PDA

View Full Version : Cbr Xx 1100 Vs Zzr 1200



gispy
21/11/2004, 21:01
Σκεφτομαι να αγοράσω ένα απο τα δύο αλλά ακόμα ψάχνομαι πιο να προτιμήσω. Προορίζεται για οδήγηση εντος Αθήνας αλλα επειδή μου αρέσουν τα ταξίδια και επειδή έχω την τρέλα να φεύγω με την πρώτη ευκαιρία θέλω μία μηχανή που να είναι ιδιαίτερα άνετη με 1 η 2 άτομα και αρκετά φορτωμένη με 3 κουτιά. Δηλαδή ένα δίκυκλο αμάξι :)

Σε ξένα συγκριτικά βρήσκω καλλίτερο το ZZR σε γενική εικόνα αλλά με νιάζει πολύ η αξιοπιστία της μηχανής κάτι που ακούγεται η honda να το έχει αρκετά υψηλά σε σχέση με τις υπόλοιπες εταιρίες.

Απο σχεδιασμό δεν με έχει κερδίσει καμία πλήρως αλλά δεν είναι και το κρίσιμο στοιχείο για την αγορά μου. Αυτό που με απασχολεί φυσικά ειναι το κόστος των ανταλακτικών σε σύγκριση πάντα και η πιότητά/αντοχή τους σε συνεχή χρήση. (μην αναγκάζομαι να αγοράζω μια καινούργια μηχανή κάθε 3 χρόνια!) (Θυμίζω οτι προορίζεται για καθημερινή χρήση)



Υ.Γ.1 Εχω ακούσει και διαβάσει στο internet για το καινούργιο xx 1200 που σκοπεύεται να κατασκευασθεί. Ξέρει κανείς που μπορώ να κατεβάσω/διαβάσω πληροφορίες περισσότερες από δυο τρεις φωτο που εχω βρει ή πότε θα το δούμε εν ελλάδι?

Υ.Γ.2 Ξέρει κανεις πότε (εστω και περίπου) θα γίνει η έκθεση μοτοσυκλέτας?

idi
22/11/2004, 00:46
παρε αυτο που σου αρεσει περισσοτερο

ολες οι japan ειναι πλεον αξιοπιστες... (αν θες ρωτα και τον Valentino_ptosi την αποψη του για την αξιοπιστια των honda που εχουν περασει απο τα χερια του...) και μιας και ανεφερες κατι για ανταλακτικα, θυμησου ενα ονομα... ΣΑΡΑΚΑΚΗΣ:sick:

παντως το ZZR1200 ειναι απο τα λιγα kawasaki που με "χαλανε" οπτικα...

παρε το ΤΕΡΑΣ (ΖΧ12R!!!):evil:

:D

ruyjin
22/11/2004, 10:56
ρε Γιωργο τουρισταδικο μηχανακι θελει ο ανθρωπος, το ZX12R εχει πιο σπορ οδηγηση.
Τελως παντων, ειχα ανεβασει φιλε καποιες φωτο σχετικες με τον αντικαταστατη του ΧΧ, το οποιο θα λεγεται VFR, ετσι λενε τουλαχιστον οι φημες, θα ειναι 190hp και 1200cc 5δ κυλινδρο.

φωτο ηταν ανεβασμενες αλλα δε τις βρηκα, σορρυ

idi
22/11/2004, 11:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από ruyjin
ρε Γιωργο τουρισταδικο μηχανακι θελει ο ανθρωπος, το ZX12R εχει πιο σπορ οδηγηση.
Τελως παντων, ειχα ανεβασει φιλε καποιες φωτο σχετικες με τον αντικαταστατη του ΧΧ, το οποιο θα λεγεται VFR, ετσι λενε τουλαχιστον οι φημες, θα ειναι 190hp και 1200cc 5δ κυλινδρο.
φωτο ηταν ανεβασμενες αλλα δε τις βρηκα, σορρυ

το ξερω ρε Νασο πλακα κανω για το zx12..

αλλα μη περιμενετε το VFR V5 (αν και σαν ιδεα μαμαει!) γιατι μπορει να αργισει ακομα και 3 χρονια.... ή να μη γινει καθολου!σοβαρα μιλαω...


οταν μιλαμε για ανετα ταξειδια παντως.... μιλαμε για :http://www.fjr1300.info/ :wave2:

ruyjin
22/11/2004, 11:12
ναι ισως ειναι μονο στα χαρτια, και μεχρι να βγει στην αγορα (αν βγει) να αργησει.

Xlitos
22/11/2004, 16:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από gispy

Σε ξένα συγκριτικά βρήσκω καλλίτερο το ZZR σε γενική εικόνα αλλά με νιάζει πολύ η αξιοπιστία της μηχανής κάτι που ακούγεται η honda να το έχει αρκετά υψηλά σε σχέση με τις υπόλοιπες εταιρίες.

Απο σχεδιασμό δεν με έχει κερδίσει καμία πλήρως αλλά δεν είναι και το κρίσιμο στοιχείο για την αγορά μου. Αυτό που με απασχολεί φυσικά ειναι το κόστος των ανταλακτικών σε σύγκριση πάντα και η πιότητά/αντοχή τους σε συνεχή χρήση. (μην αναγκάζομαι να αγοράζω μια καινούργια μηχανή κάθε 3 χρόνια!) (Θυμίζω οτι προορίζεται για καθημερινή χρήση)



Από θέμα αξιοπιστίας δεν έχεις πρόβλημα.Και τα 2 μηχανάκια είναι αξιόπιστα...για το CBR δεν τίθεται θέμα,τόσοι τα έχουν πάρει...no problem.
Το ΖΖR κι αυτό αξιόπιστο(τα ZZR1100 ακόμα δουλεύουν :D ) απλά να μην ξεχνάς να του αλλάζεις νωρίς νωρίς τα λάδια.

Από θέμα κόστους ανταλλακτικών η μέρα με την νύχτα!Για το ZZR θες τα μισά λεφτά για σέρβις.

Θέση οδήγησης

ZZR--->Λίγο καλύτερο στην ευθεία,πιο άνετο
CBR--->Λίγο καλύτερο στις στροφές,ειδικά στις κλειστές

Γκάζι δόξα τον Ιάπωνα έχουν μπόλικο. :D

Στην πόλη τώρα το CBR δείχνει να περνάει καλύτερα(νομίζω πιο στενό)

Όπως βλέπεις τα μηχανάκια έχουν μικρές διαφορές αν εξαιρέσεις το κόστος ανταλλακτικών.Όποιο και να πάρεις θα είσαι σούπερ!
:beer:


6232

Xlitos
22/11/2004, 16:23
...


6233

ruyjin
22/11/2004, 17:15
συγγνωμη αλλα νομιζω πως σε αυτην την κατηγορία, οπου το κόστος αγορας ειναι υψηλο, το οτι καινε απο ενα πρατηριο βενζίνης στο ταξιδι, δε νομιζω πως για καποια € δε θα επιλεξεις αυτο που θες, επειδη θα ειναι λιγο πιο ακριβο σε ανταλλακτικα.

νομιζω ε.......

ποιο γουσταρεις? τοτε αυτο παιρνεις!!!!!!!!!!

gispy
23/11/2004, 00:38
Πρώτα από όλα ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις τους. Σίγουρα και τα δύο είναι πολύ καλά και αρκετά ισάξια στην οδήγηση τους αλλά με έχουν μπερδέψει πάρα πολύ οι ξένοι οδηγοί. Κάκοντας ένα ψάξιμο σε ξένα sites παρατήρησα οτι πιο ευχαριστημένοι ήταν οι κάτοχοι του ZZR από αυτούς του CBR (προς μεγάλη μου έκπληξη μιας και το CBR είναι πιο διαδεδομένο στην αγορά - εδώ μπορεί να φταίει και το κακό το Marketing της kawasaki) αλλά αυτό μπορεί να φταίει και σε λόγους όπως οτι "η δικιά μου κουκουβάγια για μένα είναι αετός":) Για αυτό είπα να προκαλέσω μερικούς κατόχους από κάθε πλευρά σε μια μικρή διαμάχη για τα θετικά της δικιάς του "κουκουβάγιας" μπας και βρω τι μου κάνει.

Πρόβλημα είναι οτι δεν μπορώ να βρω ούτε ένα zzr 1200 στην Αθήνα (η αντιπροσωπεία πρέπει να έχει ξεχάσει οτι υπάρχει) και ότι ξέρω για αυτό είναι από το internet. :(

Στα ανταλακτικά αναφέρθηκα γιατί έχω διαβάσει σε άλλες συζητήσεις οτι η kawasaki δεν έχει και τόσο καλή φήμη για την ποιότητα/αντοχή τους σε αντίθεση με την honda που ρίχνει τα περισσότερα λεφτά εκεί. Δεν με στεναχωρεί δηλαδή να πληρώσω κάτι ακριβά αρκεί να το αξίζει (και ας κάνω λίγο πιο πλούσιο τον ΣΑΡΑΚΑΚΗ).

(για να μην παρεξηγηθώ έχω οδηγήσει και 250 Honda και 500 kawasaki τώρα και αν δεν είναι και συγκρίσιμα με τον honda είχα μήνει κατάπληκτος από την αντοχή στην αδιαφορία μου απέναντι στην μηχανή)

Ευχαριστώ και πάλι

Υ.Γ. Για την έκθεση αλήθεια ξέρει κανείς τίποτα, ποτε θα γίνει?

gispy
23/11/2004, 00:52
ruyjin για το VFR δεν εχω ακούσει τίποτα αλλά εχω βρει άθρο οτι το 2004 τον Σεπτέμβριο σε έκθεση στην Ιταλία είχε παρουσιασθεί το παρακάτω θηρίο ... για να μειώσουν το κενό απο ΖΧ12R και HAYABUSA. Βέβαια σε honda μόνο στα προτότυπα το βρίσκεις :( και σίγουρα οχι στο 2005.

Αν όμως έβγαινε 2006 θα το περίμενα!!!!


6235

dimitris74
23/11/2004, 10:33
στειλε ενα pm στον χρηστη ypvs ειτε εδω ειτε στο παραπλευρο forum και θα σου πει για ZZR

ruyjin
23/11/2004, 10:52
τι να σε κανω!!!
εψαξα και βρηκα απο το site τη φωτο που σου έλεγα, για το VFR 1200.
Παρε και το link μηπως θες να δεις και μονο σου.


http://www.motorcyclenews.com/nav?page=motorcyclenews.articles.articleCategory.article&resourceId=1166298&articleCategory=NEWS_NEW-BIKES


6238

ruyjin
07/12/2004, 12:33
ακόμα μια......

ruyjin
07/12/2004, 12:35
και ξανα...


6376