PDA

View Full Version : Λάδια για το 950 adv.



figo-migo
31/01/2008, 14:02
Έχει βάλει κανένας ή έχει ακούσει τίποτα για τα Silckolene Full Synthetic 4T που έχουν χρώμα κατακόκκινο για το μοτόρι μας; Για τα Shell δεν ακούγονται καλά λόγια ίσως γιατί και η εταιρεία τώρα μπήκε σε λάδια moto. Για αυτά που αναφέρω πάντως ακούω καλά λόγια από ιδιοκτήτες τετρακύλινδρων supersport.

Trickster
31/01/2008, 16:17
Αν ο προηγούμενος ιδιοκτήτης έκανε τα service του στην hellinmoto τότε το μηχανάκι σου έχει
shell μέσα. Το αν είναι καλά η όχι μάλλον θα καταλήξουμε σε συζήτηση αλλαλούμ.
Τα συγκεκριμένα που λες δεν τα ξέρω αλλά θα έβαζα αν έκανα αλλαγή τα motorex που συστήνει η ktm.
Εγώ φροντίζω απλά να τα αλλάζω σε μικρότερα διαστήματα και ενδιάμεσα σε service.

gefr
02/02/2008, 18:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από figo-migo
Για τα Shell δεν ακούγονται καλά λόγια ίσως γιατί και η εταιρεία τώρα μπήκε σε λάδια moto.

Το δικό μου έχει Shell από το 2004 άρα το τώρα το εννοείς με την ευρύτρη έννοια του όρου να υποθέσω; Η άποψή μου είναι ότι όλα αυτά τα προιόντα των γνωστών εταιρειών είναι περίπου εφάμιλλα, εφόσον δεν έχουν πρόσθετα απαγορευμένα για μοτοσυκλέτες...

figo-migo
03/02/2008, 10:21
Φυσικά και τηρούν όλα τις προϋποθέσεις και πόσο μάλλον η shell που είναι και προμηθεύτρια πρώτης ύλης (διϋλιστήρια) άλλων εταιρειών λαδιών. Αυτό που δεν μπορούν να "τηρήσουν" όλες είναι οι ιδιοτροπίες της κάθε μηχανής και του κάθε αναβάτη ενώ θεωρητικά όλα είναι "τέλεια" λάδια. Και όταν λέω ιδιοτροπίες δεν εννοώ μόνο ψυχολογικά πιο λάδι σε καλύπτει αλλά και υποκειμενικά ο τρόπος που ο καθένας ταλαιπωρεί το κιβώτιό του, τι ήχους βγάζει αυτό πόσο πιο άγρια ή γλυκά δουλεύουν όλα, αν το πίνει το λαδάκι ή το κυκλοφορεί για κάποια αξιοπρεπή χιλ. και άλλα τέτοια "ινδιάνικα". Αυτά επιτρέπουν άλλωστε και την κυκλοφορία διαφόρων λαδιών και συζητήσεις σαν και αυτή που κάνουμε. Εγώ πάντως έβαλα τα DENICOL ημισυνθετικά 15-50 και βλέπουμε....

lc8ergr1
05/02/2008, 14:16
εγ'ω χτες άλλαξα λαδια

εβαζα τα ΜΟΤΟΥΛΙΑ


και για πρώτη φορά εβαλα ΜΟΤΟΡΕΧ racing τα ακριβά

σα να μαλάκωσε λιγο το βουτυρο...

figo-migo
05/02/2008, 15:47
Πολύ καλά αλλά....ακριβά. 25 ευρά το λίτρο αν δεν κάνω λάθος;; δηλ πας 100 χαλαρά με το φίλτρο για κάθε 5000 χλμ. Εγώ δεν δίνω πάντως πάνω απο 60 όλα μαζί. Και πιστεύω πως το μηχανάκι θέλει καλύτερα πιο συχνά αλλαγές στα λάδια του (καλά ημισυνθετικά 15-50) παρά πολύ ακριβά και πιο πολλά χλμ. Ακόμη πολλά φούλ συνθετικά ενώ είναι καλά λάδια (και ακριβά)δεν κάνουν για το μηχανάκι το οποίο τα "πίνει" για πλάκα. :eek: ...και απορείς τι γίνανε τα λάδια:look:

lc8ergr1
05/02/2008, 15:58
οτι κι βαζεις προσεχε να ειναι full συνθετικό

ουτε καν ντεμι....σεμι ...ημι ....

figo-migo
05/02/2008, 18:47
Δεν το έχω λήξει ακόμη αλλά έχω την εντύπωση πως τα full synthetic δεν κάνουν για το κινητήρα αυτό. Ταιριάζουν πιο πολύ σε 16v τετράχρονους παρά σε V2 που λόγω σχεδιασμού θα κάψουν και λαδάκι. Στο δικό μου πάντως και χειρότερα δουλεύει στο σασμάν και γρήγορα τα"πίνει" τα συνθετικά. Με τα motorex δεν ξέρω δεν τα έχω βάλει. Νομίζω επίσης ότι και τα shell που προτείνει η ktm δεν είναι τα full synthetic. Δεν ξέρω τι λέτε και οι άλλοι εκεί έξω;;

gefr
05/02/2008, 20:53
δοκίμασα και τα full synthetic της Shell και μου φάνηκαν σαν πιό ψιλά από τα ημι που βάζω συνήθως, οπότε επέστρεψα στα ημί. Αυτά που έχω ακούσει από διάφορους τεχνίτες είναι ότι τα συνθετικά τα καίει πιό γρήγορα ο κινητήρας μας. Κάποτε άκουσα οτι αν μείνουν πολύ χωρίς να δουλέψουν, δημιουργούν οξέα που θα βλάψουν τον κινητήρα... τί να πώ, δεν ξέρω οπότε συνεχίζω να βάζω ημί της Shell Advance. Και οι Αμερικάνοι δεν φαίνεται να έχουν καταλήξει σε κάποια συμπεράσματα. Κάποιοι προτιμούν τα φθηνά που βάζουν στις κουρευτικές μηχανές του γκαζόν, κάποιοι τα Motorex.

figo-migo
05/02/2008, 21:17
Πάντως τα full synt. και μάλιστα τύπου RACING είναι εντελώς εξειδικευμένης χρήσης λάδια, ανύπαρκτης χρησιμότητας στην καθημερινη χρήση.
Μπορούν να κάνουν ανεπανόρθωτη ζημιά, καθώς δεν περιέχουν αντιοξειδωτικά, και καθαριστικά πρόσθετα, και έχουν εξαιρετικά μικρή διάρκεια ζωής. (http://www.kawasaki-bikers.gr/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=268462) όπως λέει... και έχει μάλλον δίκιο.
Αυτό που με προβληματίζει είναι στα ημισυνθετικά πόσο να τα κρατάμε πριν τα αλλάξουμε 5000 ή 3000χλμ;

S16
22/02/2008, 19:06
Μπορει καποιος να μου λησει μια απορια?

Σε 950 sm πως ελεγχουμε τα λαδια?

κρυο το μηχανακι?
ορθιο?
προφανως πρεπει να ειναι αναμεσα στις δυο γραμμες...

Βοηθεις γιατι αυριο παιζει βολτα.:wave2: :wave2:

gefr
22/02/2008, 23:03
Ο κινητήρας πρέπει να έχει ζεσταθεί καλά ώστε τα λάδια να ανέβουν από το κάτω κάρτερ στο δοχείο αποθήκευσης, όπου και μετριούνται με το δείκτη ή το ματάκι. Η μήχανή πρέπει να είναι σε όρθια θέση και σε οριζόντιο έδαφος, ώστε η μέτρηση να είναι αξιόπιστη. Όταν είναι στις τέσσερεις μπάρες θερμοκρασία κινητήρα, και αφού σβήσει ο κινητήρας και περάσει κανένα πεντάλεπτο, μπορεί να ληφθεί μέτρηση.
Σημαντικό είναι να τηρείται πάντα η ίδιες συνθήκες μέτρησης, ώστε τα αποτελέσματα να είναι συγκρίσιμα.

S16
22/02/2008, 23:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από gefr
Ο κινητήρας πρέπει να έχει ζεσταθεί καλά ώστε τα λάδια να ανέβουν από το κάτω κάρτερ στο δοχείο αποθήκευσης, όπου και μετριούνται με το δείκτη ή το ματάκι. Η μήχανή πρέπει να είναι σε όρθια θέση και σε οριζόντιο έδαφος, ώστε η μέτρηση να είναι αξιόπιστη. Όταν είναι στις τέσσερεις μπάρες θερμοκρασία κινητήρα, και αφού σβήσει ο κινητήρας και περάσει κανένα πεντάλεπτο, μπορεί να ληφθεί μέτρηση.
Σημαντικό είναι να τηρείται πάντα η ίδιες συνθήκες μέτρησης, ώστε τα αποτελέσματα να είναι συγκρίσιμα.

Ευχαριστω gefr.
Με κρυο μοτερ (π.χ. το πρωι) που πρεπει να ειναι η σταθμη στο δεικτη?

Nik0s
23/02/2008, 00:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από S16
Ευχαριστω gefr.
Με κρυο μοτερ (π.χ. το πρωι) που πρεπει να ειναι η σταθμη στο δεικτη?


Όπως σωστά περιέγραψε ο gefr, τα λάδια μετριούνται με ζεστό μοτέρ - το πρωί το πιο πιθανό είναι να μην δείχνει τίποτα ο δείκτης.

S16
25/02/2008, 08:19
Διαβαζοντας το manual της μηχανης διαβασα οτι θελει μονο full συνθετικα λαδια.

Τι προτεινεται εσεις απο λαδια με λογικο κοστος?

Επισης η KTM για το βιβλιο εγγυησης λεει αλλαγη καθε 7500 Km. Αν εγω θελω να τα αλλαζω καθε 5000 Km τι πρεπει να κανω με το θεμα εγγυησης-σφραγγιδας?

figo-migo
27/02/2008, 22:19
Τα 7500 ΚΜ ξέχνατα απο τώρα, ανήκει και αυτό στις π@π@ριές που λένε τα manual γενικώς. Κάθε 5000 ΚΜ ΤΟ ΠΟΛΥ. Όσο για το τύπο του λαδιού δικό σου καπέλο. Ότι και να βάλεις πάντως μην τα αφήνεις πολύ μέσα. Αν είναι και φούλ συνθετικά θα σε αναγκάζουν απο μόνα τους για συμπλήρωση ή αλλάγη γρηγορότερα.:smilea:

figo-migo
27/02/2008, 22:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από gefr
Ο κινητήρας πρέπει να έχει ζεσταθεί καλά ώστε τα λάδια να ανέβουν από το κάτω κάρτερ στο δοχείο αποθήκευσης, όπου και μετριούνται με το δείκτη ή το ματάκι. Η μήχανή πρέπει να είναι σε όρθια θέση και σε οριζόντιο έδαφος, ώστε η μέτρηση να είναι αξιόπιστη. Όταν είναι στις τέσσερεις μπάρες θερμοκρασία κινητήρα, και αφού σβήσει ο κινητήρας και περάσει κανένα πεντάλεπτο, μπορεί να ληφθεί μέτρηση.
Σημαντικό είναι να τηρείται πάντα η ίδιες συνθήκες μέτρησης, ώστε τα αποτελέσματα να είναι συγκρίσιμα.

Πάντως και σε αυτό φίλε gerf έχω ένσταση ειδικά στο τελετουργικό του. Δηλαδή αν είναι κρύος ο κινητήρας και στο δείκτη το λάδι είναι στο ΜΑΧ αυτό τι σημαίνει ότι μπορεί να μην έχει αρκετό λάδι όταν ο κινητήρας ζεσταθεί? Μα το μηχανάκι δεν έχει κάρτερ και ότι έχει κρατήσει εκεί κράτησε...Το λάδι είναι όλο στο δοχείο λαδιού, εκει που μετράς άλλωστε και με την αντλία κυκλοφορεί παντού. Επίσης βλέπω πως αν κρύο το μηχανάκι είσαι σε ΜΙΝ τη συμπλήρωση δεν τι γλιτώνεις όσο και να ζεστάνεις το μοτέρ. ΜΗΝ υποτιμούμε λέω πάντως την μέτρηση λαδιού με κρύο μοτέρ μπορεί και να σε σώσει...

S16
28/02/2008, 07:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από figo-migo
Τα 7500 ΚΜ ξέχνατα απο τώρα, ανήκει και αυτό στις π@π@ριές που λένε τα manual γενικώς. Κάθε 5000 ΚΜ ΤΟ ΠΟΛΥ. Όσο για το τύπο του λαδιού δικό σου καπέλο. Ότι και να βάλεις πάντως μην τα αφήνεις πολύ μέσα. Αν είναι και φούλ συνθετικά θα σε αναγκάζουν απο μόνα τους για συμπλήρωση ή αλλάγη γρηγορότερα.:smilea:

Ωραια και ρωταω εγω.
Αν παω το μηχανακι τωρα που εχει 5500 Km για λαδια (έχει αλλαξει ξανα στα 1100 Km) και μου αλλαξουν τα λαδια ποτε θα πρεπει να το ξαναπαω;
Προφανως στα 10000 km, αλλα αν αυτοι μου πουν οτι πρεπει να αλλαξω και στα 7500 Km για να σφραγγισουν το βιβλιαρακι (για την εγγύηση)?

Στο θεμα μετρησης λαδιου εχεις δικιο παντως.
Εμενα η διαφορα κρυου ζεστου δεν ειναι πανω απο ενα εκατοστο.

lc8ergr1
28/02/2008, 08:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από S16
Διαβαζοντας το manual της μηχανης διαβασα οτι θελει μονο full συνθετικα λαδια.

Τι προτεινεται εσεις απο λαδια με λογικο κοστος?



MOTUL τα συνθετικά
VALVOLINE τα συνθετικά







επίσης στο carEFOUR (μην το υποτιματε)

έχει τα SELENIA gold σε πολύ καλή τιμή τα οποία χρησιμοποειώ στο ΤURBO ΚΟΥΤΙ μου και δεν θα δισταζα να τα βαλω και στο ΚΤΜ μου (μόλις μου τελειώσει μια ντουζινα παρτιδα motorex RACING που βάζω τώρα)

....επίσης εχει σε καλες τιμες στην σειρα βελτιωτικών stp to ΜΠΛΕ ΜΙΚΡΟ ΚΟΥΤΙ παχύρευστο σαν παγωμενο μελι βελτιωτικό λαδιού
εναλλακτικά έχει το γαματο αλλά πανακριβο SLICK το οποιο ειναι σουπερ βελτιωτικό λαδιού γαμάτο!!!!!

μια φορά το χρόνο το ΚΤΜμι περνει μια κουταλιά του γλυκού μουρουνελαιο σε καθε τανκ (STP κίτρινο μπουκαλακι) για να καθαρίζουμε από ξυδια

lc8ergr1
28/02/2008, 08:55
να σημειώσω ότι φιλος έχει παει για αλλάγη λαδιών σε εξουσιοδοτημενο - ονοματα να μην λεμε -και εκπαιδευομενο πρωην χοντακι μαστορακι
ανοιξε ταπα απο κατω μονο...
αλλαξε κι ενα φιλτρο (τι τύχη!!)

και αυτό ήταν!!

ΕΝΩ ΕΠΡΕΠΕ

να ειναι ζεστο το μοτερ ζεστα τα καμενα λάδια πριν ανοιξει ταπα

να ανοιξει και να καθαρίσει ΟIL screen ΔΕξια

να ανοιξει την πιπα και να καθαρίσει το σουρωτηράκι

να ανοιξει ταπα λαδοκουτου να στάξουν ΟΛΑ τα καμενα

να ελεξει ο rings και τσιμουχες

να περασει βιδες με Loctite

να τις σφίξει με δυναμοκλειδο

να βαλει μπροστά ΚΑΙ ΝΑ συμπληρώσει λιγο ακόμα

Trickster
28/02/2008, 09:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από lc8ergr1
να σημειώσω ότι φιλος έχει παει για αλλάγη λαδιών σε εξουσιοδοτημενο - ονοματα να μην λεμε -και εκπαιδευομενο πρωην χοντακι μαστορακι
ανοιξε ταπα απο κατω μονο...
αλλαξε κι ενα φιλτρο (τι τύχη!!)

και αυτό ήταν!!

ΕΝΩ ΕΠΡΕΠΕ

να ειναι ζεστο το μοτερ ζεστα τα καμενα λάδια πριν ανοιξει ταπα

να ανοιξει και να καθαρίσει ΟIL screen ΔΕξια

να ανοιξει την πιπα και να καθαρίσει το σουρωτηράκι

να ανοιξει ταπα λαδοκουτου να στάξουν ΟΛΑ τα καμενα

να ελεξει ο rings και τσιμουχες

να περασει βιδες με Loctite

να τις σφίξει με δυναμοκλειδο

να βαλει μπροστά ΚΑΙ ΝΑ συμπληρώσει λιγο ακόμα


Τα ίδια κάνει και ο δικός μου,
άραγε κάνει κάποιος σωστά την παραπάνω διαδικασία;;

lc8ergr1
28/02/2008, 09:23
εγω!!

Trickster
28/02/2008, 09:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από lc8ergr1
εγω!!

εσύ δεν κάνεις ξένα μηχανάκια όμως.. :D

lc8ergr1
28/02/2008, 09:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Trickster
εσύ δεν κάνεις ξένα μηχανάκια όμως.. :D

αμα κερνας φραπε ..


.........χαλαρά!!! χουφτώνω κι αλλες

figo-migo
29/02/2008, 14:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από S16
Ωραια και ρωταω εγω.
Αν παω το μηχανακι τωρα που εχει 5500 Km για λαδια (έχει αλλαξει ξανα στα 1100 Km) και μου αλλαξουν τα λαδια ποτε θα πρεπει να το ξαναπαω;
Προφανως στα 10000 km, αλλα αν αυτοι μου πουν οτι πρεπει να αλλαξω και στα 7500 Km για να σφραγγισουν το βιβλιαρακι (για την εγγύηση)?

Στο θεμα μετρησης λαδιου εχεις δικιο παντως.
Εμενα η διαφορα κρυου ζεστου δεν ειναι πανω απο ενα εκατοστο.

3 αλλαγές λαδιού και φίλτρου (κάθε 5000) ανάμεσα στα service των 15000ΚΜ. Και στο σφραγίζουνε μια χαρά, άλλωστε στην τσέπη σου κουμάντο κάνεις εσύ μην το ξεχνάς αυτό.Το 7500 είναι μαρκετίστικο της ΚΤΜ που λέει στα σεμινάρια και στα μάνιουαλ. Δεν ισχύει για τέτοιους κινητήρες που ΚΑΙΝΕ ΛΑΔΙ για να λειτουργήσουν σωστά απο το σχεδιασμό τους. Γιαυτό και σου λένε σαν υποσημείωση στο μάνιουαλ μετά απο σκληρή χρήση( τι ορίζει ο καθένας είναι σχετικό) αλλαγή λαδιών.:wave2: :nono: :wave2:

figo-migo
29/02/2008, 14:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από lc8ergr1
MOTUL τα συνθετικά
VALVOLINE τα συνθετικά







επίσης στο carEFOUR (μην το υποτιματε)

έχει τα SELENIA gold σε πολύ καλή τιμή τα οποία χρησιμοποειώ στο ΤURBO ΚΟΥΤΙ μου και δεν θα δισταζα να τα βαλω και στο ΚΤΜ μου (μόλις μου τελειώσει μια ντουζινα παρτιδα motorex RACING που βάζω τώρα)

....επίσης εχει σε καλες τιμες στην σειρα βελτιωτικών stp to ΜΠΛΕ ΜΙΚΡΟ ΚΟΥΤΙ παχύρευστο σαν παγωμενο μελι βελτιωτικό λαδιού
εναλλακτικά έχει το γαματο αλλά πανακριβο SLICK το οποιο ειναι σουπερ βελτιωτικό λαδιού γαμάτο!!!!!

μια φορά το χρόνο το ΚΤΜμι περνει μια κουταλιά του γλυκού μουρουνελαιο σε καθε τανκ (STP κίτρινο μπουκαλακι) για να καθαρίζουμε από ξυδια

Φίλε μην το κάνεις αυτό στο μηχανάκι σου. Αν ενοείς SELENIA αυτοκινήτου :nono: ΟΧΙ στο μηχανάκι. Τα λάδια των μοτοσυκλετών έχουν ειδικά πρόσθετα για το σασμάν και το συμπλέκτη που δεν έχουν τα συνηθισμένα λάδια των αυτοκινήτων γιαυτό και δεν κάνουν. Επίσης τα motorex RACING δεν κάνουν για πολιτική χρήση και πρέπει να αλλάζονται πολύ συχνά.:wave2:

Vegeta
29/02/2008, 19:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από figo-migo
Δεν ισχύει για τέτοιους κινητήρες που ΚΑΙΝΕ ΛΑΔΙ για να λειτουργήσουν σωστά απο το σχεδιασμό τους.

Εεεεε όχι και ότι ένας τέτοιος κινητήρας καίει λάδι για να λειτουργήσει σωστά! Μην τρελαθούμε τελείως! Το κάψιμο λαδιού σε έναν τετράχρονο κινητήρα -πέραν της όποιας βλάβης- είναι είτε από μεγάλες ανοχές που μπορεί να έχει ο κινητήρας εκ κατασκευής, ή από μεγάλες πιέσεις που μπορεί να αναπτύσσει. Σε καμία περίπτωση πάντως, καύση λαδιού σε έναν τετράχρονο κινητήρα μπορεί να χαρακτηριστεί ωφέλιμη.
Και θεωρώ πιο λογικό να είναι μεγαλύτερα τα διαστήματα αλλαγής λαδιού σε ένα κινητήρα που "τσιμπάει" λάδια -όχι ότι εγώ θα τα άφηνα ποτέ όσο λέει ο κατασκευαστής- αφού είσαι αναγκασμένος να συμπληρώνεις λάδι με αποτέλεσμα αυτά που έχει ήδη μέσα να "φρεσκάρονται".

figo-migo
01/03/2008, 17:40
Εε και όμως είναι πια γνωστό στο ευρύ κοινό ότι V2 (ειδικά 75 μοιρ.) και boxer κινητήρες έχουν σχεδιαστεί έτσι οι ανοχές τους, που θα κάψουν λίγο λαδάκι...Και εμείς δεν αισθανόμαστε καμμιά ενοχή γι'αυτό. Λίγο είπαμε ....όχι με το κουβά, γιατί αυτό είναι άλλο πράγμα. Επίσης εγώ προτιμώ να μην συμπληρώνω και να τα αλλάζω πιο συχνά. Και ο λόγος είναι ότι η συμπλήρωση των λαδιών είναι κάτι επείγον και όχι τρόπος συστηματικής λίπανσης λόγω δημιουργίας και παραμονής στη μηχανή οξειδωτικών και διαβρωτικών ενώσεων. :wave2:

Vegeta
01/03/2008, 20:55
Ναι, αλλά αυτό που λέω εγώ είναι ότι αυτή η καύση λαδιού, αυτή η μικρή και ορισμένη από τον κατασκευαστή ως φυσιολογική, είναι μια ανεκτή παρενέργεια και όχι κάτι που ωφελεί τη λειτουργία ενός τετράχρονου κινητήρα είτε boxer είτε V2. Αυτοί απλά τσιμπάνε περισσότερο λάδι από τους υπόλοιπους. Άλλο πράγμα το ότι αυτή η καύση λαδιού είναι μέσα στα πλαίσια της φυσιολογικής λειτουργίας ενός κινητήρα και άλλο πράγμα το ότι γίνεται για να λειτουργήσει σωστά όπως υποστήριξες.... :wave2:

Όσο για τα υπόλοιπα περί προσθήκης λαδιού ως τρόπο συστηματικής λίπανσης και αλλαγής νωρίτερα δε λέμε κάτι διαφορετικό. Δεν υποστήριξα ότι το να προσθέτεις λάδια είναι τρόπος συστηματικής λίπανσης (παρ' όλο που έχω διαβάσει ότι γίνεται και αυτό σε κάποιες περιπτώσεις). Άλλα άμα σου κάψει, δε θα προσθέσεις? Και δε θα συνεχίσεις να προσθέτεις μέχρι να έρθει η ώρα της αλλαγής στα 3000, 5000, 7500 ή όποτε τέλος πάντων είναι να γίνει η αλλαγή? Τι εννοείς με το "...εγώ προτιμώ να μην συμπληρώνω και να τα αλλάζω πιο συχνά"?
Ότι δηλαδή μόλις σου κατέβει η στάθμη στο min, εσύ αλλάζεις λάδια αντί να προσθέσεις! :confused:

figo-migo
02/03/2008, 10:30
Μάλλον τελικά το ίδιο λέμε με άλλη διατύπωση. Τις ανοχές τις έχουν για να λειτουργήσουν σωστά γιατί αν δεν τις είχαν θα διαλύονταν σύντομα...Άρα στα πλαίσια της σωστής λειτουργίας κολλάει και το λαδάκι...
Επίσης ανάφερα για την συμπλήρωση ότι εγώ δεν συμπληρώνω και αλλάζω λάδια γιατί μεταξύ των αλλαγών η απώλεια είναι τέτοια που το επιτρέπει. Αν χάνεις μεγάλη ποσότητα ή γνώμη μου είναι πως η συμπλήρωση (σε μόνιμη βάση και όχι πλήρη αλλαγή λαδιών) οδηγεί σε ένα επικίνδυνο μίγμα στο κάρτερ. Έπισης υπάρχει και ή λύση τις επισκευής αν το κακό παραγίνει. :wave2:

gefr
03/03/2008, 19:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από lc8ergr1
MOTUL τα συνθετικά
VALVOLINE τα συνθετικά

εναλλακτικά έχει το γαματο αλλά πανακριβο SLICK το οποιο ειναι σουπερ βελτιωτικό λαδιού γαμάτο!!!!!

μια φορά το χρόνο το ΚΤΜμι περνει μια κουταλιά του γλυκού μουρουνελαιο σε καθε τανκ (STP κίτρινο μπουκαλακι) για να καθαρίζουμε από ξυδια

Το Slick από ότι γνωρίζω είναι για αυτοκίνητα και δημιουργεί μία επίστρωση PTFE που μειώνει τις τριβές στον κινητήρα, ώσπου να κυκλοφορήσουν τα λάδια. Άν είναι το προϊόν που έχω υπ'όψη μου είναι απαγορευμένο για υγρό συμπλέκτη. Διάβασε προσεχτικά πρίν το χρησιμοποιήσεις.

gefr
03/03/2008, 19:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από figo-migo
Πάντως και σε αυτό φίλε gerf έχω ένσταση ειδικά στο τελετουργικό του. Δηλαδή αν είναι κρύος ο κινητήρας και στο δείκτη το λάδι είναι στο ΜΑΧ αυτό τι σημαίνει ότι μπορεί να μην έχει αρκετό λάδι όταν ο κινητήρας ζεσταθεί? Μα το μηχανάκι δεν έχει κάρτερ και ότι έχει κρατήσει εκεί κράτησε...Το λάδι είναι όλο στο δοχείο λαδιού, εκει που μετράς άλλωστε και με την αντλία κυκλοφορεί παντού. Επίσης βλέπω πως αν κρύο το μηχανάκι είσαι σε ΜΙΝ τη συμπλήρωση δεν τι γλιτώνεις όσο και να ζεστάνεις το μοτέρ. ΜΗΝ υποτιμούμε λέω πάντως την μέτρηση λαδιού με κρύο μοτέρ μπορεί και να σε σώσει...

Νομίζω οτι αν ο κινητήρας είναι κρύος, τα λάδια κατεβαίνουν στο κάρτερ από το ψυγείο λαδιού λόγω βαρύτητας. Την μέτρηση όμως την παίρνουμε στο ψυγείο λαδιού.
Η αντλία ανεβάζει τα λάδια στο ψυγείο λαδιού.
Τον κινητήρα τον ζεσταίνουμε για να ανέβουν τα λάδια στο ψυγείο λαδιού και για να είναι αρκετά ρευστά ώστε να κατακαθήσουν μόλις σβήσουμε για να ληφθεί η μέτρηση.
Άρα η περίπτωση να δείχνει ο δείκτης max και το λάδι να μήν είναι αρκετό πιστεύω οτι δεν υφίσταται.

figo-migo
03/03/2008, 20:29
:wave2: συμφωνώ απολύτως με αυτό που λές ειδικά με τα λάδια στο ΜΑΧ με κρύο κινητήρα. Με τα λάδια στο ΜΙΝ (με κρύο κινητήρα μέτρηση) πιστεύω πως πρέπει κάποιος να προσέχει γιατί κατά πάσα πιθανότητα λείπουν λάδια και γιαυτό είναι χρήσιμη αυτή η μέτρηση. Αν κάποιος παρόλα αυτά ζεστάνει και μετρήσει όπως λέει το manual η στάθμη δεν θα ανέβει τόσο θεαματικά. Δεν ξέρω τελικά αν είναι σωστό αν κάποιος δει τα λάδια του με κρύο κινητήρα στο ναδίρ να μπεί στη διαδικασία να ζεστάνει ή να κινήσει την μότο του. Θεωρώ τελικά ότι είναι μεγάλο λάθος να μην ελέγχεις καθόλου τα λάδια με κρύο κινητήρα. Δεν είναι δα και τόσος κόπος πριν βάλεις μπροστά να δείς το δείκτη...σ΄αυτό τουλάχιστον είναι εύκολη....:lol: :wave2:

ARISPEED1
04/03/2008, 20:53
παιδια η ΚΤΜ αρα δεν ειναι Φιαταρα!selenia 10w40 gold ημισυνθετικο αυτοκινήτου σε ΕΥΑΙΣΘΗΤΗ ΑΥΣΤΡΙΑΚΗ !οτι χειρότερο !Τετοια μοτερ χρειαζονται 100% συνθετικα απο παραδοσιακες εταιρειες λιπαντικών με αγωνιστικές καταβολές !

gefr
06/03/2008, 19:39
λόγω βαρύτητας στο κάρτερ (το ξηρό κάρτερ τέλος πάντων) και η ένδειξη θα δείχνει χαμηλά λάδια, με κρύο κνητήρα.
Θα το δοκιμάσω κιόλας για να είμαι σίγουρος να μη σας λέω και @@@ ανοησίες αλλά λογικά περιμένω θεαματική διαφορά όταν ζεσταθεί ο κινητήρας.
Γειάααα.

figo-migo
07/03/2008, 21:25
Θα το κοιτάξω και εγώ σήμερα που άλλαξα λάδια-φίλτρο.
Με την ευκαιρία πέσανε καμμιά 250 cc παραπάνω λαδάκι να τα αφήσω ή να τα βγάλω??

gefr
08/03/2008, 05:53
στον μπροστινό κύλινδρο και λαδώνουν λίγο το φίλτρο αέρα. Δεν είναι και το καλύτερο αλλά ούτε και το τέλος του κόσμου.

figo-migo
08/03/2008, 15:39
Με κρύο μοτέρ λάδια στο max. Με ζεστό μοτέρ (μετά από γρήγορη βόλτα) τα λάδια 1,5 cm πιο πάνω στο στίκ μέτρησης. (μέτρηση με τέρμα βιδωμένο στίκ).:smilea:

gefr
11/03/2008, 01:38
Αγαπητέ μου με κούφανες! Δεν ξέρω τι σου γίνεται! και ούτε να το εξηγήσω. Ας επικαλεσθούμε τη δύναμη των πνευμάτων (και του Σατανά)...:confused:

S16
11/03/2008, 07:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από figo-migo
Με κρύο μοτέρ λάδια στο max. Με ζεστό μοτέρ (μετά από γρήγορη βόλτα) τα λάδια 1,5 cm πιο πάνω στο στίκ μέτρησης. (μέτρηση με τέρμα βιδωμένο στίκ).:smilea:

και εγω με 950 supermoto και εξωτερικο δεικτη σταθμης λαδιου περιπου τα ιδια βλεπω...:wave2:

figo-migo
11/03/2008, 13:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από gefr
Αγαπητέ μου με κούφανες! Δεν ξέρω τι σου γίνεται! και ούτε να το εξηγήσω. Ας επικαλεσθούμε τη δύναμη των πνευμάτων (και του Σατανά)...:confused:
Όταν με το καλό ξεκουφαθείς μας λές και την δική σου παρατήρηση....:cool:

Vegeta
11/03/2008, 17:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από gefr
Αγαπητέ μου με κούφανες! Δεν ξέρω τι σου γίνεται! και ούτε να το εξηγήσω. Ας επικαλεσθούμε τη δύναμη των πνευμάτων (και του Σατανά)...:confused:

Gefr, καλά τα λέει! Πάντα υπάρχει αιτία, όπως σωστά λέει η υπογραφή σου!
Η σωστή μέτρηση είναι φυσικά αυτή με το ζεστό μοτέρ και το 1,5 cm παραπάνω από το max, γιατί του δείχνει και τα 250cc παραπανίσιο λάδι που ανέφερε ότι έχει βάλει σε προηγούμενο post! :winka:

gefr
28/03/2008, 18:22
Μήπως γι αυτό τα πράγματα είναι τόσο διαφορετικά;

taksidiotis25
16/05/2009, 03:11
στο 990 μου αλλαξα λαδια προχτες κι εβαλα τα motul 300v 10-40
μου το προτειναν για κορυφαιο λαδι,ετσι κι αλλιως πανω απο 3500 χιλομετρα δε θα τα αφηνω μεσα.

gefr
17/05/2009, 07:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από figo-migo
Όταν με το καλό ξεκουφαθείς μας λές και την δική σου παρατήρηση....:cool:

με κρύο κινητήρα τα λάδια να είναι στο max και με ζεστό να είναι ακόμα πιό πολλά στο max + 1,5εκ.
Τί είχε πάθει η ακοή μου δεν ξέρω. Τώρα καλύτερα.

KOSTAS-ER6
18/05/2009, 12:29
τα λαδια τα βλεπουμε παντα ζεστα κ στα μηχανακια κ στα αυτοκινητα!!!
οταν κινειται το μηχανακι ζεστο ειναι το λαδι κ οχι κρυο, οποτε οποιος το βλεπει κρυο αδικα τον κοπο!
αν προσεξετε στα συνεργεια πρωτα σου βαζουν μια ποσοτητα κ μετα το βαζουν να δουλεψει λιγο κ τελος βλεπει το δεικτη κ συμπληρωνει!

taksidiotis25
18/05/2009, 18:57
ωραια αλλο ρωταω ομως τωρα,βιδωνουμε τον δεικτη για να μετρησουμε η απλα τον βαζουμε στην τρυπα και βγαζουμε αμεσως για μετρηση

gefr
18/05/2009, 20:10
Στά γιαπωνέζικα την ένδειξη την παίρνουν χωρίς να βιδώσουν το δείκτη, ενώ στο ΚΤΜ η μέτρηση παίρνεται με βιδωμένο το δείκτη.

Προτείνω σε όσους κατόχους 950 να αντικαταστήσουν το δείκτη τους με αυτόν του 990 που είναι μαύρο μάτ χρώμα και η στάθμη του λαδιού είναι πολύ πιό ευδιάκριτη.
Επίσης η λαβή του είναι πολύ καλύτερη και δεν σου βγάζει την
Παναγία να ξεβιδώσει όταν είναι ζεστός σε ταξίδι.

KOSTAS-ER6
19/05/2009, 14:21
εχω την εντυπωση πως ενδειξη παιρνουμε χωρις να βιδωσουμε το δεικτη!
αλλα δεν ειμαι 100% σιγουρος ....??

LOUKILOUK
19/05/2009, 15:24
Βιδωμενο, στο διπλο σταντ, πεντε λεπτα αφου σβησουμε, πρωτα να εχει φτασει ο θερμοστατης στις 4 γραμμες. Αυτο ξερω αυτο λεω...ειναι ετσι ή οχι?
:wave2:

TOMASKTM
19/05/2009, 16:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από LOUKILOUK
Βιδωμενο, στο διπλο σταντ, πεντε λεπτα αφου σβησουμε, πρωτα να εχει φτασει ο θερμοστατης στις 4 γραμμες. Αυτο ξερω αυτο λεω...ειναι ετσι ή οχι?
:wave2:

σωστόοοοοοοοοοοοος


163958