στρίβει (αν ξέρεις, εγώ ακόμα το ψάχνω) και κάνει και τους απαραίτητους ελιγμούς μέσα στην κίνηση σχετικά άνετα (οκ δεν είναι και παπί). Α και νιώθω ότι πατάω σταθερά κάτω, αρκετά σημαντικό.

Μου αρέσει πάρα πολύ και από τη μία θα με χαλάσει αν την πουλήσω, ακόμα κι αν τη χαρώ μερικούς μήνες. Από την άλλη, οκ ζούμε σε ένα μπουρδέλο, κανείς δε σέβεται κανέναν και πάνω σε μηχανή είσαι "εύθραυστος" όπως και να το κάνουμε. Ειδικά όταν έχεις και κάποιον άλλον μαζί (κάποια άλλη για εμάς τα αγοράκια), οι ευθύνες πολλαπλασιάζονται και δεν ξέρω πόσο θέλω να μπω σε αυτή τη διαδικασία. Ίσως σε κάποια άλλη χώρα ή κάποια άλλη εποχή. Δυστυχώς. Θα δούμε.

ΥΓ: Σχετικά με τη δουλειά, πραγματικά έχω βρει την υγειά μου. Κορυδαλλός-Παγκράτι 8:30-9:00 το πρωί, μέσω Λαμπράκη-Ράλλη-Πειραιώς-Σταδίου-Σύνταγμα-Βουλιαγμένης-Φιλολάου σε λιγότερο από μισάωρο καθημερινά. Και οδηγάω πολύ συντηρητικά.

nictrianta
12/03/2008, 23:12
αγορινα ειδικα για το τελευταιο που γραφεις σε καταλαβαινω και συμπασχω (η μουρμουρα/εγνοια της γυναικας δεν παιζεται)
εμενα με κοβω για cb400/500 θα το ψαξω γμε ενα φιλο να το βρω καλοσυντηρημενο διοτι δεν θελω να δωσω πανω απο 2000-2500

gdevelek
12/03/2008, 23:16
αν ο καημός σου είναι η κίνηση τότε πάρε παπί 125άρι ή σκούτερ μικρού κυβισμού (γύρω στα 150) αλλα με μεγάλους τροχούς για ασφάλεια

αυτά απλά δεν παίζονται σε ευκινησία στο πήξιμο, και ξεπερνάνε τα 100χ/ω αν χρειαστεί

nictrianta
12/03/2008, 23:35
βασικα φταιω και εγω διοτι δεν το εγραψα σωστα αναφερομουν στηνπροταση

"Ειδικά όταν έχεις και κάποιον άλλον μαζί (κάποια άλλη για εμάς τα αγοράκια), οι ευθύνες πολλαπλασιάζονται και δεν ξέρω πόσο θέλω να μπω σε αυτή τη διαδικασία"

μπουρμουρες γενονικορα τουτεστιν!

zvailakis
14/03/2008, 15:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από nictrianta
αγορινα ειδικα για το τελευταιο που γραφεις σε καταλαβαινω και συμπασχω (η μουρμουρα/εγνοια της γυναικας δεν παιζεται)
εμενα με κοβω για cb400/500 θα το ψαξω γμε ενα φιλο να το βρω καλοσυντηρημενο διοτι δεν θελω να δωσω πανω απο 2000-2500


Αν περιμένεις μέχρι τον Ιούλιο ίσως πουλήσω το cb500s (με φαίρινγκ) που έχω. Τότε θα αποφασίσω αν θα το δώσω γιατί κάπου εκεί θα ξέρω αν θα μετακομίσω για εξωτερικό. Αν δεν μετακομίσω, δεν το πουλάω....εμένα μου αρέσει το cb500s!

αυτά!

nictrianta
14/03/2008, 17:28
οποτε μπορεσεις βαλε καμια φωτο απο το cb500s και δωσε και κανα στοιχειο παραπανω χιλιομετρα σερβις ετσι να τα εχουμε προχειρα ποτε δεν ξερεις αν του δωσεις μπορει να μαι ο τυχερος

odt
14/03/2008, 18:22
Καλοτάξιδο και αγραΤΖούνιστο...

Για το θέμα βάρους, είναι όλα μια συνήθεια...και το super four που θα έπαιρνες, είναι περίπου στα ίδια κιλά...αν όχι βαρύτερο..

Για το θέμα γκαζιού/ φρένου, μόνο κάνοντας πολλά χιλιόμετρα θα το συνηθίσεις. Τώρα που ακόμη δεν το έχεις, ΕΙΔΙΚΑ μέσα στην κίνηση... ΧΑΛΑΡΑ, ακόμη κι αν σε περνάνε και τα παπιά...ακόμη κι αν χρειάζεται να πηγαίνεις πίσω από τα αυτοκίνητα και όχι ανάμεσα...αρκεί να είσαι χαλαρός εσύ...

Μην κυνηγιέσαι με κόσμο στο δρόμο, όπως πιθανόν να έκανες με το αυτοκίνητο...(καμιά ψιλή σε κανα φανάρι κλπ,κλπ) άμα δεν το έχεις το θέμα με τη μηχανή...είναι πολύ εύκολο να γίνει μλκια...και δεν είναι όπως το αυτοκίνητο...."τσαρουχώνω το φρένο κι ό,τι κάτσει"

Με το θέμα γονείς, γκόμενες, γείτονες κλπ,κλπ που σου λένε τι τη θες τη μηχανή, πούλα τη κλπ,κλπ...ΚΟΥΡΑΓΙΟ θα περάσει...Κι εγώ ξεκίνησα να οδηγάω στα 25 - 26 μου και αντιμετώπισα ακριβώς το ίδιο σκηνικό...

Αν οδηγείς χαλαρά και προσεκτικά, χωρίς να πιέζεσαι, τότε θα μπορείς να έχεις την προσοχή σου στο δρόμο και να φυλάγεσαι από την μλκια των άλλων...

:wave2:


α, και που σαι...βάλε φωτό και εδώ..-->http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=33505&perpage=15&pagenumber=1

paris13
15/03/2008, 01:26
Εγώ για την ιστορία μιας και ακούω συχνά για δυσεύρετα και ακριβά ανταλλακτικά για το CB400SF να πω πως ότι και να έχω χρειαστεί το έχω βρει αμέσως και μόνον τα όργανα είναι μελανό τους σημείο. Σήμερα π.χ. που βρέθηκα σε γνωστό μαγαζί ανταλλακτικών ο τύπος είχε 4 μηχανές SF400 οι τρείς του 95 και μετά και τις έδινε και πολύ φτηνά. Δηλαδή εκτός από τα ανταλλακτικά που ξανά λέω δεν είχα ποτέ πρόβλημα στην τελική αν πάθει κάτι σοβαρό η μηχανή (το μοτέρ) το αλλάζω ολόκληρο και όλα οκ. Για κάντε το αυτό σε κάποιο άλλο μοντέλο να δούμε πόσο θα έρθει? Βέβαια θα μου πεις γιατί να το κάνω ακόμα και να μου χτυπήσει μπιέλα κάνω την σχετική επισκευή και όλα καλά. Δύσκολο αλλά μπορεί να συμβεί, ποτέ δεν ξέρεις... Στο SF στην χειρότερη εκτός από την επισκευή αλλάζεις όλο το μοτέρ και σου έρχεται φτηνότερα. (το παίρνεις με εγγύηση). :beer:
Τέλος γνώμη μου για μες την πόλη το SF είναι αν όχι καλύτερο το ίδιο καλό με το Hornet αλλά και λίγο που άνετο. Τώρα για ταξίδι το 600 μάλλον υπερτερεί.
Χαιρετώ και BLiTzER καλοτάξιδο και πάντα όρθιος.! :wave2:

H0NDAKIAS
15/03/2008, 01:59
Καλοτάξιδος και πάντα όρθιος!

Ωραία η γύμνια ε?

Εγώ δεν εξέφρασα άποψη για το ποια μηχανή να πάρεις γιατι δεν είμαι αντικειμενικός σε αυτά και

όπως έχω ξαναπεί CB400 φανατικός. Δεν το αλλάζω το μωρό μου θα το συντηρώ και θα το

φροντίζω εως ότου παραδώσει πνεύμα. Ιάπωνας λέμε ! ! !

odt
17/03/2008, 10:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από paris13
Εγώ για την ιστορία μιας και ακούω συχνά για δυσεύρετα και ακριβά ανταλλακτικά για το CB400SF να πω πως ότι και να έχω χρειαστεί το έχω βρει αμέσως και μόνον τα όργανα είναι μελανό τους σημείο.

Δεν θέλω σε καμία περίπτωση να φανεί ότι το παίζω έξυπνος...αλλά μάλλον θα χρειαστώ ψυγείο...θες να κοιτάξεις, αν φυσικά σε βγάλει ο δρόμος σου και έχεις χρόνο και να μου στείλεις ένα π.μ ?

:wave2:

BLiTzER
17/03/2008, 18:57
Ευχαριστώ παιδιά.

Δεν ποστάρω φωτός για λίγο καιρό ακόμα. Το έχω μαζέψει σχεδόν όλο, του έλειπαν κάποια πράγματα (φλας, καθρέφτες), αλλά θα περιμένω λίγο ακόμα να του φορέσω και ένα hugger πίσω γιατί λερώνει πολύ :P Πιθανότατα θα αντικαταστήσω και τα μπροστινά φλασάκια να ταιριάζουν με το πίσω φανάρι που αγόρασα. Μετά θα το θαυμάσουμε παρέα :)