PDA

View Full Version : to be or not to be??



@bsolut!!
01/02/2008, 08:04
Η ιστορια μου δεν ειναι τιποτα το συγκλονιστικο,
απλα ειδικα απο αυτο το συμβαν και μετα
συνειδητοποιω ολο και περισσοτερο ποσο μεγαλη ελλειψη οδικης συμπεριφορας πληττει αρκετα μεγαλο ποσοστο των ελληνων οδηγων..
λοιπον που λετε εκει που πηγαινα με το dtακι μου μεσα στην τρελη χαρα μια μερα μετα αφου το ειχα φτιαξει(τπτ σοβαρο απλα ειχε σπασει η βιδα που μπαινει στο καπακι για τα λαδια κ δν το κυκλοφορουσα γαι 1-2 βδομαδες)..με εναν φιλο μου 2καβαλο σε κεντρικο δρομο,
μου πεταγεται ενας αξιαγα(Μ)πητος κυριος απο ενα στενο με στοπ και με χτυπαει πλαγιομετωπικα..(πηγαινα με καμια 60αρα)! φευγει ο φιλος μου απο πισω σαν τον superman και εγω φευγω μαζι με την μηχανη για καμια 10ρια μετρα σερνοντας σαν τον οφη..τεσπα για να μην τα πολυλογω σηκωνομαι αμεσως απο το σοκ και βλεπω τν φιλο μου ξαπλα (ευτυχως δν επαθε τπτ σημαντικο εκτος απο κατι ραματα στην φτερνα, ενα σκισημο στο καλαμι και κατι μελανιες)..(και ευτυχως η μηχανη δεν επαθε τπτ σοβαρο!!!) το αποκορυφομα της υποθεσης ειναι οτι οταν σηκονομαι αγανακτησμενος και ετοιμος να μπω μεσα στο αμαξι να κλειδωσω τισ ασφαλειες και να του πιω το αιμα ο τυπος βγαινει και μου απαντα οτι δεν ακουσε που του κορναρα "3" φορες γιατι κανει κρυο και ειχε κλεισει τα τζαμια του..με το ραδιοφωνακι..καταλαβαινετε!!!!...εχω καταληξει λοιπον στο συμπερασμα οτι πρωτων αν δεν εχεις υπαρξει οδηγος μηχανης δεν μαθαινεις να σεβεσαι οσους οδηγανε μηχανη κ οτι η μηχανη ειναι το πιο ομορφο δημιουργημα στον κοσμο αλλα δυστυχως δεν σε αφηνουν να το χαρεις...:sad: :wave2: :p

mats8282
01/02/2008, 10:37
Πολυ τυχεροι εισασταν φιλαρακι :rolleyes:



Περαστικα στον συνοδηγο :beer:

SeNNinhA
01/02/2008, 10:49
Ρε σεις τα ξαναείπαμε. ΠΡΟΣΟΧΗ. Αφού τον βλέπεις και πάει να κάνει την μαλακία, η κόρνα (ειδικά της μηχανής που είναι ψόφια) δεν φέρνει ΠΟΤΕ αποτέλεσμα σε κάποιον που πάει να κάνει μαλακία. Και όταν φέρνει, τότε η αντίδραση πανικού από την πλευρά του δεν είναι σίγουρα η σωστή.

Το κακό είναι οτι πάντα θα την πληρώσετε εσείς. Στην καλύτερη περίπτωση φθηνά όπως παραπάνω, στην χειρότερη.... άστα... Δεν είναι κακό να τους αφήνετε όταν ψιλιαζόσαστε οτι θα γίνει στραβή. Τον εαυτό σας προστατεύετε πάνω απ'όλα. Κάτι στενά, κάτι ΣΤΟΠ, κάτι τυφλά σημεία, κατι τύποι έτοιμοι να ξεπαρκάρουν είναι πάντα σημεία παγίδες.

Μην μπαίνετε στο ποιος εχει δίκιο γιατί τι να το κάνεις το δίκιο στο κρεβάτι του νοσοκομείου πονώντας και με την μηχανή σπαράλια...

@bsolut!!
01/02/2008, 11:00
το ξερω ρε φιλε αλλα δεν ημουν απλα σε δρομο προτεραιοτητας αλλα σε κεντρικο κιολας. ο μαλακας βγηκε μεχρι και σταματησε και νομιζα οτι μα ειδε αλλα κοιταξε μονο απο την αλλη..!εν τω μεταξυ εκοψα κιολας γιατι το ψιλιαστηκα οτι μπορει να κανει μαλακια. ειχα καμια 100ρα πριν. θα μας ειχε σκοτωσει. που να σταματησω τελειως σε κεντρικο με κινηση απο πισω. ο μαλακας πηγε να προλαβει να βγει και πεταχτηκε! παλι καλα που δεν σκοτωθηκαμε!..οσο για την οδιγικη παιδεια που ειπα πριν το λεω γιατι εχω φιλο που ειναι 3 μηνες με λαμες στα ποδια απο αλλον μαλακα παλι. στα καλα καθουμενα!..τεσπα ασ προσεχουμε οσο μπορουμε εμεις να ελατωσουμε το κακο τουλαχιστον...:beer:

ΙΠΠΕΑΣ
01/02/2008, 11:05
Δυστυχώς συνάδελφοι, βασικός κανόνας στον ανορθόδοξο πόλεμο της καθημερινότητας είναι να "σταματάμε"(μειώνοντας ταχύτητα 2η-1η ταχύτητα) σε κάθε διασταύρωση και να ελέγχουμε αν έρχεται κάποιος, από τον κάθετο ως προς εμάς δρόμο.

Αυτό δεν χρειάζεται όταν οδηγούμε σε κεντρικό δρόμο(λ.χ Πατησίων) αλλά στα στενά και τους δρόμους που δεν έχουν φανάρια.

Είναι βαρετό, είναι απαίσιο, πεθαίνει τα μέρη του κινητήρα ωστόσο είναι απαραίτητο. Αλλιώς καλύτερο είναι να πάρει κάποιος τα ΜΜΜ και ας ταλαιπωρείται.

Είχα δύο πτώσεις στο παρελθόν και δεν κινδύνεψα καθόλου.

Δύο φορές κινδύνεψα να με σκοτώσουν και τις δύο ήταν σε διασταύρωση που παραβίασαν την σήμανση. :uplate: Και τις δύο αυτές φορές τη γλίτωσα γιατί το μάζεψα τελευταία στιγμή αφού είχα προηγουμένως μειώσει ταχύτητα στη διασταύρωση.

Lupo
01/02/2008, 12:38
Περαστικά φίλε μου και στους δύο.
Οδηγώντας μοτοσυκλέτα, είναι βασικό να βλέπουμε ακόμα μακρύτερα χρονικά, προβλέποντας τι θα μπορούσε να συμβεί στα επόμενα μέτρα.
Για να μπορείς να οδηγήσεις μοτοσυκλέτα, γνωρίζοντας πως αντιλαμβάνοντε τα πράγματα γύρω τους, πρέπει να μπείς μέσα στ'αυτοκίνητο και να το ζήσεις.
Αντίστοιχα, για να προσέχεις τις μοτοσυκλέτες και ν'αντιληφθείς, σαν οδηγός αυτοκινήτου, την ταχύτητα με την οποία μπορεί να πλησιάσει μία μοτοσυκλέτα, πρέπει να οδηγάς μία.
Επειδή δεν μπορεί να συμβαίνει πάντα αυτό, προσπαθούμε να βλέπουμε όσο πιο μακρυά μπορούμε, πιθανολογόντας.
Αυτά στα γράφω, γιατί όλα τ'αυτοκίνητα έχουν έχουν τζάμια που κλείνουν και ραδιόφωνα που δυναμώνουν. Άρα σε όλους μας έχουν τύχει παρόμοιες καταστάσεις φίλε μου.
Και πάλι περαστικά
:beer: :wave2:

LsKostas
01/02/2008, 15:20
περαστικα φιλε:wave2:

b_bong12
01/02/2008, 15:21
περαστικα

Η καλοσυνη αρχιζει στις 2 ροδες κ τελειωνεις στις 4

@bsolut!!
01/02/2008, 15:32
ευχαριστω πολυ ολους σας παιδια! να'στε καλα και οτι εγινε εγινε..τωρα ειμαστε και οι δυο οκ παλι πανω στα dt με πολυ διαφορετικη προσεγγιση στο θεμα της οδικης συμπεριφορας! οπως ειπε και ενας φιλος σημασια δεν εχει να εχεις δικιο αλλα να το βρεις!..τελος παντων η μηχανη τα εχει αυτα και τωρα το ξερω πολυ περισσοτερο απ'οταν την πηρα...αλλα αν δεν την αγαπουσα θα την ειχα πουλησει!!!:beer: :beer: :wave2:

TROOPER
02/02/2008, 13:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από @bsolut!!
ευχαριστω πολυ ολους σας παιδια! να'στε καλα και οτι εγινε εγινε..τωρα ειμαστε και οι δυο οκ παλι πανω στα dt με πολυ διαφορετικη προσεγγιση στο θεμα της οδικης συμπεριφορας! οπως ειπε και ενας φιλος σημασια δεν εχει να εχεις δικιο αλλα να το βρεις!..τελος παντων η μηχανη τα εχει αυτα και τωρα το ξερω πολυ περισσοτερο απ'οταν την πηρα...αλλα αν δεν την αγαπουσα θα την ειχα πουλησει!!!:beer: :beer: :wave2:

κραταω αυτο το ποστακι και ευχομαι καλους δρομους και περαστικα !!!

:beer: :beer: :beer: