PDA

View Full Version : Μπουζι Ιριδιου???



VLADx
01/02/2008, 16:06
Ρε παιδια βλεπω πολλους που μιλανε για Μπουζι Ιριδιου αλλα δεν ξερω τιποτα σχετικα.
Εχει διαφορα απο τα απλα μπουζι που βρισκουμε στα βενζιναδικα της γειτονιας;

Επισης εχουν διαφορα στην συμπεριφορα/αποδοση σε διχρονους και τετραχρονους κινητηρες;:)

Xrider
01/02/2008, 19:08
Proti fora to akouo :confused:

project.breeze
01/02/2008, 19:24
Τα μπουζί ιριδίου θεωρητικά δημιουργούν καλύτερη καύση μείγματος,οικονομικότερη λειτουργία συνεπώς και έχουνε και μεγαλύτερη διάρκεια ζωής με αυξημένο φυσικά κόστος σε σχέση με τα απλά μπουζί.Το πόσο μεγάλη διαφορά στην απόδοση έχουνε στην πραγματικότητα δεν το γνωρίζω,αυτό όμως που γνωρίζω είναι ότι χρειάζεται προσοχή στην επιλογή της θερμοκρασίας του μπουζί.Πρέπει να προσέξεις να μην επιλέξεις μπουζί θερμότερης κλίμακας από αυτό που ορίζει ο κατασκευαστής, γιατί αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να ανέβει η θερμοκρασία στο θάλαμο καύσης, να υπερθερμανθεί η κεφαλή του εμβόλου και να έχουμε τα γνωστά και αποτελέσματα:beer:

OldMan
02/02/2008, 10:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από project.breeze
Πρέπει να προσέξεις να μην επιλέξεις μπουζί θερμότερης κλίμακας από αυτό που ορίζει ο κατασκευαστής, γιατί αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να ανέβει η θερμοκρασία στο θάλαμο καύσης, να υπερθερμανθεί η κεφαλή του εμβόλου και να έχουμε τα γνωστά και αποτελέσματα:beer:
Ενώ αν επιλέξει "ψυχρότερης" κλίμακας όλα θα είναι μέλι-γάλα ... :smokin:

VLADx
02/02/2008, 12:46
Ξερει κανεις στην Αττικη που ακριβως μπορουμε να τα βρουμε;
Και οταν λετε οτι ειναι πιο ακριβα, ποσο πιο ακριβα;
Εγω το μπουζι για το μηχανακι μου (NGK BR9ES) το αγοραζω το πολυ 4€.

KLE
02/02/2008, 15:27
Ριξε μια ματια εδω:

http://www.kawasaki-bikers.gr/core/index.php?option=com_content&view=article&id=20:-q-q&catid=10:2009-06-23-19-51-15&Itemid=18


Οσο για το BR9ES που φορας εσυ με 4 ευρω.......Το αντιστοιχο ιριδιου εχει απο 12 εως και 18-20 ευρω.

Ξενερωσες;;;;;;

project.breeze
02/02/2008, 15:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Ενώ αν επιλέξει "ψυχρότερης" κλίμακας όλα θα είναι μέλι-γάλα ... :smokin:


Δεν γνωρίζω τί θα συμβεί αν βάλει ψυχρότερης.Πες μας να μαθαίνουμε,γι'αυτο σε έχουμε εδώ:smokin:

AVATOS
05/02/2008, 12:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από project.breeze
Δεν γνωρίζω τί θα συμβεί αν βάλει ψυχρότερης.Πες μας να μαθαίνουμε,γι'αυτο σε έχουμε εδώ:smokin:


+9999

yannis24
05/02/2008, 13:01
€16 κανουν για το CBR

siakattackj
05/02/2008, 13:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Ενώ αν επιλέξει "ψυχρότερης" κλίμακας όλα θα είναι μέλι-γάλα ... :smokin:


Τα μπουζί έχουν νούμερα που δείχνουν τη διαβάθμηση της θερμοκρασίας στην οποία μπορούν να λειτουργούν...

σωστά?? 5,6,7,8,9

π.χ. BR9ES σημαίνει ότι το 9 είναι για χώρες με μεγάλη θερμοκρασία (όπως η ελλάδα..)
που συνεπάγεται ότι έχουν παχύτερη ακίδα για να αντέχει σε μεγαλύτερη θερμοκρασία...

κατ'αρχάς...αυτά που γράφω παραπάνω είναι ερώστηση για να τσεκάρω άν είμαι σωστός...

και η συνέχεια της ερώτησης... "όταν λές ψυχρότερης κλίμακας εννοείς με μικρότερο ή μεγαλύτερο νούμερο??"

OldMan
05/02/2008, 15:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από siakattackj
Τα μπουζί έχουν νούμερα που δείχνουν τη διαβάθμηση της θερμοκρασίας στην οποία μπορούν να λειτουργούν...
σωστά??
Λάθος ...:nono:


Αρχικά δημιουργήθηκε από siakattackj
ΤBR9ES σημαίνει ότι το 9 είναι για χώρες με μεγάλη θερμοκρασία (όπως η ελλάδα..)
που συνεπάγεται ότι έχουν παχύτερη ακίδα για να αντέχει σε μεγαλύτερη θερμοκρασία...
Σε "Δημοκρατική" χώρα ζούμε, οπότε ότι θέλουμε λέμε ...:smokin:


Το νούμερο του μπουζί είναι ένας κατά σύμβαση αριθμός και ΔΕΝ εκφράζει απολύτως τίποτε (από μόνος του..).

Η ικανότητα του κάθε μπουζί να απάγει την θερμότητα εξαρτάται ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ από το μήκος του μαστού (το κομμάτι από την βάση της ακίδας μέχρι το κυρίως σώμα..) και πρέπει να γίνεται με συγκριτικό τρόπο (εξ' ου και η διαβάθμιση με νούμερα..).

Ένα "ψυχρό" μπουζί σημαίνει ότι έχει μεγαλύτερη ικανότητα απαγωγής θερμότητας από ένα "θερμότερο", άρα είναι καταλληλότερο για έναν κινητήρα που παράγει περισσότερη θερμότητα στον θάλαμο καύσης στην μονάδα του χρόνου από έναν άλλον που παράγει λιγότερη...
(δεδομένου ότι μιλάμε για ίδιες συνθήκες λειτουργίας: καύσιμο μίγμα, προπορεία ανάφλεξης, σύστημα ψύξης, συνθήκες περιβάλλοντος κ.λ.π. )

Η επιλογή του θερμοκρασιακού συντελεστή του μπουζί θα πρέπει να γίνεται σύμφωνα με τις οδηγίες του κατασκευαστή του κινητήρα (αν υπάρχουν) και σύμφωνα με την "κοινή λογική" (αν υπάρχει) !!! :winka:

Κοινώς, αν έχουμε ένα μοτέρ που "ξυρίζει" τα ξημερώματα του Φλεβάρη στον Μπράλο, ας μην του ζητήσουμε να "ξυρίσει" με το ίδιο μπουζί το μεσημέρι του Αύγουστου στην Κωπαϊδα ...
(εκτός αν γουστάρουμε τα τρύπια πιστόνια για πρες-παπιέ ..) :wave2:

sapila racing
05/02/2008, 15:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan

Κοινώς, αν έχουμε ένα μοτέρ που "ξυρίζει" τα ξημερώματα του Φλεβάρη στον Μπράλο, ας μην του ζητήσουμε να "ξυρίσει" με το ίδιο μπουζί το μεσημέρι του Αύγουστου στην Κωπαϊδα ...
(εκτός αν γουστάρουμε τα τρύπια πιστόνια για πρες-παπιέ ..) :wave2:

M αρέσει που ποτέ δεν το τελειώνεις! :beer:

Tωρα η επόμενη ερώτηση θα είναι φυσικά πότε να βάζουμε πιο 'θερμό' και πότε πιο 'ψυχρό', εννοείται στην ίδια μοτό με ίδιες ρυθμίσεις.

Δηλαδή αν ειχα βάλει πιο ψυχρό στο SR500 το καλοκαίρι του 90 που ανέβηκα Θεσσαλονίκη τον Ιούλιο τέρμα γκάζι ολη την διαδρομή δεν θα ειχα τωρα τασάκι??? :lol:

OldMan
05/02/2008, 15:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Δηλαδή αν ειχα βάλει πιο ψυχρό στο SR500 το καλοκαίρι του 90 που ανέβηκα Θεσσαλονίκη τον Ιούλιο τέρμα γκάζι ολη την διαδρομή δεν θα ειχα τωρα τασάκι??? :lol:
Ρε μπαγάσα ...

Αξίζει τέτοιας μεταχείρισης το SR ...??? :D :smokin:

(καλά, δεν έπαιρνες γραμμή το γνωστό κροτάλισμα - ή αλλιώς, την "κόμπρα της γκαζιάς" ???) :confused:

sapila racing
05/02/2008, 15:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Ρε μπαγάσα ...

Αξίζει τέτοιας μεταχείρισης το SR ...??? :D :smokin:

(καλά, δεν έπαιρνες γραμμή το γνωστό κροτάλισμα - ή αλλιώς, την "κόμπρα της γκαζιάς" ???) :confused:

Δεν ακουγόνταν και πολλά εκτός απο την εξάτμιση φασόλι στις 6500 με 7000 :lol: , ενταξει εκοβε λίγο, βάραγε πειράκια του σκοτωμού, αλλά εγω ειχα τον σκοπό μου και πήγαινα τέρμα.

Δεν ηταν σωστή μεταχείριση αλλά ήμουν συναισθηματικά φορτισμένος εκείνο το καλοκαίρι.
Κι εχω 2 τέτοια τασακια, γιατί ειμαι ευαίσθητο παιδί.....

Τελικά το παντρευτηκα το κορίτσι απο τη Θεσαλλονίκη και με αρέσει :)

Αλλά και το SR εδω και 3 χρόνια με το 2 ρεκτιφιέ αισθάνεται πολύ καλύτερα :wave2:


Ηθικόν δίδαγμα:
Aν εχετε κα%$ες καλοκαιριάτικα και δη αν το μηχανάκι σας είναι αερόψυκτο, καλό θα ηταν να βάλετε ενα βαθμό ψυχρότερο μπουζί.

tifoefs
05/02/2008, 16:01
Αν βαλεις αυτα τα μπουζι και δεις και ποσο κανουν η "οικονομια" που θαχεις ειναι 0 !!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

sοnic22
05/02/2008, 16:55
Alithia kati tetoio (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=12495) pws tha mporouse na doylepsei me iridium spark plugs?

dirtbird
05/02/2008, 17:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing

Ηθικόν δίδαγμα:
Aν εχετε κα%$ες καλοκαιριάτικα και δη αν το μηχανάκι σας είναι αερόψυκτο, καλό θα ηταν να βάλετε ενα βαθμό ψυχρότερο μπουζί.

...και να σταματάτε για κατ@@ρημα.. :yuck: :smilea:

..κυλίνδρου :bigcry: :bigcry:

fazer_xen
14/08/2009, 16:38
Paidia exw ena fazer 600 tou '05... Kai exw akousei kala gia to mpouzi iridiou, exei kaneis antistoixo mixanaki na voithisei stin epilogi tou mpouzi???? Thanks....

vaspiou
14/08/2009, 16:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από KLE
Ριξε μια ματια εδω:

http://www.kawasaki-bikers.gr/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=9865


Οσο για το BR9ES που φορας εσυ με 4 ευρω.......Το αντιστοιχο ιριδιου εχει απο 12 εως και 18-20 ευρω.

Ξενερωσες;;;;;;


και γω σκεφτομουν για το fz6 μου...αντε βαλε 18x4 =72? για μπουζι !!!!... ρε δεν τα τρωω σε βαφλες και τσιχλες χιου...


:beer:

Lio
14/08/2009, 17:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Ηθικόν δίδαγμα:
Aν εχετε κα%$ες καλοκαιριάτικα και δη αν το μηχανάκι σας είναι αερόψυκτο, καλό θα ηταν να βάλετε ενα βαθμό ψυχρότερο μπουζί.

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Α ρε sapila....
τι με θυμισες....
Εμενα σε παρομοια περιφτωση το XL ειχε βαρεσει μπιέλα...
Δεν εφταιγε ομως το μπουζι... ειχα να κοιταξω τα λαδια κανα εξάμηνο.....

Panos RG
14/08/2009, 23:07
Μάγκες στο SCARVER που τα έβαλα έχω ανέβει +30 χλμ αυτονομία και η λειτουργία του κινητήρα έχει γίνει πιο ομαλή,
χωρίς τις αρρυθμίες που πάθαινε απο τις κωλοβενζίνες που έχουμε! σίγουρα μιλάμε για καλύτερη καύση !

DeusEx
17/08/2009, 14:53
παιδια

κ γω fz6 05 εχω κ θαθελα να μαθω τί μπουζι ιριδιου περνει για να βαλλω !?

αν ξερει κανεις κ αν ταχει δοκιμασει να μας πει κ εντυπωσεις ...

Panos RG
18/08/2009, 18:09
δες εδω ...

http://www.ngksparkplugs.com/part_finder/index.asp?mode=nml

DeusEx
18/08/2009, 18:57
thx
Panos RG,

βρηκα αυτα που χρειαζεται το δικο μου ...

Παντως απο ebay γυρω στα 40-45e βγαινουν για το fz6 05

:smilea:

ψηνομαι ...

νομιζω τα iridium κρατανε κ περισσοτερα χλμ . Νομιζω τα μαμα κρατανε 20,000χλμ ? τα ιριδιου ποσο κρατανε δηλαδη ?