PDA

View Full Version : ΑΓΟΡΑ Suzuki Bandit 650s



MANSFAK
31/01/2008, 19:24
Πήγα σήμερα στην αντιπροσωπεία της suzuki και ομολογώ ότι με τράβηξε σαν μαγνήτης το νέο ΜΑΥΡΟ suzuki bandit 650s .Πολύ ωραία εμφάνιση και βέβαια εξαιρετική τιμή (και με abs). Πριν όμως κάνω οποιαδήποτε κίνηση για αγορά θα ήθελα μερικές πληροφορίες απο παιδιά που την έχουν ήδη πάρει.
1. Αν η οδήγησή της στην Αθήνα είναι εύκολη.(μήπως η εξάτμιση "βρίσκει" όταν περνάς ανάμεσα απο τα αυτοκίνητα)
2. Τι κατανάλωση έχει (μικτός και αστικός κύκλος)
3. Το κόστος συντήρησης (service ανταλλακτικα)
4. Αν έχει παρουσιάσει τίποτα προβλήματα.

Για να είμαι ειλικρινής για τη v-strom 650 πήγαινα αλλά μόλις το είδα , τα είδα όλα.

Bavarian
31/01/2008, 20:14
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=33921


:wave2: :wave2:

amyroukai
09/02/2008, 21:52
1. Είναι πανεύκολο, αλλά λιγάκι βαρύ. Μόλις συνηθίσεις το βάρος, όλα τέλεια. Ίσως βρει ο καθρέφτης σε κανένα καθρέφτη τζιπ γιατί πέφτουν στο ίδιο ύψος, αλλά και αυτό με λίγη συνήθεια ξεπερνιέται.

2. Κατανάλωση στο αερόψυκτο το δικό μου κατά μέσο όρο 250 χιλιόμετρα με 16-17 λίτρα. Εθνική στραγγίζοντας το ρεζερβουάρ (δεν έβρισκα βενζινάδικο) έχει φτάσει κοντά 290 χιλιόμετρα με 18,5 λίτρα. Το υδρόψυκτο πρέπει να είναι λίγο πιο οικονομικό, λόγω ψεκασμού.

3. Για αυτό δε ξέρω να σου πω... Το μικρό σέρβις (λάδια κτλ) στο δικό μου πάει κοντά 80?, το μεγάλο (βαλβίδες) περίπου 250. Ανταλλακτικά βρίσκεις τα πάντα από το Σφακιανάκη, λίγο πιο δύσκολα στην αγορά σε πρόσθετα τύπου κάγκελα, ζελατίνες κλπ γιατί δεν φέρνουν, ελπίζω να αλλάξει γιατί άρχισε να πουλάει καλά νούμερα το bandit (το 2007 πούλησε όσο και το er-6 για το οποίο βρίσκεις τα πάντα ας πούμε).

4. Προβλήματα δεν βγάζει γενικά. Εγώ είχα δύο βραχυκυκλώματα μόνο, από κακή τοποθέτηση της πλεξούδας που το ένα το έφτιαξα μόνος, το άλλο σε ηλεκτρολόγο. Αλλά δεν το έχει πάθει κανένας άλλος, οπότε δεν είναι γενικό το θέμα. Πρόσεχε τα πλυσίματα με πιεστικό, μην το πετάνε στα όργανα και στα ηλεκτρονικά, πέραν τούτου... Πρόσεχέ το, να σε προσέχει.


Δες και το σχετικό thread που σου λέει ο Bavarian, έχει τα πάντα (σχεδόν) μέσα αλλά είναι χαώδες γιατί είμαστε λίγοι στο forum και δεν έχουμε κατηγορία να τα χωρίσουμε.

Ληστης
09/02/2008, 22:12
1)Εως τωρα δεν εχει βρει η εξατμιση στην κινηση αλλα θελει λιγο προσοχη γιατι ειναι πιθανο να βρει.
2)Μεσα στην αθηνα η καταναλωση κυμαινετε στα 7 λτρα ανα 100 χλμ. Στο ταξιδι μπορει να πεσει στα 4,5 λ/100χλμ με ταχυτητες εως 110- 120 χλμ. Δυσκολα θα περασει τα 5,5 με 6 λ/100χλμ με ταχυτητες ταξιδιου στα 150-180.
3) Με ενα τηλεφωνω στο σερβις θα μαθεις ακριβως το κοστος.
4) Εως τωρα δεν εχω κανενα προβλημα ουτε εγω ουτε ο αδερφος μου( εχουμε 2 bandit 650κ7 στην οικογενεια)

Σιγουρα το βαρος της ειναι μεγαλο και θα σε δυσκολεψει σε μανουβρες και τα σχετικα, και αν σου γυρει λιγο παραπανω και δεν εισαι μποντυ μπιλντερ μαλλον θα σου πεσει. Ειχα και εγω και ο αδερφος μου τετοιο "ατυχημα".

Bavarian
10/02/2008, 07:18
Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες και να προσθέσω ότι είναι ένα πολύ τίμιο μηχανάκι για τα λεφτά που ζητάει.