PDA

View Full Version : Προτάσεις για ανοιγόμενο Flip-Up κράνος



mitridi_g
01/02/2008, 13:50
Θέλω να ακούσω προτάσεις για κράνη ανοιγόμενα flip-up.

Είμουν κάτοχος ενός Caberg, το οποίο ναι μεν το κράτησα 3 χρόνια, το διέλυσα,
ήταν αρκετά βαρύ γενικά, αλλά ήταν μεγάλη μάπα το καρπούζι.

Είχα πάρει 2 κράνη Airoh Matise, τα οποία είναι επιεικώς απαράδεκτα, με μεγάλο θόρυβο, έχεις την εντύπωση ότι είναι
ψεύτικο και γενικά, δεν αξίζει τα 100 με 120 ευρώ που είχα δώσει. (την πρώτη φορά μου το έκλεψαν)

Τρίτο κράνος κατά σειρά ήταν το HJC, το απλό, όχι το ακριβο, αυτο με τα 180 ευρώ, το οπόιο οφείλω να ομολγοήσω ότι ήταν το καλύτερο κράνος που είχα ποτέ στη ζωή μου (δεν έχω φορέσει ποτέ βέβαια το Shoei, που έχω έρωτα) αλλα όταν μου το έκλεψαν ΚΑΙ αυτό, δεν πήρα το ίδιο, γιατί με πίεζε πάρα μα πάρα πολύ στα μάγουλα, και όχι δεν ήταν μικρό μου, ήταν XL.

Και τώρα, το τελευταίο τρίμηνο έχω ένα NOLAN, το προηγούμενο μοντέλο, το οπόιο έιναι και αυτο λίαν απαράδεκτο επίσης,
το έχω 3 μήνες και κολλάει συνέχεια στο άνοιγμα (flip up) , και επίσης το βασικότερο έιναι ότι αυτή η μαλακία (που ειλικρινά, δεν ξέρω γιατί το διάλεξαν για τους μπάτσους) δεν έχει ΚΑΘΟΛΟΥ καλή απομόνωση εξωτερικών θορύβων, κυρίως στα πλάγια, στα αυτιά, με αποτέλεσμα να σου μιλάει ο συνοδηγός και να ΜΗΝ ΤΟ ΑΚΟΥΣ ΤΙ ΛΕΕΙ.
Αφού νόμζα τους τελευταίους 3 μήνες ότι αρχίζω και κουφαίνομαι.
Μια διευκρίνηση, οδηγώ παπί και δεν τρέχω, πόσο να τρέξεις άλλωστε στην Αττική, και δεν ακούω τί μου λέει η γυναίκα μου.

Ακού λοιπόν από εσάς, προτάσεις για ανοιγόμενα κράνη μέχρι 220 ευρώ περίπου.

Ευχαριστώ


Φιλικά
Δημήτρης

gixxerpap
01/02/2008, 13:55
ξερω οτι γινομαι σπαστικος, αλλα ΜΗΝ αγοραζετε ανοιγομενα κρανη!!!!!

mitridi_g
01/02/2008, 13:56
Γιατί???

Cpt. Haddock
01/02/2008, 13:57
Είχα (και έχω ακόμα) ενα airoh matisse. Οπως τα ειπες.

Πήρα το ανοιγόμενο της Νολαν, το αμέσως προηγούμενο. Κανένα πρόβλημα (πλην βάρους) όλα δούλεψαν μια χαρά, έβαλα και πινλοκ στη ζελατίνα, ανοιγόκλεινε στην εντέλεια.

Θόρυβο είχε, στην εθνική έβαζα ωτοασπίδες αλλά το περίμενα λίγο πολύ.

Μου το έκλεψαν στο Dubrovnik ( :a37: ) και αναγκαστικά πήρα ενα που βρήκα εκεί, το Airoh SV55...

Αρκετά ευχάριστη έκπληξη, πιο αθόρυβο και πιο ελαφρύ απο το Νολαν και κόστος περίπου 200 ευρω.
Εβγαλα άλλες 12 μέρες ταξίδι στη Ευρώπη με αυτό, δε θεωρώ οτι ειναι κορυφαίο κράνος αλλά τεράστια διαφορά με το matisse

Το έχω για κράνος πολης και ειναι μια χαρά, έχει και εσωτερική σκούρα ζελατινα. Στα μείον οτι καθε τόσο πρεπει να σφίγγεις τη πλαϊνή βίδα του μηχανισμού ανοιγοκλείματος και οτι η ζελατινα δεν έχει πινλοκ (μπορεί να παίρνει όμως δεν το έψαξα)

Το καινούριο SV της Airoh αν δεν κάνω λάθος έχει και υποδοχή για bluetooth





:wave2:

McGyver
01/02/2008, 14:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
ξερω οτι γινομαι σπαστικος, αλλα ΜΗΝ αγοραζετε ανοιγομενα κρανη!!!!!

+1


Αρχικά δημιουργήθηκε από mitridi_g
Γιατί???

Γιατί δεν παρέχουν την ίδια ασφάλεια με τα full face...

Cpt. Haddock
01/02/2008, 14:11
:rolleyes: :rolleyes:

ο Ανθρωπος ζήτησε πληροφορίες για ανοιγόμενο κράνος όχι για το ποιο κράνος παρέχει μεγαλύτερη ασφάλεια...

McGyver
01/02/2008, 14:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
:rolleyes: :rolleyes:

ο Ανθρωπος ζήτησε πληροφορίες για ανοιγόμενο κράνος όχι για το ποιο κράνος παρέχει μεγαλύτερη ασφάλεια...

Το ξέρουμε τόσο εγώ όσο και ο Γιώργος, αλλά το "διλεπτάκι" μας πάντα περισσεύει...

MikeG
01/02/2008, 14:23
Συμφωνώ με McGyver & Pap! :winka:

bentouza
02/02/2008, 14:48
Συμγωνω οχι ανοιγομενο:o
Αλλα αν επιμενεις κοιτα αυτο (KBC FFR) http://www.kbc-helmet.com/kbcbbs/zboard.php?id=street&page=1&sn1=&divpage=1&sn=off&ss=on&sc=on&&select_arrange=headnum&desc=asc&no=34
Η ενωση του κυριως κρανους με το μπροστινο γινεται με μεταλλο. Για καλυτερη ποιοτητα και καλη συναρμογη το λεω οχι για μεγαλυτερη ασφαλεια.

gdevelek
02/02/2008, 15:55
έχω ένα ανοιγόμενο νόλαν Ν100 εδώ και χρόνια

πριν λίγες μέρες διάβασα για ατύχημα στην κορίνθου πατρών με άτομο που φορούσε αυτό ακριβώς το κράνος

ενω η μοτό προσπερνούσε με περίπου 130, το ίδιο έκανε κι ένα μπάζο με ΙΧ που βαρέθηκε να τσεκάρει

το κράνος χτύπησε δύο φορές με το σαγόνι

την πρώτη άντεξε

τη δεύτερη ο αναβάτης έσπασε σαγόνι και δόντια

στην πόλη μάλλον θα κρατήσω το ανοιγόμενο

αλλά για έξω, θα πάρω "κανονικό" το συντομώτερο

bentouza
02/02/2008, 18:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
έχω ένα ανοιγόμενο νόλαν Ν100 εδώ και χρόνια

πριν λίγες μέρες διάβασα για ατύχημα στην κορίνθου πατρών με άτομο που φορούσε αυτό ακριβώς το κράνος

ενω η μοτό προσπερνούσε με περίπου 130, το ίδιο έκανε κι ένα μπάζο με ΙΧ που βαρέθηκε να τσεκάρει

το κράνος χτύπησε δύο φορές με το σαγόνι

την πρώτη άντεξε

τη δεύτερη ο αναβάτης έσπασε σαγόνι και δόντια

στην πόλη μάλλον θα κρατήσω το ανοιγόμενο

αλλά για έξω, θα πάρω "κανονικό" το συντομώτερο

γιατι στην πολη αποκλειεται να σκασει κατω το κρανος πανω απο μια φορες;
ή αποκλειται να πιασεις καμια κατοσταρα;
η ασφαλτος παντου και για ολους ιδια ειναι
:wave2:

gdevelek
02/02/2008, 18:50
ένα παιχνίδι με τις πιθανότητες είναι φίλε

αυτός που χτύπησε ήταν πολύ άτυχος αφού χτύπησε στο σαγόνι το κράνος ΔΥΟ φορές

τόσοι και τόσοι πέφτουν και δεν βρίσκει εκεί το κράνος κι έτσι το ότι έχουν ανοιγόμενο δεν τους επιφέρει καμία συνέπεια

στην πόλη ποντάρω πως δεν θα κάτσει τέτοια στραβή

DrIoannis
02/02/2008, 18:57
Θα πω και εγώ με την σειρά μου...ΜΗΝ πάρεις flip-up κράνος.Πάρε full face!Αν θέλεις να πάρεις τελικά flip-up κράνος μία επίσκεψη στα κατάλληλα καταστήματα θα σε βοηθήσει.

gcrook
02/02/2008, 18:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek


στην πόλη ποντάρω πως δεν θα κάτσει τέτοια στραβή

Καλου-κακου μην πονταρεις πολλα γιατι στην πολη τα εμποδια ειναι πολλα και διασπαρτα και ενδεχεται να κανεις βουτια με τα ματια σε κανα κρασπεδο πριν προλαβεις να πεις "Πολυχρονη γαμα τα" .

road spirit
02/02/2008, 19:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
στην πόλη ποντάρω πως δεν θα κάτσει τέτοια στραβή βάσει στατιστικών, τα περισσότερα ατυχήματα συμβαίνουν σε αστικό περιβάλλον...

ποντάρεις με απόδοση πολύ μεγάλη λοιπόν, outsider ενα πραμα...

:wave2:

gdevelek
02/02/2008, 19:55
εντάξει αν λειτουργούμε με τόσο φόβο καλύτερα να το παρατήσουμε το άθλημα...

στην τελική το σώμα έχει πολλά σημεία πέραν του κεφαλιού

εγώ φορώ παντού και πάντα επιγονατίδες για παράδειγμα, και μπότες βαριές 365 μέρες το χρόνο, το ίδιο και μπουφάν με προστασίες αγκώνες/πλάτη/ώμους

πάρα πολλοί που φορούν fullface κράνος το υπόλοιπο σώμα το αφήνουν εντελώς απροστάτευτο

Respect
02/02/2008, 20:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από mitridi_g


Είχα πάρει 2 κράνη Airoh Matise, τα οποία είναι επιεικώς απαράδεκτα Επιβεβαιώνω!

anf125
02/02/2008, 23:55
Εγώ έχω πάρει το Caberg Justissimo Gκαι γενικά είμαι ικανοποιημένος, με εξαίρεση το βάρος του (1,7 kg :sick: ) αλλά το έχω συνηθίσει κι εγώ. Έχει καλή ηχομόνωση (για μέσα στην πόλη με μικρές ταχύτητες), είναι ζεστό και λειτουργούν βολικά οι 2 ζελατίνες (διάφανη και φιμέ). Δοκίμασα αρκετά full face κράνη στα ίδια λεφτά (200-250 ευρώ) αλλά κανένα δε με βόλευε με τα γυαλιά :eyepop:

mitridi_g
05/02/2008, 11:45
Ευχαριστώ τους προλαλήσαντες αν και με έχετε τρομοκρατήσει αρκετά.
Μια ζώη άλλωστε είχα ανοιγόμενο κράνος, τώρα θα αλλάξω.
Το κλειστό απλα ΔΕΝ ΤΟ ΑΝΤΕΧΩ.

Τεσπα, καμιά άλλη προτάση...?

Σκεφτόμουν να αγοράσω απο Γερμανία το SHOEI SYNCROTECH.
Για αυτό τί γνώμη έχετε?
Είναι το ακριβώς προηγούμενο κράνος από το MULTITECH.

Thanks

johns
06/02/2008, 11:27
Nolan N103
Λίγο κάτω απο 300€ μετρητά
Μακράν το καλύτερο σ' αυτά τα χρήματα...

mitridi_g
13/02/2008, 19:57
http://www.louis.de/_20e88e6b091b3ec3ff2aaa6413a3a3d136/index.php?topic=artnr_gr&article_context=detail&grwgr=150&wgr=836&list_total=25&anzeige=0&page=2&artnr_gr=204700

Αυτό το SCHUBERTH CONCEPT το έχει κάποιος?
Είναι καλό?
Το έχουν σε προσφορά?

mitridi_g
14/02/2008, 20:02
Κανείς?
Καμιά γνώμη?

SpineshankD
19/02/2008, 14:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από mitridi_g
http://www.louis.de/_20e88e6b091b3ec3ff2aaa6413a3a3d136/index.php?topic=artnr_gr&article_context=detail&grwgr=150&wgr=836&list_total=25&anzeige=0&page=2&artnr_gr=204700

Αυτό το SCHUBERTH CONCEPT το έχει κάποιος?
Είναι καλό?
Το έχουν σε προσφορά?


το CONCEPT δεν εχει ακουστικο κολλαρο για θορυβο οποτε εχει και τα μειονεκτηματα ενος κανονικου

αν θες δωσε κατι παραπανω και παρε το c2 (citroen?)της SCHUBERTH που ειναι καλυτερο

μηπως θα επρεπε να τα "παιρνω" απο την SCHUBERTH για διαφημιση? :wave2: