PDA

View Full Version : προβληματισμος!!!



@bsolut!!
31/01/2008, 04:45
παιδες χρειαζομαι τα φωτα σας..ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΕΝΑ BROS 400ΑΡΙ ΤΗΣ HONDA. απ'τη μια μου αρεσει πολυ το μηχανακι αυτο αλλα εχω ακουσει οτι δεν υπαρχουν ανταλλακτικα η τουλαχιστον βρισκονται πολυ δυσκολα..ισχυει οντως αυτο και γενικοτερα βγαζει αρκετες βλαβες??μιλαω για μοντελο 99-2000..:sick:

gregorgeous89
31/01/2008, 09:52
Τέρας αξιοπιστίας :beer:

catmaster
31/01/2008, 10:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από @bsolut!!
παιδες χρειαζομαι τα φωτα σας..ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΕΝΑ BROS 400ΑΡΙ ΤΗΣ HONDA. απ'τη μια μου αρεσει πολυ το μηχανακι αυτο αλλα εχω ακουσει οτι δεν υπαρχουν ανταλλακτικα η τουλαχιστον βρισκονται πολυ δυσκολα..ισχυει οντως αυτο και γενικοτερα βγαζει αρκετες βλαβες??μιλαω για μοντελο 99-2000..:sick:

αν βρεις μοντέλο 99-2000 να μου το πεις και εμένα να το στείλω στη Honda γιατί η παραγωγή σταμάτησε μια πενταετία περίπου πριν ....

ανταλλακτικά θα βρεις -σίγουρα όχι πολύ εύκολα γιατί ήταν παραεισαγωγής το BROS- αλλά το βασικότερο είναι να ψάξεις καλά .. εγώ πολύ λίγα πλέον έχω δει που δεν καίνε ένα λίτρο λάδι στα 1000 χλμ ... :sad: και όσα είναι καθαρά οι ιδιοκτήτες είτε δεν τα δίνουν, η θέλουν αρκετά χρήματα...

για βλάβες τώρα .... κοίτα όταν έχεις να κάνεις με μηχανάκια δεκαπενταετίας και βάλε με δέκα ιδιοκτήτες πίσω και ανύπαρκτο ιστορικό συντήρησης ... όλα να τα περιμένεις...

μπορεί να μην καταλαβαίνει τίποτα - μπορεί και να θέλει τα πάντα...

και λίγα specs εδώ.. (http://www.motorbikespecs.net/index.dyn?flag=2&model_id=25327)

:wave2:

@bsolut!!
31/01/2008, 18:02
δεν ηξερα οτι εχει σταματησει να βγαινει τοσο παλια. σε μια αντιπροσωπεια το ειχε μαζι με το cb για μοντελο '99. μαλλον θα ειναι μαλακιες της αντιπροσωπειας ή η τελευταια αδεια. Σας' ευχαριστω πολυ και τους δυο παντως για τις πληροφοριες και ειδικα τον catmaser gia ta specs!!!:beer:

arxaios
31/01/2008, 19:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από gregorgeous89
Τέρας αξιοπιστίας :beer:
ΗΤΑΝ .................. ΚΑΠΟΤΕ ..........................
Το πιό πιθανό είναι ότι τώρα πιά θα είναι για πέταμα !!!
Μιλάμε δε για μηχανάκι παραεισαγωγής ............

Προσωπικά ΔΕΝ θα το έπαιρνα ....
Πόσο στο δίνουν ;
Πόσα χλμ έχει ;
Σε τι κατάσταση δείχνει να είναι ;
Σε μηχανικό το πήγες ;

:wave2:

@bsolut!!
01/02/2008, 00:05
koita se mhxaniko den to exw paei. apo antiproswpeia to xw vrei se times apo 1800-2000. twra apo idiotes poy exw dei sthn xe ta dinoyn kai 800. exw rwthsei filo moy poy asxoleitai kai moy exei pei oti einai poly dyskolo na breis antallaktika. enas allos filos moy phre to cb400 kai den exei emfanisei shmantika provlhmata. ap'oso kserw forane ta idia moter ara an einai se kalh katastash, dedomenoy toy oti einai kai honda den nomizw na bgalei polla problhmata. bebaia pote den ksereis...

sotomoto
01/02/2008, 00:25
Δε νομιζω πως το cb400 και το bros φορανε το ίδιο μοτερ--αν αυτό εννοείς- το ένα είναι 4-κίλυνδρο και το άλλο 2-κίλυνδρο...
Κατα τα άλλα ότι πάρεις να το κοιτάξεις καλά---ασε που πολλά δε φαίνονται κιολας πχ ρουλεμάν τροχών... Πάντως το CB-500 εχει εισαχθεί επίσημα, βρισκεις πολλά κομματια μτχρσμένα σε καλή κατάσταση και γυρω στα 3000-3500. Δεν είναι και ασχημο...

@bsolut!!
01/02/2008, 00:40
ontws exeis dkio. to bros einai 2kilindro. twra to diavasa se ena site. koita to cb500 den me xalaei katholou. sto 400 pou exw anevei emeina polu euxaristhmenos xwris na exw kai atketa megalh empeiria stis mhxanes. exw ena dt125 kai thewrw pws ena 400 eiani ena poly kalo bhma prin paw se ss h naked dedomenou oti ayto einai to styl mhxanhs poy oneireuomai. apla mou aresei arketa to kopsimo kai to stylaki tou bros...:sick:

@bsolut!!
01/02/2008, 00:42
a kai epishs mia kai to ipes enas filos moy poy phre to cb400 meta apo ena mhna tou allakse rouleman troxwn kai kalwdiwseis mpatarias giati tou kahkan...

sotomoto
01/02/2008, 01:44
Ναι αν σου αρέσει ένα στιλ μηχανής ή ένα μοντέλο κολλάς--και γω το παθαίνω αυτό. Άσε που μου έχει συμβεί και το άλλο--να παρω μηχανή και σε δύο μερες να σκέφτομαι την επόμενη που θα πάρω---όχι επειδή δε μου άρεσε αυτή που είχα μόλις πάρει--απλά θέμα απομυθοποίησης και ανθρώπινου ανικανοποίητου.
Πάντως οι επισκευές κοστίζουν αρκετα--ακόμα και οι απλές. Γι' αυτό η άποψή μου είναι να παίρνουμε κάτι καλύτερο και ας το πληρώσουμε λιγο παραπάνω. Θα μου πει τώρα κάποιος---εγώ γουστάρω αυτό, αυτό θα πάρω.-- οκ απλώς το λέω αυτό γιατί κάποτε είχα μπλέξει με ένα tdr 250(που ήταν τοο μηχανάκι τότε) αλλά το συγκεκριμένο είχε ταα μαζεμαααταα(ακραίο παραδειγμα αυτό δε λέω, tdr....).
Τεσπα :beer: :beer:

@bsolut!!
01/02/2008, 01:59
το θεμα της απομυθοποιησης του ανθρωπινου ανικανοποιητου με εχει απασχολησει κ εμενα. δεν εχει 2 μηνες που πηρα το dt και ηδη το ψιλοβαρεθηκα. ισως επειδη με τραβανε περισσοτερο τα στρητ. μια και το ανεφερες το tdr πρεπει να σκοτωνε για την εποχη του!!! να σαι καλα παντως για την κουβεντουλα, ομολογω με βοηθησε..τα λεμε!!!:beer: :beer: :wave2:

johnnyestia
01/02/2008, 18:52
Εγώ έχω Bros. Θέμα ανταλλακτικών δεν παίζει μεγάλο.
Απο αναλώσιμα ειδικά κανένα πρόβλήμα.
Το μοτέρ που φοράει είναι ίδιο με αυτό των Transalp και Africa Twin.

Εκεί που μπορεί να προβληματιστείς είναι με τα πλαστικά του, που δεν υπάρχουν, και το κοντέρ του παρομοίως.

arxaios
02/02/2008, 12:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnnyestia
Εγώ έχω Bros. Θέμα ανταλλακτικών δεν παίζει μεγάλο.
Απο αναλώσιμα ειδικά κανένα πρόβλήμα.
Το μοτέρ που φοράει είναι ίδιο με αυτό των Transalp και Africa Twin.

Εκεί που μπορεί να προβληματιστείς είναι με τα πλαστικά του, που δεν υπάρχουν, και το κοντέρ του παρομοίως.
Παιδιά ΜΗΝ λέτε κάτι αν δεν το γνωρίζετε ΣΙΓΟΥΡΑ !!! Θα πάρετε στο λαιμό σας κόσμο !!!
Τα 3 μοτέρ που αναφέρεις είναι V2 και ΝΑΙ το Transalp με το Bros έχουν το ίδιο μοτέρ, ΑΛΛΑ :
1) Όχι το ίδιο μοτέρ με το Africa twin (750 cc)

2) Βασικό είναι ο φίλος να γνωρίζει ΟΤΙ το Bros 400 ΔΕΝ το εισήγαγε ΠΟΤΕ ο ΣΑΡΑΚΑΚΗΣ, ούτε και το Transalp 400, άρα ανταλλακτικά παίζουν από παραεισαγωγής ΚΑΙ ΜΟΝΟ.

3) Συνήθως δε τα ανταλλακτικά που βρίσκεις είναι ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΑ και πανάκριβα για την κατάστασή τους !!!

4) Το μηχανάκι το οποίο κοιτάς έχει ΑΔΕΙΑ 1999-2000 αλλά στην Ιαπωνία πόσα χρόνια κυκλοφορούσε ;;; Πόσα χέρια έχει αλλάξει ;;;

5) Με το αναλώσιμα εννοούμε φίλτρα αέρα, λαδιών και βενζίνης (αν) βρίσκεις, με τα υπόλοιπα όμως τι γίνεται ;;; Με αυτά που ΑΚΙΝΗΤΟΠΟΙΟΥΝΕ τη μηχανή ;;;

Ξαναλέω ότι ΔΕΝ θα το έπαιρνα !!!
Αλήθεια πόσο στο δίνουνε και τι χλμ. ΛΕΝΕ ότι έχει ;;;