PDA

View Full Version : Αυτοκτονία στρατιώτη



VanDiemen
01/02/2008, 11:50
Στο χωριό "Δωρίσκος" του Έβρου. Πήρε σφαίρες, όταν έκαναν βολή και αυτοκτόνησε με το όπλο του, προχθές. Σιγή ιχθύος! Από στόμα σε στόμα διαδόθηκε και το άκουσα. Το σημαντικό είναι να βρεθεί το dvdόπουλο και τα ψιλά του δημοσιογράφου που κατασχέθηκαν!

Bavarian
01/02/2008, 11:57
Το γεγονός είναι τραγικό από μόνο του.:( αλλά τα υπόλοιπα που λες είναι άσχετα :wave2:

Cpt. Haddock
01/02/2008, 12:00
Ειλικρινά ΔΕΝ μπορώ να καταλάβω πως μπορεί καποιος να οδηγηθεί στην αυτοκτονία στο σημερινό στρατό που ειναι κολέγιο σε σχέση με μερικά χρόνια πριν

εκτός αν είχε προδιάθεση και βρήκε το μέσο (όπλα/σφαίρες)

Αυτά μέχρι να επιβεβαιωθεί η ειδηση γιατι τα "στομα με στομα" έχουν και ιούς

:rolleyes: :D

Akatanomastos
01/02/2008, 12:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Ειλικρινά ΔΕΝ μπορώ να καταλάβω πως μπορεί καποιος να οδηγηθεί στην αυτοκτονία στο σημερινό στρατό που ειναι κολέγιο σε σχέση με μερικά χρόνια πριν

simfono me afto
alla ego DEN mporo na katalavo giati prepei na sinexizete afto to kakogousto asteio pou legete stratos.

Cpt. Haddock
01/02/2008, 12:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
simfono me afto
alla ego DEN mporo na katalavo giati prepei na sinexizete afto to kakogousto asteio pou legete stratos.

Γιατί απο αυτό ζουν δεκάδες τοπικές κοινωνίες :sick:

doctor x
01/02/2008, 12:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
simfono me afto
alla ego DEN mporo na katalavo giati prepei na sinexizete afto to kakogousto asteio pou legete stratos.
κυβερνηση,αστυνομια,δικηγοροι,θηροφυλακες,λιμενικο,Σ ΟΕκλπ κλπ
γιατι δεν υπαρχουν κοινωνιες αγιων μηπως??!:beer: :wave2:

Akatanomastos
01/02/2008, 12:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από doctor x
κυβερνηση,αστυνομια,δικηγοροι,θηροφυλακες,λιμενικο,Σ ΟΕκλπ κλπ
γιατι δεν υπαρχουν κοινωνιες αγιων μηπως??!:beer: :wave2:

re giatre enoo ipoxreotiki thiteia


Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Γιατί απο αυτό ζουν δεκάδες τοπικές κοινωνίες :sick:

nai, foveri anaptiksi tis perifereias, stratones, panepistimia,
i eparxia einai ena terastio katergo

doctor x
01/02/2008, 12:26
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
[B]re giatre enoo ipoxreotiki thiteia


αυτο ΕΙΝΑΙ προβλημα οντως!αλλα ξερεις και σε πολλα αλλα πραγματα να γινεται μελετη και προγραμματισμος βασει συζητησεων και αναλυσεων για το τι συμφερει η χρειαζεται η χωρα στο μελλον?:dizzy: περα απο το απλοικο να καταργηθει να αυξηθει να ....αυξομειωθει κλπ κλπ :beer: :wave2:

VanDiemen
01/02/2008, 16:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Bavarian
Το γεγονός είναι τραγικό από μόνο του.:( αλλά τα υπόλοιπα που λες είναι άσχετα :wave2:

Το ότι γίνονται τέτοια τραγικά γεγονότα κι εσύ ενημερώνεσαι ενδελεχώς από τους αρμόδιους για το dvd και για ένα τόσο τραγικό γεγονός, όπως αυτό, από εμένα, είναι σχετικό ή άσχετο;

VanDiemen
01/02/2008, 16:41
Συμφωνώ με τον Cpt. Haddock (να μια πρόταση που δεν πίστευα ποτέ πως θα έλεγα), καθώς μίλησα με έναν φίλο που υπηρετεί στην ίδια μονάδα και μου είπε πως ήταν πολύ χαλαροί, Μου ανέφερε χαρακτηριστικά πως ανάμεσα στους εφέδρους, υπάρχει κάποιος με σκουλαρίκι στο φρύδι, για το οποίο δε μπορούν να κάνουν τίποτα οι ανώτεροί του για να το βγάλει, επειδή φοβούνται να μην του δημιουργήσουν ψυχολογικά προβλήματα.

Bavarian
01/02/2008, 17:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από VanDiemen
Το ότι γίνονται τέτοια τραγικά γεγονότα κι εσύ ενημερώνεσαι ενδελεχώς από τους αρμόδιους για το dvd και για ένα τόσο τραγικό γεγονός, όπως αυτό, από εμένα, είναι σχετικό ή άσχετο;





Δεν βλέπω ειδήσεις καρδιά μου και ούτε με ενδιαφέρει το DVD και το πόσο λαμόγιο ήταν ο κουράδας.Δηλαδή αν τα κανάλια έπαιζαν πρώτη είδηση την αυτοκτονία του στρατιώτη θα άλλαζε κάτι ? Και στο κάτω κάτω ρε φίλε που ξέρουμε αν είναι αυτοκτονία γιατί εκεί πάνω με τόσα περάσματα για πρέζα και τόσα που βλέπουν οι φαντάροι πολλά γίνονται και έχουν γίνει.Και στο φινάλε τώρα που ο Στρατός είναι οχι απλώς κολλέγιο αλλα κάτι παραπάνω εμείς που υπηρετήσαμε 22 μήνες πάθαμε τίποτα? :winka:

project.breeze
01/02/2008, 17:32
Αν τα πάρουμε στατιστικά τα πράγματα πιστεύω πως στις χιλιάδες παιδιών που παρουσιάζονται σε στρατό,αεροπορία,ναυτικό είναι λογικό να υπάρχουν και κάποια παιδιά με ψυχολογικά προβλήματα που πραγματικά να "τα παίζουν" εκεί μέσα αλλά εκεί έγκειται η χρησιμότητα των ψυχοτεστ και όχι στο να βγάλουμε Ι3 άοπλο τον γιο του τάδε βουλευτή ώστε να μην κάνει σκοπιές.Ας βελτιώσουν τις συνθήκες των ψυχοτέστ.Έχουνε ακουστεί και πολλά άλλα για τα σύνορα βέβαια...:rolleyes:

MikeG
01/02/2008, 17:45
Εγώ ξέρω ότι αν κάποιοι μας κάνουν ντου, (που αυτά πλέον δε γίνονται), απλά θα μας πάρουνε φαλλάγι! Ο στρατός υπάρχει μόνο & μόνο για να πέφτουν φράγκα σε μικρές κοινωνίες, στα πλαίσια της "ανάπτυξης-παρακμής" & για να μειωθούν οι δείκτες ανεργίας, μιας & ο φαντάρος δεν είναι άνεργος. Επίσης γιατί βολεύει σχεδόν όλο το πολιτικό σύστημα. & όλα προφανώς στηρίζονται ότι έχουμε αυτούς τους γείτονες που έχουμε.
Πολλές φορές έχω διαβάσει ή ακούσει συζητήσεις, όπου οι συνομιλητές (πολιτικοί, στρατιωτικοί) ισχυρίζονταν ότι αν είχαμε άλλους γείτονες δε θα χρειαζόταν να είναι υποχρεωτική η θητεία. Με αυτούς όμως που έχουμε δε γίνεται αλλιώς.
Όταν όμως μας ρίχνουν τα F16 σε αερομαχίες, κάνουν τις κότες.(Δεν εννοώ ότι πρέπει να ξεκινήσει επεισόδιο).
Επίσης ο στρατός υπάρχει γιατί διακινούνται άπειρα χρήματα με εξοπλιστικά & όχι μόνο!
& τέλος θα πρέπει να μάθετε ότι έχουμε πιο πολλούς στρατηγούς & άλλους τέτοιους γρόθους, από ότι φαντάρους. Σκεφτείτε μόνο ότι κάθε χρόνο πάνω από μπαίνουν πάνω από 1000 άτομα στις στρατιωτικές σχολές.
Όσον αφορά τώρα τους μεγαλύτερους που λένε ότι και εμείς που κάναμε 30 μήνες τι πάθαμε, κορόιδα ήμασταν, θα πω ότι με αυτή τη λογική έπρεπε όλοι αυτοί & συνεπώς & εμείς να καβαλάμε ακόμα ΜΟΝΟ γαϊδουράκια.
& αν είναι όλα τόσο όμορφα & θα κάθομαι στο στρατό ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΘΟΜΑΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΧΩΡΙΟ ΜΟΥ! :mad:

Bavarian
01/02/2008, 18:00
Εμένα μου άρεσε ο στρατός.Δεν είχα πρόβλημα ισα ισα που είχα και πολύ καλές εμπειρείες και φίλους έκανα που τα λέμε ακόμα μετά από τόσα χρόνια.Και σήμερα να με καλούσαν θα ξαναπήγαινα.Ολα τα υπόλοιπα είναι κουβέντα για να ανακυκλώνουμε τις πεποιθήσεις και τα βιώματά μας.

VanDiemen
01/02/2008, 18:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Bavarian
Δεν βλέπω ειδήσεις καρδιά μου και ούτε με ενδιαφέρει το DVD και το πόσο λαμόγιο ήταν ο κουράδας.Δηλαδή αν τα κανάλια έπαιζαν πρώτη είδηση την αυτοκτονία του στρατιώτη θα άλλαζε κάτι ? Και στο κάτω κάτω ρε φίλε που ξέρουμε αν είναι αυτοκτονία γιατί εκεί πάνω με τόσα περάσματα για πρέζα και τόσα που βλέπουν οι φαντάροι πολλά γίνονται και έχουν γίνει.Και στο φινάλε τώρα που ο Στρατός είναι οχι απλώς κολλέγιο αλλα κάτι παραπάνω εμείς που υπηρετήσαμε 22 μήνες πάθαμε τίποτα? :winka:

Αν δε βλέπεις ειδήσεις εσύ προσωπικά, τότε δε σε αφορούσε αυτό που είπα ματάκια μου όμορφα! :rolleyes: Απλώς επισημαίνω, πως μια τόσο σημαντική είδηση γειώθηκε. Τέλος, αποφάσισε. Είναι κολλέγιο ή βλέπεις πολλά στο στρατό που υπάρχει περίπτωση να σου τη φυτέψουν στο κεφάλι;

veletzas
01/02/2008, 18:12
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
[B]Ειλικρινά ΔΕΝ μπορώ να καταλάβω πως μπορεί καποιος να οδηγηθεί στην αυτοκτονία στο σημερινό στρατό που ειναι κολέγιο σε σχέση με μερικά χρόνια πριν


1) μπορει κ η ζωη τωρα να ειναι κολλεγιο σε σχεση με μερικα χρονια πριν...αλλα ειναι δεν ειναι δεν λεει κατι αυτο
2)απο τοτε που η θητεια εγινε 12μηνη οι εξοδοι λιγοστεψαν τουλαχιστον για τα σωματα ξηρας
3)στρατιωτες απο την μοναδα του παιδιου ειπαν οτι δεν βρηκε την σφαιρα απο πεδιο βολης αλλα απο
τελαμωνα


τα υπολοιπα τα ξερουν ολοι εκει που σταματα η λογικη αρχιζει ο στρατος κ τουμπαλιν

Akatanomastos
01/02/2008, 18:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Bavarian
Εμένα μου άρεσε ο στρατός.Δεν είχα πρόβλημα ισα ισα που είχα και πολύ καλές εμπειρείες και φίλους έκανα που τα λέμε ακόμα μετά από τόσα χρόνια.Και σήμερα να με καλούσαν θα ξαναπήγαινα.Ολα τα υπόλοιπα είναι κουβέντα για να ανακυκλώνουμε τις πεποιθήσεις και τα βιώματά μας.

re si afto pou les isxiei kai einai o kaliteros tropos skepsis, an den mporeis na to apofigeis apolafse to.

den mporoume na kseroume giati aftoktonise kapoios.mporei na eixe psixologika, mporei na pethane i mana/pateras tou, mporei na itan arrostos xilia dio pragmata.
sigoura mia katastasi eglismou, kapoious tous dimiourgei asximi diathesi, pou se sindiasmo me prodiathesi i diafores katastaseis na odigoun se aftoktonia.

pera apo to oti kapoioi aftoktonoun,

mporei entelei na les kala perasa,eixe tin plaka tou, alla gia poio logo na prepei na to kaneis afou den to theles eksarxis?

Bavarian
01/02/2008, 18:24
Δεν διαβάζω posts με greeklish αγαπητέ...ουτε καν τα βλέπω :wave2:

veletzas
01/02/2008, 18:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από VanDiemen
, καθώς μίλησα με έναν φίλο που υπηρετεί στην ίδια μονάδα και μου είπε πως ήταν πολύ χαλαροί, Μου ανέφερε χαρακτηριστικά πως ανάμεσα στους εφέδρους, υπάρχει κάποιος με σκουλαρίκι στο φρύδι, για το οποίο δε μπορούν να κάνουν τίποτα οι ανώτεροί του για να το βγάλει, επειδή φοβούνται να μην του δημιουργήσουν ψυχολογικά προβλήματα. [/B]


να υποθεσω οτι κανεις πλακα:cool:

VanDiemen
01/02/2008, 18:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από veletzas
να υποθεσω οτι κανεις πλακα:cool:

Για το σκουλαρίκι λες; Όχι! Αλήθεια λέω! Εκτός αν μου είπε ψέματα, αλλά για πιο λόγο να μου πει; Μου είπε πως μέσα στο στρατόπεδο κυκλοφορεί με το σκουλαρίκι στο φρύδι!

Akatanomastos
01/02/2008, 18:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Bavarian
Δεν διαβάζω posts με greeklish αγαπητέ...ουτε καν τα βλέπω :wave2:



:lol: :lol: :lol:

VanDiemen
01/02/2008, 18:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
:lol: :lol: :lol:

Περίεργο, ε; Και πως είδε ότι ήταν γραμμένο σε greeklish; :confused:

Πάντως μη δίνεις σημασία στο "αγαπητέ". Και εμένα με είπε "καρδούλα" του. Φαίνεται πως έτσι το έχουν εκεί στο Deutchland.

H.A.Balafoutre
01/02/2008, 18:37
Παίδες, αν δεν έχουμε και στρατό θα μας φάνε ζωντανούς οι τριγύρο μας. Αυτό βάλτε καλά στο μυαλό σας και τίποτα άλλο. Όλα τα άλλα είναι δικαιολογίες.

Κρίμα για το παλικάρι πραγματικά.

costas81
01/02/2008, 18:37
κρίμα για το παιδί και την οικογενεια του και ολα τα αλλα δεν έχουν καμία σημασία!


:( :( :( :( :(

Bavarian
01/02/2008, 18:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από VanDiemen
Περίεργο, ε; Και πως είδε ότι ήταν γραμμένο σε greeklish; :confused:

Πάντως μη δίνεις σημασία στο "αγαπητέ". Και εμένα με είπε "καρδούλα" του. Φαίνεται πως έτσι το έχουν εκεί στο Deutchland.



Ποιό Deutschland ψυχή μου.Στο Περιστέρι μένω.:wave2:

veletzas
01/02/2008, 18:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από VanDiemen
Για το σκουλαρίκι λες; Όχι! Αλήθεια λέω! Εκτός αν μου είπε ψέματα, αλλά για πιο λόγο να μου πει; Μου είπε πως μέσα στο στρατόπεδο κυκλοφορεί με το σκουλαρίκι στο φρύδι!


αδυνατω να το πιστεψω τι να σου πω δεν στεκει....να μου ελεγες οτι το φοραει απο τα μαγειρεια στον λοχο οκ:smilea:
αλλα αυτο που λες οτι δεν μπορουν στην ουσια να τον κανουν να το βγαλει για να μην του δημιουργησουν ψυχολογικα :wacko:

VanDiemen
01/02/2008, 18:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από veletzas
αδυνατω να το πιστεψω τι να σου πω δεν στεκει....να μου ελεγες οτι το φοραει απο τα μαγειρεια στον λοχο οκ:smilea:
αλλα αυτο που λες οτι δεν μπορουν στην ουσια να τον κανουν να το βγαλει για να μην του δημιουργησουν ψυχολογικα :wacko:

Δεν ξέρω! Ίσως να ισχύει αυτό που λες και να μου τα είπε με μπόλικη σάλτσα! Και σε μένα το ίδιο παράλογο ακούστηκε. Να άλλαξαν τόσο πολύ τα πράγματα; Αλλά απ' την άλλη... Λίγα παράλογα ακούμε; (εξαιρείται βέβαια ο Bavarian).

johnpan
01/02/2008, 19:05
Nai paidia, exoun alla3ei poly ta pragmata. Alla panta eisai egkleistos se mia zwh pou de zhthses, kai kapoios 8a bre8ei na autoktonhsei

VanDiemen
01/02/2008, 19:15
Το παιδί ήταν θαλαμοφύλακας από ότι μου είπαν, εξού και η πρόσβαση που είχε στο όπλο του. Στη σκοπιά φυλάνε δυο-δυο πλέον. Προφανώς δεν ήταν αρκετό αυτό το μέτρο, ώστε να τον αποτρέψει από την πράξη του. :(

Bavarian
01/02/2008, 19:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από VanDiemen
Δεν ξέρω! Ίσως να ισχύει αυτό που λες και να μου τα είπε με μπόλικη σάλτσα! Και σε μένα το ίδιο παράλογο ακούστηκε. Να άλλαξαν τόσο πολύ τα πράγματα; Αλλά απ' την άλλη... Λίγα παράλογα ακούμε; (εξαιρείται βέβαια ο Bavarian).





Ξαναδιάβασε την απάντηση που έχω γράψει παραπάνω και να μην ειρωνευεσαι.

VanDiemen
01/02/2008, 19:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Bavarian
Ξαναδιάβασε την απάντηση που έχω γράψει παραπάνω και να μην ειρωνευεσαι.

Το ξαναδιάβασα! Πάλι "Δε βλέπω ειδήσεις καρδιά μου..." λέει! :rolleyes:

Bavarian
01/02/2008, 19:45
Νομίζω είναι ανούσιο να συζητώ μαζί σου.Μόνο αυτό είδες στην απάντηση? αν ναι τότε λυπάμαι.Ευτυχώς που το φόρουμ έχει και λίστα απόριψης να περάσω το νικ σου από εκεί γιατί όσο παρακολουθώ όλον αυτόν τον καιρό όλο εξυπνάδες είσαι μεγάλε και εκνευρίζομαι όταν σε διαβάζω.Και που 'σαι εσύ μένεις δίπλα εκεί στα σύνορα έτσι και μπουκάρουν τα καλόπαιδα οι γειτόνοι να τους πεις "σιγά παληκάρια τα αγόρια μας έχουν ψυχολογικά προβλήματα".Και μετά θα περάσουν από πάνω σας εκεί ψηλά στα βόρεια μέχρι να έρθουν εδώ θα την έχουμε κάνει :lol: ...Καληνύχτα εξυπνακια VanDiemen.

VanDiemen
01/02/2008, 19:55
:confused: Δηλαδή εγώ φταίω που όταν μια συζήτηση αρχίζει να φλερτάρει με τις μπούρδες, παθαίνω αυτό που παθαίνεις κι εσύ με τα greeklish; Κι αυτό που το είδα, πάλι καλά να λες! :rolleyes:
Δηλαδή λες, μακάρι να μπουκάρουν, για να πάρεις εκδίκηση; Δεν είναι καλύτερο να γραφτείς στο club αυτών που θέλουν να έρθουν να με δείρουν, αλλά όλο κάτι τους τυχαίνει και το αναβάλλουν; Πιο εύκολο δεν είναι; Πάντως είσαι.. είσαι σωστός!

MikeG
01/02/2008, 20:24
Αρχίσαμε.......................................:(

mats8282
01/02/2008, 21:12
Καλη δυναμη στην οικογενεια του και ελπιζω πραγματικα να βρεθει ο πραγματικος λογος που τον οδηγησε στην πραξη του.


Παντως ο στρατος εχει γινει πραγματικα κολλεγιο....Στην Αυλωνα που πηγα προσφατα τα κοροιδευανε οι κοπελες για το ποσο χυμα ητανε....Ολοι με μια τσαντουλα στο χερι με κεφτεδακι φυγανε παιδια....Και δεν κανω πλακα ουτε ειμαι στρατοκαυλος....Πηγα και υπηρετησα οπως ολοι...Οι πιο πολλοι τελος παντων...

veletzas
01/02/2008, 21:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από mats8282
Καλη δυναμη στην οικογενεια του και ελπιζω πραγματικα να βρεθει ο πραγματικος λογος που τον οδηγησε στην πραξη του.


Παντως ο στρατος εχει γινει πραγματικα κολλεγιο....Στην Αυλωνα που πηγα προσφατα τα κοροιδευανε οι κοπελες για το ποσο χυμα ητανε....Ολοι με μια τσαντουλα στο χερι με κεφτεδακι φυγανε παιδια....Και δεν κανω πλακα ουτε ειμαι στρατοκαυλος....Πηγα και υπηρετησα οπως ολοι...Οι πιο πολλοι τελος παντων...

δηλαδη δεν πιστευεις οτι το επισκεπτηριο ειναι μια βιτρινα για τους εξω?(οπως κ ολος ο στρατος γενικα) ειναι τοοοοοοσο χυμα κ οταν φευγουν οι πολιτες

perastikos
01/02/2008, 22:53
- Πάνω από όλα κρίμα για το παλικάρι :(
"ο Στρατιώτης Μηχανικού Κ.Α. του Δημητρίου, ετών 23, ο οποίος ο οποίος καταγόταν από την Αθήνα και υπηρετούσε σε Μονάδα του Ν. Έβρου, τραυματίστηκε θανάσιμα με το υπηρεσιακό του τυφέκιο, ενώ εκτελούσε καθήκοντα θαλαμοφύλακα"

Τι ωραία που τα λένε τα παλικάρια που συντάσσουν τα δελτία τύπου του στρατού.... :sick:

- Φαντάρος μπαίνω την άλλη Δευτέρα...
Πραγματικά πιστεύω ότι είναι μία καλή ευκαιρία να ξεκουράσω λίγο το κεφάλι μου (εγκεφαλική δραστηριότητα στο μηδέν :lol: ) καθώς τα 2,5 τελευταία χρόνια με master και 8 ώρες δουλειά "δεν τη παλεύω μάγειρα!":p

- "Το ΓΕΣ τώρα παραδέχεται ότι οι αυτοκτονίες είναι περισσότερες σε σχέση με τον γενικό πληθυσμό"
http://www.enet.gr/online/online_text/c=112,dt=20.01.2008,id=60994496,67443008,89453632,83652288

- Τώρα αν ο στρατός είναι κολέγιο, πανεπιστήμιο, ΙΕΚ ή "βράσε ρίγανη και πιες το ζουμί" δεν το ξέρω...
Γενικά παρατήρηση: Πάντα οι παλιότεροι για οποιοδήποτε θέμα λένε "όταν είμασταν εμείς ΧΑΜΟΣ, πανικός, καταστροφή! Τι να μας πείτε και εσείς τώρα...."
Το ίδιο λέω και εγώ στο Πανεπιστήμιο στους προπτυχιακούς... "Τι κλαίγεστε ρε για το Χ μάθημα.... Όταν το έδινα εγώ το πέρναγε 1 στους 5" κάποιος πιο παλιός από εμένα θα έλεγε "όταν το έδινα εγώ το έδινε 1 στους 5 και το πέρναγε 1 στους 20" κλπ κλπ :lol:
Π.χ. 2
Επίσης όταν εγώ σέρφαρα στο net το 95 οι περισσότεροι άκουγαν surf και βάζανε μαγιό... Τώρα με την aDSL γεμίσαμε noobia που μάθανε το rapidshare και πέντε warez forums και κάτι τρέχει στα γύφτικα! :rotflmao:

Νομίζω έγινα κατανοητός τι θέλω να πω :p

- Μία άλλη εκδοχή της ιστορίας από το (μη αντικειμενικό πολλές φορές κατά τη γνώμη μου) Indymedia... Αξίζει όμως μια ματιά:
http://athens.indymedia.org/front.php3?lang=el&article_id=821429

- Προσωπικά, κάποια ευθύνη φέρουν και οι αξιωματικοί του... Δεν μπορεί να μην είχε δώσει κάποια σημάδια ότι κάτι δεν πάει καθόλου καλά με αυτόν... Δεν ξέρω πως λειτουργεί το σύστημα, αλλά δεν μπορεί. Κάποια επαφή υπάρχει καθημερινά μεταξύ φαντάρων και αξιωματικών... Δεν κατάλαβαν τίποτα ή τον έγραψαν στα @@ τους???

the who
02/02/2008, 08:00
To 1983,φανταρος ακομα,κολλαγαμε μια μαυροασπρη αφισσα που ελεγε:
"Αντωνη Δροσογιαννη για την ονομαστικη σου εορτη σου ευχομαστε χρονια πολλα.Οι 32 φανταροι που αυτοκτονησαν το 1982."
Ποτε κανεις ,εκτος των ατυχων οικογενειων,δεν εμαθε κατι για τους 32.Απο τοτε ως σημερα ο στρατος αλλαξε "look" αλλα συνεχιζει να ειναι το ιδιο φασιστικος οπως και οι κυβερνησεις που τον ελεγχουν απο το 1940 (μην παμε πιο πισω).
:mad: :mad: :mad:

Akatanomastos
02/02/2008, 09:05
paidia o stratos mporei na exei ginei kolegio se sxesi me palia
alla kai i idia koinonia exei allaksei.

gia peite mou, prin 30 xronia eixan osoi exoun simera psixologika kai trexoun stous psixiatrous?
prin 30 xronia aftoktonousan tosa atoma osa simera?

milao gia tin idia tin koinonia pou pleon dimiourgei perisotera atoma me psixologika, kai kapoia apo afta sto strato den tin palevoun.

sigoura an eixame to strato pou ipirxe prin 30 xronia simera, me 2 xronia thiteia kai poli kapsoni oi aftoktonies tha varagane kokina. alla diaforetiki koinonia tote, diaforetiki tora..

mourgakos
02/02/2008, 09:08
εγω ξερω οτι εχουμε γεμισει γκεουλες και ΕΜΟ (ΕιμαιΜαλακαςΟρθιος)και πως να μην
κανω τποτα και να το κανουν αλλοι για μενα.
αυτοκτονησε?σταρχιδια μας.ολοι εχομε προβληματα και ολοι φαγαμε τσιμπουκ και εξω και μεσα στο στρατο.αντε με το καθε μαλακιασμενο πια.
το μονο που λυπαμαι ειναι οι γονεις και οι ανωτεροι του.:mad:

Akatanomastos
02/02/2008, 09:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από mourgakos
εγω ξερω οτι εχουμε γεμισει γκεουλες και ΕΜΟ (ΕιμαιΜαλακαςΟρθιος)και πως να μην
κανω τποτα και να το κανουν αλλοι για μενα.
αυτοκτονησε?σταρχιδια μας.ολοι εχομε προβληματα και ολοι φαγαμε τσιμπουκ και εξω και μεσα στο στρατο.αντε με το καθε μαλακιασμενο πια.
το μονο που λυπαμαι ειναι οι γονεις και οι ανωτεροι του.:mad:




- 50000000000000

perastikos
02/02/2008, 09:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από mourgakos
εγω ξερω οτι εχουμε γεμισει γκεουλες και ΕΜΟ (ΕιμαιΜαλακαςΟρθιος)και πως να μην
κανω τποτα και να το κανουν αλλοι για μενα.
αυτοκτονησε?σταρχιδια μας.ολοι εχομε προβληματα και ολοι φαγαμε τσιμπουκ και εξω και μεσα στο στρατο.αντε με το καθε μαλακιασμενο πια.
το μονο που λυπαμαι ειναι οι γονεις και οι ανωτεροι του.:mad:

:sad:
Εγώ κάτι μαλακίες για προστασία της ανθρώπινης ζωής είχα ακούσει..... :rolleyes:

Αν βλέπουν ότι κάποιος ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ δεν την παλεύει (αλλά δεν μπορεί να το καταλάβει/παραδεχτεί) ας τον διώξουν σπίτι του! Ο στρατολογικός νόμος προβλέπει και τέτοιες περιπτώσεις

----

Όσο για το στρατό/κολέγιο: Ο πατέρας μου πριν πάει στο στρατό (1968), από 12 χρονών φίλαγε εκατό γίδια στο βουνό μόνος του! Στο στρατό είδε για πρώτη φορά μαρμελάδα και τσάι σε φακελάκι (εκείνα που τα βουτάμε στο νερό...) και περίμενε να δει τι θα κάνουν οι άλλοι με αυτά, αν τρώγονται δηλαδή :lol:
Παρακαλούσε τον λοχαγό να ΜΗΝ του δώσει άδεια γιατί δεν έχει χρήματα να γυρίσει από τα σύνορα σπίτι του....
Για τον πατέρα μου ο στρατός δεν ήταν απλά κολέγιο, ΗΤΑΝ χλιδή! :smokin:

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι τα πάντα είναι σχετικά! Αν πας από τα καλύτερα στα χειρότερα πάντα σου έρχεται κάπως....

mourgakos
02/02/2008, 09:32
ναι ,
-500000000000
γιαυτο καταργηστε τα ολα,και καθηστε με ενα πληκτρολογιο και το καυλι στο χερι .
και οταν κανουν επανασταση για αυτονομια οι ελληνοτουρκοι,και οι αλβανοι οπως στο
κοσυφοπεδιο,και παρουν υποστηριξη απο τους μισελληνες γειτονους,πιαστε και τον κολο σας
μην μπει κανα ........και στειλτε τους μαλακες μπροστα,γιατι εσεις εισασταν οι εξυπνοι.αντε,το πολυ πολυ να σας-μας, μεινει η αθηνα.
ουτε εθνικιστης ειμαι,.,ουτε ρατσιστης,ουτε στρατοκαυλος.γαι να προλαβω μερικους,,,,,,,



ακατανομαστε,δεν παει ειδικα για σενα ,παει γενικα με αυτη την φιλοσοφια και οποιον
την πρεσβευει.

Akatanomastos
02/02/2008, 09:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από mourgakos



ακατανομαστε,δεν παει ειδικα για σενα ,παει γενικα με αυτη την φιλοσοφια και οποιον
την πρεσβευει.

kai se mena na pigaine den peirazei, einai mia diaforetiki apopsi, opos kai ego den simfono mazi sou.


gia ta ipoloipa pou les tora, tha sou apantiso pos, apo to 70 kai meta kaneis den asxolithike me tin metanastefsi se afto to mpourdelo pou legete xora,

oi metanastes mpainoun asistola epi dekaeties me apotelesma kapoia stigmi na ginei anapofekta afto pou les.
o stratos omos den tha sosei apo tin aftonomia ton alvanon.

Kai sigoura oli afti i kouventa gia tous metanastes pou pleon einai ellines den exei sxesi me ton strato kai ta psixologika
diladi ti proteineis? molis pane gia aftonomia oi alvanoi na vgaloume tanks stous dromous kai na tous skotosoume?:confused:

mourgakos
02/02/2008, 09:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από perastikos
:sad:
Εγώ κάτι μαλακίες για προστασία της ανθρώπινης ζωής είχα ακούσει..... :rolleyes:

Αν βλέπουν ότι κάποιος ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ δεν την παλεύει (αλλά δεν μπορεί να το καταλάβει/παραδεχτεί) ας τον διώξουν σπίτι του! Ο στρατολογικός νόμος προβλέπει και τέτοιες περιπτώσεις

----


γιαυτο υπαρχουν και τα Ι,
οπως διωχνουν και τους περισσοτερους γυφτους,τουλαχιστον αυτους που δεν ειναι
καλοι ηθοποιοι

the who
02/02/2008, 09:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από mourgakos
ναι ,
-500000000000
γιαυτο καταργηστε τα ολα,και καθηστε με ενα πληκτρολογιο και το καυλι στο χερι .
και οταν κανουν επανασταση για αυτονομια οι ελληνοτουρκοι,και οι αλβανοι οπως στο
κοσυφοπεδιο,και παρουν υποστηριξη απο τους μισελληνες γειτονους,πιαστε και τον κολο σας
μην μπει κανα ........και στειλτε τους μαλακες μπροστα,γιατι εσεις εισασταν οι εξυπνοι.αντε,το πολυ πολυ να σας-μας, μεινει η αθηνα.
ουτε εθνικιστης ειμαι,.,ουτε ρατσιστης,ουτε στρατοκαυλος.γαι να προλαβω μερικους,,,,,,,



ακατανομαστε,δεν παει ειδικα για σενα ,παει γενικα με αυτη την φιλοσοφια και οποιον
την πρεσβευει.

Δλδ εσυ νομιζεις οτι αν γινει πολεμος θα παρουμε τα οπλα και θα παμε στο μετωπο να κανουμε αερα στον εχθρο?Κι ολα αυτα τα οπλα που μας πουλανε οι φιλοι και συμμαχοι μας,τα ιδια που πουλανε στους εχθρους μας λεω,τι θα τα κανουμε?Ο πολεμος δεν γινεται με στρατιωτακια πλεον.Ο στρατος υπαρχει μονο για να κραταει τον δεικτη ανεργιας λιγο πιο χαμηλα.Εσυ βεβαια μπορεις να στειλεις το γιο σου στο στρατο να γινει αντρας.Τι θα ελεγες ομως αν (ανατριχιαζω που το γραφω και συμπαθα με) στον φερνανε πισω σε κουτι?
Οτι συμβαινει στους γυρω μας μπορει να συμβει και σε μας.Μην εισαι απολυτος.:wave2: :wave2: :wave2:

perastikos
02/02/2008, 09:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από mourgakos
γιαυτο υπαρχουν και τα Ι,
οπως διωχνουν και τους περισσοτερους γυφτους,τουλαχιστον αυτους που δεν ειναι
καλοι ηθοποιοι

Μα ρε αδελφέ αυτό λέω και εγώ... Ποιος είναι υπεύθυνος να σε βγάλει Ι5... Εκείνοι οι γαλονάδες που που τους πληρώνουμε όλοι!

Αφού τον είδαν ότι δεν κάνει για το στρατό, δώσε του ένα Ι5 να πάει στο καλό!
Γι' αυτό ξαναλέω: Ή δεν είχε πάρει πρέφα κανείς τι παίζει με το παιδί (πέσαμε από τα σύννεφα και οι γνωστές μαλακίες) ή τον είχαν γράψει στα @@ τους!

Στην δεύτερη περίπτωση αυτά τα @@ πρέπει να κοπούν :mad:

Akatanomastos
02/02/2008, 09:52
mourgako afti einai ellada pou iperaspizese (kai kala kaneis)

tous vismaties-tragoudistes-giokes tous apalasei
kai afinei ta paidia tis na paithenoun:sick:

stefanos
02/02/2008, 10:09
Εγώ να αυτοκτονήσω δεν μου πέρασε απο το μυαλό.
Και πέρασα τζάμι, ειδικά σε κάτι σκηνάκια πάνω στα βουνά ήτανε γαμάτα, ευτυχώς είχαμε πολλά.
Και θα προτημούσα να είχα πάνω απο το κεφάλι μου τον λοχαγό που είχα τότε παρά το μαλάκα το διευθυντή μου.
Μόνο που πήρα 10 κιλά

veletzas
02/02/2008, 10:39
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από mourgakos
εγω ξερω οτι εχουμε γεμισει γκεουλες και ΕΜΟ (ΕιμαιΜαλακαςΟρθιος)και πως να μην
κανω τποτα και να το κανουν αλλοι για μενα.
αυτοκτονησε?σταρχιδια μας.ολοι εχομε προβληματα και ολοι φαγαμε τσιμπουκ και εξω και μεσα στο στρατο.αντε με το καθε μαλακιασμενο πια.
το μονο που λυπαμαι ειναι οι γονεις και οι ανωτεροι του.:mad: [/QUOTE



μεγαλε john rambo του στρατου κ της ζωης δεν σου εμαθε κανεις να σεβεσαι τους νεκρους?

mats8282
02/02/2008, 15:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από veletzas
δηλαδη δεν πιστευεις οτι το επισκεπτηριο ειναι μια βιτρινα για τους εξω?(οπως κ ολος ο στρατος γενικα) ειναι τοοοοοοσο χυμα κ οταν φευγουν οι πολιτες


Οχι γιατι εχουν παει 4-5 φιλοι και ξαδερφια φανταροι προσφατα και μου τα λενε εκτος στρατοπεδου.Αυτα ειδα εγω με τα ματια μου,αυτα που μου λενε αυτοι ειναι ακομα καλυτερα :lol:

mourgakos
02/02/2008, 17:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από veletzas
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από mourgakos
εγω ξερω οτι εχουμε γεμισει γκεουλες και ΕΜΟ (ΕιμαιΜαλακαςΟρθιος)και πως να μην
κανω τποτα και να το κανουν αλλοι για μενα.
αυτοκτονησε?σταρχιδια μας.ολοι εχομε προβληματα και ολοι φαγαμε τσιμπουκ και εξω και μεσα στο στρατο.αντε με το καθε μαλακιασμενο πια.
το μονο που λυπαμαι ειναι οι γονεις και οι ανωτεροι του.:mad: [/QUOTE



μεγαλε john rambo του στρατου κ της ζωης δεν σου εμαθε κανεις να σεβεσαι τους νεκρους?
οπως γραφεις και εσυ ,τους νεκρους,οχι τους αυτοχειρες.

οι νεκροι ειχαν τα @@ να πολεμησουν για κατι,σε πολεμο η σε ειρηνη,οι αυτοχειρες οχι.

οσο για το τζον ραμπο καλυτερα μην επεκταθω .........

mourgakos
02/02/2008, 18:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx400
Δλδ εσυ νομιζεις οτι αν γινει πολεμος θα παρουμε τα οπλα και θα παμε στο μετωπο να κανουμε αερα στον εχθρο?Κι ολα αυτα τα οπλα που μας πουλανε οι φιλοι και συμμαχοι μας,τα ιδια που πουλανε στους εχθρους μας λεω,τι θα τα κανουμε?Ο πολεμος δεν γινεται με στρατιωτακια πλεον.Ο στρατος υπαρχει μονο για να κραταει τον δεικτη ανεργιας λιγο πιο χαμηλα.Εσυ βεβαια μπορεις να στειλεις το γιο σου στο στρατο να γινει αντρας.Τι θα ελεγες ομως αν (ανατριχιαζω που το γραφω και συμπαθα με) στον φερνανε πισω σε κουτι?
Οτι συμβαινει στους γυρω μας μπορει να συμβει και σε μας.Μην εισαι απολυτος.:wave2: :wave2: :wave2:

θα ειχα αποτυχει σαν πατερας,οχι γιατι θα ερχοταν σε κουτι,αλλα γιατι εγω δεν θα ειχα δωσει τις βασεις να αντεξει .το χειροτερο πραγμα που μπορει να συμβει σε καποιον ειναι
να θαψει το παιδι του. :sad: γιαυτο και γραφω οτι αυτον δεν τον λυπαμαι ,λυπαμαι ομως
τους γονεις του .......
οσο για το στρατο....δυστυχως.

Tpap
02/02/2008, 20:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
......
ρε φιλε, ημαρτον!
θα γραψεις ποτε ΕΛΛΗΝΙΚΑ;
σε ενα θεμα τουλαχιστον με την σοβαροτητα του παροντος, θα θελα να διαβαζω τι γραφεις...
2500 μνμτα και ακομη να μαθεις ενα γ@μ@μενο πληκτρολογιο;;;;;



Αρχικά δημιουργήθηκε από mourgakos

αυτοκτονησε?σταρχιδια μας.ολοι εχομε προβληματα και ολοι φαγαμε τσιμπουκ και εξω και μεσα στο στρατο.αντε με το καθε μαλακιασμενο πια.
το μονο που λυπαμαι ειναι οι γονεις και οι ανωτεροι του.:mad:

σωστος, φιλε...
συμφωνω απολυτως.




Αρχικά δημιουργήθηκε από srx400
Δλδ εσυ νομιζεις οτι αν γινει πολεμος θα παρουμε τα οπλα και θα παμε στο μετωπο να κανουμε αερα στον εχθρο?Κι ολα αυτα τα οπλα που μας πουλανε οι φιλοι και συμμαχοι μας,τα ιδια που πουλανε στους εχθρους μας λεω,τι θα τα κανουμε?Ο πολεμος δεν γινεται με στρατιωτακια πλεον.Ο στρατος υπαρχει μονο για να κραταει τον δεικτη ανεργιας λιγο πιο χαμηλα.Εσυ βεβαια μπορεις να στειλεις το γιο σου στο στρατο να γινει αντρας.

φιλε να με συμπαθας, αλλα εισαι ασχετος...

devil's animal
02/02/2008, 20:45
ολα εχουν να κανουν απο την ανατροφη που πηραμε απο τα σπιτια μας πριν παμε στρατο.
καποιοι ειναι καλομαθημενοι.
καποιοι αλλοι οχι.
καποιοι ακομα και καλομαθημενοι που ειναι,αντεχουν την πιεση και καποιοι οχι.
ειναι καθαρα θεμα ανθρωπου.
δεν μπορουμε να κατηγορησουμε ουτε τους γονεις του ουτε τους αξιωματικους του.
οτι ηταν να γινει θα γινοταν ετσι και αλλιως.
αν δεν γινοταν στον στρατο μπορει να γινοταν καποια χρονια αργοτερα οταν θα ετρωγε κανενα αγγουρι απο καμια δουλεια ή κανα δανειο ή καμια γκομενα.
αβυσσος η ψυχη και το μυαλο του καθε εναν απο εμας.


και οσο για το "κολλεγιο":
δεν σε αφηνει αδιαφορο ο στρατος.
σου στερει ελευθεριες και επαναπροσδιοριζει την ζωη σου.δεν βλεπεις αγαπημενα προσωπα και πολλες φορες προσβαλεσαι απο ατομα που κανουν μπαμ οτι ειναι κατωτερου νοητικου και πνευματικου επιπεδου απο εσενα.
εχεις προβλημα υπνου και κουρασης.
και πολλα αλλα...

ισως τα βλεπω υπερβολικα γιατι απολυθηκα μολις τον Αυγουστο.
ισως φταιει οτι ημουν Κυπρο και ιδιαιτερα στην μοναδα μου οι αυτοκτονιες και οι απαλεψιες ηταν καθημερινο φαινομενο.

ας ειναι ελαφρυ το χωμα που σκεπαζει το παλικαρι και κουραγιο στους δικους του.
:sad:

la_villa
02/02/2008, 20:53
ρε δεν γ#@$ ο στρατός

όχι ρε δεν τον γουστάρω ,όσο κολλέγιο και να είναι όσο παιδική χαρά και να είναι και πέρασα καλά...
αλλά δεν τον γουστάρω και όποιος @@ θέλει να πάει ας τον κάνουν εθελοντικό ή επαγγελματικό

δεν γουστάρω να έχω τον όποιο ΜΑΛΑΚΑ αρχιδα καραβανά που επειδή δεν είχε στόχους και ήταν αποτυχημένος επελεξε να πάει στρατιωτική σχολή....και να γλύφει κώλους μια ζωή
και άμα γίνει πόλεμος ούτως ή άλλως δεν λειτουργεί τίποτα ή σχεδόν τίποτα

γιατι έξω στην ζωή αν δεν μ'αρέσει κάτι το αλλάζω...είτε δουλειά είτε δεν ξέρω τι αλλο...τον αποτυχημένο όμως καραβανά δεν μπορώ να τον αλλάξω γιατι θα έχω συνέπειες ΕΓΩ αν την κοπανήσω για αλλού

η διαφορά είναι τεράστια

the who
02/02/2008, 23:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap

φιλε να με συμπαθας, αλλα εισαι ασχετος... [/B]

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao::a9: :a9: :a9:

Tpap
03/02/2008, 04:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx400
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao::a9: :a9: :a9:

πρωτα-πρωτα (συμπαθα με κ παλι) μου αρεσει οτροπος αντιμετωπισης σου!;)
Με γελιο..σωστος...!!
Απο την αλλη ηθελα να επεξηγησω οτι το σχολιο μου στην θεση σου ηταν αναλογο διοτι...ΔΕΝ εχει ΥΠΟΣΤΑΣΗ η ΘΕΣΗ σου.
Κατ΄επεκτασιν ΔΕΝ μπορω παρα να μην καταληξω στο παραπανω.

Tpap
03/02/2008, 04:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από la_villa
ρε δεν γ#@$ ο στρατός όχι ρε.......................................................γιατι θα έχω συνέπειες ΕΓΩ αν την κοπανήσω για αλλού η διαφορά είναι τεράστια

---δεν γνωριζω ποσων ετων εισαι και δεν μπορω να σου απαντησω οπως θα θελα, κ ισως οπως αρμοζει για την ηλικια σου.---

Μπορω να σου πω το εξης:
ΟΛΑ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΖΩΗ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ.

και εννοω: εκπαιδευση απο τους γονεις σου, απο τους δασκαλους σου, απο την καθημερινοτητα.

οπως εμαθες το σκυλι σου, την γυναικα σου, τα παιδια σου κλπ...

οσο για τις αποψεις σου περι καραβαναδων/στρατου/πατριδα/συνορα/αγωνιστων/ηρωων/θυσιες εκατονταδων ψυχων, χαμενων για ΕΝΑ ιδανικο........μονον ΕΝΑ.

και εσυ σημερα μπορεις να γραφεις στο πισι σου.
Απλα εχεις πολλους ΤΟΜΟΥΣ ιστοριας του ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΕΘΝΟΥΣ να διαβασεις......

perastikos
03/02/2008, 09:09
Συζήτηση για καραβανάδες, αναγκαιότητα του Στρατού κλπ είναι εκτός θέματος....

Εγώ από αυτά που διαβάζω παραπάνω καταλαβαίνω ότι λέτε "δεν γαμιέται μωρέ... Αν δεν αυτοκτονούσε μέσα θα αυτοκτονούσε μετά έξω"..... :uplate:

Ξαναλέω και πάλι:
Αν πάει ένας με ακρωτηριασμένο πόδι στο Στρατό θα τον διώξουν ως Ι5... Αν πάει ένας που έχει σοβαρό πρόβλημα στη μέση θα του πουν μη σηκώνεις βάρη....

Για να αυτοκτονήσει κάποιος είναι ψυχικά ασθενής... Σε αντίθεση με το πόδι ή τη μέση δεν μπορεί να διαγνωστεί τόσο εύκολα όταν η ασθένεια εκδηλωθεί.... Το άτομο όμως θα δείξει κάποια σημάδια!!!!

Αντί να πείτε κρίμα το παλικάρι και κακώς που ο Στρατός δεν έχει τις διαδικασίες και την υποδομή να διαγνώσει τέτοιες καταστάσεις ώστε να τον προστατέψει.... :sad:

the who
03/02/2008, 09:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
πρωτα-πρωτα (συμπαθα με κ παλι) μου αρεσει οτροπος αντιμετωπισης σου!;)
Με γελιο..σωστος...!!
Απο την αλλη ηθελα να επεξηγησω οτι το σχολιο μου στην θεση σου ηταν αναλογο διοτι...ΔΕΝ εχει ΥΠΟΣΤΑΣΗ η ΘΕΣΗ σου.
Κατ΄επεκτασιν ΔΕΝ μπορω παρα να μην καταληξω στο παραπανω.

Η θεση μου δλδ θα ειχε υποσταση αν διαβαζα κι εγω τους τομους της ιστοριας του ελληνικου εθνους,εκπαιδευα :eyepop: τη γυναικα μου,κλπ.ΟΚ. καταλαβα.Παω να διαβασω την ιστορια που εγραψαν οι νικητες και τα ξαναλεμε.Ελπιζω να γραφει για τις προδοσιες των ρασοφορων,τον αναθεματισμο της επαναστασης του 21,τις λιποταξιες των αξιωματικων το 40,το ΝΑΙ του Μεταξα,τους γερμανοτσολιαδες και τους κουκουλοφορους ,την Κυπρο,τον Οτσαλαν,τα Ιμια,κι ολα τα αλλα αποβρασματα που εκαναν την Ελλαδα ετσι οπως ειναι σημερα.
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

nadware
03/02/2008, 16:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από la_villa
...δεν γουστάρω να έχω τον όποιο ΜΑΛΑΚΑ αρχιδα καραβανά που επειδή δεν είχε στόχους και ήταν αποτυχημένος επελεξε να πάει στρατιωτική σχολή....και να γλύφει κώλους μια ζωή
...

Ισοπεδωτικό σε βρίσκω…

Μήπως ξεχνάς πως «μαλάκες» κ «αρχίδια» (όπως αποκάλεσες) βρίσκεις εύκολα σε κάθε δουλειά – κοινωνικό χώρο κ όχι αποκλειστικά στο στρατό; Δε θα μπορούσε να είναι ένας τέτοιος, ο οποιοσδήποτε προϊστάμενος – εργοδότης μας;
Κ μήπως ξεχνάς ΠΟΣΟ πρέπει να γράψεις, για να περάσεις σε μια στρατιωτική σχολή κ να γίνεις «μαλάκας» κ «αρχίδι»;

Έχω την εντύπωση πως είσαι ανώριμος κ εύχομαι (ως ελαφρυντικό) να είσαι νεαρός (σε ηλικία)… Σε διαφορετική περίπτωση, τα πράματα είναι δύσκολα…

Τέλος, να είσαι σίγουρος ότι για να γίνει κάποιος μεγάλος «μαλάκας» κ «αρχίδι», έχει να διαλέξει ΑΠΕΙΡΟΥΣ τρόπους, χωρίς απαραίτητα να χρειάζεται να σκιστεί στο διάβασμα κ να περάσει σε μια στρατιωτική σχολή!

perastikos
03/02/2008, 17:40
Τέλος, να είσαι σίγουρος ότι για να γίνει κάποιος μεγάλος «μαλάκας» κ «αρχίδι», έχει να διαλέξει ΑΠΕΙΡΟΥΣ τρόπους, χωρίς απαραίτητα να χρειάζεται να σκιστεί στο διάβασμα κ να περάσει σε μια στρατιωτική σχολή! [/B]

Καλά χαλάρωσε και εσύ... :p

Ειδικά οι σχολές υπαξιωματικών δεν είναι και τόσο υψηλόβαθμες! Να σκιστείς στο διάβασμα για Ιατρική ΣΣΑΣ να το καταλάβω...

Να σκιστείς στο διάβασμα για να μπεις ΣΜΥ... :rolleyes:
Πιο πάνω είναι οι αστυφυλάκων

N|njaTune
03/02/2008, 19:14
πρωτα απο ολα για το παληκαρι.... κριμα στους γονεις του... αλλα κοσμος αυτοκτωνει μεσα και εξω απο το στρατο..... στο στρατο βρηκε το μεσο πολυ ευκολα και αφορμες λογω πιεσης, εγκλεισμου κλπ.το παληκαρι αν δεν αυτοκτονουσε εκει ειναι πολυ πιθανο να να το εκανε και αλλου με αλλο μεσο...τα προβληματα υπηρχαν πριν το στρατο και ας μην ειχαν βγει ποτε στην επιφανεια...........


ο στρατος δεν εχει σωστα κριτηρια για την επιλογη των στελεχων και των φανταρων...
πχ στη σχολη των αστυφυλακων μπαινεις με πανελληνιες... οι ΕΠΟΠ απλα ειναι ενα ματσο βαρεμενοι και ανεργοι που πανε εκει κανουν τους μαγκες.συγγνωμη κιολας οι περισσοτεροι που γνωρισα ειχαν ζωα, χωραφια και διαφορα αλλα περουσιακα στοιχεια τα οποια ειναι σαφεστατα κερδοφορα... αλλα γιατι να σκιστουν στο χωραφι της οικογεννειας σε ενα κωλοχωρι (οπου οι ιδιοι απο τη στιγμη που προτιμησαν να πανε σε νησι ΕΠΟΠ απορριψαν την πατριδα τους ταχα μου οι φιλοπατρεις) και να μην πανε στο στρατο οπου στις 12.00 το μεσημερι εχει ληξη προγραμματος και πανε στους θαλαμους να αραξουν μεχρι τισ 2μισι...

επεισης ο στρατος δεν ειναι για ολους και αυτο ειναι κατι που πρεπει να συνειδητοποιηθει διοτι ειμαι σιγουρος οτι υπαρχουν παρα πολλοι που γουσταρουν το στρατο και θελουν να προσφερουν... καλα κανουν δικαιωμα τους ...αν μπορεσουν να απορροφηθουν....εγω δεν γουσταρω και για αυτο δουλευω εξω απο στολες...ο καθε ανθρωπος ειναι διαφορετικος και δεν θελει να προσαρμοζεται σε ενα ματσο μαλακιες που απλα συντηρουν καταστασεις και χαζα θεατρα του παραλογου οπως αλτ τις ει , εφοδος και τα @@ρια κρεμονται φιλωντας ψευτικα βαρελια καυσιμων, χαλασμενα οχηματα απο εχθρυς που αν υπαρξουν σιγουρα ο φανταρος ειναι ο τελευταιος που θα τον διωξει..το κοινωνικο στιγμα του εχω παει φανταρος και εγω εχω υπηρετησει τη μαμα πατριδα , που ξεπουλαει τις δουλειες σε ξενες εταιρες,,, εν μερη πουλαει και υποχρωνει τους ελληνες να ξεπληρωνουν δημοσια εργα σε ιδιωτες (οσοι εχουν ασχοληθει με το ποσο μας κοστιζει η γεφυρα ριου αντιτριου και ποσο κοστισε στην αναδοχο εταιρια θα καταλαβαινουν γιατι μιλαω)... που δεν προσφερει παιδεια.. που που που... γιατι να φυλαξει κανεις και να υπηρετησει ... για να λεει οτι εχει α#@$δια????..οσοι εχουν α#@$δια απο τα λαμογια που βολευτικαν στη καραβανα ας βγουν εξω να δουλεψουν.



νταξ.... απο σταρτιωτικη σχολη παει και ερχεται να σου λεει τι να κανεις....

και εχει και στο στρατο καμποσα χρονια... και στην τελικη... λοχαγοι , υπολχαγοι κλπ... δεν ασχολουνται αμεσα με φανταρους......


αλλα οχι ο αχρηστος- κοινωνικα αναπηρος - αγραμματος ΕΠΟΠ να πρπει μια @@#$μημενη φορα την εβδομαδα να μεινει μεσα και να δικαιολογισει τα 1200+πολυ καλη περιθαλψη και ασφαλιση....... να φορτωνει αυτο που εχει να κανει σε εναν φανταρο και να αραζει σπιτι ... γιατι υπαρχουν μοναδες (ξερω μια στη ροδο ....) που οι φανταροι φορωνονται τις υπυηρεσιες των αχρηστων.....


επειτα.... για τα αρματα - πυροβολα ... οχηματα γενικοτερα..... εγω σε 3 ασκησεις που ημουν παρων...... τα περισσοτερα τα γυρισε το τεχνικο.... δε δουλευει τιποτα..... το πρωι που και καλα γινεται συντηρηση... οι αχρηστοι κρυβονται πισω απο τα οχηματα και βαζοιυν τους φανταρους (οπου οι περισσοτεροι ειναι μεγαλυτεροι σε ηληκια και πιο μορφωμενοι) να μαζευουν γοπες και να κανουν οτι τους εχουν βαλει να κανουν κατι....

εγω προσωπικα.... δεν περασα καλα .. αλλα αυτο ειναι το τελευταιο... το πρωτο ειναι οτι αντι να δουλευω εχανα το χρονο μου για να βλεπω τεμπεληδες να πληρωνονται και ανθρωπους που μνετραν αστερακαι και σαρδελες να νομιζουν οτι κανουν κατι σπουδαιο.....

αυτα μεχρι στιγμης.... αν συνεχισω να γραφω δεν θα τελειωσει το post

la_villa
03/02/2008, 20:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από nadware
Ισοπεδωτικό σε βρίσκω…

Μήπως ξεχνάς πως «μαλάκες» κ «αρχίδια» (όπως αποκάλεσες) βρίσκεις εύκολα σε κάθε δουλειά – κοινωνικό χώρο κ όχι αποκλειστικά στο στρατό; Δε θα μπορούσε να είναι ένας τέτοιος, ο οποιοσδήποτε προϊστάμενος – εργοδότης μας;
Κ μήπως ξεχνάς ΠΟΣΟ πρέπει να γράψεις, για να περάσεις σε μια στρατιωτική σχολή κ να γίνεις «μαλάκας» κ «αρχίδι»;

Έχω την εντύπωση πως είσαι ανώριμος κ εύχομαι (ως ελαφρυντικό) να είσαι νεαρός (σε ηλικία)… Σε διαφορετική περίπτωση, τα πράματα είναι δύσκολα…

Τέλος, να είσαι σίγουρος ότι για να γίνει κάποιος μεγάλος «μαλάκας» κ «αρχίδι», έχει να διαλέξει ΑΠΕΙΡΟΥΣ τρόπους, χωρίς απαραίτητα να χρειάζεται να σκιστεί στο διάβασμα κ να περάσει σε μια στρατιωτική σχολή!


ισοπεδωτικό???μπαααα

όπως προείπα αλλά μάλλον δεν τα διάβασες καλά...
σε κάθε δουλειά βρίσκεις μαλάκες και όχι μόνο στο στρατό. αλλά στον στρατό δεν μπορείς να κάνεςι κάτι και τρως στην μάπα τον κάθε κομπλεξικό ενώ στην δουλειά τον γαμωσταυρίζεις

όσο για το ΠΟΣΟ πρέπει να γράψεις για να μπεις σε στρατιωτική σχολή (βασικά ευελπίδων) έλα ντε...και γι'αυτό τους θεωρώ μαλάκες...να πήζεις στο διάβασμα και να πας να γίνεσαι καραβανας???αποτυχημένος???καλύτερα σκουπιδιάρης

ανώριμος?γιατι επειδή δεν γουστάρω τις μαλακίες του στρατού και τον κάθενα να απαιτεί σεβασμό απο εμένα??και απο που κι ως που έχει εξουσία πάνω μου

να σκιστεί στο διάβασμα????γιατι για να γίνει καραβανάς???:lol: :lol: φίλε και εγώ σκίστηκα και πέρασα πολυτεχνείο...και ξεσκίστηκα και το έβγαλα...τι να μου πει εμένα ένας καραβανάς??

πρόσεξε με...δεν έχω τίποτα με αυτούς που γουστάρουν και πανε στρατιωτικές σχολές...καλά κάνουν αφού γουστάρουν...
αλλά κάντε το μπουρδέλο εθελοντικό ή επαγγελματικό...και τραβάτε όλοι μια ζωή φαντάροι..απο εμένα κανένα πρόβλημα...αλλά μην με καλείς εμένα να μαλακίζομαι ένα χρόνο με τον κάθε τυχαίο...
και στο κάτω κατω ο στρατός μια τεράστια μπίζνα είναι...απλά σε αυτό το καραγκιοζοθέατρο αναγκαζόμαστε να συμμετέχουμε κι εμείς...κι σε αυτό στραβώνω...
εσείς που το επιλέξατε λουστήτε το...αυτό λέω

όπως είπε και ο ninjatune αλλά ρε φίλε δεν δέχομαι ΟΥΤΕ απο λοχαγό ΟΥΤΕ απο Σχη...

Tpap
03/02/2008, 20:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx400
...........................Παω να διαβασω την ιστορια που εγραψαν οι νικητες και τα ξαναλεμε. Ελπιζω να γραφει για τις προδοσιες των ρασοφορων,τον αναθεματισμο της επαναστασης του 21,τις λιποταξιες των αξιωματικων το 40,το ΝΑΙ του Μεταξα,...................(!!!!!!)............τους γερμανοτσολιαδες και τους κουκουλοφορους ,την Κυπρο,τον Οτσαλαν,τα Ιμια,κι ολα τα αλλα αποβρασματα που εκαναν την Ελλαδα ετσι οπως ειναι σημερα
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ok,φιλε...
με τα παραπανω, επαληθευεις το σχολιο μου.

Tpap
03/02/2008, 20:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από la_villa
...........................να σκιστεί στο διάβασμα????γιατι για να γίνει καραβανάς???:lol: :lol: φίλε και εγώ σκίστηκα και πέρασα πολυτεχνείο...και ξεσκίστηκα και το έβγαλα...τι να μου πει εμένα ένας καραβανάς??

πρόσεξε με...δεν έχω τίποτα με αυτούς που γουστάρουν και πανε στρατιωτικές σχολές...καλά κάνουν αφού γουστάρουν...
αλλά κάντε το μπουρδέλο εθελοντικό ή επαγγελματικό...και τραβάτε όλοι μια ζωή φαντάροι..απο εμένα κανένα πρόβλημα...αλλά μην με καλείς εμένα να μαλακίζομαι ένα χρόνο με τον κάθε τυχαίο...
και στο κάτω κατω ο στρατός μια τεράστια μπίζνα είναι...απλά σε αυτό το καραγκιοζοθέατρο αναγκαζόμαστε να συμμετέχουμε κι εμείς...κι σε αυτό στραβώνω...
εσείς που το επιλέξατε λουστήτε το...αυτό λέω

όπως είπε και ο ninjatune αλλά ρε φίλε δεν δέχομαι ΟΥΤΕ απο λοχαγό ΟΥΤΕ απο Σχη...

Μπορει να εισαι μορφωμενος..(πολυτεχνειο κλπ)
ΑΛΛΑ παλικαρι μου, ΕΙΣΑΙ απαιδευτος.
Και απαξιωτικος.

la_villa
03/02/2008, 20:42
ναι με τον στρατό είμαι...
τώρα για το απαίδευτος...αν αυτό το κρίνεις απο το στρατό!!!

τεσπα ο καθένας έχει την νοοτροπία του
εσένα σου αρέσει ο στρατός (στρατιωτικός?) εμένα όχι...

μπορεί να λέω για τους καραβανάδες αλλά δεν είναι ότι έχω κάτι με αυτούς...την δουλειά τους κάνουν
τώρα για αυτούς που διαβάζουν για στρατιωτικές σχολές πραγματικά μου φαίνεται φοβερά παράξενη η επιλογή τους...ίσως γιατι εγώ δεν θα το έκανα ποτε...ίσως αυτοί δεν ξέρουν τι επιλέγουν (μικρή ηλικία)...τεσπα επιλογή τους δεν μου πέφτει λόγος και στο κάτω κάτω κάποιοι πρέπει να πάνε κι εκει

the who
03/02/2008, 20:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Μπορει να εισαι μορφωμενος..(πολυτεχνειο κλπ)
ΑΛΛΑ παλικαρι μου, ΕΙΣΑΙ απαιδευτος.
Και απαξιωτικος.

Ενω εσυ παλι...Αστο ρε φιλε εισαι μακρια.Στην Καλαματα εβαλα το κωλοπαιδο που μου ξηλωσε το κουμπι απο το χιτωνιο να το ξαναραψει μπροστα σ'ολη τη διμοιρια.Γιατι η ψευτομαγκια της στολης και η νοητη-τεχνητη προεκταση του πεους-οπλου δεν περνανε παντου.
Αντε γιατι εχω και μια ιωση που με τσακιζει.
Καθολου φιλικα:evil: :evil: :evil:

Tpap
03/02/2008, 21:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx400
Ενω εσυ παλι...Αστο ρε φιλε εισαι μακρια.Στην Καλαματα εβαλα το κωλοπαιδο που μου ξηλωσε το κουμπι απο το χιτωνιο να το ξαναραψει μπροστα σ'ολη τη διμοιρια.Γιατι η ψευτομαγκια της στολης και η νοητη-τεχνητη προεκταση του πεους-οπλου δεν περνανε παντου.
Αντε γιατι εχω και μια ιωση που με τσακιζει.
Καθολου φιλικα:evil: :evil: :evil:


Περαστικα.

Οντως ισως να ειμαι μακρυα.
Πολυ.

Σημ: συγχαρητηρια για το κατορθωμα σου παντως..πραγματι εισαι μεγαλος τσαμπουκας.

VanDiemen
03/02/2008, 21:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx400
Ενω εσυ παλι...Αστο ρε φιλε εισαι μακρια.Στην Καλαματα εβαλα το κωλοπαιδο που μου ξηλωσε το κουμπι απο το χιτωνιο να το ξαναραψει μπροστα σ'ολη τη διμοιρια.Γιατι η ψευτομαγκια της στολης και η νοητη-τεχνητη προεκταση του πεους-οπλου δεν περνανε παντου.
Αντε γιατι εχω και μια ιωση που με τσακιζει.
Καθολου φιλικα:evil: :evil: :evil:

Η διμοιρία, φαντάζομαι, κάθονταν προσοχή, ε; :rolleyes:

veletzas
03/02/2008, 22:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από mourgakos
οπως γραφεις και εσυ ,τους νεκρους,οχι τους αυτοχειρες.

οι νεκροι ειχαν τα @@ να πολεμησουν για κατι,σε πολεμο η σε ειρηνη,οι αυτοχειρες οχι.

οσο για το τζον ραμπο καλυτερα μην επεκταθω .........




οι αυτοχειρες δηλαδη ειναι μια αλλη κατηγορια νεκρων σ.σ αυτοχειρες που εσυ δεν σεβεσαι, οπως εγω δεν σεβομαι αλλα πραγματα που εσυ σεβεσαι...αλλα δεν νομιζω να ανοιξε αυτο το θεμα ο βαν δημηρος για να βρω εγω πατημα να γραψω για τον στρατο κ εσυ για το ποιους γραφεις στα @@@@ σου:wave2:

το john rambo το εβαλα σαν κοπλιμαν γιατι ανεφερες οτι κ αλλοι εφαγαν ηττα κ μεσα κ εξω, αν δεν συγκαταλεγεις τον ευατο σου μεσα σε αυτους , να το παρω πισω

mourgakos
04/02/2008, 08:04
το τζον ραμπο πιο πολυ σε ειρωνια μου εκανε και η αληθεια ειναι οτι δεν μου αρεσε.
οσο για το στρατο ,ολοι τρωνε αγγουρι,απλα οι περισσοτεροι το ζοριζοντε,ενω μερικοι δροσιζοντε(ξερω περιπτωσεις).εγω το ετρωγα και το τρωω και εξω,και μεσα εκει .
αν το θες και προσωπικα εγω σαν οπλιτης μιας και περασα 3 κεντρα εκπαιδευσης μεχρι να παω μοναδα ,
εφτασα να ειμαι νιουφις τουλαχιστον 10 μηνες....
και οταν παλιωσα,ποτε δεν ετρεξα κανεναν,σε αντιθεση με τους περισσοτερους,ισα ισα που δεν αφηνα αλλους παλιους να πειραξουν χειριστες η πυροβολητες.και τα παιδια το εβλεπανκαι καθαριοτητες -αγγαριες κλπ πηγαινα ,απλα τα παιδια μαζευονταν και με βοηθουσαν να τελειωσουμε πιτσ φιτιλι ,η δε με αφηναν και καθολου,γιατι ημουν σωστος απεναντι τους.
δεν ηθελα αυτα που τραβηξα ,να τα κανω σε αλλους.μονο μια απαιτηση ειχα.
οι ακατοι και ο ορμος να ειναι αψογοι.για αυτους και για εμενα.μην τρωμε φυλακες για μπουρδες.
οποτε δεν ειναι μονο ο στρατος,αξιωματικοι-υπαξιωματικοι..ειναι και τα κωλοπαιδια που οταν παλιωσουν
το παιζουν ,συνηθως μετα τις 14 30.....δεν ξερω βεβαια τωρα με το 12μηνο αν εχει τετοια,και σε αυτο το βαθμο,και αν γινοντε τωρα απο τους μονιμους φανταρους.

οσο για τους αυτοχειρες ,οχι,προσωπικα δεν τους σεβομαι.ουτε η εκκλησια(αλλη απατη απο κει με το εμποριο ελπιδας)
δεν τους "σεβεται".

επισης να σημειωσω,ουτε στρατοκαυλος,ουτε θρησκοληπτος ειμαι.χριστιανος προσπαθω μερα
με τη μερα να ειμαι περισσοτερο........

T-REX
04/02/2008, 11:07
Αφου διαβασα με προσοχή τις απόψεις των συμφορουμιτων ας πω κι εγω την μαλακία μου

το οτι ο πόλεμος κερδίζεται με κουμπακια κτλ είναι ενα μεγα΄λο παραμυθι
αναρωτηθήκατε άραγε γιατι οι Αμερικανοι έστειλαν στο ΙΡΑΚ τόσους και τόσους άνδες της Εθνοφυλακης (επίστρατους) ?
Αναρωτηθήκατε γιατί το Ισραήλ στηρίζεται αποκλειστικά στους επίστρατους?
Και μιλάμε για στρατούς που έχουν πολλλά κουμπάκια
Αναρωτηθήκατε γιατί οι γειτονες Τουρκοι πάνε φαντάροι?
Δυστηχώς αν νομίζεται οτι μπορούν να υπερασπιστουν την Ρόδο πχ μόνο τα στελέχη ΄μάλλον είσαστε πολύ βαθιά νυχτωμένοι. Η παρουσία και μόνο των ελλήνων επίστρατων απαγορεύει κατι τέτοιο έστω όπως λέτε και ανεκπαίδευτων.
Όσον αφορά τους χαρακτηρισμούς κτλ είναι ένα τυπικό δειγμα της ελλήνικής ξερολστικης κοινωνίας : Όλοι οι άλλοι είναι αρχιλαμόγια εκτος από εμένα που εκτος από αυτό τα ξέρω όλα και είμαι ο καλύτερος. Κι ερωτώ με την ίδια λογικ'η του αφορισμού θα μπορούσα να αφορίσω ΟΛΟΥΣ τους οικονομολόγους για την κακή οικονομία της χώρας ΟΛΟΥΣ του αρχιτέκτονες και πολιτικους μηχανικους γιατι γτιαχνουν χαμηλης ποιοτητας κατοικιες και δρόμους ΟΛΟΥΣ τους γιατρούς οτι πέρνουν φακελάκι, ΟΛΑ τα συνεργεία οτι είναι κλεφτες ΟΛΟΥΣ ....ΟΛΟΥΣ ...
Μάγκες πάρτε το χαμπάρι ένα κρατος για να προοδευσει χρειάζεται εξωτερική ασφάλεια πρωτα απόλα. Κι αυτή στην παρούσα στιγμή δεν μπορεί να την δωσει η ΕΕ ή ο ΟΗΕ μακάρι να μπορέσει στο μέλλον και να μην υπάρχει στρατός αλλά τωρα δεν μπορεί.
Και κάτι άλλο..... τι σκατά έχουμε πάθει όλοι σαυτήν την χώρα και κατηγοτρόυμε αλλήλους για τα πάντα? Εμείς δεν είμαστε αυτοί που πιάνουμε τους βουλευτές μας για να μας απαλλάξουν στο στρατό , για να μπούμε σε μια δουλειά , να μεσολαβήσουν σε δικαστήρια , ακομα ακόμα και να μας σβήσουν τις κλήσεις από τροχαίες παραβάσεις?
Όσο για το παιδί που αυτοκτόνησε μεγάλο κρίμα. Αλλά να ξέρετε οτι σε αυτές τις περιπτώσεις δεν φταίει μόνο η θητεία , μπορεί να φταίει η οικογένεια, η γκόμενα ή να υπήρχε ψυχολογικό πρόβλημα που κακώς δεν είχε δηλωθεί ή διαγνωστει. Που ξέρετε εσεις τι φταέι και έρχεστε και κατηγορήται τα πάντα ρε παιδιά.
Τελος παντων μάγκες αυτή είναι μεγάλη κουβεντα, που δεν βλέπω να βγάζει νοημα....
Φιλιά σε όλους:wave2:

LsKostas
04/02/2008, 11:22
Φιλτατε t-rex καποιος καποτε ειπε οτι

"πολεμος πλεον δεν θα γινει γιατι τα αφεντικα και απο εδω και στην απενατι πλευρα
εχουν βρει τροπο να εκμεταλευονται τους εδω και εκει βλακες.

Το γιατι συντηρουμε ενα στρατο γεματο κακιστη εκπαιδευση στρατιωτων -αυτοκτονιες(δυστυχως)
και γεματο απο λιωμενους εγκεφαλους(εποπ-επυ) ριξε μια ματια στα εξοπλιστικα προγραμματα
και τις μιζες των προηγουμενων χρονων (f-16,πυραυλικα συστηματα)


Επισης ριξε μια ματια στο οτι οι γιοκες των χαρτογιακαδων που υπογραφουν αυτες
τις συμφωνιες ειχαν θειο στην κορωνη (=ταγματαρχη στο ΓΕΣ)και δεν υπηρετησαν πουθενα...




Για το παιδι που "αυτοκτονησε" αν ησουν μπροστα στον πατερα που δολοφονηθηκε
ο γιος του απο τον γνωστο δοκιμο για να μην αναφερει "ισως" το αλισβερισι των ναρκωτικων,σιγουρα
θα το σκεφτοσουν να πεις "ελαφρια την καρδεια" αυτοκτονησε...


ΑΥΤΑ ΑΛΛΟΥ...:sick:


Λες και δεν υπηρετησαμε στον Εβρο και καναμε σκοπιες στην τοπογραφικη διπλα στο Δελεαρ:lol:

T-REX
04/02/2008, 12:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από LsKostas


"πολεμος πλεον δεν θα γινει γιατι τα αφεντικα και απο εδω και στην απενατι πλευρα
εχουν βρει τροπο να εκμεταλευονται τους εδω και εκει βλακες.

:

A εντάξει ρε φίλε δεν θα γίνει πόλεμος επιδή κάποιος άγνωστος αναρχικός η δεν ξέρω εγω τι άλλο βγήκε και έιπε την μαλακία του
ΝΑ μην ανησυχούμε δηλαδή:lol:
Με όλον τοσεβασμόο νομίζω οτι έχεις μπερδευτεί κάπου
Δεν εκρινα εγώ την αυτοκτονία με ελαφρά την καρδία κι ούε έβγαλα συμπέρασμα...΄΄Αλλοι το έκαναν. Εγω είπα οτι πρωτού αρχίσουμε τους αφορισμούς καλό είναι να ξέρουμε. Αν φταεί ο στρατός να τιμωριθούν άμεσα οι υπέυθυνοι αλλά όχι να μην λέμε οτι να ναι...
Για τον πατέρα του παιδιού που αυτοκτόνησε ή δολοφονήθηκε ο γιος του είναι τραγική περίπτωση αλλά δεν ξέρω πραγματικά την αλήθεια Εσύ την ξ'ερεις ? Αν ναι γιατί δεν καταθέτεις επίσημα, γιατί δεν πας στα ΜΜΕ?
Sorry ρε φίλε αλλα δεν ειδικεύομαι στους διαδυκτυακούς καβγάδες και δεν θέλω να σε προκαλέσω

Α κατι άλλο πιστευεις οτι δεν χρειαζόμαστε όπλα...
Πιθανον να έχεις δίκιο οτι πολλες φορές αγοράζουμε όπλα που δεν τα χρειαζόμαστε και πολύς κόσμος τρώει παντεσπάνι από αυτό.
Αλλα το να θεωρείται μπάρμπας στην κορώνη συνταγματάρχης στοι ΓΕΣ είναι ανέκδοτο φίλε
,Αυτοί που υπογράφουν τέτοιου είδους συμβάσεις είναι αλλοι και όχι οι κολλητοί ενός απλού συνταγματάρχη
Τελος πάντον καλημέρα:wave2:

Tpap
04/02/2008, 12:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από T-REX
.........................το οτι ο πόλεμος κερδίζεται με κουμπακια κτλ είναι ενα μεγα΄λο παραμυθι
αναρωτηθήκατε άραγε γιατι οι Αμερικανοι έστειλαν στο ΙΡΑΚ τόσους και τόσους άνδες της Εθνοφυλακης (επίστρατους) ?
Αναρωτηθήκατε γιατί το Ισραήλ στηρίζεται αποκλειστικά στους επίστρατους?
Και μιλάμε για στρατούς που έχουν πολλλά κουμπάκια
Αναρωτηθήκατε γιατί οι γειτονες Τουρκοι πάνε φαντάροι?
...........................................Η παρουσία και μόνο των ελλήνων επίστρατων απαγορεύει κατι τέτοιο έστω όπως λέτε και ανεκπαίδευτων........................


Σωστος εισαι.
Αν ΔΕΝ πατησει μποτα σε ενα τοπο ΔΕΝ εχεις ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΝΙΚΗ.
Ο στρατιωτης οπως και να εχει ειναι --και θα ειναι-- αναντικαταστατος.

Σημ: βλ. ΤΟΥΣ τονους βομβων που εριξε η μαντλιν λιγο βορειοτερα απο τον τοπο μας και ΔΕΝ καταφερε τιποτε..(εκτος απο μερικα νοσοκομεια, μαιευτηρια, σχολεια και καταφυγια γυναικοπαιδων...)

επαναλαμβανω: διαβαστε κ κατι πριν πιασετε πληκτρολογιο.

LsKostas
04/02/2008, 12:49
A εντάξει ρε φίλε δεν θα γίνει πόλεμος επιδή κάποιος άγνωστος αναρχικός η δεν ξέρω εγω τι άλλο βγήκε και έιπε την μαλακία του



Aκου και μια αλλη μαλακια απο μενα τωρα.


Οι Αμερικανοι τοσο στον πολεμο του Ιρακ οσο και στην Γιουκοσλαβια προτου πατησουν
δεν εκαναν ουτε μια χερσαια επιχειρηση προτου σιγουρευτουν οτι οι αεροπορικες δυναμεις
"καθαρισουν" την χωρα απο σταθμους ενεργειας,αντιεροπορικες βασεις,γεφυρες και
φυσικα εχοντας και τις λεγομενες παραπλευρες απωλειες.( κουμπακια να τα πουμε???)

προτου πατησουν τα tanks με ζωγραφισμενα πανω τους "Highway to Bagdat"
ωστε να γκρεμισουν το αγαλμα του Χουσειν και ουσιαστικα να δωσουν το πρασινο φως
στις κατασκευαστικες εταιριες μεγαθηρια "

μαγκες ισοπεδωσαμε τους παντες,τερμα ο Σανταμ
εμπρος λοιπον να παρουμε τα πετρελαια και να ανοικοδομησουμε εκ νεου το Ιρακ"


Και μην ακουσω τιποτα περι χρησης στρατιωτων
γιατι τελικα στο μονο που τους ηθελαν ειναι να ειναι η ασπιδα προστασιας αναμεσα
στις κατασκευαστικες που βρισκονται εκει και τους καμικαζι αυτοκτονιας'


αποδειξη οτι για να καταλαβεις μια χωρα δεν χρειαζεσαι φανταρους
τους φανταρους χρειαζεσαι για να "προφυλαξεις" τα μετεπειτα συμφεροντα σου...

(Αναρχικος το πε κι αυτο...μαλακια θα ναι:lol: :lol: μην ασχολεισαι)

Ειπαμε...νεα ταξη πραγματων...με τα πραγματα να ειναι στρατιωτες (και δη μισθοφοροι)
που σημειωτεων οι πολυ βλακες πρεπει να ηταν που εφαγαν το "παραμυθι" της
αμερικανικης προπαγανδας.(Ή πολυ ανεργοι και απελπισμενοι)



Παμε λιγο και στην μικρη Ελλαδιτσα μας.:D


Πολεμος θα γινει οταν τα χαλασουνε τ αφεντικα απο εδω κι απο εκει.Ποτε ομως????


κανε εναν παραλληλισμο Αμερικη και Ιρακ ,τοτε που ο Ραμσφελντ εκανε χειραψιες με Σανταμ
και μαντεψε τι του εφερνε? Ναι σωστα..οπλα...business.


Κατα τ αλλα "κουκουρουκου"...
αφου το να συζητω την αναγκαιοτητα του Στρατου
(κατ εμε αποκλειστικα με ΕΠΟΠ και 6μηνο)

ειναι για γελια τραντακτα ειδικα οταν τα λαμογια θυμουνται την "πατριδα" τους μονο οταν τους συμφερει.

Ειδικα οταν η Ελλαδα πρεπει αποδεδειγμενα να επενδυσει ΑΛΛΟΥ και οχι στα οπλα...


Αντε καληνυκτα:wave2:

Tpap
04/02/2008, 13:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από LsKostas
.Ειδικα οταν η Ελλαδα πρεπει αποδεδειγμενα να επενδυσει ΑΛΛΟΥ και οχι στα οπλα...
Αντε καληνυκτα:wave2:

Ερχεται καλπαζουσα η ΙΣΤΟΡΙΑ να σε διαψευσει.
Κοιτα στο παρελθον για να δεις το μελλον.

Καλον υπνο.

H.A.Balafoutre
04/02/2008, 13:54
Προς τα έξω πάντως δίνουμε πολύ λαπαδιάρικη εντύπωση ως χώρα. Σχεδόν τους προκαλούμε να μας κάνουν ντού. Το ξέρετε πως τα Ίμια τα δόσαμε τελικά!

Αν δεν το δούμε σύντομα αλλιώς μαύρο φίδι που μας έφαγε. Ομαδικές αυτοκτονίες θα έχουμε μετά εκεί στα επιτελεία.

veletzas
04/02/2008, 14:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από mourgakos
το τζον ραμπο πιο πολυ σε ειρωνια μου εκανε και η αληθεια ειναι οτι δεν μου αρεσε.
οσο για το στρατο ,ολοι τρωνε αγγουρι,απλα οι περισσοτεροι το ζοριζοντε,ενω μερικοι δροσιζοντε(ξερω περιπτωσεις).εγω το ετρωγα και το τρωω και εξω,και μεσα εκει .
αν το θες και προσωπικα εγω σαν οπλιτης μιας και περασα 3 κεντρα εκπαιδευσης μεχρι να παω μοναδα ,
εφτασα να ειμαι νιουφις τουλαχιστον 10 μηνες....
και οταν παλιωσα,ποτε δεν ετρεξα κανεναν,σε αντιθεση με τους περισσοτερους,ισα ισα που δεν αφηνα αλλους παλιους να πειραξουν χειριστες η πυροβολητες.και τα παιδια το εβλεπανκαι καθαριοτητες -αγγαριες κλπ πηγαινα ,απλα τα παιδια μαζευονταν και με βοηθουσαν να τελειωσουμε πιτσ φιτιλι ,η δε με αφηναν και καθολου,γιατι ημουν σωστος απεναντι τους.
δεν ηθελα αυτα που τραβηξα ,να τα κανω σε αλλους.μονο μια απαιτηση ειχα.
οι ακατοι και ο ορμος να ειναι αψογοι.για αυτους και για εμενα.μην τρωμε φυλακες για μπουρδες.
οποτε δεν ειναι μονο ο στρατος,αξιωματικοι-υπαξιωματικοι..ειναι και τα κωλοπαιδια που οταν παλιωσουν
το παιζουν ,συνηθως μετα τις 14 30.....δεν ξερω βεβαια τωρα με το 12μηνο αν εχει τετοια,και σε αυτο το βαθμο,και αν γινοντε τωρα απο τους μονιμους φανταρους.

οσο για τους αυτοχειρες ,οχι,προσωπικα δεν τους σεβομαι.οοσο για τους αυτοχειρες ,οχι,προσωπικα δεν τους σεβομαι.ουτε η εκκλησια(αλλη απατη απο κει με το εμποριο ελπιδας)
δεν τους "σεβεται".

επισης να σημειωσω,ουτε στρατοκαυλος,ουτε θρησκοληπτος ειμαι.χριστιανος προσπαθω μερα
με τη μερα να ειμαι περισσοτερο........



κοιταξε να δεις, κοβω το john rambo το οποιο ηταν ειρωνικο οντως αλλα νομιζω οτι ταιριαζε 'στον τονο" του πρωτου/δευτερου σου μηνυματος,
δεν θα σου εξιστορισω κ εγω την θητεια μου γιατι δεν εχει καμια σχεση, το να πεις πολιτισμενα την γνωμη σου "οτι δεν σεβεσαι τους αυτοχειρες" με το να πεις "στα @@@@@@ γραφω το μαλ@@@"
εχει διαφορα...
το οτι δεν εισαι στρατοκαυλος κ θρησκοληπτος το καταλαβα απο την αρχη κ το ξαναανεφερες, αλλα κ να ησουν δεν υπαρχει προβλημα απο μερους μου τουλαχιστον αν εξεφραζες την γνωμη σου πολιτισμενα κ με επιχειρηματα

Tpap
04/02/2008, 14:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από H.A.Balafoutre
Προς τα έξω πάντως δίνουμε πολύ λαπαδιάρικη εντύπωση ως χώρα. Σχεδόν τους προκαλούμε να μας κάνουν ντού. Το ξέρετε πως τα Ίμια τα δόσαμε τελικά!

Αν δεν το δούμε σύντομα αλλιώς μαύρο φίδι που μας έφαγε. Ομαδικές αυτοκτονίες θα έχουμε μετά εκεί στα επιτελεία.


δεν εχεις καθολου αδικο...

οσο για την αυτοκτονια στον στρατο συνεβαινε, συμβαινει και θα συμβαινει...
οταν το πιτσιρικι φευγει απο την φουστα της μανας του την μερα που παρουσιαζεται, ποτε δεν εχει δουλεψει, ποτε δεν εχει φαει μια ''φαπα'' (και κυριολεκτικα κ μεταφορικα), τα εχει ολα στο πιατο στην ομορφη και τακτοποιημενη απο αλλους ζωη του, με ενα σωρο ψυχολογικα αδιεξοδα (που του τα δημιουργουν αλλοι μιας κ κανεις δεν γεννιεται με αυτα) αλλα δεν του εμαθε/διδαξε κανεις πως να αντιμετωπιζει τις δυσκολιες τις ζωης...

απαιδευτα, ακουραστα, μαμοθρευτα που καθαριζουν παντα οι αλλοι για αυτα υπηρχαν υπαρχουν κ στο μελλον θα υπαρχουν κ περισσοτερα.

Δεν μπορω να ξερω τι ακριβως συνεβει στο παλικαρι του θεματος αλλα ΚΥΡΙΟ υπευθυνο θεωρω τους ΓΟΝΕΙΣ του...
αν το ειχαν ''θωρακισει'' και ''μορφωσει'' απο το σπιτι του θα ΗΞΕΡΕ πως να αντιμετωπισει τα ''χαστουκια''...

Αυτα γιατι μαλλον το κουρασαμε.

stefanos
04/02/2008, 14:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
δεν εχεις καθολου αδικο...

οσο για την αυτοκτονια στον στρατο συνεβαινε, συμβαινει και θα συμβαινει...
οταν το πιτσιρικι φευγει απο την φουστα της μανας του την μερα που παρουσιαζεται, ποτε δεν εχει δουλεψει, ποτε δεν εχει φαει μια ''φαπα'' (και κυριολεκτικα κ μεταφορικα), τα εχει ολα στο πιατο στην ομορφη και τακτοποιημενη απο αλλους ζωη του, με ενα σωρο ψυχολογικα αδιεξοδα (που του τα δημιουργουν αλλοι μιας κ κανεις δεν γεννιεται με αυτα) αλλα δεν του εμαθε/διδαξε κανεις πως να αντιμετωπιζει τις δυσκολιες τις ζωης...

απαιδευτα, ακουραστα, μαμοθρευτα που καθαριζουν παντα οι αλλοι για αυτα υπηρχαν υπαρχουν κ στο μελλον θα υπαρχουν κ περισσοτερα.

Δεν μπορω να ξερω τι ακριβως συνεβει στο παλικαρι του θεματος αλλα ΚΥΡΙΟ υπευθυνο θεωρω τους ΓΟΝΕΙΣ του...
αν το ειχαν ''θωρακισει'' και ''μορφωσει'' απο το σπιτι του θα ΗΞΕΡΕ πως να αντιμετωπισει τα ''χαστουκια''...

Αυτα γιατι μαλλον το κουρασαμε.

"χαστουκι" στο Μηχανικό?

LsKostas
04/02/2008, 14:35
Δεν μπορω να ξερω τι ακριβως συνεβει στο παλικαρι του θεματος αλλα ΚΥΡΙΟ υπευθυνο θεωρω τους ΓΟΝΕΙΣ του...
αν το ειχαν ''θωρακισει'' και ''μορφωσει'' απο το σπιτι του θα ΗΞΕΡΕ πως να αντιμετωπισει τα ''χαστουκια''...



Απο αυτο και μονο που λες βγαζεις λαδι Διοικητες και στελεχη που μονο την δουλεια τους
δεν κανουνε.Καριεριστες και αγιος ο Θεος...ξαναδιαβασε τι ειπες και μας κουρασες περισσοτερο ν απανταμε

ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΞΕΡΩ ... (το σημαντικοτερο δηλαδη) και κατηγορεις του γονεις κανωντας εικασιες. :uplate:


Φυσικα θα εκπλαγεις αν μαθεις λεπτομεριες για το περιστατικο αλλα μπορει και οχι...



Αν τις ξερεις και επιμενεις να λες αυτα που λες τοτε το Rambo4 ειναι μια χαρα...
τραβα δες το μπας και ηρεμησεις λιγο
και αν θες στο στελνω σε divx...

T-REX
04/02/2008, 15:39
Παντως κι εσύ ρε φίλε Lskostas έχεις βγάλει ήδη το πόρισμα οτι για όλα φταίει ο στρατός
και οοι άτιμοι καραβανάδες.
Λές την άποψη σου .....το συστημα ..... ο στρατός .....οι μαλάκες.....κάνεις στρατιωτικές αναλύσεις για την εισβολή στο ΙΡΑΚ......έχεις άποψη (χωρις τεκμηρίωση)για το πόσο και πως θα είναι οι ΕΔ και γενικά βλέπω αρνητισμό και όχι αμφισβητιση. Καλές οι πολιτικές αναζητήσεις αλλα΄νομίζω σε λαθος θέμα
Αποψη μου φυσικά χωρις παρεξήγηση:wave2:

LsKostas
04/02/2008, 16:22
Kαμια παρεξηγηση την ωρα μου περναω οταν δεν δουλευω εδω
Και ουτε προσπαθω να πεισω κανεναν.:wave2:

Πορισμα δεν βγαζω την αποψη μου λεω βασισμενος σε αυτα που βλεπω με τα ματια μου.



Οταν στειλετε τα παιδια σας στον στρατο,να τα στειλετε χωρις φοβο εχοντας πληρη εμπιστοσυνη στο Ελληνικο κρατος και στα στελεχη των Ε.Δ.


Οσο για τις πολιτικες πεποιθησεις και αν βλεπεις αρνητισμο σωστα βλεπεις
δεν μπορω να υποστηριξω τον θεσμο του Στρατου καθοτι καταρεει.


Προτιμω να στηριξω αλλους θεσμους οπως αυτους της Π-α-ι-δ-ε-ι-α-ς,Της Υ-γ-ε-ι-α-ς
και να πεταξω τα ξεροκομματα του Α.Ε.Π. στον Στρατο...κι οχι τ αντιθετο οπως γινεται τωρα...


Οπως βλεπεις το προβλημα ξεφευγει απο απλους "καραβαναδες"...

Ουσιαστικα δεν διαφωνεις απλα δεν φανταζεσαι την Ελλαδα με επαγγελματικο και μονο στρατο
δινωντας αλλου τα τεραστια κονδυλια που στην τελικη τα πληρωνω κι εγω.



Ειναι η αποψη και δεν περιμενω να συμφωνησεις:wave2:

mourgakos
04/02/2008, 16:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
"χαστουκι" στο Μηχανικό?

οσο να φαινεται παραξενο,το μηχανικο εχει χαστουκι....

μηχανικο υπηρετησα,σαν χειριστης μηχανικος ακατου.και επειδη αυτη η ειδικοτητα,
υπαρχει μονο στους καταδρομεις και στο μηχανικο,με πηραν οι πρωτοι αποσπαση
και με πηγε πηδιοντας.ασε που οταν ξαναγυρισα μοναδα ,εκανα 4 μηνες σκηνακια
συνεχομενα(πλωτα για οποιους ξερουν)και οτι φυσικη καταστροφη υπηρχε,
μπροστα με τους χειριστες εργων να σκιζομαστε....
και χιλιες 2 αλλες παπαριτζες.
να μου πεις για το τεχνικο,εκει τρωνε πιπα με τη μουτζουρα ομως,και υλικου πολεμου,
ε,ισως,λεω ισως ,γιατι δεν εχω κανα φιλο απο αυτα τα σωματα να ξερω,ισως να ειναι πιο
χαλαρα....στα πλαισια της τρελας του πασα ενος.


παντως θυμηθειτε το κοσυφοπεδιο,την γιουγκοσλαβια.,και πως οι σερβοι(οι μονοι σταθεροι συμμαχοι μας παντα,)
φαγανε ηττα.αν δεν ηταν οι ουτσεκαδες και οι βοσνιοι κλπ ΣΤΡΑΤΙΩΤΕΣκαι οι χιλιοι δυο
εμπλεκομενοι υποστηριζομενοι απο αμερικη γερμανια και λοιπους,με τους αεροπορικους βομβαρδισμους και τα βουνα που εχει η γιουγκοσλαβια 50 χρονια θα πολεμαγαν.ακομα θα
χτυπαγαν χαρτινα τανκς και σχολεια -νοσοκομεια.το ιρακ που ειναι μια ισαδα,εκει μπορουν να κανουν οι αμερικανοι οτι εκαναν.αλλα η γιουγκοσλαβια αν θα εμπαιναν μονο οι αμερικανοι και τα χαρογιακαδικα σχεδια τους
θα γινοταν ενα νεο βιετναμ για αυτους.

T-REX
04/02/2008, 16:49
Ls kostas το οτι διαφωνούμε δεν είναι πρόβλημα αρκεί αυτό να γίνεται κόσμια και χωρις ειρωνίες οπως τώρα:wave2:
Για τα θέματα που έθιξες λάβε απλα υπόψιν σου οτι ο καθαρά επαγγελματικός στρατός δεν είναι Η λύση στην αμυντική θωράκιση της χώρας εκτός του ότι κοστίζει πολύ περισσότερο απότι φαντάζεσαι
Για το θέμα της χρηματοδ'οτησης δες τα στοιχεία του ΑΕΠ για τα κονδύλια στις ενοπλες δυνάμεις( που συμπεριλαμβάνουν και μισθούς ) και σύγκρινέ τα με αυτά που δίδοντα αέρα σε άλλους τομείς της χωρας για να σχηματίσεις μια πιο σφαιρική άποψη:wave2:

the who
05/02/2008, 09:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από VanDiemen
Η διμοιρία, φαντάζομαι, κάθονταν προσοχή, ε; :rolleyes:

Η διμοιρια γελαγε με το μαλακισμενο που ξηλωνε κουμπια θεωρωντας οτι ετσι θα εκπαιδευε ανθρωπους εως και 35 ετων με πτυχια και διπλωματα,που ο ιδιος δεν μπορει και δεν θα τα αποκτησει ποτε.Η αγανακτηση και ο φασισμος στην καθημερινοτητα του στρατου με εκαναν να αντιδρασω κι εγω φασιστικα.Ο καραβανας ομως το πηρε το μηνυμα και δεν μας ενοχλησε.

Tpap
05/02/2008, 12:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από srx400
Η διμοιρια γελαγε με το μαλακισμενο που ξηλωνε κουμπια θεωρωντας οτι ετσι θα εκπαιδευε ανθρωπους εως και 35 ετων με πτυχια και διπλωματα,που ο ιδιος δεν μπορει και δεν θα τα αποκτησει ποτε.Η αγανακτηση και ο φασισμος στην καθημερινοτητα του στρατου με εκαναν να αντιδρασω κι εγω φασιστικα.Ο καραβανας ομως το πηρε το μηνυμα και δεν μας ενοχλησε.

Οκ, λοιπον μαθε εστω τωρα οτι ΔΕΝ υπαρχει ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ στον στρατο ουτε ΠΟΛΥΦΩΝΙΑ.
Και ουτε πρεπει να υπαρχει.
Διοτι μετα καταλυεται το συστημα.
Ο στρατος λειτουργει αποκεντρωτικα και ιεραρχικα.
Και ο επιστημονας θα παει τουαλετες κ θα κανει γοπινγκ.

Εσυ απλα αντεδρασες, σε κατι που σου καναν.
Εκει σε μαθαινουν να μην υπακους σε ανθρωπο/προσωπικοτητα/πτυχια αλλα στον ΒΑΘΜΟ.
Και να υπομενεις.
Και να πειθαρχεις, πανω απο το ΕΓΩ σου, πανω απο την δικη σου προσωπικοτητα, και τις προσωπικες σου επιθυμιες.

Καποιος αλλος στην θεση σου θα λειτουργουσε διαφορετικα.
Καποιος αλλος θα αυτοκτονουσε.
Καποιος αλλος θα εκλεγε.
Καποιος αλλος θα επερνε την μαμα του τηλ να διωξουν τον δκτη.

ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ αλλος θα το εραβε μεχρι να του το σκισουν παλι, οπου θα το ξαναεραβε με επιμονη κ υπομονη, χαμογελωντας....

και ομως αυτο που χαρακτηριζεις εσυ ως ''μαλακισμενο'' μεσα στην βλακεια του σας εκπαιδευε χωρις να ξερει τι ακριβως κανει...
ΕΣΥ τωρα καταλαβες το μαθημα που σας εκανε....???

~kurucrοwn~
05/02/2008, 13:59
Ο ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟΣ ΣΤΡΑΤΟΣ ΚΑΤΑΡΡΕΙ! Η ΑΝΤΙΣΤΡΟΦΗ ΜΕΤΡΗΣΗ ΕΧΕΙ ΑΡΧΙΣΕΙ!

Μην προσπαθείτε να πείσετε όσους τον υποστηρίζουν. Συζητάτε και στηρίζετε τις απόψεις σας με λογικά επιχειρήματα, σε νέους ανθρώπους που δεν έχουν "πολτοποιηθεί" από το σύστημα. Διαδώστε τις ιστοσελίδες www.omhroi.gr και www.antirrisies.gr.

Ας γίνει ότι έγινε και στην Ισπανία πριν μερικά χρόνια με την κατάργηση της υποχρεωτικής θητείας, λόγω εκθετικής αύξησης του αριθμού των ανυπότακτων!

Ήδη ΕΙΜΑΣΤΕ δεκάδες χιλιάδες! Ας ακουστούν τα νούμερα που με νύχια και με δόντια προσπαθεί να αποκρύψει η κυβέρνηση.

ΝΑΙ στην ανυποταξία!

LsKostas
05/02/2008, 14:21
Ειμαι αντιθετος στην ανυποταξια.

Προσωπικα ειμαι υπερ του 6μηνου Στρατου και με την εισαγωγη επαγγελματιων.
Δεν ειναι δα και φοβερη σπαταλη χρονου το 6μηνο!!!Αλλο 6 μηνες αλλο 18...


Αλλα ουσιαστικη εκπαιδευση και οχι αγγαριομαχιες και βυσματο-μεταθεσεις.

Επειδη ημουν σε σκληρο στρατοπεδο -ταγμα ανεπιθυμητων παλια-εβλεπα
οτι δεν ειναι τοσο οι κακουχιες αλλα το αισθημα της αδικιας που σε κανει
να αισθανεσαι ασχημα...με οτι αυτο συνεπαγεται.



Ο στρατος για μενα πρεπει να χ-τ-υ-π-η-θ-ε-ι πρωτα στην διαφθορα των εξοπλιστικων προγραμματων -χωρος εκατομυριων Εyro- και μετα στην αξιοκρατια των θεσεων των οπλιτων.


Στην τελικη εχουμε πιο σοβαρα θεματα να ασχοληθουμε απ τον Στρατο...:wave2:

που εδω στην Ελλαδα το χουν καταντησει συντομο ανεκδοτο "GREEK ARMY"

la_villa
05/02/2008, 14:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap

Εσυ απλα αντεδρασες, σε κατι που σου καναν.
Εκει σε μαθαινουν να μην υπακους σε ανθρωπο/προσωπικοτητα/πτυχια αλλα στον ΒΑΘΜΟ.
Και να υπομενεις.
Και να πειθαρχεις, πανω απο το ΕΓΩ σου, πανω απο την δικη σου προσωπικοτητα, και τις προσωπικες σου επιθυμιες.


δεν υπακούω σε κάνενα βαθμό αποτυχημένου....τον βαθμό του τον γράφω κανονικά

αν γουστάρει υπακοή και πειθαρχία στα παιδάκια του και στην γυναικούλα του...όχι σε ελεύθερους ανθρώπους

γιατι πίσω απο τον βαθμό υπάρχει ένας άνθρωπος, μια προσωπικότητα και κανένα πτυχίο...και δεν εχει εξουσία ο βαθμός αλλα ο άνθρωπος

την πειθαρχία την έχω μόνος μου και απο την οικογενεια μου και δεν χρειάζομαι κανέναν καραβανα να μου την διδάξει

και στο κάτω κάτω δεν μου πρόσφερε τίποτα ο στρατός εκτός απο ύπνο, βαρεμάρα και απίστευτο χάσιμο χρόνου
δεν έχω κανένα πρόβλημα να γίνει είτε εθελοντικός είτε επαγγελματικός...μα κανένα
ουτε μια μέρα ούτε μία χαμένη για το τίποτα
συμφωνώ ΝΑΙ ΣΤΗΝ ΑΝΥΠΟΤΑΞΙΑ (δεν θα το έκανα ποτε γιατι χρειάζομουν το χαρτί αλλά αν είχα εξασφαλισμένη δουλειά απλά δεν θα πήγαινα να χασω χρόνο απο την ζωή μου)

Tpap
05/02/2008, 15:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από LsKostas
Στην τελικη εχουμε πιο σοβαρα θεματα να ασχοληθουμε απ τον Στρατο...:wave2:

εχεις δικιο, φιλε...

aek.gr
osfp.gr
pao.gr
tsonta.gr

@lavilla: σωστος, φιλε-
ριξε μια ματια σε κατι σαιτ που αναφερει ο εκλεκτος κουρου κροουν.
και φυσικα στο aek.gr

ειμαι πολυ πισω...και πολυ λαθος.

LsKostas
05/02/2008, 15:40
εχεις δικιο, φιλε...

aek.gr
osfp.gr
pao.gr
tsonta.gr



το pao.gr πανω πανω :o
και απ το τσοντα να μου δωσεις την συνδρομη σου γιατι η δικια μου εληξε :wave2:

la_villa
05/02/2008, 16:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
ειμαι πολυ πισω...και πολυ λαθος.

δεν λέω ότι είσαι λάθος ούτε πολύ πίσω...έχεις την άποψη σου για τον στρατό και την χρησιμότητα του...έχω την δικιά μου...
απλά εγώ διαφωνώ και έχω άλλη νοοτροπία όπως και εσύ...δεκτό και φυσιολογικό

:beer:

perastikos
05/02/2008, 16:57
Εγώ πάλι από ότι έχω ακούσει είσαι υποχρεωμένος να ακολουθείς εντολές που αφορούν την άσκηση των καθηκόντων σου και υπηρεσιακούς σκοπούς... Ούτε για να του πάρεις τσιγάρα μπορεί να σε στείλει, ούτε να του πλύνεις το αμάξι, πόσο μάλλον να σου σου σκίζει τα κουμπιά από τη στολή....

Ίσως λέω και λαλακίες βέβαια, την Δευτέρα που μπαίνω θα σας πω :p


*perastikos βάζει στη βαλίτσα κλωστή και βελόνι για παν ενδεχόμενο :lol:

VanDiemen
05/02/2008, 17:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από perastikos
.............


*perastikos βάζει στη βαλίτσα κλωστή και βελόνι για παν ενδεχόμενο :lol:

Θα σου δώσουν εκεί ρε ψάρι :D Δε σου κάνω πλάκα!

the who
05/02/2008, 18:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
εχεις δικιο, φιλε...

aek.gr
osfp.gr
pao.gr
tsonta.gr

@lavilla: σωστος, φιλε-
ριξε μια ματια σε κατι σαιτ που αναφερει ο εκλεκτος κουρου κροουν.
και φυσικα στο aek.gr

ειμαι πολυ πισω...και πολυ λαθος.

Εισαι εντελως ισοπεδωτικος.Οποιος δεν θεωρει σοβαρο θεμα το στρατο πρεπει να ασχολειται με ποδοσφαιρο και τσοντα.Ωραια αποψη και τεκμηριωμενη.Οπως ολες οι απαντησεις σου.Προσεχε φιλαρακι γιατι εχω δει καραβαναδες να παραπαιουν μεταξυ μπουκαλας,στολης και σπιτιου που μονο σπιτι δεν μπορεις να το πεις.Στρατιωτικο κρεβατι κι ενας φοριαμος.Κι η γυναικα του φευγατη μ ενα δοκιμο.Ε ρε γλεντια.
Συναντησα εκπληκτικα παιδια στο στρατο(οπου υπηρετησα πολυ παραπανω απο το κανονικο),οπως ο Δελατολας.Υπεροχος ανθρωπος και Κυριος.Ο σχης Καρα.... που λατρευε τους κληρωτους γιατι του σωσανε τη ζωη οταν τον εγκατελειψαν οι αξιωματικοι του στην Κυπρο.
Και πολλοι αλλοι.Γιατι δεν ειναι ολα τα μηλα σαπια.
Κανενας απο αυτους ομως δεν ειχε τις δικες σου αποψεις.Τι να πω.Η εισαι πανω στην κ-υλ- η...
Μην μπεις στον λοπο να μου απαντησεις.Το τελειωνω εδω.:wave2: :wave2: :wave2: