PDA

View Full Version : Παιδικά κινητά με πλήκτρα μαμά, μπαμπά



nakedorange
01/02/2008, 20:50
«Θέλουμε εσείς και τα παιδιά σας να είστε πάντα σε επαφή και πάντα ασφαλείς». Με αυτό το μήνυμα, η ισπανική εταιρεία παιχνιδιών Imaginarium -με τέσσερα καταστήματα στην Ελλάδα- διαφημίζει το νέο της προϊόν: ένα κινητό τηλέφωνο για παιδιά ηλικίας 4 έως 8 ετών!

Η σχετική καταχώρηση περιλαμβάνεται και στο φυλλάδιο που διατίθεται στα ελληνικά καταστήματα, ωστόσο, όπως διευκρινίστηκε στην «Κ», το προϊόν, με την επωνυμία Μο1, δεν κυκλοφορεί στη χώρα μας. «Γνωρίζουμε ότι η ελληνική οικογένεια δεν είναι έτοιμη για κάτι τέτοιο, καθώς υπάρχει ανησυχία για τις πιθανές επιπτώσεις», ήταν η επίσημη απάντηση της εταιρείας. Ενδιαφέρον πάντως είναι ότι σε ερώτηση «καταναλωτή», η απάντηση από τα καταστήματα είναι ότι «δεν κυκλοφορεί στην Ελλάδα, διότι δεν υπάρχει ακόμα σύμβαση με εταιρεία κινητής τηλεφωνίας».

Η συσκευή, η οποία διαθέτει δύο πλήκτρα για απευθείας κλήση στο «μπαμπά» και τη «μαμά», καθώς και τη δυνατότητα περιορισμού των εξερχομένων από τους γονείς, διατίθεται σε πολλές άλλες χώρες, έχοντας σε αρκετές περιπτώσεις ξεσηκώσει θύελλα αντιδράσεων από ενώσεις καταναλωτών. Η τιμή του κυμαίνεται μεταξύ 65-100 ευρώ.

Παιδικά κινητά, πάντως, προμηθεύονται οι Ελληνες γονείς μέχρι στιγμής μέσω ίντερνετ (π.χ. το. childcare, που διατίθεται από την position24, προς 389 ευρώ), τα οποία συνήθως διαθέτουν και σύστημα GPS «για να γνωρίζετε πάντα πού βρίσκεται το παιδί σας!»

"Ηταν αναμενόμενο ότι η βιομηχανία της κινητής τηλεφωνίας θα έστρεφε τις κεραίες της προς το καταναλωτικό αυτό κοινό. Ηδη άλλωστε, η μέση ηλικία έναρξης της χρήσης κινητού έχει φθάσει τα 8 χρόνια. «Είναι τελείως τρελό. Θεωρώ ότι είναι 100% λάθος να αφήνουμε παιδιά 4 ετών ακόμα και να παίζουν με κινητά, αφού κανείς δεν μπορεί να ξέρει τι επίδραση έχει η ακτινοβολία σε έναν εγκέφαλο που ακόμα ωριμάζει», λέει στην «Κ» ο αναπληρωτής καθηγητής Νευροχειρουργικής του ΑΠΘ κ. Παναγιώτης Σελβιαρίδης. «Εκτός από το θέμα της υγείας, υπάρχει και η κοινωνική πλευρά. Είναι δυνατόν να εξοικειώνεις το παιδί σου με το κινητό από αυτή την ηλικία;» Η αγορά απαντά καταφατικά."


απο την kathimerini.gr





Για τα περισσότερα παιδιά, οποιοδήποτε τηλέφωνο, ακόμα και αν είναι παιδικό, είναι καλύτερο από το να μην έχουν καθόλου κινητό.Για την κορη μου(Δ δημοτικου), το να της πάρουμε το πολυπόθητο κινητό ήταν μέρος της ανταμοιβής της για τους καλούς βαθμούς που έφερε από το σχολείο(μονο Α!).Όπως λεει η ίδια:confused: , στο σχολείο επιτρέπουν τη χρήση κινητών από τους μαθητές, αρκεί να τα έχουν κλειστά κατά τη διάρκεια του μαθήματος(για δημοτικο μιλαμε...).


Η μανα της για ναναι "λεει" σιγουρη για το παιδι της... "ειναι συμφωνη" να της παρει κινητο!

Εγω παλι...:nono: δεν "ψηνομαι με τιποτε".

.... και αμα τους αρεσει!

MikeG
01/02/2008, 20:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από nakedorange
Εγω παλι...:nono: δεν "ψηνομαι με τιποτε".

.... και αμα τους αρεσει!



+650

Bavarian
01/02/2008, 20:56
Σωστός.Δεν χρειάζονται τα παιδιά τέτοια gadgets και πολύ περισσότερο δεν πρέπει εμείς να τα επιβραβεύουμε με τέτοια "δωρα" .

mats8282
01/02/2008, 21:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από nakedorange
«Παιδικά κινητά, πάντως, προμηθεύονται οι Ελληνες γονείς μέχρι στιγμής μέσω ίντερνετ (π.χ. το. childcare, που διατίθεται από την position24, προς 389 ευρώ), τα οποία συνήθως διαθέτουν και σύστημα GPS «για να γνωρίζετε πάντα πού βρίσκεται το παιδί σας!»



Αισχος.....Ντροπη στους γονεις και τιποτα αλλο....Αντι για γονεις γινανε κατασκοποι......



Μπραβο ρε φιλε.Και να επιμεινεις να μην παρει κινητο.

:wave2:

nakedorange
02/02/2008, 08:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από mats8282
Αισχος.....Ντροπη στους γονεις και τιποτα αλλο....Αντι για γονεις γινανε κατασκοποι......



Μπραβο ρε φιλε.Και να επιμεινεις να μην παρει κινητο.



:wave2:





Φιλε mats εχεις δικιο, τα κινητά είναι μία μόδα. Η διαπαιδαγώγηση στην καταναλωτική κοινωνία μας είναι δύσκολη. Πως θα εξηγήσεις σε ένα 8-10άχρονο ότι δεν είναι παρακατιανό όταν είναι ίσως το μοναδικό παιδί στην τάξη του χωρίς κινητό; Δεν προσφέρουν λύση τα κινητά για τα μικρά παιδιά μιας και δεν νομίζω ότι τίθεται θέμα να αγοράσεις κινητό σε ένα 8άχρονο.






:wave2:

kakofonixx
02/02/2008, 09:31
λες και εμεις που μεγαλωσαμε χωρις κινητα γιναμε αλητες, πρεζακια και μπλεκαμε συνεχεια σε αλητειες :sick:
τι το χρειαζεται το 4χρονο το κινητο?? :mad:
μηπως τελικα οι γονεις θα πρεπει να προσπαθουν να διαπαιδαγωγουν καλυτερα τα παιδια τους, ωστε να μη νιωθουν μετα την αναγκη να τα ψαχνουν μεσω των κινητων??

vangelis 64
02/02/2008, 09:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από nakedorange
Πως θα εξηγήσεις σε ένα 8-10άχρονο ότι δεν είναι παρακατιανό όταν είναι ίσως το μοναδικό παιδί στην τάξη του χωρίς κινητό;

Εμ τότε αγαπητέ(όχι εσύ προσωπικά)δεν κάνεις για γονέας,απλό είναι.Το να εξηγείς 500 φορές τη μέρα σ' ένα παιδάκι,με αγάπη υπομονή και ατράνταχτα επιχειρήματα,είναι αυτό που σε κάνει μάνα-πατέρα.Ειδικά πατέρα!
Επειδή όμως βαριέσαι,επειδή δεν τα αγαπάς τα παιδιά σου,επειδή η πάρτη σου μόνο μετράει τού παίρνεις κινητό,τού παίρνεις ό,τι μαλακία σού ζητήσει που έχει δει στην τηλεόραση,όπου κάθεται αμέτρητες ώρες και βλέπει για να μη σού ζαλίζει τα @@.
Και μετά αρχίζει και αδερφίζει,γίνεται ΕΜΟ,γίνεται ό,τι σκατά τού λέει η αγαπημένη του TV και ο περίγυρός του,την ώρα που εσύ σκέφτεσαι το καινούργιο σου αυτοκίνητο και τίς δουλειές σου,κι άμα το παιδί γκρινιάζει τού τραβάς και μια σφαλιάρα να σ' αφήσει στην ησυχία σου το μαλακισμένο.:mad:

stefanos
02/02/2008, 10:14
Για τον καρκίνο έχετε ακούσει τίποτα?

CIRUS
02/02/2008, 10:19
κινητο και είναι ακόμα στο δημοτικό????? με τίποτα, είναι δυνατον?????

τι να το κάνει το κινητό ένα παιδάκι?????

σιχαίνομαι μετα βγδελιμίας όσους γονείς κάνουν τέτοιες χοντρές παπαριές!!!!!! μπράβο σου ρε φίλε που το ξεκαθάρισες έλεος πλέον!!!!!!

stefanos
02/02/2008, 10:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Εμ τότε αγαπητέ(όχι εσύ προσωπικά)δεν κάνεις για γονέας,απλό είναι.Το να εξηγείς 500 φορές τη μέρα σ' ένα παιδάκι,με αγάπη υπομονή και ατράνταχτα επιχειρήματα,είναι αυτό που σε κάνει μάνα-πατέρα.Ειδικά πατέρα!
Επειδή όμως βαριέσαι,επειδή δεν τα αγαπάς τα παιδιά σου,επειδή η πάρτη σου μόνο μετράει τού παίρνεις κινητό,τού παίρνεις ό,τι μαλακία σού ζητήσει που έχει δει στην τηλεόραση,όπου κάθεται αμέτρητες ώρες και βλέπει για να μη σού ζαλίζει τα @@.
Και μετά αρχίζει και αδερφίζει,γίνεται ΕΜΟ,γίνεται ό,τι σκατά τού λέει η αγαπημένη του TV και ο περίγυρός του,την ώρα που εσύ σκέφτεσαι το καινούργιο σου αυτοκίνητο και τίς δουλειές σου,κι άμα το παιδί γκρινιάζει τού τραβάς και μια σφαλιάρα να σ' αφήσει στην ησυχία σου το μαλακισμένο.:mad:


Αν ο πατέρας είναι ο βλάκας που μιλάει στο κινητό 2 ώρες την ημέρα δεν υπάρχει επιχείρημα για να πείσης ένα 3χρονο παιδί οτι έχει άδικο.
Οι γονείς είναι το παράδειγμα.
Τι λες δεν έχει καμιά σημασία, το παιδί σε γράφει στα αρχίδια του έτσι κι αλλιώς.
Αλλά το παιδί ΒΛΕΠΕΙ και αντιγράφει συμπεριφορά.
Πρέπει ο γονιός να συμπεριφέρεται σωστά.

vangelis 64
02/02/2008, 10:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Για τον καρκίνο έχετε ακούσει τίποτα? Ο καρκίνος Στέφανε χτυπάει τούς άλλους,όχι εμάς.:sad:

stefanos
02/02/2008, 10:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Ο καρκίνος Στέφανε χτυπάει τούς άλλους,όχι εμάς.:sad:

Ευτυχώς φίλε γιατί αυτές τις μέρες πάω να σκάσω με κρούσματα στο κεφάλι σε γνωστούς.
Μέχρι που σκεύτομαι να κάνω στο παιδί μαγνητική.

vangelis 64
02/02/2008, 12:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Αν ο πατέρας είναι ο βλάκας που μιλάει στο κινητό 2 ώρες την ημέρα δεν υπάρχει επιχείρημα για να πείσης ένα 3χρονο παιδί οτι έχει άδικο.
Οι γονείς είναι το παράδειγμα.
Τι λες δεν έχει καμιά σημασία, το παιδί σε γράφει στα αρχίδια του έτσι κι αλλιώς.
Αλλά το παιδί ΒΛΕΠΕΙ και αντιγράφει συμπεριφορά.
Πρέπει ο γονιός να συμπεριφέρεται σωστά. :a10: :a18: :beer: :beer:

mats8282
02/02/2008, 15:17
Εκει πρεπει να μπουνε τα επιχειρηματα.....Ο μπαμπας μπορει να καπνιζει κιολας και ισως να ωθησει το παιδι,παρεα με ολους τους αλλους που βλεπει να το κανουν,να καπνισει και αυτο.Αλλα δεν σημαινει οτι θα αρχισει απο τα 6 χρονια το τσιγαρο.Καπου πρεπει να υπαρχει και η πυγμη και η απαγορευση εστω και αν τωρα δεν καταλαβαινει το παιδι αυτα που του εξηγουνε οι <<μεγαλοι>>.


Στα 15-16 δεν το γλυτωνεις σιγουρα....Τωρα ομως το γλυτωνεις.

caesarsk
02/02/2008, 15:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Αν ο πατέρας είναι ο βλάκας που μιλάει στο κινητό 2 ώρες την ημέρα δεν υπάρχει επιχείρημα για να πείσης ένα 3χρονο παιδί οτι έχει άδικο.
.

Αν και μιλάω τουλαχιστον 2 ώρες στο κινητό καθημερινά λόγω δουλειάς...ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΡΕ ΦΙΛΕ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΒΛΑΚΑΣ...σε ευχαριστώ που το επισημανες

Επίσης καπνίζω ...λες η να ψάξω τα πράγματα της 3χρονης κόρης μου για τιποτα τσιγάρα???


καταλήξαμε να γράφουμε οτι μας έρθει μου φαινεται!!!!!!!!

βουτήξτε λίγο το δαχτυλο στο μυαλο πριν γράψετε!!!!

devil's animal
02/02/2008, 16:22
μιληστε και ελατ πιο κοντα στα παιδια σας.
αυτο θελουν τωρα.
αυτο χρειαζονται.
:wave2:

tai
02/02/2008, 16:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από caesarsk
.ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΡΕ ΦΙΛΕ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΒΛΑΚΑΣ...
βουτήξτε λίγο το δαχτυλο στο μυαλο πριν γράψετε!!!!


Ρε συ Σοφιανέ αυτο κατάλαβες?

Αυτο που σου λέει ο Στέφανος ειναι οτι το παιδί οτι βλέπει κάνει!

Και ναί! Αν καπνίζεις, θα βρείς στην τσέπη του τσιγάρα. Οχι τωρα, αλλα μετα τα 12-13 (κατα τις στατιστικές) άρχισε να ψάχνεις.

Το ίδιο επηρεάζεται και απο τα την χρήση των κινητών και από οτι αλλο κάνεις και ειναι αρνητικό παράδειγμα για το αγνό μυαλό του.

nakedorange
02/02/2008, 17:07
Εαν αγορασω ενα κινητο τηλεφωνο σε ενα μικρο παιδι επειδη ετσι νοιωθω πιο ασφαλης(με την μορφη του ελεγχου ανα πασα ωρα και στιγμη)...σιγουρα κανω λαθος.

γιατι?

-γιατι σαν γονιος πρεπει να ξερω για καθε στιγμη που βρισκεται το παιδι μου(που μπορει να παει αλλωστε ενα 8-10αχρονο παιδι χωρις την εγκριση των γονιων του?)

-γιατι εκθετω ενα παιδι σε κινδυνο που αυτο το ιδιο δεν αντιλαμβανεται (ακτινοβολια!)

Οπως ειπωθηκε ,καλο ειναι να μιλησεις και να εξηγησεις οσο πιο απλα γινεται στο παιδι σου οτι τα κινητα ειναι ενα "αναγκαιο κακο" που καλο ειναι να χρησιμοποιειται με μετρο αργοτερα στη ζωη...

Νομιζω...

tai
02/02/2008, 17:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από nakedorange


-γιατι σαν γονιος πρεπει να ξερω για καθε στιγμη που βρισκεται το παιδι μου(που μπορει να παει αλλωστε ενα 8-10αχρονο παιδι χωρις την εγκριση των γονιων του?)


πρέπει να ξέρεις,γιατι δεν εχεις εμπιστοσύνη σε αυτά που (δεν) έμαθες στο παιδί σου και κατ'επέκταση στο ιδιο το παιδί.
οσο για το που μπορεί να πάει ενα 10άχρονο χωρίς την έγκριση των γωνιών του, μπορείς να κατέβεις στις κακόφημες πλατείες του λεκανοπεδίου και να δείς τον σουγιά και την πρέζα στα χέρια τους. Αλλα να προσέχεις την παρέα-συμμορία του:sick:

nakedorange
02/02/2008, 17:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
πρέπει να ξέρεις,γιατι δεν εχεις εμπιστοσύνη σε αυτά που (δεν) έμαθες στο παιδί σου και κατ'επέκταση στο ιδιο το παιδί.
οσο για το που μπορεί να πάει ενα 10άχρονο χωρίς την έγκριση των γωνιών του, μπορείς να κατέβεις στις κακόφημες πλατείες του λεκανοπεδίου και να δείς τον σουγιά και την πρέζα στα χέρια τους. Αλλα να προσέχεις την παρέα-συμμορία του:sick:



Φιλε tai να σαι σιγουρος οτι ξερω παντα (μεχρι στιγμης) που ειναι το παιδι μου...γιατι του εμαθα αυτα που δεν μου εμαθαν...αλλα ακομα και ετσι δεν ειμαι ποτε σιγουρος!(γιατι ετσι εμαθα!)


Οι σουγιαδες και οι πρεζες και οι συμμοριες και πολλα αλλα χειροτερα :winka: υπηρχαν και θα υπαρχουν,καλο ειναι να ξερει κανεις (τα παιδια μας δηλαδη) τι ειναι και τι αντιπροσωπευουν ολα αυτα ΠΑΡΑ ΝΑ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΣΤΕΝΟ ΟΤΑΝ ΤΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΟΥΝ.


:wave2:

tai
02/02/2008, 18:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από nakedorange
Φιλε tai να σαι σιγουρος οτι ξερω παντα (μεχρι στιγμης) που ειναι το παιδι μου...γιατι του εμαθα αυτα που δεν μου εμαθαν...αλλα ακομα και ετσι δεν ειμαι ποτε σιγουρος!(γιατι ετσι εμαθα!)


Οι σουγιαδες και οι πρεζες και οι συμμοριες και πολλα αλλα χειροτερα :winka: υπηρχαν και θα υπαρχουν,καλο ειναι να ξερει κανεις (τα παιδια μας δηλαδη) τι ειναι και τι αντιπροσωπευουν ολα αυτα ΠΑΡΑ ΝΑ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΣΤΕΝΟ ΟΤΑΝ ΤΑ ΣΥΝΑΝΤΗΣΟΥΝ.


:wave2:
Αν δεν κατάλαβες, εγκρίνω το σκεπτικό σου. Η απάντηση είναι προς το "πρόσωπο" που κάνεις την ερώτηση. Και πρέπει να μάθουν για αυτά που λέμε, για να ξέρουν τι και πως θα πρέπει να τα αποφύγουν:a013:
:beer: :beer:

VanDiemen
02/02/2008, 20:00
Η ανιψιά μου είναι 4 παρά, και σε λίγο καιρό έχει γενέθλια. Τι να της πάρω; Λέτε να καλυφθεί με ένα κινητό τελευταίας τεχνολογίας, ή να της πάρω ένα laptop;

nakedorange
02/02/2008, 20:06
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από tai
[B]



Αν δεν κατάλαβες...



sorry man :blush:



εγκρίνω το σκεπτικό σου.



να σαι καλα φιλε...

:beer:

stefanos
02/02/2008, 20:14
[QUOTE]Αρχικά δημιουργήθηκε από caesarsk
Αν και μιλάω τουλαχιστον 2 ώρες στο κινητό καθημερινά λόγω δουλειάς...ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΡΕ ΦΙΛΕ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΒΛΑΚΑΣ...σε ευχαριστώ που το επισημανες

Επίσης καπνίζω ...λες η να ψάξω τα πράγματα της 3χρονης κόρης μου για τιποτα τσιγάρα???


καταλήξαμε να γράφουμε οτι μας έρθει μου φαινεται!!!!!!!!

βουτήξτε λίγο το δαχτυλο στο μυαλο πριν γράψετε!!!! [/QUOTE

Συγνώμη ρε φίλε αναφερόμουνα σε αυτούς που θεωρούν το τσιγάρο κακή συνήθεια και το κινητό κακό για την υγεία.

caesarsk
02/02/2008, 21:13
Κύριοι επειδή αρκετά ακούω και πολλά βλέπω αλλά ταυτόχρονα τυγχάνει να μεγαλώνω και εγώ μια μικρή κόρη με όλες τις δυσκολίες της εποχής, θα ήθελα να καταθέσω την γνώμη μου χωρίς όμως να είμαι ισοπεδωτικός προς οτιδήποτε ή οποιονδήποτε!

Θα σας πώ μια μικρή ιστορία...Εχω ένα φίλο που είμαστε μαζί από παιδιά. Ο πατέρας του ήταν αλκοολικός και η κατάσταση στο σπίτι του ήταν πάντα πάρα πολύ άσχημη. Ο άνθρωπος αυτός χτύπαγε τα μικρά και την μάνα τους, εξαφανιζόταν για πολλές μέρες...πολλές φορές τους άφηνε χωρίς χρήματα. Σε μια συνοικία που τα χρήματα και το στύλ για τα παιδιά της ηλικίας μας έπαιζαν πολύ σημαντικό ρόλο! Το παιδί αυτό μεγάλωσε και σήμερα είναι οικογενειάρχης σωστός και σοβαρός με 2 μικρά παιδιά τα οποία είναι υπόδειγμα!

Αρα το περιβάλλον δεν τον επηρέασε στο να γίνει και αυτός σαν τον πατέρα του, αντίθετα τον δυνάμωσε για να γίνει αυτό που έγινε σήμερα

Ιστορία 2η: Μεγάλωσα σε μια οικόγεια που μου πρόσφερε τα πάντα απλόχερα. Σπίτι, ρούχα, παιχνίδια σε πληθώρα...Είχα πάντα ότι ήθελα χωρίς δεύτερη κουβέντα. Μέχρι που άκουσα μια μέρα τυχαία (δεν ήξεραν ότι άκουγα) ότι ο πάτερας μου δεν είχε πάντα χρήματα και όταν απολύθηκε από φαντάρος δεν είχε λεφτά για να γυρίσει μέχρι το σπίτι του και έτσι έκανε μεροκάματα μπογιατζής για να γυρίσει. Από τότε δούλεψα σε διάφορες δουλειές μόνο και μόνο για να μην του ζητάω χρήματα. Εφυγα Αγγλία και σπούδασα χωρίς να πάρω μια δραχμή για να μην πει κανένας πούστης ότι είμαι ένας βλάκας και είχε ο μπαμπάς μου και τα έκανα.

Αρα το περιβάλλον με επηρέασε για να γίνω αυτό που έγινα.


Θυμηθείτε αυτήν την κουβέντα που κάνετε τώρα, την επόμενη φορά που θα έχετε το μικρό σας μέσα στο αυτοκίνητο χωρίς ζώνη γιατί έκλαιγε
Θυμηθείτε αυτήν την κουβέντα που κάνετε τώρα την επόμενη φορά που θα χτυπήσει το κινήτο σας μέσα στο σπίτι (διότι δεν ξέρω κάποιον που να μην έχει κινητό)
Θυμηθείτε αυτήν την κουβέντα που κάνετε τώρα όταν πατήσετε με την μοτοσυκλέτα σας την διάβαση των πεζών στο φανάρι και σας βλέπουν πιτσιρίκια
Θυμηθείτε αυτήν την κουβέντα που κάνετε τώρα όταν περάσετε με κόκκινο το φανάρι των πεζών με το μικρό σας γιατί βλέπετε ότι δεν έρχεται κανένα αυτόκινητο

Και μετά ελάτε και ξανακάντε την

Διότι μπορεί να μιλάω και να καπνίζω μπροστά στην κόρη μου, αλλά τουλάχιστον φροντίζω να της μαθαίνω το σωστό και το λάθος...Φροντίζω να της μαθαίνω να σέβεται το περιβάλλον...Φροντιζω να της μαθαίνω να σέβεται τους συνανθρώπους της, και να κυνηγάει το δίκιο της...Φροντίζω να της μαθαίνω να είναι άνθρωπος...Φροντίζω να της μαθαίνω τι έχει ανάγκη και τι όχι!!!

Οταν τα κάνετε αυτά

Οταν το τρίχρονο μικρό σας φροντίζει να σας διορθώνει όταν κάνετε κάτι λάθος

Τότε ξαναμιλάμε


ΤΑΙ κατάλαβα πολύ καλα τι είπε ο stefanos. Μέσα σε μια πολύ σωστή άποψη φρόντισε να βάλει και τον Ελληνάρα...να βάλει μια ταμπέλα σε κάποιους...Στην σημερινή κοινωνία μας φροντίζουμε να εξομοιόνουμε τους πάντες να τους κατηγοριοποιούμε και να βάζουμε ταμπελάκια


Συγνώμη για την πολυλογία μου


Caesar
Σοφιανός Καβακόπουλος
O παλιοBMWδάκιας
(ελπίζω να έχω το δικαίωμα να εκφέρω γνώμη παρόλο που έχω ΒΜW...ας με συγχωρήσουν οι γνωστοί επικριτές των BMW για το θράσος μου και ελπίζω να καταδικαστώ στην κόλαση να είμαι περιτριγυρισμένος από ιαπωνικά ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ)

Bavarian
02/02/2008, 21:21
Ρε μλκα τι κάθεσε και χολοσκάς.Ασχολήσαι με το να δίνεις απαντήσεις σε ορισμένους που ΔΕΝ θέλουν να τις διαβάσουν και να τις καταλάβουν...φύγαμε για Χαβάη :lol:

EVI
02/02/2008, 21:25
θελουμε δε θελουμε η ζωη μας εχει αλλαξει καποτε στελναμε σηματα με το καπνο - περιστερια - γραμματα που καναν 3 μηνες για να φτασουν αν δεν σκοτωναν τον ταχυδρομο .........

και γιατι να μην εχει κινητο ενα 5χρονο? δλδ ενα 18χρονο ειναι οκ? η θα πεις σε εναν ανθρωπο 18χρονων που δουλευει (ενηλικας) να μην παρει κινιτο???????? αααα ναι η ακτινοβολια. σωστα. αν σε χτυπα απο τους γυρω σου δε πειραζει ΕΣΥ να μην το εχεις.......και αν ζεις στα βουνα σε σπηλια μονος σου και παρεις κινητο απο τα 18 δε θα παθεις τπτ..........:sad: δυστηχως θα παθεις. απο το τσιγαρο των αλλονων αν και δε χρειαζετε να καπνισεις για να παθεις κατι γινετε και χωρις αυτο
τα πραγματα αλλαζουν ραγδαια.............πως θα στειλει την φορολογικη του δηλωσει ενας 55ρης μεσω ιντερνετ??????????πως θα παρει λεφτα ενας 70ρις απο το ΑΤΜ? τι βλεπουν οι μεγαλυτεροι οταν ανοιγουν την τηλεοραση (ΠΟΥΣΤΑΙ Η ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΧΑΛΑ ΜΥΑΛΟ ΚΑΙ ΜΑΤΙΑ ΜΑΚΡΥΑ)και βλεπουν διαφημισεις με google blogers download ΣΤΗ ΜΑΜΑ ΣΟΥ ΤΟ ΕΙΠΕΣ?????????????:sad:


ναι να παρει το 4χρονο κινητο ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΚΑΙ ΛΑΠΤΟΠ ΑΝ ΤΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΤΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ ΜΠΟΡΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΦΙΛΕ ΤΟ ΣΤΑΜΠΙΛΙΖΑΤΕΡ ΔΕ ΤΟ ΧΡΕΙΑΖΕΣΕ ΑΛΛΑ ΔΙΝΕΙΣ 300 ΕΥΡΩ ΝΑ ΤΟ ΒΑΛΕΙΣ ΣΤΗ ΜΗΧΑΝΗ .........που σκοτωνει........και ανηλικους και ενηλικες ΜΑΚΡΥΑ

ΘΑ ΠΑΡΕΙ κινιτο να μαθει ......θα παει νηπιο με αγγλίκα και υπολογιστες γιατι ΕΚΕΙ ΠΑΕΙ Η ΖΩΗ ΚΑΛΟΣ Η ΚΑΚΟΣ ΜΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΔΕ ΜΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΣΧΕΤΟ

γιατι αν καποτε στην ελλαδα γινοντουσαν 20 εγκληματα την ημερα τωρα γινοντε 200


γιατι ΘΕΛΩ ΝΑ ΞΕΡΩ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ 5ΧΡΟΝΟ ΟΤΑΝ ΔΟΥΛΕΥΩ

ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΠΑΤΗΣΕΙ ΤΟ ΚΟΥΜΠΑΚΙ ΜΑΜΑ Η ΜΠΑΜΠΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΑΦΗΣΕΙ ΕΚΕΙ ΑΝΟΙΧΤΟ ΘΑ ΑΚΟΥΣΩ ΤΙ ΓΙΝΕΤΕ ΙΣΩΣ ΠΡΟΛΑΒΩ ΚΑΤΙ

ΓΙΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΑΦΗΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΩ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΕΣΟΔΑ ΑΠΟ ΑΛΛΟΥ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΑΦΗΝΩ

και στο τελος τελος ο καθεις μεγαλωνει τα παιδια του οπως του αρεσει και εαν και εφοσον δεν ασκει εγκληματικη βια πανω τους κανεις δε μπορει να του πει τιποτα.

caesarsk
02/02/2008, 21:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
θελουμε δε θελουμε η ζωη μας εχει αλλαξει καποτε στελναμε σηματα με το καπνο - περιστερια - γραμματα που καναν 3 μηνες για να φτασουν αν δεν σκοτωναν τον ταχυδρομο .........

και γιατι να μην εχει κινητο ενα 5χρονο? δλδ ενα 18χρονο ειναι οκ? η θα πεις σε εναν ανθρωπο 18χρονων που δουλευει (ενηλικας) να μην παρει κινιτο???????? αααα ναι η ακτινοβολια. σωστα. αν σε χτυπα απο τους γυρω σου δε πειραζει ΕΣΥ να μην το εχεις.......και αν ζεις στα βουνα σε σπηλια μονος σου και παρεις κινητο απο τα 18 δε θα παθεις τπτ..........:sad: δυστηχως θα παθεις. απο το τσιγαρο των αλλονων αν και δε χρειαζετε να καπνισεις για να παθεις κατι γινετε και χωρις αυτο
τα πραγματα αλλαζουν ραγδαια.............πως θα στειλει την φορολογικη του δηλωσει ενας 55ρης μεσω ιντερνετ??????????πως θα παρει λεφτα ενας 70ρις απο το ΑΤΜ? τι βλεπουν οι μεγαλυτεροι οταν ανοιγουν την τηλεοραση (ΠΟΥΣΤΑΙ Η ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΧΑΛΑ ΜΥΑΛΟ ΚΑΙ ΜΑΤΙΑ ΜΑΚΡΥΑ)και βλεπουν διαφημισεις με google blogers download ΣΤΗ ΜΑΜΑ ΣΟΥ ΤΟ ΕΙΠΕΣ?????????????:sad:


ναι να παρει το 4χρονο κινητο ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΚΑΙ ΛΑΠΤΟΠ ΑΝ ΤΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΤΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ ΜΠΟΡΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΦΙΛΕ ΤΟ ΣΤΑΜΠΙΛΙΖΑΤΕΡ ΔΕ ΤΟ ΧΡΕΙΑΖΕΣΕ ΑΛΛΑ ΔΙΝΕΙΣ 300 ΕΥΡΩ ΝΑ ΤΟ ΒΑΛΕΙΣ ΣΤΗ ΜΗΧΑΝΗ .........που σκοτωνει........και ανηλικους και ενηλικες ΜΑΚΡΥΑ

ΘΑ ΠΑΡΕΙ κινιτο να μαθει ......θα παει νηπιο με αγγλίκα και υπολογιστες γιατι ΕΚΕΙ ΠΑΕΙ Η ΖΩΗ ΚΑΛΟΣ Η ΚΑΚΟΣ ΜΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΔΕ ΜΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΣΧΕΤΟ

γιατι αν καποτε στην ελλαδα γινοντουσαν 20 εγκληματα την ημερα τωρα γινοντε 200


γιατι ΘΕΛΩ ΝΑ ΞΕΡΩ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ 5ΧΡΟΝΟ ΟΤΑΝ ΔΟΥΛΕΥΩ

ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΠΑΤΗΣΕΙ ΤΟ ΚΟΥΜΠΑΚΙ ΜΑΜΑ Η ΜΠΑΜΠΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΑΦΗΣΕΙ ΕΚΕΙ ΑΝΟΙΧΤΟ ΘΑ ΑΚΟΥΣΩ ΤΙ ΓΙΝΕΤΕ ΙΣΩΣ ΠΡΟΛΑΒΩ ΚΑΤΙ

ΓΙΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΑΦΗΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΩ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΕΣΟΔΑ ΑΠΟ ΑΛΛΟΥ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΑΦΗΝΩ

και στο τελος τελος ο καθεις μεγαλωνει τα παιδια του οπως του αρεσει και εαν και εφοσον δεν ασκει εγκληματικη βια πανω τους κανεις δε μπορει να του πει τιποτα.


ελα ρε evi και νόμιζα ότι ήμουν ο μοναδικός που χρησιμοποιεί την τεχνολογία στην καθημερινή ζωή ώστε να την κάνει ευκολότερη και ασφαλέστερη....

EVI
02/02/2008, 21:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από caesarsk
ελα ρε evi και νόμιζα ότι ήμουν ο μοναδικός που χρησιμοποιεί την τεχνολογία στην καθημερινή ζωή ώστε να την κάνει ευκολότερη και ασφαλέστερη....

ναι ρε φιλε μονο εγω και εσυ

και εδω μεσα που ποσταρουν αλλοι......μην το βλεπεις ετσι..........σε αλλον τα λενε και τους τα γραφει

αυτοι? μακρυαααααααααααααααααααααα :rotflmao: :lol:

stefanos
02/02/2008, 22:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
θελουμε δε θελουμε η ζωη μας εχει αλλαξει καποτε στελναμε σηματα με το καπνο - περιστερια - γραμματα που καναν 3 μηνες για να φτασουν αν δεν σκοτωναν τον ταχυδρομο .........

και γιατι να μην εχει κινητο ενα 5χρονο? δλδ ενα 18χρονο ειναι οκ? η θα πεις σε εναν ανθρωπο 18χρονων που δουλευει (ενηλικας) να μην παρει κινιτο???????? αααα ναι η ακτινοβολια. σωστα. αν σε χτυπα απο τους γυρω σου δε πειραζει ΕΣΥ να μην το εχεις.......και αν ζεις στα βουνα σε σπηλια μονος σου και παρεις κινητο απο τα 18 δε θα παθεις τπτ..........:sad: δυστηχως θα παθεις. απο το τσιγαρο των αλλονων αν και δε χρειαζετε να καπνισεις για να παθεις κατι γινετε και χωρις αυτο
τα πραγματα αλλαζουν ραγδαια.............πως θα στειλει την φορολογικη του δηλωσει ενας 55ρης μεσω ιντερνετ??????????πως θα παρει λεφτα ενας 70ρις απο το ΑΤΜ? τι βλεπουν οι μεγαλυτεροι οταν ανοιγουν την τηλεοραση (ΠΟΥΣΤΑΙ Η ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΧΑΛΑ ΜΥΑΛΟ ΚΑΙ ΜΑΤΙΑ ΜΑΚΡΥΑ)και βλεπουν διαφημισεις με google blogers download ΣΤΗ ΜΑΜΑ ΣΟΥ ΤΟ ΕΙΠΕΣ?????????????:sad:


ναι να παρει το 4χρονο κινητο ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΚΑΙ ΛΑΠΤΟΠ ΑΝ ΤΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΤΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ ΜΠΟΡΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΦΙΛΕ ΤΟ ΣΤΑΜΠΙΛΙΖΑΤΕΡ ΔΕ ΤΟ ΧΡΕΙΑΖΕΣΕ ΑΛΛΑ ΔΙΝΕΙΣ 300 ΕΥΡΩ ΝΑ ΤΟ ΒΑΛΕΙΣ ΣΤΗ ΜΗΧΑΝΗ .........που σκοτωνει........και ανηλικους και ενηλικες ΜΑΚΡΥΑ

ΘΑ ΠΑΡΕΙ κινιτο να μαθει ......θα παει νηπιο με αγγλίκα και υπολογιστες γιατι ΕΚΕΙ ΠΑΕΙ Η ΖΩΗ ΚΑΛΟΣ Η ΚΑΚΟΣ ΜΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΔΕ ΜΑΣ ΑΡΕΣΕΙ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΣΧΕΤΟ

γιατι αν καποτε στην ελλαδα γινοντουσαν 20 εγκληματα την ημερα τωρα γινοντε 200


γιατι ΘΕΛΩ ΝΑ ΞΕΡΩ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ 5ΧΡΟΝΟ ΟΤΑΝ ΔΟΥΛΕΥΩ

ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΠΑΤΗΣΕΙ ΤΟ ΚΟΥΜΠΑΚΙ ΜΑΜΑ Η ΜΠΑΜΠΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΑΦΗΣΕΙ ΕΚΕΙ ΑΝΟΙΧΤΟ ΘΑ ΑΚΟΥΣΩ ΤΙ ΓΙΝΕΤΕ ΙΣΩΣ ΠΡΟΛΑΒΩ ΚΑΤΙ

ΓΙΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΑΦΗΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΩ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΕΣΟΔΑ ΑΠΟ ΑΛΛΟΥ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΑΦΗΝΩ

και στο τελος τελος ο καθεις μεγαλωνει τα παιδια του οπως του αρεσει και εαν και εφοσον δεν ασκει εγκληματικη βια πανω τους κανεις δε μπορει να του πει τιποτα.


Τα πιστεύεις αυτά που γράφεις?

EVI
02/02/2008, 22:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Τα πιστεύεις αυτά που γράφεις?

ναι εχεις καποιο προβλημα? εκει στη σπηλια ειναι καλη η συνδεση του ιντερνετ?

ολα καλα? :wave2:

stefanos
02/02/2008, 22:26
Θεωρείς οτι η χρήση κινητού τηλεφώνου και μιας οθόνης TFT είναι παρόμοιες?

EVI
02/02/2008, 22:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Θεωρείς οτι η χρήση κινητού τηλεφώνου και μιας οθόνης TFT είναι παρόμοιες?

εσυ αυτο καταλαβες? βαριεμαιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι ιιιιιιιιιιιιιι


ΦΙΛΕ ΕΧΕΙΣ ΚΙΝΙΤΟ ΚΑΙ ΠΑΙΔΙΑ ? ΑΠΑΝΤΑ

ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΚΟ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΓΥΡΩ ΣΟΥ? (ΠΑΙΔΙΑ -ΑΓΝΩΣΤΟΙ) ΜΕ ΤΗΝ ΑΚΤΙΝΟΒΟΛΙΑ ΤΟΥ ΚΙΝΙΤΟΥ ΣΟΥ?

ΧΑΛΑΣ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΜΕ ΤΗ ΧΡΗΣΗ ΤΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΙΤΟΥ ΣΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑΣ ΣΟΥ?

Η ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΗΤΑΝ ΕΙΡΩΝΙΑ (ΟΤΙ ΚΑΙ Η ΤΒ ΧΑΛΑ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΑΛΛΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΧΟ ΧΟ ΧΟ ΤΟ ΠΙΑΣΕΣ?)

ΕΙΣΑΙ ΕΚΤΟΣ ΕΠΟΧΗΣ σορρυ.

ασχετος ΟΠΩΣ ΞΑΝΑΠΑ ΑΛΛΑ ΔΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ Τ Ι Π Ο Τ Α μας αρεσει δε μας αρεσει ετσι ειναι πλεον με την τεχνολογια

δε παιθενεις απο το τσιγαρο......και χωρις να καπνισεις ποτε σου παιθενεις απο την ιδια αρρωστια

δε χρειαζετε το κινιτο να το εχει πανω του το παιδακι ..τρωει ακτινοβολια ΑΠΟ ΠΑΝΤΟΥ ΑΠΟ ΣΕΝΑ

σε παρακαλω οταν μου απαντας να μου απαντας σε αυτα που λεω και να διαβαζεις καλα τι γραφω μην αερολογεις

στο κατω κατω εχω την γνωμη μου εχεις την δικια σου

:wave2:

stefanos
02/02/2008, 22:44
Evi αυτά είναι φτηνές φιλοσοφίες.
Δεν έχω κινητό.
Το υπηρεσιακό είναι κλειστό πάντα στο σπίτι και όταν δουλεύω επείσης είναι κλειστό.
Οποιος θέλει να μου πέι κάτι να πάρει σπίτι ή στην εταιρεία και να αφήσει μήνυμα.
Απλά.
Για το περιβάλλον είμαι αυτός που φωνάζει περισσότερο απ όλους, και σήμερα έκανα και 10 χιλιόμετρα ποδήλατα στα πλαίσια της προπόνησης για να πάω στη δουλειά με το ποδήλατο.
Το μας αρέσει δεν μας αρέσει συγνώμη εγώ δεν το δέχομαι καi ΠΡΟΣΠΑΘΩ.
Και έχω την δυνατότητα εγώ να ζώ όπως πιστεύω οτι είναι σωστό να ζούνε όλοι.
Θα μου πείς ζω σε μια κοινονία που ολοι οι άλλοι κάνουν τα αντίθετα.
Κρίμα θα υποστώ τις συνέπειες.
Αλλά όσο περνάει απο το χέρι μου και όσο φτάνει η γνώση μου κάνω αυτό που θεωρώ σωστό.

EVI
02/02/2008, 22:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Evi αυτά είναι φτηνές φιλοσοφίες.
Δεν έχω κινητό.
Το υπηρεσιακό είναι κλειστό πάντα στο σπίτι και όταν δουλεύω επείσης είναι κλειστό.
Οποιος θέλει να μου πέι κάτι να πάρει σπίτι ή στην εταιρεία και να αφήσει μήνυμα.
Απλά.
Για το περιβάλλον είμαι αυτός που φωνάζει περισσότερο απ όλους, και σήμερα έκανα και 10 χιλιόμετρα ποδήλατα στα πλαίσια της προπόνησης για να πάω στη δουλειά με το ποδήλατο.
Το μας αρέσει δεν μας αρέσει συγνώμη εγώ δεν το δέχομαι καi ΠΡΟΣΠΑΘΩ.
Και έχω την δυνατότητα εγώ να ζώ όπως πιστεύω οτι είναι σωστό να ζούνε όλοι.
Θα μου πείς ζω σε μια κοινονία που ολοι οι άλλοι κάνουν τα αντίθετα.
Κρίμα θα υποστώ τις συνέπειες.
Αλλά όσο περνάει απο το χέρι μου και όσο φτάνει η γνώση μου κάνω αυτό που θεωρώ σωστό.

να μαθεις να σεβεσε την εμπεριστατωμενη γνωμη του αλλου

γιατι αν φερθω αναγωγα και εγω τωρα που μπορω να το κανω θα σου πω οτι καλες οι αμπελοφιλοσοφιες σου αλλα δε πιστευω τπτ απο αυτα που πας να μου πασαρεις καλε σαμαρειτη και τελειε ανθρωπε που θα κρινεις τους υπολοιπους,


εσυ το πηγες στο ΠΡΩΣΟΠΙΚΟ επιπεδο ενω εγω στην αρχη ειπα την αποψη μου χωρις να μιλησω σε κανεναν κατιδιαν

εαν εισαι τελειος μπραβο σου

εγω δεν ειμαι μην ασχολησε μαζι μου

:wave2:

stefanos
02/02/2008, 23:05
Κοπέλα δεν με νοιάζει για το καλός σαμαρίτης εφόσον δεν σε ξέρω και δεν με ξέρεις.
Αλλά επέτρεψέ μου να έχω άποψη για οποιον ισχυρίζεται οτι είναι καλό ένα 4χρονο να χρησιμοποιεί κινητό, μιας και οι επιστήμονες λένε το αντίθετο.
Στο κάτω κάτω το παιδί δεν γνωρίζει τις επιπτώσεις της χρήσης στην υγεία του.
Ας του επιτρέψουμε να αποκτησει άποψη πρίν του επιβάλουμε κάτι που πιθανόν θα το σκοτώσει.
Οποιος δώσει σε 4χρονο κινητό τηλέφωνο είναι ΚΡΕΤΙΝΟΣ ΚΑΙ ΒΛΑΚΑΣ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ.
αποψή μου.

nakkip
03/02/2008, 10:33
Εμένα η άποψη μου είναι "παν μετρον αριστον"
Δλδ. δεν βρίσκω κακό το να έχει κινητό το παιδί μου, αρκεί να ξέρει τα "όρια" του γιατί το έχει και πότε και γιατί πρέπει να το χρησιμοποιήσει...
Το παιδί πρέπει να μάθει και την τεχνολογία, αλλά πρέπει να μάθει την χρησιμότητα της, σε κάθε εφεύρεσή της.
Επομένως για το κινητό για παράδειγμα, πρέπει να καταλάβει ότι είναι ένα "εργαλείο" και όχι ένα μαραφετάκι που έχει μέσα και 2-3 παιχνίδια!!!
Εγώ τα περί ακτινοβολίας κλπ δεν τα δέχομαι και πλέον δεν τα πιστεύω.
Θεωρώ οτι το θέμα αρρώστιας έχει να κάνει με το "να μη σε δείξει".
Έχασα παλαιότερα ξαδέρφη 26 ετών από καλπάζουσα λευχαιμία, που δεν κάπνιζε, δεν έπινε, δεν είχε κινητό και δεν κυκλοφορούσε με αυτοκίνητο χωρίς καταλύτη για να κερδίσει 3 ίππους. Δεν υπήρχε ιστορικό καρκίνου στην οικογένεια, δεν υπήρχαν τότε οι αναμεταδώτες σήματος και ήταν άνθρωπος της υγιεινής διατροφής
Επομένως από εκεί και μετά αναθεώρησα τα πάντα.
Τα παιδιά πρέπει να μαθαίνουν τα πάντα, να παίρνουν τα θετικά και τα αρνητικά στοιχεία των πραγμάτων, από τις πληροφορίες που καλούνται οι γονείς να δώσουν, είτε έχουν να κάνουν με κινητά, με λαπτοπς, με τα τσιγάρα ή τα ναρκωτικά κ.ο.κ.

Είμαι υπέρ του κινητού για παιδιά, με τα κουμπιά "μαμά και μπαμπά"...και πιστέψτε με, ότι τα αγαπάω πολύ.
(Μάλλον είμαι Κρετίνος και Βλάκας τουλάχιστον) :confused: :confused: :confused:

stefanos
03/02/2008, 11:17
Πιστεύεις λοιπόν οτι το κινητό δεν κάνει κανένα κακό στην υγεία σου.
Σεβαστό.
Σε αυτό το συμπέρασμα έφτασες απο την προσωπική σου εμπειρία και αυτό δεκτόν.
Το παιδί σου δεν έχει δικαίωμα να διαμορφώσει πρώτα άποψη, όπως εσύ, πρίν αποφασίσει αν θα πάρει το ρίσκο της χρήσης του?
Γιατί και εγώ καπνίζω και δεν πιστεύω οτι το κάπνισμα κάνει κακό, αλλά παρόλα αυτά δεν δίνω στο γιο μου τσιγάρο.
Ας αποφασίσει αυτός τι θα κάνει αφού πρώτα αποκτήσει άποψη.
Και κανένα πεντάχρονο δεν έχει άποψη.
Και αν σε πειράζει ο χαρακτηρισμός ,σε παρακαλώ να χαρακτηρίσεις εσύ ένα πατέρα που για να καλύψει τις ανασφάλειες του επιβάλει στο παιδί του πράγματα που ίσως του κάνουν κακό.

nakkip
03/02/2008, 11:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
1-Το παιδί σου δεν έχει δικαίωμα να διαμορφώσει πρώτα άποψη, όπως εσύ, πρίν αποφασίσει αν θα πάρει το ρίσκο της χρήσης του?
2-Γιατί και εγώ καπνίζω και δεν πιστεύω οτι το κάπνισμα κάνει κακό, αλλά παρόλα αυτά δεν δίνω στο γιο μου τσιγάρο.
3-Ας αποφασίσει αυτός τι θα κάνει αφού πρώτα αποκτήσει άποψη.
4-Και κανένα πεντάχρονο δεν έχει άποψη.
5-Και αν σε πειράζει ο χαρακτηρισμός ,σε παρακαλώ να χαρακτηρίσεις εσύ ένα πατέρα που για να καλύψει τις ανασφάλειες του επιβάλει στο παιδί του πράγματα που ίσως του κάνουν κακό. [/B]
Αγαπητέ Στέφανε, είναι η αλήθεια ότι προτιμώ το ύφος της τελευταίας σου απάντησης.

Πάμε λοιπόν να σου απαντήσω στα παραπάνω 1-5

1-Τα παιδιά έχουν άποψη και χαρακτήρα από πολύ νωρίς. Για να μην έχει λοιπόν "το ρίσκο στη χρήση" όπως γράφεις (και εδώ συμφωνώ) του κινητού εν προκειμένω, εδώ παίζουν τα "όρια" που προανέφερα. Του εξηγείς γιατί το έχει και πότε θα το χρησιμοποιήσει.

2-Εγώ υπήρξα πρώην καπνιστής, σαφώς όμως, δεν θα έλεγα στο παιδί μου να καπνίσει. Θα του μιλούσα για τα αρνητικά του καπνίσματος...και αν και εφόσον στην ηλικία που θα έκρινε ότι έπρεπε να αρχίσει το τσιγάρο, θα το άρχιζε, θα το σεβόμουνα, αφού θα ήταν η επιλογή του...και μάλιστα θα του αγόραζα εγώ τα τσιγάρα, από το να του πασάρει κάποιος "φίλος" τίποτα άλλο που καπνίζονται, παρακαλώντας να έρθει η στιγμή (που ήρθε και σε μένα και το κοψα!!!)

3-Με το ίδιο σκεπτικό, να μην βαπτίζουμε τα παιδιά μας χριστιανούς και να βαπτίζονται μόνα τους στα 18 ή στα 20 ή στα 22.

4-Από την γέννηση του παιδιού υπάρχει χαρακτήρας και άποψη σε ένα παιδί.Όσο πιο γρήγορα την καταλάβουμε εμείς οι γονείς, τόσο πιο εύκολα θα μπορέσουμε να τα εφοδιάσουμε με γνώσεις και κατευθύνσεις (που εμείς εφοδιαστήκαμε από τις οικογένειές μας).

5-Η ανασφάλεια παρουσιάζει έναν γονιό που ενδιαφέρεται. Και πραγματικά ΜΠΡΑΒΟ σου. Όμως δεν πρέπει να είμαστε κάθετοι στις απόψεις μας και στα λεγόμενα μας, διότι λουζόμαστε πολλά από τα "πρέπει και τα μη".

Δεν θα χαρακτηρίσω κανέναν πατέρα με κάποιο προσδιορισμό, την στιγμή που θέλω να πιστεύω ότι οι 9/10 νοιάζονται για τα παιδιά τους και ο 1/10 απλά αδιαφορεί.

Τα παιδιά δεν ανήκουν στους γονείς...ανήκουν στους εαυτούς τους.

Εμείς προσπαθούμε να τους γεμίσουμε τις τράπεζες δεδομένων, που έχουν στα μικρά τους κεφάλια, και αυτά κατόπιν, καλούνται να αποφασίσουν στα πρέπει και τα μη, της εκάστοτε εποχής.

stefanos
03/02/2008, 12:11
Συμφωνούμε λοιπόν.
Απλά είμαι Ελληνάρας αν θες και αγενής.
Αυτό βέβαια συμβαίνει επειδή πιστεύω οτι το κινητό (και γενικότερα τα η/μ πεδία) είναι πολύ χειρότερο ακόμα και απο το κάπνισμα για την υγεία.

soteas
03/02/2008, 12:40
καλημερα αγορια, κοριτσια, η και αναποφασιστοι...

σας ευχαριστω πολυ για την διαμωρφοση, ηταν ευχαριστη εμπηρια το να παρακολουθησω την
κουβεντουλα σας, σας ευχαριστω...


:a014: :a014: :a014: :a014: :a014:

EVI
03/02/2008, 12:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Κοπέλα δεν με νοιάζει για το καλός σαμαρίτης εφόσον δεν σε ξέρω και δεν με ξέρεις.
Αλλά επέτρεψέ μου να έχω άποψη για οποιον ισχυρίζεται οτι είναι καλό ένα 4χρονο να χρησιμοποιεί κινητό, μιας και οι επιστήμονες λένε το αντίθετο.
Στο κάτω κάτω το παιδί δεν γνωρίζει τις επιπτώσεις της χρήσης στην υγεία του.
Ας του επιτρέψουμε να αποκτησει άποψη πρίν του επιβάλουμε κάτι που πιθανόν θα το σκοτώσει.
Οποιος δώσει σε 4χρονο κινητό τηλέφωνο είναι ΚΡΕΤΙΝΟΣ ΚΑΙ ΒΛΑΚΑΣ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ.
αποψή μου.

Εισαι παραδειγμα προς αποφυγειν

λυπαμαι για σενα.

cityfly
03/02/2008, 14:17
εγώ ένα πράγμα βλέπω:
η επιδημία του health and safety δεν έχει τέλος

mats8282
03/02/2008, 14:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από nakkip
1-Τα παιδιά έχουν άποψη και χαρακτήρα από πολύ νωρίς. Για να μην έχει λοιπόν "το ρίσκο στη χρήση" όπως γράφεις (και εδώ συμφωνώ) του κινητού εν προκειμένω, εδώ παίζουν τα "όρια" που προανέφερα. Του εξηγείς γιατί το έχει και πότε θα το χρησιμοποιήσει.

2-Εγώ υπήρξα πρώην καπνιστής, σαφώς όμως, δεν θα έλεγα στο παιδί μου να καπνίσει. Θα του μιλούσα για τα αρνητικά του καπνίσματος...και αν και εφόσον στην ηλικία που θα έκρινε ότι έπρεπε να αρχίσει το τσιγάρο, θα το άρχιζε, θα το σεβόμουνα, αφού θα ήταν η επιλογή του...και μάλιστα θα του αγόραζα εγώ τα τσιγάρα, από το να του πασάρει κάποιος "φίλος" τίποτα άλλο που καπνίζονται, παρακαλώντας να έρθει η στιγμή (που ήρθε και σε μένα και το κοψα!!!)

3-Με το ίδιο σκεπτικό, να μην βαπτίζουμε τα παιδιά μας χριστιανούς και να βαπτίζονται μόνα τους στα 18 ή στα 20 ή στα 22.

4-Από την γέννηση του παιδιού υπάρχει χαρακτήρας και άποψη σε ένα παιδί.Όσο πιο γρήγορα την καταλάβουμε εμείς οι γονείς, τόσο πιο εύκολα θα μπορέσουμε να τα εφοδιάσουμε με γνώσεις και κατευθύνσεις (που εμείς εφοδιαστήκαμε από τις οικογένειές μας).

5-Η ανασφάλεια παρουσιάζει έναν γονιό που ενδιαφέρεται. Και πραγματικά ΜΠΡΑΒΟ σου. Όμως δεν πρέπει να είμαστε κάθετοι στις απόψεις μας και στα λεγόμενα μας, διότι λουζόμαστε πολλά από τα "πρέπει και τα μη".

1-Αμα το εχεις παρει αποφαση τοτε καλα λες.Το θεμα μας ειναι να μην το παρεις.Δεν χρειαζεται σε 4 ετων παιδι να εχει κινητο.

2- Αμα ανακαλυψεις ενα πακετο στην τσαντα του δημοτικου ομως τι θα κανεις???Πες πως ειναι 6η δημοτικου.

3-Δεν ειναι επιβλαβες.Αμα δεν το πηγαινεις καθε δευτερη μερα στην εκκλησια.

4-Το παιδι δεν εχει χαρακτηρα απο μωρο.Οταν αρχισει να περπαταει και να κανει πραγματα απο μονο του τοτε θα αρχισει να δειχνει σημαδια του χαρακτηρα του.Εκει αρχιζει και ο ενεργος ρολος του γονιου.

5-Η ανασφαλεια εκτος απο εναν γονιο που ενδιαφερεται μπορει να ειναι συμπτωμα ενος γονιου που δεν ξερει τι πρεπει να κανει.Τα πρεπει και τα μη πανε συμφωνα με τον χαρακτηρα του ιδιου και συμφωνα με αυτα θα μεγαλωσει τα παιδια του.Θελοντας και μη ως προτυπα για τα παιδια τους οι γονεις και χωρις να το θελουν περνανε μυνηματα στα παιδια.Απο απλες κινησεις,τροπο περπατηματος μεχρι σκεπτικο και φιλοσοφιες.


Σιγουρα δεν υπαρχει κανονας για να μεγαλωσει καποιος τα παιδια του και μιλαμε πολυ θεωρητικα τωρα.Σε καποιους φαινεται γελοιο να εχει 4-5 χρονων παιδι κινητο σε αλλους σωστο.Και οι 2 πλευρες εχουν επιχειρηματα αλλα προσωπικα δεν βλεπω τον λογο να εχει κινητο παιδι 4-5 χρονων.Εδω δεν μιλανε καλα καλα.....



Βεβαια αν ειναι σε κανα μπαρακι και δεν βρισκει ταξι μπορει παντα να παρει τον μπαμπα να παει να το μαζεψει ε? :winka:

nakkip
03/02/2008, 15:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από mats8282
1-Αμα το εχεις παρει αποφαση τοτε καλα λες.Το θεμα μας ειναι να μην το παρεις.Δεν χρειαζεται σε 4 ετων παιδι να εχει κινητο.
2- Αμα ανακαλυψεις ενα πακετο στην τσαντα του δημοτικου ομως τι θα κανεις???Πες πως ειναι 6η δημοτικου.
3-Δεν ειναι επιβλαβες.Αμα δεν το πηγαινεις καθε δευτερη μερα στην εκκλησια.

4-Το παιδι δεν εχει χαρακτηρα απο μωρο.Οταν αρχισει να περπαταει και να κανει πραγματα απο μονο του τοτε θα αρχισει να δειχνει σημαδια του χαρακτηρα του.Εκει αρχιζει και ο ενεργος ρολος του γονιου.

5-Η ανασφαλεια εκτος απο εναν γονιο που ενδιαφερεται μπορει να ειναι συμπτωμα ενος γονιου που δεν ξερει τι πρεπει να κανει.Τα πρεπει και τα μη πανε συμφωνα με τον χαρακτηρα του ιδιου και συμφωνα με αυτα θα μεγαλωσει τα παιδια του.Θελοντας και μη ως προτυπα για τα παιδια τους οι γονεις και χωρις να το θελουν περνανε μυνηματα στα παιδια.Απο απλες κινησεις,τροπο περπατηματος μεχρι σκεπτικο και φιλοσοφιες.

6-Σιγουρα δεν υπαρχει κανονας για να μεγαλωσει καποιος τα παιδια του και μιλαμε πολυ θεωρητικα τωρα.Σε καποιους φαινεται γελοιο να εχει 4-5 χρονων παιδι κινητο σε αλλους σωστο.Και οι 2 πλευρες εχουν επιχειρηματα αλλα προσωπικα δεν βλεπω τον λογο να εχει κινητο παιδι 4-5 χρονων.Εδω δεν μιλανε καλα καλα.....

Βεβαια αν ειναι σε κανα μπαρακι και δεν βρισκει ταξι μπορει παντα να παρει τον μπαμπα να παει να το μαζεψει ε? :winka:

1-Εάν μεγαλώνεις ένα παιδί που του φαίρεσαι ακόμη και στα 4, σαν να είναι παιδί και όχι μεγάλος, τότε ναι δεν θα αποκτίσει ωριμότητα ποτέ...

2-Πρώτα απ' όλα δεν θα ψάχνω τα πράγματά του παιδιού μου και θα του αφήσω να έχει την δική του ιδιωτική ζωή. Και αυτο γιατί θα με βλέπει σαν φίλο-γονιό.
Το παιδί μου δεν πρόκειται να έρθει από την 6η δημοτικού με δικό του πακέτο τσιγάρα γιατί θα του έχω περάσει τέτοια ελευθερία που ότι θα θέλει, θα έρχεται να μου το κάνει κουβέντα πρώτα. Εάν δεν το πείσω θα προτιμώ να το γνωρίζω από το να κάνει πράγματα, από αντίδραση !!!!

3-Ηρωνεία ακούγεται αυτό αδελφέ

4-Όταν αρχίσει να περπατάει νόμιζεις οτι καταλαβαίνεις εσύ το χαρακτήρα του παιδιού σου? Ο ενεργός ρόλος του γονιού ξεκινάει από την γέννηση του παιδιού, για να μην πω και νωρίτερα...

5-Τα "πρέπει και τα μη" έχουν να κάνουν με τους γονείς...σαφώς.
Ο τρόπος που θα τα περάσεις όμως στο παιδί, έχει να κάνει με το χαρακτήρα του παιδιού.
Η ανασφάλεια του γονέα δεν πρέπει να είναι εμφανής στο παιδί, γιατί έχασες το παιχνίδι και ετοιμάζεσαι να προσφέρεις ένα παιδί στην κοινωνία, γεμάτο ανασφάλειες.

6-Ξαναλέω το τι είναι και τι μη γελοίο, έχει να κάνει με το εκάστοτε παιδί. Υπάρχουν πολλά παιδιά που σε ηλικία 4άρων ετών, κάνουν πάρα πολλά πράγματα...

CIRUS
03/02/2008, 16:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
θελουμε δε θελουμε η ζωη μας εχει αλλαξει καποτε στελναμε σηματα με το καπνο - περιστερια - γραμματα που καναν 3 μηνες για να φτασουν αν δεν σκοτωναν τον ταχυδρομο .........

και γιατι να μην εχει κινητο ενα 5χρονο? δλδ ενα 18χρονο ειναι οκ? η θα πεις σε εναν ανθρωπο 18χρονων που δουλευει (ενηλικας) να μην παρει κινιτο???????? αααα ναι η ακτινοβολια. σωστα. αν σε χτυπα απο τους γυρω σου δε πειραζει ΕΣΥ να μην το εχεις.......

και στο τελος τελος ο καθεις μεγαλωνει τα παιδια του οπως του αρεσει και εαν και εφοσον δεν ασκει εγκληματικη βια πανω τους κανεις δε μπορει να του πει τιποτα.

η ακτινοβολία που έχει ένα κινητο κάνει πάρα πολύ κακό όταν βρίσκεται σε μικρή απόσταση από το σώμα μας, όταν η απόσταση που έχουμε από ένα κινητό είναι μεγαλύτερη των 2-3 μέτρων η ισχύς είναι ελάχιστη και δεν έχει καμία σχέση με το να είμαστε σε απόσταση από αυτό.

αυτά τα λέω γιατί το να μιλάω στο κιν δεν επηρεάζει τα παιδιά που βρίσκονται μακριά μου πάνω από 2-3 μέτρα και κάνω κακό μόνο στον εαυτό μου γι' αυτο καλύτερα να μην χρησιμοποιήται σαν επιχείρημα. μη συνχέεις το κάπνισμα με την ακτινοβολία είναι άσχετα!!!!!

αυτο που λες στο τέλος έχεις δίκιο, ο καθένας κάνει ότι θέλει στα παιδιά του εφόσον δεν ασκεί σωματική και ψυχική βία πάνω τους, αλλά εδώ κάνουμε φαντάζομαι συζήτηση δεν μαλώνουμε κάποιον τις απόψεις μας λέμε, αν θέλει ο πατέρας πχ να μη στείλει το γιο του σχολείο γούστο του καπέλο του αλλά δεν μπορώ να πω τη γνώμη μου σε ένα forum οτι το βρίσκω βλακώδες??????

stefanos
03/02/2008, 16:26
Παιδιά παρόλο τον κακό χαρακτήρα μου επιτρέψτε να παρέμβω.
Δεν μιλάμε για διαπαιδαγώγηση.
Ουτε για εξυπνάδα η χαρακτήρα του παιδιού.
Το θέμα νομίζω οτι είναι κατά πόσο επιτρέπετε να επιβάλουμε σε ένα 4χρονο να παίρνει το κινητό στον παιδικό σταθμό για τον α η β λόγο.
Να εχουμε υπ όψιν μας οτι γίνονται έρευνες για το κατα πόσο ή χρήση του κινητού επηρεάζει την υγεία.
Επείσης να έχουμε υπ όψιν μας οτι παρόμοιες έρευνες για το κάπνισμα κράτησαν δεκαετίες, και καταλήξαμε να απαγορεύουμε το κάπνισμα (στην πορεία βέβαια πέθανε πολύς κόσμος).
Ξαναλέω μιλάμε για το επιβάλω οχι για το αν θέλει το παιδί.
Συγνώμη αλλά δεν περίμενα τέτοιες αντιδράσεις:confused:

nakkip
03/02/2008, 16:44
Όσο θα υπάρχουν παιδικοί σταθμοί στους οποίους θα δουλεύουν άτομα, που θα ξεσπούν απάνω στα παιδιά μας...με οποιονδήποτε τρόπο, εμένα επιτρέψτε μου να είμαι ο 1ος γονιός που θα επιβάλω (όπως το θέτεις αγαπητέ Στέφανε) το συγκεκριμένο κινητό στο παιδί μου.
Είναι η προσωπική μου άποψη, θέλω να είναι σεβαστή και δεν θέλω για να αρχίσω να ψάχνω τι φταίει, να δω ξαφνικά το παιδί μου να συμπεριφέρεται, διαφορετικά, απ' ότι με έχει συνηθίσει.

Χωμάτινος
03/02/2008, 16:53
Μην το παλεύετε, η κατάσταση είναι τελματώδης και δεν βλέπω να υπάρχει λύση στο συγκεκριμένο πρόβλημα..


..αν θέλεις να μεγαλώσεις ένα παιδί με τα δικά σου -υποκειμενικώς ορθά- πρότυπα, θα πρέπει να μετακομίσεις σε κάποιο μικρό χωριό και να υιοθετήσεις έναν άλλο τρόπο ζωής (κάτι που είτε δεν θέλεις, είτε δεν μπορείς)

..αν πάλι παραμείνεις με την οικογένειά σου σε κάποιο κλεινόν άστυ, τότε η δική σου ενδοοικογενειακή διδαχή θα έρχεται σε αντιπαράθεση με τον τρόπο ζωής των άλλων παιδιών και το τέκνο σου σίγουρα δεν θα θελήσει να αποξενωθεί από τους φίλους του που αποτελούν τον δικό του μικρόκοσμο.



ζόρια

mats8282
03/02/2008, 17:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από nakkip
1-Εάν μεγαλώνεις ένα παιδί που του φαίρεσαι ακόμη και στα 4, σαν να είναι παιδί και όχι μεγάλος, τότε ναι δεν θα αποκτίσει ωριμότητα ποτέ...

2-Πρώτα απ' όλα δεν θα ψάχνω τα πράγματά του παιδιού μου και θα του αφήσω να έχει την δική του ιδιωτική ζωή. Και αυτο γιατί θα με βλέπει σαν φίλο-γονιό.
Το παιδί μου δεν πρόκειται να έρθει από την 6η δημοτικού με δικό του πακέτο τσιγάρα γιατί θα του έχω περάσει τέτοια ελευθερία που ότι θα θέλει, θα έρχεται να μου το κάνει κουβέντα πρώτα. Εάν δεν το πείσω θα προτιμώ να το γνωρίζω από το να κάνει πράγματα, από αντίδραση !!!!

3-Ηρωνεία ακούγεται αυτό αδελφέ

4-Όταν αρχίσει να περπατάει νόμιζεις οτι καταλαβαίνεις εσύ το χαρακτήρα του παιδιού σου? Ο ενεργός ρόλος του γονιού ξεκινάει από την γέννηση του παιδιού, για να μην πω και νωρίτερα...

5-Τα "πρέπει και τα μη" έχουν να κάνουν με τους γονείς...σαφώς.
Ο τρόπος που θα τα περάσεις όμως στο παιδί, έχει να κάνει με το χαρακτήρα του παιδιού.
Η ανασφάλεια του γονέα δεν πρέπει να είναι εμφανής στο παιδί, γιατί έχασες το παιχνίδι και ετοιμάζεσαι να προσφέρεις ένα παιδί στην κοινωνία, γεμάτο ανασφάλειες.

6-Ξαναλέω το τι είναι και τι μη γελοίο, έχει να κάνει με το εκάστοτε παιδί. Υπάρχουν πολλά παιδιά που σε ηλικία 4άρων ετών, κάνουν πάρα πολλά πράγματα...


1- Ρε αδερφε 4 χρονων και να του φερεσαι σαν μεγαλο ειναι καλο νομιζεις?Παιδι ειναι δεν ειναι μεγαλος.Συμφωνοι του μιλας,του εξηγεις και γενικα κανεις οτι μπορεις να καταλαβει καποια πραγματα.Αλλα δεν ειναι μεγαλος ουτε μπορει να εχει την υπευθυνοτητα ενος <<μεγαλου>>.

2- Διαφωνω.Τα παιδια ειδικα στην ηλικια αυτη δεν θελουν φιλους 30-40 χρονων.Πατερα και μανα θελουνε να τους εμπιστευονται.Φιλους θα κανουν εκτος σπιτιου αργοτερα.Μεχρι τοτε θα παιζουν με παιδακια της ηλικιας τους.Οσο για τον ελεγχο συμφωνω.Οταν λεω να βρεις στην τσαντα του για παραδειγμα την ωρα που του βαζει η μανα του το κολατσιο.Οταν βαζει σκουπα στο δωματιο πεσμενα κατω κτλ κτλ.

3-Δεν το ειπα ειρωνικα.Σαν παραδειγμα το ειπα.

4-Νωριτερα?Πως?

5-Φυσικα.Αλλα κανοντας το παιδι σου "φιλο" απο τα 4 δεν δειχνει μια τρομερη ανασφαλεια?Δεν εισαι φιλος του,ο πατερας του εισαι.Το να θες να εισαι παντου γυρω του και να το ελεγχεις ειναι η μεγαλυτερη ανασφαλεια.

6-Συμφωνω αλλα αυτα ειναι η εξαιρεση.Τα παιδια μεχρι 13-14 ετων ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ δεν χρειαζονται κινητο για εμενα.

nakkip
03/02/2008, 17:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από mats8282
1- Ρε αδερφε 4 χρονων και να του φερεσαι σαν μεγαλο ειναι καλο νομιζεις?Παιδι ειναι δεν ειναι μεγαλος.Συμφωνοι του μιλας,του εξηγεις και γενικα κανεις οτι μπορεις να καταλαβει καποια πραγματα.Αλλα δεν ειναι μεγαλος ουτε μπορει να εχει την υπευθυνοτητα ενος <<μεγαλου>>.
2- Διαφωνω.Τα παιδια ειδικα στην ηλικια αυτη δεν θελουν φιλους 30-40 χρονων.Πατερα και μανα θελουνε να τους εμπιστευονται.Φιλους θα κανουν εκτος σπιτιου αργοτερα.Μεχρι τοτε θα παιζουν με παιδακια της ηλικιας τους.Οσο για τον ελεγχο συμφωνω.Οταν λεω να βρεις στην τσαντα του για παραδειγμα την ωρα που του βαζει η μανα του το κολατσιο.Οταν βαζει σκουπα στο δωματιο πεσμενα κατω κτλ κτλ.
4-Νωριτερα?Πως?
5-Φυσικα.Αλλα κανοντας το παιδι σου "φιλο" απο τα 4 δεν δειχνει μια τρομερη ανασφαλεια?Δεν εισαι φιλος του,ο πατερας του εισαι.
6-Το να θες να εισαι παντου γυρω του και να το ελεγχεις ειναι η μεγαλυτερη ανασφαλεια.
7-Συμφωνω αλλα αυτα ειναι η εξαιρεση.Τα παιδια μεχρι 13-14 ετων ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ δεν χρειαζονται κινητο για εμενα.

1-Σαν μεγάλο όταν λέω δεν μιλάω να του κάνεις ανάλυση ισολογισμού.
Μπορείς κάλλιστα, να του επιτρέπεις για παράδειγμα να επιλέγει και να στηρίζει την επιλογή του παιχνιδιού του, του ρούχου του, της βόλτας του, να του λες τη γνώμη σου επιτόπου και να το αφήνεις να αποφασίσει εκείνο. Να στηρίζεις την επιλογή του και ας μην είσαι σύμφωνος με αυτή και όταν του βγεί "η στραβή" στο θεματάκι του (πχ λαθος αγορά παιχνιδιού) να το αφήσεις να προβληματιστεί, έτσι ώστε στο μέλλον να είναι πιο υπεύθυνο και προσεκτικό.

2-Εάν τον μπαμπά και τη μαμά τους βλέπουν σαν μπαμπούλα θα υπάρχει πρόβλημα. Δεν είπα τον γονιό να τον βλέπει σαν φίλο, αλλά σαν πατέρα και φίλο. Οταν ο πατέρας είναι και φίλος του, θα έχει πολύ λίγες πιθανότητες να μπλέξει με λάθος ανθρώπους !!!!

4-Ακόμα και το άγγιγμα της κοιλιάς της εγγύου μάνας, περνάει μυνήματα στο παιδί (ή μηπως δεν το γνώριζες)

5-Ξαναλέω...πάντα θα πρέπει να σε βλέπει και να σε σέβεται σαν γονέα, αλλά θα πρέπει να έχει και το θάρρος να εκφράζει τα θέλω του, χωρίς να φοβάται ή να ντρέπεται...Τότε μάλλον σε βλέπει και σαν φίλο.
Ανασφάλεια έχει το παιδί, όταν ξέρει οτι δεν μπορεί να σου πει το πρόβλημά του, για να μην το μαλώσεις για παράδειγμα.

6-Δεν θέλω να είμαι παντού...λάθος κατάλαβες. Θέλω όμως να μπορεί να με ειδοποιήσει όταν πάθει ή συμβεί κάτι, χωρίς λέγοντάς το στη δασκάλα, εκείνη να το φρενάρει, επειδή κάτι τέτοιο δεν θα ήταν καλό, για εκείνη ή για τον παιδικό σταθμό.

7-Είναι η άποψή σου και είναι σεβάστη σε εμένα. Εδώ πάλι θα επαναλάβω...οτι έχει να κάνει με το να καταλάβει, τον λόγο για τον οποίο, το έχει.
Και να σου επιστρέψω την ερωτησή σου...Γιατί δλδ μετά τα 13-14 να έχουν ανάγκη το κινητό ???

Γενικά είμαι από τους γονιούς που προτιμώ, να του μάθω εγώ, αυτό που μπορεί κάποιος καλοθελητής να του μάθει.
Είτε αυτό είναι το γήπεδο ή το τσιγάρο, ή το κινητό, είτε ακόμη και το μηχανάκι και το αυτοκίνητο !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Θέτεις τα όρια, συζητάς-κατευθύνεις, προλαμβάνεις και αφήνεις να ξετυλιχτεί η προσωπικότητα του παιδιού ελεύθερα, χωρίς να θες να την αλλάξεις, αφήνοντάς το να μάθει απο τα μικρά του λάθη.

EVI
03/02/2008, 19:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από CIRUS
καπέλο του αλλά δεν μπορώ να πω τη γνώμη μου σε ένα forum οτι το βρίσκω βλακώδες?????? [/B]

φυσικα και μπορεις

αυτο που δεν μπορεις ειναι να χαρακτηριζεις εστω και πλαγιος τον συνομιλητη σου που επελεξες να του απαντησεις (δε το κανεις εσυ αυτο δε το λεω σε σενα)
νομιζω

:beer: :beer: :beer: :beer:

vangelis 64
03/02/2008, 21:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από nakkip

2-Εάν τον μπαμπά και τη μαμά τους βλέπουν σαν μπαμπούλα θα υπάρχει πρόβλημα. Δεν είπα τον γονιό να τον βλέπει σαν φίλο, αλλά σαν πατέρα και φίλο. Οταν ο πατέρας είναι και φίλος του, θα έχει πολύ λίγες πιθανότητες να μπλέξει με λάθος ανθρώπους !!!!

Είναι πολλά που θά'θελα να πω αλλά άσ'το,ίσως κάποια άλλη στιγμή.
Σού λέω όμως με βεβαιότητα ότι ο πατέρας είναι μόνο πατέρας και όχι φίλος.Αυτό που ισχυρίζεσαι δεν μπορεί να υπάρξει,είναι λάθος.:wave2:

nakkip
03/02/2008, 21:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Είναι πολλά που θά'θελα να πω αλλά άσ'το,ίσως κάποια άλλη στιγμή.
Σού λέω όμως με βεβαιότητα ότι ο πατέρας είναι μόνο πατέρας και όχι φίλος.Αυτό που ισχυρίζεσαι δεν μπορεί να υπάρξει,είναι λάθος.:wave2:

Δεν είναι λάθος , είναι απλά διαφορετικός τρόπος προσέγγισης των πραγμάτων.
Δεν ισχυρίζομαι κάτι που δεν μπορεί να υπάρξει...και δεν είναι λάθος !!!
Είναι η γνώμη σου και είναι σεβαστή από μένα, αλλά δεν ισχύει το ίδιο και από μέρους σου, για τη δική μου γνώμη και προσέγγιση...
Anyway έχω δουλέψει πολλά χρόνια με μικρά παιδιά στο μπάσκετ και ισως έχω διαφορετική προσέγγιση στα θέματα αυτά.
Κατάφερα να συνεργαστώ με πολύ μικρής ηλικίας παιδιά, αλλά και με μεγάλους (άντρες σε κατηγορίες)...και σε πληροφορώ οτι οι μεγάλοι, με δυσκόλεψαν περισσότερο απ' οτι τα παιδιά.
Θα προσπαθήσω να το σταματήσω εδώ μια και δεν βγάζει πουθενά.
Όμως θα προτιμούσα στα λεγόμενά σου, να άφηνες και ένα μικρό κενό, έστω και με ερωτηματικό...και να μην ήσουν απόλυτος "είναι λάθος". Θα μπορούσες να πεις οτι δεν κατάφερες να το πετύχεις, όχι όμως οτι αυτό που λέω είναι λάθος.

vangelis 64
03/02/2008, 21:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από nakkip
Δεν είναι λάθος , είναι απλά διαφορετικός τρόπος προσέγγισης των πραγμάτων.
Δεν ισχυρίζομαι κάτι που δεν μπορεί να υπάρξει...και δεν είναι λάθος !!!
Είναι η γνώμη σου και είναι σεβαστή από μένα, αλλά δεν ισχύει το ίδιο και από μέρους σου, για τη δική μου γνώμη και προσέγγιση...
Anyway έχω δουλέψει πολλά χρόνια με μικρά παιδιά στο μπάσκετ και ισως έχω διαφορετική προσέγγιση στα θέματα αυτά.
Κατάφερα να συνεργαστώ με πολύ μικρής ηλικίας παιδιά, αλλά και με μεγάλους (άντρες σε κατηγορίες)...και σε πληροφορώ οτι οι μεγάλοι, με δυσκόλεψαν περισσότερο απ' οτι τα παιδιά.
Θα προσπαθήσω να το σταματήσω εδώ μια και δεν βγάζει πουθενά.
Όμως θα προτιμούσα στα λεγόμενά σου, να άφηνες και ένα μικρό κενό, έστω και με ερωτηματικό...και να μην ήσουν απόλυτος "είναι λάθος". Θα μπορούσες να πεις οτι δεν κατάφερες να το πετύχεις, όχι όμως οτι αυτό που λέω είναι λάθος. Συγγνώμη για τον παρορμητισμό και την απολυτότητά μου αλλά αυτά τα λόγια δεν ανήκουν σε μένα.
Έχω παιδιά και,επειδή έχω πάθει πλάκα μ' αυτά που συμβαίνουν γύρω μας,άρχισα να διαβάζω ό,τι θα μπορούσε να βοηθήσει πάνω στο δύσκολο έργο τής κατανόησης τού παιδικού ψυχισμού και φυσικά έχω μιλήσει και μιλάω με ψυχολόγους.
Δεν είναι ο χρόνος και ο τόπος σωστός για μια τέτοια κουβέντα.Αν θέλεις,τα λέμε από κοντά κάποια στιγμή.Θα μού άρεσε ιδιαίτερα.:beer: :wave2:

zephyr1
03/02/2008, 21:35
Γεια σου ρε Βαγγο.:beer:

Για συνεχιστε.:wave2:

nakkip
03/02/2008, 21:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Συγγνώμη για τον παρορμητισμό και την απολυτότητά μου αλλά αυτά τα λόγια δεν ανήκουν σε μένα.
Έχω παιδιά και,επειδή έχω πάθει πλάκα μ' αυτά που συμβαίνουν γύρω μας,άρχισα να διαβάζω ό,τι θα μπορούσε να βοηθήσει πάνω στο δύσκολο έργο τής κατανόησης τού παιδικού ψυχισμού και φυσικά έχω μιλήσει και μιλάω με ψυχολόγους.
Δεν είναι ο χρόνος και ο τόπος σωστός για μια τέτοια κουβέντα.Αν θέλεις,τα λέμε από κοντά κάποια στιγμή.Θα μού άρεσε ιδιαίτερα.:beer: :wave2:

Οκ φίλε, χαίρομαι που διαβάζω αυτά από σένα.
Ισως θα έπρεπε όντως να τα πούμε κάποια στιγμή από κοντά, έχεις δίκιο!!!!!
Προσωπικά και εάν θες την γνώμη μου (αν και δεν μου πέφτει λόγος), άσε τους ψυχολόγους στην άκρη...οι 98/100 σπούδασαν για να λύσουν τα προβλήματα που κουβαλάνε από τις οικογένειές τους και, είναι ανύμποροι να λύσουν τα προβλήματα των άλλων, μια και πάντα οι σκέψεις τους, γυρνάνε στο δικό τους "άρρωστο παιδικό ψυχισμό".(αυτό στο λέω εκ πείρας μια και έχω κάνει συζητήσεις επί συζητήσεων με ψυχολόγους, που μου έλεγαν οτι σπούδαζαν για να λύσουν τα δικά τους προβλήματα)
Τα παιδιά σήμερα είναι πανέξυπνα και πολύ ώριμα!!!!
Τους συμφέρει να το παίζουν παιδιά, συζητησέ το και θα δείς οτι έχουν απίστευτα όρια ωριμότητας και υπευθυνότητας.

mats8282
03/02/2008, 21:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από nakkip
1-Σαν μεγάλο όταν λέω δεν μιλάω να του κάνεις ανάλυση ισολογισμού.
Μπορείς κάλλιστα, να του επιτρέπεις για παράδειγμα να επιλέγει και να στηρίζει την επιλογή του παιχνιδιού του, του ρούχου του, της βόλτας του, να του λες τη γνώμη σου επιτόπου και να το αφήνεις να αποφασίσει εκείνο. Να στηρίζεις την επιλογή του και ας μην είσαι σύμφωνος με αυτή και όταν του βγεί "η στραβή" στο θεματάκι του (πχ λαθος αγορά παιχνιδιού) να το αφήσεις να προβληματιστεί, έτσι ώστε στο μέλλον να είναι πιο υπεύθυνο και προσεκτικό.

2-Εάν τον μπαμπά και τη μαμά τους βλέπουν σαν μπαμπούλα θα υπάρχει πρόβλημα. Δεν είπα τον γονιό να τον βλέπει σαν φίλο, αλλά σαν πατέρα και φίλο. Οταν ο πατέρας είναι και φίλος του, θα έχει πολύ λίγες πιθανότητες να μπλέξει με λάθος ανθρώπους !!!!

4-Ακόμα και το άγγιγμα της κοιλιάς της εγγύου μάνας, περνάει μυνήματα στο παιδί (ή μηπως δεν το γνώριζες)

5-Ξαναλέω...πάντα θα πρέπει να σε βλέπει και να σε σέβεται σαν γονέα, αλλά θα πρέπει να έχει και το θάρρος να εκφράζει τα θέλω του, χωρίς να φοβάται ή να ντρέπεται...Τότε μάλλον σε βλέπει και σαν φίλο.
Ανασφάλεια έχει το παιδί, όταν ξέρει οτι δεν μπορεί να σου πει το πρόβλημά του, για να μην το μαλώσεις για παράδειγμα.

6-Δεν θέλω να είμαι παντού...λάθος κατάλαβες. Θέλω όμως να μπορεί να με ειδοποιήσει όταν πάθει ή συμβεί κάτι, χωρίς λέγοντάς το στη δασκάλα, εκείνη να το φρενάρει, επειδή κάτι τέτοιο δεν θα ήταν καλό, για εκείνη ή για τον παιδικό σταθμό.

7-Είναι η άποψή σου και είναι σεβάστη σε εμένα. Εδώ πάλι θα επαναλάβω...οτι έχει να κάνει με το να καταλάβει, τον λόγο για τον οποίο, το έχει.
Και να σου επιστρέψω την ερωτησή σου...Γιατί δλδ μετά τα 13-14 να έχουν ανάγκη το κινητό ???

Γενικά είμαι από τους γονιούς που προτιμώ, να του μάθω εγώ, αυτό που μπορεί κάποιος καλοθελητής να του μάθει.
Είτε αυτό είναι το γήπεδο ή το τσιγάρο, ή το κινητό, είτε ακόμη και το μηχανάκι και το αυτοκίνητο !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Θέτεις τα όρια, συζητάς-κατευθύνεις, προλαμβάνεις και αφήνεις να ξετυλιχτεί η προσωπικότητα του παιδιού ελεύθερα, χωρίς να θες να την αλλάξεις, αφήνοντάς το να μάθει απο τα μικρά του λάθη.

1- Οποτε βαζεις ενα μηχανημα οπως το κινητο στην ιδια κατηγορια με ενα παιχνιδι?Η αληθεια ειναι οτι σαν παιχνιδι θα το δει το παιδι αυτο και ειναι κατα την γνωμη μου λαθος μεγαλο.Φυσικα η ελευθερια να επιλεξει καποια πραγματα θα πρεπει να υπαρχει.

2-Ο ρολος του πατερα περιλαμβανει τον διαλογο.Αλλα οσο κοντα και να εισαι στο παιδι καποια πραγματα που θα ελεγε με φιλους του σε εσενα δεν θα τα πει ποτε.Αλλος ο ρολος του φιλου και αλλος του πατερα/μανας

3(4)- Δεν το γνωριζω ουτε το πολυπιστευω.Τα μωρα οταν γεννηθουνε για παραδειγμα αναγνωριζουν την μανα τους απο την μυρωδια.Δεν βλεπουνε μακρυτερα απο 30-40 ποντους ουτε φυσικα καταλαβαινουνε.

5- Και πως θα σε σεβεται σαν γονεα οταν του δωσεις επιλογες οπως την χρηση κινητου απο τα 4-5??Οταν θα ξερει οτι μπορει να σου πει οτιδηποτε θα ελεγε σε εναν φιλο του.Καλο ειναι να ξερει ποτε πρεπει να μιλησει στον πατερα του και για πιο πραγμα.Ας πουμε για σεξ,τσιγαρο,ναρκωτικα και αλλα παρομοια σοβαρα πραγματα η πρωτοβουλια ειναι του γονεα.Δεν θα περιμενα να με ρωτησει το παιδι μου για τοσο σοβαρα πραγματα.Το πως θα γινει η κουβεντα ειναι αλλο θεμα.Τα μη σοβαρα θεματα που μπορουν να αφεθουν στην κριση του παιδιου ειναι ενα αλλο θεμα που η κουβεντα πρεπει να υπαρχει σε πολυ <<φιλικα>> πλαισια.

6- Δεν το πολυκαταλαβα αυτο.Αν εννοεις οτι το κακομεταχειριζονται αυτο ειναι κατι που πρεπει να ξερει το παιδι οτι ΠΡΕΠΕΙ να το πει στους γονεις.

7- Γιατι θα εχουν οι φιλοι του,θα αρχισει να βγαινει μονο του παραεξω,θα αρχισουν τα πρωτα φλερτακια κτλ κτλ.Αν και παλι εγω θα προσπαθουσα να το καθυστερησω ή να περιορισω την χρηση του.


Φιλε υπαρχουν καποια πραγματα που δεν πρεπει να μαθει ενα παιδι ουτε απο ξενους ουτε απο τους γονεις.Στα 14 του για παραδειγμα αν μαθω οτι καπνιζει το παιδι μου θα εχω μεγαλο προβλημα.Πρωτα με τον εαυτο μου και μετα με το παιδι μου.Ειναι κατι πολυ λαθος για να το μαθει απο εμενα.Χωρις να θελω να σκεφτω καν για ναρκωτικα.Ειδικα για τα ναρκωτικα θα πεσει τρελη επιμορφωση απο πολυ μικρο.

project.breeze
03/02/2008, 21:41
Γι'αυτό εγείρεται η αναγκαιότητα της χρήσης hands free από τα 4χρονα.Ας το αναλύσουμε λίγο παρακαλώ:smokin:

nakkip
03/02/2008, 21:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από mats8282
1- Οποτε βαζεις ενα μηχανημα οπως το κινητο στην ιδια κατηγορια με ενα παιχνιδι?Η αληθεια ειναι οτι σαν παιχνιδι θα το δει το παιδι αυτο και ειναι κατα την γνωμη μου λαθος μεγαλο.Φυσικα η ελευθερια να επιλεξει καποια πραγματα θα πρεπει να υπαρχει.

2-Ο ρολος του πατερα περιλαμβανει τον διαλογο.Αλλα οσο κοντα και να εισαι στο παιδι καποια πραγματα που θα ελεγε με φιλους του σε εσενα δεν θα τα πει ποτε.Αλλος ο ρολος του φιλου και αλλος του πατερα/μανας

3(4)- Δεν το γνωριζω ουτε το πολυπιστευω.Τα μωρα οταν γεννηθουνε για παραδειγμα αναγνωριζουν την μανα τους απο την μυρωδια.Δεν βλεπουνε μακρυτερα απο 30-40 ποντους ουτε φυσικα καταλαβαινουνε.

5- Και πως θα σε σεβεται σαν γονεα οταν του δωσεις επιλογες οπως την χρηση κινητου απο τα 4-5??Οταν θα ξερει οτι μπορει να σου πει οτιδηποτε θα ελεγε σε εναν φιλο του.Καλο ειναι να ξερει ποτε πρεπει να μιλησει στον πατερα του και για πιο πραγμα.Ας πουμε για σεξ,τσιγαρο,ναρκωτικα και αλλα παρομοια σοβαρα πραγματα η πρωτοβουλια ειναι του γονεα.Δεν θα περιμενα να με ρωτησει το παιδι μου για τοσο σοβαρα πραγματα.Το πως θα γινει η κουβεντα ειναι αλλο θεμα.Τα μη σοβαρα θεματα που μπορουν να αφεθουν στην κριση του παιδιου ειναι ενα αλλο θεμα που η κουβεντα πρεπει να υπαρχει σε πολυ <<φιλικα>> πλαισια.

6- Δεν το πολυκαταλαβα αυτο.Αν εννοεις οτι το κακομεταχειριζονται αυτο ειναι κατι που πρεπει να ξερει το παιδι οτι ΠΡΕΠΕΙ να το πει στους γονεις.

7- Γιατι θα εχουν οι φιλοι του,θα αρχισει να βγαινει μονο του παραεξω,θα αρχισουν τα πρωτα φλερτακια κτλ κτλ.Αν και παλι εγω θα προσπαθουσα να το καθυστερησω ή να περιορισω την χρηση του.


Φιλε υπαρχουν καποια πραγματα που δεν πρεπει να μαθει ενα παιδι ουτε απο ξενους ουτε απο τους γονεις.Στα 14 του για παραδειγμα αν μαθω οτι καπνιζει το παιδι μου θα εχω μεγαλο προβλημα.Πρωτα με τον εαυτο μου και μετα με το παιδι μου.Ειναι κατι πολυ λαθος για να το μαθει απο εμενα.Χωρις να θελω να σκεφτω καν για ναρκωτικα.Ειδικα για τα ναρκωτικα θα πεσει τρελη επιμορφωση απο πολυ μικρο.

1-Από τα συμφραζόμενά μου θα διαπιστώσεις το λόγο για τον οποίο θα θελα να έχει κινητό από τα 4 του (απαντάς μόνος σου στο 6)

2-Αυτή την απόσταση πρέπει να μηδενίσεις

3(4)-Γιατί οταν ένα μωρό κλαίει που γυρνάει από αγκαλιά σε αγκαλιά ηρεμεί μόνο στης μητέρας του ή στου πατέρα του...???? Το θεωρείς τυχαίο???

5-Είναι τα όρια που προείπα!!!!
Καλό είναι να μιλάει πάντα στους γονείς του σαν να ήταν φιλοι. Είναι μια ζυγαριά που ο γονιός πρέπει να καταλάβει προς ποιά κατεύθυνση πρέπει να την γύρει και ποτε (μπαμπάς-φίλος)

7-Και επειδή θα έχουν οι φίλοι του, να έχει και αυτός για να είναι μάγκας και οχι για την χρησιμότητα που θα του προσφέρει!!!

Δεν είπα να του μάθει ο πατέρας του να καπνίζει ΠΡΟΣ ΘΕΟΥ !!!! ΗΜΑΡΤΟΝ
Αλλά εάν το παιδί ξαφνικά μυρίζει τσιγάρα είπα, θα ήταν καλύτερα να το μαθω 1ος, εάν μπορέσω να το αποτρέψω καλώς, αλλιώς ΝΑ ΤΟΥ ΔΙΝΩ ΛΕΦΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΓΟΡΑΖΕΙ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΤΑ ΤΣΙΓΑΡΑ του και να μην κανει ΤΡΑΚΑ

zephyr1
03/02/2008, 21:57
(Παρενθεση)

Φιλε Νακο εισαι πατερας?

Ευχαριστω.:)

VanDiemen
03/02/2008, 21:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
..........................
ναι να παρει το 4χρονο κινητο ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΚΑΙ ΛΑΠΤΟΠ ΑΝ ΤΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΤΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ ΜΠΟΡΟΥΝ
..........................

Μπααα. Τελικά άλλαξα τελείως γνώμη. Θα της πάρω ένα FZR 1000 (μεταχειρισμένο), γιατί όντως, είναι τσιμπημένες οι τιμές στα καινούρια. :rolleyes:

mats8282
03/02/2008, 22:01
nakkip τι σε κανει να νομιζεις οτι θα το αφησει αυτος που το κακομεταχειριζεται να σε παρει τηλεφωνο?

Οταν στο πει πρεπει να το πιστεψεις και να δεις τι γινεται.


Τελος παντων ειπα την γνωμη μου οταν θα γινω πατερας θα τα ξαναπουμε :beer:

vangelis 64
03/02/2008, 22:04
Επειδή το θέμα αυτό με πονάει και με σφάζει,θα πω(με την ανοχή σας)μερικές σκόρπιες και ατεκμηρίωτες ΕΔΩ,κουβέντες.

Το παιδί,στην κοιλιά τής μάνας του σε εμβρυικήκατάσταση,ακούει εξωτερικούς ήχους και αισθάνεται την ψυχολογική κατάσταση τής μάνας.Πιστεύω ακράδαντα ότι αισθάνεται όμορφα στο άγγιμα τού πατέρα πάνω στη φουσκωμένη κοιλιά.

Η περίοδος τής πρώτης επταετίας είναι η πιο σημαντική και καθοριστική για τη ζωή του.

Το παιδί,έμφυτα,ταυτίζεται με τούς γονείς και τίς συνήθειές τους.Η μάνα αντιπροσωπεύει τη στοργή,την καλωσύνη,την αγάπη και την αφοσίωση.Ο πατέρας τη σοβαρότητα και την αυστηρότητα.

Το παιδί έχει ΑΠΟΛΥΤΗ ανάγκη την επιβράβευση,την αναγνώριση και την καθολική αποδοχή από τούς γονείς.

Μπορούμε να μάθουμε από τα παιδιά και όχι να τα διδάξουμε.Εννοώ ότι είμαστε εμείς οι γονείς που πρέπει να αλλάξουμε τρόπο ζωής και όχι να αναγκάσουμε τα παιδιά να προσαρμοστούν στα δικά μας χούγια.

Αν δεχθούμε ότι έχουμε εκπαιδευτεί λάθος από τούς γονείς μας(και αυτοί με τη σειρά τους από τούς δικούς τους κοκ)έχουμε υποχρέωση να αλλάξουμε και να σκεφτούμε αν,τα πράγματα που θέλουμε να περάσουμε στα παιδιά μας,είναι σωστά.

Και όχι....δεν νομίζω πως ένα παιδάκι ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ κινητό.Μάλλον εμείς το χρειαζόμαστε.('Η έτσι νομίζουμε τουλάχιστον)

Καλό βράδυ!!:beer: :beer: :beer: :wave2:

nakkip
03/02/2008, 22:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
(Παρενθεση)

Φιλε Νακο εισαι πατερας?

Ευχαριστω.:)

Εσύ τι πιστεύεις ????

Γράφω για πλάκα όλα αυτα????

Anyway ο καθένας ας κάνει όπως κρίνει οτι είναι το καλύτερο για το παιδί του

Καλή σας νύχτα

zephyr1
03/02/2008, 23:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από nakkip
Εσύ τι πιστεύεις ????

Γράφω για πλάκα όλα αυτα????

Anyway ο καθένας ας κάνει όπως κρίνει οτι είναι το καλύτερο για το παιδί του

Καλή σας νύχτα

Μ αρεσει ο τροπος σκεψης σου και απλα ηθελα να ξερω αν τα βιωνεις αυτα που λες η σκεφτεσαι να τα κανεις πραξη, σορυ αν σε εθιξα.:blush:

Να εισαι καλα.:beer:

mats8282
04/02/2008, 23:12
Α ρε παππου οταν εστελνες τον πατερα μου 6 χρονων στα χωρια του Καρπενησιου με το γαιδουρι φορτωμενο πατατες ολομοναχο να περναει βουνα και λαγκαδια το βραδυ να μη σου κοψει να του δωσεις ενα κινητο.......Ετσι να νιωσεις λιγο ασφαλεια μην κοψει η σουπα......



Αντε καληνυχτα.....

stefanos
05/02/2008, 01:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Το παιδί,έμφυτα,ταυτίζεται με τούς γονείς και τίς συνήθειές τους.Η μάνα αντιπροσωπεύει τη στοργή,την καλωσύνη,την αγάπη και την αφοσίωση.Ο πατέρας τη σοβαρότητα και την αυστηρότητα.

:wave2:


Αυτό με την σοβαρότητα και την αυστηρότητα είναι κανόνας?

vangelis 64
05/02/2008, 02:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Αυτό με την σοβαρότητα και την αυστηρότητα είναι κανόνας? Δεν κατάλαβα τι ακριβώς εννοείς αλλά αυτό που θέλω να πω είναι ότι ο λόγος,ας πούμε,τού πατέρα έχει μεγαλύτερη βαρύτητα απ' αυτόν τής μάνας.
Η μάνα θα παρηγορήσει,θα δώσει κουράγιο...ο πατέρας θα καθοδηγήσει ουσιαστικότερα.
Το παιδί θα πάει στη μάνα να τής πει τον πόνο του,προβληματάκια με φίλους και σχέσεις,ενώ από τον πατέρα θα ζητήσει συμβουλή και καθοδήγηση.
Γενικά έτσι συμβαίνει χωρίς να λέμε ότι είναι κάτι απόλυτο.:wave2:

nakkip
05/02/2008, 06:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από mats8282
Α ρε παππου οταν εστελνες τον πατερα μου 6 χρονων στα χωρια του Καρπενησιου με το γαιδουρι φορτωμενο πατατες ολομοναχο να περναει βουνα και λαγκαδια το βραδυ να μη σου κοψει να του δωσεις ενα κινητο.......Ετσι να νιωσεις λιγο ασφαλεια μην κοψει η σουπα......
Αντε καληνυχτα.....

Ηρωνεία και αυτό !!!! :mad: :mad: :mad:

Δεν μας είπες όμως πόσα χρόνια πίσω γινόταν αυτό, γιατί σήμερα στο Καρπενήσι, τα περισσότερα παιδιά έχουν και κινητό και λάπτοπ και άλλες πολλές γνώσεις...
Σήμερα είμαστε στο 2008 σε περίπτωση που το ξέχασες

Ταξιδευτής
05/02/2008, 10:11
Ρε παιδια, μισο λεπτο ρε γμτ, ΟΛΟΙ σας!

Διαβαζω σελιδες επι σελιδων για ενα θεμα ΥΓΕΙΑΣ και τελικα ολοι γραφουμε σεντονια βλεποντας τα δεντρα και εχοντας χασει το Δασος!

Καταρχας ρε συ Ευη, τι τρελλαινεσαι ετσι; Ο Στεφανος (και ο καθε Στεφανος) εξεφρασε μια αποψη. Σε καμια περιπτωση δεν ειχε λογο να στην πει η να σε χαρακτηρισει ευθεως η πλαγιως!
Μην χανεις το θεμα! Και το θεμα εδω ειναι τα κινητα και ΔΗ η χρηση τους απο ΜΙΚΡΑ παιδια.

Εγω δεν θα μιλησω για διαπεδαγωγηση... Δεν ειναι αυτο (τοσο) το θεμα, δεν δικαιουμαι να μιλησω μιας που δεν εχω παιδια, και στην τελικη εχω καποιες αποψεις που δεν αφορουν κανεναν παρα μονο εμενα (και ισως την συντροφο μου). Θελω να καταφερω να δωσω στο παιδι μου ανοιχτους οριζοντες, να βλεπει μακρυα, να παρει ΠΑΙΔΕΙΑ (και ΔΕΝ εννοω το σχολειο), να γινει αυτοβουλο και αυτοφωτο ον.... Απο εκει και περα τα μικρα και καθημερινα ειναι προσωπικη υποθεση του καθενος...


Αλλα στο θεμα μας τωρα!

Ρε σεις, συγνωμη! (Πολλοι απο εσας προφανως ξερετε) αλλα εχετε ιδεα ΠΟΣΟ μαλακο ειναι το κεφαλακι ενος μωρου μερικων ετων;
Ενα παιδι 4 χρονων ειναι πολυ ευθραυστο -αναπτυσσεται και η μελλοντικη του υγεια μπορει ΚΑΛΛΙΣΤΑ να επηρεαστει σε αυτη τη φαση.

Απο την αλλη πλευρα.
Εχετε αφησει ποτε κινητο που χτυπαει κοντα σε τηλεοραση η αλλη ηλεκτρονικη συσκευη να δειτε ΤΙ γινεται;
Εχει ποτε τυχει να μιλατε στο κινητο αρκετη ωρα και να νοιωθετε να σας καιει το αυτι;

Τα κινητα λειτουργουν με υψηλη ακτινοβολια μικροκυμματων. Τα μικροκυμματα διεγειρουν τα μορια του νερου και τα κανουν να παλλονται, προκαλωντας τριβη και θερμοτητα. Με αυτη την αρχη λειτουργουν οι φουρνοι μικροκυμματων.

Η ακτινοβολια των κινητων προκαλει το ΙΔΙΟ φαινομενο. Ειναι ΑΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ οτι η ακτινοβολια ενος κινητου προκαλει θερμανση του ωτικου ιστου και του εγκεφαλου.

(Αυτο ακριβως αναφερει και ο δεικτης ακτινοβολιας SAR που εχουν ολα τα κινητα. Την απορροφηση ενεργειας RF ανα καποια γραμμαρια ιστου).

"Specific absorption rate (SAR) is a measure of the maximum rate at which radio frequency (RF) energy is absorbed by the body when exposed to radio-frequency electromagnetic field."

http://en.wikipedia.org/wiki/Specific_absorption_rate

Και ρωταω πολυ απλα: Αφου ΞΕΡΟΥΜΕ με ΠΡΑΚΤΙΚΕΣ αποδειξεις οτι το κινητο ΟΝΤΩΣ εχει επιδραση σωματικη σε ολους μας. ΘΕΛΟΥΜΕ λοιπον να βαλουμε ενα κινητο στα χερια/κεφαλι ενος 4χρονου παιδιου;;

Εδω επηρεαζει εμενα που εχω μια ξερη κεφαλα 31 χρονων. Τι θα κανει δηλαδη στο κεφαλακι ενος ΜΩΡΟΥ;;


Περα απο τις πολιτικοκοινωνικες προεκτασεις του θεματος, και το πως θα δειξουμε στο παιδι οτι δεν εχει αναγκη κινητα και gadgetακια για να ειναι αποδεκτο στο σχολειο, το κινητο σε ενα παιδι ΕΧΕΙ επιδραση.

Αλλα κατι ακομα - και αυτο παει και προς την Ευη που νομιζω οτι βιαστηκε να μιλησει χωρις να εχει μελετησει λεπτομερως το θεμα:

Ευη το να ισχυριζεσαι οτι "δε μ@μιεται; αφου τρωει ακτινοβολια απο τους διπλα, το δικο του κινητο θα πειραξει;" ε συγνωμη αλλα ειναι ΤΡΑΓΙΚΟ λαθος!

Καταρχας ενα κινητο ΔΕΝ εκπεμπει ΠΑΝΤΑ την ιδια ακτινοβολια. Οταν το κινητο ΔΕΝ καλει/λαμβανει κληση τοτε εκπεμπει μικρη ακτινοβολια ανα μερικα δευτερολεπτα καθως επικοινωνει με τον σταθμο βασης.

Το κινητο για να εχει μετρησιμη επιδραση επανω σε καποιον πρεπει να εκπεμπει σταθερα ενεργεια, και αυτο το κανει ΜΟΝΟ οταν καλει η καλειται.

Απο εκει και περα οπως ειπαν και τα αλλα παιδια, οταν ειναι σε αποσταση μερικων μετρων απο καποιον η ακτινοβολια ειναι πολυ μικρη.

Κοινως το κινητο σου που το εχεις 5 μετρα απο το παιδι ΔΕΝ θα το επηρεασει, και ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΧΙ οσο θα επηρεαζε αν το ειχε στα χερια του.


Για να τελειωνουμε, η ταπεινη μου αποψη ειναι η εξης: το κινητο ΟΝΤΩΣ εχει επιδραση στον οργανισμο.
Απο εκει και περα, ο καθε γονιος αναλαμβανει το βαρος των πραξεων του.
Στα δικα μου παιδια μια φορα θα φροντισω να τους δωσω την παιδεια να καταλαβουν οτι το κινητο δεν το χρειαζονται για να ειναι cool.... :wave2:

stefanos
05/02/2008, 13:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64
Δεν κατάλαβα τι ακριβώς εννοείς αλλά αυτό που θέλω να πω είναι ότι ο λόγος,ας πούμε,τού πατέρα έχει μεγαλύτερη βαρύτητα απ' αυτόν τής μάνας.
Η μάνα θα παρηγορήσει,θα δώσει κουράγιο...ο πατέρας θα καθοδηγήσει ουσιαστικότερα.
Το παιδί θα πάει στη μάνα να τής πει τον πόνο του,προβληματάκια με φίλους και σχέσεις,ενώ από τον πατέρα θα ζητήσει συμβουλή και καθοδήγηση.
Γενικά έτσι συμβαίνει χωρίς να λέμε ότι είναι κάτι απόλυτο.:wave2:


Λέω επιδή δεν μου βγαίνει ,ειδικά η αυστηρότητα, είναι κάτι που δεν το έχω.

dez
05/02/2008, 13:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
να μαθεις να σεβεσε την εμπεριστατωμενη γνωμη του αλλου
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

vangelis 64
05/02/2008, 13:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Λέω επιδή δεν μου βγαίνει ,ειδικά η αυστηρότητα, είναι κάτι που δεν το έχω. Ούτε κι εμένα μού βγαίνει αλλά κάνω τίς προσπάθειές μου.:p
Και λέγοντας "αυστηρότητα"μην πάει το μυαλό σου στην αυταρχικότητα ή την τιμωρία.Πιο πολύ θα την ταύτιζα με την συνέπεια.Αυτό που ισχυρίζεσαι ή λες στο παιδί,πρέπει να το κάνεις πράξη κιόλας.
Και ξέχασα και το άλλο βασικό που αντιπροσωπεύει ο πατέρας,τη σοφία.

dez
05/02/2008, 13:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ταξιδευτής


να προσθεσω, στα παραπανω, οτι υπαρχουν ηδη μελετες που συνδεουν κυταρικες καρκινογενεσεις με μεγαλες δοσεις μικροκυματικης ακτινοβολιας σε μικρες περιοχες ανθρωπινου ιστου ... σε ενηλικες!

Οσον αφορα τα μικρα παιδια, μια πολυ προσφατη μελετη στη σουηδια, εδειξε οτι η χρηση κινητου σε παιδια αυξανει την πιθανοτητα για ωστικους ογκους (acoustic neuromas etc) κατα 400%

Επισης, εχει ηδη αποδειχθει οτι η παρατεταμενη χρηση κινητου απο παιδια, μπορει να επηρρεασει την σωστη εγκεφαλικη λειτουργια οπως και να προκαλεσει εκφυλισμο του DNA.

Θα μπορουσα να γραψω πολλα ακομα, παραθετοντας και τις πηγες αλλα δεν ειμαι σιγουρος οτι εχει νοημα. Καποιοι εχουν μπερδεψει την *αντιληψη τους για τα πραγματα* με την *επιστημη* και αυτο ειναι επικινδυνο...

tai
05/02/2008, 16:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Λέω επιδή δεν μου βγαίνει ,ειδικά η αυστηρότητα, είναι κάτι που δεν το έχω.
δλδ απο σοβαρότητα ολα καλά? :rolleyes:
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:




Αρχικά δημιουργήθηκε από vangelis 64

Και ξέχασα και το άλλο βασικό που αντιπροσωπεύει ο πατέρας,τη σοφία.
:a09: Ακαλό

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

vangelis 64
05/02/2008, 17:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από tai

:a09: Ακαλό

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: Δε λέω για σένα βρε...:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Ταξιδευτής
05/02/2008, 23:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από dez
Καποιοι εχουν μπερδεψει την *αντιληψη τους για τα πραγματα* με την *επιστημη* και αυτο ειναι επικινδυνο...

Αυτο ΑΚΡΙΒΩΣ. :(
Παιδια, οσοι εισαστε υπερ του κινητου στα παιδια σας ανοιξτε τα ματια και ΕΝΗΜΕΡΩΘΕΙΤΕ....

mats8282
06/02/2008, 10:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από nakkip
Ηρωνεία και αυτό !!!! :mad: :mad: :mad:

Δεν μας είπες όμως πόσα χρόνια πίσω γινόταν αυτό, γιατί σήμερα στο Καρπενήσι, τα περισσότερα παιδιά έχουν και κινητό και λάπτοπ και άλλες πολλές γνώσεις...
Σήμερα είμαστε στο 2008 σε περίπτωση που το ξέχασες


50-60 χρονια πριν.Και δεν ειπα στο Καρπενησι ειπα στα χωρια του Καρπενησιου.Και πριν 5 χρονια ποσα παιδια ειχανε κινητο?Ειχανε 4χρονα και 5χρονα κινητο?Εχουν τωρα?Ειναι η εξαιρεση στην Αθηνα οχι ο κανονας στο Καρπενησι.....


ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ΓΙΑ ΑΥΤΑ????


Και φυσικα θα ειρωνευτω....20,000 χρονια τωρα μεγαλωνουν οι ανθρωποι παιδια μεσα σε οργανωμενες κοινωνιες,τα κινητα τους ελειπαν.....εχουμε φτασει απο το ενα ακρο στο τελειως αντιθετο.


Υπερπροστατευτικοι γονεις και 5000 θεωριες του πως να αναθρεψεις ΕΝΑ παιδι.....


Ελα να σε παω στην γιαγια μου να σου πει πως μεγαλωσε 10 παιδια σε ενα <<σπιτι>> 3χ3 στον ορεινο Βαλτο.Πως γεννησε ενα βραδυ με -10 και ειχε βαλει ο παππους και την φοραδα μεσα γιατι θα ψοφαγε απο το κρυο εξω.


Η αλλη ακρη συμφωνω....Ουτε αυτο ηταν ιδανικο....Αλλα δεν αποδειχτηκε και κακο....Και στην τελικη ετσι μεγαλωναν τα παιδια στα κατσαβραχα.Πολυ πιο απλα αλλα και ελευθερα.


Δωσε ελευθερια στο παιδι σου και μην το βαζεις απο το τριπακι του κινητου και της <<ασφαλειας>> απο τα 4-5.....ΕΣΥ θα του παρεχεις ασφαλεια οχι το κινητο....Εσυ απλα θα του δωσεις την ανασφαλεια σου και την υπερπροστατευτικοτητα σου...Οπως και ο ιδιος ειπες σε ενα σημειο δεν πρεπει να μεταδιδουμε την ανασφαλεια μας στα παιδια....Εκτος απο αυτα θα του μεταδωσεις και ενα καρο ακτινοβολια που ειναι το πρωτο πραγμα που επρεπε να σκεφτεις.....


Δεν εχω να πω κατι αλλο....Το καρπουζι το εχεις εσυ....Καλη δυναμη :wave2:

nakkip
06/02/2008, 16:52
Η παρεξήγηση των λεγομενων μου, σε όλο της το μεγαλείο !!!!

Είπα για κινητό, να το έχει...και εάν το χρειαστεί...να είναι σε θέση να το χρησιμοποιήσει !!!

Δεν είπα πουθενά να το έχει ανοιχτό και να το έχει κρεμασμένο απάνω του...

Απλά να το έχει μαζί του και όταν και άμα έχει ανάγκη τους γονείς του για κάτι, να γνωρίζει να το χρησιμοποιεί...αυτό και τίποτα παραπάνω.
_______________________________________________
--"Δωσε ελευθερια στο παιδι σου και μην το βαζεις απο το τριπακι του κινητου και της <<ασφαλειας>> απο τα 4-5.....
ΕΣΥ θα του παρεχεις ασφαλεια οχι το κινητο....
Εσυ απλα θα του δωσεις την ανασφαλεια σου και την υπερπροστατευτικοτητα σου...
Οπως και ο ιδιος ειπες σε ενα σημειο δεν πρεπει να μεταδιδουμε την ανασφαλεια μας στα παιδια....
Εκτος απο αυτα θα του μεταδωσεις και ενα καρο ακτινοβολια που ειναι το πρωτο πραγμα που επρεπε να σκεφτεις....."--
________________________________________________

Εάν ξαναδιαβάσεις τις αναφορές μου, σε αυτά που λές παραπάνω, κάνοντας χρήση στα κόμματα (",") όπου έχω βάλει θα βγάλεις τα σωστά συμπεράσματα. Έχεις παρεξηγήσει αυτά που έχω γράψει. Εχω απαντήσει σε όλα τα παραπάνω

mats8282
06/02/2008, 17:54
Τα εχω διαβασει αρκετες φορες.Δεν βρισκω καμμια λογικη στο κινητο σε 4χρονο...


Ουτε ως παιχνιδι,ουτε ως μοδα,ουτε ως αναγκη για ασφαλεια στην ανασφαλεια του γονιου.


Εχεις αρκετες σωστες αποψεις πανω σε αλλα θεματα και αλλες που μπορουν να κουβεντιαστουν με επιχειρηματα.


Αλλα πανω στο θεμα κινητο δεν υπαρχει ουτε επιχειρημα ουτε τιποτα που να δικαιολογει την,περαιτερω,εκθεση ενος παιδιου σε ακτινοβολιες οπως επισης και τον πληρη και παραλογο ελεγχο πανω σε ενα παιδι,4 χρονων,που οπως και να το κανουμε δεν ειναι καθολου ανεξαρτητο απο τους γονεις.


Βαζω στοιχημα οτι θα το περνεις 1-2 φορες την μερα τηλεφωνο να δεις τι κανει στον παιδικο σταθμο και αν ειναι καλα :wave2:

nakkip
06/02/2008, 18:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από mats8282

Αλλα πανω στο θεμα κινητο δεν υπαρχει ουτε επιχειρημα ουτε τιποτα που να δικαιολογει την,περαιτερω,εκθεση ενος παιδιου σε ακτινοβολιες οπως επισης και τον πληρη και παραλογο ελεγχο πανω σε ενα παιδι,4 χρονων,που οπως και να το κανουμε δεν ειναι καθολου ανεξαρτητο απο τους γονεις.

Βαζω στοιχημα οτι θα το περνεις 1-2 φορες την μερα τηλεφωνο να δεις τι κανει στον παιδικο σταθμο και αν ειναι καλα :wave2: [/B]

Όταν μιλας για έκθεση μιλάς για "συνεχή", στην οποία δεν θα με βρεις αντίθετο.
Ξαναλέω....να το έχει και εάν υπάρχει λόγος, να γνωρίζει τον τρόπο να καλέσει τους γονείς του...
Δεν είπα πουθενά οτι θα το παίρνω τηλέφωνο... :nono: (αυτό είναι δικό σου)
Anyway ειναι η αποψή σου και είναι σεβαστή...
Εσύ στο δικό σου παιδί κάνε όπως κρίνεις καλύτερα.
Αυτό κάνω και εγώ

stefanos
06/02/2008, 19:25
Πάντως δεν νομίζω να αργήσουν (αν δεν υπάρχουν είδη) παιδικοί σταθμοί on line οπότε θα μπορεί όποιος αγχώνεται να βλέπει τι γίνεται στο σταθμό.
Πάντως κύνδυνοι υπάρχουν και στα σχολικά και στο κολυμβητήριο και στους παιδότοπους και στα θέατρα που τα πάνε οι παιδικοί, και στο φαί που τους δίνουν.
Ας αφήσουμε τις ιώσεις ,μέχρι και ψείρες υπάρχουν.
Το λιγότερο είναι η κακοποίηση.
Δηλαδή κακοποιούνται μεταξύ τους περισσότερο.

zephyr1
06/02/2008, 19:52
Καλα εδω μεσα απο το ενα ακρο στο αλλο θα πηγαινουμε.

Η εναντιοι βλεπουν οτι οταν ο αλλος υποστηριζει το κινητο για το παιδι του, φανταζεται οτι θα το βεντουζαρει στο αυτι του και τελος.


Την γνωμη μου δεν την εκφρασα και φοβαμαι οτι αν το κανω θα διαστρεβλωθει οπως του nakkip.

Θα πω μονο οτι αν το παιδι σου καταλαβαινει ,ναι μπορεις να του το εχεις και αρκει να πατησει μονο το κουμπι του μπαμπα ή της μαμας, ΧΩΡΙΣ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΙ:evil: .

Τοτε ο μπαμπας ή η μαμα θα εμφανιστει απο το πουθενα και θα δει τι συμβαινει (χωρις να χρειαστει να καταστρεψει πολυτιμα εγκεφαλικα κυταρα το παιδι τους) φτανει να ξερει ο γονιος και το παιδι οτι ειναι μονο σε sos καταστασεις.

Μην μου πειτε οτι αυτο δεν γινεται, οποιος μεγαλωνει σημερα παιδι το ξερει καλα ,ο βαθμος εξυπναδας τους ειναι σε αλλο επιπεδο απ'οτι τριτοκοσμικα μεγαλωσανε γενιεες σαν της παλιοτερες.

Σημ. δεν θα το συνιστουσα ή θα το επαιρνα αλλα αν οι καταστασεις με αναγκαζαν θα το εκανα οπως αναφερω παραπανω.

:sun:

mpou
06/02/2008, 20:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1

Τοτε ο μπαμπας ή η μαμα θα εμφανιστει απο το πουθενα και θα δει τι συμβαινει (χωρις να χρειαστει να καταστρεψει πολυτιμα εγκεφαλικα κυταρα το παιδι τους) φτανει να ξερει ο γονιος και το παιδι οτι ειναι μονο σε sos καταστασεις.


Μεγαλο το θρεντ, δεν μπορω να το διαβασω. Πιανομαι απο το παραπανω.

Αν το θεμα ειναι η εκπομπη SOS απο τα παιδια προς τους γονεις, υπαρχουν και αλλοι τροποι σηματοδοτησης, εντοπισμου κτλ, χωρις "μεγαλες" συνεπειες στον οργανισμο (Ταξιδευτη +1)

Αλλα πως να το κανουμε, το κινητο μας το εχουν κανει μοδα, ακομα και για τα βρεφη. Και αφου ολοι οι "ενηλικες" εχουν πλεον κινητο, τι μενει να κανουν οι εταιρειες? Δημιουργια αναγκης και σε μικροτερες ηλικιες (να'το πως μεγαλωσε to target group τους). Μετα απο αυτο, δεν ξερω τι αλλο θα σκεφτουν

:wave2:

mats8282
06/02/2008, 20:59
Κοιτα να δεις που σε 2-3 χρονια αμα πεις πως δεν πηρες κινητο στο παιδι σου θα σε λενε ανευθυνο και μ@λ@κ@....

Δημιουργια αναγκης το εθεσες πολυ σωστα mpou.Μαζι με πολλες αλλες ακομα δημιουργιες του marketing....

<<Τοτε ο μπαμπας ή η μαμα θα εμφανιστει απο το πουθενα και θα δει τι συμβαινει (χωρις να χρειαστει να καταστρεψει πολυτιμα εγκεφαλικα κυταρα το παιδι τους) φτανει να ξερει ο γονιος και το παιδι οτι ειναι μονο σε sos καταστασεις.>>

Ναι βεβαια....Καλο επιχειρημα...Το 1% των περιπτωσεων και αν θα ειναι το παραπανω ιδανικο σεναριο..Οταν το χτυπησουνε για παραδειγμα να παει στην γωνια να παρει τηλεφωνο....Και να παρει τηλεφωνο τι εγινε?Δεν το χτυπησανε?Τι να το πει επιτοπου τι να το πει αμα γυρισει σπιτι....Τι θα αλλαξει?Και σιγα μην ειδε δεδωμενο οτι θα κακοποιηθει ενα 4χρονο παιδι..Και εαν κακοποιηθει θα το σωσει το κινητο..Το συντριπτικο ποσοστο κακοποιησης και βιασμων κτλ γινεται μεσα στο σπιτι και στο ευρυτερο οικογενειακο περιβαλλον.-

Τα παιδια σημερα δεν ειναι πιο εξυπνα απο οτι πριν 20 χρονια....Ειναι πιο εξυπνα μιλωντας τεχνολογικα....Δεν αλλαξε κατι στο DNA των σημερινων παιδιων αλλα μαθαινουν,πχ,να βρισκουν σταθμο στην τηλεοραση οταν η γιαγια δεν ξερει....Ειναι πιο πολυ εκπαιδευμενα και <<πληροφορημενα>> ωστε η οποια <<μοδα>> ειτε λεγεται κινητο ειτε οτιδηποτε να τα επηρρεαζει περισσοτερο..Δεν ειναι παιδεια και εξυπναδα,ειναι εκπαιδευση καταναλωτη...Ειναι βιτσιο της μαμας να μαθει το παιδι να μετραει μεχρι το 10 αγγλικα στα 4 χρονια του....

Επισης δεν ειναι θεμα να μην το κανει σκουλαρικι....Ειναι φυσικα και αυτο μεγαλο μειονεκτημα αλλα επισης ειναι ο ελεγχος,οτιδηποτε και να γινει θα εμφανιστει η μαμα και ο μπαμπας ως αλλοι supermen και εν τελη η μεγαλυτερη ανασφαλεια ενος γονιου,που ειναι το παιδι και τι κανει η οποια ειτε ειναι 4 το παιδι ειτε 64 ενα και το αυτο....


Και στο τελος αφου ο ελεγχος πανω στο παιδι και η υπερπροστατευτικοτητα το κανουν δεσμιο της ανασφαλειας των δικων του θα γινει ενας ωριμος και υπευθυνος πολιτης ικανος να περνει αποφασεις χωρις να χρειαστει τον superman ετσι?

Υπερβαλλω ε?

nakkip
06/02/2008, 21:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Καλα εδω μεσα απο το ενα ακρο στο αλλο θα πηγαινουμε.

Η εναντιοι βλεπουν οτι οταν ο αλλος υποστηριζει το κινητο για το παιδι του, φανταζεται οτι θα το βεντουζαρει στο αυτι του και τελος.


Την γνωμη μου δεν την εκφρασα και φοβαμαι οτι αν το κανω θα διαστρεβλωθει οπως του nakkip.

Θα πω μονο οτι αν το παιδι σου καταλαβαινει ,ναι μπορεις να του το εχεις και αρκει να πατησει μονο το κουμπι του μπαμπα ή της μαμας, ΧΩΡΙΣ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΙ:evil: .

Τοτε ο μπαμπας ή η μαμα θα εμφανιστει απο το πουθενα και θα δει τι συμβαινει (χωρις να χρειαστει να καταστρεψει πολυτιμα εγκεφαλικα κυταρα το παιδι τους) φτανει να ξερει ο γονιος και το παιδι οτι ειναι μονο σε sos καταστασεις.

Μην μου πειτε οτι αυτο δεν γινεται, οποιος μεγαλωνει σημερα παιδι το ξερει καλα ,ο βαθμος εξυπναδας τους ειναι σε αλλο επιπεδο απ'οτι τριτοκοσμικα μεγαλωσανε γενιεες σαν της παλιοτερες.
:sun:

+1

:a20: :a20: :a20:

:a18: :a18: :a18:

stefanos
06/02/2008, 22:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Καλα εδω μεσα απο το ενα ακρο στο αλλο θα πηγαινουμε.

Η εναντιοι βλεπουν οτι οταν ο αλλος υποστηριζει το κινητο για το παιδι του, φανταζεται οτι θα το βεντουζαρει στο αυτι του και τελος.


Την γνωμη μου δεν την εκφρασα και φοβαμαι οτι αν το κανω θα διαστρεβλωθει οπως του nakkip.

Θα πω μονο οτι αν το παιδι σου καταλαβαινει ,ναι μπορεις να του το εχεις και αρκει να πατησει μονο το κουμπι του μπαμπα ή της μαμας, ΧΩΡΙΣ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΝΑ ΜΙΛΗΣΕΙ:evil: .

Τοτε ο μπαμπας ή η μαμα θα εμφανιστει απο το πουθενα και θα δει τι συμβαινει (χωρις να χρειαστει να καταστρεψει πολυτιμα εγκεφαλικα κυταρα το παιδι τους) φτανει να ξερει ο γονιος και το παιδι οτι ειναι μονο σε sos καταστασεις.

Μην μου πειτε οτι αυτο δεν γινεται, οποιος μεγαλωνει σημερα παιδι το ξερει καλα ,ο βαθμος εξυπναδας τους ειναι σε αλλο επιπεδο απ'οτι τριτοκοσμικα μεγαλωσανε γενιεες σαν της παλιοτερες.

Σημ. δεν θα το συνιστουσα ή θα το επαιρνα αλλα αν οι καταστασεις με αναγκαζαν θα το εκανα οπως αναφερω παραπανω.

:sun:


Μακάρι η επόμενη γενειά να είναι αυτή που δεν θα έχει βεντουζαρισμένο το κινητό στο αυτί.
Πώς θα γίνει αυτό δεν ξέρω βέβαια μιας και προσαρμόζουμε την ζωή μας και την δουλειά μας στην χρήση τους.
Στο γραφείο φωνάζω στους συναδέλφους όταν αντί για το σταθερό χρησιμοποιούνε το κινητό.
Και να λάβουμε υπ όψιν οτι στο γραφείο δεν έχουμε και καλό σήμα.
Βαριούνται να πάρουν τηλέφωνο, παίρνουν απο την μνήμη του κινητού.
Να διδάξουμε στα παιδειά τι?
Για κάντε μια διαίρεση όπως την κάναμε στο σχολείο χωρίς κομπιουτεράκι.
Απλά δεν ξέρουμε πλέον να κάνουμε πράξεις χωρίς αυτό.
Ελπίζω να μην υπάρχει τίμημα που θα χρειαστεί να πληρώσουμε.
Και φαντάζομαι σε μερικά χρόνια να βγούν τεχνολογίες με ακόμα μικρότερη ισχύ εκπομπής, σε λιγότερο βλαβερές συχνότητες.

zephyr1
07/02/2008, 00:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από mats8282

Ναι βεβαια....Καλο επιχειρημα...


Μαγαζι κινητης τηλεφωνιας εχω και προσπαθω να κανω εισαγωγη σ'αυτο τον τυπο κινητων.

Καλα δεν κανω?

:a11:

mats8282
07/02/2008, 09:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από zephyr1
Μαγαζι κινητης τηλεφωνιας εχω και προσπαθω να κανω εισαγωγη σ'αυτο τον τυπο κινητων.

Καλα δεν κανω?

:a11:



Εγω εχω μαγαζι σταθερης τηλεφωνιας και μας εχετε καταστρεψει



:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: