PDA

View Full Version : φρενα hayabusa



saleras
31/01/2008, 08:17
Εχω προβλημα με τα φρενα μου το μηχανακι εχει 1330 χλμ και μου ειπαν οτι εχουν προβλημα τα εργοστασιακα τακακια αν ναι τι τακακια προτεινετε ρε παιδια

arxaios
31/01/2008, 10:02
Τι πρόβλημα έχεις δηλαδή ;;; 2008 ή 2007 είναι το μηχανάκι ;;;

saleras
31/01/2008, 10:44
Ειναι 2007 φιλε μου

BILL VUZAS
31/01/2008, 11:26
Και εγω εχω προβλημα με τα φρενα.
Δεν ειμαι καθολου ευχαριστημενος,οχι ειδικα απο τα τακακια αλλα γενικως απο το συστημα φρενων του χαγιαμπουσα.Ηθελα να ανοιξω και σχετικη συζητηση αλλα με προλαβε ο sarelas.
Και εγω εχω τα μαμα φρενα με τα μαμα τακακια,μοντ. Κ5.
Δεν εχει αυτο το αρχικο δαγκωμα που σταματα το μηχανακι,εχεις την εντυπωση οτι δεν θα σταματησει ποτε...
Αφηστε δε,που οταν τα ζορησεις σε κανενα κοντο στροφιλικι τσιριζουν σαν γουρουνακι που το πας για σφαξιμο!
Να ακουσουμε καμια λυση,οικονομικα πραγματα,μην τρελαθουμε κιολας:confused:

saleras
31/01/2008, 12:01
αυριο μπενει μεσα για τακακια μπροστα οχι γνησια με καρμπον παστα και σωλινακι υψηλης μονο μπροστα (προταση του μηχανικου μου που εχει μια busa 2006 και τα εχει βαλει στο δικο του)τιμη 130 ευρο με εργασια.Τα αποτελεσματα και εντηποσεις τη δευτερα δεν ξερω τη να σας πω θα δηξει!:smokin:

DimST
31/01/2008, 12:04
Σωληνάκια υψηλής και μεταλλικά επώνυμα τακάκια (πχ. carbon loraine SBK5)

Αν ακόμα και τότε δε σε φτάνει το φρένο (κάτι απόλυτα φυσιολογικό) αντικατάσταση τρόμπας με μία ποιοτική after market (brembo, isr, ap κλπ)

Ps. Στο παρελθόν έχουν ανοίξει και άλλα τόπικ που αναφέροντε στα φρένα/αναβάθμιση του στο Busa...

:beer: :beer: :wave2:

SF
31/01/2008, 12:08
Κι εγώ είχα βρει τα φρένα του αρκετά αδύναμα. Η αλλαγή σε σωληνάκια υψηλής δεν βελτίωσε αισθητά τα πράγματα. Το έδωσα (το μηχανακι) πριν ψαχτώ περισσότερο. Νομίζω πως η μόνη λύση (πλην της πανάκριβης αλλαγής όλου του συστήματος φρένων) είναι τα σκληρά μεταλλικά τακάκια όπως λέει ο Dim (για αίσθηση και απόδοση) και βέβαια ...η συχνή αλλαγή στις δισκόπλακες που θα ακολουθήσει. Άραγε στο Κ8 άλλαξαν τα πράγματα;

SF
31/01/2008, 12:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από BILL VUZAS

Να ακουσουμε καμια λυση,οικονομικα πραγματα,μην τρελαθουμε κιολας:confused:


'Ντάξει, μιλάμε για ένα ακραίο μηχανάκι. Δεν είναι δυνατόν να περιμένουμε να υπάρχουν "οικονομικές" λύσεις :) Μανι-μανι το στάνταρ κόστος χρήσης της μοτοσυκλέτας είναι ήδη εξωπραγματικό.

BILL VUZAS
31/01/2008, 12:29
Απο οτι ξερω τα σωληνακια υψηλης θα βοηθησουν στο να μην μαλακωνει η μανετα σε συνεχη φρεναρισματα.
Αυτο που μαλλον θα βοηθησει περισοτερο ειναι η μεγαλυτερη τρομπα,θα δωσει μεγαλυτερη πιεση στο πατημα της μανετας,με πιθανο προβλημα ποιο ευκολο μπλοκαρισμα του τροχου.
Δεν ξερω την διαμετρο της μαμας τρομπας για να ψαξω λιγο μεγαλυτερη.
Καπου στο φορουμ διαβασα για συχνες εξαερωσεις του συστηματος,ισχυει κατι τετοιο?
Εχει και την βιδα σε εσωτερικο σημειο..:bigcry:

saleras
31/01/2008, 12:38
απο οτι ξερω μπενει τρομπα 22αρα brebo την οποια την εχω δει σε κ8 και ο οδηγος του μου ειπε οτι ειναι [πολυ ευχαριστημενος

gixxerpap
31/01/2008, 14:32
να σου πω απο τωρα οτι θα χρειαστεις τρομπα, ή θα στενοχωρηθεις???

κατα τ΄αλλα, sbk5 απο τακακια, δυσκολα θα βρεις κατι καλυτερο...

BUSA MAKIS
31/01/2008, 14:57
Εχω βάλει τακάκια after market και σωληνάκια υψηλής.

Τα φρένα μου είναι μια χαρά.

Η μηχανή δεν είναι καμια SS κατασκευή και το βάρος της είναι +50 κιλά από ενα SS.

DimST
31/01/2008, 15:32
Busa Makis>
Ακριβώς γι'αυτό το λόγο (βάρος), αλλά κυρίως γιατί είναι μοτοσυκλέτα 155+ ίππων τα φρένα της απαιτούν αναβάθμιση, ειδικά αν ψάχνεις και το σπόρ κομμάτι χαρακτήρα της η βελτίωση είναι επιτακτική.
Τα φρένα του busa (όπως και των περισσότερων suzuki) είναι στην καλύτερη των περιπτώσεων απλά αποδεκτά.


Αρχικά δημιουργήθηκε από BILL VUZAS
Απο οτι ξερω τα σωληνακια υψηλης θα βοηθησουν στο να μην μαλακωνει η μανετα σε συνεχη φρεναρισματα.
Αυτο που μαλλον θα βοηθησει περισοτερο ειναι η μεγαλυτερη τρομπα,θα δωσει μεγαλυτερη πιεση στο πατημα της μανετας,με πιθανο προβλημα ποιο ευκολο μπλοκαρισμα του τροχου.
Δεν ξερω την διαμετρο της μαμας τρομπας για να ψαξω λιγο μεγαλυτερη.
Καπου στο φορουμ διαβασα για συχνες εξαερώσεις του συστηματος,ισχυει κατι τετοιο?
Εχει και την βιδα σε εσωτερικο σημειο..:bigcry:

Mε τα after μεταλλικά σωληνάκια θα αποκτήσεις καλύτερη αίσθηση στα φρένα (όχι απο 20-0) και θα έχεις περισσότερη δύναμη στη μανέτα μια και τα αυτά δε "φουσκώνουν" - απορροφώντας δύναμη όπως τα μαμά σωληνάκια. Δε θα μειώσουν όμως το φαινόμενο της πτώσης απόδοσης της μανέτας μετά απο μερικά γερά φρεναρίσματα.

Για να λυσεις αυτό το πρόβλημα (υπερθέρμανση) κοιτάς σε πιο ποιοτικά τακάκια, τρόμπα και αναλόγως φθοράς/απαιτήσεων, δισκόπλακες. Με after τρόμπα, μπλοκάρισμα θα έχεις μόνο αν το προκαλέσεις, εκτός και αν μιλάς για πόλη οπότε ναι, σαφέστατα και θα μπλοκάρει πιο εύκολα στους δρόμους καθρέφτες όταν πας να φρενάρεις απο 50=>0.

Βασικά πρέπει να καταλάβεις(ετε) οτι όταν βελτιώνεις τα φρένα αυτομάτως αυτά γίνονται λιγότερο "φιλικα" σε καταστάσεις πόλης (περισσότερη δύναμη και μειωμένη αίσθηση φρεναρίσματος απο λίγα χιλιόμετρα στα παγοδρόμια μας).
Αλλιώς αφήστε τα μαμά σωληνάκια/τακάκια τρόμπα...

:beer: :beer: :wave2:

reinmeister
01/02/2008, 13:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από SF
Άραγε στο Κ8 άλλαξαν τα πράγματα;

ναι...εγιναν ακομα χειροτερα...

SF
01/02/2008, 18:05
:sad:

john74
06/02/2008, 20:50
ego pantos me to K8 (eiha GEN1 busa palia) ta frena ehoune veltiothei arketa,ta palia frena sto 2002 busa poy eiha itane toy fovou!!

panjimnakos
20/02/2008, 21:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
ναι...εγιναν ακομα χειροτερα...



Να σε ρωτησω φιλε μου... που το ξερεις εσυ οτι εγιναν χειροτερα???:confused: :confused: :confused:

john74
20/02/2008, 23:41
Ta frena tora poy eimai 1000km+ me to 08 busa einai MAKRAN kalytera apo to palio busa!!
kai ayta HORIS solinakia ypsilis/kai sklira takakia

Tpap
21/02/2008, 01:42
Τα φρενα της όντως είναι κακά...
Αυτό που έκανα εγώ παντως ήταν σωληνάκια υψηλής και ''σωστό'' τακάκι...
Ο τύπος στο brake shop στην καλλιρόης θα σας κατατοπίσει πλήρως..

Το επόμενο βήμα είναι τρόμπα....αλλά νομίζω μετά πας αλλού και σε οικονομικό επίπεδο και επίπεδο ''συνεργασίας'' διαφορετικών εξαρτημάτων.

makis1300
21/02/2008, 18:08
Οι βελτιωσεις φρενων σε 3 σταδια αναλογα τα οικονομικα΄

1]Σωληνακια υψηλης και τακακια EBC HH μονο μπροστα [150 ευρω]

2]Συν τρομπα ακτινικη 19αρα απο GSXR1000[160 ευρω]

3]Συν δισκοπλακες BRAKING μαργαριτα [540 ευρω]

Η βελτιωση ειναι μεγαλη και πρεπει να γινει και στο Κ8 το οποιο και βαρυτερο
ειναι, και την ιδια απαραδεκτη συμβατικη 16αρα τρομπα εχει,και τακακια με
την ιδια παστα εχει, αλλα και δισκοπλακες μικροτερες 310mm εχει.
Οι ακτινικες τετραπιστονες δαγκανες απο GSXR1000 που διαθετει βοηθουν
ελαχιστα[λιγοτερες στρεβλωσεις]αλλα ειναι κατασκευασμενες για 50kg
ελαφρυτερη μοτοσυκλετα...
:cool:

Tpap
21/02/2008, 20:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis1300
.......αλλα ειναι κατασκευασμενες για 50kg
ελαφρυτερη μοτοσυκλετα...
:cool:


καλά τα λες, αλλά το παραπάνω αντιλαμβάνεσαι γιατί ΔΕΝ στέκει...ε;

makis1300
21/02/2008, 21:17
Δεν το αντιλαμβανομαι........
Εξηγησετο παρακαλω:(

john74
22/02/2008, 00:54
Ayta thelei gia na ginei i SOSTI douleia anavathmiseis ton frenon
Spiegler-Galfer


121261

makis1300
22/02/2008, 10:27
Η GALFER ειναι εταιρεια αγορασμενη απο την BRAKING.
Για τον λογο αυτο κατασκευαζει και αυτη ΑΚΡΙΒΩΣ
ιδιες δισκοπλακες WAVE οι οποιες ειναι πατεντα της
BRAKING.
Απο θεμα τιμης ομως συμφερουν οι BRAKING...
Oσο για τα σωληνακια υψηλης θα σου προτεινα να
μην βαλεις ετοιμα αλλα φτιαχτα γιατι σε περιπτωση
που θελησεις να αλλαξεις και τρομπα[χωρις αυτη
δουλεια δεν γινεται] θα χρειαστει να βαλεις καινουργια.

:beer:

reinmeister
22/02/2008, 14:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από panjimnakos
Να σε ρωτησω φιλε μου... που το ξερεις εσυ οτι εγιναν χειροτερα???:confused: :confused: :confused:

απο το οτι αποτελουνται απο την ιδια αθλια τρομπα του παλιου και απο το οτι μειωση διαμετρου δισκοπλακας σημαινει αυξηση θερμοκρασιων λογω μεγαλυτερης ταχυτητας περιστροφης...

οι τετραπιστονες ακτινικες δαγκανες σε σχεση με τις εξαπιστονες συμβατικες που φορουσε το παλιο δινουν λιγο καλυτερη αρχικη αισθηση αλλα τιποτε περισσοτερο...

επισης ξεφυγετε λιγο απο την μοδα της μαργαριτας διοτι δεν προσφερει τιποτα περισσοτερο σε μηχανακι δρομου περαν του οπτικου μερους...αν ειστε χωματεροι μαζι σας...καθαριζει το τακακι απο λασπες κλπ...αλλα στον δρομο το μονο που κανει ειναι να τρωει συντομοτερα το τακακι και να αυξανει θερμοκρασια...

επισης οσοι απο σας πραγματικα πιεζετε το μηχανακι σας προτιμηστε δισκοπλακα απο κραμα μαντεμιου(χυτοσιδηρου) και ουχι ατσαλιου οπως ειναι το πλειστον της αγορας...ο σιδηρος εχει πολυ μεγαλυτερη αντοχη,στις αυξημενες θερμοκρασιες και κατ επεκτασιν στις στρεβλωσεις, απο το ατσαλι...

οσοι δεν το πιεζετε υπερβολικα ,οι ατσαλινες θα σας καλυψουν μια χαρα...

οι galfer(braking) ειναι μετριες δισκοπλακες της σειρας...αν θελετε κατι πολυ καλυτερο στο ιδιο κοστος προτιμηστε brake tech...κλασεις ανωτερες...

στο θεμα σωληνακια εγω θα διαφωνισω με τα φτιαχτα διοτι ολοι αγοραζουν με το κιλο και η ποιοτητα ειναι για κλαμματα στο πλειστον των περιπτωσεων...

παρτε ετοιμα επωνυμα με εγγυηση εφ ορου ζωης και προσεξτε τα ρακορ να ειναι οπωσδηποτε ατσαλινα κι οχι αλουμινενια...

με τα ετοιμα δεν υπαρχει προβλημα στην αλλαγη τρομπας...προσωπικα ,με τα ιδια ετοιμα σωληνακια εχω χρησιμοποιησει τρεις διαφορετικες τρομπες( μια axial και δυο radial) και ξερω πολυ κοσμο που εχει κανει ακριβως το ιδιο...

τελος στο θεμα τρομπας υπαρχουν απειρες επιλογες για ολα τα βαλαντια...ξεκινουν καλες ακτινικες nissin και brembo απο 200 κατι ευρω οποιες ειναι η μερα με την νυχτα σε σχεση με τις μαμα axial και αισθητα ανωτερες απο τις μαμα radial των GSXR-R1...(18 χ 20 , 17 χ 20 19 χ 21) ειναι μια χαρα διαστασεις για το πλειστον των superbikes και μαστοδοντων της αγορας...

προσωπικη επιλογη ap racing 4125/2 (17x 20) με hell σωληνακια...

makis1300
22/02/2008, 19:39
Οι δισκοπλακες WAVE μονο μοδα δεν ειναι...

Αποδειξη γι αυτο η χρησιμοποιηση τους απο σχεδον ολες τις αγωνιστικες ομαδες σε εξωτερικο

αλλα και Ελλαδα και αυτο γιατι και ΘΕΡΜΟΑΠΑΓΑΓΟΥΝ καλυτερα λογω του σχηματος τους, και

αυξημενη αντοχη εχουν, αλλα και ΠΟΛΥ ελαφρυτερες ειναι[ιδιως με το carbon κεντρο] με


αποτελεσμα την μειωση του μη αναρτωμενου βαρους .

Οσο για τα φτιαχτα σωληνακια δεν παρουσιαζουν κανενα προβλημα εαν φτιαχτουν σωστα και

επιμενω οτι οι ακτινικες χρειαζονται διαφορετικης γωνιας ρακορ και λιγο μακρυτερα σωληνακια.

Οι προτασεις που εκανα αφορουν οικονομικες λυσεις που παρεχουν σημαντικη βελτιωση και τις

εχω στο BUSA πολλα χρονια....

Ολα τα υπολοιπα ειναι θεμα χρηματων.....

Υ.Γ
Το GSXR1000 K6-K7 φοραει ακτινικη NISSIN 19ΑΡΑ



:) :)

reinmeister
23/02/2008, 00:55
να πιασουμε λιγο το θεμα απο τα βασικα για να συννενοηθουμε...

ο λογος που φρεναρει η μοτοσυκλεττα ειναι ο εξης...μετατροπη της κινητικης ενεργειας σε θερμικη και αποβολη αυτης στο περιβαλλον...

δηλαδη...κινειται ο τροχος με συγκεκριμενη ταχυτητα...την ωρα που πιεζουν τα τακακια την δισκοπλακα αυτη η κινητικη ενεργεια αρχιζει να μετατρεπεται σε θερμικη μεσω τριβης...οση περισσοτερη κινητικη ενεργεια μετατραπει σε θερμικη στην μοναδα χρονου τοσο περισσοτερο θα μειωθει και η ταχυτητα της μοτοσυκλεττας...αρα το ζητουμενο μας ειναι πως θα περασουμε στο συστημα πεδησης περισσοτερη θερμοτητα και παραλληλα να την απαγουμε στο περιβαλλον...

οι wave δισκοπλακες δεν ανεβαζουν την ιδια θερμοκρασια με τις αντιστοιχες στρογγυλες ιδιου υλικου λογω του σχηματος τους...αρα μετατρεπουν λιγοτερη κινητικη ενεργεια σε θερμικη,αρα εχουμε μεγαλυτερες αποστασεις φρεναρισματος στην μοναδα χρονου...το σχημα αυτο βοηθαει πολυ τις ατσαλινες δισκοπλακες της αγορας ,οι οποιες λογω υλικου εχουν μικροτερη αντοχη στις αυξημενες θερμοκρασιες αρα και στην στρεβλωση απ οτι οι σιδερενιες επι παραδειγματι...

το αποτελεσμα ειναι σε σχεση με τις στρογγυλες ιδιου υλικου,μεγαλυτερη αντοχη στο παρατεταμενο φρεναρισμα ΑΛΛΑ και μεγαλυτερες αποστασεις μειωσης ταχυτητας στην εκαστοτε περιπτωση λογω μικροτερων θερμοκρασιων...δηλαδη...χειροτερα φρενα αλλα με μεγαλυτερη αντοχη...

απο δω και περα αρχιζουμε να μιλαμε για διαφορετικα υλικα ,για διαφορετικους τροπους χαραξης ετσι ωστε να αποβαλλεται καλυτερα η κολλα των τακακιων που ενωνει τα υλικα τριβης τους η οποια με την σειρα της εξαεριωνεται με την αυξηση της τριβης-θερμοτητας και πρεπει απο καπου να απαχθει ετσι ωστε να αποφυγουμε φαινομενα ολισθησης (brake fading) και καπου φτανουμε σε μια ιστορια με απειρες παραμετρους χωρις τελος...

anyway...
παραθετω μερικες φωτογραφιες απο τα βασικα teams στα superbikes...πλην της kawasaki ολοι ανεξαιρετως χρησιμοποιουν στρογγυλες δισκοπλακες...δεν αναφερομαι στα gp διοτι εκει παιζουμε με carbon οποτε τα πραγματα αλλαζουν...

η τρομπα των κ5-7 ειναι οντως 19αρα αλλα εαν την αντικαταστησεις με μια ιδιας διαμετρους aftermarket θα καταλαβεις αμεσως την διαφορα...

απο κει και περα οπως ειπες κι εσυ,τα παντα ειναι θεμα βαλαντιου...

:)

:wave2:

http://i175.photobucket.com/albums/w154/reinmeister_2007/807402_lrg1.jpg

http://i175.photobucket.com/albums/w154/reinmeister_2007/405852.jpg

http://i175.photobucket.com/albums/w154/reinmeister_2007/20070029326.jpg

http://i175.photobucket.com/albums/w154/reinmeister_2007/2279352888_dec97f8dd5.jpg

http://i175.photobucket.com/albums/w154/reinmeister_2007/P20080222184935906gif.jpg

makis1300
23/02/2008, 11:22
Five Racing srl - Honda: Katsuaki Fujiwara - Yoann Tiberio.
Gil Motor Sport- Kawasaki: Stefan Chambon - Maxime Berger.
S.C. srl - Ducati: Luka Nedog - S. Easton.
Ten Kate Honda BV - Honda: Sebastien Charpentier - Kenan Sofuoglu.
Klaffi - Honda: William De Angelis - Tomas Miksovsky.
Lorenzini - Yamaha: Massimo Roccoli - Gianluca Vizziello.
Yamaha Deutschland - Yamaha: Kevin Curtain - Broc Parkes amaha Deutschland - Yamaha: Kevin Curtain - Broc Parkes

makis1300
23/02/2008, 11:26
Και λιγες φωτογραφιες.....


121391

makis1300
23/02/2008, 11:28
more....


121393

makis1300
23/02/2008, 11:31
more......


121394

makis1300
23/02/2008, 11:33
more.......


121395

makis1300
23/02/2008, 11:35
Τελευταια....:sun:


121396

reinmeister
23/02/2008, 12:19
μου εβαλες το πρωταθλημα των παπιων με τα 120 αλογα που φρεναρουν ακομα και με το ποδι στη ζαντα...:rotflmao: :rotflmao:

αρα στα λογια μου ερχεσαι...δες το πολυ απλα...αν ηταν καλυτερα θα τα φορουσαν και οι καλυτεροι(superbikes)...:wave2:

makis1300
23/02/2008, 15:12
Kαι λιγα παπια.........των 200+ αλογων








Celani Team SRL - Suzuki: Vittorio Iannuzzo.
PSG1 - Kawasaki: Fonsi Nieto - Regis Laconi - Chris Walker.
Altare Satellite - Suzuki: Fabien Foret.
Yamaha Motor Italia - Yamaha: Noriyuki Haga - Andrew Pitt. :rotflmao:

makis1300
23/02/2008, 15:18
Οι τρεις απο τις φωτογραφιες που ανεβασα αφορουν SBK.....

ONE MORE......:beer:


121406

Tpap
24/02/2008, 04:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
αρα το ζητουμενο μας ειναι πως θα περασουμε στο συστημα πεδησης περισσοτερη θερμοτητα και παραλληλα να την απαγουμε στο περιβαλλον...

..........οι wave δισκοπλακες δεν ανεβαζουν την ιδια θερμοκρασια με τις αντιστοιχες στρογγυλες ιδιου υλικου λογω του σχηματος τους...................αρα μετατρεπουν λιγοτερη κινητικη ενεργεια σε θερμικη,αρα εχουμε μεγαλυτερες αποστασεις φρεναρισματος στην μοναδα

κάτι έχεις στο μυαλό σου -αρχικά σωστό, μαλλον-
αλλά η επεξεργασία/διατύπωση του ψιλοχολένει..




Αρχικά δημιουργήθηκε από makis1300
Δεν το αντιλαμβανομαι........
Εξηγησετο παρακαλω:(

Είναι απλό...
διότι άμεσα μας απασχολεί η συμπεριφορά των φρένων με την μηχανη στο μέγιστο επιτρεπόμενο βάρος.. αναβάτης/συνεπιβάτης/αποσκευές.

γιατί κάπως έτσι δοκιμάζουν τα τμήματα έρευνας κ εξέλιξης τις μοτο τους...

(μην με ρωτήσεις μόνο για ποιον λόγο δεν τα βελτιώσαν πριν την βγάλουν σε παραγωγή, μιας και είμαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ οτι το γνωρίζαν/ουν)

reinmeister
24/02/2008, 13:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
κάτι έχεις στο μυαλό σου -αρχικά σωστό, μαλλον-
αλλά η επεξεργασία/διατύπωση του ψιλοχολένει..


κατι εχεις στο μυαλο σου αναφορικα με τα συγκεκριμενα γραφομενα μου-εξ ολοκληρου λαθος-και περιμενω να δω πως θα επιχειρηματολογησεις επ αυτου...

Tpap
25/02/2008, 03:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
κατι εχεις στο μυαλο σου αναφορικα με τα συγκεκριμενα γραφομενα μου-εξ ολοκληρου λαθος-και περιμενω να δω πως θα επιχειρηματολογησεις επ αυτου...

πολυ ευκολα:
η δημιουργία θερμότητος είναι ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ, και σημείωσε οτι τα ποσά της ΔΕΝ θα επιθυμούσαμε σε ΚΑΜΙΑ των περιπτώσεων να απαχθούν από το σύστημα πέδησης...

το ΑΙΤΙΟ είναι σαφές οτι είναι η τριβή.
και οι παράγοντες επίδρασης σε αυτήν, οι εξής ακόλουθοι:
επιφάνεια επαφής/πίεση/υλικά

--όσο πιο απλά μπορούσα, με όλα τα κενά της απλούστευσης...--

ειδάλλως βλέπε: Τριβολογία και Φυσική 1ης Λυκείου..

DimST
25/02/2008, 08:25
Trap, σκέψου ξανά τι θέλουμε να κάνουμε με τα φρένα... σίγουρα δε θέλουμε εύκολη λύση θέρμανσης τις κρύες μέρες του χειμώνα.


Φιλικά.

reinmeister
25/02/2008, 11:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
πολυ ευκολα:
η δημιουργία θερμότητος είναι ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ, και σημείωσε οτι τα ποσά της ΔΕΝ θα επιθυμούσαμε σε ΚΑΜΙΑ των περιπτώσεων να απαχθούν από το σύστημα πέδησης...

το ΑΙΤΙΟ είναι σαφές οτι είναι η τριβή.
και οι παράγοντες επίδρασης σε αυτήν, οι εξής ακόλουθοι:
επιφάνεια επαφής/πίεση/υλικά

--όσο πιο απλά μπορούσα, με όλα τα κενά της απλούστευσης...--

ειδάλλως βλέπε: Τριβολογία και Φυσική 1ης Λυκείου..

εχεις απολυτο δικιο...η θερμοτητα που παραγεται ΠΡΕΠΕΙ να διατηρειται στο ολον της και να ΜΗΝ απαγεται απο το συστημα πεδησης...διοτι η δισκοπλακα και κατ επεκτασιν δαγκανες και υγρα φρενων,εχουν απειρη εις την ν δυνατοτητα αποροφησης θερμοτητας...

οπερ μεθερμηνευομενον...συνεχιζει να ασκειται τριβη στο συστημα πεδησης ,αυτο κατ εσε την καβατζωνει,οποτε καποια στιγμη θα εχουμε καθετη ξενοδοχειακη μοναδα με αυτονομη θερμανση ικανη να ζεστανει 1000 νοματαιους...

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

οταν τελειωσεις το λυκειο πες μου να συνεχισουμε την συζητηση...
εως τοτε επιτρεψε μου να αποχωρησω...δεν αντεχουν τα αντερα μου αλλο γελιο...

Tpap
25/02/2008, 19:07
ενταξει ρε σεις...!!
δεν κατάφερα να σας ''διαφωτίσω'', κατάφερα να σας ''πεθάνω'' στα γέλια...κάτι δεν είναι κ αυτό...;

Tpap
25/02/2008, 19:08
..πάω να τελειώσω το λύκειο.

madox
12/03/2008, 17:55
To προβλημα με τα φρενα της busa λυνεται με την αλλαγη της τρομπας.Αυτη την αλλαγη εκανα και τα φρενα βελτιωθηκαν κατα 60%.Πριν δεν υπηρχε ουτε αισθηση αλλα ουτε και δυναμη.Αυτο ομως που μου την εδωσε ειναι οτι η εταιρια εριξε ολο το βαρος στο b-king και για την μηχανη οροσημο εκανε ελαχιστα.
Για παραδειγμα στο γυμνο βαλαν ακτινικη τρομπα.Ποσο κοστος ειχε δηλαδη να κανουν το ιδιο και στην busa?Tα λιγα παραπανω κυβικα και οι λιγο καλλιτερες επιδοσεις δεν νομιζω να καταφερουν να συντηρησουν τον τον μυθο της για πολυ ακομα. :cry:

SAM46
23/03/2008, 19:23
makis1300
2]Συν τρομπα ακτινικη 19αρα απο GSXR1000[160 ευρω]


Αυτο σκεφτομουνα να κανω και εγω.να αγορασω ακτινικη τρομπα 19αρα απο το 1000αρι.

να κανω και εγω μερικες ερωτησεις πριν παω να την αγορασω και κανω καμια λαλακια


1. Θα ταιριαξει ακριβως(δλδ βγαζεις την μια και βαζεις την αλλη) η θα πρεπει να κανω πατεντα για να μπει?

2. Το φυσακι που ειναι κατω απο την μανετα,μαλλον για το φρενο ειναι,θα κουμπωνει στην αλλη τρομπα?

3. Επειδη εχω ηδη σωληνακια υψηλης θα εχω προβλημα με την βιδα η θα βιδωσει αμμεσος?



Αν υπαρχει καποιος που εχει βγαλει και φωτο ακομα καλυτερα!!

madox
23/03/2008, 19:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από SAM46
Αυτο σκεφτομουνα να κανω και εγω.να αγορασω ακτινικη τρομπα 19αρα απο το 1000αρι.

να κανω και εγω μερικες ερωτησεις πριν παω να την αγορασω και κανω καμια λαλακια


1. Θα ταιριαξει ακριβως(δλδ βγαζεις την μια και βαζεις την αλλη) η θα πρεπει να κανω πατεντα για να μπει?

2. Το φυσακι που ειναι κατω απο την μανετα,μαλλον για το φρενο ειναι,θα κουμπωνει στην αλλη τρομπα?

3. Επειδη εχω ηδη σωληνακια υψηλης θα εχω προβλημα με την βιδα η θα βιδωσει αμμεσος?



Αν υπαρχει καποιος που εχει βγαλει και φωτο ακομα καλυτερα!!


Ταιριαζει κουτι και δεν θελει καμμια πατεντα.Το φυσακι και η βιδα ταιριαζουν χωρις τπτ περαιτερω. Μονο η στηριξη για το ποτηρακι μπορει να σου παρει λιγο χρονο.

888hayabusa
23/03/2008, 19:46
:smilea: Exω μια απωρια βρε παιδια.Οσοι παραπονιεστε για τα φρενα της busa,ποσα οριακα φρεναρισματα εχετε κανει στη ζωη σας και δεν σας ικανοποιει το μηχανακι???Μην :nono: ξεχνιεστε,δεν ειναι ςς

madox
23/03/2008, 19:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από 888hayabusa
:smilea: Exω μια απωρια βρε παιδια.Οσοι παραπονιεστε για τα φρενα της busa,ποσα οριακα φρεναρισματα εχετε κανει στη ζωη σας και δεν σας ικανοποιει το μηχανακι???Μην :nono: ξεχνιεστε,δεν ειναι ςς


Εχει τα γκαζια ενος ss και περισσοτερο βαρος.Το μεγαλυτερο προβλημα ομως κατ εμε ειναι η απουσια αισθησης.Οσοι οδηγουσαν superbike την προηγουμενη δεκαετια καταλαβαινουν.Η ακτινικη τρομπα βελτιωνει την αισθηση κατα πολυ. :beer:

SAM46
23/03/2008, 20:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από madox
Ταιριαζει κουτι και δεν θελει καμμια πατεντα.Το φυσακι και η βιδα ταιριαζουν χωρις τπτ περαιτερω. Μονο η στηριξη για το ποτηρακι μπορει να σου παρει λιγο χρονο.


κατι αλλο!

απο ποιο μοντελο gsxr 1000?

madox
23/03/2008, 20:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από SAM46
κατι αλλο!

απο ποιο μοντελο gsxr 1000?


Εγω εβαλα απο κ6 αλλα και τα κ7-8 λογικα φορανε την ιδια.

SAM46
24/03/2008, 17:05
δυστηχως δεν κανουν 160? αλλα 250?!!!


160 κανει μονο η τρομπα και η μανετα!!!

το ποτηρακι=47

το λαμακι=10

βιδουλες παραβιδουλες κανα 30?αρι



βεβαια μου προτεινε να παω στην γιαμαχα και να παρω απο R1 μανετα.
πηγα και εγω και ρωταω και μου λεει ολα κομπλε 160?.

η διαφορα ειναι οτι αντι για 19αρα ειναι 16 του R1.


μου ειπε οτι εχει δωσει πολλες τετοιες για μπουσα και εχουν μεινει ευχαριστημενοι ολοι.



και εγω ρωταω,ισχυει κατι τετοιο?η μου ελεγαν λαλακιες για να πουλησουν?

gixxerpap
24/03/2008, 18:47
πρεπει πρωτα να αποφασισετε τι χρηση θα κανετε σε ενα μπουσα....

αν προκειται να το χρησιμοpιησετε για ταξιδια, τα φρενα του ειναι ότι πρεπει...δεν τα αφησανε τυχαια ετσι....

αν προκειται να το λυσσαξετε στις φαναριες και να το στιψετε στην επιδαυρο και στην ιτεα, τότε όντως υπαρχει προβλημα...

απο κει και περα, θα συμφωνησω με τον φιλτατο reinmeinster ...

kostom
24/03/2008, 21:48
Μιάς και το συζητάτε (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=55159).... :winka:

makis1300
25/03/2008, 16:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από SAM46
δυστηχως δεν κανουν 160? αλλα 250?!!!


160 κανει μονο η τρομπα και η μανετα!!!

το ποτηρακι=47

το λαμακι=10

βιδουλες παραβιδουλες κανα 30?αρι

ΡΩΤΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΜΟΤΟΡΟΔΑ ΠΟΥ ΦΕΡΝΕΙ NISSIN....





και εγω ρωταω,ισχυει κατι τετοιο?η μου ελεγαν λαλακιες για να πουλησουν?

reinmeister
26/03/2008, 00:15
ρωτηστε στα γνωστα φρεναδικα της αθηνας για την ακτινικη nissin 19-21 που ειναι πολυ αξιοπρεπης με 200 ευρω ολο το πακετο...τουλαχιστον τοσο ειχε περυσι...

stako
02/05/2008, 12:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
επισης οσοι απο σας πραγματικα πιεζετε το μηχανακι σας προτιμηστε δισκοπλακα απο κραμα μαντεμιου(χυτοσιδηρου) και ουχι ατσαλιου οπως ειναι το πλειστον της αγορας...ο σιδηρος εχει πολυ μεγαλυτερη αντοχη,στις αυξημενες θερμοκρασιες και κατ επεκτασιν στις στρεβλωσεις, απο το ατσαλι...

οι galfer(braking) ειναι μετριες δισκοπλακες της σειρας...αν θελετε κατι πολυ καλυτερο στο ιδιο κοστος προτιμηστε brake tech...κλασεις ανωτερες...



Φίλε μου μήπως ξέρεις από που μπορούμε να πάρουμε ένα σετ από αυτούς τους δίσκους?

http://www.braketech.com/sportbikes/AXIS-Iron-Rotors.php

Έχουν στραβώσει στο μηχανάκι μου (από θερμοκρασία σε td) και έχω καταλήξει σε Braketech αλλά δεν μπορώ να βρω πουθενά.

Μιλάμε πάντα για αγορά μέσω internet και προτιμότερο από ΗΠΑ για να εκμεταλευτούμε το ακριβό Ευρώ. Όσοι έχω βρει μέχρι τώρα είτε δεν στέλνουν Ευρώπη είτε ζητάνε τρελλά ποσά σε μεταφορικά......

reinmeister
02/05/2008, 15:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
Φίλε μου μήπως ξέρεις από που μπορούμε να πάρουμε ένα σετ από αυτούς τους δίσκους?

http://www.braketech.com/sportbikes/AXIS-Iron-Rotors.php

Έχουν στραβώσει στο μηχανάκι μου (από θερμοκρασία σε td) και έχω καταλήξει σε Braketech αλλά δεν μπορώ να βρω πουθενά.

Μιλάμε πάντα για αγορά μέσω internet και προτιμότερο από ΗΠΑ για να εκμεταλευτούμε το ακριβό Ευρώ. Όσοι έχω βρει μέχρι τώρα είτε δεν στέλνουν Ευρώπη είτε ζητάνε τρελλά ποσά σε μεταφορικά......

χαιρομαι που ακολουθησες την συμβουλη μου αναφορικα με την μαρκα...

απο κει και περα πες μου για τι μηχανακι μιλαμε να κοιταξω τι μπορει να γινει...

stako
02/05/2008, 15:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
χαιρομαι που ακολουθησες την συμβουλη μου αναφορικα με την μαρκα...

απο κει και περα πες μου για τι μηχανακι μιλαμε να κοιταξω τι μπορει να γινει...

Βασικά είχα καταλήξει σε αυτούς τους δίσκους από προχτές, σήμερα όμως ανακάλυψα αυτό το thread και μου επιβεβαίωσες την επιλογή! :)

Όσο μπόρεσα να βρω σε ξένες σελίδες και φόρουμ οι δίσκοι είναι αλλού. Είναι στην μέση (όσον αφορά την απόδοση) σε αλουμίνιο και κεραμικούς. Επίσης με έψησε πολύ το σχέδιο στο carrier. Είναι φανερό ότι δεν τρώνε πλέον το ζόρι τα "πριτσίνια" που ενώνουν τον δίσκο με το carrier και κατά την γνώμη μου είναι πολύ σημαντικό αυτό καθώς έχω δει μερικές περιπτώσεις όπου τα πριτσίνια την ακούν πολύ άσχημα (κυρίως σε Braking και Galfer).

Τους θέλω για GSXR 600 K4, θα προτιμούσα τους oversized στα 320mm. :)

Σου στέλνω κι ένα ΠΜ για κάτι ακόμα. :wave2:

T.R.E
07/05/2008, 02:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
Βασικά είχα καταλήξει σε αυτούς τους δίσκους από προχτές, σήμερα όμως ανακάλυψα αυτό το thread και μου επιβεβαίωσες την επιλογή! :)

Όσο μπόρεσα να βρω σε ξένες σελίδες και φόρουμ οι δίσκοι είναι αλλού. Είναι στην μέση (όσον αφορά την απόδοση) σε αλουμίνιο και κεραμικούς. Επίσης με έψησε πολύ το σχέδιο στο carrier. Είναι φανερό ότι δεν τρώνε πλέον το ζόρι τα "πριτσίνια" που ενώνουν τον δίσκο με το carrier και κατά την γνώμη μου είναι πολύ σημαντικό αυτό καθώς έχω δει μερικές περιπτώσεις όπου τα πριτσίνια την ακούν πολύ άσχημα (κυρίως σε Braking και Galfer).

Τους θέλω για GSXR 600 K4, θα προτιμούσα τους oversized στα 320mm. :)

Σου στέλνω κι ένα ΠΜ για κάτι ακόμα. :wave2:



Eπειδη ψαχνω και εγω για δισκους αυτην την εποχη,εριξα μια ερωτηση και για σενα αν δεν σε πειραζει...Οταν εχω νεα θα σου πω
Το μονο αρνητικο που τους προσαπτουν ειναι οτι σκουριαζουν σχεδον αμεσως οταν η μηχανη βρισκεται σε υγρες συνθηκες ή αφεθει λιγη ωρα στην βροχη κτλ... Κατα τα αλλα γαμανε...



http://www.imageshack.gr/files/tvc91x4x9c9fqmw9lwu5.jpg (http://www.imageshack.gr/view.php?file=tvc91x4x9c9fqmw9lwu5.jpg)

stako
07/05/2008, 09:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από T.R.E
Eπειδη ψαχνω και εγω για δισκους αυτην την εποχη,εριξα μια ερωτηση και για σενα αν δεν σε πειραζει...Οταν εχω νεα θα σου πω
Το μονο αρνητικο που τους προσαπτουν ειναι οτι σκουριαζουν σχεδον αμεσως οταν η μηχανη βρισκεται σε υγρες συνθηκες ή αφεθει λιγη ωρα στην βροχη κτλ... Κατα τα αλλα γαμανε...



http://www.imageshack.gr/files/tvc91x4x9c9fqmw9lwu5.jpg (http://www.imageshack.gr/view.php?file=tvc91x4x9c9fqmw9lwu5.jpg)

Στα ίδια μέρη συχνάζουμε μάλλον! :D

Την ίδια φωτό έχω βρει κι εγώ (gixxer.com) και όντως έτσι είναι, σκουριάζουν. Αλλά φεύγει με ένα καλό σκούπισμα ή με το πρώτο φρενάρισμα (καλύτερα να κάνεις το πρώτο). Βέβαια προσωπικά δεν με πειράζει καθώς το μηχανάκι είναι σχεδόν track bike.

Εγώ θα πάω αναγκαστικά για τον επόμενο μήνα την αγορά πάντως καθώς έπρεπε να βάλω αλυσιδογράναζα (τα έβαλα χτες) και θέλει και το μπροστινό service (το πάω την Δευτέρα).

T.R.E
08/05/2008, 02:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
Στα ίδια μέρη συχνάζουμε μάλλον! :D

Την ίδια φωτό έχω βρει κι εγώ (gixxer.com) και όντως έτσι είναι, σκουριάζουν. Αλλά φεύγει με ένα καλό σκούπισμα ή με το πρώτο φρενάρισμα (καλύτερα να κάνεις το πρώτο). Βέβαια προσωπικά δεν με πειράζει καθώς το μηχανάκι είναι σχεδόν track bike.

Εγώ θα πάω αναγκαστικά για τον επόμενο μήνα την αγορά πάντως καθώς έπρεπε να βάλω αλυσιδογράναζα (τα έβαλα χτες) και θέλει και το μπροστινό service (το πάω την Δευτέρα).


Εστειλα π.μ σε 2-3 που ασχολουνται με το αντικειμενο και περιμενω απαντηση για τιμες...Εγω παντως θα παω για τους SS Cobra αν αποφασισω τελικα... :sad:

doohan
08/05/2008, 13:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
να πιασουμε λιγο το θεμα απο τα βασικα για να συννενοηθουμε...

ο λογος που φρεναρει η μοτοσυκλεττα ειναι ο εξης...μετατροπη της κινητικης ενεργειας σε θερμικη και αποβολη αυτης στο περιβαλλον...

δηλαδη...κινειται ο τροχος με συγκεκριμενη ταχυτητα...την ωρα που πιεζουν τα τακακια την δισκοπλακα αυτη η κινητικη ενεργεια αρχιζει να μετατρεπεται σε θερμικη μεσω τριβης...οση περισσοτερη κινητικη ενεργεια μετατραπει σε θερμικη στην μοναδα χρονου τοσο περισσοτερο θα μειωθει και η ταχυτητα της μοτοσυκλεττας...αρα το ζητουμενο μας ειναι πως θα περασουμε στο συστημα πεδησης περισσοτερη θερμοτητα και παραλληλα να την απαγουμε στο περιβαλλον...

οι wave δισκοπλακες δεν ανεβαζουν την ιδια θερμοκρασια με τις αντιστοιχες στρογγυλες ιδιου υλικου λογω του σχηματος τους...αρα μετατρεπουν λιγοτερη κινητικη ενεργεια σε θερμικη,αρα εχουμε μεγαλυτερες αποστασεις φρεναρισματος στην μοναδα χρονου...το σχημα αυτο βοηθαει πολυ τις ατσαλινες δισκοπλακες της αγορας ,οι οποιες λογω υλικου εχουν μικροτερη αντοχη στις αυξημενες θερμοκρασιες αρα και στην στρεβλωση απ οτι οι σιδερενιες επι παραδειγματι...

το αποτελεσμα ειναι σε σχεση με τις στρογγυλες ιδιου υλικου,μεγαλυτερη αντοχη στο παρατεταμενο φρεναρισμα ΑΛΛΑ και μεγαλυτερες αποστασεις μειωσης ταχυτητας στην εκαστοτε περιπτωση λογω μικροτερων θερμοκρασιων...δηλαδη...χειροτερα φρενα αλλα με μεγαλυτερη αντοχη...

απο δω και περα αρχιζουμε να μιλαμε για διαφορετικα υλικα ,για διαφορετικους τροπους χαραξης ετσι ωστε να αποβαλλεται καλυτερα η κολλα των τακακιων που ενωνει τα υλικα τριβης τους η οποια με την σειρα της εξαεριωνεται με την αυξηση της τριβης-θερμοτητας και πρεπει απο καπου να απαχθει ετσι ωστε να αποφυγουμε φαινομενα ολισθησης (brake fading) και καπου φτανουμε σε μια ιστορια με απειρες παραμετρους χωρις τελος...

anyway...
παραθετω μερικες φωτογραφιες απο τα βασικα teams στα superbikes...πλην της kawasaki ολοι ανεξαιρετως χρησιμοποιουν στρογγυλες δισκοπλακες...δεν αναφερομαι στα gp διοτι εκει παιζουμε με carbon οποτε τα πραγματα αλλαζουν...

η τρομπα των κ5-7 ειναι οντως 19αρα αλλα εαν την αντικαταστησεις με μια ιδιας διαμετρους aftermarket θα καταλαβεις αμεσως την διαφορα...

απο κει και περα οπως ειπες κι εσυ,τα παντα ειναι θεμα βαλαντιου...

:)

:wave2:

http://i175.photobucket.com/albums/w154/reinmeister_2007/807402_lrg1.jpg

http://i175.photobucket.com/albums/w154/reinmeister_2007/405852.jpg

http://i175.photobucket.com/albums/w154/reinmeister_2007/20070029326.jpg

http://i175.photobucket.com/albums/w154/reinmeister_2007/2279352888_dec97f8dd5.jpg

http://i175.photobucket.com/albums/w154/reinmeister_2007/P20080222184935906gif.jpg




ολα αυτα φιλε περι κινητικης ενεργειας τα διαβασες καπου που μπορη να τα διαβαση ο καθενας μας?
σε αυτη τη περιπτωση αν εχεις την πηγη η το λινκ θα με ενδιεφερε παρα πολυ
ευχαριστω

reinmeister
08/05/2008, 14:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από doohan
ολα αυτα φιλε περι κινητικης ενεργειας τα διαβασες καπου που μπορη να τα διαβαση ο καθενας μας?
σε αυτη τη περιπτωση αν εχεις την πηγη η το λινκ θα με ενδιεφερε παρα πολυ
ευχαριστω

απο βιβλια κατα βαση...αλλα εαν το ψαξεις στο google θα βρεις φανταζομαι σχεδον τα παντα...

odt
08/05/2008, 15:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
...αλλα εαν το ψαξεις στο google θα βρεις φανταζομαι σχεδον τα παντα...

κρύβε λόγια...:alien: :alien:

doohan
09/05/2008, 10:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
απο βιβλια κατα βαση...αλλα εαν το ψαξεις στο google θα βρεις φανταζομαι σχεδον τα παντα...




δωσε μου ενα στοιχειο....σε ποιο βιβλιο/α?

DimST
09/05/2008, 11:45
Φυσικής Β λυκείου. Αρχή Διατήρησης Ενέργειας (ΑΔΕ).

Ψάξε στο google

T.R.E
10/05/2008, 20:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
Βασικά είχα καταλήξει σε αυτούς τους δίσκους από προχτές, σήμερα όμως ανακάλυψα αυτό το thread και μου επιβεβαίωσες την επιλογή! :)

Τους θέλω για GSXR 600 K4, θα προτιμούσα τους oversized στα 320mm. :)

Σου στέλνω κι ένα ΠΜ για κάτι ακόμα. :wave2:



Αν θες κοιτα εδω συνηθως απανταει και σε ερωτησεις...



Δισκοι BRAKE-TECH (http://cgi.ebay.com/ebaymotors/AXIS-IRON-BRAKE-ROTORS-CBR-GSXR-R1-R6-ZX-DUCATI-APRILIA_W0QQcmdZViewItemQQcategoryZ35592QQihZ013QQitemZ230196838071QQtcZphoto)

stako
10/05/2008, 23:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από T.R.E
Αν θες κοιτα εδω συνηθως απανταει και σε ερωτησεις...



Δισκοι BRAKE-TECH (http://cgi.ebay.com/ebaymotors/AXIS-IRON-BRAKE-ROTORS-CBR-GSXR-R1-R6-ZX-DUCATI-APRILIA_W0QQcmdZViewItemQQcategoryZ35592QQihZ013QQitemZ230196838071QQtcZphoto)

Σε ευχαριστώ αλλά δεν ανοίγει...

"This listing () has been removed or is no longer available. Please make sure you entered the right item number.
If the listing was removed by eBay, consider it canceled. Note: Listings that have ended more than 90 days ago will no longer appear on eBay."

Μπορείς να δώσεις το λινκ από τον πωλητή?

JIMK7
11/05/2008, 00:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
Στα ίδια μέρη συχνάζουμε μάλλον! :D

Την ίδια φωτό έχω βρει κι εγώ (gixxer.com) και όντως έτσι είναι, σκουριάζουν. Αλλά φεύγει με ένα καλό σκούπισμα ή με το πρώτο φρενάρισμα (καλύτερα να κάνεις το πρώτο). Βέβαια προσωπικά δεν με πειράζει καθώς το μηχανάκι είναι σχεδόν track bike.



Στο GSXR 600 που είχα μόλις το έπλενα μέσα σε 10 λεπτά είχαν σκουριάσει και ένα άλλο κακό που είχαν φαγωνόντουσαν πάρα πολύ εύκολα :confused: κατά τα άλλα ήταν πολύ καλοί :lol:

:wave2: :wave2:


130170

JIMK7
11/05/2008, 00:56
Το πρώτο στάδιο για το hayabusa σας είναι αλλαγή τακάκια σε κέβλαρ BBC σωληνάκια υψηλής και υγρά 5.1 :D προσοχή εάν αλλάξετε τρόμπα από Κ5 μετά τα σωληνάκια δεν κάνουν γιατί το πάνω ρακόρ στο Κ5 που είναι ακτινική μπαίνει από κάτω και τα σωληνάκια κάνουν άλλη γωνιά :eek:

δεύτερο στάδιο αλλαγή τρόμπας από κ5 έως κ8 είναι η ίδια θα βελτιωθεί πολύ το αρχικό δάγκωμα κ δύναμη
και τρίτο στάδιο που είναι το πιο ακριβό αλλά εκεί πραγματικά θα δείτε και την μεγαλύτερη διαφορά είναι οι δαγκάνες όλο το μυστικό σε δύναμη κρύβετε εκεί όλα τα αλλά δεν κάνουν τίποτα μπροστά σε μια καλή σειρά brembo :D

Στο Κ7 που έχω άλλαξα τη τρόμπα και έβαλα μια brembo 20 επί 19 για πιο δυνατά φρένα :confused: το γέλιο της υπόθεσης είναι ότι με την εργοστασιακή τρόμπα είχε πολύ καλύτερο αρχικό δάγκωμα ενώ η brembo είναι καλύτερη σε αίσθηση :D έχεις δηλαδή πιο καλό έλεγχο κατά το φρενάρισμα ειδικά σε ολισθηρό δρόμο :winka:

:wave2: :wave2:



130171

SAM46
11/05/2008, 02:15
εγω παντος μετα την αλλαγη της τρομπας(GSXR 1000 19αρα)και την αλλαγη στα τακακια(Carbone Lorraine SBK 5+)

ειδα αρκετη διαφορα στο φρεναρισμα!!!


130179

SAM46
11/05/2008, 02:15
2


130180

stako
11/05/2008, 10:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από JIMK7
Στο GSXR 600 που είχα μόλις το έπλενα μέσα σε 10 λεπτά είχαν σκουριάσει και ένα άλλο κακό που είχαν φαγωνόντουσαν πάρα πολύ εύκολα :confused: κατά τα άλλα ήταν πολύ καλοί :lol:

:wave2: :wave2:

Τι τακάκια έβαζες? Από ότι λένε στο site της Braketech δεν πρέπει να βάζεις sintered τακάκια αλλά οργανικά μόνο. Ή έστω sintered που έχουν δοκιμαστεί με σιδερένιους δίσκους.

Αυτό είναι ένα θέμα που με προβληματίζει λίγο.....

arxaios
11/05/2008, 11:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από SAM46
εγω παντος μετα την αλλαγη της τρομπας(GSXR 1000 19αρα)και την αλλαγη στα τακακια(Carbone Lorraine SBK 5+)

ειδα αρκετη διαφορα στο φρεναρισμα!!!

Ερωτήσεις 2 !!!

1. Η Carbone Lorraine για το Hayabusa δεν δίνει το SBK 5+ σαν προτεινόμενο τύπο, αλλά το SBK 3 ...
Επειδή το έχουν γράψει και άλλοι, είσαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ ;;;

2. Carbone Lorraine από πού και πόσο ;;; Μπροστά και πίσω εννοείται ....... και αν έχει και τους κωδικούς που ταιριάζουν ...

Ερώτηση εκτός ύλης :lol: :lol: :lol: του πότε είναι η μηχανή σου ;;; Τα όργανα είναι ορίτζιναλ ή μετατροπή με speedohealer και illumiglo faceplates ;;;

Ξέρει κανεις αν τα όργανα με τις ενδείξεις ως 340 (μεταχειρισμένα) μπαίνουν σε νεότερη ;;;

SAM46
11/05/2008, 11:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από arxaios
Ερωτήσεις 2 !!!

1. Η Carbone Lorraine για το Hayabusa δεν δίνει το SBK 5+ σαν προτεινόμενο τύπο, αλλά το SBK 3 ...
Επειδή το έχουν γράψει και άλλοι, είσαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ ;;;

2. Carbone Lorraine από πού και πόσο ;;; Μπροστά και πίσω εννοείται ....... και αν έχει και τους κωδικούς που ταιριάζουν ...

Ερώτηση εκτός ύλης :lol: :lol: :lol: του πότε είναι η μηχανή σου ;;; Τα όργανα είναι ορίτζιναλ ή μετατροπή με speedohealer και illumiglo faceplates ;;;

Ξέρει κανεις αν τα όργανα με τις ενδείξεις ως 340 (μεταχειρισμένα) μπαίνουν σε νεότερη ;;;


1 τα SBK3 αντικατασταθηκαν απο τα SBK 5+

2 97? μπρος πισω απο ενα μαγαζι στην Δημητρακοπουλου απενατι απο τον Αλεξοπουλο και διπλα απο μια μικρη γιαμαχα!!

3 εχω το 99αρι μπουσα οποτε τα οργανα ειναι τα αυθεντικα!!!

4 για να μπουν σε νεοτερο μπουσα θελουν καποιες ρυθμισεις με speedohealer


130188

T.R.E
11/05/2008, 18:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
Σε ευχαριστώ αλλά δεν ανοίγει...

"This listing () has been removed or is no longer available. Please make sure you entered the right item number.
If the listing was removed by eBay, consider it canceled. Note: Listings that have ended more than 90 days ago will no longer appear on eBay."

Μπορείς να δώσεις το λινκ από τον πωλητή?


Nαι και εμενα το ιδιο μου βγαζει...Για κοιτα αυτο,αν παλι δεν ανοιγει,το Torque-Thrust-Cycle-Parts ειναι το ονομα απο το ebay store που εχει,μπορεις να το ψαξεις και ετσι... :wave2:



http://stores.ebay.com/Torque-Thrust-Cycle-Parts_W0QQcolZ4QQdirZ1QQfsubZ0QQftidZ1QQtZkm



Παντως οι ιδιοι που ορκιζονται στους δισκους της Brake Tech ορκιζονται και για τακακια Vesrah

JIMK7
11/05/2008, 20:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από stako
Τι τακάκια έβαζες? Από ότι λένε στο site της Braketech δεν πρέπει να βάζεις sintered τακάκια αλλά οργανικά μόνο. Ή έστω sintered που έχουν δοκιμαστεί με σιδερένιους δίσκους.

Αυτό είναι ένα θέμα που με προβληματίζει λίγο.....

Για να σου πω την αληθεια δεν θυμαμαι τι τακακια φορουσε :rolleyes: τα ειχα παρει τοτε κομπλε δηλαδη δαγκανες τρομπα δισκοπλακες και σωληνακια αλλα αυτο που θυμαμαι ηταν οτι τρωγοντουσαν παρα πολυ ευκολα ισος να φταιγανε τα τακακια :confused: αλλα ρε παιδια η λογικη λεει απο τι στιγμη που οι δισκοι κατασκευαζονται απο τοσο μαλακο μεταλλο δεν ειναι λογικο να φαγωνονται πιο γρηγορα :winka: αν θες τη γνωμη μου παρε brembo να βρεις την υγεια σου :wave2: :wave2:


130268

doohan
12/05/2008, 16:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimST
Φυσικής Β λυκείου. Αρχή Διατήρησης Ενέργειας (ΑΔΕ).

Ψάξε στο google




με παρεξηγησατε παιδες και εγω παλι ισως δεν το εγραψα σωστα
ρωτησα που τα διαβασε ο φιλος ολα αυτα αλλα δεν αναφερομουν ουτε στο θεωρημα bernouli ουτε στο θεωρημα pascal

αυτο που ηθελα να μαθω ειναι πως και απο που βγαiνει το συμπερασμα οτι οι wave (μαργαριτα ελληνιστι) δισκοι φρεναρουν χειροτερα απο τους νορμαλ!!

και να εξηγησω πως ειχα οδηγηση ενα busa με δισκους wave και το φρενο ειχε κτηνωδη διαφορα σε αποδοση προς το καλυτερο φυσικα απο οτι ειχε με τους μαμα.
κατα την ταπεινη μου γνωμη λοιπον μονο μοδα δεν ειναι και για αυτο ειπα μηπως δεν γνωριζω κατι που γνωριζει ο φιλος

stako
12/05/2008, 17:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από T.R.E
Nαι και εμενα το ιδιο μου βγαζει...Για κοιτα αυτο,αν παλι δεν ανοιγει,το Torque-Thrust-Cycle-Parts ειναι το ονομα απο το ebay store που εχει,μπορεις να το ψαξεις και ετσι... :wave2:



http://stores.ebay.com/Torque-Thrust-Cycle-Parts_W0QQcolZ4QQdirZ1QQfsubZ0QQftidZ1QQtZkm



Παντως οι ιδιοι που ορκιζονται στους δισκους της Brake Tech ορκιζονται και για τακακια Vesrah

Ναι αλλά όχι ταυτόχρονα....:)

Τα SRJL πάντως στην Ελλάδα είναι πιο δυσεύρετα από χρυσό στην Πεντέλη! :D

Θα ψάξω από το σπίτι για το ebay!


Αρχικά δημιουργήθηκε από JIMK7
Για να σου πω την αληθεια δεν θυμαμαι τι τακακια φορουσε :rolleyes: τα ειχα παρει τοτε κομπλε δηλαδη δαγκανες τρομπα δισκοπλακες και σωληνακια αλλα αυτο που θυμαμαι ηταν οτι τρωγοντουσαν παρα πολυ ευκολα ισος να φταιγανε τα τακακια :confused: αλλα ρε παιδια η λογικη λεει απο τι στιγμη που οι δισκοι κατασκευαζονται απο τοσο μαλακο μεταλλο δεν ειναι λογικο να φαγωνονται πιο γρηγορα :winka: αν θες τη γνωμη μου παρε brembo να βρεις την υγεια σου :wave2: :wave2:

Braketech τους βρήκα 410?, Brembo δεν βρίσκω φτηνότερα από 600..........:(

TURNMAN
19/05/2008, 08:48
Παιδιά δε διάβασα όλο το ποστ τις πρώτες 3 σελίδες είδα αν και είναι παλιό το ποστ η λύση είναι μία μετά από πολές δοκιμές και 85000 χιλ πάνω σε μπούσα.

1)Τακάκι ΑP μεσαία γόμα(ξέρει ο Brake shop όχι το μεταλικό ούτε το κεραμικό)
2)Σωληνάκια υψηλής
3)Βrembo 19άρα ή Beringer τη χρυσή(είναι ποιο ακριβή)

Και θα έχετε ΤΑ φρένα(Με ένα δάχτυλο απο τα 280 χιλ)

ΜΗΝ αλλάξατε δίσκους ΜΗΝ αλλάξετε δαγκάνες

ένας πρώην αιμοδότης...



ΥΓ.Όσοι διαβάζουν Power bikes θα θυμούνται ένα κίτρινο μπλε μπούσα τούμπανο;)

telihawk
17/02/2010, 19:53
Ξαναβγάζω στη φόρα αυτό το ποστ.

Τελικά τα busa k8-k9, έχουν όντως μεγάλη διαφορά στα φρένα, από τα προηγούμενα?

Γενικά, όλες αυτές οι μετατροπές που προτείνονται παραπάνω, είναι χρήσιμες για normal χρήση ή αφορούν περισσότερο οριακά φρεναρίσματα?

Δεν έχω δοκιμάσει το busa και δεν ξέρω. Δοκίμασα το blackbird όμως και τα φρένα γ@#$... Τόσο μεγάλη διαφορά έχουν μεταξύ τους?

irinia
14/03/2010, 08:29
ΠΑΡΕ ΤΟ HAYABUSA ΣΟΥ........ΚΑΙ ΑΣΤΟ ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ



Τά ύπόλοιπα είναι γιά νά οίκονομάνε...........έκτός άμα έχεις λεφτά γιά πέταμα.
Μερικοί ψάχνουν πελάτες........
Τό θέμα είναι νά ξέρεις πού θά πάς , μέ πόσα...!!
Άμα νομίζεις ότι μπήκες σέ καμμιά πίστα Εύρωπαική..........καί κυκλοφορείς στούς
γλόμπους τής Έλλάδας δέ σέ σώζει ούτε άλεξίπτωτο.
Αύτοί πού έκαναν τό μηχανάκι νά πηγαίνει 300 γιά πλάκα.......
ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΦΡΕΝΑ.........τού έβαλαν....!!!!
Τώρα τό νά βγαίνει ό καθένας.....ΤΥΧΑΙΟΣ..........καί νά βγάζει
άχρηστο τό ένα,μάπα τό άλλο...........νάχαμε νά λέγαμε.
Τό μηχανάκι κάνει 12000, άμα θές όμως σού βγαίνει καί 30000.
Έχει καί ζάντα πού κάνει 3000.
Βάλε τό ένα,βγάλε τό άλλο ,γαργάλα τό τρίτο στόν κύρ-Πέτρο τής γειτονιάς
καί πάει λέγοντας.....
Άπό τό 82 καβαλλάω χιλιάρια......
Τό μηχανάκι είναι μιά χαρά,τό μόνο πού θέλει είναι μία έξάτμιση νά ξαλαφρώσει
καμμιά είκοσαριά κιλά καί άσε τούς ύπόλοιπους νά χώνουν ........
ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ.................ΟΥΤΕ ΒΙΔΑ.....!!!




:wave2:

DimST
15/03/2010, 11:24
telihawk αν δε "μένεις" απο φρένα, δε χρειάζεσαι καλύτερα φρένα.

Terens, τις βελτιώσεις ο καθ’ένας τις εκτιμά διαφορετικά, οι ζάντες ας πούμε εαν είχες τη δυνατότητα να τις δοκιμάσεις θα μιλούσες με πολύ πιο επαινετικά λόγια, περισσότερο απο την εξάτμιση που έγραψες... ομοίως και τα φρένα.
Δε μιλάμε για φτεράκια carbon και αυτοκόλλητα, μιλάμε για βελτιώσεις που όχι απλά κάνουν διαφορά, αλλά μεταμορφώνουν την οδηγική συμπεριφορά της μοτοσυκλέτας σε τέτοιο βαθμό που δύσκολα θα σου δώσει κάποιος να καταλάβεις με πέντε κουβέντες, γιατί απλά πρέπει να το οδηγήσεις για να καταλάβεις το βαθμό βελτίωσης.

Tpap
15/03/2010, 17:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
εχεις απολυτο δικιο...η θερμοτητα που παραγεται ΠΡΕΠΕΙ να διατηρειται στο ολον της και να ΜΗΝ απαγεται απο το συστημα πεδησης...διοτι η δισκοπλακα και κατ επεκτασιν δαγκανες και υγρα φρενων,εχουν απειρη εις την ν δυνατοτητα αποροφησης θερμοτητας...

Ρε μ@λέα, Αντών'

ξαναδιάβαζα το παραπάνω που έγραψες-έγραψα-ξαναέγραψες και κατάλαβα ότι αρχικά δεν κατάλαβα τι εννοούσες και μετά εσύ δεν κατάλαβες τι εννοούσα αλλά στο τέλος όμως καλή καρδιά και ενώ εκείνοι θέλανε, εμείς δεν θέλαμε...:

http://www.youtube.com/watch?v=wt5ZM-8yUro

:lol: :lol:

reinmeister
15/03/2010, 18:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Ρε μ@λέα, Αντών'

ξαναδιάβαζα το παραπάνω που έγραψες-έγραψα-ξαναέγραψες και κατάλαβα ότι αρχικά δεν κατάλαβα τι εννοούσες και μετά εσύ δεν κατάλαβες τι εννοούσα αλλά στο τέλος όμως καλή καρδιά και ενώ εκείνοι θέλανε, εμείς δεν θέλαμε...:

http://www.youtube.com/watch?v=wt5ZM-8yUro

:lol: :lol:

:beer: :beer:

terens...

τα φρενα του μπουσα ειναι καλα μονο για τουρισμο και 1, ολογραφως ΕΝΑ, καλο φρεναρισμα απο τα 300...απο κει και περα απλως κανεις τον σταυρο σου...τελεια και παυλα σε αυτο χωρις καμια περαιτερω συζητηση...

αν θες να σχολιασεις ,θα πρεπει τα τακακια σου μπροστα να σε βγαζουν μαξ 5 χιλιαδες χιλιομετρα με μικτη χρηση...

απο κει και πανω χαρακτηριζεσαι τουριστας με τριβαλιτσο,οποτε δεν μιλας μαζι μου...

εγω ειμαι πανγρηγορος και του πινω το αιμα...

nikolas1709
15/03/2010, 19:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από reinmeister
:beer: :beer:

terens...

τα φρενα του μπουσα ειναι καλα μονο για τουρισμο και 1, ολογραφως ΕΝΑ, καλο φρεναρισμα απο τα 300...απο κει και περα απλως κανεις τον σταυρο σου...τελεια και παυλα σε αυτο χωρις καμια περαιτερω συζητηση...

αν θες να σχολιασεις ,θα πρεπει τα τακακια σου μπροστα να σε βγαζουν μαξ 5 χιλιαδες χιλιομετρα με μικτη χρηση...

απο κει και πανω χαρακτηριζεσαι τουριστας με τριβαλιτσο,οποτε δεν μιλας μαζι μου...

εγω ειμαι πανγρηγορος και του πινω το αιμα...



τα v-strom τα περνασ?????:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

irinia
15/03/2010, 20:39
ΗΡΕΜΗΣΤΕ ΡΕ............



Μή σάς πιάνει τό πατριωτικό........

Ρέιν.........άπό 4 μέχρι 7000 μού πάει τό μπροστινό,άνάλογα μέ τά
κέφια μου........
Δέν έχω τριβάλιτσο........κοκοβιό έχω .
Ή μόνη φορά πού κατάλαβα ότι είναι λάσπη ήταν όταν κάποια στιγμή
άρχισα νά τό τρέχω καί νά κάνω πλάκα σέ ένα nissan turbo στίς
στροφές Θεσ/νίκης - Σερρών.
Έκεί όντως μετά άπό 5-6 δυνατά φρεναρίσματα πατούσα πατούσα
καί ήταν σάν νά μήν έπιανε.
Στό δρόμο όμως όπως είπες καί μία καί δύο άντέχει.
Στήν πίστα δέ μπαίνω ,έμείς οί κωλόγεροι είμαστε τής παλιάς σχολής
καί φρενάρουμε λίγο καί μέ τό πίσω.........


Δέν άμφιβάλλω ότι ή μηχανή μπορεί νά γίνει πολύ καλύτερη.
Άλλά ποιός μπορεί νά βάλει άλλα τόσα ...??
Τό νά πάρω ένα hayabusa καί νά τού άλλάξω τή δομή γιατί
κάτι έχω στό μυαλό μου είναι δικαίωμα μου.
Έγώ όμως ρέ παιδιά άν ζήταγα κάποια άλλα πράμματα
θάπαιρνα ένα χιλιάρι,άντε κανά Εύρωπαικό καί τέλος.
Άν είναι νά μού βγεί τό Σουζούκι 20 χιλιάρικα γιά νάχουμε
νά λέμε χτυπάω ένα 1098 καί τέζα όλοι....
Δέ θάμαι καί σούπα,καί όταν περνάω θά γυρίζουν καί όλοι.
Έμένα λοιπόν πού είμαι ό μέσος χρήστης........μού άρκεί μιά
έξάτμιση γιά νά έλαφρώσω λίγο τό μηχανάκι καί νά γουστάρω
τόν ήχο τής Άκράποβιτς.....
Έσείς πού είστε πιό γρήγοροι κί άπό τόν άνεμο.....
ΝΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΕΤΕ.....

Η ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΓΛΥΚΕΙΑ......


Κί άν έγώ ήμουν κωλόφαρδος άρκετές φορές καί πήγα στά 54.........
εύχομαι νά πάτε όλοι στά 100....
άλλά νά θυμάστε κάτι άπό μένα.....
Οί καλύτεροι φεύγουν πρώτοι.....
Καί ζούν οί πιό τυχεροί....





:beer: :beer:



:wave2:

Platanos80
18/08/2019, 21:02
409215Καλησπέρα σε όλους.ειμαι κάτοχος ενός Busa του 06 και πήρα απόφαση να κάνω κάποιες βελτιώσεις σε τρόμπα φρένου και συμπλέκτη.Σκεφτομαι να πάω σε brembo rcs19 για φρένο και το ίδιο σε συμπλέκτη.εχει τοποθετήσει κανείς τις συγκεκριμένες τρόμπες;αν ναι τι μέγεθος πρέπει να είναι η τρόμπα συμπλέκτη για να είσαι σωστό για το μηχανάκι;rcs16,17,η 19;

nidok
04/06/2023, 16:26
μειωση διαμετρου δισκοπλακας σημαινει αυξηση θερμοκρασιων λογω μεγαλυτερης ταχυτητας περιστροφης...



επισης ξεφυγετε λιγο απο την μοδα της μαργαριτας διοτι δεν προσφερει τιποτα περισσοτερο σε μηχανακι δρομου περαν του οπτικου μερους...αν ειστε χωματεροι μαζι σας...καθαριζει το τακακι απο λασπες κλπ...αλλα στον δρομο το μονο που κανει ειναι να τρωει συντομοτερα το τακακι και να αυξανει θερμοκρασια...

επισης οσοι απο σας πραγματικα πιεζετε το μηχανακι σας προτιμηστε δισκοπλακα απο κραμα μαντεμιου(χυτοσιδηρου) και ουχι ατσαλιου οπως ειναι το πλειστον της αγορας...ο σιδηρος εχει πολυ μεγαλυτερη αντοχη,στις αυξημενες θερμοκρασιες και κατ επεκτασιν στις στρεβλωσεις, απο το ατσαλι...

οσοι δεν το πιεζετε υπερβολικα ,οι ατσαλινες θα σας καλυψουν μια χαρα...

οι galfer(braking) ειναι μετριες δισκοπλακες της σειρας...αν θελετε κατι πολυ καλυτερο στο ιδιο κοστος προτιμηστε brake tech...κλασεις ανωτερες...

στο θεμα σωληνακια εγω θα διαφωνισω με τα φτιαχτα διοτι ολοι αγοραζουν με το κιλο και η ποιοτητα ειναι για κλαμματα στο πλειστον των περιπτωσεων...

παρτε ετοιμα επωνυμα με εγγυηση εφ ορου ζωης και προσεξτε τα ρακορ να ειναι οπωσδηποτε ατσαλινα κι οχι αλουμινενια...

Τελικά τσάμπα έδωσα 400€ για τους galfer, τι γίνεται εδώ πέρα?

billyka
04/06/2023, 17:06
Γιατί τσάμπα φιλε μου,μια χαρά δίσκοι είναι.Ο ρειν τις συγκρινε με braketech,που δεν έχουν 400€ αλλά κανα 800€ και έρχονται απο Αμερική που σημαίνει τελωνείο

o_gavros
04/06/2023, 17:49
Ημερομηνίες κοιτάτε καθόλου άραγε ή απλά κανονιές στον αέρα;

nidok
05/06/2023, 02:11
Μόλις χθες ανακάλυψα την επιλογή: [ ´προβολή θεμάτων από…´ -> αρχή ] και θα γίνει χαμός. Έχουν γραφτεί επιστημονικές αποδείξεις εδώ μέσα.
Τα braketech δε τα ήξερα παρότι τα είχε πάρει το μάτι μου παλιότερα, φαίνονται όντως τα καλημέρα.