PDA

View Full Version : Σφυρίζει η ντίζα του ταχυμέτρου!!



johnnyestia
31/01/2008, 19:23
Πρίν από κανένα μήνα έκανα μ@λ@κία με το λουκέτο πάνω στο δισκόφρενο και έσπασα την ντίζα του κοντέρ στο brosaki μου. :rolleyes:

Σαν καλό παιδί, μετά από μία βδομάδα πήγα στον μάστορα και την άλλαξα. Το παίρνω πίσω, το καβαλάω, και μόλις τσουλάω 30 μέτρα ακούω ένα σφύριγμα, ακριβώς όπως σφυρίζει ο τελειωμένος υμάντας στα αυτοκίνητα όταν παίρνουν μπροστά.

Πάω επιτόπου πίσω στον μάστορα, και αυτός μου λέει ότι κάνει έτσι επειδή είχε μείνει καιρό αδούλευτο το κοντέρ και πως μετά από μια-δυο μέρες το πολύ θα σταματήσει. Όπως και έγινε, και με τις μέρες το ξέχασα και εγώ.

Και ύστερα από τόσο καιρό, σήμερα άρχισε να κάνει το ίδιο!!!! :evil: :evil:

Παιδιά, δεν παλεύεται, καβάλησα 20 λεπτά να γυρίσω σπίτι μου και έγινε το κεφάλι μου καζάνι :cry:

Τι μπορώ να του κάνω να σωπάσει, δεδομένου ότι είμαι εκτός Αθηνών σε νησί του Αιγαίου? :sick: Παίρνει γράσσο η ντίζα στο κοντέρ? Ή μήπως κάνανε μαλακία όταν την βάλανε εξάρχής?

MikeG
31/01/2008, 19:31
Μπορείς να τη ξεβιδώσεις & να βάλεις λίγο γρασάκι στη ντίζα.
Πολύ πιθανόν να τράβηξε υγρασία & γι'αυτό να σφυρίζει τώρα.

:wave2:

OldMan
01/02/2008, 09:22
Αν "σφυρίζει" στα σημεία που ενώνεται ο ατέρμονας (τροχό ή κοντέρ) με λίγο γράσο (η)λιθίου θα κάνεις την δουλειά σου ...

Αν "σφυρίζει" μέσα στο κάλυμμα (το συρματόσχοινο) την βγάζεις από το κοντέρ και ρίχνεις με μια σύριγγα λίγο λαδάκι (λίγο λέμε...).:winka:


Υ.Γ.
Κανονικά θέλει πετρέλαιο και όχι λάδι γιατί με τον καιρό θα μαζέψει σκόνες και βρωμιές οπότε θα "φάνε" την ντίζα εσωτερικά στα σημεία που κάνει κούρμπες .. :wave2:

johnnyestia
01/02/2008, 18:41
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Σήμερα σταμάτησε να το κάνει. Εξαφανίστηκε όσο ξαφνικά εμφανίστηκε :)

Παρόλα αυτά το ξεβίδωσα και έριξα λίγο λαδάκι (αλυσίδας :rolleyes: ).

Αυτό που με παραξένεψε ήταν πως όταν άρχιζε να σφυρίζει, τότε τρελενόταν και το κοντέρ και έδειχνε για πλάκα 180 χαω , ενώ πήγαινα με 40 !

Μάλλον έπρεπε να τραβήξω κανένα ψαρωτικό βιντεάκι 0-180

:rotflmao: :rotflmao: